c |Radio-zeLfbouwdag in Zeehospitium poiitiebureauj oticntiiig ISoerliaavc van de Daan Alphen maakt zich betoging tegen op voor kruisraket Weinig klachten over verbod van gebruik methylbromide Zaterdag veel te genieten voor liefhebbers van elektronica Werkgroep bereidt acties voor Vredesactiviteiten in Haarlemmermeer TIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 Streek :|KATWIJK De radioclub van het Zeehospitium in Katwijk timmert flink aan de weg. Twee jaar geleden i organiseerde de 'Stichting Radioclub PI1LD (Papa India 1 Lima Delta), zoals de roepnaam van het om- 5 roepstation officieel luidt, een open huis om te laten j zien hoe de bewoners van het Rijnlands Zeehospi- j tium als zendamateurs werkten. Aanstaande zaterdag komt de radioclub weer naar buiten. Dan als gastheer van de nationale radio-zelfbouwdag. :|'De opzet was aanvankelijk om over de demonstraties die Phi- ji op de zelfbouwdag alleen maar :j een verkoping van radio-on- derdelen te houden. Doordat de 'dag van de amateur' dit jaar niet doorgaat, lag de weg vrij om wat meer van deze dag te maken vertelt Martin van Eg- mond. de voorzitter van de ra- dioclub van het 'Zeehos'. •Behalve tal van radio amateurs uit het gehele land die hun werkstukken op het gebied van zelfbouw komen laten zien, is er ook voor liefhebbers op het gebied van nieuwe clek- tronische technieken veel te genieten. Er zijn uitgebreide stands met nieuws uit de we- reld van de computers, micro processors, viewdata of tele tekst. 'Dal laatste voor elkaar krijgen was betrekkelijk makkelijk. Veelal was een telefoontje vol doende om een en ander te re gelen", aldus Van Egmond. Bijzonder in hun schik zijn Van Egrhond en zijn i lips zaterdag geeft met compu ters uit het eigen lesprogram ma met onder meer een morse cursus, compleet met printers. Een rechtstreekse verbinding met behulp van viewdata, vidi tel met het laboratorium in Eindhoven, waar verschillende lesprogramma's kunnen wor den opgeroepen maakt dat ex tra interessant. Ook de PTT is aanwezig met een peilwagen van de radio-controledienst. Daar kan informatie worden verkregen en zullen de PTT- mensen uitleggen waarom de radiocontroledienst illegale zenders bestrijdt. Estec Van Egmond verwacht ook dat de stand van het ruimtevaart centrum Estec uit Noordwijk veel publiek zal trekken. "Es tec heeft een leuk voorlich tingsboekje ontworpen, dat gratis voor het publiek ver krijgbaar is. Een geste waar wij erg blij mee zijn". Daarnaast zijn er nog tal van an dere zaken op het gebied van radio en televisie in ons land en over de grenzen. Een Zeeuwse amateur komt met een door hem gebouwd televi sietoestel waarop ontvangst van satelliet-tv mogelijk is. En er is een demonstratie van grofrastertelevisie. Dit is ama teur-televisie met een zeer ge ring aantal beeldlijnen, maar waarop het plaatje niettemin nog goed is te zien. Ook zijn er demonstraties met parabool-antennes op zeer kor te golven, is er een verzameling oude Duitse apparatuur te zien, waarvan een groot deel nog werkt en gedemonstreerd zal worden. Verder is er een te lex-ontvangststation demon straties antennes maken wor den gegeven. Het 'schoolstation' van de Veron is de gehele dag actief. Dit zendstation is speciaal inge richt ten behoeve van de bewo ners van het zeehospitium, een deel van de apparatuur is daar toe aangepast. Ook de jongste bewoners van het Katwijkse revalidatiecentrum zijn be trokken bij de zelfbouwdag. In de kinderclub laten de jongens en meisjes zien wat zij doen op het gebied van elektronisch knutselen. Van Egmond is zeer in zijn nop jes over het programma van