c Geen arbitrage voor ambtenaren Politici weer aan de bak voor ruimtelijke ordening Leerkracht krijgt te weinig betaald Woonlasten sneller omhoog Toorenaar bleef contact houden met drugshandel Bij conflict met overheid Vreemdeling op punt van trouwen gepalet VJS 'Help, de bibliotheek verzuipt' Kruitfabriek draait door t'E Bonthuis /^'Ascher VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 AMSTERDAM (GPD) - Het is niet uitgesloten dat de Amsterdamse poli tiecommissaris Toorenaar ook na zijn terugtreden als chef van de nar coticabrigade contacten heeft onderhouden in de wereld van de drugs handel. Geruchten over de vriendschappelijke opstelling van de heer Toorenaar ten opzichte van drugshandelaren waren de afgelopen twee jaar ook te beluisteren binnen de kleine groep leveranciers van heroine de hoofdstad. De voormalige baas van de narcoticabrigade van de Amsterdamse politie werd in 1979 overgeplaatst naar het bureau Lijnbaansgracht. De afgelopen week maakte de korpsleiding bekend dat commissaris Toorenaar per 1 oktober van zijn functie als chef van bureau III wordt ontheven. Gisteren is meegedeeld dat deze beslissing is versneld nadat de korpslei ding berichten had onderzocht over mogelijke contacten die de com missaris met drugshandelaren onderhield. Commissaris Toorenaar en hoofdcommissaris Valken waren het niet eens over de manier waarop een politiebureau in het centrum van de stad, met veel ingewikkelde problemen, moet worden geleid. Volgens Valken is het niet toevallig dat de afgelopen jaren juist uit dit district signalen van frustratie en moedeloosheid bij het personeel zijn ge hoord. „Dat betekent in zo'n district dat het uitvoerend politieperso neel voortdurend zo goed mogelijke instructies moet krijgen. Commis saris Toorenaar heeft zich volgens de korpsleiding onvoldoende loyaal aan het beleid van het bevoegde gezag gehouden". Opleidingseisen politie herzien DEN HAAG (ANP) - De mini- mum-leeftijd voor de leerlin gen op de politiescholen gaat van 17 naar 19 jaar. De maxi mumleeftijd van 28 jaar komt te vervallen, met dien ver stande dat na beëindiging van de opleiding ten minste tien jaar bij de politie kan worden gewerkt. Ook de duur van de opleiding wordt verlengd van een jaar lot ne gentien maanden. Dit zijn de voornaamste herzie ningen van de nieuwe oplei ding voor de rijks- en ge meentepolitie per 1 oktober. De aanpassing van de leeftijds grens heeft te maken met de wichtige leeftijdsopbouw van de politie organisatie te komen. In plaats van salaris van 1750 gulden per maand, zullen de aspiranten aan de opleidingsscholen voortaan 700 gulden zakgeld per maand krijgen. Binnenland Onderzoek ABOP naar functiewaardering DEN HAAG (GPD) - Salariëring op basis van functiewaardering en -analyse leidt voor het meren deel van de onderwijsgevenden niet tot lagere, maar juist tot ho gere salarissen. Die conclusie trekt het onafhankelijke advies bureau Berenschot in een rap port dat gemaakt werd in op dracht van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP). Voor de ABOP is het rapport van Berenschot aanleiding om de plannen van minister Deetman voor een nieuwe salarisstructuur in het onderwijs naar het rijk der fabelen te verwijzen. Deetman wil leerkrachten gaan betalen op basis van hun functie en niet meer op basis van hun bevoegd heid. Hij denkt op deze manier de salanspost op zijn begroting op den duur ongeveer met een miljard gulden te kunnen verla- gen. Al meteen na de presentatie van de ministeriële salarisplannen