Franse bommen op Syrische posities Francis Pym kan verzet tegen Thatcher leiden SSSs®», C Druk op Peres om mee ;e reageren in Israël >- Reagan: VN kunnen in Sowjet-Unie vergaderen [talianen en Fransen onder vuur Moskou wijst nieuw voorstel Reagan af Liberalen steunen David Steel Vandaag besluit bonden over Belgische staking iedereen jcraag \metzaRRsKA\ RIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 EL AVIV (UPI) In Israel nam gisteren de druk binnen de Arbeiders partij toe om met kabinetsformateur Jitzhak Shamir te gaan praten over het meedoen aan een regering van nationale eenheid, •e voorzitter van de partij, Shimon Peres, heeft gezegd dat hij de kans niet groot acht dat Shamirs partij en de Arbeiderspartij het eens zouden kunnen worden over een gemeenschappelijk beleid, laar het studentendispuut van de universiteit Ben-Goerion, een socialis- tisch-ideologische kring, verklaarde dat de arbeiderspartij het aanbod zou moeten aannemen als Shamir de partij vijf portefeuilles zou aanbie den in het kabinet dat hij formeert. iud-minister van justitie Chaim Serdok zei dat hij vond dat Shamir de mogelijkheid had geschapen van het bespreken van een nieuw beleid en dat de socialisten het aanbod zouden moeten overwegen, hamir werd woensdag door president Chaim Herzog belast met een kabinetsformatiepoging. De formateur stelde onmiddellijk aan de so cialisten voor dat zij zich zouden aansluiten bij een kabinet van natio nale eenheid. Dat een coalitie zou zijn van 's lands twee grootste politie ke partijen, Likoed en Labour. Deze heeft 50 en Likoed 46 zetels in het 120 zetels tellende parlement. Buitenland WARSCHAU (Reuter. UPI, AFP) - De Poolse communistische partij heeft een scherpe aanval gedaan op de kerk en deze ervan beschuldigd dissidenten te her bergen en zich te mengen in poli tieke zaken. De Poolse bisschop pen protesteerden tegelijkertijd bij de autoriteiten tegen het ver wijderen van kruisbeelden uit scholen en fabrieken. De beide aanvallen markeren de spanning tussen Staat en Kerk in Polen die de laatste maanden is toegeno- In het weekblad "Polityka", het of ficiële parrtijorgaan, verscheen gisteren een artikel met de kop "geef God wat aan God toebe hoort en geef de keizer was des keizers is". "Indien de kerk zich alleen met religie bezig zou hou den, zouden er niet zoveel pro blemen zijn, maar wij weten dat het terrein van confrontatie veel groter is", zo staat in het artikel. Volgens het blad gebruiken dis- Felle kritiek Polen op kerk sidenten en opponenten van de communistische partij de kerk als schild en geeft de kerk op ac tieve wijze haar zegen aan dissi denten en protesten tegen de re gering. De oppositie heeft de vruchteloosheid van de open confrontatie met de leiding inge zien en gaat nu over "tot een nieuwe vorm van strijd in de schaduw van de sacristie", aldus Polityka. Het communistische weekblad he kelt ook de eenvoud van de ka tholieken in Polen die zich vol gens "Polityka" laten "inpalmen door de kerkelijke folklore van ikonen en gekroonde madon na's". Het blad beschuldigt de geestelijkheid ervan spandoeken van de verboden vakbond Soli- dariteit te zegenen, zich te men gen in het staatsonderwijs en kruisbeelden op te hangen in klaslokalen. Het artikel ir. Polityka. waarvan vi- ce-premier Rakowski lange tijd hoofdredacteur was, is onderte kend met het pseudoniem "Ze- non Rudny". De schrijver bepleit overigens een compromis tussen kerk en staat, waarbij beide kan ten de gewetensvrijheid van de burgers moeten erkennen. Prak tijken echter waarbij de kerk met vlaggen van Solidariteit zwaait, religieuze symbolen in scholen ophangt, leiden volgens het arti kel tot clericalisering van we reldlijke gebieden van het maat schappelijk leven. De schrijver zegt overigens dat de politiek van de staat tegenover de kerk "verstandig" en "zelfs ook wel willend" moet zijn, maar dat de staat "dwaalwegen van het reli gieuze leven" niet mag verzwij gen. WASHINGTON (DPA) - De mees te burgers van de Verenigde Sta ten zijn het eens met de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties Charles Lichen- stein, die voor de Algemene Ver gadering van de VN te verstaan gaf