Tijdelijke chaos om einde te maken aan stinkende grachten Eis van ziekenfonds tot nabetaling was onjuist Waterwerken (3) Turkse moeder wil Nederland niet uit Kwekerij van Sociale Werkvoorziening met nieuwe kas uitgebreid PAGINA 4 LEIDEN - Al een aantal jaren wor den de Leidse burgers en degenen die Leiden bezoeken geconfron teerd met chaotische toestanden: wegopbrekingen verkeersomlei- dingen zijn aan de orde van de dag. Overlast die voortvloeit uit de talloze openbare werken die in de Leidse binnenstad worden uil- gevoerd. Nog nooit sinds het onstaan van de stad zijn er zoveel walmuren ver nieuwd, rioleringen aangelegd door Jan Rijsdam LEIDEN - De oudere Leidenaren weten het zich zeker nog te her inneren. Die mooie grachten, zo als te zien in de nostalgische Leidse plaatjesboeken, waren niet alleen mooi, maar konden ook behoorlijk stinken. Eeuwen lang was het de gewoonste zaak van de wereld dat poep en plas op het open water werden ge loosd. De Leidse grachten vorm den met elkaar het open riool stelsel van deze stad. Al in de zeventiende eeuw leidde deze onhygiënische situatie tot dusdanige toestanden dat voor die tijd vergaande maatregelen moesten worden getroffen. Het vervuilde water werd met be hulp van molens en via een spe ciaal gegraven Stadtsvuylgraft ver buiten de stad gebracht (naar de huidige Merenwijk). Het wa ter dat jarenlang als centraal lo- zingspunt dienst deed, heet in de volksmond nog steeds de Stink sloot (Slaaghsloot). Installatie In 1938 kon het lozen van afvalstof fen in de Stinksloot niet langer meer worden geaccepteerd en werd in Leiden-noord de eerste rioolwaterzuiveringsinstallatie gebouwd. Leiden was daarmee bovendien de eerste gemeente in Nederland waar het afvalwater werd gezuiverd. In de loop der jaren zijn de zuiveringinstallaties uiteraard fors uitgebreid. Tijdens het herstel van kademuren in de oude binnenstad is de laatste ja ren ook ernst gemaakt met de aanleg van nieuwe rioleringen die stuk voor stuk worden r.ange- sloten op zo'n rioolwaterzuive ringsinstallatie. Desondanks wordt nog steeds op een aantal plaatsen in Leiden op Rijnlands boezem geloosd. Voor namelijk in de randgebieden (Rijndijk, Vrouwenweg en Vliet- weg) maar ook op een enkele plek in de binnenstad (een stukje Rapenburg en een deel van de Oude Vest) waar de kademuren nog niet zijn vernieuwd wordt nog afvalwater geloosd in de gracht. Binnenkort zal dit definitief tot het en bruggen gebouwd als in deze tijd. Miljoenen guldens worden er besleed aan de Leidse 'infra structuur', zoals dat met een mooi woord heet. Tientallen bruggen zijn afgebroken en her bouwd. Kilometers kademuur en riolering zijn vernieuwd en kilo meters komen nog aan de beurt. Leiden is onmiskenbaar aan de be terende hand maar nog niet klaar. Automobilisten mogen groen en geel zien van ergernis, de middenstand steen en been DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Dat de aanleg van een .nieuwe riolering in de smalle straatjes in de Leidse binnenstad met nogal wat overlas gepaard gaat (zoals destijds in de Vestestraat), is op bovenstaande foto duidelijk te zien. stadsvernieuwing. Ommekeer Ir. L. Barendregt, hoofd van de Di rectie Civiele Werken van de ge meente Leiden, wijst met gepas te trots op een tabel, in een arti kel van zijn hand in een tijd schrift voor waterstaatkundige ambtenaren, waaruit blijkt hoe explosief de aanleg en vervan ging van rioleringen is gegroeid. In de periode tussen 1951 en 1960 werd slecht 450 meter riolering vernieuwd. De tien jaar daarna werd nog maar 125 meter aange pakt. De ommekeer kwam dus in de jaren zeventig. Vanaf 1971 tot aan 1980 is ruim 28.000 meter rio lering in de gemeente Leiden vervangen. "In totaal telt Leiden zo'n 220 kilo meter riolering (inclusief de nieuwbouwwijken Zuid-West en Merenwijk). Van die 