Is het einde van het recreatieschap nabij? 'Ouderen moeten beter leren voor hun recht op te komen' jUzqffh Bouw districtsbureau rijkspolitie uitgesteld Oprichter jubilerende Warmondse Bond: Buitenlanders Leiderdorp houden manifestatie om meer begrip te kweken ACHTERGROND DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 In Leiderdorp LEIDERDORP - Het i reau voor de rijkspolitie district 's Gravenhage wordt niet eerder gebouwd dan in 1992. De nieuw bouw moet komen in 'Elisabeth- hor in Leiderdorp. Nu is het dis trict nog gevestigd in een pand aan de Van der Valk Bouman- weg dat wordt gehuurd. De bouw is geschrapt uit de begro ting voor 1984 van de Rijksge bouwendienst, omdat er een gro te achterstand is. Voorrang wordt verleend aan situaties waar echte huisvestingsnood is. "Het budget van de Rijksgebou wendienst is teruggebracht en dan moet je prioriteiten leggen", aldus een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. "Die prioriteiten leg je dan waar huisvestingsnood is. In Leider dorp is daar geen sprake van". Volgens de woordvoerder moet eerst een forse achterstand wor den ingelopen door de Rijksge bouwendienst. "Er is achter stand in de bouw van gevange nissen en belastingkantoren. Met het inhalen van die achterstand WARMOND - "De ouderen hebben te kampen met de verdwijning van religieu ze zekerheden, de wereld glipt door hun vingers. Er zijn nog maar weinig grootmoeders die met hun kleinkinderen kunnen praten. En de overheid wordt als God gezien. Ou deren hebben vaak zoiets van 'sorry, dat ik er nog ben'. Ze beschouwen het geld dat ze uit de gemeen- schapskas krijgen als een gunst, terwijl ze het er zelf hebben in gestoptaldus pater dr. A.J. Busé (78), oprichter van de War mondse Bond voor oude ren. sociëteit. Maar die richtte zich uitsluitend op ontspanning. Toen ik zelf een bewoner werd van Mariëngaerde zag ik al gauw dat iedereen hier ontzettend op elkaar was aangewezen. Er was vrijwel geen contact met de bui tenwereld terwijl het veel beter zou zijn als de ouderen zich zou den integreren in de dorpsge meenschap. Voor de oprichting van de Bond waren in Warmond dan ook nauwelijks aankno pingspunten. Er was één War- monder die was aangesloten bij de Leidse bond. Hij voorspelde me dat er voor een bond hier geen belangstelling zou bestaan. De soos voldeed f allerlei behoeften". door Wim Koevoet "Als werknemers het moeilijk heb ben kunnen ze staken. Ouderen hebben zo'n wapen niet. Maar over tien tot twintig jaar zal er een nieuwe generatie ouderen zijn, die niet zo weerloos is, die voor haar rechten opkomt. De ouderen van nu zijn al blij als ze eten en drinken hebben en letten niet op hun rechten", vertelt Bu sé. Om Warmondse ouderen betere bewakers van hun rechten te ma ken richtte hij vijf jaar geleden die Bond op. Het eerste lustrum is inmiddels afgesloten met een feestelijke bijeenkomst. De vergrijzing in Warmond is de laatste jaren spectaculair toege nomen. Het aantal 65-plussers bedroeg in 1971 nog 8,2 procent van de totale bevolking. Thans is het aantal verdubbeld en wonen er ruim 880 ouderen in Waf- mond. De voortschrijdende ver grijzing komt vooral door de ves tiging van het verpleegtehuis Mariënhaven en de verzorgings huizen Mariëngaerde, Mariënha ven en Huize St. Liduina. De ver wachting is dat de vergrijzing voorlopig nog wel zal toenemen. Omdat een deel van de War mondse woningbouw in Voor hout plaats zal hebben zullen veel jongeren de gemeente verla ten. Ontzettend Aan het bestaansrecht van de thans driehonderd leden tellen de Warmondse ouderenbond hoeft dus niet te worden getwij feld. Toch is de oprichting ervan niet van een leien dakje gegaan. Busé: "Er was al een Bejaarden- Maar Busé zette door en koos - op vallend genoeg - juist de Bejaar densociëteit als uitgangspunt. "Vooral om de angst voor een