dat Washington er niets op te gen zou hebben als de wereldor ganisatie uit New York zou ver trekken. Zo reageerde president Ronald Reagan op vragen van journalisten in het Witte Huis, naar aanleiding van een bericht in de Washington Post op dezelf de dag. "Wij dwingen niemand te vertrekken, maar als iemand het besluit neemt weg te gaan, vaar wel". SEIROET - Franse straaljagers hebben gisteren voor het eerst artillerieposities in het door Syrië bezette deel van Libanon gebombardeerd. Vier Super Etendards van de Franse luchtmacht, opererend vanaf het Franse vliegdekschip Foch, voerden de aanval uit nadat Franse en Italiaanse stellingen van de multinationale vredesmacht in Beiroet en ook de Franse ambassade daar onder artillerie- en raketvuur waren gekomen. 'olgens militaire bronnen in Bei roet vielen de vier Franse toestel len artillerieposities aan ten noordoosten van Beiroet - een gebied dat onder Syrische con trole staat. Franse militaire woordvoerders weigerden tot nu toe de bestemming van de vlieg- door Aernout van Lynden tuigen bekend te maken, maar er 5. is weinig twijfel dat met deze bombardementen de crisis in Li- si banon wederom geëscaleerd is, 1 omdat de Fransen vrijwel zeker f| Syrische posities gebombar- si deerd hebben. t:Bij de artillerie- en raketaanvallen i; op de multinationale troepen macht raakten zes Franse solda ten gewond en is vrijwel de gehe le munitieopslagplaats van het Italiaanse contingent opgebla zen. Ondanks de enorme ravage in het Italiaanse kamp zijn er geen Italiaanse gewonden geval len. Frankrijk, dat het vliegdekschip Foch naar dc kust voor Libanon stuurde na het begin van de ge vechten in Beiroet nu bijna vier weken geleden, had al twee we ken geleden gewaarschuwd een - dergelijke actie te ondernemen indien wederom Franse stellin gen onder vuur kwamen te lig- Italië heeft uit Londen toestem ming gekregen de Britse basis op Cyprus te gebruiken als uit gangspunt voor acties met Ita liaanse F-104 'Starfighters' om de Italiaanse troepen die deel uit- JOSKOU (AFP) - Het Sowjet- persbureau Tass heeft gister- avond de jongste Amerikaanse voorstellen in de onderhandelin gen in Genève over Euroraketten afgewezen. Evenals vorige slui ten zij 'het principe van gelijk heid en gelijke veiligheid voor beide partijen uit', zo zei het. Vlet een resoluut 'neen' antwoord de de Russische onderhandelaar Yuli A. Kvitsinsky in Genève op de vraag of de voorstellen die de Amerikaanse president Ronald Reagan woensdag aankondigde hem hoopvoller stemden ten aanzien van de mogelijkheid om een akkoord te bereiken voordat de NAVO eind dit jaar met plaat sing van nieuwe kernwapens in Europa begint. Volgens het nieuwe voorstel zou den de VS bereid 'zijn de in het dubbelbesluit vastgelegde hou ding tussen Pershing-raketten (108. alleen in West-Duitsland te plaatsen) en kruisraketten (464 totaal, in Italië, België, Engeland, West-Duitsland en Nederland) te wijzigen ten nadele van de Pers- hing. Daarnaast zou Reagan nu tactische bommenwerpers die kernwapens kunnen vervoeren in de onderhandelingen willen betrekken. Tass trekt de wil van de VS in twij fel 'werkelijke vooruitgang in de onderhandelingen te bereiken'. 'Voornaamste doel van de Ame rikaanse regering blijft plaatsing, koste wat het kost, van nieuwe Amerikaanse Pershing- en kruis raketten in West-Europa', zo schreef het. maken van de multinationale vredesmacht te ondersteunen. Twee Amerikaanse marinesche pen openden voor de vierde achtereenvolgende dag het vuur, ditmaal op de stellingen van de Druzen en hun Palestijnse bond genoten rond hét door de Druzen belegerde plaatsje Souk el Gharb. De Amerikanen zullen hun aanwezigheid voor de Liba nese kust dit weekeinde nog ver sterken met het slagschip New Yersey. In Souk el Gharb, dat op een stra tegisch uiterst belangrijk punt ligt, boven op de eerste bergrij boven de zuidelijke buitenwij ken van Beiroet, is wederom he vig gevochten. De Druzen, die eenheden van het Libanese leger uit Souk el Gharb proberen te verdrijven om daardoor de weg naar de hoofdstad te openen, lan ceerden de ene aanval na de an dere. Libanese militaire bronnen gaven donderdagmiddag toe dat zonder