"Bij RCL kan je iets opbouwen" 'Tevreden met deze uitkomst' Wonderbaarlijk herstel van volleyballers Van Kooten alsnog op 't matje Dahrs, nieuwkomer op De Bloemerd: RIJNSBURGSE BOYS - R.C.L. Betaald voetbal stelt financiële steun veilig Wereldrecord Zhu Jianhua Drafiiiterland geannuleerd VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 SUHL (ANP) - Het Neder lands herenvolleybalteam lijkt zich in het troosttoer- nooi van het Europees kam pioenschap om de zevende tot en met de twaalfde plaats wonderbaarlijk te hebben hersteld van de teleurstellin gen in de poulewedstrijden. Nederland versloeg gisteren namelijk op sensationele wij ze Hongarije met 3-0 via de overtuigende setstanden van 15-9, 15-6 en 15-3. Bondscoach Hachmang verras te door Bert Goedkoop in de basisopstelling op te nemen samen met Fred Wellink, Jan Clardey, Wim Koch, Ad van der Velden en Pim Raterink. De opstelling van de omstre den Amstelvener vond Hach- ZEIST (ANP) - Kees van Kooten zal alsnog ter verantwoording ge roepen worden door de tucht- commissie van de KNVB. De oud-international van PEC Zwolle liep in het duel tegen Ro- da JC een berisping op en ge droeg zich hierover bij het verla ten van het veld uiterst onvrien delijk. Arbiter Bakker rapporteerde het voorval, waarna de tuchtcom- missie besloot Van Kooten als nog in staat van beschuldiging te stellen. mang een logisch gevolg van het gesprek met zijn spelver delers Raterink en Clardey. "Hun probleem was dat zij steeds nieuwe spelers voor de pass achter zich hadden. Jurriaan Kooien (assistent trainer) en ik waren het er toen over eens, dat Goed koop terug in de opstelling moest, ook al had hij eerder gefaald. Hij kreeg hiermee nog één kans en die heeft hij gepakt". Dat gold ook voor Wim Koch die eveneens een zeer goede wedstrijd speelde. Hach mang: "Ik heb gekozen voor Koch, omdat de Hongaarse netverdediging niet zo groot is. Hierdoor mocht je ver wachten dat Koch nu wel zou scoren". Dat gebeurde inder daad ook al omdat mede-aan vallers Wellink en Van der Velden sterk draaiden. Het Nederlands damesteam verloor in Cottbus de eerste wedstrijd in de troostronde. Polen was veel sterker en won in 52 minuten met 3-0. De setstanden waren: 4-15, 9- 15 en 3-15. ZAANDAM - Jan Dahrs werd al voordat hij bij RCL zijn eerste training draaide, al een soort van bezienswaardigheid gezien. Een nieuwkomer op De Bloemerd geniet sowieso speciale belangstelling, in de transferperiode heerst er bij de Leiderdorpse Racing im mer rust. En waar kwam die Dahrs wel niet helemaal vandaan? Oranjeplein? Vroeger bij Ajax gevoetbald? Binnen de selectie werd dat allemaal maar 'zo,zo' bevonden. Het feit dat eerste-elftalspelers bovendien 'via, via' moesten horen dat deze Jan Dahrs de opvolger van Theo de Waard werd, maakte het mysterie nog wat mysterieuzer. Jan Dahrs: Ik mag wel zeggen dat ik van alles heb meegemaakt ADVERTENTIE a.s. zaterdag 15.00 uur Tatijt, gordijnen en wandbekleding in zeer grote sortering. Henny Bfikman Kruisweg 11 Valkenburg Tel. 01718-73035 VOi Jan Dahrs kent het verhaal half. Hij heeft het ook maar 'van ho ren zeggen'. Hij heeft nooit het gevoel gehad dat hij niet welkom zou zijn. "Vrouwen trekken zich dat soort dingen veel meer aan", bedot hij zijn meelevend echtge note. Dahrs mag zich dan heb ben afgevraagd "hoe men over mij kon oordelen, niemand ken de me", maar na een kleine twee maanden praktijk stelt hij ver heugd "blij nu bij RCL te zijn". "Ik heb van m'n leven nog nooit bij een club moeten weggaan", le vert Dahrs zijn visite-kaartje af. Daardoor gesterkt stapte hij in volle gemoedsrust De Bloemerd op. "Een mooie accommodatie, een grote vereniging. Het is er prettig werken. Daar kun je iets opbouwen", is zijn eerste indruk. "Het is natuurlijk altijd even wennen, je moet nog sfeer proe ven. Je hebt steeds met verschil lende mentaliteiten te maken, ik pas me daar altijd snel aan aan". Zö is de ras-Amsterdammer, in dit geval woonachtig in het "vre selijk stille" Zaandam omdat hij als