EIDSCH DAGBLAD m Overleg Libanon loopt weer stuk Einde staking in België Hardnekkige brand in winkelcentrum rI// Schadereparatiesaan alle merken MMmZHZSS&S// ?5 jaar llpy. Syrië houdt bestand tegen Zomertijd afgelopen Vliegramp: 120 doden ABSURD Uitdeuken en spuiten via het schadebetalingsplan AUTOSCHADEHUIS Bonaire wil los van Curasao ATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37199 J precteur: G. Koopman tfdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Het is droevig gesteld met de kwaliteit van ons water. En de (chemische) industrie is daarvan de grootste schuldige. Volgende week wordt in Rotterdam het eerste Internationaal Water Tribunaal gehouden. Een vooruitblik, alsmede een schets van de omvang van het probleem. International Water Tribunal Patiënten met levercirrose zijn in feite ten dode opgeschreven. Alleen transplantatie geeft in zo'n geval nog hoop. Maar daartoe ontbreken de centen. Een Leidse vecht voor haar leven. 1908 1983 fesHfsfsI'.IMifli1 De Nederlandse Dagblad Pers bestaat 75 jaar. In verband daarmee een serie artikelen over kranten. Vandaag de eerste aflevering: een interview met GPD-voorzitter Karei AbbingenNico Scheepmaker over de GPD zelf. PAGINA 21 De uitvinder van de velotype (foto): de vondst van zijn leven. Leidenaar lanceert financieel- economisch kwartaalblad. Nieuw op de buis: de kantonrechter als presentator. Unifil langer in Libanon? DEN HAAG (GPD) - Het kabinet overweegt een klein aantal Ne derlandse Unifil-soldaten in Li banon te laten blijven. Minister De Ruiter bekijkt wat het kost en of het organisatorisch moge lijk is om een deel van het deta chement niet volgens plan in oktober terug te trekken. Dit zei minister-president Lub bers gisteren na het wekelijkse kabinetsberaad. Zoals eerder deze week gemeld wordt recen telijk toenemende druk op ons land uitgeoefend om volgende maand niet helemaal uit Liba non weg te gaan. Volgens Lubbers komt die aan drang onder meer van de Ver enigde Naties, de Verenigde Staten, Engeland, Italië en Egypte. Het vertrek van het Ne derlandse Unifil-detachement zou destabiliserend kunnen werken op de toch al uiterst wankele toestand in Libanon, zo wordt gevreesd. Lubbers noemde de diplomatieke druk op Nederland „wel vleiend". BEIROET (RTR/UPI/AFP) - Pogingen om in Libanon een bestand te bereiken zijn gisteravond laat in een impasse geraakt. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het tot een staakt het vuren kon komen, maar later op de dag ving de Saoedische bemiddelaar Rafik Hariri bot in de Syrische hoofdstad Damascus. DEN HAAG (ANP) - Morgen eindigt de zomertijd. Van nacht om drie uur wordt de klok een uur teruggezet. In 1984 zal de zomertijd in Ne derland en de meeste andere Europese landen beginnen op 25 maart om 02.00 uur en ein digen op 30 september om 03.00 uur. Deze lijden gelden voor alle EG-landen, behalve Grool-Briltanië en Ierland, die zondag 28 oktober als einddatum hebben. Syrië's nieuwe eis zou zijn dat Li banon bij voorbaat aakkoord gaat met aanbevelingen van de nationale-verzoeningscommis- sie, waarin het niet vertegen woordigd zou zijn. Syrië heeft gisteren via zijn radio ook de landen die troepen leve ren aan de multinationale vre desmacht in Beiroet gewaar schuwd, dat het luchtaanvallen zal vergelden met aanvallen op burgers en belangen van die lan den. De officiële Syrische radio haalde een woordvoerder van het door Syrië gesteunde „Libanese na tionale verzet" aan. „Dit is de eerste en laatste waar schuwing" aan de landen van de internationale troepenmacht in Beiroet, haalde de radio de woordvoerder aan. Ondanks de kans op een bestand woedde de strijd in Beiroet on verminderd voort. Pro-Syrische Druzenmilities bestookten