c Gefascineerd door hotels The Chosen: botsing der joden Magnum blijkt te kunnen vliegen 'Hel achter de tralies' Jlk 'qik ''Hllliu 'H V JÈF JÊF iiiiiimiiiimiiiiiiimiiiiiiiiii LAK-Cinema opent seizoen met festival k "i F M" A F4 Annette Apon filmde Giovanni in hotelkamer Televisie VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 In de serie vechtfilms waar het Lu- xor-theater momenteel mee be zig is, komende week 'Hel achter tralies'. Hierin wordt de neger Gordone opgevoerd. Hij belandt buiten zijn schuld in de gevange nis. Er bestaan heel wat spannin gen tussen de gedetineerden on derling. Gordone probeert daar bij één van de gevangenen te hel pen en krijgt het dan aan de stok met de echt zware jongens. Als 'Hel achter tralies'; hoofd rollen: Leon Isaac Kenne-' dy, Thommy Pollard en Hazel Spears; theater: Lu xor, Leiden; 16 jaar bokser weet hij zich toch staande te houden en eenmaal ontslagen kan hij aan zijn bokscarrière gaan werken. Film LEIDEN - In het spiksplinter nieuwe theater op het Doelenter rein opent LAK-Cinema volgen de week het seizoen met een kort festival. In de nieuwe ruimte hoopt het bestuur van LAK-Ci nema af te rekenen met een wat minder succesvolle periode. De 'filmafdeling' van het LAK wil daarbij proberen in de program mering af te wijken van wat de overige alternatieve filmverto- ners in Leiden brengen. De voor zieningen zijn in elk geval keurig voor elkaar: bezoekers van LAK- Cinema kunnen rekenen op een geriefelijke stoel en bovendien krijgt het bestuur de beschik- Verder wil LAK-Cinema op haar wekelijkse filmavond (dinsdag) beginnen met een korte film. Het cinema-bestuur meent dat dat genre momenteel te weinig aan bod komt. Aanvang daarvan is acht uur. Daarna, om negen uur, wordt de hoofdfilm vertoond. Gekozen wordt daarbij voor films die niet zo gauw aan bod komen. In het komende festival willen de vertoners een aantal aspecten van het LAK belichten: beelden de kunst, film, fotografie, dans en literatuur. Aanvang is ook hier acht en negen uur. Vertoond worden onder meer 'A bigger splash', 'Reporters' en 'Macbeth', plus korte films van onder ande re Johan van der Keuken, Jean- Luc Godard en Adriaan Dit- voorst. Het festival duurt van dinsdag tot en met zaterdag. De begintitels rollen nog over het doek als het geluid van de Ame rikaanse radio wordt afgewisseld met de stem van Hitier en het rit me van marcherende laarzen. Dan de eerste beelden: een groepje chassidische jongens (or thodox-joodse beweging, afkom stig uit Oost-Europa) speelt een softballwedstrijd tegen een an der groepje (ook joden, blijkt la- 'The Chosen'; regie: Jere my Paul Kagan; hoofdrol len: Robby Benson, Barry Miller en Rod Steiger; theater: Lido 4, Leiden; al le leeftijden llilllIlllltlllll ter). Gewone jongens tegen jon gens met pijpekrullen en lange zwarte jassen. The Chosen' is nog maar net be gonnen en we zijn al op twee dui delijke contrasten getrakteerd: typerend. The Chosen is een film die de culturen van de liberale jo den en de orthodoxe joden in het New York van 1944 met elkaar laat botsen. In Europa is dan dus de 'holocaust' in volle gang. Re gisseur Jeremy Paul Kagan ba seerde zich daarvoor op het ge lijknamige boek van Chaim Po- tok. Twee jongens worden uit de ge noemde wedstrijd gepikt. Aller eerst Danny (Daniel) Saunders, volgzaam zoon van een chassidi sche rebbe en Reuven Malter, zoon van een 'modern' weten schapper. Ook hij kan het best met pappa vinden. Geen ouderconflict dus althans in eerste instantie niet maar een proces van aantrekken en af stoten tussen twee hemelsbreed verschillende pubers. Er