Minderhedennota is voor buitenlanders beledigend -c Hbo 'vernieuwd' als bezuiniging >- Eurocontrol nieuwe stijl: kostbaar en inefficiënt centrum DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Meningen De Minderhedennota van coördinerend minister Rietkerk: er is, vooral over zijn retour-migratievoor- stellen, al veel over ge schreven, sinds het ver schijnen ervan vorige week. Ieder licht dat on derwerp eruit dat hem het belangrijkste lijkt om te bekritiseren en die nei ging zal ook mij niet vreemd zijn. Minderhe denbeleid in de tijd van een kabinet dat meer weg heeft van een slopersbe drijf dan van een college van verantwoordelijk han delende landsbestuurders belooft niet veel goeds. door Ton van den Bosch Dat blijkt dan ook wel uit de nu naar het parlement gestuurde nota. Het schijnt Nederland maar niet te lukken de conse quenties te trekken uit eens ge dane stappen en ingenomen standpunten. Immers, we haal den grote aantallen buitenlandse werkzoekenden hierheen zonder te beseffen dat deze mensen ge zinnen hebben, normaal willen wonen, onderwijs voor hun kin deren wensen, een beroep willen doen op de gezondheidszorg en ga zo maar door. Tot voor een jaar of 5 was de l ege ring nog steeds van mening dat buitenlandse werknemers slechts tijdelijk in Nederland zouden verblijven. Dat kwam ook in het taalgebruik tot uiting: gastarbeiders. Pas aan het eind van de zeventiger jaren gaf de overheid schoorvoetend toe dat de buitenlanders waarschijnlijk blijvers waren. Een constatering die vele andere betrokkenen al vele jaren eerder hadden gedaan en daar aandacht voor hebben gevraagd. Zo'n constatering schreeuwt om beleid. Pas bij. het verschijnen van de ontwerp-min- derhedennota in 1981 is de rege ring er dan definitief achter dat de buitenlanders blijvers zijn. Maar om nu te zeggen dat er, ook in de huidige nota, harde conse quenties uit zijn getrokken voor nieuw beleid, nee. Verkrotte wijken Buitenlanders wonen nog steeds in de meest verkrotte wijken, heb ben de slechtste mogelijkheden voor goed onderwijs, gezond heidszorg en noem maar op. Ra cisme en discriminatie nemen toe, kiesrecht komt er wellicht pas in 1986 op plaatselijk niveau. Om niet onaardig te zijn moet ook ik natuurlijk toegeven dat er ook veel Nederlanders proble men ondervinden op veel van de genoemde terreinen. Maar juist het ontbreken van samenhan gend beleid verscherpt de tegen stellingen tussen deze Nederlan ders en buitenlandse werkne mers. Het is een feit dat waar een "gemiddelde" Nederlander het slecht heeft, een "gemiddelde" buitenlander er slechter aan toe Wat opvalt in de nota is het gebrek aan concrete maatregelen om de wankele rechtspositie van bui tenlanders te versterken, vooral die van jongeren. Hoe je het ook wendt of keert, het Janmaatse geschreeuw om vertrek van bui tenlanders vindt in de ogen van buitenlanders z'n weerslag in het voorgestelde remigratiebeleid. Ooit was het de regering die te genstander was van een remigra tiebeleid dat geen perspectief in het land van herkomst kon bie den. Wat komt er van deze verhe ven visie terecht? De minister doet een laf voorstel, een fooi bij "vrijwillig" vertrek alsof de bui tenlanders niet al 10, 15 of 20 jaar al hun sociale premies betaalden, net zoals Nederlanders. Lekker gastvrij! Het is niet moeilijk, althans als men de feiten maar wil erken nen, zich voor te stellen hoe een buitenlander zich hier voelt: ge nomen. In vele discussies met buitenlanders over de vraag te rug te gaan of te blijven of over integratie, is mij één ding al lang geleden duidelijk geworden. De rode draad die door deze ge sprekken liep, was, en is: "Ik kan pas integreren of pas werkelijk kiezen als Nederland mij de ze kerheid biedt dat ik werkelijk mag blijven