c OESO: 20 miljoen banen nodig Ruime keus aan boeken Rebellenleider Tsjaad biedt Fransen opening Varia Voor het eind van de jaren tachtig PARIJS (ANP) Om te voorkomen dat de werkloosheid in landen van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) verder toeneemt moe ten vóór het einde van de jaren tachtig achttien tot twin tig miljoen banen worden geschapen. Om de werkloosheid terug te drin gen tot de omvang van 1979 zijn nog eens vijftien miljoen banen nodig. Dit staat in een rapport dat het secretariaat van de OESO in Parijs gisteren heeft gepubli ceerd. De economen van de OESO heb ben berekend dat het aantal werklozen in de 24 aangesloten landen, waaronder Nederland, volgend jaar stabiel zal worden rond de 34,75 miljoen als het eco nomische herstel in de Verenig de Staten zich uitbreidt tot de rest van de wereld. In 1979, het jaar waarin de olieprijzen voor de tweede keer aanzienlijk werden verhoogd, waren het er negen tien miljoen. Uitgedrukt in een percentage van de beroepsbevolking is de werk loosheid in de westerse indus trielanden toegenomen van 3,2 in 1973 tot 5,1 in 1979. De OESO verwacht dat de werkloosheid te gen het einde van dit jaar de 9,5 procent zal bereiken. Van een belangrijke toeneming van de werkgelegenheid komt volgens de OESO voorlopig niets terecht. Om de werkloosheid te rug te dringen tot de omvang van 1979 moeten er in de jaren 1984 tot en met 1989 dagelijks twintig duizend banen bij komen. Dat is bijna tweemaal zoveel als in de CPN afwezig bij bezoek aan Beatrix DEN HAAG (ANP) - Het (nieuwe) CPN-kamerlid- Ernsting zal geen deel uitmaken van de kleine groep parlementariërs, die vol gende week een werkbespreking heeft met koningin Beatrix. De reden is, dat ook het kamerlid Janmaat (Centrumpartij) van de partij is. Volgens de CPN-fractie verdient wegblijven in dit geval de voor keur, omdat men de koningin niet in persoon zou mogen con fronteren met een lid van de Ka mer, (bedoeld wordt het kamer lid Janmaat - red.), die dezer da gen zeer "laatdunkende" vragen haar echtgenoot heeft ge steld. tweede helft van de jaren zeven tig, toen de westerse economie de gevolgen van de eerste olie prijsverhoging in 1973 moest ver werken. Vooral in de Europese OESO-lan- den zal de situatie nog geruime tijd zorgwekkend blijven. In West-Europa moeten dagelijks 8600 banen worden geschapen om de werkloosheid terug te dringen tot de omvang van 1979. In de tweede helft van de jaren zeventig ontstonden dagelijks 1500 banen. De vergelijkbare cij fers luiden voor Noord-Amerika 8400 en 8100 en voor Japan 2000 en 1700. De voornaamste oorzaak van de toeneming van de werkloosheid in de industrielanden sinds 1980 is volgens de OESO de stijging van de loonkosten, vooral in Eu ropa. Om winst te kunnen blij ven maken was het bedrijfsleven genoodzaakt mensen te. vervan gen door machines. De econo men van de OESO zeggen in hun rapport ronduit dat aan de stij ging van de loonkosten een eind moet komen. Vliegboycot doorbroken BOSSCHENHOOFD (GPD) - Door tussenkomst van een vliegbedrijf op het vliegveld Seppe in West-Brabant blij ken groepen Nederlandse za kenlui en zeelieden Moskou en Leningrad toch door de lucht te hebben bereikt. De KLM en Martinair boycot ten het vliegen op Rusland uit protest tegen het neer schieten van de Koreaanse Boeing. Desondanks regelde het vliegbedrijf Wing Avia tion dat er op het Limbugse vliegveld Beek en op de luchthaven Rotterdam een vliegtuig van een Deens char- terbedrijf klaar stond om de groepen van elk tien perso nen op te pikken en naar hun bestemming te brengen. Deze actie van het vliegbedrijf en de Deense charter is overi gens volkomen legaal. Er is geen wettelijke verplichting en er zijn geen sancties moge lijk op het niet-nakomen van de boycot. AMSTERDAM - Een bijzondere verschijning op zee: de Mighty Servant 1, beladen met een zelfhef/end booreiland. De nieuwste aanwinst van de IJmuidense specialist in transporten Wijsmuller heeft haar "maidentrip' van Singapore naar Sicilië) achter de rug. (Foto ANP) PARIJS (UPI) - De Tsjadische