ontstaat een niet alledaagse en ook niet gemakkelijke vriendschap. Va der Malter vindt het dan wel een goede ervaring voor zijn zoon, maar rabijn Saunders heeft zo zijn twijfels. Zeker als hij ont dekt dat Danny geregeld van het chassidische pad afwiikt en inte resses ontwikkelt buiten de Tal moed. Dan is de oorlog afgelopen en het joodse verlangen naar een eigen staat wordt in The Chosen hart stochtelijk verdedigd door de va der van Reuven. De vader van Danny is op zijn beurt fel tegen stander van dat streven. Israël mag er alleen onder leiding van de Messias komen, Israël is geen mensenwerk. Dus mag Danny niet langer omgaan met Reuven. Dat het allemaal toch weer goed komt, moet u maar van me aan nemen. Duidelijk is hiermee wel dat 'The Chosen' een zogezegd contrastrijke film is. Door alle te genstellingen heen groeit er ech ter toch begrip voor eikaars we relden, de emotionele band bin nen het joodse volk blijkt sterk genoeg. Ziedaar de boodschap van The Chosen. Ook bij een goj als ondergetekende komt dat luid en duidelijk over. Misschien wel iets té duidelijk. Ik vond het een mooi gemaakte (prachtig warm-donkere kleu ren) film, daar niks van gezegd. Ontroerend ook, maar tevens te veel bedacht. The Chosen is zo'n 'leerfilm', gunt een blik in een voor velen onbekende cultuur. De personen zijn daarin te duide lijk marionetten verhaal. Er over komt ze iets omdat dat zo nodig moet passen in het algehele raamwerk. Natuurlijk, dat is bij meer films zo, maar in The Cho sen gaat het ten koste van de spontaniteit. Gelukkig wordt er góed geacteerd, dat vergoedt veel. Robby Benson en Barry Miller overtuigen vol doende als Danny en Reuven. Ze worden echter van het doek ge speeld door Rod Steiger als reb be Saunders. Werkelijk een ge not om naar te kijken. BART JUNGMANN De acteur Tom Selleck zal menig een kennen: elke zondagavond is hij namelijk als de privé-detecti- ve Magnum op de beeldbuis te zien. In de avonturenfilm High road to China speelt hij de piloot O' Malley, een harde, bebaarde jongen die wel een borrel lust. Lachen doet hij niet vaak; dit in tegenstelling tot de goedlachse, 'all American boy' Magnum. Het verhaal is betrekkelijk simpel: een rijke jonge dame, Eve Tozer, moet haar verdwenen vader zien te vinden. Lukt haar dat niet, dan wordt hij dood verklaard en zal zij haar fortuin kwijt raken aan de compagnon van haar vader. Samen met O' Malley gaat ze op zoek. Achtereenvolgens doen ze Afghanistan, Nepal en China aan. In dit laatste land wordt de vader gevonden; hij is betrokken in een oorlogje tussen twee dor pen. Highroad to China is een onder- houdende film, dat wil zeggen: de kijker hoeft zich niet te verve len, want er gebeurt genoeg. Overal waar O' Malley en zijn aanhang verschijnen is wel wat loos: oorlog, gevechten, noem maar op. Vooral de massa-scènes heeft Hutton fraai verfilmd. Klui ten aarde die in het rondvliegen, neerstortende paarden: alle in grediënten voor een spektakel stuk zijn aanwezig. En vanzelfsprekend bloeit er ook nog iets moois op tussen O' Mal ley en Eve Tozer. Op het moment dat zij informeert naar z'n voor naam weten we al hoe laat het is: liefde. Een onderhoudende film, zoals ik al zei, maar dat neemt toch niet weg dat het einde onbe vredigend is. Zal het tweetal te rugreizen om het fortuin veilig te stellen, of blijven ze in China: we komen er niet achter. Op het eind zien we het verliefde paartje vrijen, dan een opname van de hemelsblauwe lucht en de aftite- 'Highroad to China'; ac teurs: Tom Selleck, Bess Armstrong; regie: Brian G. Hutton, theater: Tria-, non; leeftijd: 12 jaar