concurrentieslag te voorkomen. Ik was ervan overtuigd dat de één de ander zou kunnen aanvul len. Met mensen uit de soos is tt>en een bestuur gevormd. Pro bleem was toen dat we een geïso leerde bond in een klein plaatsje vormden. Vandaar dat we ons hebben aangesloten bij de natio nale katholieke bond. Maar van af het begin heb ik gezegd dat al le gezindten welkom waren". De Bond stelt zich ten doel van ou deren "bewuste staatsburgers die zich niet de kaas van hun brood laten eten" te maken. Daartoe worden tal van sociaal- culturele activiteiten op poten gezet. Belangstelling voor kunst, cultuur en politiek wordt opge wekt of versterkt door dia avonden en uitstapjes naar kastelen en het graf in Naarden van geleerde Comenius. Lezin gen en informatie over zaken als energie, 'hoe stel ik een testa ment op' en 'hoe raak ik wegwijs in het web van welzijnsorganisa ties' voorzien de ouderen van praktische kennis. Maar ook 'het kleine' wordt niet vergeten. Dankzij de Bond is de bushalte aan de Herenweg in Warmond voorzien van zitbank en een dak. Verkeersborden die zebrapaden aankondigen zijn ontdaan van hen aan het ge zichtsveld onttrekkende takken. En stoepranden verlaagd tenein- de de troittoirs ook voor ouderen (per rolstoel) begaanbaar te ma ken. Adviseur Vijfjaar zijn verstreken. "Maar het gaat om de vijf jaar die nu gaan komen", zegt pater Busé strijdvaardig. Toch heeft hij een stapje terug gedaan. Omdat hij zijn andere drukke werkzaamhe den voor Amnesty International, de Warmondse projectgroep spe cifiek welzijn en voor een aantal tijdschriften waarvan hij redac teur is niet langer kon combine ren met het voorzitterschap van de Bond. Oud-onderwijzeres Th. Schakenbos is zijn opvolger, Bu sé zal als adviseur blijven optre den. De Bond heeft nog veel te doen, meent Busé, vooral wat betreft de emancipatie. "Juist in deze tijd. Naargelang men ouder wordt volgt men het allemaal niet meer zo terwijl er tegen woordig wel allerlei maatregelen worden genomen die ouderen ra ken". Busé noemt de kortingen op de AOW, de aanpassingen van wo ningen voor gehandicapten die voor een deel uit eigen zak moe ten worden betaald en de instel ling van bewonerscommissies in bejaardenhuizen. "Na acht jaar is er dan eindelijk een wet geko men die zegt dat die bewoners commissies er moeten komen. Wat nog niet geregeld is zijn de bevoegdheden. Mogen we alleen maar adviseren of worden die ad viezen ook bindend?", vraagt Bué zich af. De democratisering van ouderen, volgens Busé een belangrijk on derdeel van hun emancipatie, is achtergebleven bij die van ande ren en verloopt nog erg stroef. "Er zijn nog veel bestuurders die denken dat ze in de tijd van Ca mera Obscura leven. Die betutte len en bevoogden er maar op los". Modeshow De stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest houdt morgen een modeshow in het dienstencen trum aan de Lijtweg. De show begint om tien uur. Wie geen vervoer heeft kan opgehaald worden, tel. 175268. Open huis De vorige week geopende Leidse sociale werkvoorziening op het Leiderdorpse bedrijfsterrein 'De Baanderij' houdt vrijdag open huis. Tussen negen en half twaalf is iedereen welkom. De iv» aan ia icuciccu wciauiii. uc sociale werkvooziening is gele- D* Orions, zijn we zeker de eerste jaren be zig", aldus de zegsman. Voorlopig is de nieuwbouw van het districtsbureau in Leider dorp voor de planning in 1992 opgenomen, maar de woordvoer der verwacht dat dat nog wel eens een paar jaar later kan wor den. Het plan voor het bureau was reeds geheel gereed. Het gebouw was ontworpen door de architect Kristianson, die bekend is door zijn energie-zuinige ontwerpen. Het districtsbureau, dat twintig miljoen gulden zou gaan kosten, zou via ingewikkelde spiegelcon- structies geheel worden ver warmd met zonne-energie. Het huidige ontwerp is nu