c Steeds Integrand wil kloof tussen bedrijven en universiteit dichten Politie speurt naar aanrander voor snelle beslissers Groenteleverancier koopt marinier om Kipal'Orange in De Smulpot. Man verdacht van groot aantal pogingen in Leiden Bemiddelingsbureau voor studenten Minister Braks opent Beestenspul kamsteeg vag^sj Sen met fco/emj btaehbeefd DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar een man van wie ver moed wordt dat hij in 1982 en 1983 een reeks van aanrandin gen en (pogingen tot) ver krachtingen op zijn naam heeft staan, waarbij hij telkens op dezelfde wijze te werk ging. Zoals afgelopen dinsdagavond rond kwart over negen op de Kanaalweg. Daar fietste een 31-jarige Leidse vrouw in de richting van de Lammen- schansrotonde. Ter hoogte van de torenflat aan het Van Vol- lenhovenplein sprong er plot seling een man achterop haar fiets. Hij beval haar door te rij den. In de buurt van het ten nispark Roomburg greep hij Leiden haar op zodanig krachtige wij ze bij de mond, dat de vrouw het evenwicht verloor en viel. Daarbij zag ze kans te gillen, totdat de man opnieuw een hand op haar mond drukte. Waar zij vervolgens flink in beet, daarmee een bloedende wond veroorzakend, waarop de man op de vlucht sloeg. Soortgelijke aanrandingen heb ben zich voorgedaan op onder meer de Toussaintkade, Haag- weg en Churchilllaan. De poli tie is inmiddels in het bezit van een signalement dat als volgt luidt: een man van ongeveer dertig jaar, met vermoedelijk donkerblond, mogelijk krul lend haar, lengte 1.70 a 1.75 m. Hij spreekt, aldus het signale ment van de politie, 'be schaafd'. De man was dinsdag avond gekleed in een spijker broek, geruit overhemd en wit te sportschoenen. Bovendien mag worden aangenomen dat hij aan één van de handen een wond heeft. onprettige ervarin gen met de man hebben opge daan dan de zes a zeven geval len die haar nu bekend zijn. De ervaring leert dat veel vrouwen geen aangifte doen. Hun wordt verzocht die stap nu alsnog te zetten. Zij kunnen recht streeks contact opnemen met de kinder- en zedenpolitie, tel. 149961. toestel 116. (Terzijde: deze week werd een exhibitionist aangehouden die vlot bekende zeker dertig tot veertig vrouwen te hebben las tig gevallen, terwijl er maar twee keer aangifte was ge daan). Politie woordvoerder Graveland verzekert dat vrouwen die aan gifte doen, eventueel wol foto's van mogelijke verdachten krij gen te zien, maar nooit oog-in- oog met een dader zullen wor den geconfronteerd. Verder geeft hij het advies te handelen zoals de vrouw dins dagavond op de Kanaalweg deed: "Gillen, bijten waar het maar kan en zo snel mogelijk de politie bellen". LEIDEN - "Eigenlijk zouden we niet moeten bestaan". Ruud Hopstaken realiseert zich terdege wat hij zegt; geen spoor van verbazing te zien op zijn gezicht. Hij is één van de vijf directeuren van Integrand, een stichting die probeert de kloof tussen de universiteit en het bedrijfsleven te dichten. Sinds kort is er een Leidse vestiging, een vestiging die vanmiddag officieel werd geopend. LEIDEN Minister Braks van landbouw en visserij zal zater dagmorgen om elf uur in de Groenoordhallen het traditionele 'Beestenspul' openen. Deze ma nifestatie, een groots opgezette show van meer dan zesduizend huisdieren, duurt het hele week einde. Net als in vorige jaren staat ook ditmaal een bedreigde diersoort centraal. In het kader van vogelopvangcenlra wordt het Bergense opvangcentrum 'De Horst' in het zonnetje gezet. Dit centrum komt voor de ko mende wintermaanden nog eni ge duizenden guldens te kort om vogels te kunnen verzorgen. Het Wereldnatuurfonds vertoont drie films op 'Beestenspul'. Za terdag om 12.00 uur 'Ooievaar- Lepelaar', om 15.00 uur een film over de Afrikaanse olifant en zondag om 11.00 uur 'Wadden- zee-vogelland'. Voor de kinderen is er in de Groenoordhallen een circus aanwezig. 'Aramannt' geeft driemaal per dag voorstel lingen: om 12.00, 14.00 en 16.00 De Vereniging tot bevordering der bijenteelt is ook aanwezig op 'Beestenspul' en zal informatie geven over bijen en het houden van bijen. De politiehondenver enigingen van Leiden en Alphen zullen een tiental demonstraties geven met honden die opgeleid worden voor speurwerk. 