Amerikaanse steun het leger mogelijk enkele posities net buiten het plaatsje zou heb ben verloren. In Beiroet deed zich een opmerke lijke demonstratie voor. Onge veer 2000 Druzen - mannen, vrouwen, kinderen en ouderen - demonstreerden voor de Ameri kaanse ambassade en overhan digden een petitie aan de Ameri kaanse zaakgelastigde, met de oproep om de Amerikaanse be schietingen op de posities van de Druzen in de bergen boven Bei roet te staken. Velen van de de monstranten waren vluchtelin gen uit de bergen, en sommige vrouwen vertelden dat hun man nen nog bij de huidige gevechten betrokken zijn. Lichenstein had maandag een felle woordenwisseling met de Sow- jet-Afgevaardigde. Hierbij zei hij dat, als de Sowjet-Unie of een an dere lidstaat de indruk hebben dat de VN New York moeten ver laten, zij ervan verzekerd konden zijn dat de Amerikaanse regering dat op geen enkele manier zou verhinderen. Reagan, die maandag een toe spraak voor de Algemene Verga dering van de VN zal houden, zei voorts dat de Amerikaanse VN- afgevaardigde Jeane Kirkpatrick een interessant en nader te be studeren voorstel had gedaan. De delegatie-leden zouden afwis selend zes maanden per jaar in Moskou en zes maanden in New York voor zittingen bijeen kun nen komen. De president voegde eraan toe dat dit de mogelijkheid zou bieden de twee manieren van leven mee te maken. Hooggeplaatste Amerikaanse rege ringsfunctionarissen verklaar den dat zij, ondanks de uitlatin gen van Lichenstein en Reagan, niet geloven dat de VN uit New York zullen vertrekken. LONDEN (GPD) - Het jaarcongres van dc Britse Liberalen in Harro gate heeft zich gisteren achter partijleider David Steel opge steld. en uitgesproken dat alleen hij de partij verder zal leiden, zonder dat hij een tweede man naast zich hoeft te dulden. Dat was precies wat Steel ook wil de. Verzoeken van Liberale par lementariërs en andere partijle- BUENOS AIRES - De "dwaze moedersin Argentinië, op zoek naar hun "verdwenen" familieleden weken gisteren af van hun gebruikelijke wekelijkse demonstratie voor een tocht naar de regeringsgebouwen, waar zij overigens niet werden ontvangen. door Henk Dam "Vergissing" minister VS WASHINGTON (AP> - De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken heeft aan president Reagan zijn ex cuses aangeboden voor het beledigen van een advies commissie. Vijf republikein se senatoren hebben het ont slag geëist van minister Ja mes Watt. Watt beschreef de commissie woensdag als het gezelschap van "een zwarte, een vrouw, twee joden en een lamme". In zijn brief aan de president schreef hij: "ik heb een fout gemaakt". De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei dat de minister niet zijn ontslag had aangeboden. Watt had zijn uitlating gedaan in een toespraak tot een groep zakenmensen. De com missie waarover hij sprak was de adviesgroep van de kolenraad. BRUSSEL - De christelijke en so cialistische overheidsbonden in België zullen pas vandaag een definitief besluit nemen over het al of niet doorzetten van de amb- tenarenstaking. De stemming binnen de socialistische bonden, met name in Wallonië en in Ant werpen, is grimmig. Doorstaken door Ferry Mingelen is daar het parool, omdat men vindt dat de regering de ambte naren nog steeds te veel laat be zuinigen. Sommige bonden bepleiten voor volgende week maandag en dins dag een algemene staking waar niet alleen de overheid maar ook de privé-sector aan zou moeten meedoen. Donderdag sloten werknemers in een aantal parti culiere bedrijven in Wallonië zich al met solidariteitsacties bij de stakende ambtenaren aan. De christelijke bond voor de minis teries en semi-overheidsorganen heeft daarentegen besloten de staking met ingang van vandaag te beëindigen, maar andere christelijke bonden konden het daar donderdag nog niet over eens worden. De liberale vak bonden hebben de staking wel in hun geheel definitief beëindigd. Door de verschillende opstelling is het stakingsbeeld in België zeer gemengd. De spoorwegen liggen nog steeds stil, maar stads- en streekvervoer komen langzaam weer op gang in een aantal plaat sen. Zo reden in Antwerpen de trams gisteren weer uit ondanks pogingen van stakers om