rea geerden de onderwijsbonden fu rieus. De grote klacht was dat Deetman salariëring op basis van de functie wilde, maar naliet een deugdelijk functie-onderzoek te houden waarop hij die nieuwe salarisstructuur kon baseren. In het overleg over de salarisplan nen tussen minister en bonden bleek dat Deetman pas over een jaar of vijf een functie-onderzoek wilde laten houden en niet van plan was te wachten met het in voeren van de nieuwe salaris structuur op de uitkomsten van dat onderzoek. Daarop heeft de ABOP een onaf hankelijk adviesbureau op dracht gegeven het niveau van een viertal veel voorkomende functies in het onderwijs te on derzoeken en de salarissen daar van te vergelijken met die van vergelijkbare functies bij de overheid. Het gaat om onderwij zers en hoofden van lagere scho len en om leraren in de eerste en tweede fase van het voortgezet onderwijs. Met de methode die Berenschot hanteert bij andere functie-waar deringen heeft het bureau ver volgens deze functies in het on derwijs omschreven en inge schaald. Een onderwijzer aan een lagere school bijvoorbeeld verdient nu ten hoogste f4.085 per maand, Deetman komt in zijn plannen uit op f 3.780, terwijl Berenschot uitkomt op f 4.348,-. Leraren in de onderbouw van het voortgezet onderwijs die be voegd zijn om in twee vakken les te geven, verdienen nu maximaal f 4.500. Deetman wil daar f 3.780 van maken en Berenschot komt uit op f 4.800. Niet voor alle functies komt Beren schot tot de conclusie dat er ho gere salarissen moeten betaald worden. Een hoofd van een lage re school met zes klassen kan volgens het bureau maximaal f 4.800 verdienen, dat is hetzelfde salaris dat Deetman voorstelt en op het ogenblik kan een school hoofd maximaal 5000 gulden ver dienen. De ABOP verklaarde blij te zijn met de uitkomsten van het on derzoek. Chris van Beekveld, be stuurslid van de ABOP. „Het heeft ons een hoop geld gekost (tussen de 30.000 en 50.000 gul den), maar Deetman kan niet om deze gegevens heen." DEN HAAG (ANP) Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) meent dat het conflict tussen de overheid en de ambtenarenbonden over een aantal arbeidsvoorwaarden niet voor beoordeling van een arbitragecommissie in aanmerking komt. Bij geschillen tus sen overheid en ambtenaren zou een arbitragecommissie als rechter kunnen optreden. De centrales lieten na het vastgelo pen overleg op 7 september we ten (voor het eerst) van arbitrage gebruik te willen maken. Dat kan echter alleen maar als beide partijen (ambtenaren en over heid) daarmee instemmen en dat doet Rietkerk niet. De bonden staat nu de mogelijkheid open om advies van de geschillencom missie te vragen, dat echter niet bindend is voor partijen in tegen stelling tot arbitrage. De bonden vroegen op 7 septem ber uitbetaling van hun prijs compensatie per 1 juli, de nacal culatie over 1982 en het terug brengen van de vakantietoeslag tot 8 procent. Wat de eerste twee eisen betreft, ALMELO-SMILDE (GPD) - De il legaal in ons land verblijvende Indonesiër Erik Moerland (29) moet ons land verlaten. Dat heeft de president van de Almelose rechtbank, mr. H. J. J. van den Biesen gisteren beslist in een kort geding. Moerland wordt naar alle waarschijnlijkheid van daag op het vliegtuig naar Indo nesië gezet. Mr. Van den Biesen bleek niet gevoelig voor het ar gument dat hij op het punt staat te trouwen met zijn vriendin Paula Ulrich (22) uit Smilde, om voorgoed bij haar en hun doch tertje Nienke te kunnen blijven. De hevig geschokte familie van