VERKOCHT r Manou kan tegen stootje en past in bijna elk interieur DAT (MR... EN DE KOOPKRACHT HIER ONROERE UONRC data 3- Verkeerd afschot plat dak herstellen Goed boekje over schilder- onderhoud Veiliger werken in besloten ruimten LEIDSCH DAGBLAD makelaardij bv menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv Extra ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 Platte daken van garages, schu ren enz. hebben vaak het eu vel van 'verkeerd afschot'. Verkeerd afschot wil /.eggen dat de /eer flauwe helling van het dak .juist afloopt naar de kant waar geen regenafvoer zit. Of anders gezegd: de re genpijp zit aan de 'hoogste' kant van het dak. Correctie van het afschot is in het algemeen een uiterst moeilijke, om niet te zeggen onmogelijke zaak. De beste oplossing (wel zelf uit te voe ren) is: een regenafvoer ma ken aan de kant waar het wa ter blijft staan. Ga na waar het water (na een forse bui) het hoogst blijft staan en si tueer daar de nieuwe afvoer. Dit kan over de hele breedte van de 'verkeerde afschot kant' of op een hoek zijn. De bestaande afvoer kan eventu eel verwijderd worden, om het materiaal daarvan voor de nieuwe afvoer te gebrui ken. Of u laat hem gewoon zitten. Wanneer de nieuwe regenpijp niet kan worden aangesloten op een afwateringsleiding, laat hem dan uitmonden in een grote (kunststof) regen ton. Tijdens perioden i nig regen valt gaan afvoer- en schrobputjes een hinderlijke geur afgeven. Vaak is zo'n putje zonder stankslot op een afvoerpijp aangesloten en dit betekent dat de rioolgassen vrijwel ongehinderd via het roosterdeksel naar boven kun nen komen. U kunt er wel een paar emmers water doorspoe len, maar dat helpt meestal maar voor korte tijd. Een goede methode om voor wat langere tijd van het stinkende euvel af te komen, is deze: stop de tuinslang in het putje, zoek de ingang naar de afvoerbuis op en duw de slang daar een Even blazen in de afvoerput eindje in. Sluit hem op de (bui- ten)kraan aan en zet de volle waterdruk erop. Duw nu de slang verder de buis in, zo ver als de lengte van de slang mo gelijk maakt. Laat het water enkele minuten doorstromen en haal de slang, nog steeds „spuitend" terug. Wanneer de slang op een bepaald punt stuit, dan kan daar een bocht in de buis zitten, maar het kan ook een vuilprop zijn die later misschien tot een ech te verstopping leidt. Zo'n prop spuit u, met een beetje geluk, meteen weg. Dezelfde methode wil bij een duidelijke verstopping vaak ook goed helpen. Als doorspui ten niet helpt, dan kan er ook met grof geschut geblazen worden. Misschien kunt u een kleine compressor huren of le nen. Zet op de slang van dit ap paraat een blaaspistool en stop de mond daarvan in het uitein de van de slang. Dat geeft een „blaaskracht" van minstens zes atmosfeer en daarmee wordt een hardnekkige vuil prop meestal wel weggeperst. 'Schilderen, lakken, beitsen', is een ruim honderd pagina's tel lend boekje waarin een voor treffelijk overzicht wordt gege ven van wat er bij deze technie ken komt kijken. Terecht merkt de schrijver in zijn voor woord op dat steeds meer 'ei gen-huisbewoners' wel ge dwongen zijn het schilderon- derhoud van hun huis zelf uit te voeren. Het is dan zaak om 'van kwasten te weten', zodat de onder houdsbeurt ook goed uitge voerd wordt. In genoemd boekje (dat niet meer kost dan een blik goede verf) vindt ie dereen die serieus wil werken een uitstekende handleiding. Het is overzichtelijk en logisch samengesteld. Er zit een voor de leek begrijpelijk weergege ven stukje algemene theorie in het bevat onderhoudssche- ma's, een reeks praktische verftips, het behandelt het schilderen van allerlei materia len afzonderlijk, gesplitst in binnen- en buitenwerk en de lezer krijgt tevens een goed beeld van de verschillen tus sen de diverse verf-, beits- en laksoorten. In laatstgenoemd opzicht is het boekje volkomen up to date. Iedereen die zelf schildert, of dat nu incidenteel of regelma tig is, doet er goed aan zich de ze nieuwe uitgave aan te schaf fen. 