220 kilome ter moet nog 16.000 meter wor den vernieuwd. Dan zijn we klaar en kunnen we ons geheel op het onderhoud richten", aldus Barendregt. In vroeger jaren ging de onder- houdspot vrijwel geheel op aan het herstel van invallen (instor tingen van de riolering). "Dat was lapwerk. Maar we konden niet anders, want er was geen geld. Die subsidieregeling kwam net op tijd anders had er een si tuatie kunnen ontstaan waarbij tientallen meters riolering tege lijk zouden zijn ingestort". Het ontbrak niet alleen aan tijdige vernieuwing maar ook aan een systematische inspectie van de riolering. "Dat was toentertijd ook al niet eenvoudig", aldus Ba rendregt. "Het gepruts met een rioolspiegel leverde slechts een schamel resultaat op. Een pro bleem was .ook dat tekeningen van het aanwezige rioleringstel sel bij de stadhuisbrand in 1929 in vlammen zijn opgegaan". Momenteel beschikt Leiden over de modernste apparatuur. Een karretje met een tv-camera die door de rioolbuis kan worden ge stuurd heeft video-opnamen ge maakt van het gehele Leidse rioolstelsel. Het is de bedoeling deze inspectie eens in de vijfjaar te herhalen. Hoogteverschillen Het leggen van een nieuwe riole ring is uiteraard geen eenvoudi ge zaak, legt Barendregt gedul dig uit. "Leiden kent een zeer ge varieerde bodemgesteldheid met een, op korte afstand van elkaar, zeer wisselende draagkracht. Af hankelijk van de ondergrond wordt een nieuwe riolering op een onderheide of niet niet-on- derheide fundering aangebracht. Het Laboratorium voor Grond mechanica in Delft pleegt daar voor onderzoek in opdracht van de gemeente Leiden". "Ook de hoogteverschillen in de stad zijn enorm. Het verschil tus sen het hoogste punt (rond de Breestraat) en het laagste punt (Leiden-Noord) bedraagt maar liefst vier meter. Het gevolg daar van is dat tot voor kort flinke wa teroverlast ontstond in de lager gelegen delen van de stad. De vervangende nieuwbouw in Lei den-Noord is daarom op een ho ger peil gebracht maar voor de oude bebouwing zou het wate- roverlastprobleem blijven be staan als bij de sanering van het rioolstelsel geen maatregelen waren getroffen. Die maatrege len zorgen er voor dat overstro mingen nu tot het verleden beho- Chaos Barendregt zegt best te kunnen be grijpen dat bewoners en onder nemers in de binnenstad zich groen en geel ergeren aan het feit dat op zoveel plaatsen tegelijk gewerkt wordt. "Toch is er spra ke van een planmatige aanpak, anders zou de chaos nog veel groter zijn. Een werk wordt altijd zo uitgevoerd dat de overlast tot het strikt noodzakelijke beperkt blijft". "We horen de mensen wel vragen: mot dat nou allemaal tegelijk. En dan zeg ik: ja, dat mot. We kun nen nu het geld krijgen en dan moetje het ook gebruiken. Als je wacht tot volgend jaar krijg je het niet meer. Zo werkt dat". Barendregt spreekt van een ware "subsidieterreur". "We moeten nu onze kansen grijpen. Over een paar jaar zal die subsidieregeling tot het verleden behoren en wor den vervangen door een voor Leiden waarschijnlijk veel min der gunstige regeling. Daarom is ons motto: hebben is hebben en krijgen is de kunst. Ik kan het niet genoeg herhalen: als je het geld krijgt moet je het opmaken, anders is er een goeie kans datje het niet meer krijgt". Voorsprong "Dank zij het feit dat we op zoveel plaatsen tegelijk bezig zijn heeft Leiden over een aantal jaren wel een geheel nieuwe 'infra-struc- tuur'. Zo omstreeks de jaren ne- gentig zullen de activiteiten in de Leidse binnenstad afnemen. Dan is het leed voor de burgers gele den", voorspelt Barendregt. "Als we niet gedaan hadden wat ge daan is, zouden we nog tientallen jaren in de ellende hebben geze ten. We hebben in Leiden een gi gantische voorsprong opge bouwd en zijn straks voor jaren onder de pannen. Vergelijk maar eens met Deventer waar vorige week