Moerlands aanstaande vrouw heeft inmiddels een beroep op de PvdA-kamerleden mevrouw Haas-Berger en Henk Knol ge daan om een stokje voor de uit zetting te steken. „Wij zijn verbij sterd over de onmenselijkheid van de rechtspraak in Neder land", zegt Theo Hosting uit Gro ningen, zwager van Paula Ulrich. Moerland werd door de politie in de kraag gevatenkele dagen voor hij met zijn vriendin naar het Smilder gemeentehuis zou gaan om in ondertrouw te gaan. Een maatschappelijk werker heeft nog getracht een regeling te tref fen met de politie en het gemeen tebestuur, zodat na de onder trouw de formaliteiten rond de aanvraag van een verblijfsver gunning zouden kunnen worden geregeld. „Ik heb tijdens het telefoonge sprek met de politie geen namen genoemd, maar wel de omstan digheden geschetst. Mij is verze kerd dat dit de beste manier as om een verblijfsvergunning te WEERRAPPORTEN krijgen en uitdrukkelijk toege zegd dat er geen jacht zou wor den gemaakt op Moerland. Dat is toch gebeurd. Een paar dagen na het contact met de politie werd hij opgepakt", aldus maatschap pelijk werker Bults. ziet Rietkerk geen aanleiding om van arbitrage gebruik te maken, omdat het om „gepasseerd be leid" gaat. De minister herinnert de centrales eraan dat hij op 5 ja nuari van dit jaar (toen er een ak koord werd bereikt over het rui len van de prijscompensatie per 1 januari voor korter werken) de centrales uitdrukkelijk heeft la ten weten dat er in 1983 verder geen enkele ruimte voor loonstij ging meer is. De vakantietoeslag leent zich vol gens Rietkerk op dit moment ook niet voor arbitrage. Hij wijst erop dat hij met de Kamer daar over in onderhandeling is. In de begroting voor 1984 staat voorts dat er een einde aan de aftopping zou worden gemaakt. De 7,5 pro cent blijft vooralsnog gehand haafd, gezien de situatie van de overheidsfinanciën. Minister Rietkerk ziet dan ook geen aanleiding een extra-over legvergadering bijeen te roepen om over de arbitrage te praten. Trouwen buitenlanders beperkt DEN HAAG (ANP) - CDA en WD stemmen in met een beper king van de toelating van vreem delingen die willen trouwen met kinderen van buitenlanders die al jaren in Nederland wonen. Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) wil met ingang van 1 oktober van dit jaar als aanvul lende eis stellen dat de huwe lijkspartner in Nederland behal- ook een zelfstan- Jonge werklozen zullen vaak min der inkomsten hebben. Daarom wordt het voor jonge gehuwde kinderen van buitenlanders die al jaren met een vestigingsver gunning in Nederland wonen in vele gevallen onmogelijk ge maakt om hun partner naar Ne derland te laten overkomen. Toch reis naar Moskou DEN HAAG (GPD) - De parle mentaire delegatie die vorige week Washington en Bonn bezocht, wil de eerste week van november naar Moskou reizen. Het bezoek aan de Russische hoofdstad was uit gesteld als protest tegen het neerschieten van een Kore- aans verkeersvliegtuig. WD- fractieleider Ed Nijpels zegt pas na 22 oktober of hij mee gaat naar Moskou. Op die da tum eindigt de boycot-actie van de Nederlandse ver keersvliegers. Delegatie-leider Relus ter Beek (PvdA) zei dat de delegatie in elk geval gaat, ook als Nijpels zou besluiten thuis te blijven. Een woordvoerder van de WD-leider liet blijken, dat de beslissing van Nijpels ei genlijk al vaststaat: hij gaat mee naar Moskou, maar wil dat niet bekendmaken zolang de Nederlandse piloten hun boycot van het Russische luchtruim uitvoeren. AMERSFOORT (ANP) - Onder het motto „help de bibliotheek