'Schilderen, lakken, beitsen' is geschreven door G. Dolphijn, uitgegeven door Kluwer Tech nische Boeken, en in de boek handel te koop voor f 19,50. Manou is romantisch. Fauteuils met ribfluweel of een omastof je zijn erg gezellig. Manou is eveneens in tel voor kleinmeu- belen en gezelligheidsdingen zoals plantenhangers, lampjes, flessenmanden, krantebakken en nog veel meer. Kort na de Tweede Wereldoorlog was het rotanmeubel bijzonder populair. In die tijd stond men heel erg „open" voor het nieu we. Daarbij kwam dat het ge makkelijk in onderhoud was en tegen een stootje kon. Elk jaar vallen er slachtoffers bij het werken in besloten ruimten door zuurstoftekort, door concentraties van gevaarlijke stoffen, door brand of explosie. Bij naleving van veiligheidsvoorschrif ten en bij goed gebruik van de juiste persoonlijke bescher mingsmiddelen zijn dit soort ongevallen te voorkomen. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft een folder uitgegeven om werknemers zo goed mogelijk voor te lich ten over de voorzorgsmaatregelen die absoluut noodzakelijk zijn voor het veilig werken in besloten ruimten, zoals tanks. Om dat dit soort werk vaak door buitenlandse werknemers wordt gedaan is de folder in vier talen uitgevoerd: Turks, Marokkaans, Engels en Nederlands. In verband met het taalprobleem is bovendien een videofilmpje gemaakt dat de veiligheidsvoorschriften en -handelingen in de praktijk laat zien, met vertalingen in gesproken woord. Video cassettes in diverse systemen kunnen door werkgevers, veilig heidsdeskundigen, bedrijfsartsen, ondernemingsraden en com missies van werknemers worden geleend of gekocht bij de Ar- beidsinspectie of het ministerie. (Eventuele nadere inlormatie: stafafdeling externe betrekkingen van het ministerie van sociale zaken, Zeestraa Den Haag, tel. 070-715911). Geen wonder want rotan is een taaie, buigzame, tropische slin gerplant, die in het oerwoud de bomen als het ware bij elkaar houdt. Zo'n liaan kan wel vijf tig meter lang worden, maar al leen bepaalde stukken zijn bruikbaar voor het maken van meubels. Rotan kan heel goed tegen vocht en dit gevoegd bij de taaiheid van dit materiaal maakt dat rotanfauteuils heel goed op het terras en in de tuin kunnen worden gebruikt. Voor toepassing in huis zijn heel fij ne modellen ontworpen waar aan dikwijls veel gebleekt pi- triet is verwerkt. Pitriet is de kern van rotan. De rotanstengels hebben op kor te afstanden van elkaar kleine ringvormige verdikkingen. Dat zijn de plaatsen waar de scheuten zijn uitgegroeid. Die verdikkingen heten knopen. Door deze knopen weg te schu ren of weg te schaven, ontstaan gladde, ronde stokken. Het zo bewerkte rotan noemt men manou-rotan of kortweg ma nou, ook wel geschreven als manau. Manou heeft echter wel betere eigenschappen. Ze is niet alleen taaier dan de ro tanmeubelen van na de oorlog, maar ook dikker en steviger. De maximale dikte van rotan is 24 mm, terwijl manou tot 45 mm gaat. Het betekent dat dit materiaal voor stoelen minder steunmiddelen behoeft. Evenals het gewone rotan kan manou door plaatselijke ver hitting worden gebogen, maar deze mogelijkheid wordt bij manou veel minder toegepast dan bij rotan. Wat uiterlijk be treft, staan manou-fauteuils dan ook veel dichter bij houten zitmeubelen dan hun soortge noten in rotan. Rotanfauteuils worden altijd blank afgewerkt, maar fauteuils