trainer geruime tijd in de Zaanstreek actief was. Hij ver loochent zijn aard, en zijn accent, niet. Zijn toon is ongemeend dwingend, er is weinig ruimte voor discussie. Niet betweterig, geen bluf. Maar er zit pit in de 48-jarige bankemployé. Debuut Zestien jaar jong maakte hij zijn debuut in de hoofdmacht van Blauw Wit, "niet zomaar een kleine vereniging", klinkt het overbodig. Uit die tijd stammen door Gerard Haverkamp zijn herinneringen aan de selec tie voor het Nederlands jeugdelf- tal (nu de UEFA-jeugd), het mili tair- en Nederlands B-elftal plus het optreden in een versterkt Amsterdams elftal dat het op nam tegen het wereldvermaarde Hongaarse nationale team. De toen nog zelfstandige betaalde organisatie transfereerde hem op zijn 25ste naar Scheveningen Holland Sport. Twee seizoenen UTRECHT (GPD) - De onderhandelingen tussen de KNVB en de externe geldschieters gaan steeds meer op een politiek steekspel lijken. De dreigementen ten opzichte van elkaar zijn niet van de lucht wanneer men in eigen kring vertoeft, maar eenmaal verza meld aan de vergadertafel blijken principiële bezwaren ineens niet meer zo principieel te zijn. Dat bleek ook gisteren maar weer eens in het stadion van FC Utrecht, waar afvaardigingen van de KNVB en de externe geldgevers (WVC, toto-lotto en gemeenten) tegen de zelf gekweekte verwachtingen in toch vrij soepel overeenstemming bereikten over de wijze waarop de onderlinge relatie met nog minimaal een seizoen (1983-1984) verlengd zal worden. leid (sportnota) in Den Haag. Gisteren al liet Van der Reijden graag doorschemeren dat hij zich met de gemaakte afspraken wel degelijk aan de wensen van de Kamer heeft gehouden. Onder het motto 'voor wat hoort wat' werd binnen anderhalf uur een voorlopig einde gemaakt aan de al maandenlange durende dis cussie over de knelpunten ver goedingensysteem en vereve ningsfonds. De externe geld schieters deden water bij de wijn door zich alsnog akkoord te ver klaren met het KNVB-voorstel voor enkele (minimale) humani seringen van het transfersys teem. Het bestuur betaald voet bal toonde zich daarna op zijn beurt bereid voor dit seizoen in te stemmen met het voorstel van de externe geldgevers om de ver eiste twee miljoén gulden voor het vereveningsfonds bijeen te brengen door een heffing van 3,7 procent over alle inkomsten (in clusief shirt- en bordreclame) van de clubs. Het akkoord was bereikt en het betaalde voetbal kan ook voor dit seizoen rekenen op de steun van de externe geld gevers. Einde Daarmee is voorlopig een einde ge- PEKING (AP) - De Chinese hoogspringer Zhu Jianhua heeft gisteren zijn eigen we reldrecord met één centime ter verbeterd tot 2,38 meter, aldus het officiële persbu reau Xinhua (Nieuw China). De 20-jarige Zhu maakte zijn recordsprong tijdens de na tionale Chinese Spelen in Sjanghai. Hij slaagde bij zijn tweede poging op 2,38 meter, na een reeks over 2,26, 2,30 en 2,34 meter. Tijdens de voorronden van de Chinese Spelen had Zhu, die 1,93 meter lang is, in juni een hoogte van 2,37 meter be dwongen, waarmee hij de Oostduitscr Gerd Wessig diens record van 2,36 meter ontnam. Tijdens de wereld kampioenschappen in Hel sinki kwam Zhu niet verder dan een tamelijk teleurstel lende derde plaats. Volgens de Chinese pers was hij in Helsinki afgeleid door het gejuich van het Finse pu bliek over de verrichtingen van een plaatselijke atlete tijdens een andere wed strijd, die gelijktijdig met de hoogspring-competitie werd gehouden. p komen aan de angstgevoelens van vooral de financieel minder draagkrachtige clubs, die hun einde steeds sneller zagen nade ren. Vanaf 11 juni jongstleden zag het er inderdaad naar uit dat juist deze clubs de dupe zouden worden van het zich sinds het wegsturen van het 'kabinet-Vilé' voortslepende conflict tussen KNVB en externe geldgevers. Op die dag deelde staatssecreta ris Van der Reijden van WVC de KNVB-delegatie onder leiding van de opvolger van Vilé, André van der Louw namelijk mee dat de (nieuwe) voorstellen met be