en gelijke rechten heb als Nederlanders. Gelijke plichten vervullen we al sinds we de grens overkwam". En zo is het. Maar toch kwamen er allerlei beperkende regelingen zoals de beruchte Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers, bleef de rechtspositie van buitenland se jongeren zeer wankel, waren er nauwelijks onderwijsstimu- lansen, steeg de werkloosheid onder buitenlanders sterker dan onder Nederlanders, bestaan er nog steeds levensgevaarlijke pensions. Nog maar pas geleden was er de poging om de kinder bijslag voor buitenlandse kinde ren in het herkomstland tot een kwart te reduceren; gelukkig mislukte deze aanval voorlopig. Hoe moet een buitenlander zich voelen onder al deze aanslagen op een normaal verblijf hier? Een buitenlander leeft hier tegen de verdrukking in en wel om een goeie reden: het bestaan van hem, z'n gezin en z'n familie staat op het spel. Idealen De huidige nota heet een stimulans te zijn tot integratie. Maar waar zijn dan de resultaten van in spraak terug te vinden? Op de zelfde dag waarop de nota werd gepresenteerd stond er ook een bericht over de woonsituatie van buitenlanders in de kranten: een onderzoek voor het ministerie van volkshuisvesting heeft weer eens aangetoond dat buitenlan ders langer op een woning moe ten wachten dan Nederlanders. Eén voorbeeld maar, en van on verdachte zijde. Het zou verfris send zijn als de nota voor dit soort keiharde problemen con crete maatregelen voorstelde. En zo zijn er meer. De nota weer spiegelt genoeg idealen, maar mogelijkheden en middelen, ho Zo wil de regering ook maar doen aan het ondersteunen van eigen organisaties van buitenlanders. Maar nog onlangs tekende die zelfde regering stiekem het Cul tureel Akkoord met Marokko, een land waar geen mens kan zeggen wat hem goeddunkt. On derdeel van die overeenkomst is het overvliegen van 200 Marok kaanse onderwijzers ten behoeve van het onderwijs aan Marok kaanse kinderen hier. Er is niet veel fantasie voor nodig om te beseffen dat die kinderen Has- san-onderdaantjes dienen te blij ven. Zo strekt zich de invloed van dat regime uit tot in de Ne derlandse klassen. Dus is er weer werk aan de winkel voor pro gressieve Marokkaanse organisa ties en zo is de cirkel weer rond. De regering maakt zien op veei punten ongeloofwaardig en bui tenlanders weten dat beter dan u en ik. De Minderhedennota is een belediging voor de desbe treffende minderheden. Gecom bineerd met de decentralisatie plannen van dit kabinet, op zich niet bestreden, ziet het er voor de buitenlanders somber uit. Er zal ongeveer evenveel geld blijven voor de minderheden, het zal echter efficiënter worden gericht via de gemeenten, zo heet het of ficieel. Ik wil nog wel eens zien welke voorzieningen intact blij- en welke het loodje leggen. Minister Rietkerk, verantwoorde lijk voor de Minderhedennota. (Foto ANP» Nieuw beleid wordt slechts inge ruild tegen oud beleid, dus voor werkelijke positieve veranderin gen is geen geld. Het is bovendien maar de vraag of gemeenten dat geld werkelijk ten bate van de buitenlanders zullen besteden. Om maar één, met opzet klein, voorbeeld te noemen: onlangs liet de gemeen te Leidden een zg. inspraak bevor derend filmpje maken dat vele duizenden guldens kostte. Doel was de inspraak van buitenlan ders te bevorderen in de gemeen telijke plannen met hen. 15 a 20 Turken hebben de Turkse versie gezien van wat meer leek op een onverstaanbaar folkloristisch verslag van de Turkse gemeen schap in Leiden dan een film met vormend en informatief karak ter. Van die inspraakavond is dan ook weinig terecht geko men. Ik bedoel maar: leuk gepro beerd, maar weggegooid geld dus. Van gemeenten en welzijnsorgani saties wordt verwacht dat zij de eigen organisaties