van de baan. De woordvoerder van het ministerie: "Over acht of negen jaar zijn er weer zoveel nieuwe ontwikkelingen dat we die in het gebouw kunnen verwerken. Het huidige ontwerp zal in deze vorm dan ook waarschijnlijk niet meer worden gebruikt. Overigens is al het denkwerk niet voor niets ge weest. Veel onderdelen van het plan worden nu al gebruikt in an dere projecten". De gemeente Leiderdorp leidt ove rigens geen schade door het uit stel. De grond is al aangekocht en betaald. Orions klaar voor kerntaak in Valkenburg VALKENBURG/DEN HAAG - De eerste Orion verkennings vliegtuigen van de marine, die op het vliegkamp Valkenburg zijn gestationeerd kunnen nu al on derzeeboten nucleair bestrijden. Dat staat in een 'speciaal begro tingsnummer' van de Defensie- krant, die deze week verscheen. totaal DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Die Bleierne Zeit' van Margaretha von Trotta. 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Cutter s Way'. 20 en 22.15 uur. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. inl. 149324/216180. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Louise de Colignyschool - Sumatra- straat 201, avond over vredesonder- wys, 20 uur. De Waag - tentoonstelling Leidse Bond van Amateurtuinders. 20-22 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing over 'De microwereld van het zoete water'. 21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - financiën. gen i de Touwbaan 40. LEIDEN - Een 74-jarige vrouw kwam gistermorgen met haar fiets ten val op de Apothekers- dijk. Zij moest ter behandeling dertien op Valkenburg worden gestationeerd, zetten daarmee de taak voort die eerder door Nep tunes (voorganger van de Orions) kon worden uitgevoerd. Op dit moment zijn er acht Orions op Valkenburg. het Academisch Zieken- Door dc mogelijkheid de Orions huis. Een 70-jarige Leidse strui kelde gistermiddag op de Sta tionsweg en viel met haar hoofd tegen een glasbak. Zij werd eveneens overgebracht naar. het AZL. nucleaire taken in te zetter kunnen de drie krijgsmachton derdelen (marine, land- en lucht macht) alle een bijdrage leveren aan de tactische nucleaire verde diging van de Navolanden. Oegstgeest Gemeentehuis - planning, 20 uur. AFUTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 sept tot 23 sept door: Apotheek Leiden Zuid-West. Brahms- laan 20. tel. 763134; Apotheek Boeh- 894400F1°rijn 19' ^'^erdorp, te'- WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Een 27-jari- ge inwoner van Hoogeveen is vannacht- licht gewond geraakt toen hij in zijn auto in slaap viel en een verkeerszuil en twee bo men ramde op de Voorschotense Veurseweg. De rijkspolitie ver moedt dat de man te veel had ge dronken en daardoor in slaap was gevallen. De Hoogevener reed op de Veurse weg waar hij ter hoogte van de knik rechtdoor reed. Hij raakte een verkeerszuil en twee bomen waarvan één half ontworteld werd. De auto kwam dwars over de rijbaan te staan. Toen de rijks politie arriveerde spoot gas uit een losgeschoten leiding van de auto. De man werd met beschadigde lip pen en een fikse bloedneus mee genomen naar het academisch ziekenhuis voor nader onder zoek. De auto was rijp voor de sloop. LEIDERDORP - Een beter wederzijds begrip tussen buitenlanders en Nederlanders. Dat is het doel van de manifestatie 'Leiderdorp, aange naam' die vanavond in het jongerencentrum 'De Sjelter' wordt gehou den. De bedoeling van de manifestatie is de Leiderdorpers kennis te laten maken met de levenswijze van de buitenlanders en om hen duidelijk te maken wat het is om te worden gediscrimineerd. Er wordt vanavond (aanvang 8 uur) een film vertoond waarin wordt getoond hoe mensen reageren als er een buitenlander voor hen staat. Daarna vertellen bui tenlanders over eigen ervaringen. Plaatselijke politieke kopstukken zijn uitgenodigd om te vertellen hoe zij denken over de situatie van de buitenlanders in Leiderdorp. De manifestatie wordt zaterdag voortgezet. In een grote tent bij het win kelcentrum 'Winkelhof treden van elf tot vier uur muziek- en toneel groepen op. Ook staan er kraampjes met informatie, gebruiksvoorwer pen en voedsel uit diverse landen, met name uit Turkije, Marokko, Chili en Vietnam. 