llllllllllllllllllllllllllllllllllll WIM BRANDS AMSTERDAM - Bij de opening van de Nederlandse Filmdagen woensdag in Utrecht ging Gio vanni in wereldpremière. Hoewel Annette Apons tweede lange film minder „moeilijk" te begrijpen is dan Golven, kan er toch vreemd worden aangeke ken tegen dit verhaal van een ho tel-kamer waaruit hoofdrolspeler Truus te Selle nogal eens ver trokken is. Er komen dan regel matig andere acteurs en actrices het in Rome gelegen (in Duiven- drecht nagebouwde) vertrek bin nen, maar de camera zet geen voet buiten de deur. Annette Apon legt uit hoe het idee voor Giovanni gegroeid is: „Nog voor ik een verhaal in mijn hoofd had, bestond bij mij de wens om een film te maken die zich volle dig op één lokatie, in een kamer, afspeelt. En omdat daar toch van alles moet kunnen gebeuren, kwam ik als vanzelf op het idee van een hotelkamer. Ik ben altijd gefascineerd geweest door ho tels. Ik zou best in een hotel wil len wónen. Ik kon toen kiezen voor een vreemdeling in een Ne derlands hotel, of een Nederlan der in een buitenlandse hotel. Ik koos voor het laatste, omdat dan het hele buitengebeuren, zoals het via deuren, ramen en de tele visie die kamer binnenkomt, spannender zou kunnen werken voor ons. Wat ook telde, was het idee dat het hoofdpersonage ook voor ons idee ver van huis zit. Dat het ver weg is, sluit boven dien aan bij het verlangen van die vrouw. Ze hoopt daar in Ro me zielsgraag een zekere Giovan ni te ontmoeten, zoals trouwens iedereen in de film vervuld blijkt van een of ander moeilijk te ver vullen verlangen". „De stukken die je in het hotel te ervaren krijgt via de straatgelui den, de tv-beelden, de kranten koppen over de Rode Brigades en de mensen die behalve de hotelgast - nog meer in die ka mer terechtkomen, zijn niet zo zeer bedoeld om er de Italiaanse samenleving of zo mee te type ren, maar dienen als spiegel van de innerlijke onrust van die vrouw". „Wat me vooral interesseerde, dat was om een balans te scheppen tussen watje wèl laat zien en wat je niét laat zien. Er is op het ogen blik een ontwikkeling aan de gang dat steeds meer films extra pregnant en dominant willen werken en alles laten zien wat mogelijk en onmogelijk is, tot de meest fantastische monsters toe. Mij leek het aardig om heel dui delijk aan te geven dat er allerlei dingen méér aan de hand zijn dan er wordt getoond. En zoiets wordt erg duidelijk als je een hoofdpersoon hebt die niet altijd gevolgd wordt. Datje in het film verhaal stippellijnen creëert die de kijker zelf moet invullen". „Ik ben het als aantrekkelijk gaan beschouwen dat de film volledig in de studio moest worden opge nomen, nadat filmen in Rome niet haalbaar was gebleken. Al les is nagebouwd. Als je de plat tegrond van de studio zag, dan was eenderde van de vloer in be slag genomen door de kamer zelf en tweederde door de uitzichten vanuit die kamer. We hebben niet met foto's of achtergrond projecties gewerkt. Doorv één raam zie je de overkant van een straat. Een huizenwand met ech te luiken enz. maar op schaal een kwart verkleind, om ruimte te winnen. En het grote uitzicht vanuit het balkon was opge bouwd in fasen. Je zag, op ware grootte, op de voorgrond een dak. Daarachter - maar veel kleiner, op schaal dus waren huisjes gebouwd en daarachter een geschilderde wand met die heuvelrug en daar weer achter een horizon voor de lucht. Je krijgt dan diepte in zo'n decor. Wat nooit met achtergrondpfo- jectie zou kunnen, omdat als een camera dan gaat bewegen, je in de gaten zou krijgen dat het per spectief zich niet aanpast. Ik ben heel blij met dit decorwerk. En wat ik ook