van buitenlan ders meer zullen ondersteunen. Waarom moet er dan een advies raad worden ingesteld die over het minderhedenbeleid moet gaan adviseren? Dat kunnen de buitenlandse groeperingen toch zelf. Er komt een anti-discriminatie-in- stituut. Prima. Maar het zal geen klachten over discriminatie in behandeling mogen nemen; die moeten maar via de gewone weg door de bureaus voor rechtshulp worden behandeld. En daarvoor zijn er nu net weer plannen bij een ander ministerie om een ei gen bijdrage in te voeren. Hoe is dit te rijmen? Middelen Dat de nota pleit voor het toegan kelijker maken van die instellin gen waar ook Nederlanders ge bruik van (moeten) maken is op zich goed. Maar of die instellin gen op tijd de middelen en moge lijkheden hebben om dat waar te maken betwijfel ik. Onze stich ting werkt al jaren aan de overhe veling van taken naar de algeme ne instellingen, maar er is geen collega van mij te vinden die de finitief zal zeggen dat die opera tie geslaagd is. Of ^preekt de ambtenaar van het bureau huisvesting al Marok kaans en kan de inspecteur van belastingen zijn aanslag al in het Turks verzenden? Om maar niet te spreken van de arts die z'n bui tenlandse patiënt niet begrijpt. Alle plannen van Rietkerk ko men in een tijd waarin de instan ties die ze moeten gaan uitvoeren zelf ook drastisch moeten bezui nigen. Hoe dat dan toch moet, wordt door Rietkerk niet aange geven. De nota houdt daar op, waar hij had moeten beginnen. (De auteur is als voorlichter werkzaam bij de Stichting Welzijn Buitenlan ders "Rijn en Lek") "Hou het klein", schreef de eco noom Schumacher alweer een goede tien jaar geleden. In dit boekje viel hij de heilloze weg van het grootschalige denken aan. In de gehele samenleving is de roep om kleinschaligheid de afgelopen jaren steeds sterker geworden, maar minister Deet- man roeit met voortvarendheid tegen deze stroom op. In een recent door hem gepubli ceerde nota geeft de minister aan dat het hoger beroepsonderwijs (hbo) groter van opzet moet wor den en gelijktijdig moet bezuini gen. In wezen is dat de kern van de nota Schaalvergroting, Taak verdeling en Concentratie in het hoger beroepsonderwijs. door Frans Schouten Wat wil de minister bereiken met het per regio op een hoop gooien van scholen die niets met elkaar gemeen hebben? Volgens Deet- man zullen grote instellingen doelmatiger optreden, ze kun nen: gemeenschappelijk gebruik ma ken van voorzieningen, zoals bi bliotheek, laboratoria, collegeza len; meer gespecialiseerde docenten aantrekken en daarmee grotere concentraties van kennis vor men; studenten een grotere diversi-,' teit aanbieden en het deze ge-' makkelijker maken van studie richting te veranderen; de studiebegeleiding verbeteren door de aanstelling van studen tendecanen; de mogelijkheid krijgen om toe passingsgericht onderzoek te doen; onderwijsvernieuwing effectie ver ter hand nemen. De minister somt een indrukwek kende lijst van voordelen op, het hierbovenstaande overzicht is slechts een greep. In de nota wordt gesteld dat de kleine hbo- scholen aan al deze zaken niet toekomen omdat ze het draag vlak missen om dit waar te ma ken. Voor een deel zal dit wel licht bij een aantal hbo-instellin- gen zo zijn, maar de minister ver geet dat een aantal zaken die straks de grote instellingen moe ten gaan waarmaken, nu nog niet eens mogen! Met andere woor den: de minister verwijt scholen dat ze niet toekomen aan zaken die ze nu nog niet mogen uitvoe ren. Studentendecanen heeft het hbo niet, de 40 toegezegde formatie plaatsen werden op het laatste moment weer geschrapt. Onder zoek behoort niet tot de taak van het hbo. Rigide regels vanuit Den Haag (waar ook geen ambte naar gelukkig mee is) maken de door de minister nagestreefde