weer een stuk kademuur langs de IJssel is ingezakt. Dat kan hier niet meer gebeuren. Ik denk dat ze in veel steden jaloers op ons zijn. Leiden is een echte boffer". "De mensen klagen wel over alle opbrekingen maar zien ook best dat er veel ten goede is veran derd", meent Barendregt. "Beer putten en het lozen op open wa ter behoren bijna tot het verle den. De waterkwaliteit van de grachten is de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd. Er onstaat weer plantengroei. Je kunt zelfs weer in Waardgracht en Oranje- gracht vissen!" Leiden klagen: de Leidse stadsvernieu wingskaravaan trekt verder. Het opknappen van de eeuwenoude stad is onvermijdelijk. De erva ring heeft bovendien geleerd dat kortstondige probleemsituaties weer snel vergeten zijn. In een aantal artikelen wordt een nauwkeuriger beeld geschetst van de indrukwekkende klussen d ie in de stad worden uitgevoerd. Een beeld van de 'Leidse Delta werken'. verleden behoren. Net zo als het geval is met de kademuren is ook de aanleg en vernieuwing van de riolering sinds 1977 voortvarend ter hand genomen. Alweer dank zij het feit dat de gemeente Lei den is gaan behoren tot de groep van steden waarop een speciale subsidieregeling van toepassing is als voorloper van de wet od de Deze foto toont een situatie zoals nogal eens in de oude binnenstad is aangetroffen. Een in 1670 gedempte gracht met daarin uitkomend drie riolen die op dat moment nog in gebruik waren. «foto L. Barendregt) LEIDEN - Op de kwekerij van de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ning (GSW) aan de Nachtegaallaan is gisteren een nieuwe kas voor de bloemisterij in gebruik genomen. Wethouder Schoute verrichtte de of ficiële handeling door een gordijn voor de toegangsdeur weg te trek ken. Naast de kas verrees op de kwekerij ook een nieuw gebouw waarin een verwerkingsruimte, een kantine voor het personeel en kantoortjes zijn ondergebracht. In 1976 nam de Leidse GSW de kwekerij aan de Nachtegaallaan over van de plantsoenendienst. De kwekerij, die vier hectare groot is en een bloemisterij en boomkwekerij omvat, verkeerde toen nog in een belab berde staat. Zo waren de kassen zeer armoedig en ontbraken goede toiletten en wasruimte voor het personeel. Na lang praten kwam er ten slotte 6,5 ton beschikbaar, waarvoor de nieuwe kas en de werk- en kantoorruimte werden gebouwd. Op de kwekerij werken op het moment 28 mensen die door de een of andere handicap niet in het 'gewone' bedrijfsleven terecht kunnen. De bedoeling is dat hun aantal nog zal stijgen tot 35. Overigens heeft de sector groenvoorziening van de sociale werkplaats ook mensen werken in 'De Bloemerd' in Leiderdorp, 'Endegeest' in Oegstgeest en 'Swetter- hage' in Zoeterwoude. In maart 1983 werd opgeschrikt door een brief var zijn ziekenfonds. Een onder zoek van het ziekenfonds had uitgewezen, dat mevrouw K. al lange tijd ten onrechte meever zekerd was bij haar man. Hel ziekenfonds beëindigde dt verzekering van mevrouw en wees meneer K. erop, dat zijn vrouw er goed aan deed zich voor de vrijwillige zieken fondsverzekering te melden of zich particulier te verzekeren. Maar daarbij liet het ziekenfonds het niet. Het fonds vond, dat de heer K. de premie voor de vrij willige verzekering over de laatste 15 maanden moest beta len, een bedrag van 2800,-, bij wijze van vergoeding voor de door het ziekenfonds geleden schade. "Kan het ziekenfonds deze beta- sen?", vroeg mevrouw K. aan ons. Wij hebben dat uitgezocht. Wal bleek? In 1976 was de Ziekenfondswet veranderd. Op grond van deze wijziging kon mevrouw K. niet meer, zoals voordien, meever zekerd zijn bij haar man. (Haar man was en is verplicht verze kerd; tot 1976 had mevrouw recht op gratis medeverzeke ring; nadien door de wetswijzi ging niet meer; het was nogal een bijzondere situatie, waarop we