Vluchtelingen in Leiden heimwee en onzekerheid Dan maar kruisraketten op het Schuttersveld Huis aan Rijnsburgerweg draait een jaar VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1 Op 14 januari 1976 kreeg Leiden plotseling een woonwagencen trum midden in de stad Alsof er een caravantentoonstelling gaande was, dat beeld vertoon de het Stadhuisplein in die da gen. Een enkele ambtenaar ontstak in woede omdat hij zijn (sport- )wagen niet op het plein kon stallen, maar in het algemeen werd er beheerst op deze be zettingsactie van woonwagen bewoners gereageerd. Een gemeenteraadslid van de PPR vond de bezetting het be wijs dat het Stadhuisplein best autovrij kon blijven. Hij zou zijn zin krijgen. De woonwagens waren afkom stig van het ook toen al over volle regionale woonwagen centrum aan de Haarlemmer trekvaart. Geen actie zonder ei sen, en één daarvan was: haast maken met het stichten van kleine centra in de omliggende gemeenten. Zo'n kamp kan er nu komen In Noordwijk, mede namens Kat wijk. Vijfentwintig standplaat sen. Afgelopen maandagavond werd duidelijk wat al werd ge vreesd: de woonwagenbewo ners willen niet uit Leiden, al staan ze op het Trekvaartplein nog zo dicht op elkaar. Dat heb je, als je misstanden zo lang laat voortwoekeren. Er is een zwartboek van ellende te schrijven over de perikelen rond de woonwagencentra. Al leen al de manier waarop de meeste regiogemeenten het stichten van een woonwagen kampje op hun grondgebied dwarsboomden (of dat nog al tijd doen) staat borg voor een avond sombere lectuur. Die ar gumenten... De redenering van Noordwijker- hout kwam (in 1975) hier op neer: "Wij hebben Sint Bavo al; woonwagenbewoners kun nen we er echt niet bij heb ben". Andere gemeenten be dachten ingewikkelder smoe zen om hetzelfde te bedoelen. In 1979 waren er inmiddels 25 zo genaamde overbezetters bij het Leidse woonwagencen trum. Wagens dus, die boven de toegestane capaciteit van 68 kwamen, maar nergens anders terecht konden. Een aantal van hen trok 5 september dat jaar naar Rijswijk, waar het minis terie zetelt dat toen nog CRM den doortrekken of een lamp aansteken, en wie dat dan zou moeten betalen. "Als de noodvoorzieningen wor den aangelegd, gaan de regio gemeenten misschien wel he lemaal niet meer over tot het stichten van een kamp op hun grond", redeneerden de CRM- ambtenaren. "Die kampjes zijn er niet en daarom moeten die noodvoorzieningen er juist ko men", antwoordden de woon wagenbewoners en de Leidse wethouder Tesselaar. Kip. ei. ei, kip. Een verslaggever van deze krant was bij dat gesprek, hoewel nenbom', een docente van de cursus Ouders op Herhaling, een lerares gymnastiek, een lid van het buurtcomité D'Oude Morsch, een student Spaans, een ex-bestuurslid van de Ho- recabond Nederland afdeling Leiden, een voormalige Leidse vakbondsbestuurder, de PSP- lijsttrekker van Leiderdorp, een lid van het comité Gas- prijsverhoging NEE, een club- en buurthuiswerker, een be stuurslid van LAK-cinema, een werknemer van het uit Lei den vertrekkende bedrijf 3M, een uitgesproken sympathi sant van de kraakbeweging en zaal stond er. Burchtzaal had er moeten staan. Toen we dat hoorden, was het net alsof het carillonspel in de Stadhuistoren romantischer klonk dan ooit tevoren. Bulgia Een discussie in de Koppenhinksteeg. Als dat maar niet over straat gaat. Wat ons betreft: discussie gesloten. (Foto Dirk Ketting) heette. Zij trachtten een ge sprek met minister Gardeniers te krijgen en dat lukte uitein delijk ook: in de kantine van het ambtenarenbastion. Vol begrip is zo'n minister dan. Maar ja, wat kon zij eraan doen? Niet veel meer dan de ambtena ren die kort daarvoor al de Leidse woonwagendelegatie te woord hadden gestaan. Inzet van het gevecht was toen de vraag of er voor de 'overbe zetters' noodvoorzieningen moesten worden aangelegd op het Leidse centrum, opdat ze in hun eigen wagen de wc kon hem dat telefonisch was verbo den door de met véél gevoel voor orde uitgeruste voorlich tingsambtenaren van het mi nisterie. Maar moeilijk was het ontwijken van eventuele cultu rele, recreatieve of maatschap pelijke uitsmijters niet. Die verslaggever zag er nét zo uit als woonwagenbewoners. Het enige dat hij niet had, was een woonwagen. 