onderwijsvernieuwing een moei lijke zaak. Eigen beslissingsrecht over de fi nanciële middelen hebben de hbo-scholen niet, voor elke uit gave boven de 400 gulden is toe stemming van "Den Haag" no dig. Terecht wil minister Deet- man aan deze zaken een eind gaan maken, alleen blijft de vraag waarom deze veranderin gen gepaard moeten gaan met schaalvergroting. Bezuinigingen Hbo-instellingen zullen in de toe komst ten minste een omvang van 600 studenten moeten heb ben om te kunnen overleven. In zijn nota noemt de minister een redelijke omvang van een hbo- school 2500 studenten en opti maal is een studentental van 5000. De financiële middelen worden ruimer naarmate het stu dentental stijgt. Ter illustratie zie het overzichtje uit de nota (in ka der) waaruit blijkt hoezeer de mi nister grootschaligheid wil belo- Het geld dat voor de extraatjes voor de grote instellingen nodig is, komt uit de bezuiniging die de kleine instituten in het hbo moe ten opbrengen. Het hbo moet 120 miljoen bezuinigen en daarvan zal weer 60 miljoen aan de grote fusie's van scholen ten goede ko men. Aangezien het overgrote deel van de kosten in het hbo de salarisposten zijn, zal veel van deze 120 miljoen in de inkomens sfeer komen te liggen. Zoals u afgelopen week in de krant heeft kunnen lezen bereidt het kabinet-Lubbers tot 1987 een korting op salarissen van ambte naren en trendvolgers voor tot 24 Dit betekent dat deze groe pen, gerekend vanaf het prijspeil 1981, dan minstens 40 loon zul len hebben ingeleverd. Uitzonderingen Niettegenstaande deze loonoffers zal de sanering van de kleine hbo-instellingen nog een behoor lijke hoeveelheid geld moeten opleveren om zowel te bezuini gen als de beloning voor groot schaligheid te realiseren. Niet voor elke hbo-school geldt overigens het minimum van 600 studenten, er zijn twee uitzonde ringen gemaakt door de minis ter: de pedagogische academies (die hebben hun portie in de afgelo pen jaren al gehad); - die instellingen die een studie- 'SierbGlcid' richting bieden waarvar slechts één is in Nederland. middelen, omdat het om een kleine instelling gaat die flexibel op de omstandigheden kan in springen. Kleine instellingen verstikken niet binnen de kort ste keren in de eigen bureaucra tie, hebben kortere communica tielijnen en zijn daardoor sneller in staat op veranderingen in te spelen. Alle voordelen die minister Deet- man in zijn nota opsomt die plei ten voor grote hbo-scholen zijn ook omkeerbaar toe te passen op kleine instellingen. Deze conclu sie leidt dan tot de veronderstel ling dat het de minister niet al leen gaat om het vernieuwen en verbeteren van het hbo, hoe nut tig en in sommige gevallen hoe noodzakelijk ook. Veel van dit soort unieke scholen zijn er niet. De Reinwardt Acade mie (opleiding voor museumme dewerkers) in Leiden is één van de instellingen die niet aan de 600-norm voldoet maar door het unieke karakter van de opleiding niet met opheffing bedreigd wordt. De vraag is echter hoe hoog de prijs van zelfstandigheid zal zijn in het licht van de boven genoemde bezuinigingsbedra gen. Kleine instelling Veel van de voordelen van Deet- mans grote fusie-hbo's zijn of worden al door een klein insti tuut als de Reinwardt Academie gedaan. Zaken als: samenwer king tussen wetenschappelijk onderwijs en hbo, beroepsbij scholing vanuit het hbo, interna tionale contacten, onderwijsver nieuwing en intensieve contac ten met en dienstverlening aan het beroepsveld, behoren reeds tot het werkterrein van deze op leiding voor museummedewer kers. Deze zaken kunnen slechts tot stand komen, ondanks het voort durende gebrek aan financiële Indien het de minister werkelijk om het onderwijs gaat, dan had hij evenzogoed en zelfs beter een aantal van z'n goede ideeën