Twist over het verband tussen kerk en ziekte Bijbel geen 'leesboek voor particulieren' KERKDIENSTEN „Kerken zijn ondingen... Rijk moet restauraties beoordelen Dominee Paul contra dokter Van Scheyen 'Groot Nieuwste gemakkelijk ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 Waarom is de Bouw- en restaura tiecommissie van de Hervormde Kerk niet gelukkig met het nemen om de monumentenzorg te decentraliseren en naar de ge meentebesturen over te hevelen? Van de zeven redenen die de com missie in haar nota over de zorg voor de ongeveer 1200 monu mentale hervormde kerkegebou- wen noemt valt de laatste mis schien nog wel het meest op. Ge meentebestuurders, zegt de nota, kunnen zich om partijpolitieke redenen afzetten tegen een ge loofsgemeenschap. Bij het ma ken van een keuze kunnen be langen een rol spelen, die bij ver kiezingen meer stemmen opleve ren dan een kerkrestauratie. Ook kan er rivaliteit optreden tussen dorpen die tot één plattelandsge meente behoren. In een bijlage beschrijft de Bouw en restauratiecommissie van het eerste geval een markant voor beeld. De gemeenteraad van het Gro ningse Oosterbroek, waaronder het dorp Noordbroek ressorteert, weigerde in 1967 subsidie te ge ven voor de hoognodige restau ratie van de romano-gotische kerk van Noordbroek. Daarbij klonken geluiden als: "Kerken zijn ondingen" (PSP) en "We le ven niet meer in vroeger dagen; hoe is men in godsnaam geko men tot het bouwen van zo'n gro te kerk in tijden van armoede?; er is toen met geld gesmeten" (PvdA). Beide fracties stemden toen in hun geheel tegen de voorgenomen restauratie, die door het rijk en de provincie al was goedge keurd. Na heel veel werk achter de schermen besloot de raad la ter, toch nog met 5 stemmen te gen en 6 stemmen voor, alsnog medewerking te verlenen. (Dit voorval mag dan te denken ge ven, een sterk voorbeeld is het niet. Om te beginnen zal het moeilijk zijn een tweede van die strekking te vinden, maar er staan ook andere tegenover. Zo gaf de gemeenteraad van Sprang-Capelle onlangs een ren teloos voorschot van 100.000 voor de restauratie en uitbrei ding van een kerkorgel, in af wachting van de subsidie van Monumentenzorg, die op z'n vroegst volgend jaar wordt uit gekeerd. Rente vragen, zo rede neerde het gemeentebestuur, heeft geen zin, want dan kan de kerkvoogdij ook naar de bank. Zo zijn er meer voorbeelden te ge ven van plaatsen waar restaura ties door bijzondere medewer king de gemeente zijn bespoe digd. Redactie). Kennis Een andere reden om de monu mentenzorg in één hand te hou den is, volgens de Bouw- en res tauratiecommissie, dat vele oude kerken nationale culturele waar de hebben. Dat vereist een cen traal overzicht. Samenwerking tussen de plaatselijke kerkvoog- De kerk van Noordbroek. dijen en de centrale rijksdienst garandeert een goed resultaat. Door het werk van de provincia le monumentenwachten is de ba sis van de centrale zorg voor res tauratie en onderhoud nog ver sterkt. Bovendien is voor de beoordeling van een restauratie technische, kunsthistorische en culturele kennis vereist, speciaal bij de in stantie die uiteindelijk over de subsidie beslist. Of deze deskun digheid bij alle gemeentebestu ren aanwezig is, betwijfelt de commissie sterk. In het alge meen wel bij gemeenten met veel monumenten, maar niet bij kleinere met weinig Samen met een gemeentelid gaat dominee H. Paul van de gereformeerde gemeente in Vlissingen een 'weerwoord' opstellen tegen de Middelburgse zenuwarts J. D. van Scheyen. Deze dokter laat geen gelegenheid voorbijgaan om uiting te geven aan zijn vermoeden, dat de voorgan gers van dit streng-orthodoxe kerkgenootschap ook wel 'zwartekousenkerk' genoemd hun hoorders in de geestelijke tang nemen, wat voor de psychische gesteld heid van deze mensen ernstige gevolgen kan hebben. i de het (archieffoto) De nota pleit dan ook voor handha ving van de huidige regeling. "Dankzij deze ene landelijke in stantie worden alle restauraties aan dezelfde criteria getoetst". Subsidiëring gebeurt op objec tieve gronden. Dat is nog meer van belang nu de rijksmiddelen beperkt zijn en er duidelijk prio riteiten moeten worden gesteld. Aanvragen voor subsidie worden nu al niet meer aan de rijksdienst maar aan de burgerlijke gemeen ten gericht. Die zenden ze door naar Zeist, waar Monumenten zorg zetelt. Te verwachten is, dat te zijner tijd de beslissingsbe voegdheid volledig bij de ge meenten komt te liggen. 