Reagan bevestigt nieuw voorstel Einde nadert van Marcos-dynastie Rijnzout weer in Frans parlement VS-vloot in actie Negri moet weer achter de tralies contact lenzen... Voor tussenoplossing in Genève Peres niet in kabinet met Shamir Bush wijst verdeeld Europa af Britse liberalen: leger moet weg uit N.-Ierland Imelda vertrekt, Ferdinand ziek DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Buitenland Heidemann op vrije voeten HAMBURG (DPA) - Gerd Hei demann, de ster-verslaggever van het Westduitse tijdschrift Stern die ontslagen werd in verband met de zaak van de vervalste dagboeken van Hit- Ier, is uit de gevangenis ont slagen. Hij zat bijna zeven weken in de cel. Zijn advocaat Holger Schroder deelde mee dat hij er niet lan ger van verdacht werd de tien miljoen mark (ruim tien mil joen gulden) in zijn zak te hebben gestoken die Stern hem zou hebben gegeven om de dagboeken aan te schaf fen. PARIJS - De Franse Nationale Vergadering heeft de ratificatie van de Conventie van Bonn uit 1976, beter bekend als het Rijn- zoutverdrag, op de agenda gezet voor vrijdag 7 oktober. Dit on danks pogingen van afgevaardig den uit de Elzas en van de plaat- door Lambiek Berends selijke vakbonden om de parle mentaire goedkeuring van het verdrag opnieuw uit te stellen. Het verdrag houdt onder meer in, dat Frankrijk in fasen de helft van de afvalzouten van de kali- mijnen in de Elzas voortaan op slaat in de Elzasser bodem en niet, zoals tot dusver, op de Rijn loost. Nederland heeft zijn finan ciële bijdrage aan het inspui tingsproject - 48 miljoen franc - al jaren geleden gestort op een ge blokkeerde rekening van een Franse bank. De Elzasser parlementariër Pierre Wiesenhorn (gaullist) heeft eind augustus geprobeerd de zout- kwestie te laten verwijzen naar een onlangs ingesteld parlemen tair bureau voor de evaluatie van wetenschappelijke en technolo gische keuzen. Maar volgens de vice-voorzitter van de parlemen taire commissie voor buitenland se zaken, de socialist André Bel- lon, „kan Frankrijk een parle mentair debat niet langer ont vluchten". Een delegatie van vakbondsleiders uit de Elzas werd gisteren in Pa rijs ontvangen door premier Pierre Mauroy. De vakbonden willen dat de Conventie van Bonn alsnog wordt gewijzigd. omdat zij schadelijke gevolgen vrezen voor het milieu en de werkgelegenheid in de Elzas. De vakbonden wijzen erop dat de zoutlozing op de Rijn veruit de minst ernstige verontreiniging van de rivier uitmaakt. „Neder land loost 15 keer meer kwik op de rivier dan Frankrijk en 40 keer meer cadmium. De Bonds republiek verontreinigt de rivier met 20 keer zoveel lood als Frankrijk, zes keer zoveel kwik en 140 keer zoveel cadmium", al dus de vakbonden. De directie van de kalimijnen in de Elzas bepaalt zich tot de vaststel ling dat de mijnen verantwoor delijk zijn voor 34 procent van de totale zoutlozing op de Rijn. „Als het water door niets anders dan door zout zou worden verontrei nigd, zou het Rijnwater in Neder land uitstekend drinkbaar zijn", aldus de directie van de MDPA. WASHINGTON (UPI/DPA/Rtr/AFP) President Reagan heeft bevestigd de Amerikaan se onderhandelaars in de Geneefse kernwapenonderhandelingen nieuwe instructies te hebben gegeven, die 'verband houden met een aantal punten van Sowjetzorg'. JERUZALEM (AFP/DPA) - De socialistische oppositieleider Shimon Peres heeft categorisch deelneming aan een regering van nationale eenheid onder de lei ding en de politieke lijn van de Likoed verworpen. De Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Shamir, die eerder op de dag de opdracht tot vorming van een regering van president Chaim Herzog had gekregen, had de arbeiderspartij opgeroe pen mee te doen aan een grote coalitie. De situatie in Israël ver eist een "regering van nationale eenheid", zei Shamir nadat hij als opvolger van Menachem Be gin de opdracht gekregen had een kabinet te vormen dat het vertrouwen van het parlement moet krijgen. Voor de vorming van een regering staat een ter mijn van drie weken die nog een maal verlengd kan worden. "Hun weg is niet de onze, hun poli tieke programma is niet het onze. Ik geloof er niet in", aldus