trekking tot de twee knelpunten als onaanvaardbaar werden be schouwd. Bovendien liet de bewindsman als gevolg daarvan Van der Louw c.s. weten dat hij de financiële steun aan het betaalde voetbal voorlopig tot 1 januari 1984 zou bevriezen. Overigens kreeg het betaalde voetbal wel de gelegen heid voor die tijd opnieuw aan te kloppen bij de geldschieters met nieuwe, aangepaste voorstellen om alsnog in aanmerking te ko men »oor de 1 miljoen gulden die men met het half jaar uitstel van betaling zou verliezen. Van der Louw keerde op 15 augustus te rug naar zijn achterban en kreeg met hangen en wurgen (de spe lersfractie lag dwars) de aange paste reglementswijzigingen aangenomen. Die reglementswijzigingen werden overigens pas van kracht na af loop van het gesprek van gister middag. Een zekerheid die de le denvergadering van 15 augustus j.l. had ingebouwd, aangezien men graag een slag om de arm wilde houden voor het geval de bijeenkomst wel tot een breuk zou hebben geleid. In dat geval had men met een gehumaniseerd transfersysteem gezeten, dat men eigenlijk alleen maar wil aanpassen in ruil voor overheids subsidie. Die breuk werd dus voorkomen, reden waarom And ré van der Louw zich dan ook een uiterst tevreden KNVB-be- stuurder toonde na afloop van het gesprek. „Natuurlijk ben ik tevreden met deze uitkomst. De subsidiestromen naar het betaal de voetbal blijven hierdoor ge handhaafd en dat is toch altijd ons uitgangspunt geweest. De clubs hebben dat geld gewoon nodig". Overigens is de overeenkomst tus sen beide partijen nog volledig afhankelijk van de mening van de Tweede Kamer over het ak koord. Op 28 november verde digt de staatssecretaris zijn be- "Kanttekening" „Het vergoedingensysteem wordt gehumaniseerd, terwijl de door de externe geldgevers gewenste heffing voor het verevenings fonds over alle inkomsten van de clubs voor dit seizoen ook is geaccepteerd. Alleen bij de uit eindelijke afschaffing van het transfersysteem zou ik de kantte kening willen plaatsen, dat die afschaffing door ons weliswaar wenselijk wordt geacht, maar nooit helemaal kan worden door gevoerd zonder daarvoor een vervangend systeem te ontwer pen. De politieke opvatting gaat wat dat betreft verder (volledige afschaffing zonder alternatief stelsel, red.), maar daar kunnen we op 28 november verder over praten". Op 31 mei 1984 verwacht de staats secretaris een structuurnota te presenteren, waarin niet alleen de afspraken voor de resterende drie seizoenen van gezondma king zullen worden vastgelegd, maar bovendien wordt ingegaan op alle problemen waarmee het betaalde voetbal momenteel heeft te maken. „Mijn bezwaar tegen de hele discussie rond het vergoedingensysteem en het ver eveningsfonds van dit moment is dat die in een steeds nauwer wor dende straat wordt gevoerd", al dus de bewindsman. „Niemand moet vergeten dat deze twee punten slechts onderdeel zijn van een groot pakket problemen waar het betaalde voetbal mee moet afrekenen. Die andere pun ten, zoals bijvoorbeeld het sup- portersgeweld, de accomodatie- verbetering etc. zijn tot nu toe te weinig onder de aandacht geko men. Dat hoop ik in die struc tuurnota goed te maken". Recettes Het ziet er in ieder geval naar uit dat ook die nota typerend ge noeg niet zonder problemen sa mengesteld zal kunnen worden. André van der Louw liet gisteren al doorschemeren dat het betaal de voetbal ondanks het akkoord dat gisteren werd bereikt, nog steeds van het standpunt uitgaat dat de heffing voor het vereve ningsfonds dient te geschieden op basis van recette-inkomsten en zeker niet over alle r van de clubs. „Voor het lopende seizoen restte ons eigenlijk weinig anders dan in te stemmen met het voorstel van de externe geldgevers", al dus Van der Louw. „Alle con tracten zijn afgesloten, de taak stellende begrotingen zijn reeds ingediend en het is dus een on doenlijke zaak daar nog in te bre ken. Desondanks blijven we stre ven naar een heffing alleen op basis van recettes. Volgens ons werk je op die manier geen ont