dit te voorkomen door beton in de rails te gieten. Bij sommige stakings piketten braken ook vechtpartij en uit tussen stakers en werkwil ligen. den om een vice-partijleider - dat zou binnen de Liberale partij een nieuw te creëren functie zijn - te accepteren, heeft hij de afgelo pen maanden steeds verworpen. Het jaarcongres is daarmee in hoge mate Steel's congres geworden. Eerder deze week besloot het congres ook al, dat Steel zijn ve torecht over de inhoud van het verkiezingsprogramma kan blij ven behouden. Daartegen was de afgelopen maanden luidruchtig bezwaar gemaakt door allerlei Liberalen, omdat ze dit recht on democratisch vinden. De leiding van het congres had er een vergadertruc voor over om het idee: „één congres achter Da vid Steel" te bewaren. De be langrijkste criticus van Steel, La gerhuislid Cyril Smith, kreeg niet eens het woord toen werd gedebatteerd het voorstel om de post van vice-partijleider te creë- Juist Smith, die op onbehouwen en ongezouten wijze zijn menin gen pleegt te uiten, had zich de laatste weken als warm voorstan der van een leidend tweeman schap doen kennen. Een zeer bo ze Smith kondigde gisteren aan. zich voortaan los te achten van de partijdiscipline in het Lager huis. |EN 'lig 1,95 1929 3ETEN Messentrekker Een Britse politieman heeft gis termiddag een man over meesterd en ontwapend, die met een mes het koninklijk paleis in Londen, Bucking ham Palace, wilde binnenko men. Het was aan dc snelle actie van de bobby, die de ge wapende man met een gave tackle vloerde, te danken dat de indringer werd tegenge houden. Hij liep zwaaiend met het vlijmscherpe mes op een bij de toegangspoort ge plaatste wacht af, toen hij werd overmand. De man, van wie wordt aangenomen dat hij geestelijk gestoord is, is in verzekerde bewaring'gesteld. De koninklijke familie was niet op Buckingham Palace aanwezig. Kakkerlakken Een rechtbank in Londen heeft het gerenommeerde restau rant Cafe Royale vrijgespro ken van overtreding van de gezondheidsvoorschriften. Een controleur van de desbe treffende dienst had in het restaurant meer dan 25 kak kerlakken aangetroffen. Rechter Terence Maher sloot de zaak op de juridische spitsvondigheid dat de aan klacht in herhalingen viel en in slechte bewoordingen was gevat. Als het Britse Lagerhuis over enige weken weer bijeenkomt, zal één man te midden van de onafzienbare menigten Con servatieve parlementariërs (het zijn er 395) door vriend en vij and nauwlettend in de gaten worden gehouden: Francis Pym. Wie vriend en wie vijand is, is in het geval van de ex-minister van defensie, ex-leider van het Lagerhuis, ex-minister van buitenlandse zaken maar thans door Henk Dam gewoon „backbencher", niet helemaal duidelijk. Want wel ke rol zal deze even tragische als boeiende politicus op zich Zal hij, zoals velen verwachten, het brandpunt worden voor verzet binnen de Conservatie ve gelederen tegen de opper machtige Margaret Thatcher? Of is hij moegestreden, erkent hij de strijd tegen de premier verloren te hebben, en komt hij niet meer uit de achter bankjes? Pym (62) zelf wil absoluut niet over zijn intenties praten. Na dat hij in juni door mevrouw Thatcher op zeer hardhandige wijze ontslagen was als minis ter van buitenlandse zaken, zei hij in een veel aandacht trek kende rede m het Lagerhuis „zeer pijnlijk getroffen" te zijn door z'n ontslag, en daar liet hij het bij. Wie hem nu vraagt hoe hij zich behandeld voelt door de leid ster van de Conservatieve par tij, krijgt een met een vaag glimlachje uitgesproken filoso fisch antwoord: „Well, what goes up, must come down, 1 suppose". Pym is inderdaad dé levende illustratie van deze volkswijsheid. Francis Pym behoorde duidelijk tot de aanstormende generatie in de Conservatieve partij, toen hij in '79 door mevrouw That cher in haar eerste kabinet als minister van defensie werd be noemd. Ze mocht Pym toen al niet erg, en vertrouwde hem al helemaal niet, maar hij had zo veel invloed binnen de partij, dat ze hem een prominente plaats in haar kabinet moést geven. Dat verschil tussen Thatcher en Pym heeft alles met de ver schillende achtergronden van deze twee politici te maken. Pym is duidelijk een lid van