kun nen combineren met een heel stel andere maatregelen. Deet- man heeft echter voor een geheel andere oplossing gekozen en dat doet vrezen dat het hem meer gaat om bezuinigingen dan om het tot stand brengen van ver nieuwend beleid. Helaas is Deet- man niet de enige in dit kabinet die bezuinigingen probeert op te sieren met mooie beleidsvoorne- Over een jaar of tien zal men zich weer hoofdschuddend afvragen waar dit destijds toch goed voor was. Zo hebben de gemeenten en het ministerie WVC nu de groot ste moeite om weer kleinschalige woonwagenkampen te realise ren. Vroeger hadden we in Ne derland slechts kleine kampen, zo'n tien jaar geleden moest dat van het ministerie allemaal veel groter. De redenering van toen heeft veel van de argumenten van Deetman, al ging het destijds over woonwagenkampen en nu over hbo-instituten. De geschie denis zal zich wel weer herhalen. Overzicht van hoe minister Deetman de grootschaligheid wil belonen. aantal administratieve eenheden idige toekomstige ewijzing toewijzing 600 163 163 1200 189 326 72 2500 293 679 132 5000 449 1358 202 Aan het einde van de jaren vijftig was het tijdperk van het straal- verkeersvliegtuig echt ingetre den. Deze toestellen werden toen gebruikt voor de lange afstan den, het transatlantische ver keer. De machines vlogen op grote hoogte, met op de lagere hoogtes de propellervliegtuigen voor de korte afstanden. Dit was aanleiding voor een zevental lan den om in 1960 de organisatie Eurocontrol in het leven te roe pen. Het doel van Eurocontrol was na melijk: studie en onderzoek te doen op verkeersleidingsgebied en daadwerkelijk verkeerslei ding uit te oefenen in de hogere luchtlagen boven de zeven deel nemende landen, vanuit één groot verkeersleidingscentrum te Maastricht. Deze landen wa ren Frankrijk, Engeland, West- Duitsland, Ierland en de Bene lux. door G. van der Wees Onmiddellijk na de ondertekening van het verdrag trokken Enge land en Frankrijk zich terug voor wat het overdragen van de lucht verkeersleiding betreft. In Shan non (Ierland) werd een Eurocon- trolcentrum gebouwd, dat door Ierland in eigen beheer werd ge nomen. Met andere woorden: ook Ierland wenste geen lucht- verkeersleidingstaken over te dragen. Op verzoek van West-Duitsland werden de verkeersleidingsta- ken voor de hogere luchtlagen boven het zuidelijk gedeelte van de Bondsrepubliek onderge bracht in een nieuw Eurocontrol- centrum te Karlsruhe, dat be mand zou worden door Duitse verkeersleiders, in dienst van de Duitse rijksluchtvaartdienst, de B.F.S. Inmiddels is zeker dat het Karlsruhe-centrum aan de Bondsrepubliek wordt overge dragen. Net als Ierland zag ook Duitsland de hoge salariëring van de Europese ambtenaar als een onoverkomelijk probleem. Voor het zo groot gedachte Euro control Maastricht Centrum res teerde dus een weinig Europese taak: verkeersleiding in de hoge re luchtlagen boven de Benelux en het noordelijk gedeelte van de Bondsrepubliek. In 1972 werd het Maastricht Centrum in ge bruik genomen. In België (en Lu xemburg) alsmede in Duitsland werd de verkeersleiding in de hogere luchtlagen al afzonderlijk uitgeoefend, zodat een over dracht van deze taken vrij een voudig was. In Nederland is dit niet het geval en ons land zou dus in een later stadium volgen. Twijfels Te ambitieus De eerste oplossing werd te ambi tieus geacht. De studie zelf er kende dat met name de financië le en sociale gevolgen onvol doende waren onderzocht. De tweede oplossing zou een poli tiek onaanvaardbaar geachte ontmanteling van het Eurocon- trol-centrum Maastricht beteke nen. Daarom werd een politiek alternatief uitgedacht. Dit alternatief houdt in dat de ver keersleiding boven globaal 10 km te Maastricht zal worden uit geoefend, daaronder vanuit