in manou zijn meestal gekleurd waarbij de bruintinten favoriet zijn. De bekleding van manou meube len is meestal sober. Vooral echt leer doet het goed op een manou-fauteuil. Een goede kwaliteit leer is nogal duur, maar het is van zichzelf een ne derig natuurprodukt. En zo ge zien harmoniëren manou en leer uitstekend met elkaar. Italiaans Het zijn met name de Italiaanse ontwerpers geweest die het manou-meubel grote bekend heid hebben gegeven. Overi gens hebben tevens de ontwer pers in andere landen - waar onder ons eigen land - zeer ge slaagde modellen ontworpen. Rotanfauteuils waren en zijn betrekkelijk goedkoop te noe men, dit geldt evenwel in veel mindere mate voor een manou- fauteuil die u wat dit betreft veel beter kunt vergelijken met een goed verzorgd houten model. Dit komt omdat het manou-meu bel dezelfde zorg en aandacht krijgt als bijvoorbeeld een fau teuil of eetgroep van eiken, no ten of welke betere houtsoort ook. Er wordt uitgezocht mate riaal voor gebruikt en de stof fering - hoe sober vaak ook - is vergelijkbaar met die van ge wone houten meubels. Alleen al het feit dat u manou-meu- bels thans in alle goede gere nommeerde meubelzaken vindt, zegt eigenlijk al genoeg. Natuurlijk komt nu de vraag of zo'n manou-fauteuil eigenlijk wel past bij andere meubels. Ze zijn immers zo geheel an ders. Manoumeubels passen in elk interieur mits de sfeer er van maar niet uiterst verfijnd en luxueus is. Er zijn boven dien heel wat uitzonderingen denkbaar en als voorbeeld noe men we een openhaardpartij waaraan veel herkenbare na- tuurmaterialen zijn verwerkt. Daar kunnen een paar manou- fauteuils heel goed worden ge bruikt voor het maken van een haardzitje. U hoeft niet bang te zijn dat de verbindingen losra ken door de sterke uitstraling van het vuur want daar kun nen ze best tegen. Ook voor een tweede zitje bij het raam of meer apart geplaatste eetgroep kunt u heel goed manoumeu- belen gebruiken. We denken nu ook aan een handig fau teuiltje voor uzelf en niet te vergeten de tweezitsbankjes die uitgevoerd in manou bij zonder weinig ruimte vragen. Manou-meubels zijn min of meer tijdloos te noemen. In uw ei gen interieur leiden ze eigen lijk een „eigen leven". In een antiek interieur lijken manou meubels zelfs antiek te wor den. Bij een extravagante in richting van deze tijd vormen ze een prettig contrast. Natuurlijk moet u altijd uw ei gen smaak volgen. Als u desal niettemin mikt op modellen die niet snel verouderen, kies dan Manou raakt eigenlijk nooit "uit' manoumodellen die rustig ge houden zijn. Manoumeubels zijn samenge steld uit ronde stangen en dit wil zeggen, dat kwetsbare scherpe kanten ontbreken. Dit geeft niet alleen een vriende lijk uiterlijk, maar maakt de kans op beschadegingen door stoten uiterst klein. Daarom zijn manou-meubelen alsmede bijzonder geschikt voor het maken van eetgroepen. De bruine kleur is weinig besmet telijk en beschadigingen laten zich gemakkelijk bijwerken. (Foto GPD) Een manou-fauteuil is wat con structie betreft zo taai als het materiaal zelf en als zo'n meu bel onverhoopt eens van de trap zou rollen is er niets aan de hand. Wiebelen is voor geen enkele stoel gezond, zelfs niet voor een creatie van verchroomde buis. Maar een stoel van ma nou is door de taaiheid van ma teriaal en constructie in staat heel wat ongelijkheid te door staan. Al dat ronde van zo'n manou-meubel heeft ook nog het voordeel dat we bij stoten onszelf minder pijn doen. Het Leidsch Dagblad wéét wat er in de wereld te koop is. Het Leidsch Dagblad kent z'n eigen omgeving minstens zo goed. Dat maakt een krant compleet. Dat maakt een krant, waar u wat aan heelt. Zó krijgt u het nieuws van verre én van nabij. Het Leidsch Dagblad is daarom de moeite van het proberen dubbel en dwars waard. Voor maar f 9,50 heeft u 'm vier weken op proef. U kunt natuurlijk óók meteen een kwartaalabonnement nemen. Dan krijgt u de krant de eerste twee weken gratis. Gewoon even de bon invullen en opsturen. Zo krijgt u een écht complete krant. Over wereld, stad en land. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,30. óf noleer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ Adres l kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 14 4941). EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN LAND. n Noordeinde 10 Katwijk ZH LAAN VAN OUDERZORG 99 f 159.000,- Centraal gelegen parterre maisonette met vrije voortuin, uitzicht over waterpartij en afzonderlijke berging. Inde ling: entree, gang, 2 ineenlopende kamers met loggia en open verbinding met moderne keuken, slaapkamer, kel derkast, toilet. 1e et.: 2 kamers, badkamer met ligbad. C V. blok met meters. Servicekosten: f 371,— p/m. In hel centrum gelegen winkelpand, geschikt voor vele branches De effectieve verkoopruimte is 65 m2 De in deling is als volgt: winkel met dagverblijf, schuurtje en toilet op de begane grond. Kamer, zolderruimte en berg- kamer op de 1 e verdieping. Aanvaarding in overleg Vr.pr. 148.000,- k.k. Makelaardij o/g Dir. D. DE JAGER V» Voorttrut 29 Q |CW 2225 EK Katwijk Z.H. Tel. 01718-16545' - 14315 STIJLVOLLE HOEKWONING LEIDEN - HOGE RIJNDIJK 128 Met zeer diepe achtertuin ca. 30 meter met carport en vrijstaande stenen schuur. Ind. beg. gr.: hal, diepe kelder, toilet met extra douche, schitterende woonka mer ensuite met serre ca. 60m2, fraaie keuken. 1e etage: overloop, 2 ruime slaapkamers, kabinet, zeer luxe badkamer met ligbad, 2e toilet, 2e douche. 2e etage: grote overloop, 3 slaapkamers. Het huis ver keert in uitstekende staat van onderhoud. Originele afwerkingen zoals, glas in lood ramen, ornamenten en leistenen bar. 285.000,- k.k. breestraat 106 leiden tel. 071-121645 PM buiten kantooruren tel. 071-143178 Te koop in Katwijk Nieuwe Duinweg 1 Op een mooi punt gelegen vrijstaande bungalow met grote tuin rondom (ca. 850m2 eigen grond.) Ind gara ge. werkkamer, luxe biljartkamer met open haard en bar (incl. biljart). Woonetage: entree, ruime hal, woon kamer doorlopend in fraaie keuken met veel appara tuur, luxe badkamer met bad, dubb. wast. en toilet, 3 slaapkamers, 2 vrije terrassen op het zuiden. Geh. centr. verw., pas geschilderd, tuin uitstekend onder- i. Vraagprijs nu 440.000,- Looyerslaan Vrije vestiging 200 m2 BEDRIJFSRUIMTE LEIDEN - DACOSTASTRAAT 16 Goed bereikbaar op de rand van het centrum gelegen. O.a. voorzien van goed afgewerkte be- tonvloer, t.l.-verlichting en krachtstroom. Door de gunstige maten te weten 10mx20m voor vele doeleinden geschikt. Vraagprijs 98.000,- k.k. breestraat 106 2311 cw telden telex 39302 majsb-nl tel.071-12 5041 houden enz. 3 Luxe herenhuizen met garage, spouwmuur- en glasisolatie. Ind.: Z-vormige woonkamer (ca. 50m2), keuken, inpandige garage, terras, tuin. Eta ge: 3 slaapkamers met kasten. Badkamer met douche, evt. ligbad, toilet en wasm. aansl. Zolder: in te delen berging/slaapkamer. Inruil eigen woning in principe mo gelijk Prijs: 209.500,-v.o.n. Makelaardij o.g. vah der Plas B.y. Turfmarkt 10 (t o De Roskam) Katwijk aan den Rijn Telefoon (01718) 28821 Daar zit u dan. Een heerlijk huis op 't oog, maar eerst moet u mooi uw huidige woning kwijt. De beste manier: een advertentie op opvallend formaat. Dat kost minder dan u denkt en verkoopt sneller, want: Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. En de makelaar weet van wanten en kranten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 22