Steeds Kantoor van zeep fabriek Sanders terug naar Leiden Gemeente mist door eigen laksheid schadevergoeding I Kromme Spieringweg 565 Vi|fhuizen (bi| Haarlem). Tel. 02508-1044 Showroom open ma. t m zo 10-17 uur Wi|dagavond («oopovond Werk voor dertig mensen Bloemen en groente in De Waag perida Sen mei fro/enu jlaclb (ee/d 1983! VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 Festiviteiten op Breestraat LEIDEN - Daar waar normaal ver- i keer raast, daar hadden de aero- Joop bic-danseressen van Lucia Mar- thas nu alle tijd om hun kunstjes uit te voeren. De Breestraat is ge- n decltelijk afgesloten en dat gaf teit de winkeliers aldaar gelegenheid 21-1 om wat festiviteiten op touw te zetten. Gisteren bijvoorbeeld tij- 'Die dens de gebruikelijke koop- v°n avond. In een muziektent ter t 17 hoogte van V D trad naast deze danseressen ook de Green River j0. Jazz Band op. He- Morgen is er een braderie in de Breestraat. Daar waren aanvan- nS°- kelijk wat problemen over. Eerst was er namelijk sprake van een 0 snuffelmarkt en de marktkoop- Hjp lieden vreesden daarmee oneer lijke concurrentie vreesden. De pen- animo voor die snuffelmarkt iele- bleek vervolgens enigszins tegen te vallen, vandaar dat gekozen werd voor een braderie. De se nioren en junioren van K G zullen één en ander opluisteren met optredens (12.30-13.30 uur 'Die en 14.30-15.15 uur). Ook de Green von River Jazz Band wordt zaterdag weer van stal gehaald. LEIDEN - Sanders komt terug in Leiden. De zeepfabriek, die ruim 125 jaar in Leiden geworteld is geweest maar in 1977 vertrok, heeft het voormalige pand van de 'Leidsche wolspinnerij nv' aan de Zoeterwoudseweg aangekocht. Na enige verbouwingswerk zaamheden zal het hoofdkantoor van Sanders nog dit jaar daarheen verhuizen. Op dit hoofdkantoor zijn dertig mensen werkzaam, voor het merendeel Leidenaars. de Waalse kerk en het Leids Vrije- Vijftigduizend gulden voor sloop panden De produktie-afdeling van San ders, die op het moment zowel in Haarlem als in Vlijmen is geves tigd, zal volgend jaar helemaal naar Vlijmen verhuizen. Het be drijf in Haarlem moet namelijk plaats maken voor woningbouw. In Vlijmen bouwt Sanders nu een gloednieuwe fabrieksruimte. De directie meent echter dat Vlij men niet centraal genoeg ligt om er kantoor te houden. Daarom werd besloten met het hoofdkan toor terug naar Leiden te komen. Steunpunt LEIDEN - De gemeente Leiden is Deplorabel als gevolg van eigen laksheid een financiële vergoeding van bijna 50.000 gulden misgelopen. Beleggingsmaatschappij Frefido BV uit Warmond zou een derge lijk bedrag aan de gemeente ver schuldigd zijn geweest in ver band met de sloop van een vijftal panden gelegen aan de Oude Singel, Koolstraat en Hout markt. B en W hebben de beleg gingsmaatschappij echter niet tijdig bericht over de voorwaar den waaronder men tot sloop van de panden mocht overgaan. De nalatigheid heeft tevens ten gevolg dat de gesloopte monu menten aan de Oude Singel (het voormalige Zoutkeet-complex) niet hoeven te worden her bouwd. Het college van B en W heeft he recht de sloop van woningen een gebouw te voorkomen, gele op de behoefte aan goede goedkope woningen voor ningzoekenden in Leiden. Vol gens Frefido verkeerde genoem de woningen in een hoogst de plorabele staat en waren ze langer te handhaven. B en V nen daarentegen dat de desbe treffende panden goed bewoon baar waren. In januari 1980 werd door het college het principe-be sluit genomen dat de woningen slechts mochten worden sloopt onder voorwaarde dat te compensatie een bedrag van 49.500,00 zou worden gestort in het Fonds financiële bijdragen bij woningontrekking en dat de nieuwbouw aan de Oude Singel in dezelfde monumentale stijl zou plaatsvinden. Het principe-besluit betekende niet dat Frefido toestemming zou zijn verleend om de sloop reeds uit te voeren, hetgeen wel gebeurde. De sloop zou daarom zijn uitgevoerd zonder de daar voor vereiste toestemming. Van het plan om op het braakliggen de terrein 86 nieuwe woningen te bouwen is tot dusver niets te recht gekomen. De beroepscommissie uit het colle ge van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan wie het geschil was voorgelegd is van oordeel dat de genoemde woningen in derdaad als goede en goedkope woningen konden worden aan gemerkt en dat het als redelijk mag worden beschouwd dat door de gemeente een financiële compensatie wordt geëist. Te laat Frefido werd echter bijna drie jaar later met het principe-besluit van burgemeester en wethou