Peres. Hij legde de nadruk op de ver antwoordelijkheid van het Li- koed-blok voor de huidige moei lijkheden van Israël, wijzend op i de anon. Ankara "schoont" lijst verkiezingen ANKARA (UPI) - Het militair be wind in Turkije heeft ruim 670 kandidaten gediskwalificeerd voor deelneming aan de parle mentsverkiezingen van 6 novem ber. De politieke partijen en on- afhankelijken krijgen een week de tijd om nieuwe kandidaten te stellen. De Nationale Veiligheidsraad, het hoogste gezagsorgaan sinds de militaire staatsgreep, moet alle kandidaten goedkeuren alvorens ze worden toegelaten tot de ver kiezingscampagne. De ban treft 74 kandidaten van de nationalis tische Democratische Partij, 81 kandidaten van de liberale Moe derlandpartij en 84 van de Popu listische partij. De overigen had den zich aangemeld als onafhan kelijk kandidaat. Napoleons vloot Franse duikers die op zoek zijn naar vergane schepen van Napoleons vloot voor de kust van Alexandrië, hebben vier Franse schepen en een Ro meins vaartuig ontdekt. De latere Franse keizer was in mei 1798 naar Egypte getrok ken waar hij bij Alexandrië aan land ging en na een tocht door de woestijn bij de pira miden de Turkse mameluk- ken versloeg. Op 1 augustus van dat jaar vernietigde ech ter een Engelse vloot onder admiraal Nelson de Franse vloot bij Aboekir, ten noord oosten Van Alexandrië. Miljonair Een Amerikaanse tiener die wees is, is van de ene op de andere dag miljonair gewor den toen de politie een zak met diamanten en sieraden op zijn naam in een banksluis sloot. De 16-jarige Eric Dewild had de juwelen, ter waarde van meer dan een miljoen dollar, in maart gevonden, uitgestrooid aan weerskanten van een spoorbaan en ze ingeleverd bij de politie. Aangezien nie mand de edelstenen, ringen, armbanden en broches kwam opeisen, werden ze krachtens de wet yan Florida na zes maanden zijn eigen dom. 'Deze initiatieven betekenen een belangrijke verdere ontwikke ling van hét Amerikaanse voor stel voor een tussenoplossing, dat de VS in maart deden', zo zei Reagan in een schriftelijke ver klaring, maar hij noch Witte- Huiswoordvoerder Speakes gin gen daar nader op in. In maart had de president voor het eerst verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn tot een tussen oplossing als het oorspronkelijk Amerikaanse nuloptievoorstel voor totaal verdwijnen van kern wapens voor de middellange af stand in Europa niet direct zou zijn te bereiken. De nieuwe voorstellen zullen van- _daag door de Amerikaanse dele gatieleider Paul Nitze in Genève aan de Sowjetonderhandelaars worden gepresenteerd, aldus het Witte Huis. De president zal ze in de eerstko mende dagen bekendmaken, zo zei woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis. Speakes zei, dat de Amerikaanse basiseisen in de onderhandelingen niet zijn gewijzigd, maar dat Reagan Nit ze gemachtigd heeft tot methoden om deze vervuld te krijgen. Reagan noemde in zijn verklaring vijf criteria die basis van de Ame rikaanse houding blijven en op basis waarvan Nitze elk ernstig Sowjetvoorstel soepel zou moe ten onderzoeken: 1. Gelijke rechten en grenzen voor VS en SU. der- 2. Niet meetellen raketten va de landen, zoals Frankrijk c geland. 3. Wereldwijd geldende plafonds voor raketten zonder dat de be dreiging van Europa naar Azië wordt verplaatst. 4. Geen nadelig effect voor het con- ventionele-afschrikkingsvermo- gen van de NAVO. 5. Doeltreffende maatregelen om toezicht op naleving (van ak koorden) te waarborgen. Na de verklaring te hebben "afge legd zei .Reagan tegenover ver slaggevers over de nieuwe in structies dat het "in verband met de tragedie van het Zuidkoreaan- se burgervliegtuig, tijd is voor de Sowjets om de wereld te tonen, dat zij het ernstig menen met vifede en goede wil". Een soldaat van de Libanese achtste brigade in actie tijdens de gisteren weer opgelaaide felle gevechten rond het strategisch belangrijke Souk El-Gharb, ten zuiden van Beiroet. BEIROET (UPI/AFP/Rtr) - Ame rikaanse oorlogsbodems voor de kust van Beiroet hebben gister avond stellingen van Druzen en Palestijnse strijders in het Liba- de Amerikaanse ambassadeur hadden gebombardeerd. Dit