duikingen in de hand, die op ba sis van het systeem wat nu dus weer voor een seizoen van toe passing is wel voor kunnen ko men. We hopen de externe geld gevers daarvan de komende maanden nog te overtuigen". DEN HAAG (ANP) - De drafinterland tussen Nederland en België, die dit jaar in België voor de 57ste keer zou worden gehouden, is geannu leerd. Organisatorische problemen noopten de Belgen de ontmoeting van de agenda te schrappen. De Belgische draffederatie heeft de NDR (Nederlandse draf- en rensport) wel laten weten, dat de interland in 1984 zonder belemmeringen zal worden gehouden. later toog hij naar Ajax, dat toen zijn aanloop naar de 'gouden tijd' nam. "Ik speelde het eerste jaar zo'n zestien wedstrijden in het eerste, het tweedejaar ook. Daar na heb ik nog twee jaar bij RCH gespeeld, dat toen ook nog een betaalde club was". Dahrs, de dertig inmiddels ruim gepasseerd, legde zich vervol gens toe op het trainerschap. Thans is hij in het bezit van de B-status, eigende hij zich het di ploma sportmassage toe en slaagde onlangs na driejaar zwa re studie als conditie-trainer. "Ik zou graag naar de A-cursus wil len, maar dat wordt steeds moei lijker. Ik heb een vaste baan en die geef ik niet op, jongens die van voetbal moeten leven en bij voorbeeld al assistent zijn in het betaalde voetbal hebben een streepje voor. Tenminste, dat denk ik". Jan Dahrs bracht de leerstof in praktijk bij achtereenvolgens NFC (Amstelveen, één jaar). Zil vermeeuwen (2 jaar), Uithoorn (4 jaar) en ZCFC, totdat hij vlak voor het vorige seizoen bij Oran» jeplein belandde. Door omstan digheden stapte Dahrs dat jaar erg laat in de trainerscaroussel. "Maar ik wilde per sé een club hebben. Iedereen kan van Oran jeplein denken wat hij wil, maar ook daar heb ik bijzonder prettig gewerkt, 't Is eens iets heel an ders. Ik mag dus wel zeggen dat ik van alles heb meegemaakt". Maar Oranjeplein was natuurlijk niet de club die Dahrs voor ogen had, al wil hij dat niet hardop zeggen. Dat hij met Van Vianen voornaamste kandidaat was voor het trainerschap bij Quick Boys ("Daar ben ik ook wezen pra ten"), maar tenslotte bij RCL op dook, daaruit blijkt in welke sfe ren zijn interesses liggen. Over het nieuwe werkklimaat: "Een zware, aantrekkelijke afdeling. Dat blijkt wel uit het feit dat alle clubs al punten hebben ver speeld. Daarin moet RCL het pu bliek wat kunnen bieden". Mor gen is daartoe gelegenheid in het duel met Rijnsburgse Boys, voor Dahrs net zo onbekend als Joop Hiele's Bal op Dak 9. "Ik heb al leen iets gehoord over een laatste man die veel opkomt", wist Dahrs woensdagavond nog niets van de tegenstander. "Na de trai ning op donderdag overleg ik met de spelers de tactiek en daar voor draag ik uiteindelijk de ver antwoording. Als er iets niet goed gaat, is dat mijn fout". "Techniek" Racing Club Leiderdorp moet voordeel uit zijn enthousiaste verschijning halen, zou je op het eerste gezicht zeggen. "Ik hou van techniek", wendt Dahrs voor en dat is voldoende voorradig. "En mentaliteit vind ik een héél belangrijk punt. Bij balverlies moet een speler weer snel in bal bezit willen komen. Met die in stelling win je de persoonlijke duels en de ploeg die veel per soonlijke duels wint, redt het doorgaans aardig. De mentaliteit bij RCL is niet zwak, maar de ploeg moet elke week met die zelfde instelling het veld opstap pen", heeft Jan Dahrs de wissel valligheid bespeurd. RCL zelf lijkt die voor lief te nemen, het hoofd buigt snel bij de minste of geringste tegenslag. "Neem nou de wedstrijd tegen Bennckom. Je komt 1-0 voor en ik vind dat je zo'n stand minstens tien minu ten of een kwartier vast moet houden. En vlak voor rust gaven we opnieuw een voorsprong weg. De achterhoede moet dan dicht zijn, wat er ook gebeurt. Daar moet je voor vechten, het hoeft niet te betekenen dat je al les op het verdedigen gooit. Want als je een goede tweede lijn hebt, kan je zelfs met één spits aanval lend spelen". -r

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13