verzuipt" heeft het Nederlands bibliotheek- en Lectuur Cen trum (NBLC) gisteren een lande lijke actie ingezet om te voorko men dat het openbare biblio theekwerk wordt afgebroken door grote bezuinigingen. De ac tie duurt tot de Tweede Kamer de betreffende begroting behan delt. Meer dan 1300 bestuurders en functionarissen van de openbare bibliotheken hielden een demon stratieve bijeenkomst in de Flint in Amersfoort. Zij vinden dat het werk dat in meer dan tachtig jaar werd opgebouwd niet verloren mag gaan. Door de bezuinigin gen dreigen de banen van 2400 mensen te verdwijnen. Met zwemvesten aan zoals het meisje vooraan op de foto, werd het ac tiemotto duidelijk onderstreept. In vergelijking met inkomens DEN HAAG (ANP) - Sinds 1978 zijn de woonlasten met ongeveer 50 procent gestegen en de netto inkomens van 15 procent tot 24 procent. Dat is een van de uit komsten van een onderzoek dat de zogenoemde buitenparlemen taire enquêtecommissie woon lasten gisteren heeft gepresen teerd. De commissie, onderdeel van het landelijke woonlastenoverleg Nederland, vindt deze gegevens voldoende aanleiding om te plei ten voor invoering van een sys teem waarbij iedereen 20 procent van zijn netto-inkomen aan woonlasten besteedt, ongeacht dat inkomen en ongeacht het ty pe woning. Zij is er echter van bewust dat de huidige regering en de meerder heid van de Tweede Kamer haar voorstel dat overigens maan den geleden al is gedaan niet met gejuich zal ontvangen. Het woonlastenoverleg Nederland wil dan ook zoveel mogelijk druk uitoefenen op gemeentebesturen teneinde langs die weg te probe ren de woonlasten nog enigszins in de hand te houden. Op zaterdag 1 oktober zal in de Rotterdamse Doelen een om vangrijke manifestatie worden gehouden tegen de stijging van de woonlasten. MUIDEN (ANP) - Bij de kruitfabriek De Krijgsman in Muiden wordt het werk niet neergelegd. Ongeveer veertig vakbondsleden hebben daartoe gisteren in overleg met bestuurders van FNV en CNV besloten. De CNV noemde het aantal opgekomen werknemers teleurstellend, te meer daar alleen al ruim 100 mensen aan de directe produktie van springstof deelnemen. De bonden hebben hun eerder ingenomen standpunt over het al of niet werken onder veilige omstandigheden in de fabriek gehandhaafd: werknemers die zelf vinden dat ze tijdens het werk in een onveilige situatie verkeren hoeven niet aan het werk. De aanwezige werknemers waren het daarmee eens. De CNV en FNV toonden zich teleurgesteld over de houding van staats secretaris Kappeyne van de Coppello, nu het eerste onderzoeksrapport over de explosie in mei nog niet klaar blijkt te zijn. Dat geeft volgens de bonden aan, dat er sprake is van onbehoorlijk bestuur. d d P E 1 3 ts E 5 f Amsterdam onbewolkt 17 7 02 De Bilt 17 6 0 Deelen 17 6 05 Eelde 17 5 0 Eindhoven 17 7 0 Den Helder licht bew. 16 9 0 Rotterdam onbewolkt 16 7 0 Twente onbewolkt 16 4 02 Vlissingen onbewolkt 16 11 0 Zd.Limburg onbewolkt 17 7 0 Aberdeen 16 9 3 Athene onbewolkt 26 16 0 Barcelona onbewolkt 26 16 0 Berlijn half bew. 18 8 05 Bordeaux onbewolkt 26 17 0 Brussel onbewolkt 17 8 0 Frankfort onbewolkt 20 6 0 Genève onbewolkt 25 9 0 Helsinki 14 10 34 Innsbruck onbewolkt 23 7 0 Klagenfurt onbewolkt 26 12 0 Kopenhagen licht bew. 15 10 2 Lissabon geheel bew. 32 16 0 Locarno onbewolkt 24 11 0 Londen onbewolkt 18 10 0 Luxemburg onbewolkt 17 0 0 Madrid onbewolkt 34 17 0 Malaga half bew. 30 20 0 Mallorca onbewolkt 30 0 0 Malta onbewolkt 27 17 0 München onbewolkt 20 5 0 25 19 0 Oslo onbewolkt 16 