za terdag. "Dank zij een subsidie van de Vereniging voor Expe rimenteel Radio Onderzoek in Nederland (Veron) en de direc tie van het Zeehospitium is de ze zelfbouwdag mogelijk. Maar ook de medewerking van de Veron-afdeling Leiden is ge weldig geweest. Zonder steun van die mensen was de organi satie niet gelukt". Katapulten Geen geld voor restauratie geboortehuis in Voorhout inleveren op O 1 "O 1 11 tLPHEN AAN DEN RIJN zitters van katapulten krijgen van 1 tot en met 14 oktober de gelegenheid om met ingang van 1 oktober verboden wapens op het politiebureau in te leveren. Voor een ingeleverde, bedrijfs matig vervaardigde katapult kan men een tegemoetkoming van vijf gulden verwachten. Andere katapulten leveren vijftig cent op. Vlet ingang van 1" oktober is het Met behulp VOORHOUT/LEIDEN - Het bestuur van de stichting 'Het Boerhaavehuis' in Voorhout is zeer teleurgesteld dat er geen overkoepelende stichting Boerhaave wordt opge richt. De reden daarvoor is de toekenning door het Rijk van een subsidie voor de restauratie van de Boerhaaveza- len in Leiden. De hoognodige restauratie van het Boer haavehuis in Voorhout zal daardoor nog langer op zich laten wachten. i de stich- verboden bepaalde gevaarlijke katapulten in bezit te hebben. Dit is bepaald in het Koninklijk Besluit van 19 juli van dit jaar. Dit besluit is het gevolg van het feit dat de katapult van kinderspeel goed hoe langer hoe meer is ont aard in een wapen. Sommige van deze wapens kunnen projectie len als loden en stalen kogels met een kracht wegschieten wel ke die van met vuurwapens afge schoten kogels evenaart of zelfs overtreft. Sommige katapulten zijn daarbij ook nog voorzien van een nauwkeurig richtmechanis- i een persbericht schrijft het mi nisterie van justitie dat deze wa pens worden gebruikt bij het aanrichten van vernielingen en baldadigheden en als wapen te gen onder andere politie-ambte- naren. Omdat de katapulten ge vaar opleveren voor de veilig heid van mensen en geen maat schappelijk aanvaardbare be stemming hebben worden zij verboden. Onder het verbod vallen niet de ka tapulten die zijn klaarblijkelijk zijn bedoeld als speelgoed of om speelgoed (vliegtuigjes, parachu tes) de lucht in te schieten. Op het Alphense politiebureau kan men de eerste twee weken van oktober tussen 9.00 en 12.00 en 14.00 en 16.00 uur terecht om ka tapulten of onderdelen in te leve- ting zouden monumenten, die op de één of andere manier met de beroemde geleerde Boerhaave te maken hebben, kunnen worden hersteld en onderhouden. Nu het rijk geld heeft vrijgemaakt voor de restauratie van de Boerhaave- zalen in Leiden, heeft een aantal monumentenorganisaties, die sa men de overkoepelende stich ting zouden oprichten, zich te ruggetrokken. "De plannen voor een gezamenlij ke fondsenwervingsactie zijn nu van de baan", zegt het bestuur van de stichting 'Het Boerhaave huis'. "Daarmee is een voor ons hoopvol perspectief een fata morgana geworden", aldus de Voorhoutse stichting, die zich in zet voor de restauratie van het geboortehuis van Boerhaave in Voorhout. De restauratie van het Caecilia- complex (Boerhaavezalen) in Leiden moest bij gebrek aan geld steeds worden uitgesteld. Ge zocht werd toen naar een middel om de restauratie toch te laten beginnen. Dat leidde tot een 'uniek initiatief, zegt de Voor houtse stichting: een groot aan tal 'monumenten-zorgers' stak de koppen bij elkaar. Tot die 'monumenten-zorgers' be horen onder meer de Leidse Cae- ciliastichting en het Museum Boerhaave, de stichting 'Het Boerhaavehuis', Diogenes, de Leidse Hofjes, de bond Heem schut, Oud Leiden, Het Kleine Leidse