8-2 Wat doen een plaatselijk leider van de actie 'Stop de Neutro een in zijn rechtspositie be dreigde gemeente-ambtenaar op een regenachtige zondag middag met zijn allen in dezelf de ruimte? Richten zij het definitieve comité Voor de Vrede en Tegen de Be zuinigingen op? Nee. Zij zitten of staan in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. En kijken naar 8-2. Burgerzaal De gemeentelijke advertentiepa gina in de Leidse dagbladen bevatte vorige week bij de aan kondiging van de Commissie voor Financiën dit agenda punt: 'Permanente verhuur Burgerzaal'. De schrik sloeg ons vierkant om het hart. De Burgerzaal, de trouwzaal van het stadhuis! Is de 'mooiste dag van je leven' dan zo alledaags geworden? Zijn zovelen dan nog slechts over de bezemsteel getrouwd? Is het hokken, met andere woorden, de toonaangevende samenlevingsvorm geworden? Was de plechtigheid in de Bur gerzaal op den duur alleen nog maar de eerste stap naar de scheiding, een paar honderd meter verderop bij de kanton rechter aan het Rapenburg? Sprak een Leidse ambtenaar van de burgerijke stand een aantal jaren geleden niet cy nisch: "Ik loop één op twee'»'. Of is hier een huwelijksbureau als kandidaat-huurder in de markt, dat na een geslaagde bemiddeling zo snel mogelijk het woord bij de daad wil voe gen (want zo gaat dat, tegen woordig). Navraag hielp ons uit de nacht merrie. Er is een tikfoutje in de advertentie gemaakt. Burger- De Hr. Ms. Bulgia (P803), het pa trouillevaartuig van de marine, dat op 3 oktober in Leiden te bezichtigen is, kan niet door de Rembrandtbrug. Dat staat in het programmaboekje van de 3 October-Vereeniging. Eerst de Olympia van Slinger land en nu de Bulgia van De Ruiter weer. Job. niet Michiel. De wegwijzer voor het 3-oktober- feest vervolgt onverstoorbaar: "De patrouillevaartuigen wor den gebruikt voor toezicht langs de Noordzeekust en in de toegangswateren, voor de vis serij-inspectie op zee en als op leidingsschip voor marine-per soneel. In oorlogstijd kunnen zij worden benut voor het be geleiden van kleine konvooien en voor havenverdediging". Ja, ja. Maar als de Russen al lang en breed in het Galgewater bij de Beestenmarkt hun infiltra ties uitvoeren, ligt Bulgia nog voor de brug en roept ir. Ba- rendregt van gemeentewerken tegen De Ruiter dat het een kwestie van stuurmanskunst is. (Waarom hebben ze die Ba- rendregt dan ook niet in het bestuur van de 3 October-Ver eeniging gehaald, dan waren die dingen al lang geregeld). Al met al een onveilig gevoel, 409 jaar nadat die Spanjaarden de stad zijn uitgeknuppeld. Heeft Van der Werf daarom zijn arm ter consumptie aan de door de Spaanse bezetters uit gehongerde bevolking aange boden? Sloop Cornclis Jop- pensz daarom achter de linies, om er een hutspot te vinden? Heeft Jan van Hout zich voor niets uitgesloofd? Wat te doen. Zweedse onder zeeërs inschakelen? Dat heeft ook nog nooit geholpen. Er is maar één oplossing: kruisra ketten op het Schuttersveld. Dan maar geen vuurwerk. LEIDEN Van buiten is het precies zo'n huis als er zoveel staan aan de Rijns burgerweg in Leiden. Een herenhuis in een rijtje. Niets wijst erop dat hier mensen van een keur aan nationaliteiten onderdak vinden: Chilenen, Pakis tani of Eritreërs. Het op vanghuis voor politieke vluchtelingen, deze maand precies een jaar ge opend, heeft er duidelijk geen behoefte aan als zo danig herkend te worden. Het bordje 'Buutvrij', bij de ope ning vorig jaar met de gebruike lijke tam tam onthuld, werd dan ook al snel weer van de gevel ge nomen. "De mensen vonden het gênant", verklaart Lies van der Sman, als vrijwilligster van de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden /Oegstgeest verantwoor delijk voor de begeleiding van de vluchtelingen. "De bewoners voelden zich als in de dierentuin. door Conny Smits Een propvol land, ja. En toch een plek voor vluchtelingen. Postgiro 5368542 Stichting Vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest Secr Teunisbloem 2, Leiden Tel. 215752. Wanneer er een bus langs kwam, rekten