de heuvels rond het presidentiële paleis en vochten met regerings troepen ten oosten van Beiroet. De VS-vloot beschoot stellingen van Druzen nadat vier Ameri kaanse mariniers bij het vlieg veld bezuiden de stad gewond, waren geraakt bij beschietingen van het Amerikaanse kamp met raketten en granaten. De mari niers schoten zelf met houwit- zers terug. Terwijl de gevechten 's avonds voortduurden werd uit Libanese regeringskringen Syrië op het laatste moment wij zingen had geëist in een ontwerp voor een bestand dat was opge steld door Saoedische bemidde laars. Ook aard en samenstelling van de militaire eenheid die toezicht op de naleving van een bestand zou moeten uitoefenen werden giste ren besproken. Bij de aard ging het om de vraag of de eenheid al leen zou moeten waarnemen of ook een afschrikwekkende taak zou moeten hebben. Daarnaast wilde Syrië dat Arabieren deel uitmaken van de macht, terwijl Libanon een neutrale Europese eenheid van 500 a 600 man wil. Italië en Frankrijk hebben zich reeds bereid verklaard troepen te leveren, zo werd uit Libanese kringen vernomen. Naast een be stand en een conferentie zou het ontwerp-akkoord voorzien in een top van koning Fahd van Sa- oedi-Arabië en de presidenten Amin Gemayel van Libanon en Hafez el Assad van Syrië. Amerikaanse mariniers duiken diep weg achter zandzakken op hun posten bij de luchthaven van Beiroet. Ze werden door de Druzen met raketten en granaten bestookt, waarna de Amerikaanse marinevaartuigen voor de kust op hun beurt weer de stelllingen van de Druzen beschoten. (foto ap> Man vermoord AMSTERDAM (ANP) - De 42- jarige Amsterdamse winke lier J. van Weerdenburg is gisteravond door de politie dood aangetroffen in een gangetje achter zijn lampen zaak aan de Van Woustraat. De man was door enkele schoten uit een vuurwapen gedood. De politie was galarmeerd door een klant van Van Weerden- burg. Zij had met hem afge sproken dat ze rond half zes in de zaak enkele lampen zou komen uitzoeken. Toen ze ar riveerde vond ze de man dood in het gangetje achter de geopende winkel. (Van één onzer verslaggevers) ABOE DHABI (AFP) - Alle 120 inzittenden van een Boeing 737 van Gulf Air zijn omgekomen toen het toestel gistermiddag neerstortte op 45 kilometer van het vliegveld van Aboe Dhabi. Gulf Air is een gezamenlijke onderneming van Bahrein, Oman, Qatar en de Verenig de Arabische Emiraten. Het toestel zou op weg van Karachi (Pakistan) naar Aboe Dhabi in brand zijn gevlogen. Nadere bijzonderheden zijn niet gegeven. Niet uitgesloten wordt dat de Boeing is ontploft. Het toestel kwam neer in een woestijngebied tussen Dubai en Aboe Dhabi. De meeste inzitten den waren Pakistanen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De brandweer is vannacht met een man of veertig uren bezig ge weest met een beperkte, maar hardnekkige brand in het win kelcentrum De Aarhof in Al phen. Een drietal winkels heeft brand- en rookschade opgelo pen. Via de automatische brandmelder in het winkelcentrum werd de Alphense brandweer vannacht even voor drie uur gewaar schuwd. In negen van de tien ge vallen is het loos alarm, maar dit keer sloegen de vlammen het dak uit toen de brandweer arri veerde. Van binnenuit en via de achterzij de van het winkelcentrum begon de brandweer met het blussings- werk. Het vuur concentreerde zich aan de achterkant van een naaimachinewinkel. Via een smalle trechter trok het vuur naar boven waar de vlammen bo ven het dak uitsloegen. De brand drong verder door naar de ach terkant van een fotoljandel en een herenmodezaak, waar met name de dienstruimten schade opliepen. Alle passages van het winkelcentrum kwamen vol rook te staan. Dankzij het vele materieel en man schappen, die de brandweer in