Woonhuis en Stadsher stel. Ook Oud-Poelgeest in Oegstgeest (eens woonhuis Boerhaave) nam deel. Al deze instanties schaarden zich volgens het bestuur van 'Het Boerhaavehuis' achter het plan van de Voorhoutse stichting om op nationaal en internationaal ni veau geld in te zamelen bij vak genoten, bedrijven en universi teiten, die iets te maken hebben met de destijds door Boerhaave bestudeerde en gedoceerde we tenschappen. Broodnodig De opbrengst van deze inzameling zou ter beschikking worden ge steld van de Rijksgebouwen dienst als voor-financiering om snel een begin te kunnen maken met de broodnodige restauratie van de Boerhaavezalen in Lei den. Dat geld zou in een later sta dium weer moeten worden te ruggegeven om te worden ge bruikt voor het opknappen van andere monumenten. "In de eerste plaats voor de restau ratie van het geboortehuis van Boerhaave in Voorhout", aldus de stichting uit het bollendorp. "Om dat alles kop en staart te ge ven was het de bedoeling om een stichting 'Boerhaave' op te rich ten, die zich uitsluitend zou be zig houden met het werven van fondsen en de toewijzing daar- Intussen werd bekend dat de Rijksgebouwendienst voor het komende jaar 12 miljoen gulden beschikbaar stelt voor de restau ratie van de Boerhaavezalen in Leiden. Daarmee is al het groot ste deel van de op achttien mil joen gulden geraamde restaura tie gegarandeerd. In december wordt de restauratie aanbesteed. De omvang van het wérk maakt het mogelijk om internationaal aan te besteden. "De gelukkige ontwikkelingen rond de Boerhaavezalen heeft veel van de noodzaak tot oprich ting van de stichting Boerhaave weggenomen", aldus het bestuur van de stichting in Voorhout. Die oprichting gaat dan ook niet door. Bij alle vreugde over het afkomen van de subsidie is er ook wel ver driet. Vooral bij de kleine stich- Politie voorkomt verzilveren gestolen girokaarten KATWIJK - De Katwijkse po litie heeft gisteren na een achtervolging door het dorp twee inwoners van Amster dam aangehouden, nadat zij hadden gepoogd gestolen gi rokaarten te verzilveren op het hoofdpostkantoor in Kat wijk aan Zee. Een loketbeambte kreeg arg waan op het moment dat een vrouw, naar later bleek een 26-jarige Amsterdamse, giro kaarten wilde inwisselen en na enige aarzeling wegliep zonder de kaarten weer mee te nemen. Terwijl de vrouw in een wegrijdende auto stap te waarschuwde de loketbe ambte de politie. Op de Zeeweg in Katwijk werd de auto door twee te voet sur veillerende agenten gesigna leerd. Omdat een burger de agenten aanbood in zijn auto te stappen konden zij de ach tervolging inzetten. Op de Se- cundaireweg nabij de afslag naar de Zeeweg kon de vrouw worden aangehouden nadat zij bij een bushalte was uitgestapt. Een motorrijder van de Katwijkse politie, die intussen ook was ingeseind, kon de vluchtende automo- blist, een 35-jarige Amster dammer, even verder op de Secundaireweg aanhouden. Na onderzoek bleek dat de twee Amsterdammers inmid dels drie girokaarten hadden verzilverd op het hulppost kantoor in de wijk Hoornes. De girokaarten bleken gesto len uit een woning in Voor schoten. De politie verzoekt de onbekend gebleven bur ger die zijn diensten aanbood aan de politie contact op te met het hoofdbureau de Piet Heinlaan. Kneusje van weg gehaald VOORHOUT - Tijdens een po litiecontrole in Voorhout is gisteren 'het kneusje van de maand' van de weg gehaald. De rijkspolitie hield op de Leidsevaart een auto aan, waarvan de voorkant hele maal doorgezakt was. Na een stopteken van de politie kon de bestuurder, een man uit Noordwijk, het voertuig niet op normale wijze stoppen. De