de passagiers hun halzen om een glimp op te kunnen van gen". Het vluchtelingenhuis aan de Rijnsburgerweg biedt onderdak aan acht mensen die gedwongen werden hun eigen land te verla ten omdat de situatie hen daar te gevaarlijk was geworden. De Hervormde Diaconie Leiden maakte het vorig jaar mogelijk een pand aan te kopen voor de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden/Oegstgeest. Die stichting beheert sinds maart van dit jaar bovendien een tweede opvang huis voor vluchtelingen aan de Plantage. Dit huis, waar plaats is voor zes vluchtelingen, is van het katholieke Verbum Dei. Verschillend De' opzet van beide opvanghuizen is verschillend. Aan de Rijnbur- gerweg drijft ieder zijn eigen huishoudentje, kookt er zijn ei gen potje. De vluchtelingen ko men tenslotte uit zeer verschil lende culturen, van Zuid-Ameri- ka tot Afrika. Aan de Plantage vormen de bewoners daarente gen een leefgemeenschap met drie beheerders die bij toerbeurt aanwezig zijn. Een overeen komst tussen beide huizen is echter dat ze sedert de opening constant bezet zijn geweest. De Stichting Vluchtelingenwerk heelt inmiddels 25 vluchtelingen onder de hoede. Het land van herkomst van die vluchtelingen varieert, maar ge meen hebben ze dat ze land en familie hebben moeten verlaten omdat ze werden vervolgd van wege hun politieke of godsdien stige overtuiging, ras, sexuele ge aardheid. taal of nationaliteit. Na hun vlucht komen ze veelal be rooid aan, in een t-shirtje en hun enige bezittingen in een plastic tasje. Daarna begint voor hen lange procedure tot het verkrij gen van politiek asiel. In dit land is het de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland die de mensen daarbij helpt. Vrijwilligers gaan mee bij de aanmelding bij de vreemdelin genpolitie, de sociale dienst en eventueel een advocaat. Verder houden ze zeer regelmatig con tact met een vluchteling, die ver der nogal geïsoleerd leeft. Taal noch gewoonten van Nederland zijn hem immers bekend. Lies van der Sman is lid van de hechte groep vrijwilligers van de WN in Leiden en Oegstgeest: "Meestal worden via het hoofd kantoor in Amsterdam vluchte lingen naar Leiden doorge stuurd. Wij halen ze dan af van het station en houden de eerste week zeer intensief contact. Pas daarna beslissen we of het zin heeft zó'n man of vrouw verder te begeleiden, we weten tenslotte nog niets van hem of haar af. Wat dat betreft hebben we het laatste jaar veel geleerd, het is niet altijd zuivere koffie. Je moet heel alert zijn". Druppel Niet dat de WN graag iemand af wijst, maar de praktijk heeft ge leerd dat het zelfs mensen met heel goede redenen niet lukt in Nederland asiel te krijgen. "Wan neer we iemand accepteren, wil len we ons daar ook helemaal voor inzetten, met een redelijke kans op succes. Van mensen die zich om zuiver economische gronden in Nederland willen vestigen, weten we dat het geen zin heeft hen drie, vier jaar op te vangen. Ook komt het voor dat iemand al enkele maanden in bij voorbeeld Frankrijk heeft ge woond. Je kunt er dan vanuit gaan dat de Nederlandse staat hem daarheen terugstuurt. Dat zeggen we dan liever meteen maar heel eerlijk". Wordt de vluchteling door de WN opgenomen, dan is in Leiden of haar zijn onderdak in ieder geval gegarandeerd. Toch zijn de twee Leidse vluchtelingenhuizen nog maar een druppel op de gloeien de plaat, wanneer wordt bedacht dat honderden vluchtelingen elk jaar Nederland binnenkomen. Wanneer het hen lukt de Neder landse grens te passeren, wacht hen veelal drie of vier jaar van onzekerheid over het verkrijgen van politiek asiel. Ds. Anton Dronkers (Hervormde Diaconie) en Lies van der Sman: "We heb ben altijd gedacht: als er maar een goede huisvesting en bege leiding is, dan gaat de rest zoveel makkelijker. Maar het afgelopen jaar zijn er veel diepere proble men naar voren gekomen". jaar geleden. Het bord "Buutvrij" is inmid- vonden het gênant". (Foto ANP) Zorgen "Het klinkt zo romantisch", zegt Dronkers. "Mensen uit de hele wereld met zoveel verschillende culturen en talen bij elkaar in een huis, internationale solidari teit. Maar de mensen kunnen het vaak