'Zeeuws Tijdschrift' van 1978 meldde dokter Van Scheyen al, dat op Walcheren patiënten met ernstige depressies opvallend veel onder behandeling komen. Hun ziektebeeld is: lusteloos heid, moedeloosheid, gevoel van machteloosheid, ziekelijk zelf verwijt, faalangst en de ervaring van het leven als een benauwen de last. Zo'n gesteldheid kan gedijen in een bepaald godsdienstig kli maat. Van Scheyen denkt dan vooral aan het calvinisme en het piëtisme. Wat het calvinisme betreft is het vooral de 'uitverkiezingsleer' die een beangstigende last op men sen zou leggen. Van Scheyen: 'Teders lot is voor de eeuwigheid beslist, zonder dat rekening wordt gehouden met persoonlij ke verdiensten of de vrije wil van de mens. Slechts een klein getal wordt uitverkoren". Het piëtisme, dat aan de persoon lijke beleving van het geloofsbe- zit een centrale plaats toekende, vond in Zeeland een goede voe dingsbodem. Deze geloofshou ding wordt ook wel met het be grip 'Nadere Reformatie' aange- Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot duid. Het 'bevindelijke christen dom' leidde bij mensen die daar vatbaar voor zijn tot 'tobberige zwaartillendheid'. Uit een beperkt onderzoek op de psychiatrische afdeling van het Middelburgse Gasthuis bleek, dat 15 procent van de patiënten met zulke depressies behoorde tot het kerkgenootschap van de gereformeerde gemeenten. En dat is belangrijk hoger dan het landelijke gemiddelde. In een volgend verhaal in het 'Zeeuws Tijdschrift' en het 'Tijd schrift voor Psychiatrie' deelde de Middelburgse zenuwarts mee, dat van de patiënten met vormen van ernstige geestelijke verwar ring 40 procent bij de 'zware' kerk bleek te zijn aangesloten. Vooral bij deze patiënten ging het besef van 'eeuwig verloren zijn' gepaard met hevige angst. Tenslotte werpt dokter Van Scheyen in de laatstverschenen uitgave van 'Zeeuws Tijdschrift' de vraag op, of er soms iets schort aan de geestelijke gezond heid in Zeeland. Er worden daar vijf keer zoveel depressieve en psychotische patiënten opgeno men als elders in het land. Op nieuw suggereert de arts hier een verband tussen godsdienst en ziektebeeld. De eenvoudige gelo vige kan in zo'n geestelijk kli maat uiteindelijk tóch in een soort 'geestelijke tang' worden genomen. Drs. Paul geestelijke chaos Trappen Vanuit de Gereformeerde Gemeen ten was tot nu toe op de artikelen van dokter Van Scheyen niet ge- reageeerd. Maar nu deze de leer van dit kerkgenootschap blijft aanvallen, komt langzamerhand de behoefte op om zijn geschrijf te weerspreken. Ds. Paul, die bij zijn universitaire opleiding ook psychiatrie stu deerde, is daar nu mee bezig. Hij zal dat weerwoord sturen naar de redactie van het 'Zeeuws Tijd schrift', zo liet hij weten in een gesprek met het Reformatorisch Dagblad, de krant die in 'gerefor meerd-orthodoxe' kringen veel wordt gelezen. De predikant heeft niet alleen ernstige kritiek op het al te gemakkelijke ver band dat de dokter legt tussen De doopsgezinde predikant G. G. Hoekema (Sneek) vindt het be zwaar van de joodse gemeen schap tegen de titel 'Groot Nieuws Bijbel' voor de hele bijbel in de omgangstaal, inclusief dus het Oude Testament, terecht. "Hiermee is ook het boek van de joden voorgoed tot christelijk boek gemaakt", schrijft hij in het Algemeen Doopsgezind Week blad. "Hans Jansen moet maar weer opnieuw een boek schrijven over de christelijke wortels van de jodenvervolging", voegt hij er schamper aan toe. Hoekema heeft nogal wat negatie ve reacties gekregen op een eer ste artikel van zijn hand met kri tiek op de populaire bijbel (waar van de eerste oplage, veel eerder dan verwacht, al is uitverkocht). In dat artikel vond hij het jam mer, dat acht jaren van ingespan nen werken met succes waren bekroond. Volgens ds. Hoekema maakt deze vertaling het de mensen 'te ge makkelijk'. "Er is te veel geke ken naar de consument en te weinig naar het artikel. De bijbel moet niet 'verkocht' worden maar gehoord, "opdat mensen, al horende, verslaan en durven le ven". Het is een 'gemeenteboek', geen 'leesboek voor particulie- Getuigenissen Hoekema ziet de bijbel als een lan ge reeks getuigenissen van men sen "die hebben willen leven met dezelfde God met wie ik wil le ven, of beter: die met mij wil le ven". Zijn grote bezwaar tegen de nieuwe bijbel is, dat de verta ling die oude getuigenissen naar hun 'bedoeling' zozeer heeft her schreven, dat er niet meer in doorklinkt, om wat voor getuige nissen het gaat. De bedoeling van de tekst heeft een te sterke nadruk gekregen, terwijl die bedoeling nu juist aar zelend duidelijk kan worden in het samen spreken en studeren over