hier niet nader ingaan). Mevrouw en haar man wisten na tuurlijk niets van deze wetswij ziging. Het ziekenfonds was wèl op de hoogte. Maar pas in de loop van 1982 kwam het fonds er door een controle ach ter, adt mevrouw al die tijd ten onrechte "verplicht medever zekerde" was gebleven. Wc hebben het ziekenfonds een Instituut Burgerraadslieden. T' 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 t Telefoon 071 - 254142. Coby Kroon brief geschreven. We hebben daarin gewezen op een uit spraak van de Centrale Raad van Beroep (de hoogste rechter in sociale verzekeringszaken) over precies dezelfde kwestie. Dezelfde wetswijziging had er ook in dat geval toe geleid, dat de vrouw te lang meeverze kerd was gebleven. De rechter wees erop, dat alleen schade vergoeding in de vorm van de premie voor de vrijwillige ver zekering verschuldigd is, als sprake is van een verzuim van de (mee)verzekerde. Natuur lijk zijn (mee)verzekerden ver plicht het ziekenfonds spon taan alle voor de verzekering van belang zijnde informatie te verstrekken. Maar in gevallen als deze (wetswijziging) had het juist op weg van het zie kenfonds gelegen zich tijdig tot de (mee)verzekerde te wen den om te onderzoeken of het recht op meeverzekering nog kon voortduren. Het zieken fonds had dat nagelaten. Daar om was van een verzuim van de verzekerde en zijn vrouw geen sprake. Zij waren dan ook geen schadevergoeding (pre mie vrijwillige verzekering) verschuldigd. Bevredigend Of het door onze verwijzing naar de rechterlijke uitspraak is ge weest, weten we niet, maar in antwoord op onze brief besloot het ziekenfonds wel de vorde ring tot schadevergoeding in te trekken. Een bevredigend re sultaat, is onze mening. Na tuurlijk is het wel zo, dat me neer en mevrouw K. al die ja ren heel wat premie hebben uitgespaard. Inderdaad genoten ze een voor deel waar ze geen recht op had den. Maar het gaat erom dat ze daar niets aan konden doen. Ze wisten niet beter of hun oude recht liep nog gewoon door. Ze mochten er dan ook op ver trouwen, dat hun rechten niet met terugwerkende kracht op losse schroeven zouden komen te staan. Te goeder trouw Het gaat dus om het beginsel, dat te goeder trouw verkregen rechten niet met terugwerken de kracht kunnen worden aan getast. Dat beginsel vinden we ook op andere plaatsen in de sociale wetgeving terug. Socia le uitkeringen op basis van de Ziektewet, de WAO en de WW bijvoorbeeld, kunnen alleen worden teruggevorderd als te veel of ten onrechte is betaald. doordat de verzekerde in ver band met de uitkering van be lang zijnde gegevens heeft ver zwegen of verkeerde gegevens heeft verstrekt. Bovendien is terugvordering van deze uitke ringen mogelijk, als de be drijfsvereniging een fout heeft gemaakt, maar het de verze kerde redelijkerwijze duidelijk moest zijn, dat hij door de fout te veel of ten onrechte uitke ring ontving. Voor uitkeringen op grond van de WWV en de Algemene Bij standswet zijn de regels voor terugvordering nog strenger. Terugvordering mag daar al leen, als door toedoen van de uitkeringsgerechtigde te veel of ten onrechte uitkering is be taald. Dus als de sociale dienst een fout gemaakt heeft, waar de betrokkene buiten staan, dan kan van terugvordering geen sprake zijn. U begrijpt dat als terugvordering niet mag, ook inhouding op la tere uitkering ongeoorloofd is. Wèl moet u er rekening mee houden, maar dat is ook lo gisch, dat terugvordering wèl toegestaan is, als over dezelfde periode alsnog recht blijkt te bestaan op een andere uitke ring in plaats van op de uitke ring die men heeft ontvangen. Vaak mag in dat geval zelfs au tomatisch verrekend worden. We merken in onze praktijk nog al eens dat bedrijfsverenigin gen en sociale diensten en soms dus ook het ziekenfonds, in strijd met de wet toch tot te rugvordering willen overgaan. Als