re bellenleider Goukouni Weddeye heeft gisteren laten weten dat hij niet langer vasthoudt aan terug trekking van Franse soldaten uit Tsjaad als voorwaarde voor on derhandelingen over de toe komst van het door de oorlog ge teisterde en verdeelde land. In een interview dat hem in Tripoli in Libië werd afgenomen door de Franse televisie vroeg Goukouni aan president Mitterrand het volk van Tsjaad te helpen bij het vinden van een duurzame poli tieke oplossing van het conflict. De drie maanden oude oorlog tus sen ex-president Goukouni's door Libië gesteunde opstande lingen en het leger van president Hissene Habre, zit sinds augus tus in een impasse nadat Mitter rand ruim 2.000 militairen had gestuurd als hulp aan Habre en het stuiten van Goukouni's op- Goukouni zei dat als Parijs de Tsja- diërs echt wilde helpen door middel van onderhandelingen onder de auspiciën van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid, (OAE) hij geen voorwaarden zou stellen. "Maar als Habre van de aanwezig heid van Franse troepen gebruik zou maken om voordelen te be halen", voegde hij eraan toe, "dan keer ik terug tot mijn oor spronkelijke standpunt - dat die troepen worden teruggètrok- AMSTERDAM - Een recordaantal uitgevers toonden deze maand in het RAI-Congrescentrum in Amster dam tijdens de halfjaarlijkse informatiebeurs 'Vers voor de pers' hun op stapel staande nieuwe boeken aan de toegestroomde vertegenwoordigers van pers, radio en televisie. In het algemeen staan de bestedingen aan boeken dan ook onder druk. Dit jaar wordt per gezin aan alge mene boeken f 123 besteed, vorig jaar was dat f 127. De teruglopende verkoop wordt het sterkst gevoeld bij de boekenclubs. Hun marktaandeel loopt lang zaam terug, terwijl het marktaandeel van de boek handel met 2 procent is gestegen. Verhoudingsge wijs doet het literaire boek het goed. Het aandeel in de totale markt stijgt, maar de literatuurlezers vor men dan ook een redelijk vaste en trouwe groep van boekenkopers. Om te beginnen nieuwe uitgaven van een aantal Ne derlandse 'klassieken', als 'Een koning' van Arij Prins, het reisverslag 'Langs de Nijl' van Marcellus Emants, een verzamelbundel 'Sprookjes' van Louis Couperus en de nog altijd intrigerende 'Onpersoon lijke herinneringen' van Frans Coenen, met het ver haal van de ortdergang van een Amsterdams patri ciërsgeslacht. door Wim Simons Opwindend proza is te vinden in 'Nederlandse gru welverhalen uit de 19de eeuw' met werk van roman tici en realisten zoals Jan Kneppelhout, Alexander VerHuell en Gerard Keller. Van Jacob Israël de Haan verschijnen voor het eerst de uit tijdschriften bijeengegaarde 'Nerveuze vertellingen'. Onder de titel 'De hond met de cocotte-ogen' komt een volledige editie van S. Vestdijks nagelaten jeugdverhalen, ingeleid door T. van Deel. Ook een nieuwe titel "De eerste Nederlandse tiftie", van Bel- campo, een boek dat werd samengesteld door Wim G. J. van Dijk en dat moeilijk te rubriceren valt; de uitgever typeert het als biografie. Nieuwe romans komen er van Alfred Kossmann ('Drempel van ouderdom'), Gerrit Krol ('Scheve le vens'; reeds als feuilleton in De Volkskrant gepubli ceerd), Ben Borgart ('Levende Cargo'), Aya Zikken ('Hemd met open hals'), Paul de Vaan (de histori sche roman 'Topffer, mijn zoon', over de maker van Prikkebeen), Rinus Ferdinandusse (de misdaadro man 'De haren van de vos'), Ger Verrips ('De blauwe bruid'), Oek de Jong ('De archaische glimlach'), Hu-' bert Lampo ('Zeg maar Judith'), Clem Schouwe naars ('Liliane'), Sal Santen ('Saartje gebakken botje'), Anne Wadman ('Een klein sadistisch trekje'), Willem van Toorn ('Een leeg landschap'), Mark In- singel ('Een meisje nam de tram'), Jan Willem Hof- stra ('Geen talent voor vrouwen'), Bep Vuyk ('Een broer in Brazilië', volgens de uitgever een klein meesterwerkje en nu eens niet over Indonesië), Ber nard Sijtsma ('Berlijn is geen Duitsland'), Paul Koeck ('De stoelendans'), Paul Binnerts (de thriller 'Intensive care'), Frans Stuger ('Het misverand'), Elisabeth Keesing ('Constantijn en Christiaan', over de