ders geconfronteerd, hetgeen niet meer als redelijk kan wor den beschouwd. Het beroep dat Frefido heeft ingesteld tegen het besluit van B en W wordt daarom gegrond geacht hetgeen bete kent dat de beleggingsmaat schappij, als gevolg van de ge constateerde laksheid, geen compensatie hoeft te betalen. Deze beslissing houdt bovendien in dat de voorwaarde van het ge meentebestuur dat nieuwbouw aan de Oude Singel in dezelfde monumentale stijl dienst plaats te vinden, evenmin in stand kan blijven. Directielid H.F.J Mentink: "Ei genlijk waren we van plan het hoofdkantoor blijvend in Haar lem te vestigen. Door de wegbe- stemming van ons bedrijf daar werd dat onmogelijk. Omdat we voor Sanders toch een steunpunt in het westen van het land nodig hebben, kozen we Leiden uit. Dat ligt uitstekend gesitueerd en is makkelijk bereikbaar voor on ze vele binnen- en buitenlandse relaties". Met de verhuizing naar Leiden zet Sanders zijn lange geschiedenis als Leidse zeepfabriek voort. Ja renlang zetelde de fabriek in een fabriekspand op de hoek van het Een foto uit 1976. toen Sanders 125 jaar aan het Levendaal gevestigd was en de vlag in top ging. Inmiddels is dit gebouw afgebroken. Levendaal en de Korevaarstraat. de. Dc voormalige fabriek is in- Verplaatsing was in 1977 echter middels gesloopt; het terrein is nodig omdat het complex teveel nu bestemd voor een parkeerga- renovatie-werkzaamheden verg- rage. 'Files door verkeerslichten' LEIDEN - De afstelling van de verkeerslichten bij de Valkbrug is hoogst ongelukkig. Regelmatig - en met name op zaterdag - ontstaan er lange files op de Maresingel, terwijl het verkeer via de Valkbrug vrij onbe lemmerd door kan rijden. Dat schrijft D'66-raadslid Hoekema aan wet houder Waal (PvdA) van verkeerszaken. Hoekema wijst erop dat het verkeer op de Maresingel 15 seconden groen licht krijgt op ruim 60 seconden voor het verkeer stad in/uit. Hij meent dat de lichten anders afgesteld moeten worden. Temeer daar op het ogenblik de Herenpoortsbrug is afgesloten, waardoor veel verkeer uit Leiden-Noord via de Maresingel rijdt. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half twee een 37 jarige winkelier aan gehouden die in de binnenstad bezig was met het beschilderen van verkeersborden. De winke lier, die de borden met blauwe verf beschilderde, verklaarde te gen de politie dat het een ludieke actie van het Steenstraat-comité betrof. Hij wilde met z'n actie protesteren tegen het verkeers beleid van de gemeente Leiden. LEIDEN - In het Waaggebouw is gisteren de jaarlijkse tentoonstelling van Leidse amateurtuinders geopend. Hier worden de op alle Leidse volkstuinen gekweekte groenten, fruit, planten en bloemen geëxposeerd. Ambtenaar Jochems van de directie groen opende gisteren de tentoon stelling die als altijd is opgezet door de Leidse Bond van amateurtuin ders. Tot en met zondag kunnen geïnteresseerden in De Waag terecht. Vandaag is de tentoonstelling nog tot 21.00 uur geopend, morgen van 10.00 tot 21.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op de foto is de stand te zien van Hel Zonneveld uit Oegstgeest. De jury koos die tot de mooiste van de hele tentoonstelling. (Foto Holvast) ADVERTENTIE Perido banken en fauteuils van internotionole vormgeving koopt u voortoan rechtstreeks bij de makers zelf. Hierdoor zijn fabriekspri|s, hoge kwaliteit, service en fronko levering blijvend gewaarborgd. Wi| bekleden in leer of stof naar keuze terwijl uw eigen speciale wensen - zoals harder, zachter, korter, langer, hoger, lager - bespreekboar zijn. Ontdek het verschil. Kom naar onze show room of bel voor ons gratis dokumentotiepakket. in Vijfhuizen zitten de makers zelf. Gevangenis straf voor in- en uitvoer van heroïne DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf (waar van zes voorwaardelijk) met een proeftijd van twee jaar. Die straf kreeg een 22-jarige inwoner van Leiden gisteren door de Haagse rechtbank opgelegd omdat hij zich met de in- en uitvoer van verdovende middelen had bezig gehouden. Met dit vonnis week de rechtbank enigszins af van de eis van de officier van justitie die ruim twee weken geleden om ze ven maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf had gevraagd. De Leidenaar en zijn vriendin - bei den verslaafd aan de drugs - had den zich in de eerste helft van dit jaar met de strafbare feiten be- ziggehouden. Om van hun ver slaving af te komen waren ze op reis gegaan naar Sri Lanka waar echter niets van afkicken terecht kwam omdat heroine er vrij ge makkelijk verkrijgbaar bleek. De Leidenaar was vervolgens heroï ne per brief gaan versturen. Die brieven kwamen echter in han den van de politie terecht waarna arrestatie volgde. Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Afgeroffeld De medewerkers van Catena kunnen het plamuurmes in de, aanslag houden. Na het massa le tromgeroffel van morgen avond zullen de scheuren in de muren nauwelijks, te tellen zijn. Tientallen slagwerkers drom men en drummen morgen sa men in de studentensociëteit in de Kolfmakerssteeg. De ge broeders Willemsen uit Leider dorp geven een feestje en heb ben meteen maar al hun colle ga's uit het hele land uitgeno digd. Wat de heren te vieren hebben? Dat het informatiestenciltje over drumstellen, dat Erk Wil lemsen voor zijn leerlingen wilde maken, uiteindelijk een professioneel vakblad is ge worden. Aanstormend politicoloog Erk Willemsen is 24 jaar en net zo'n trommelfanaat als zijn driejaar jongere broer Marcel. Erk geeft privé-drumlessen. Het regel matige gezeur van leerlingen om goedkope drumstellen, leerde de inmiddels naar Am sterdam uitgeweken Leider dorper dat er weinig informa tiemateriaal bestaat op slag werkgebied. "Dan maak ik toch zelf een infor- matie-stenciltje", dacht Erk. Maar dat stenciltje werd 36 pa gina's die eens in de twee, drie maanden worden geactuali seerd. Met andere woorden; het stenciltje is de Slagwerk- krant geworden. Slagwerkers vormen een apart volkje. Net als bassisten heb ben zij in de popmuziek lange tijd genoegen moeten nemen met een ondergeschikte rol. Vandaar waarschijnlijk die hechte band. Drummers waren niet alleen collega's maar ook lotgenoten. Volgens Marcel Willemsen kon den drummers en bassisten een paar jaar geleden uit de schaduw stappen dankzij de disco. "Het ritme en de dans baarheid zijn steeds belangrij ker geworden. Vandaar de doorbraak van bassisten en drummers". Vandaar ook dat het gebied dat Erk en Marcel Willemsen met hun Slagwerkkrant afzetten zeer uitgebreid is en nog steeds groeit. Twee afleveringen zijn Marcel (links) en Erik Willemsen: slagwerkpioniers die zichzelf en hun collega's willen bundelen. er pas verschenen van dit 'geoffsette' clubblad en de op lage bedraagt nu al 650. "Uit al le windstreken komen de giro overschrijvingen binnen. De laatste maanden is mijn topo grafische kennis van Neder land behoorlijk toegenomen", noemt Erk Willemsen prettig bijverschijnsel. verantwoord is om personeel Hij geeft zijn 'low-budgetblaadje' dan ook een goede kans uit te groeien tot een blad met een volwassen budget zodat het Vooralsnog worden de kran- tenklussen door de gebroeders Willemsen zelf opgeknapt. Zij vormen een tweekoppige redactie, in de rug gesteund door twee medewerkers terwijl Tineke van Brederode, de drummende vriendin van Erk, de fotografie verzorgt. De redactie is gevestigd op de stu dentenkamer van Erik in Am sterdam (Derde Wittenburger- dwarsstraat 9). Maar dat gaat dus allemaal an ders worden in de nabije toe komst, denken Willemsen Willemsen. Voordat zij hun ex pansiepolitiek verder in prak tijk kunnen brengen, gaan ze eerst flink aan de weg tromme len. Daarom het Slagwerkfeest in Ca tena waarvoor overigens ook niet-drummers zijn uitgeno digd (Marcel: "Anders wordt het zo'n freak-avondje"). Be langstellenden kunnen zich rond de klok van acht uur in Catena melden waar achter eenvolgens de 'drumbands' Loop Door, het duo Rob Bloemhof en Asad Oberoi (im provisatie op Afrikaanse trom mels) en de Amsterdamse per cussiegroep Motel Bokassa de scheuren in de sociëteitmuren zullen meppen. J.V. i Gro- ook gestaan in kranten i ningen, Maastricht, noem maar op". Kennelijk gek op fietsen, Chantal. "Maar waarom wil je dat weten", vraagt Walenkamp nog. "Ik kan hier toch geen moeilijkhe den mee krijgen, hoop ik". Wat ons betreft niet. Tenzij Chantal natuurlijk klachten heeft over Walenkamps karretje. B.J. Chantal Telefoontje met Tom Walen kamp, fietsenhandelaar te Lei den; Volgens een advertentie heeft de 18-jarige Chantal Dijkstra on langs een fiets bij u gekocht. Woont die Chantal in Leiden? Walenkamp: "Nee, hoor. Maar dat was ook geen redactioneel stukje. Dat was een adverten tie van de fietsenfirma". Dat kan kloppen, want diezelfde Chantal heeft blijkens een ad vertentie in het Utrechts Nieuwsblad ook al een fiets op de kop getikt bij een fietsen handelaar in de Domstad. "Ja", zegt Walenkamp, "en waar schijnlijk heeft die advertentie

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3