zette, kon de brand tot drie win kels worden beperkt. De schade loopt in de vele tienduizenden guldens. Men is verzekerd. Brandweercommandant Th.J. Hannaart en ondercommandant A. Siereveld, die de leiding van de brandbestrijding hadden, slaakten na afloop een zucht van verlichting. "Dit is waarschijn lijk het eerste winkelcentrum dat niet geheel uitbrandt", aldus Hannaart. De oorzaak van de brand is niet be kend. De recherche van de Al phense politie stelt een onder zoek in. Brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. Op Prinsjesdag, afgelo- pen dinsdag, zijn de burgers traditiege trouw weer overspoeld met de plannen van het kabinet voor het komende jaar. Veel daarin kun je zien aankomen, maar er is ook al tijd heel veel nieuws. Minister Deetman (onderwijs) zorgde dit keer echter voor een wel heel merkwaardige verrassing. On danks de storm van kritiek blijft hij bij zijn bizarre voorstel om school geld te heffen voor leerplichtige leerlingen in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Om de eenvoudige reden dat hij zijn begroting nog rond moet krijgen, is Deetman bereid de bodem onder de verzorgingsstaat weg te slaan, en dat nog wel met een maatregel die, in welke fraaie verpakking dan ook, niet meer behelst dan een or dinaire belastingverhoging. Het siert de politici die onmiddellijk en krachtig stelling hebben genomen tegen dit plan. Ook de VVD-fractie in de Tweede Kamer, steunpilaar van Deetman en het kabinet, vindt het verplichte schoolgeld maar een maatregel van niks, onder andere op grond van de gevolgen voor de koopkracht van de middengroepen. Het stemt daarom tot vreugde dat de WD de minister hierover wil aan pakken, maar het is ook verbijste rend om te zien hoe daarbij het ene onzinnige voorstel wordt ingeruild voor een ander plan dat zeker zo absurd is. De WD-fractie stelt voor de klassen te vergroten, zodat er vervolgens leerkrachten kunnen worden ont slagen. Dat levert dan de nodige besparingen op waarna die ontsla gen leerkrachten weer in dienst kunnen worden genomen, maar dan in het genot van hun uitkering als ontslagen ambtenaren. Wie het snapt, snappe het. In tijden van crisis en ellende kan ie mand in zijn radeloosheid soms he le domme dingen denken en ook doen. Maar zoiets verwacht je niet van een grote regeringsfractie die opereert in het Haagse en ver daar buiten, bewust van eigen kracht en doordrongen van eigen wijsheid. Klussenplannen en vrijwilligerspro- jecten, we gaan door een diep dal op weg naar een nieuwe samenle ving met nieuwe arbeidsverhoudin gen. Maar de WD wil alleen maar terug, naar de echte crisis van de jaren dertig, toen in het onderwijs de kwekeling met akte voor de klas stond en daar zijn door hem zelf meegebrachte genadebrood mocht eten. BRUSSEL (GPD) - De staking van ambtenaren, die de openbare diensten in België de afgelopen weken heeft verlamd, loopt ten einde. Gisteravond al gingen de havenwerkers in Antwerpen schoorvoetend weer aan het werk. De socialistische bond van overheidspersoneel, ACOD, riep het personeel bij de spoorwegen en de posterijen op zaterdag avond om tien uur het werk te hervatten. De socialistische bond verklaarde dat er weinig keus meer over bleef nadat de christelijke en li berale overheidsbonden het voorakkoord dat woensdag avond met de regering werd ge sloten over de bezuinigingen op de ambtenarensalarissen, had den aanvaard. Het akkoord stelt de regering in staat zo'n 500 miljoen gulden op de ambtenarensalarissen te be- Geleidelijk meer zon De Bilt verwacht vannacht en morgen ochtend mogelijk een bui. Later op de dag geleidelijk meer zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 10, mid- dagtemperatuur omstreeks 17 gra den. Noordwestelijke wind, boven land matig en aan de kust krachtig, in de loop van de dag afnemend tot zwak. De eerste dagen van de vol gende week blijft het droog en zal de zon zich volop laten zien. 25 september Zon op 6.30, onder 18.34 uur. Maan op 20.02, onder 9.45 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.47 en 17.10 uur, laagwater om 1.02 en 13.08 uur. Hoogwater maandag 5.20 en 17.58 uur, laagwater 1.34 en 13.26 uur. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 WILLEMSTAD (GPD) - Het bestuur van Bonaire is unaniem van me ning dat het flamingo-eiland beter los van Curasao directe banden met Nederland kan aanknopen. Naast de al jaren bestaande controverse tussen de Antilliaanse eilanden Aruba en Curasao lijkt nu ook Bonaire zich te gaan afzetten tegen het centrale bestuur. Opvallend is de toenadering tussen Aruba en Bonaire. De Arubaanse leider Betico Croes bracht deze week, samen met enkele Arubaanse gedeputeerden, een vriendschapsbezoek aan het bestuurscollege van Bonaire. Besproken werd op welke terreinen beide eilanden kunnen samenwerken. Daartoe wordt zelfs een schriftelijke overeenkomst op gesteld. zuinigen. De bonden wezen in eerste instantie alle extra bezui- nigigen op de ambtenareninko- mens van de hand, maar ze zijn er nu toch schoorvoetend mee akkoord gegaan. Een voorstel van de strijdbare Waalse afdelingen van de over koepelende socialistische vak centrale ABW, om aanstaande maandag en/of dinsdag een alge mene staking van overheids- en particuliere sector te houden, kreeg geen meerderheid. De Vlaamse socialistische bonden vreesden een mislukking van stakingsacties als de christelijke bonden niet meededen. De christelijke bonden hebben in Vlaanderen de meerderheid. In Wallonië is de situatie net ander- Het stakingsbeeld verschilde giste ren duidelijk tussen Vlaanderen en Wallonië. In Vlaanderen kwa men de postbezorging en het openbaar vervoer weer langzaam op gang. In de haven van Ant werpen bleef de situatie echter nog lange tijd onduidelijk. De christelijke bonden wilden daar wel weer aan de slag, maar socia listische stakingspiketten tracht ten dat te verhinderen. Later op de avond was een groot deel van de havenarbeiders niettemin weer aan het werk. Regering en vakbonden zullen maandag overleg voeren over het sociaal-economische beleid. Van dat overleg hangt af of de over koepelende bonden later in de week weer nieuwe acties zullen beginnen. Hoofdverdachte zaak-Van der Valk opgepakt DEN BOSCH (ANP) - Een 36- jarige Italiaan is aangehou den als hoofdverdachte in de ontvoeringszaak van mevr. Van der Valk. Een woord voerder van de rijkspolite in Den Bosch deelde men gis teravond mee, dat de man in Italië was opgepakt. Het is nog niet bekend waar hij precies is aangehouden en onder welke omstandighe den. De woordvoerder van de rijkspolitie verwacht dat dit ook pas over enkele dagen duidelijk zal worden. „Die in formatie moet allemaal ko men via de officiële kanalen en dat duurt even, zeker in een weekeinde". De man wordt ervan verdacht het brein te zijn geweest van de ontvoering. De politie ver moedt tevens dat hij in het bezit is van ongeveer tien miljoen gulden, het overgrote deel van het losgeld van ruim twaalf miljoen gulden dat eind vorig jaar werd betaald voor de vrijlating van me vrouw Van der Valk. Rooseveltstraat 61. Leiden 071-764800 ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! Slraai Postcode plaats Telefoon wenal Mn i krant da aarat i Letdach Dagblad an ontvangt da Oaama betaal ik pa» maand 20.59 (mat automatische betaling) pa» kwartaal 61.25 per jaar 233.50 HoM van uw k Lousch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 vb La> LEIDSCH m DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1