mooi door Theo van de Sande gedaan vind, is dat ge durende de twee dagen dat het verhaal zich op allerlei tijdstip pen van dag en nacht afspeelt, el ke scène echt een ander soort licht heeft. Er zijn scènes waar het verschil in lichtsoort uiter aard héél specifiek is, maar zelfs al die verschillende dagscènes hebben óók allemaal een eigen karakter. Dat vind ik toch heel bijzonder. Toch iets wat je alleen in een studio kunt bereiken, om dat je alleen daar de lichtsituatie volledig in dé hand hebt". „Ik heb bijna al mijn films met Theo van de Sande gemaakt. Ik wil niet zeggen dat andere came- ralieden dit niet hadden kunnen maken, maar wat ik vooral zo waardeer in zijn werkwijze, is dat ik op een vrij abstract en thema tisch niveau met hem kan com- dat hij daar zelf de bij probeert te vinden. Meestal is het zo dat bij Nederlandse films de nadruk komt te liggen op „film is echt", „film is de werkelijkheid", ter wijl dat voor mij slechts de helft van het verhaal is. Film is ook „constructie", waardoor je din gen kunt meedelen óver de werkelijkheid. Die kant moet je niet verwaarlozen. Het is iets waar Theo heel gevoelig voor is. Daarom kan ik met hem zo speci fiek en precies werken". Giovanni is een veel toegankelij ker film dan Golven. Heeft An nette Apon daar doelbewust voor gekozen? „Als ik bezig ben met schrijven en werken aan een film, dan zit ik niet met ideeën in mijn hoofd over het publiek waarop gemikt zou moeten worden. Golven was ook wel een soort weerslag van de problemen die je hebt bij het vertellen van verhalen, dus ook filmverhalen. Ik heb me erbij neergelegd dat je dat wel moet doen; verhalen vertellen. Maar je moet het wel doen op een manier die voor jezelf zo zuiver mogelijk is. Maar je kunt niet doorgaan met zeuren over de stelling dat verhalen vertellen corrupt zou zijn, achterhaald, of vervalsend. Ik heb een lange tijd, dat ik zelf alleen werkte voor het Amster dams Stadsjournaal en geen speelfilms maakte, nauwgezet de ontwikkelingen bijgehouden van Marguerite Duras. Het was heel interessant om te zien hoe ze telkens, kans zag om nog weer mèèr weg te laten. En met ijzeren consequentie kwam ze uit op zwart-film. Daar heb ik het toen moeilijk mee gehad. Duras is tenslotte in de zestig en ik ben pas 34 en wil graag films maken en dan is een zwart doek voor mij het ideaal niet". „Alle fictie is vernietigend bij film. In theater en literatuur was dat al veel eerder gebeurd, in de schil derkunst ook. Ik denk dat je nu moet kijken hoe je vanaf de kaal slag weer op kunt bouwen. En daar gaat Giovanni ook een beetje over. Ik heb me ooit nogal diepgaand met films van ande ren beziggehouden en dat had toch een soort verlammende werking op mijn eigen creativi teit. Ik had voortdurend de schrik dat mijn films zich zouden moeten bewijzen tegenover 90 jaar filmgeschiedenis. Van dat gevoel raak ik nu eindelijk weer enigszins los". BLIJVERS "Flash Dance" - Het Fame-virus woekert voort. Euro 4, Alphen. "Brandende Liefde" - Nieuwe Wol- kersverfilminj» Niet zo best. Lido 1, Leiden en Euro 1 en 2. Alphen "Merry Christmas mr. Lawrence" - Beklemmende botsing van cultu ren, Lido 3. Leiden. "Octopussy" - James Bond met een knipoog, Lido 2, Leiden, Euro 3, Alphen. "The meaning of life" - Pythons pakken ouderwets uit en hebben veel te bieden. Studio, Leiden. "Lone Wolf McQuade" - Actie en ir. City 1, Katwijk (OP)NIEUW "Blue Thunder" - Spannende ach tervolging in helikopters, City 2, Katwijk "48 Hours" Keiharde politiefilm met Nick Nolte. City 3. Katwijk. "Wild Bunch" - Klassieke western, City 4. Katwijk. SEXFILMS 'Erotisch spiegelbeeld" - Rex, Lei- NACHTFILMS "Brandende Liefde" - -Euro 2, Al phen. "Octopussy" - Euro 3, Alphen. DEN HAAG "Space Hunter" - Asta (463500), 12 jr. "Gejaagd door de wind" - Bijou (461177), 12 jr. "Blue thunder" - Calypso (463502), 12 jr. "Hans - Het leven voor de dood" - Babylon 1 (471656), 16 jr. "Flashdance" - Babyion 2, al. "Psycho 2" - Babylon 2, 16 jr. "Die flambierte Frau" -. Babylon 3. 