FNV-plan valt niet goed c Eén commissaris? Dat is dan 3000 Fabrikanten tegen EG- plan margarinebelasting Kort zakelijk Marktberichten Telecommunicatie blijft in handen van de PTT Werkgevers: lastenverHchtmg handhaven WM B-bouw in de winst Bedrijfscontrole op huurbasis J CM If ID V Beurs Amsterdam VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 OLIVAR De Arnhemse onderneming Olivar beheer is door de commissie voor fusie-aangelegenheden van de sociaal-economische raad openbaar berispt wegens over treding van de SER-fusiecode. Een openbare berisping is de zwaarste sanctie. In het geval Bo livar is die, volgens de fusiecon- de-commissie, op zijn plaats om dat Olivar de kernartikelen van de code heeft overtreden bij een voorgenomen openbaar bod op de aandelen van Reesink in Zut- phen. De kernartikelen van de code be treffen de situatie dat de bestu ren van de betrokken onderne mingen het niet met elkaar eens kunnen worden. Olivar stelde de prijs voor de aandelen vast zon der overleg met Reesink. Schrijvers Het bestuur van het fonds voor de letteren maakt zich ernstig zor gen over de inkomensontwikke ling van de schrijvers in ons land en over het plan van de minister van WVC om de werkbeurzen die het fonds de schrijvers kan verstrekken, fors te verlagen. Daarom heeft het fonds er bij de bewindsman op aangedrongen zijn standpunt in deze te herzien en de "bescheiden middelen" die voor het letterenbeleid beschik baar worden gesteld te verrui men. De verkoop van kinder- en jeugdli teratuur is sterk gedaald en ook bij andere sectoren van de litera tuur tekenen zich een stagneren de afzet en nieuwe problemen af, aldus het fonds, dat als doelstel ling heeft het bevorderen van let teren en schrijverschap. Het fonds is belast met de verdeling van het door de minister be schikbaar gestelde subsidiebe drag voor Nederlands- en friesta lige literatuur (proza, poëzie, dra ma, kinder- en jeugdboeken en literaire vertalingen). Tabaksreclame Controle vooraf op tabaksreclame is onnodig en ongewenst. Dit is de mening van drie organisaties van Nederlandse adverteerders. De Bond van Adverteerders, de Nederlandse Vereniging van Er kende Reclame-Adviesbureaux en het Genootschap voor Recla me zijn bezorgd over de reclame paragraaf uit het ontwerp-Ta- bakswet. In die paragraaf wordt de mogelijkheid geopend om ta baksreclame vooraf te toetsen. Volgens de adverteerders is dat on nodig. Toetsing van reclame vindt op dit moment plaats in de Reclame Code Commissie aan de hand van de reclamecode. In die code zijn op dit moment al een aantal regels opgenomen waar aan tabaksreclame moet vol doen. Er mag niet gesuggereerd worden dat roken gezond is, ta baksreclame mag er niet op ge richt zijn om jongeren te beïn vloeden en roken mag niet in verband worden gebracht met sport. Op het overtreden van de code staat een geldboete. Kapitaalvlucht De Franse staatssecretaris voor de begroting, Henri Emmanuelli, heeft gisteren bevestigd, dat de douane Franse burgers heeft geï dentificeerd die illegaal geld hebben overgemaakt naar bank rekeningen in Zwitserland. Vol gens hem is tot dusver 175 mil joen frank (ongeveer 55 mil joen) achterhaald. Degenen op wier rekeningen deze gelden stonden, hadden inmiddels be kend. Op een persconferentie in Bor deaux deed Emmanuelli deze mededeling. Eerder deze week had het satiri sche weekblad 'Le Canard En- chaine' dat bekend staat om zijn onthullingen, geschreven dat de Franse douane 5.000 Fransen op het spoor was. i GROENTEVEILING KATWIJK aan den RIJN Andijvie per kg 0,94-1,19; Sperziebonen 1,43-1,50; Groene Kool 0,84-0,85; Bospeen II 0,97-1,09; Was- peen Al-per kist 3,60-5,70; BI 3,60- 11,30; CI-7,-10,90. Aanvoer: 159 ton. BI-5,50-5,80; CI-14,60- 15,30; Prei A per kg 0.64; Uien per kg 0,59-0.77; Peterselie (krul) 0,37-0,51; Selderij 0,19-0,22; Bloemkool 6 per bak 1-1,34-1.39; 8 1-1,01-1.15; 12 I 0,90- Economie DEN HAAG (ANP) - De telecom municatie voorzieningen in Ne derland blijven voor het grootste gedeelte behoren tot de verant woordelijkheid van de PTT. Dit blijkt uit de conceptnota van staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) in een reactie op het rapport Swart- touw, die twee jaar geleden een analyse heeft gemaakt van de toekomstmogelijkheden van de PTT. De belangrijkste conclusie uit de nota van de bewindsman zijn, dat de telecommunicatie-infra- structuur (telex-, data- en tele foonnet) onder beheer blijven van de PTT. Het monopolie van het staatsbedrijf op apparatuur zal beperkt blijven tot de tradi tionele apparaten zoals de tele foon. Voor niet-traditionele ap paratuur krijgt de PTT de moge lijkheid in open concurrentie met andere bedrijven te opere- De door Swarttouw bepleite los koppeling van de centrale over heid wordt vooruitgeschoven. Over enkele jaren zal een even tuele verzelfstandiging van het bedrijf opnieuw worden beke ken. Wel krijgt de PTT een ruimere fi nanciële armslag voor investe ringen en tariefstelling. Scher penhuizen wil dit onder meer be reiken door de financiën van de PTT zoveel mogelijk onafhanke lijk te maken van de staatsbegro ting. Ook krijgt de PTT meer mo gelijkheden samenwerkingsver banden met derden aan te gaan. Het staatsbedrijf moet wel andere bedrijven in de gelegenheid stel len gebruik te maken van haar communicatienetten voor ande re dan de traditionele diensten. Gedacht kan worden aan de vi deo-tekstmogelijkheden. maar hierin wordt de PTT in staat ge steld op gelijke voet met het be drijfsleven te concurreren. De aanleg en exploitatie van lokale kabeltelevisienetten blijft voor lopig open voor andere bedrijven dan de PTT. Maar als m de jaren negentig de bestaande nicatie-mfrastructuur vervangen wordt, moet worden gestreefd naar een integratie van de kabel televisienetten en de bestaande PTT-netten Dit zou onder meer gerealiseerd kunnen worden door toepassing van de glasve zelkabel. In dat geval zal de ver antwoordelijkheid voor het be heer volledig onder de PTT die nen te vallen. De conceptnota van de staatssecre taris komt grotendeels overeen met de door de PTT onderschre ven conclusies van het rapport Swarttouw dat begin 1982 open baar werd gemaakt. In hoeverre Scherpenhuizen zijn concept tot regeringsstandpunt zal kunnen verheffen, blijft nog een open vraag. Eerst zullen de verantwoordelijke ministers nog een oordeel moeten uitspreken na adviezen vanuit de departe menten van onder meer finan ciën en economische zaken. DEN HAAG (ANP) - De werkgevers kunnen wei nig enthousiasme opbren gen voor het economische herstelplan van de FNV. Dat valt op te maken uit een reactie van de raad voor de centrale onderne mingsorganisatie (RCO), waarin de werkgeversor ganisaties VNO en NCW, de middenstands- en boe ren. en tuindersorganisa ties samenwerken. De lastenverlichting voor de be drijven, waarvoor het kabinet per jaar twee. miljard gulden heeft uitgetrokken, is in het FNV-plan gesneuveld en dat is bij de werkgevers niet goed ge vallen. In het plan van de groot ste vakcentrale worden wel de investeringen gestimuleerd, maar - aldus de RCO - het kan natuurlijk niet zo zijn dat de door het kabinet toegezegde lasten verlichting aan bedrijven hier voor als financieringsbron dient. Een ander punt van kritiek van de werkgevers is dat de FNV zich onvoldoende bezorgd toont over de omvang van de overheids schuld en de rentelasten die dat in de toekomst met zich brengt. Het FNV-plan betekent immers een voortzetting van het beleid van de afgelopen jaren toen het financieringstekort van de over heid met ruim een procent per jaar steeg. Deze stijging is juist mede oorzaak van de problemen geweest, menen de werkgevers. Het is voor de RCO twijfelachtig of degenen die in 1984 geen daling van het financieringstekort wil len accepteren, dat in 1985 wel zullen doen. De organisatie noemt het voorts