'Leiderdorp, aangenaam' wordt georganiseerd door de buitenlanders in samenwerking met mensen die via allerlei organisaties direct bij het vraagstuk van dc buitenlandse werknemers betrokken zijn. Die instel lingen zijn: 'De Sjelter', de stichting 'Rijn en Lek' en de stichting 'Wel zijn Buitenlanders Leiderdorp'. Die instellingen zijn er van overtuigd dat de buitenlanders niet in de Leiderdorpse samenleving zijn opgenomen en nog worden gediscrimi neerd. Hun doel is dan ook te streven naar integratie van de de Neder- landse.cn buitenlandse cultuur. REGIO Heeft het recreatie schap Noord-Zuidhollands plassengebied nog toekomst? Deze vraag is actueel gewor den omdat de deelnemende ge meenten voor half oktober te kennen moeten geven of ze door willen gaan met het schap of niet. Van vier van de veer tien deelnemende verenigin gen is dat al bekend: zij stap pen uit het recreatieschap, ter wijl nog eens zes dat voorne men hebben uitgesproken. Maar zij moeten het definitieve besluit nog nemen. Al meer dan tien jaar zijn de pro vincies Zuid- en Noord-Hol land bezig met het recreatie schap. Het enige resultaat dat tot nu toe werd bereikt is een dik boekwerk: het recreatieba sisplan. In het plan, dat in maart dit jaar werd vastgesteld door de deelnemende gemeen ten en de provincies, staan voorstellen ter waarde van ruim negentig miljoen gulden. Driekwart van dat bedrag zou via rijkssubsidie moeten wor den binnengehaald. Direct na de presentatie van het plan werd al duidelijk dat de gemeenten de kosten onaan vaardbaar hoog vonden. Het recreatieschap besloot een compromisvoorstel te maken. De grote en dure recreatievoor zieningen zouden niet worden uitgevoerd, alleen wat kleine re. f rn Wip Maar ook dat blijkt nu niet vol doende voor de gemeenten. Amsterdam wilde van het be gin af aan al niet meedoen. In het rijtje 'afhakers' staan ver der Ter Aar, Woubrugge en Oegstgeest. Leiden, Leider dorp, Alkemade, Sassenheim, Haarlemmermeer eri Alphen aan den Rijn zitten op de wip die dreigt door te slaan naar uittreden. De gemeenten zijn namelijk niet bereid nieuwe fi nanciële verplichtingen op zich te nemen in deze tijd, waarin vooral de kortingen van de rijksoverheid steeds duide lijker voelbaar worden. De res terende vier gemeenten, Rijns- door Henny van Egmond aterwoude, Warmond, Leimui- den en Aalsmeer, zijn meer te porren voor het voorstel van het recreatieschap. Logisch, omdat bijvoorbeeld een ge meente als Warmond nu alle kosten voor de recreatie zelf moet dragen, terwijl vooral in woners van Leiden er gebruik van maken. Voor gedeputeerde Borgman, voorzitter van het recreatie schap, zijn de reacties van de gemeenten zeer teleurstellend. Borgman: "Het zou uitermate jammer zijn als de gemeenten menen dit compromisvoorstel zo te moeten oppakken. Dat is dan wel heel naar. Je krijgt de neiging om te zeggen: kan dat zomaar, kan je andere gemeen ten opschepen met de lasten voor de recreatie van jouw in woners?" Borgman en zijn voorganger zijn nu al jaren bezig met het re creatieschap. Vele tienduizen den guldens zijn gestoken in vergaderingen en onderzoe ken, waarvan het recreatieba sisplan de neerslag is. Maar geen spa is nog de grond inge gaan. Veel langer kan deze si tuatie niet voortsudderen, vindt Borgman. "Een keer houdt het op. We hebben een duidelijke brief geschreven met een duidelijk compromis. Nu moeten we een duidelijke uitspraak van de gemeenten hebben", zegt Borgman, daar