zonen van de dichter Constantijn Huygens), He len Knopper ('In de kamer van Fien Kristal'), Arie Visser ('Het vangen van de draak'), Hella S. Haasse ('De wegen der verbeelding') en van A. F. Th. van der Heijden, die zich eerder van het pseudoniem Pa- trizio Canaponi bediende ('De tandeloze tijd'). Vap Gerrit Kouwenaar worden onder de titel 'Drie ro mans' de novelle Val, bom en de romans Negentien geen soldaat herdrukt. Zoals de laatste jaren traditie is geworden, doet het verhalenaanbod niet voor dat van de romans onder. Ook voor dit najaar staan weer veel novellen en ver halenbundels op stapel. Ik doe hieruit een greep. Nieuw werk kunt u tegemoet zien van Mensje van Keulen ('De ketting'), Inez van Dulleman ('De or kaan', met acht verhalen). Jan van der Vegt ('Storm'), Dolf de Vries ('Los van grenzen', een bun del reisverhalen). Klinkhamer ('De hotelrat'), die dit voorjaar nogal furore maakte met zijn legionairsro man 'Gehoorzaam als een hond', René Stoute ('Een fatsoenlijke betrekking'), J. M. A. Biesheuvel ('De steen der wijzen'), Renate Rubinstein ('Liefst ver- liefd'k Frans Kellendonk ('Namen en gezichten'), Kester Freriks ('Souvereine actrice'), Peter ten Hoo- pen ('De liefdeskever'). Hans Koekoek ('De vrouw met de twee gezichten'), Marcus Heeresma ('Land genoten'), Jacques Hamelinks ('Uit een nieuwe Akasha-kroniek'), Willem Brakman ('De reis van de douanier naar Bentheim'). Heere Heersma ('Wortel en tak') en Rudolf Geel ('Het moet allemaal nog even wennen'). Er komt ook een nieuwe, volgens de uit gever ijzersterke bundel verhalen van Remco Cam- pert ('De tijden') die wel weer goed zal zijn voor de bestsellerslijst. Een flink aantal debutanten voor de rubriek proza dit najaar. Je kunt moeilijk bevroeden wat ze te bieden hebben, al zijn er namen bij die door tijdschriftpu- blikaties reeds de aandacht op zich vestigden zoals Tessa de Loo, die opmerkelijke verhalen in Maatstaf publiceerde. Zij komt nu met de verhalenbundel 'De meisjes van de suikerwerkfabriek'. Van de andere debutanten noem ik Tom Panhuijsen (de verhalenbundel 'De sollicitant'), de dichter Rien Vroeindeweij, die verhalen bundelde ('De stier van Spangen'), Hermine de Graaf (de verhalenbundel 'Een kaart, niet het gebied'), Jan de Rooy (de roman 'Nachtvlinders'), Ger Thys (de roman 'De huilende man') en Thomas Rosenboom (de verhalenbundel i thuis'). Dichtbundels Aan poëzie mag in ons kleine taalgebied dan geen droog brood zijn le verdienen, een kleine maar vaste groep van uitgevers brengt toch steeds weer nieuwe verzenbundels op de markt. Zo dit najaar van Cees Nooteboom de bundel 'Vuurtijd, ijstijd', met ge dichten uit de jaren 1955-1983. J. Eijkelboom, Luce- bert, Leo Vroman en anderen bundelden gedichten over A. Roland Holst en Bergen in 'Oud dorp van storm en stilte'. Van W. J. van der Molen, die vorig jaar na jaren van zwijgen zijn come back maakte met 'Geeft het leven terug?' verschijnt een nieuwe dikke bundel korte gedichten ('Wegwijzers naar nergens'). Nieuw werk verder van Benno Barnard, zoon van Guillaume van der Graft ('Klein Rozendaal'), C. O. Jellema ('De to ren van Snelson), H. H. ter Balkt ('Hemellichten'), Huub Oosterhuis ('Gedroomde god', ter gelegen heid van zijn 50e verjaardag deze 'poëtische autobio grafie'), Elly de Waard ('Strofen'), Hans van de Waar- senburg ('Van de aanvaller geen spoor'), Pieter A. Kuyk ('Niet meer even weg te krijgen'), Hans Fave- rey ('Zijden kettingen'), Gust Gils ('Eén vingerk nip'), Jan Kuijper ('Bijbelplaatsen'), Leo Vroman ('Avondgymnastiek'), Christine D'Haen ('Onyx'), Ja cob Groot ('De verzoening') en Loes Nobel ('Morgen word je geboren'). In het lichtvoetige versgenre nieuw werk van onder meer Max Dendermonde ('Ik geef jou een gedicht of wat'). Jan Boerstoel, Willem Wilmink en Hans Dor- restijn ('Verre vrienden'), Jean Pierre Rawie en Driek van Wissen ('De match Luteijn-Donner') en Lévi Weemoedt ('Een treurige afdronk'). Na jaren weer een herdruk van Kees Stips meesterwerkje 'Dieuwertje Diekema'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16