niet aan om drie, vier jaar te wachten op hun asielaanvraag. Ze mogen niet werken, dus lo pen de godganselijke dag tegen elkaar op. Ons geluk is dat er in Den Haag een goede school is waar de vluchtelingen de Neder landse taal kunnen leren en een deel van de dag kunnen door brengen". Ook hebben vluchtelingen in Ne derland niet zelden last van heimwee en maken ze zich ern stige zorgen over de familie in het land van herkomst. Lies van der Sman: "Sommigen hebben zelfs hun kinderen moeten ach terlaten. Bij twee mensen bij ons in het opvanghuis is dat ook het geval. Eén is wel redelijk terecht gekomen bij een oma, maar de ander schrijft steeds wanhopiger brieven naar Nederland. Het pro bleem is dat vluchtelingen pas aan gezinshereniging mogen doen wanneer ze hier een status als vluchteling hebben gekregen. En dat duurt wel vier jaar". Spanningen Volgens Van der Sman en Dron kers wordt het wachten van de vluchteling ook nog eens extra moeilijk gemaakt door het Ne derlandse vluchtelingenbeleid. "Niet alleen moeten ze ontzet tend lang wachten, uiteindelijk wordt aan nog geen drie procent van de vluchtelingen een officië le en internationaal erkende sta tus verleend. Dat brengt een ver schrikkelijke onzekerheid en veel spanningen met zich mee. Het vreet aan de mensen. Ook komt het voor dat mensen de be slissing niet in Nederland mogen afwachten, maar naar hun eigen land terug moeten. Dat heeft al heel wat levens gekost". Subsidie van de overheid is even min te verwachten. Financieel is het vluchtelingenwerk afhanke lijk van particuliere giften en steun uit de kerkelijke wereld. Ds. Dronkers: "Dat is wel erg eenzijdig, de financiën zouden -een veel bredere basis moeten hebben. Er is een constante be hoefte aan huishoudelijke artike len als stofzuigers, koelkasten en linnengoed. En we kunnen de vluchtelingen, meestal jonge mensen, toch ook niet in de af- dragertjes van anderen laten rondlopen. Zij hebben ook een gevoel van eigenwaarde 1 Koudekerkse tv-piraat hoeft niet gevangenis in DEN HAAG/LEIDEN - De 60-jari- ge Koudekerker tegen wie ruim twee weken geleden voor het Haagse gerechtshof een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een maand was geeist op verden king van illegale televisie-uitzen dingen in Leiden (onder de naam TV-Sleutelstad) hoeft niet te gaan 'brommen'. Het hof maakte er gisteren een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand van, met een proeftijd van twee jaar en een boete van 1000 gul den. Daarmee werd een eerder vonnis van de politierechter (overeenkomstig de eis van de procureur-generaal bij het hof) vernietigd. De Koudekerker was in decembe- r '81 met zendapparatuur aange troffen bij de Alphense Zeger- plas, in gezelschap van de vriend van zijn dochter. Vijftien dagen geleden verklaarde hij voor het hof dat niet hij maar die vriend de illegale tv-uitzendingen had verzorgd. Hij zou juist een einde aan die activiteiten hebben wil len maken. Die lezing werd na af loop van de zitting door de be treffende vriend beaamd. Woningen ontruimd LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren vier woningen ont ruimd, die werden bewoond zon der vergunning. In alle gevallen hadden de bewoners de panden al verlaten toen de politie arri veerde; in één huis stond nog meubjlair. Het gaat om de volgende vier: Kraaienhorst 1, 5 én 26 en Jan Luykenlaan 308. LEIDEN - Een 11-jarig jongetje moest gistermiddag even na vijf uur met een zware hersenschud- ding en inwendig letsel naar het AZL worden gebracht nadat hij was aangereden door een auto. Volgens de politie stak het jon getje de Vijf Meilaan over zonder goed uit te kijken. Slagbal Voor de negende maal streden deze week lagere scholen uit Leiden om het slagbalkam pioenschap. Achtentwintig ploegen namen ditmaal hier aan deel. Winnaar werd Het Carillon dat in de finale de Vrije School Noord de baas bleef: 21-19. Derde werd de Zuiderparkschool dat De Zon newijzer (vierde) terugwees. PvdA De gewestelijke delegatie van de PvdA-Leiden houdt vanavond een openbare bijeenkomst in het Antonius Clubhuis (Lange Mare) ter bespreking van de miljoenennota. Aanvang acht