16 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Ci neac 1 (630637), 16 jr. "Octopussy" - Cineac 2. 12 jr. "Porky's 2..De volgende ochtend" - Cineac 3, 16 jr. "Starwars" en "The empire strikes back" - Du Midi (855770), 12 jr. "Brandende liefde" - Euro, 16 jr. "Octopussy" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "Monty Python's "The meaning of life" - Metropole 2, 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 3, 16 jr. "Fannny Alexander" - Metropole 4. 16 jr. "Tootsie" - Metropole 5, al. "The Bronx Warriors" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "Highroad to China" - Odeon 2, al. "Monty Python's The meaning of life" - Odeon 3. 16 jr. "Breathless" - Odeon 4, 16 jr. "An Bloem" - Odeon 5. 12 jr. "Perziken met slagroom" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Huisvrouwen en hobbies" - Le Pa ns 2. 18 jr. "De gelaarsde poesjes" - Le Paris 3. 18 jr. "Brandende liefde" Passage (460977). 16 jr. AMSTERDAM "Die flambierte Frau" - Alfa 1 (278806). 16 jr. "Heat and dust" - Alfa 2, al. "Gandhi" - Alfa 3, al. "Flashdance" - Alfa 4, al. "Local Hero" - Alfa 4, al. "Giovanni" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "Space Hunter"- Believue Cinera ma (234876/266227), 12 jr. "'n Moordbrief - Calypso 1 (266227/ 234876). 16 jr "Blue thunder" - Calypso 2, 12 jr. "Psycho 2" - Calypso 3, 16 jr. "Schot in de roos" - Centraal (248933), 18 jr. "Octopussy" - Cineac (243639), 12 jr. "Creepshow" - Cinecenter (236615), 16 jr. "The Nightporter" - Cinecenter, 16 jr. "Fanny Alexander" - Cinecenter, 16 jr. "De Lift" - Cinecenter, 16 jr. "Brandende liefde" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "Octopussy" - Cinema 2, 12 jr. "The Bronx Warriors" - City 1 (234579), 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe"- City 2, 16 jr. "Porky's 2..De volgende ochtend" - City 3. 16 jr. "High road to China" - City 4, al. "Breathless" - City 5, 16 jr. "Octopussy" - City 6, 12 jr. "An Bloem" - City 7. 12 jr. "Als de kraanvogels overvliegen" - Kriterion, 16 jr. "Catch your dreams" - Studio K, 18 jr. "Hans - Het leven voor de dood" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "Sex boat" - Parisien (248933), 18 jr. "Caligula 2" - Rembrandtpleinthea- ter 1 (223545), 18 jr. "Starwars/The empire strikes back" Rembrandtpleintheater 2 (223545). al. "King of Kung Fu" - Rex (246132), 16 jr. "De Rimboevechter" - Roxy (232809), 16 jr. "The Beastmaster" - Saskia (244152), 12 jr. "La Colmena", "Les enfants du pa radis", "Another way" - The Mo vies (245790), 16 jr. "Brandende liefde" - Tuschinki 1 (262633), 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - IVschinski 2, 16 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Tu- schinski 3, 16 jr. "Flashdance" - Tuschinski 4, al. "2001, A space odyssey" - Tuschins ki 5. 