wielophanging was zo slecht dat het voertuig slingerend tot stilstand kwam. i het interieur van het Boerhaavehuis in Voorhout. "Zouden er voor dit huis ooit gelukkiger vraagt het bestuur van de stichting 'Het Boerhaavehuis' zich af. «Foto Holvast) ting 'Het Boerhaavehuis', die nu weer geheel terugvalt op de ei gen 'moeizame inspanningen orn haar doelstellingen te realiseren'. De stichting in Voorhout verwacht dat het Boerhaavehuis in Voor hout over twee jaar, wanneer in Leiden een groot Boerhaavejaar wordt gehouden, in nog slechte re staat zal verkeren. "Of zouden er ook voor de stichting Het Boerhaavehuis gelukkiger dagen in het verschiet liggen?", aldus het bestuur. Poging gestolen cheques te imien BODEGRAVEN - De Bodegraaf- se rijkspolitie heeft gisteren drie mannen aangehouden die poog den bij de ABN-bank zes euro- cheques te verzilveren voor het maximum-bedrag van in totaal 1800 gulden. De kassier ver trouwde de zaak niet en alar meerde de politie. Na een kort onderzoek bleek dat wantrou wen terecht: de cheques waren kort tevoren gestolen bij een in braak in Gouda. De drie mannen zijn in afwachting van hun voor geleiding aan de officier van jus titie voorlopig weer op vrije voe ten gesteld. STREEK - Het verbod op het ge bruik van methylbromide bij de teelt van komkommers, augur ken, anjers, chrysanten en fre sia's lijkt in de bollenstreek wei nig gevolgen te hebben. Methyl bromide wordt gebruikt om ziek tekiemen in de grond te doden. Onlangs verbood staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visse rij methylbromide, omdat het schadelijk zou zijn voor de men sen die er mee omgaan. Wel heeft een aantal landbouw-or- ganisaties in de Rijn- en Veen- streek een boze brief geschreven aan de staatssecretaris. Een aan tal kwekers voelen zich bena deeld door de maatregel. Door de slappe structuur van de grond en het hoge grondwaterpeil is het zogenaamde 'stomen' van de grond daar niet mogelijk, zeggen zij. Het absolute verbod wordt door sommigen van hen dan ook omschreven als een 'kleine ramp'. De kwekers verwachten dat het op de lange duur onmogelijk wordt om de grond vrij te krijgen van ziektekiemen, waardoor het on vermijdelijk wordt dat gewassen worden aangetast. Volgens Jac. Vianen, bestuurslid van de veiling Flora in Rijnsburg kan stomen een goed alternatief zijn. De structuur van de grond rond Rijnsburg maakt het moge lijk om de grond te ontsmetten door middel van het zogenaamde stomen. Wel laat Vianen er direct op volgen niet gelukkig te zijn met het verbod, want het stomen kost veel meer tijd en geld dan het gebruik van methylbromide. Ook P.J. Waagmeester van het Consulentschap voor Tuinbouw ziet het niet zo somber in. Vooral ook omdat in Lisse en omgeving het gebruik van methylbromide veel minder is dan in de 'glasge- bieden wij hebben betrekke lijk weinig reacties gehoord. De maatregel komt niet uit de lucht vallen daarom hebben de kwe kers zich al kunnen oriënteren op mogelijke alternatieven. Maar dat het voor sommige kwekers een vervelende zaak is, lijkt dui delijk", aldus Waagmeester. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook in Alphen zijn de voor bereidingen voor de landelijke demonstratie tegen de plaatsing van kruisraketten, die op zaterdag 29 oktober in Den Haag wordt gehouden, in volle gang. Uit het Al phens overlegorgaan tegen de kernbewapening is het 'Komitee Kruisraketten Nee' gevormd, dat in de komen de weken allerlei acties op touw zet. Wekelijks wordt een nieuwsbulletin samengesteld met informatie over de voorbereidingen. HAARLEMMERMEER - Het Vre- desplatform Haarlemmermeer organiseert de komende week tal van activiteiten in de Haarlem mermeer. Het eerste doel van de ze activiteiten is vooral meer be kendheid te geven aan de natio nale manifestatie tegen de nieu-, we kernwapens in Europa op 29 oktober in Den Haag. Aan het Vredesplatlorm Haarlem mermeer nemen diverse organi saties uit de 'Meer' deel, zoals ac tiegroepen, vakbondsafdelingen, kerkelijke organisaties, politieke partijen en tal van andere groe peringen. In het kader van de landelijke ma nifestatie in oktober organiseert het Vredesplatform volgende week zaterdag een grote bijeen komst bij het nieuwe raadhuis in Hoofddorp. Van 11.00 tot 16.00 uur staan er tal van activiteiten op het programma. Sprekers zijn onder meer burgemeester H.A. de Boer van Haarlemmermeer, de schrijfster Mies Bouhuys, Ale Gercama. arts en ds. Bob Gran- dia. Muzikaal wordt de bijeen komst opgeluisterd door Wim en Rob van de Meeberg, het vrou wenorkest 'Nostalgia' en het IKV-kabaret uit Den Haag. Te vens is er een informatiemarkt, straattoneel en een kinderpro gramma. De organisatoren hebben vast vijf tien bussen besteld voor de Al phense deelnemers aan de de monstratie. Verscheidene buson dernemingen bleken voor de 29e oktober al geheel volgeboekt, maar Westnederland kon nog bussen leveren. Ter afsluiting van de vredesweek wordt morgenavond kwart voor acht in het Hooftstraattheater door het IKV-cabaret uit Hilver sum en het poppentheater Wellu- s—Nietus een voorstelling gege- Wekelijks zullen tijdens de vrijdag se koopavonden van 19.30 tot 20.30 uur stille wachten worden gehouden bij het winkelcentrum De Aarhof aan de Aarkade en in De Ridderhof. Op de laatste koopavond voor de landelijke demonstratie, dus op 28 oktober, zal door de Alphense binnenstad een menselijke keten worden ge vormd. Op 11 oktober wordt de actie 'Schuilen bij de raad' gehouden. Dit naar aanleiding van een ver gadering van de raadscommissie voor algemene zaken, die zal pra ten over de 21 vragen die het raadslid J. Bosman heeft gesteld over het onderwerp 'Welke hulp kan de gemeente bieden als er een kernramp gebeurt'. Vanaf het Thorbeekeplein zal om 19.15 uur een demonstratieve tocht naar het raadhuis worden gehou- KOMITEE KRUISRAKETTEN NEE den. Daar aangekomen zullen de betogers tot het aanvangstijdstip van de commissievergadering met potten, pannen, deksels en lepels lawaai maken, dat zal doen denken aan de 'dag van het laat ste oordeel' Daarna zullen de deelnemers aan de actie met slaapzaak en paraplu op de pu blieke tribune een schuilplaats zoeken bij de raad. Een volgende actie wordt op 14 ok tober gehouden bij het genie- complex aan de Hoorn. Dit lege ronderdeel bestaat 25 jaar en houdt op die datum een open dag en een receptie. De actie groep Vrouwen voor Vrede zal het protest toespitsen op de kost bare Leopardtank en aangeven wat er zoal met dat geld gedaan zou kunnen worden. Volgende week woensdag wordt een bijeenkomst speciaal voor de scholen gehouden. Met name uit het voortgezet onderwijs hebben in 1981 tijdens de demonstratie tegen plaatsing van kruisraket ten op 21 november in Amster dam veel scholieren deelgeno men. Ook op 29 oktober ver wacht het Komitee Kruisraket ten Nee onder de deelnemers aan de betoging weer veel middelba re scholieren. De Alphense werk groep probeert ook de kerken, vakbonden en andere verenigin gen tot steunverlening en deel name aan de landelijke demon stratie te bewegen. Het centrale adres in Alphen, waar alle informatie en materiaal ver krijgbaar is, is bij J. Bosman, Ko- renbloemweg 40, telefoon 22612.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19