heeft de officiële zender radio- Beiroet gemeld. gebergte beschoten, nadat De tegenstanders van de Libanese deze opnieuw de. residentie i WENEN (Rtr) - Vice-president Georg Bush van de Verenigde Staten heeft gisteren gezegd dat Zijn land de opvatting van een verdeeld Europa afwijst en er bij de Oosteuropeanen op aandringt weer helemaal deel van het con tinent te worden. In een toespraak tot een gehoor van uitgenodigde Oostenrijkers in Wenen beschuldigde Bush het Kremlin en de meeste van zijn bondgenoten ervan de funda mentele rechten van de mens met voeten te treden. Hij zei dat hij op de gezichten van Honga ren en Roemenen een verlangen naar "vrijheid en democratische rechten" had gelezen. De vice-president, die dinsdag in de Oostenrijkse hoofdstad was aangekomen na bezoeken aan Joegoslavië, Roemenië en Hon garije, prees de beweging Char- ta-77 in Tsjechoslowakije en de verboden vakcentrale Solidari teit in Polen omdat zij zo moedig op de bres staan voor de rechten van de mens. De Verenigde Staten, aldus Bush, zullen ten opzichte van Oosteu- ropese communistische landen een "politiek van differentiatie" blijven voeren en in elk individu eel geval reageren naar de mate wordt tegemoetgekomen aan de verlangens van het volk, een on afhankelijke buitenlandse poli tiek wordt gevoerd en men zich openstelt voor de rest van de we reld. Hij had het duidelijk over Roeme nië toen hij zei dat er enkele lan den waren die op het terrein van de buitenlandse politiek een gro tere mate van onafhankelijkheid lieten zien. Verwijzend naar Hongarije had hij het over "in- voering van groter openheid van de samenleving, verlaging van de barrière naar menselijk con tact en op de markt gerichte eco nomische hervorming". In ande re gevallen echter was het Mos kou die de buitenlandse politiek bepaalde en schond de binnen landse politiek nog steeds de gezegd dat de hele cultuur - Midden-Europa het lot had de piano Poolse componist Frederic Cho pin: in de negentiende eeuw door soldaten van de Tsaar in Warschau uit het raam van een derde verdieping gegooid. De Amerikaanse vice-president heeft er een buitenlandse reis van elf dagen op zitten die hem ook heeft gevoerd naar Marokko, Algerije en Tunesië. regering schoten raketten en gra naten af op de ambtswoning van ambassadeur Robert Dillon in Yarze en het hoofdkwartier van de Amerikaanse militaire advi seurs bij het geregeld Libanese leger in Fayadiyeh. De torpedo jager John Rodgers en kruiser Virginia beantwoordden precies als dinsdagavond het vuren en brachten het geschut tot zwijgen, de De strijd in Beiroet is gisteren weer i volle hevigheid ontbrand een dag van betrekkelijke rust Hij spitste zich weer toe op de spil van het front, Souk El- Gharb, bezuiden de stad. De plaats werd van twee kanten aan gevallen door Druzen en mede standers. Tekenen die dinsdag wezen op de kans op een bestand ontbraken. mensenrech- (Foto AP) meest fundamentele rechten. De vice-president herinnerde er aan dat Rusland geen deel heeft gehad aan de drie grote mijlpa len in de Europese geschiedenis: Renaissance, Reformatie en Ve- lichting, maar dat Midden-Euro pa er in alle drie gevallen volop deel aan had gehad en altijd meer had gekeken naar het wes ten dan het oosten. Bush citeerde een Tsjechoslo- waakse schrijver in balling schap, Milan Kundera, die heeft LONDEN (GPD) - De Britse troe pen moeten zich terugtrekken uit Noord-Ierland en worden ver vangen door een EG-vredes- korps. Daarna moet worden ge streefd naar eenwording van Ul ster en de Ierse republiek, zo heeft het jaarcongres van de Brit se Liberale partij gisteren in Har rogate uitgesproken. De uitspraken van het congres be tekenen een fundamentele koerswijziging voor de Libera len, en bovendien een belangrij ke nederlaag voor de partijtop onder leiding van David Steel. Die top had de motie die om te rugtrekking van de Britse troe pen vraagt, met klem ontraden. Niettemin besloot het congres met 395 tegen 324 stemmen de motie aan te nemen. De uitspraak heeft overigens in de eerste plaats een adviserend karakter. Het is par tijleider David Steel die uiteinde lijk alleen bepaalt wat er in