de patriciërskaste die het in de Conservatieve partij zo lang voor het zeggen heeft gehad. Afkomstig uit een gegoede fami lie, scholing in Eton en Cam bridge, geld, adellijke vrien den; dat is Pym's achtergrond. Mevrouw Thatcher is evenwel de grote exponent van die an dere stroming in de Conserva tieve partij, de spaarzame, nij vere middenklasse die lang zaam maar zeker de Tory's heeft overgenomen. Pym en mevrouw Thatcher heb ben, als gevolg van die ver schillende voedingsbodem, een andere kijk op de maat schappij en de rol die de staat daarin zou moeten vervullen. Mevrouw Thatcher gelooft in hard werken, zuinigheid en ie der voor zich, Pym's kijk op het maatschappelijk gebeuren is, geheel overeenkomstige het comme il faut in zijn sociale laag, meer compassioneel van aard. Ondanks die uiteenlopende le vensvisie werd hij in 1979 dus toch als minister van defensie aangesteld, en naar spoedig bleek niet tot het genoegen van de premier. Hij irriteerde haar omdat hij in kabinetszittingen haar harde economische poli tiek bestreed, en hij wilde bo vendien niet meewerken aan haar bezuinigingsplannen. Mevrouw Thatcher smeet hem daarop in januari 1981 uit haar kabinet, en benoemde de meer serviele John Nott, die wél de door Thatcher gewenste bezui nigingen op defensie wilde doorvoeren, op zijn plaats. Pym kreeg daarop de functie van „Leider van het Lager huis" aangeboden. Dat was een ronduit kwaadaardi ge streek van de premier. De leider van het Lagerhuis treedt op als verbindingsman tussen parlement en regering, en heeft onder meer als taak, de economische politiek van de regering uit te leggen en te ver dedigen. Met andere woorden: Pym moest het monetarisme verkopen waar hij zo'n hekel aan had. Dat hij dat niettemin deed, was in de eerste plaats omdat hij geen alternatief had, en in de tweede plaats omdat hij in zijn nieuwe baantje nog eens een steek kon uitdelen (zo ontken de hij begin vorig jaar glashard dat er sprake was van de eco nomische opleving die me vrouw Thatcher en haar minis ter van werkgelegenheid Teb- bit zagen aankomen). Toen het conflict om de Falk- land-eilanden losbarstte, had mevrouw Thatcher de afge dankte Pym ineens weer no dig. Hij was degene die ervoor moest zorgen dat de Conserva tieve fractie in die eerste stormachtige dagen na de Ar gentijnse inval achter haar bleef staan. Ze benoemde hem daarom tot minister van bui tenlandse zaken. Al direct bleek weer, dat de pre mier en haar minister uiteenlo pend dachten. Pym wilde een diplomatieke oplossing voor het geschil (en slaagde daar ook bijna in, tot mevrouw Thatcher de opdracht gaf de Argentijnse kruiser Generaal Belgrano te laten zinken), de premier wilde de strijd. Mevrouw Thatcher won, in alle opzichten. Zo zat ze na de strijd in de Zuidelijke Atlanti sche Oceaan met een minister van buitenlandse zaken die ze noch mocht, noch vertrouwde. Dat bleek op spectaculaire wij ze toen de premier Sir Antho ny Parsons als haar adviseur van buitenlandse zaken be noemde, als haar waakhond op het door Pym geleide departe ment. Na de algemene verkiezingen van juni was mevrouw That cher in één klap van het pro- bleem-Pym af. Ze stuurde hem de laan uit, en benoemde haar trouwe strijdmakker Geoffrey Howe (tot dan toe minister van financiën) als zijn opvolger. Pym kreeg niets aangeboden, nog geen staatssecretaris schap. Zo is de man, die door een be langrijke stroming in de Con servatieve partij nog eens als de natuurlijke opvolger van mevrouw Thatcher werd ge zien in de tijd dat het nog niet goed met haar ging (vlak vóór en in het prille begin van het Falkland-conflict), nu een on getwijfeld hevig wrokkende „backbencher". Hij kan weinig anders doen dan het tij afwachten. Mevrouw Thatcher bevindt zich in het zenith van haar populariteit, en verzet tegen haar maakt geen enkele kans. Maar, zoals Pym zelf al constateerde, grote par lementaire fracties zijn moei lijk in de hand te houden. En als de Britse economie zich, zoals recente studies voorspel len, ongunstig gaat ontwikke len, dan rijpen Pym's kansen. Tot zo lang wacht hij af. En houdt zijn mond... ADVERTENTIE mode-model.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9