6 0 onbewolkt 18 9 0 onbewolkt 18 0 0 Split onbewolkt 28 16 0 In ons kleine, overvolle landje kun je praktisch geen stap ver zetten zonder je buurman op de tenen te gaan staan. Allerlei plan nen op het gebied van de ruimte- lijke ordening moeten dan ook heel zorgvuldig en tijdig worden voorbereid. Wegen en woningen, elektriciteitscentrales en grazige weiden, rioolwaterzuiveringsin stallaties en vliegvelden, natuur gebieden en militaire oefenter reinen, het is allemaal nodig en/ of uitermate wenselijk, maar de ruimte is beperkt. Om de aanleg van al deze voor zieningen in goede banen te lei den, zowel bestuurlijk-organisa torisch als politiek, is een stelsel van bestuurlijk overleg, inspraak en politieke besluitvorming ont wikkeld dat een hoge graad van perfectie heeft bereikt. door J. W. E. Metselaar Er ontstond echter een pro bleem: een en ander is zo perfect geregeld dat niemand er meer mee uit de voeten kan. Minister Winsemius (ruimtelijke orde ning) heeft deze week flink de bezem gehaald door de bestaan de procedures. Het moet alle maal korter, duidelijker, direc ter. Najaren dubben en studeren is het nu zo ver, de procedure van de planologische kernbeslis singen (PKB) wordt gestroom lijnd. Ten behoeve van deze PKB's zijn jarenlang grote en knappe recla mecampagnes gevoerd. Pagina grote advertenties in de dagbla den, spotjes op de televisie, prachtig drukwerk in de vorm van allerlei rijk geïllustreerde no ta's en brochures, het kon alle maal niet op. En dat alles in het nobel streven de burger, ten lan ge leste altijd de meest betrokke ne bij ieder besluit over de ruim telijke ordening (Markerwaard, Waddenzee, recreatiegebieden, vaarwegen) bij het beleid te be trekken. Denk mee Van alle kanten werd het de bur ger toegeroepen: Denk mee met de PKB!. Schriftelijke reacties waren welkom, maar men kon ook hoorzittingen bezoeken om een standpunt toe te lichten, graag zelfs. Het ideaal uit de late zestiger jaren over de mondige burger had gestalte gekregen in directe deelname aan de discus sie over uitermate belangrijke kwesties die het gezicht van Ne derland voor tientallen jaren zou den bepalen. Maar wie liever niet in het open baar tijdens een hoorzitting het woord voerde, kon ook rustig thuis, vanachter zijn bureau, een standpunt op papier zetten en dat opsturen naar Den Haag. Dan kon ook daarmee rekening worden gehouden bij de defini tieve standpuntbepaling. Toen deze aanpak royaal werd uitgeprobeerd, in het midden van de zeventiger jaren, sprak een enkele enthousiasteling in dit verband zelfs over 'leunstoel- democratie'. De werkelijkheid zo'n tien jaar later is minder rooskleurig. De burgers, de beroepsbestuurders en de politici zijn bedolven on der een lawine van stukken die allemaal met elkaar samenhan gen, die jarenlang de hele proce dure doorlopen, maar die ook nogal eens door de politieke werkelijkheid of het menselijk onvermogen worden achter haald. Slechts twee voorbeelden: een stuk over de elektriciteitsvoor ziening moest worden ingetrok ken omdat het probleem van de kerncentrales daarin al te voor barig aan de orde kwam en een Minister Winsemius stuk over de volkshuisvesting werd teruggenomen omdat het gewoon beneden de maat was. Over beide stukken bleek geen zinvolle discussie of inspraak mogelijk. Op dit moment zijn er nog acht planologische kernbeslissingen in de procedure en minister Win semius wil de zaken nu niet al te lang meer laten voortslepen. Ie dere keer wanneer er in de Twee de Kamer weer een PKB was