het verkiezingsprogramma van zijn partij terecht komt. Imelda Marcos, de machtigste vrouw op de Filippijnen, kon digde deze week aan dat zij van plan is de politiek de rug toe te keren. Als reden voerde zij aan dat de moord op de ex-senator Benigno Acquino, aartsrivaal van haar man Ferdinand, waar door haar geloofwaardigheid is aangetast. Mevrouw Marcos zei dat haar besluit „definitief en onherroepelijk" is. Mevrouw Marcos is, sinds haar man zestien jaar geleden aan het bewind kwam, van een schuchtere voormalige schoonheidskoningin uitge groeid tot een gedecideerde dame die over lijken gaat om haar doel te bereiken, zo karak teriseert de voormalige presi- door Rob Mantri dent Diosdao Macapagal, een fel tegenstander van Imelda. En haar enige doel is om presi dent te worden. Van haar am bities heeft zij geen gehéim van gemaakt. „Ik zal niet aarze len om de hoogste functie te bekleden wanneer ik er voor geroepen wordt", zo heeft me vrouw Marcos gezegd. Haar man heeft haar al op die post voorbereid. Naast de functie van minister voor mi lieu en huisvesting en gouver neur van Manilla, is Imelda ook lid van het uitvoerend co mité dat de macht moet uitoe fenen als president Marcos komt te overlijden. Marcos heeft zijn vrouw al vele malen uitgestuurd voor delicate mis sies; zo is zij namens haar man naar Peking geweest, naar Moskou en heeft zij in het ge heim onderhandelingen ge voerd met in het buitenland wonende leiders van het Moro front dat vecht voor een onaf hankelijk Mindanao, in het zuiden, een gebied dat be woond is door moslims. Tegenstanders van het Marcos regime beschuldigen Imelda ervan de moord op Benigno Aquino te hebben beraamd, sa men met de chef staf van het leger generaal Ver, tevens hoofd van de Pretoriaanse gar de, die waakt over het welzijn van de familie Marcos. Imelda: geen aarzeling Generaal Fabian Ver begon zijn carrière als persoonlijke lijf wacht van Marcos toen deze nog senator was. Volgens de voormalige president Diosdao Macapagal gebruikt mevrouw Marcos generaal Ver als instru ment om haar doel te bereiken. De laatste berichten uit Manilla wijzen er op dat de moorde naar van Benigno Acquino ge huurd is door generaal Ver. Te genstanders van het regime zeggen dat de terugkeer van de populaire Acquino, die Marcos in 1972 toen hij de staat van be leg afkondigde liet arresteren en jarenlang in de gevangenis opsloot, Imelda's kansen op het presidentschap ernstig on dermijnde. Acquino had aan gekondigd dat hij bij de eerst volgende verkiezingen zou meedoen als de kandidaat voor de verenigde oppositiepartij, waarin de tegenstanders van Marcos zich hebben verenigd. De voormalige senator, die de enige grootste rivaal is voor president Marcos, is ongeloof lijk populair in de provincies. Maar zijn populariteit dreigde echter te vervagen omdat hij in het buitenland zat. Acquino, zo zeggen zijn vrienden, besloot tegen alle waarschuwingen in toch te terug te keren omdat hij bang was dat hij zou wor den vergeten. Zijn gewelddadige dood op het vliegveld van Manilla betekent voor de familie Marcos wel licht het einde van haar be wind. Het besluit van Imelda Marcos om zich uit de politiek terug te trekken wijst er al op. Hoewel Ferdinand Marcos het nog altijd ontkent, is het feit dat het slecht gaat met zijn ge zondheid. Marcos zou lijden aan wat artsen noemen 'termi nale nierziekte'. De oppositiepartijen zien nu hun kans om van die situatie te pro fiteren. Bij botsingen met de oproerpolitie zijn woensdag ze ker zeven doden gevallen. Het is voor het eerst dat men de straat op durft te gaan en een confrontatie niet uit de weg er naar uit dat in de komende da gen de situatie zal escaleren. Men durft nu zelfs al het woord 'revolutie' in de mond te ne men en zelfs Marcos' aftreden te eisen. De tegenstanders van het Marcos regime hebben met de moord op Acquino een alibi om tegen het gezag van Marcos in op stand te oken. Bovendien dur ven zij een harde confrontatie aan omdat hun land binnen kort in de internationale schijnwerpers komt vanwege het officiële bezoek van de Amerikaanse president Ro nald Reagan. In hun verzet te gen het Marcos bewind wor