12 jr. "Creepshow" - Tuschinski 6, 16 jr. "Merry Christmas mr. Lawrence" - De Uitkijk (237460), 16 jr. De nationale en internationale tv laat de filmliefhebbers komen de week een beetje in de steek. Alleen het tweede Duitse net begint zondag met een lovens waardige serie: de Doinel- reeks van Francois Truffaut. In de figuur van Antoine Doinel verbeeldde Truffaut min of meer zijn eigen persoonlijk heid. Het is een serie van vier en begonnen wordt (uiteraard) met 'Les Quatres Cent Cou pes'. Het was het debuut van de voormalige criticus Truf faut en luidde tevens de perio de van Nouvelle Vague in. Door de ogen van de dertienja rige Antoine (in alle vier afleve ringen Jean-Pierre Léaud) kijkt Truffaut naar de grote mensen-wereld. Geen prettige wereld, Antoine is voortdu rend het slachtoffer van de strijd tussen zijn ouders. Aan vang is 15.20 uur. Een dag eerder op Duitsland 1 'Charade', een komedie/thril ler van Stanley Donen met Ca- ry Grant en Audrey Hepburn in de hoofdrollen. Hepburn speelt een jonge weduwe. Haar echtgenoot blijkt een oplichter Gary Grant - te zien in 'Cha rade' te zijn geweest. Schuldeisers, zelf ook niet zo fris, verdringen zich op de stoep. Aanvang 22.20 uur. Dinsdag brengt België 2 'Au bout du bout du banc*. Een ze ker in opzet interessante film over vier generaties van de joodse familie Oppenheimer. Elke keer als overgrootvader jarig is, komen zij tezamen in Parijs. In die vier generaties tracht regisseur Peter Kasso- vitz te vertellen wat het joodse volk in de jongste geschiedenis heeft meergemaakt. Jane Bir- kin, Victor Lanoux en Georges Wilson spelen mee. Aanvang 20.15 i In het Filmhuis (Breestraat 66 Leiden) draait vrijdag en zater dag 'Schwestern' van Margare- the von Trotta. De film gaat over een relatie tussen twee zusters, de één efficiënt en za kelijk, de ander gevoelig en twijfelend. Aanvang 21.15 uur. Volgende week woensdag 'The Nightporter'. Een nogal om streden film van regisseur Li- liane Cavani over een relatie tussen een voormalige kamp beul (Dirk Bogarde) en één van zijn vroeger slachtoffers (Char lotte Rampling). Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Volgende week donderdag draait het Filmhuis 'Death in Venice'. Een prachtige film van Luchi- no Visconti met andermaal Dirk Bogarde. Ditmaal speelt hij een componist die in het door de pest geteisterde Vene tië een wanhopige liefde opvat voor een puber. Ook nu is de aanvang 20.00 en 22.15 uur. K&O (Oude Vest 45, Leiden) ver toont dinsdag 'An unmarried woman' van regisseur Paul Mazursky. Jill Clayburgh is een vrouw die plotseling door haar man verlaten wordt. Met veel moeite slaat zij zich door een pijnlijke periode heen en wordt verliefd op een kunst schilder (Alan Bates). Zij staat dan voor de moeilijke keuze: zelfstandig blijven of toch weer samenleven. Aanvang 20.00 uur. Het Kijkhuis (Vrouwenkerk- koorstraat, Leiden) draait tot en met zondag 'Cutter's Way'. ter'. Een behoorlijk geslaagde film van de Amerikaanse Tsjech Ivan Passer over een Vietnam- veteraan en zijn rondlumme- lende vriend. Maandag en dinsdag 'Lola', Rainer Werner Fassbinders variant op 'Die Blaue Engel'. Barbara Sukowa moet kiezen tussen twee he ren: een corrupte aannemer en eei> rechtschapen ambtenaar. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Het HF-Filmhuis (Hooftstraat, Alphen) brengt vanavond 'Deutschland Bleiche Mutter'. Die film was onlangs nog op de Duitse tv en vertelt van een vrouw die het tijdens WO II zonder haar echtgenoot moet zien te rooien en daar ook in slaagt. Als hij terugkeert blijkt het samenleven niet meer mo gelijk. Aanvang 21.00 uur. Filmclub Oscar vertoont maan dag in het Euro-theater (V. Boetselaarstraat, Alphen) 'Chariots of Fire'. De Engelse Oscar-winnaar van vorig jaar, waarin twee qua karakter zeer verschillende atleten zich voorbereiden op de Olympi sche Spelen. Aanvang 19.00 en 21.30 uur. Truss te Selle in Giovanni. Inzetje regisseur Annette Apon.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15