vastgesteld, de betreffende sta pel stukken was dan al vlug een halve meter hoog, was het ge steun en gekreun niet van de lucht.'Dit nooit meer, we moeten er eens wat aan doen, het is on werkbaar'. Beroepsinsprekers De geïnteresseerde staatsburger was op dat moment allang van het toneel verdwenen, de in spraak was allengs het monopo lie geworden van de beroepsin sprekers. Iedere belangenorgani satie leverde plichtmatig zijn bij drage en draaide mee in de pro cedures. Een niet onbelangrijke club als de landelijke Wadden zeevereniging ging zelfs zo ver om ook het nut van deze be roepsinspraak in twijfel te trek ken. Wanneer we de kosten van het hele PKB-gebeuren voor lief nemen, inspraak is per slot van rekening een goede zaak en mag heus wel het nodige kos ten. kleven er toch grote be zwaren aan. Werkelijke inspraak van de indi viduele burger via de PKB's is niet' waar te maken, minister Winsemius erkent dat nu ook. Voortaan wordt zeer gericht, al naar gelang het onderwerp, ge vraagd naar commentaar van direct betrokkenen en/of mo gelijke belanghebbenden. Politici Een ander groot probleem is de rol van de politici, en dan met name van de Tweede Kamer. De PKB's hebben doorgaans een zo lange weg achter de rug voordat de Kamer de zaak te behandelen krijgt, dat er al van alles zo goed als vast ligt. Het moeizame vooroverleg tussen vele departementen én ver schillende bestuurslagen én particuliere organisaties is dan al uit uitgewerkt in een al dan niet wrak compromis waaraan voor de Kamer weinig valt te verhapstukken. De Kamer beschikt overigens wel over het wapen van de amenderende motie, maar dat is een staatsrechtelijk mons trum met een dure naam en van een twijfelachtige reputa tie. Minister Winsemius heeft nu besloten dat de PKB-proce- dure geen onderdeel zal uitma ken van de wijziging van de wet ruimtelijke ordening, ove rigens ook een kwestie die al zo'n acht jaar sleept. De PKB wordt derhalve niet nader wet telijk geregeld en op die ma nier bespaart de minister zich een hoop problemen. Aan de hand van een actiepro gramma wordt de procedure nu ingekort tot maximaal an derhalf jaar, een hele verbete ring na de drie a vier jaar die tot nu toe gebruikelijk waren. Er komt zodoende wat extra druk op de ketel en het is te hopen dat de politici nu weer gedwongen worden zich meer en intensiever met de ruimte lijke ordening te bemoeien. Want dat was ook een pro bleem. de ruimtelijke ordening dreigde te verworden tot een bestuurlijk technisch pro bleem, terwijl er voortdurend politieke beslissingen van het grootste belang aan de orde zijn. Terrein terugwinnen Het verdelen van de schaarse ruimte leidt immers altijd tot problemen vanwege de con flicterende belangen die in het geding zijn, en het is in de eer ste plaats de taak van de poli tiek verantwoordelijke, geko zen volksvertegenwoordigers om actief mee te denken én te beslissen over de politieke keuzen die zich aandienen. De beslissingen van minister Winsemius ten aanzien van de PKB-procedures lijken in eer ste instantie vooral van tech nisch procedurele aard, de po litieke winst kan echter aan zienlijk zijn. Het is aan de ver schillende politieke organen die zich moeten bemoeien met de ruimtelijke ordening, om eerder verloren terrein nu te rug te ADVERTENTIE ALPHEN Opening zaterdag! 24 sept. a.s. Een goed adres voor: bontmantels moderniseren op maat maken bont hoeden imitatie bont lun lure Schuberthof 34 (Ridderveld 1) 01720-20997

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7