den zij gesteund door de roomskatholieke kerk onder leiding van kardinaal Jaime Sin, die dagelijks kritiek levert op het presidentiële echtpaar. De demonstraties tegen het regi me van Ferdinand Marcos ko men Op een moment dat zijn macht aan het tanen is als ge volg van de gigantische econo mische problemen waarmee zijn regering wordt geconfron teerd, de aanhoudende berich ten over zijn slechte gezond heid en de groeiende invloed van gewapende opstandelin gen van het Moro Bevrijdings front en van het maoistisch ge zinde Nieuwe Volksleger dat in de economisch achtergestel de provincies door de bevol king wordt gesteund. De vrees bestaat dat te midden van deze chaotische toestand het leger straks zal ingrijpen waardoor de weg wordt vrijgemaakt voor een dictatoriaal militair be wind. ROME - De Italiaanse parlementa riër Antonio (Toni) Negri mag opnieuw achter de tralies wor den gezet. Dit werd gistermiddag beslist door het parlement, dat Negri's „parlementaire on schendbaarheid" ophief na een uitputtend debat over het mach- tigingsverzoek. ingediend door vier verschillende rechtbanken. ADVERTENTIE Een dag eerder was al bepaald dat Negri berecht kon worden. Toni Negri is de 50-jarige professor in de staatsleer aan de universi teit van Padua, die op 7 april 1979, samen met tientallen ande ren, werd gearresteerd op ontvoe ring en de moord op Aldo Moro en, kort gezegd, van de intellec- door Hein ten Kortenaar lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden Hoofdstraat 253 - Sassenheim tuele leiding van de Rode Briga des en andere linkse terreurgroe pen. Als erkend inspirator van de „arbeidersautonomie"een los-vaste organisatie, die als dek mantel zou hebben gediend voor de clandestiene groeperingen, werd hij door verschillende „pen- titi", d.w.z. afvallige terroristen die zich bereid verklaarden met Hij werd met 75 00Q voorkeuTS_ de justitie mee te werken om zo stemmen in het parlement geko zen en moest onmiddellijk wor den vrijgelaten op grond van de parlementaire onschendbaar roofovervallen, moorden en ont voeringen. In zijn warhoofdige geschriften vallen er heel wat passages aan te wijzen over het geluksgevoel wanneer ik de bivakmuts over mijn gezicht trek" en over „de noodzaak voor de arbeiders om naar de wapens te grijpen en de ze kapitalistische staat omver te werpen". Maar tijdens het proces tegen hem en zijn 70 medever dachten, dat dit jaar in Rome be gon, verklaarde hij deze uitlatin gen als „studeerkamerroman- tiek" en distantieerde hij zich volkomen van het gewapende ter rorisme. Bij de verkiezingen van 20 juni jl. werd hij kandidaat ge steld door de radicale partij van Marco Pannella, vooral uit pro test tegen de anti-terroristische noodwetten, die zijn toen al ruim vier jaar durende voorarrest mo gelijk maakten. te werken strafverlichting te verkrijgen aangewezen als achter de scher men optredend aanstichter van heid. Het justitiële verzoek om machtiging tot verdere berech ting werd dinsdag zonder moei lijkheden ingewilligd, ook al om dat Negri zelf daar geheel mee in stemde. Moeilijker werd de beslis sing over zijn hernieuwde arres tatie: communisten en socialisten waren hierover diep verdeeld en besloten tenslotte zich van stem ming te onthouden. Hun voorstel om met de machtiging te wachten tot de uitspraak van de Romeinse rechtbank werd dinsdagavond met zeven stem men verworpen, omdat Negri's eigen radicale partij zich hierbij van stemming onthield. Negri zelf was onvindbaar en zou vol gens geruchten naar het buiten land zijn gevlucht, maar zijn partijleider Marco Pannella ver zekerde dat hij zich aan de justi tie zou overgeven, „op het tijdstip en in de omstandigheden die wij zelf zullen kiezen". Negri zou in Frankrijk verblijven. Intussen heeft premier Craxi aan gekondigd, dat zijn regering zich met spoed zal buigen over het Toni Negri: romantiek (Foto AP) vraagstuk van de terroristenwet- ten en het voorarrest, zodat de zaak-Negri in ieder geval aanlei ding is geworden tot hernieuwde bezinning op een kwestie die de publieke opinie in Italië steeds dieper gaat verontrusten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9