teleurstellend dat in het FNV-plan geen aan dacht wordt besteed aan de vraag op welk wijze al in 1984 een begin kan worden gemaakt met het beheersen van de sociale zekerheid, zonder dat dit leidt tot afwenteling van lasten op de be drijven. De werkgevers noemen het ondui delijk waarom de FNV enerzijds meer koopkrachtoffers wil vra gen aan werknemers in bedrij ven en toch door wil gaan met herverdeling van werk. Dat heeft immers een nieuw koopkrach toffer tot gevolg. Het KNOV, de werkgeversorgani satie voor het midden- en klein bedrijf (die overigens ook in de RCO zit) vindt dat er wel positie ve punten in het FNV-plan zit ten. Met name het feit dat de con sumptie niet daalt is gunstig voor deze organisaties, omdat haar leden vooral zijn aangewe zen op de binnenlandse markt. Maar ook het KNOV valt, zo blijkt uit de woorden van secre taris drs. B. Vonk, over het weg vallen in het FNV-plan van de lastenverlichting voor de bedrij- PARIJS Met ingang van zondag kan men in twee uur per trein van Parijs naar Lyon reizen of omgekeerd. Dan is de speciale spoorbaan voor de TGV (Train a Grande Vitesse) tussen de hoofdstad en de op twee na grootste stad in het zuidoosten gereed. Daardoor wordt de reisduur naar Genève tot 3.5 uur en naar Marseille tot nog geen vijf uur bekort. De TGV die op sommige stukken 270 per uur rijdt, bereikt een gemiddelde snelheid van over de 200 km. Sinds de ingebruikstelling van dit soort trein twee jaar geleden heeft de TGV 14 miljoen reizigers vervoerd. De luchtlijn Parijs-Lyon heeft sinds september 1981 een kwart van zijn klanten aan de trein verloren. (Foto: api DEN HAAG (ANP) Een Europe se heffing op plantaardige oliën en dierlijke vetten betekent voor een gemiddeld gezin een extra uitgave van 45 gulden per jaar. Dit zeggen de bond van Neder landse Margarinefabrikanten en de Vereniging van Nederlandse Fabrikanten van eetbare oliën en vetten (Vernof) in een reactie op het gisteren bekend geworden plan van de EG-commissie om volgend jaar in de gemeenschap een "margarinebelasting" in te Europa en de Verenigde Staten, als de margarinebclasting door gaat. Zo'n oorlog kan nare gevol gen hebben voor de uitvoer naar Amerika en voor de handelsacti viteiten in de Rotterdamse ha ven, zeggen zij Beide organisaties zijn bovendien beducht, dat de EG-ministers in de komende jaren de margarine- belasting gebruiken om "bres sen" in de begroting te dichten. Voor we het weten, is de marga rinebelasting een veelvoud van de thans voorgestelde, aldus de belangenorganisaties. Zij protesteren er tot slot tegen, dat de boterfabrikanten op deze ma nier worden bevoordeeld: "de ene sector wordt nu belast met de problemen van een andere sector. Het is zoiets als een hef fing op bier om de wijnproble men op te lossen". Ten onrechte wordt gedaan, aldus beide organisaties, alsof de con sument slechts enkele centen per pakje margarine meer be taalt. Alle produkten, waarin oliën en vetten zijn verwerkt val len echter onder de belasting, menen zij. Margarinefabrikanten en Vernof vrezen een handelsoorlog tussen DEN HAAG (ANP) - NV Verenig de NBM-Bedrijven (bouw) is klaar met het reorganisatie- en afslankingsproces en bevindt zich thans weer aan de goede kant van de streep. Op basis van de huidige orderportefeuille mag dit jaar op een omzet van f 465 ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751 - 12961 TELEX 34383 min worden gerekend terwijl wordt verwacht dat 1983 met een winst van f 3 a f 4 min kan wor den afgesloten. Gezien de order portefeuille en de doorwerking van de kostenbesparingen mag in 1984 op ongeveer eenzelfde re sultaat worden gerekend, als de rente tenminste niet sterk stijgt. Dit blijkt uit het gecombineerde verslag over 1981 en 1982. De sa nering heeft met name plaatsge vonden bij de bouw (omzet thans circa f 90 min tegen f 258 min in 1980), de handel (thans f 74 min tegen f 250 min) en industrie (thans f 67 min tegen f 220 min). Eind 1982 bedroeg het perso neelsbestand van de gezamenlij ke bedrijven 2312. Dit aantal was per ultimo 1981 exclusief de ver kochte bedrijven 2510 en inclu sief 3900. Stel: een familiebedrijf, niet klein, niet groot, wil zijn Raad van Commissarissen uitbrei den. De oprichter van het be drijf was commissaris, maar hij is overleden en zijn tante en oom die namens de kapitaal- verschaffende familie ook toe zicht hielden in de Raad heb ben nog steeds niet echt ver stand van het bedri jf gekregen. Hoe zoek je zo iemand? Een ad vertentie met „commissaris m- v gevraagd"? Onzin natuurlijk. Een uitzendbureau opbellen? Ook zo grappig. Welja. Tot het oog valt op een adverten tie van drs. K. Polak uit het Gelderse Wapenveld. De man beheert sinds anderhalf jaar het adviesbureau Commissa riaat. Inderdaad een soort uit zendbureau waar commisaris- sen op afroep beschikbaar zijn. Enkele duizenden managers, di recteuren, hogere staffunctio narissen en dergelijken staan bij Polak in de kaartenbakken ingeschreven. Allemaal zien ze wel wat in een bijbaantje als commissaris of extern advi seur bij een ander bedrijf. Het familiebedrijf uit het voor beeld kan drs. Polak inschake len om de vacature in het be stuursorgaan te helpen opvul len. Polak duikt in zijn kaarten en selecteert vier kandidaten, die hij met het bedrijf in con tact brengt. Vervolgens stuurt hij voor die service een reke ning van 3000 gulden. Omdat zijn bestand in de kaartenbak zo groot is, kan hij, gehoord de wensen van het vragende be drijf, bijna altijd een geschikte kandidaat leveren die past bij de aard en het budget van het vragende bedrijf. door José Smits Wie twee jaar geleden zou heb ben gehoord van een uitzend bureau voor commissarissen zou gelachen hebben. Polak lacht nu zelf harder. Hij heeft het met zijn bijzondere werk inmiddels zo druk gekregen dat hij andere activiteiten (schrijven voor het financieel economische FEM-magazine en beleggingsadvisering) heeft moeten verminderen. Polak heeft met zijn initiatief de tijd mee. De overheid stelt steeds zwaardere eisen aan het commissariaat. Steeds meer bedrijven zijn tegenwoordig wettelijk verplicht een Raad van Commissarissen aan te stellen die namens de kapitaal verschaffers (in principe niet namens de werknemers) toe zicht moet houden op een cor recte bedrijfsvoering. Waar voorheen alleen de grote naamloze vennootschappen en familiebedrijven het instituut kenden, moet nu elke onderne ming met meer dan tien mil joen gulden geplaatst kapitaal, of met meer dan 35 man perso neel zowel een ondernemings raad als een Raad van Commis- instellen. y Zomaar iemand benoemen zal een bedrijf niet doen. De man of vrouw moet betaald worden In deze dure tijden zal een be drijf zoveel mogelijk proberen voor dat geld meteen een goe de deskundige in huis te halen. Volgens Polak hij merkt het aan de aanvagen die hem be reiken zoekt een bedrijf vaak een commissaris die met zijn specifieke kennis de al aanwe zige deskundigheid van de di rectie aanvult. Polak is begonnen met zijn bu reau „nadat ik op twee geval len stuitte van een bedrijf dat moeite had met het vinden van een commissaris". „Ze stellen een lijstje op met relaties en kennissen en binnen een half uur is dat hele lijstje weer doorgeschrapt. De mensen die deskundig lijken op het vakge bied, kennen ze vaak via ande re bedrijven. De relaties met collega-bedrijven kan op dat moment goed zijn, maar bin nen een jaar kan dat veranderd zijn. Dan heb je wel de concur rentie via het commissariaat in huis gehaald". Aan de bankier of accountant wordt ook vaak gedacht omdat op die manier financiële ken nis wordt binnengehaald. Maar vooral de bankier kan, al zijn de verhoudingen tussen be drijf en bank goed, in een later stadium voor problemen zor gen als het nieuwe krediet wordt aangevraagd. „Er ont staat heel vaak een conflict of interests", weet