uur. Deze bijeenkomst geldt als voorbereiding op de partij raad van 1 oktober. Breehuys Het jongerencentrum Breehuys aan de Breestraat opent zater dagavond zijn deuren voor het oen. Films en swin gende muziek staan op het pro gramma. Muziek In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, treedt vanavond het Rotterdamse trio New Hip Stiles op. Dit in 1981 opgerich te trio brengt een mengeling van hedendaagse popmuziek en geïmproviseerde jazz. HHet bestaat uit Jan Willem van Mook (panet, drums, sopraan- sax, bas en zang), Rutger van Otterloo (drums en sax) en Maarten van Gent (bas, gitaar, accordeon, drums en percus sie). Zaterdag is het Engelse duo Eye less in Gaza in het LVC te zien. Marty Bates en Pete Becker, die het afgelopen jaar de L P. 'Red Rust September' maak ten, maken muziek waarin eeu wenoude romantiek is verwe ven. De zaal gaat beide avond en om negen uur open. 'Arts and Crafts' In de Stadsgehoorzaal wordt za terdag een 'Arts and Crafts' ex- positiemarkt gehouden voor liefhebbers en makers van handwerk. Te zien: schilderij en, macramé, etsen, grafiek, keramiek, batik, aquarellen, té keningen, pastels, beschilder de eieren, fairie flowers, pop pen. stoffen speelgoed, brood deeg, schapenwol en kleding, enz. Veertig kraamhouders hebben zich gemeld. Ope ningstijden: van half tien tot vijf uur. Sportdemonstraties Omdat de Vijf Meihal vijftien jaar bestaat, worden er zondag tussen één en zes uur enkele demonstraticwedstrijden van binnensporten gespeeld. Het programma:1 één uur handbal, M/Saturnus WIK (heren); twee uur volleybal, Donar Gemini Kangeroes (heren); drie uur judo, jiu jitsu en kara te door de sportscholen Ko Bushido en Shotokan; kwart over vier basketbal, oud-Bona Stars - oud-Punch/Argos (he ren). Rommelmarkt (1) De Vrouwenbond FNV houdt za terdag van tien tot vier uur een rommelmarkt in gebouw Ra penburg 48. Rommelmarkt (2) De Harlebrugkerk organiseert zaterdag en zondag parochie dagen met een rommelmarkt in de Romanuszaal aan de Lan ge Mare. Ook is er de tentoon stelling TEK te zien, Tentoon stelling Eigen Kunnen., met weefwerk, boetseerwerek, olie verfschilderijen, pentekenin gen. zelfgemaakt kinderspeel goed, wolprodukten. Wie spul len voor de rommelmarkt heeft, kan ze afleveren bij de pastorie, Haarlemmerstraat 106; wie mee wil doen aan de tentoonstelling, kan contact opnemen via het nummer 216610. Openingstijden: zater dag van tien tot vijf uur; zon dag na de hoogmis van kwart voor elf en de koffie. Bamboe-orkest Op het Stadhuisplein treedt za terdag het Indisch bamboe-or kest Hidup Baru op. Hidup Ba- ru (dat betekent Nieuw Leven) is een muziek- en zanggroep van dertig personen, die in 1974 werd opgericht. Zij treden in originele Indonesische kle derdracht geregeld op in Den Haag, maar maakten ook een tournee door België, Frankrijk, Italië en Zwitserland, waar ze in kerken en op pleinen te zien waren. Aanvang zaterdag om twee uur. Bingo (1) Clubhuis Matilo (Zaanstraat) or ganiseert vanavond de eerste bingo-avond van het seizoen. Toegang voor zestien jaar en ouder; aanvang acht uur. Bingo (2) Tuinvereniging Cronesteyn houdt zaterdag een bingo avond in het onderkomen van tuinvereniging Ons Buiten, na bij de Willem de Zwijgerlaan. Aanvang acht uur. Open podium Het Zoldercafe van het Leids Vrijetijdscentrum organiseert vrijdag 30 september weer een 'open podium' waar iedereen de gelegenheid krijgt om zijn artistieke gaven te etaleren: bandjes, zangers met gitaar, goochelaars, bandparodisten, dichters, dia-showmakers enz. Geïnteresseerden kunnen con tact, opnemen met het LVC, Breestraat 66, tel. 071-146449, vragen naar Ferry Rigault. Telefooncirkel De Stichting Dienstencentrum zoekt vrijwilligers die willen helpen bij het leiden van tele fooncirkels. Van de vrijwilli gers wordt verwacht dat zij el ke ochtend tussen half negen en half tien een telefonische cirkel sluiten. Zij houden in de gaten of alle deelnemers opge nomen hebben en schakelen zonodig familie of buren in. In lichtingen bij het Dienstencen trum. Hooglaridsekerkgracht 32, tel. 123744.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4