u met zo'n beslissing te ma ken hebt en u twijfelt aan de juistheid daarvan, aarzel dan niet om juridische hulp, bij voorbeeld van ons instituut, in te roepen. Kort geding tegen staat DEN HAAG/LEIDEN - Welk be lang heeft de Nederlandse staat erbij een meisje van 17 jaar met een kind terug te sturen naar Turkije waar ze bepaald niet met open armen zal worden ontvan gen, en dat terwijl haar man hier in Nederland al vele jaren woont. werk heeft en voor haar en het kind kan zorgen? Dit vroeg advo caat mr. Roest zich gisteren in het Haagse Paleis van Justitie af waar een kort geding diende ter voorkoming van uitzetting van de inmiddels gehuwde en in Lei den wonende Turkse G.Zici. Vorig jaar september was de vrouw op 'een toeristenvisum met een geldigheidsduur van drie maanden naar Nederland gereisd om te zien of het tot een (door betrokken families ge wenst) huwelijk met haar 18-jari- ge landgenoot Zici kon komen. Inderdaad klikte het tussen bei den zodat de vrouw na het verlo pen van haar visum niet naar Turkije wilde terugkeren. Ver volgens begon een periode van onderduiken omdat er geen ze kerheid bestond over het verkrij gen van een verblijfsvergunning. In maart van dit jaar trad het tweetal in het huwelijk. Nadat de vrouw in juni door de vreemdelingenpolitie was aange houden werd alsnog een ver blijfsvergunning aangevraagd, een vergunning die moet worden verleend wanneer aan bepaalde wettelijke voorwaarden is vol daan. Die voorwaarden slaan met name op de huisvestingssi tuatie en de financiële positie van de echtgenoot. Namens de staat betoogde mr. De Vries dat de huisvestingssituatie niet als toereikend kan worden gekwali ficeerd (het tweetal woont in bij de familie van de man - vader, moeder, zus, broer - in een 6 ka merwoning). Ook stelde mr. De Vries dat Zici jr. na aftrek van het vakantiegeld qua verdien sten de bijstandsnorm niet haalt. Mr. Roest stelde daar tegenover dat Zici jr. in elk geval dicht te gen de bijstandsnorm aanzit ter wijl de inwoning (in een vrije sector woning) niet als onvol doende mocht worden be schouwd. Hij legde bovendien enkele vonnissen in vergelijkba re zaken over waarbij de recht bank op humanitaire gronden uitzetting had verhinderd. En humanitaire gronden zijn in dit geval naar zijn mening ook dui delijk aanwezig. Het meisje, dat in november een kind verwacht, zal bij terugkeer in Turkije wor den verstoten omdat zij tegen de Turkse normen en gewoonten in seksueel contact voor het huwe lijk heeft gehad. Meegaan van de man kan volgens mr. Roest in re delijkheid niet worden verlangd omdat hij dan vrijwel niet meer kan terugkeren in Nederland, een land waar hij in totaal al 7 jaar woont, is ingeburgerd en werk. heeft gevonden. Rechtbankpresident mr. Bakker zal volgende week woensdag uit spraak doen. F. Siemensma vanavond in het Rijksherba rium (Schelpenkade 6) houdt, begint om acht uur niet om negen uur, zoals eerder abu sievelijk werd vermeld. Hengelsport De vierde en laatste wedstrijd van de Leidse Hengelcompe- titie, onder erbarmelijke om standigheden gehouden, leid de bij de korpsen tot de vol gende einduitslag: 1 en kam pioen 1983 Zuid-West 2 112 punten-304 stuks, 2 Brasem Ter Aar 113-271. 3 Zuid-West 1 114-270, 4 DVS 2 119-263, 5 DSB 139-221, 6 Alphen 1 140- 237. 7 Alphen 3 143-249. 8 TOP 145-217, 9 Ons Genoegen 151-222, 10 HVT 1 163-213, 11 Alphen 2 170-199. 12 VOP '74 171-165. 13 DVS 1 174-17'.). 14 VIT 191-15215 HVT 2 238- 104. Individueel kampioen werd B. Koster van Alphen 3, 6 pun- ten-96 stuks, 2 H. v.d. Laan (ZW 2) 9-81, 3 J. Boef (ZW 2) 11-96. 4 P. van Velzen (BTA) 11-88,5 C. Sinteur DVS 2)11- 74. 6 S. Slolk(OG) 11-71, 7 G. Kokkedee (VOP) 11-53, 8 G. Groen (Alphen 1) 12-74. 9 B. Ruis (ZW 1) 13-72, 10 C. Schouten (HVT 1) 14-94.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4