Polak. Het adviesbureau biedt dan uit komst. Het grote bestand aan kandidaten garandeert dat er altijd wel iemand tussen zit die voorheen nooit banden had met het vragende bedrijf maar wel deskundig is op het terrein dat gevraagd wordt. Volgens Polak wordt steeds va ker gevraagd om een betrekke lijke jonge man. „Ze willen een jonge vent met een grijs hoofd. Iemand die energiek is. jong en toch al veel ervaring heeft". Het begrip jong is in dit ver band overigens minimaal 35, 40 jaar. Vrouwen worden bijna nooit gevraagd en Polak zou ze ook nauwelijks kunnen leve ren. „Ik ben daar echt heel neutraal in maar er zijn weinig vrouwen die het willen". Het bureau zal niet proberen een bedrijf iets op te dringen. Po lak gaat na wat het bedrijf zich voorstelt en zal hooguit corri geren als het echt te gek wordt. „Soms vragen ze wel iemand met politieke invloed of een bekende naam als commissa ris. Vaak gebeurt dat alleen om met die naam te geuren in het jaarverslag". Polak schrijft in principe ieder een (gratis) in als potentiële commissaris. Er zijn wel eens mannen die volgens Polak niet voldoende gekwalificeerd lij ken. Toch zal hij ze niet weige ren want je weet maar nooit, „ik heb bijvoorbeeld weieens vraag gehad naar een houtin koper als commissaris". Er zijn er ook die zichzelf een te hoge beloning toedenken. „Ik schrijf ook die in maar waar schuw wel dat hun kansen ge ring zijn". Wat is de gemiddelde beloning? 10.000 gulden in een middel groot bedrijf (dat is het mee- rendeel van de klanten, de echt grote bedrijven zoeken zelf). Voor dat geld moet de commis saris enkele vergaderingen per jaar bijwonen, dc stukken vooraf lezen, overleg met de Ondernemingsraad voeren en af en toe representatief aanwe zig zijn. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van 23 september 1983 (tot 12:30 uur) hagemeyet 17900 17900 47 50 48 20 33 60 34 00 21000 21000 38 00 3830 nedap <0000 *32 70 n sch hyp c 215.00 21500 Z?,a* 10M ZS& 189 00 187,50 palembang <7 00 £re 62 00 128.00 15000 22 50 254 00 257 00 rohte |isk 65 00 00 50 NG 10100 schuppen schuttersv NG 186 001 Nb hyp c tw kabelh c 220 234 00 30 40 234 00 vmidoik* US W» vrg wegcnei c 2.5+ 23 buitenland 526 00 40 20 67 20 47.50 beleggingsinst. tokyopac 110 50 wteWhave 152 60 15200 OBLIGATIES staatsleningen 105 60 100 00 ar si Of? 82-87 124.4 bvg 10 83-93 I007C pandbrieven Igh 11 81-88 103 75 Igh 9 78-86 100 00 wuh 8^4 78-87 99 60 99 70 parallelmarkt officieel toegelaten btmkmolc 31000 330001 enr-nonlO 9500+ wottt 2500.00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index7eff.rend.(c.b.s.) goud en zilver Goud 39380-39680 Zilver: 1150-1175 buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS Combinaties C X 1» Beursoverzicht Wall Street wakkert Damrak aan De zeer vaste stemming in Wall Street waar de Dow Jones gister avond met een stgging van ruim 14 punten een nieuw record op 1257 bereikte, heeft de koersen vanmor gen in Amsterdam tlink aangewak kerd Bij het begin van de handel werden flinke winsten geboekt Daarna was er sprake van een lich te teruggang door winstnemingen, Het zag er naar uit dat de hoogsti stand van de ANP.CBS-index van daag zou sneuvelen Kort na ope ning stond deze iets onder 143 4 een stand die op 22 augustus be ring v f401 Tal van andere hoogste notenngen van het jaar sneuvelden. Zoals die van Ahold. dat met ruim I 3 winst een notering van 1182.50 bereikte. Akzo. dat even aan t 80.80 proef de. Amev. dat boven f 130 kwam. Nat Ned met 1 167.40, Uniever dat de t 230-grens doorbrak en VNU dat in de kielzog van Elsevier ruim f 2 boven f 114.50 noteerde KLM daarentegen moest 12.50 prijsgeven, nadat de handel tot 11 30 uur opgeschort was vanwe- 1.34 min aandelen legen een prijs van 48 1 8 dollar Omgerekend is dat 1146 en de Nederlandse KLM- noteerden rond twaaW 1146 De Amen- september worden betaald

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11