de bijbel. "Een vertaling die de bedoeling van de tekst wil weergeven gaat op de stoel zitten van de levende, rond de bijbel verenigde gemeente. Het ge sprek wordt gesmoord, omdat de vertaling de uitslag al geeft". Op deze manier blokkeert de verta ling de mogelijkheid dat er een andere bedoeling in de tekst ligt. Een tweede bezwaar van ds. Hoe kema is, dat door het gebruik van de 'omgangstaal' - op zich zelf voortreffelijk Nederlands - de eenheid van vorm en inlioud van de tekst is losgelaten. "Juist omdat de teksten niet in om gangstaal zijn geschreven, moe ten vertalers enorm oppassen om de vorm van de gebruikte taal om te zetten in een heel andere Bij de Groot Nieuws Bijbel zal de kennis van de theoloog meer no dig zijn dan bij een andere verta ling, meent de predikant van Sneek. "Er moet nu voortdurend worden gezegd: er staat eigenlijk iets anders". het 'bevindelijke christendom' en de geestelijke gezondheid, maar ook op de cijfermatige on derbouwing van zijn stellingen. "Als 15 procent van zijn depressie ve patiënten is aangesloten bij de gereformeerde gemeenten, dan moet hij niet vergeten, dat op Walcheren 8 tot 10 procent van de bevolking tot dit kerkgenoot schap behoort". Bovendien spe len vergrijzing en het feit van be trekkelijk gesloten gemeen schappen hier een rol. "Als deze ziektebeelden meer bij oudere mensen en in gesloten gemeen schappen voorkomen, dan wer pen de cijfers een heel ander licht op dit verschijnsel". Paul vindt ook, dat de zenuwarts een verkeerd beeld ophangt van Cal- vijn en diens leer. Zijn bronnen zijn omstreden. Kortom, "als we tenschapper schiet dokter Van Scheyen schromelijk tekort". Volgens de dominee wekt de arts sterk de indruk, elke gelegen heid aan te grijpen om tegen dit kerkgenootschap aan te trappen. Funest Dominee Paul liet de man van zijn dagblad noteren, dat de bood schap die in zijn kerkgenoot schap wordt uitgedragen geen ruimte laat voor defaitisme. "In de Dordtse Leerregels staat toch heel duidelijk, dat God goe- dertierenlijk verkondigers zendt van de zeer blijde boodschap, dat Hij zijn Zoon in deze wereld heeft gezonden, opdat een ieder die in Hem gelooft niet verderve maar het eeuwige leven hebbe". "Natuurlijk tekent Gods Woord de mens in zijn diepe val. In het le ven kan het geweldig stormen. Maar dan mogen wij een ieder vóórhouden: roep tot Mij in de dag der benauwdheid en Ik zal u eruit helpen. Het levende geloof, door Gods Geest gewekt, is de beste therapie tegen depressies en psychoses". Het is - in de visie van ds. Paul - juist de vrijzinnigheid die slacht offers maakt. "De ongebreidelde vrijheid die daaruit voortvloeit is zonder meer funest. Er is een ge weldige geestelijke chaos". Subsidie Het Zeeuwse statenlid R. van Om meren (SGP) heeft in de staten vergadering van vorige week kri tiek geuit op de publikaties van dokter Van Scheyen. Aanleiding was het voorstel om de subsidie voor het 'Zeeuws Tijdschrift' met f 10.000 te verhogen. De negatieve afschildering van de nog vrij talrijke groep met 'streng orthodoxe geloofshou ding', zoals dokter Van Scheyen deze mensen aanduidt, kwalifi ceerde het statenlid als 'weinig verheffend en niet altijd objec tief. Van Ommeren kreeg het advies, zich tot de redactie van het blad te wenden. De SGP-fractie in het provinciebestuur van Zeeland gaat dat nu ook doen. Overigens weerhielden zijn bedenkingen de heer Van Ommeren niet om toch in te stemmen met de subsi dieverhoging voor het tijdschrift. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, ha, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra-, mer, 5 ds. Koolstra; Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en ds. v. Leeuwen, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. De Jong; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld, 10.30 ds. Jansen, 5 dr. v.d. Zwaan; Vredeskerk (Burggravenl.) 10 ds. De Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Middelweg 28: 11.30; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, zat. 1 okt. 10.30 H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 hr. Brouwer, Katwijk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Baas, S.heim; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bak ker, Amstelveen. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Peppink, Kampen. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. C. Pel. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (in koor Pieterskerk): 10 ds. Koek (met jubile rend kerkkoor). Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 gastprédi- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Duuren, Driebergen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 rev. Schaal (Canada). Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10 30. Soefi-stichting (Steenschuur 6): 11 mr. C. A. Baron Bentinck over 'Goddelij ke genade'. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- sma, 6.30 ds. 't Hooft, Lisse. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 hr. Stam, Nieuwkoop, 6.30 zie geref. Geref. Kerk: 10 kand. Weys, Veere, 6.30 ds. v. Driel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk aan de Amstel. Rk Kerk. zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem, 9.30 ds. Bogers, ha, 6.30 ds. De Jonge, ha; Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge, ha; Opst.kerk 9.30 kand. v. Es, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 kand. Taselaar, 6.30 hr. v.d. Land, Wassenaar, zangdienst; De Bron 9.30 ds. Verheul, 6.30 kand. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. v.d. Broeck, Bodegraven; Driehoorne 7 nam. ds. Hanemaaijer; Albanianae (Diamantstr.) 10.15 gemeentezondag, ds. Moll en ds. Nieuwenhuis; Oudsh- .kerk 10 ds. Oosthoek; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Posthouwer. Eemnes, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Breder- veld, Soest, 6.30 ds. v. Harmeien. Hil versum; Salv.kerk 9.30 ds. v. Harme ien, 6.30 kand. Weys, Veere. Zie ook herv. gem Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 ds. Spijker, 5 ds. Sliggers Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vlietstra, 4.30 Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 leesd., wo. 28 sept. 7.15 ds. Kamp. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Mal- go, met koor, 3.30 ds. Koekkoek, mmv Gert en Hermien, 6.30 ds. Ver baan, mmv Gert en Hermien. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 drs. Van Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Laforet. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9.30 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 6 kand. Baas. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. IJssel, 6.30 ds. Poot, Zoetermeer; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 ds. mr. De Man, Sprang, 6.30 ds. Westland, Putten. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. Dronkert, Gouda. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Oosthoek, Al- De Stek 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen Geref. Kerk: 9.30 hr. Smouter, Rhoon, 5 ds. v.d. Bos, Gouda. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 3.30 ds. v.d. Heiden. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Assies, Z.meer, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 opendeurdienst, ds. Rothfusz. Geref. Kerk: 10 ds. v.d Wal Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Biesma, 7 zie herv. gem. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Knorth, Leiderdorp, bevestiging en intrede ds. H. L. Boonstra. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 2.30 ds. Kolk man, afscheid. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Schuurman, 6 kand. v. Rijsbergen, Woudenberg; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 kand. Spaans. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P Groen-college): zie Katwijk Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Verdoorn, Wadd.veen Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegm- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Ge- Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Pniëlk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. v. Slie dregt; aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 ds. Visser; Overduin 2.15 ds. Baas; De Hoeksteen 10 dovendienst, hr. v.d. Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 prof. dr. Ver- kuyl, A.dam, 5 ds. v.d. Horst; Tnumfatork. 9.30 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp, 5 ds. Heemskerk, Oegst- GerefSK. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 dr. Bade, 4.45 zang, 5 ds. Kla- mer, Hilversum, opendeurdienst, mmv kerkkoor. Geref. Kerk 10 ds. Lapré, 5 zie herv. gem. LEIDERDORP Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, ha, 6.30 mevr. ds. Westera, Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Lubberts, Amstelveen. Geref. Kerk; 9.30 ds. Jaspers Focks, 7 ds. Los. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder Geref. Kerk: 10 ds. Brouwer, Den Haag, 7 ds. Verschoor. Aalsmeer. Geref. K. Vrijg.; 10.30 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 7 ds. De Jong, Alphen. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds v. Dijken. Geref. Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, V.scho- ten, 6.30 interk. vredesvesper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Bosman. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Boo. Uitwijk, 6.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 hr. De Voogt, H. Ra ding, 7 ds. Broer. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr v.d. Bos, Ede, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. De Jong, Aalsmeer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hulsman, 7 ds. v. Vliet, Giessendam. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Wolff, Alphen, 7 hr. Vermeer. NOORDWIJK: Herv Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 dr. Henkei, Den Haag, 5 hr. Burger. 7 ds. Keuning; Hoofdstr (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk 5 ds. Korenhoff; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, 5 ds. Korenhoff; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 kand. Smit, Leiden. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr. Bakker, Katwijk. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. P. Sierat; Pauluskerk 9.30 ds. Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa. 7 ds. Friederich. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. Heida, 5 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Biewenga. Z.meer Van Wijckerslooth: 4 ds. Damsma, Rijnsburg Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks (in 'De Spreng'). Remonstr. Gem.: 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. Stelwa gen, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Akker, Hardinxveld; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Veenstra, Leiden; Mar.kerk 9.30 ds. Hoornstra, Nieuw- Vennep, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. v. Reyn, Venlo, 7.30 br. Wolthaus, zen dingsavond. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30 RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg. 7 hr. J. Koeleman, interk. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Zuur, As- Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.45 ds. Rang. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem 10 ds Ze venbergen, Den Haag. 6.30 dr. Haits ma, Boskoop, jeugddienst Geref Kerk 9.30 ds v.d Werff, Voor hout, 6 30 ds. De Zwart, V.schoten. Geref. K. Vrijg 9.30 leesd., 5 ds. Heida VOORHOUT Herv. Gem. 10 ds. Roth fusz, Hillegom. Rk Kerk: zat 7, zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Flesseman-van Leer, 7 ds. Blanken, vredesdienst. De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- Herv. Evangelisatie op Geref. Grond slag (aula Lucas-college, Beethoven- laan 10): 9.30 ds. B. v.d. Kamp, Bleis- wyk, 4.30 ds. C. van der Plas, Delft. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Smelik, Capelle a.d. IJssel, 5 ds. Keizer. Groningen. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 open dienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 hr. Burger. 5 ds. H. Visser; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Roet- Imm kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Verdoorn, 5 ds. Schoep; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Remonstr. Gem. 10 ds. A. de Jonge. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30 WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk 10 hr. Taal, 4 30 ds. Wolters, 7 muziek dienst; Kievietk 10 dr. v. Bruggen. Messiask. 10 ds. v.d. Steen, R.dam, Dorpscentrum 9.30 ds. Dekker. R.dam. Geref Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d Meulen, ha; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds..v.d. Kamp Ned Prot Bond (Kerkdam): 10.30 prof dr. Leertouwer, Leiden. WOUBRUGGE: Herv. Gem 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 zie geref. kerk Geref. Kerk 9 30 ds. Attema-Roosjen, 6.30 ds. Aalders, gez. jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Koppenol, Huizen, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koenes, A.dam, 7 hr. Veltrop, Vianen. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 prof. dr v. Gennep, Leiden Rk Kerk St. Jan zo. 9 30 en 11, Chr Dienaark. zat 7, zo 10; H Rijndijk zat. 7. zo 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem 10 ds. Heijmans, 6.30 ds. Bogers. beiden Al phen Geref Kerk 10 en 6.30 hr. v. Duin, Noord wyk. Remonstr. Gem 10 dr. Meijering, O.geest

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11