mee waarschijnlijk tevens de ondergang van het recreatie schap bezegelend. Klontje Volgens de gedeputeerde is het maken van goede basisvoorzie-, ningen in de regio erg belang rijk. Steeds meer mensen zoe ken openlucht-recreatie dicht bij huis. Ook de financiële si tuatie van de Nederlanders speelt daarbij een grote rol. Geen lange, dure vakanties meer in een land aan de Mid dellandse zee, maar twee we ken zeilen of surfen op de Ka- gerplassen of zwemmen in open water, is de nieuwe ten dens. "Juist de basisrecreatie neemt toe. Dat is zo klaar als een klontje. Het water krijgt steeds meer aantrekkings kracht. Daarom zou het zo jam mer zijn als het allemaal niet door zou gaan", meent Borg man. Vooral de behoefte aan fietspaden, watersportvoorzie- Gedeputeerde Borman: "Als tieschap treden, dan is ningen en land voorzieningen (meer bossen en parken met wandelpaden etc.) is erg groot. Borgman blijft ondanks alle ne gatieve geluiden toch optimis tisch over de realisatie van in ieder geval het compromis voorstel. Bij de provjncie zijn tot nu toe alleen de negatieve reacties van Ter Aar en Am sterdam officieel bekend, maar eerder deze maand besloten ook Oegstgeest en Woubrugge uit te treden. Borgman hoopt voldoende ge meenten bij elkaar te kunnen houden om toch het voorstel ui' te voeren. "Maar als er een stuk of vijf gemeenten in het Zuidhollandse nee zeggen dan wordt het heel erg moeilijk. Het recreatieschap kan in deze vorm dan niet meer bestaan. Ik wil dan wel doorgaan, maar we zouden dan weer terug moeten vallen op een gedachte die vroeger leefde om samen met een paar plassengemeenten het probleem op te lossen. We beperken het dan tot het Zuid hollandse gebied. Het zou wel jammer zijn want het piassen- gebied van Zuid- en Noord- Holland is ln feite één geheel". Benauwd Overigens kan Borgman het standpunt van de gemeenten wel begrijpen, maar hij hangt het motto 'samen uit, samen thuis' aan. "Je doet het alle maal voor en met elkaar of je doet het zelf. Maar we moeten het eigenlijk met elkaar eens worden", aldus de gedeputeer de. "De gemeenten zijn toch al tijd nog benauwd om geld te steken in zaken op andermans grondgebied. De Zuidholland se gemeenten hebben vooral problemen met het betalen van voorzieningen in het Noord hollandse". Mochten die problemen leiden tot massaal uittreden, dan is het voorbij, alhoewel Borgman dan één laatste reddingspo ging wil doen. "Als dat gebeurt moeten we bij elkaar gaan zit ten en kijken hoeveel gemeen ten er wel eri op welke basis mee willen doen. Als dat er te weinig zijn of het resultaat is te gering dan is het over". OEGSTGEEST - Een 18-jarige motorrijder uit Noordwijkerhout is gistermiddag licht gewond ge raakt toen hij met zijn motor ten val kwam in de Oegstgeester Dorpsstraat. De man reed rich ting Oegstgeest toen een voet ganger die schrok van een nade rende auto terugliep naar de stoep. De motorrijder ontweek de voetganger op het nippertje maar kwam daarbij wel ten val. Hij moest met licht letsel worden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis. De rijkspolitie van Oegstgeest is op zoek naar de voetganger. Inlichtingen 071- 155440. LEI DSC H DAGBLAD géén administratieve^ 09 Per post 83.60 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan 'Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom betaling) Losse nummers t 0,85 Directie: G Koopman Adj dir :N Quakemaat Hoofdredacteur: Drs J. W E Metselaar Ad|. Hoofdredacteur: A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef W. F J. Wirtz e A A van Brussel Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W.F.J Wirtz (bin /buit /ec J Ruy (plv) P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-M4941.tst.219 Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Beiroet, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2