'Beestenspul' is zaterdag en zon dag geopend van 10.00 tot 18.00 Aan de Kloksteeg 25 zetelt Inte grand, in een gebouw waarin ook de Wetenschapswinkel en het universitaire weekblad Mare on derdak hebben. De werkruimte is klein: als de directie voltallig aanwezig is moeten ze elkaar wel in de weg lopen, zo klein. Vier jaar geleden werd Integrand - een woord dat is afgeleid van in tegreren - opgericht door een aantal studenten. Deze academi ci in spé besloten de stichting in het leven te roepen omdat hun was gebleken dat er een' grote kloof bestaat tussen universiteit en bedrijfsleven. Hopstaken overhandigt ons een brochure waarin de ingenieur J.P. Verseput wordt aangehaald: "De pas-afgestudeerden zonder sociale vaardigheidstraining zijn contactarm, niet-leidinggevend en hobbyistisch". Als we deze zin hebben gelezen knikt de stu dent veelbetekenend en zegt: "Onze stichting probeert daar verandering in te brengen". "Hoe? Nou, wij bieden studenten dus de mogelijkheid om een paar maanden in een bedrijf te werken. In die tijd kunnen ze veel leren, en dat is mooi meege nomen, want als ze afgestudeerd door Wim Brands zijn weten ze al hoe een bedrijf in elkaar zit". Bedrijven zijn ook gebaat bij de sa menwerking volgens Hopstaken. Hij somt wat voordelen op: je krijgt een bij na-academicus in dienst voor een minimumloon en bovendien sluit je met zo iemand een tijdelijk arbeidscontract af, hij blijft niet eeuwig in dienst. Het benaderen van de bedrijven is een kwestie van publiciteit, al dus Hopstaken, die toegeeft dat het in het begin niet altijd even makkelijk was om de bedrijven warm te laten lopen voor het pro ject. "Maar nu kennen ze ons na tuurlijk. Ze weten dat we in Rijs wijk zaten, nu dus in Leiden, en dat er ook een Groningse vesti ging is". Afwachten Trouwens: de tactiek van Inte grand is niet alleen gebaseerd op afwachten; de directie benadert regelmatig bedrijven. Of speelt in op maatschappelijke ontwik kelingen, zoals Hopstaken dat noemt. Een voorbeeld is makke lijk gevonden: "Alle algemene ziekenhuizen moeten tegen woordig werken volgens een budget. Vroeger konden ze alles declareren bij het ziekenfonds, nu niet meer. Goed, wij weten dat en benaderen vervolgens de Ruud Hopstaken, één van de vijf directeuren i ten kunnen bij een bedrijf veel leren, en dat is m i Integrand: "Studen- i meegenomen". (Foto Holvast) ADVERTENTIE ziekenhuizen: weten jullie wel dat wij studenten kunnen leve ren die deskundig zijn op het ge bied van budgettering?" Studenten kunnen zich gratis laten inschrijven bij Integrand. Ze moeten alleen opgeven wat ze studeren en wat ze kunnen. En dan moeten ze wachten, wachten op een telefoontje van de stich ting. "Kan zo iemand geplaatst worden, omdat een bedrijf hem wel kan gebruiken, dan lichten wij de persoon in kwestie snel in. Klikt het tussen het bedrijf en de student, dan ontvangen wij 220 gulden van het bedrijf. Nee, de student hoeft niets te betalen, hoewel we overwegen in de toe komst een vrijwillige bijdrage te gaan vragen". Het is natuurlijk mooi als een stu dent ervaring op kan doen tij dens zijn studie, maar: komt die studie daardoor soms niet in de knoop? Hopstaken schudt nee. Hoewel, die tweefasenstruc- tuur... "Tsja, dat kan moeilijkhe den gaan geven. Ik bedoel, in de toekomst zal het niet zo makke lijk meer zijn om je studie gedu rende twee of drie maanden even te onderbreken. Maar aan de an dere kant, een oplossing is wel te vinden. Kan die stage niet aange merkt worden als een soort stu dieverlof?" KAMSTEEG BIEDT U MEER Pluspunten Het laat zich raden dat vooral de exacte wetenschappers door In tegrand aan een stage worden ge holpen. "Een socioloog of een psycholoog ergens stallen, dat lukt ook nog weieens, maar ie mand die een taal studeert, nee, dat wordt moeilijk. Maar zo ie mand schrijven we natuurlijk wel in". Kamsteeg Zuid B.V. Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk, Voorschoten Leidenaar voor Zeekrijgsraad DEN HAAG/LEIDEN - De Zee- krijgsraad heeft een 50-jarige ge pensioneerde marinier uit Lei den veroordeeld tot een boete van 3000 gulden en drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf wegens het aanpakken van smeergeld. De man heeft als werknemer van de Koninklijke Marine in een periode van twee jaar 29.000 gulden aan smeergeld van een groenteleverancier aan gepakt. Het was de tweede keer dit jaar dat de Zeekrijgsraad in Den Haag met de Leidenaar werd gecon fronteerd. De vorige keer was de zaak aangehouden om een psy chiatrisch rapport op te laten ma ken. De man was in de periode van januari 1980 tot september 1982 aangesteld als hoofd van de centrale bottelarij van de Ko ninklijke Marine in Den Helder. Een functie die volgens de psy chiater "veel te zwaar" voor hem was. "Daardoor kon hij de hem opgedragen werkzaamheden wel naar behoren verrichten, maar was het corrigeren van fouten voor hem niet meer mogelijk". De verdachte wilde dat alles zo goed mogelijk verliep en ver meed elk conflict. De groentele- was volgens hem een n. Het aanpak ken van het smeergeld ging vol gens de Leidenaar "bijna auto matisch". Pas achteraf had hij zich gerealiseerd hoe fout hij was geweest. De fiscaal, mr. C.M.P. Niemeijer, vond dat hij op grond van het psychiatisch rapport zijn eis moest verzachten. Vandaar dat hij niet om een onvoorwaar delijke gevangenisstraf, maar om een voorwaardelijke vroeg. De raadsvrouw van de verdachte, mr. M. van Scherpenzeel, be toogde dat haar cliënt haar verze kerd had dat hij "niet omkoop baar" was. Hij zou wel geweten hebben dat een militair geen ge schenken mag aannemen, maar hij zou zich ten tijde van het mis drijf niet gerealiseerd hebben dat er iets mis was. "De betalingen liepen zo gesmeerd", had de ver dachte zijn advocate verteld. ADVERTENTIE Naast het vaste menu van 25 voortreffelijke gerechten, serveert het lekkerste meeneem- restaurant van Nederland nu Kip a l'Orange, een smulschotel van stukjes kip in een fijne saus van sinaasappels, champignons en verse tuinkruiden; f9,50 per flinke portie met rijst, noedels of aard appeltjes in roomsaus. Dus op naar De Smulpot! Naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. let "^.Jenj op«f3r.w D1?<ïs'\r ACAfhaalservice «alaCarte Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Uitvoerder Schouten vindt het best leuk, die pottekijkers: "Ik ga dikwijls tussen die ouwe baasjes staan". Beste stuurlui (1) Op elke 'wal' zie je ze staan, de beste stuurlui. Hangend over de stuur van hun fiets, het peukje in de mondhoek en boordevol kritiek omdat er im mers in hun tijd veel degelijker werd gewerkt. Bij omvangrijke openbare werken in de binnen stad wemelt het dikwijls van deze pottekijkers. Meestal gaat het om 'bouwlieden in ruste' die vóór hun pensionering heel wat klussen in de stad hebben opgeknapt. Zij willen ook nü nog de vinger aan de pols hou den en volgen nauwgezet de verrichtingen van hun opvol gers. Want Leiden was, is en zal altijd hün stad blijven. Bij de Leidse Deltawerken, het vernieuwen van kilometers ka demuur en riolering, kom je ze allemaal tegen. Op dit moment vooral bij het Kort Rapenburg waar de overkluizing wordt hersteld. J. Crama van het Utrechtse Veer is één van de 'stuurlui'. Maar in tegenstelling tot sommige col lega's heeft hij absoluut geen kritiek op de manier waarop een aannemersbedrijf uit Hoorn de klus klaart. "Nee hoor, ze doen het prima. Er wordt zeer snel gewerkt terwijl de de kwaliteit er beslist niet onder lijdt. Hulde!" Crama (68) kan het weten want hij heeft zelf tientallen jaren als aannemer in Leiden en omge ving geopereerd. Nu neemt hij, gewapend met foto-camera, vrijwel dagelijks een kijkje aan het Kort Rapenburg. "Soms sta ik hier al om zeven uur 's ochtends. Ik zie jullie denken, maar ik ben nog steeds goed bij m'n hoofd hoor. Ik ben ge woon mateloos geinteresseerd in dit soort werken". Beste stuurlui (2) Pottekijker B. Broers uit de Oos terstraat is meestal aan de zijde van Crama te vinden. "Het is jammer dat ik niet meer zo goed ter been ben, anders had ik hier ook elke dag gestaan. Maar gelukkig komt Crama me vaak met de auto ophalen. Zijn moeder en mijn moeder dat waren eh...". "Twee vrouwen", vult Crama schaterlachend aan. Broers: "Ook dat ja. Maar die waren dus twee zusjes van elkaar. Wij zijn zogezegd neven". Neef Broers is inmiddels 82 maar nog altijd razend nieuwsgierig naar wat er allemaal in zijn prachtige oude stad gebeurt. Starend naar het water van het Kort Rapenburg mijmert hij: "Ik heb het nog meegemaakt dat het hier open lag. In 1908 of zo hebben ze die overkluizing gemaakt. In die tijd liep hier nog de paardentram en heette de Prinsessekade nog Paar- densteeg. Die was aan beide kanten bebouwd en in het mid den lag een wissel voor de paardentram, want het was er zo smal dat twee trams elkaar niet konden passeren. Ik heb gehoord dat ze op de Prinses sekade aan de kant van het Galgewater weer willen gaan bouwen. Een theehuis met een terras geloof ik. Dat zou een goeie zaak zijn". Neef Crama vult aan: "Er gebeu ren toch een hoop goeie dingen in Leiden, vind ik. De stad is in verval geraakt en daar is jaren lang niets aan gedaan. Nu zijn ze aan het opknappen geslagen en dan komt alles tegelijk. Al die automobilisten mogen dan pruttelen, maar ze moeten niet vergeten dat het eerst een troep moet worden voordat de boel kan worden opgeknapt". Beide neven hopen van harte dat de Gijselaarsbank weer spoe dig op z'n plek terugkeert. Broers: "Ik heb er meer dan eens op gezeten en dan dacht ik vaak aan burgemeester De Gijselaar. Daar was ik een fan van. We zongen vroeger dan ook: "Er is maar één goeie Uitvoerder D. Schouten van het Hoornse aannemersbedrijf vindt de 'pottekijkerij' een amusant verschijnsel. "Ik ga dikwijks even tussen die ouwe baasjes staan. Prachtig. Er zit ten veel ouwe bouwvakkers tussen die vaak nog precies weten hoe een bepaald object indertijd is gebouwd. Vooral hier in Leiden is het heel gezel lig. Kritiek komt eigenlijk al leen van het verkeer". Schouten wordt vervolgens aan geklampt door neef Crama die de stoute schoenen heeft aan getrokken en het werkterrein is opgestapt. Uitvoerder Schouten legt hem geduldig uit dat het de bedoeling is om de laatste twee duikerelemen ten van het riool op 4 of 5 okto ber te laten zakken. "Da's jammer", vindt Crama die vervolgens het slechte nieuws aan neef Broers meldt: "Waar schijnlijk op 4 of 5 oktober joh, en je weet dat ik dan bij m'n dochter in Groningen zit" Broers: "Geeft niet. dan neem ik toch gewoon een keer de bus". J.V Taptade voor achtste maal op programma LEIDEN - In de Leidse Groenoordhallen vindt eind ok tober de achtste editie van het muziekevenement Taptade plaats. Deze taptoe, die wordt be schouwd als Nederlands groot ste showband-optreden binnens huis, heeft weer een aantal zeer succesvolle Nederlands show bands op het programma staan. In het kader van de bezuinigin gen moet een buitenlandse band dit jaar ontbreken. De Taptade Leiden heeft voor gaande jaren altijd garant ge staan voor meer dan 3500 toe schouwers. Een kwart daarvan was afkomstig van buiten Lei den, een bewijs dat de Taptade ook landelijke bekendheid ge niet. Ook dit jaar wordt gemikt op een bezoekersaantal van min stens 3500, nodig om uit de kos ten van bijna 70.000 gulden te ko- De Taptade 1983 wordt dit jaar een week eerder dan gewoonlijk ge houden, namelijk op zaterdag 29 oktober. Ongewijzigd is de hoog te van de toegangsprijzen en de aanwezigheid van scoutinggroep De Dauwtrappers en het Rode Kruis voor de bewaking en eer ste hulp. In het voorprogramma van de Tap tade, dat om zeven uur begint, treden gewoontegetrouw tien Leidse majorettengroepen op. Daarna zal drumfanfare 'De Rijn- tambours' uit Zoeterwoude de Groenoordhallen betreden. Het voorprogramma wordt gepresen teerd door Monique Lasschuyt. Om acht uur neemt presentator Dick van der Werf de microfoon over om het hoofdprogramma aan te kondigen. In tegenstelling tot vorig jaar zal hij dat vanaf een podium in de zaal doen. Achter eenvolgens treden aan: 'Oefe- ning Baart Kunst' uit Rhenen, majorettenvereniging 'The Rain bows' uit Roosendaal, 'Juliana' uit Middelburg, Jong 'K en G' uit Leiden, 'Juliana' uit Amersfoort' en het 'K en G' seniorenkorps uit Leiden. De voorverkoop van kaarten voor de Leidse taptade is inmiddels begonnen. LEIDEN - Een 19-jarige automo bilist uit Leiden reed gister avond om half twaalf op het kruispunt Oranjeboomstraat/Lc- vendaal een politieauto in de ver nieling. Hij verleende geen voor rang aan een 24-jarige Leidse agent, die met een witte surveil- lanceauto op het Levendaal reed. Een botsing was onvermijdelijk. Beide auto's werden zwaar be schadigd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3