de nationale centra, en dat er een verdere studie dient plaats te vinden naar financiële, operatio nele en sociale consequenties van het centralisatie-idee. Dit al ternatief staat bekend als con cept IV. Het komt tegemoet aan het huidige regeerakkoord, nl. overdracht van taken aan Maas tricht door Nederland. De vereniging Het Nederlandse Luchtverkeersleidersgilde is echter allerminst gelukkig met dit plan, maar, gezien het behoud van werkgelegenheid op Schip hol, is besloten dat verwerking van concept IV niet zal worden tegengewerkt, mits er aan nader| te stellen operationele en techni sche voorwaarden zou worden voldaan. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs de betrokken landen. Een verlies van in totaal 656 arbeidsplaatsen! De overdracht van Nederlandse verkeersleidingstaken za> ons land ongeveer 200 miljoen kos ten. Daarbij komen nog eens 5 miljoen aan jaarlijkse extra ex ploitatiekosten. Dit alles op te brengen door de Nederlandse belastingbetaler en de lucht vaartmaatschappijen, in casu de luchtreizigers. En wat krijgen we ervoor terug? Het systeem van de "en-route" verkeersleiding en de naderings verkeersleiding op Schiphol werken in een geïntegreerd ge heel. Procedures en techniek zijn op elkaar en op het centraal lig gende Schiphol gericht. Men kan dit niet straffeloos van elkaar los maken, zonder aan efficiëntie in te boeten. Zeker in de overgangs fase, welke zich tot na 1995 zal uitstrekken, moet met verre gaande inefficiëntie rekening worden gehouden. In zijn totaliteit bezien, blijkt, dat door de daadwerkelijke ver keersleiding te hernationalise- ren, er in de betrokken landen meer mensen voor minder geld hun werk kunnen blijven doen. Dit komt voornamelijk door de grote verschillen in salaris tus sen de Europese- en de nationale ambtenaar. Minister Smit-Kroes: Lobby Inmiddels waren bij de luchtvaar texperts grote twijfels gerezen over de gekozen opzet. Het lucht verkeer bleek zich zodanig te ontwikkelen, dat ook voor rela tief korte verbindingen een grote vlieghoogte werd gekozen. Bij voorbeeld voor het traject van Amsterdam naar Londen, Frank fort of Parijs wordt een kruis- hoogte aangehouden van gemid deld 28.000 voet, wat overeen komst met ongeveer 9 kilometer. Ook de moderne zakenvliegtui- gen vliegen tegenwoordig veel vuldig in de hogere luchtlagen. Ergo, van het oorspronkelijk ge dachte scheidingsvlak tussen hoogvliegend straalverkeer voor de lange afstanden en het laag vliegend verkeer voor de kortere verbindingen alsmede het zaken verkeer is geheel achterhaald door de technologische ontwik kelingen in de luchtvaart. In 1981 werd op verzoek van de vier bij het Maastricht Centrum betrokken landen, te weten de Benelux en Duitsland, door Eu rocontrol een studie uitgevoerd over de levensvatbaarheid van het Maastricht Centrum. Globaal kwamen daarbij de volgende mogelijkheden naar voren: of de gehele "en-route" ver keersleiding van de vier landen moest worden gecentraliseerd, of de gehele verkeersleiding moest opnieuw in de nationale centra worden ondergebracht. De afgelopen twee jaar vooral is er vanuit de Europese bond van ambtenaren, via het Europese Parlement, een politieke lobby gevoerd en druk uitgeoefend op de parlementen van Duitsland, België en met name Nederland met als doel de toekomst van het Eurocontrol-centrum te Maas tricht veilig te stellen. Daartoe werd begin dit jaar een motie op gesteld, welke in de betrokken parlementen zou moeten worden aangenomen. Alleen in het Euro pese Parlement en in onze Twee de Kamer is de motie ter stem ming gebracht en aangenomen. In België is de motie gestremd in de vaste kamercommissie van verkeer, terwijl de Duitse Bonds dag de motie (nog) niet in behan deling heeft genomen. Op 12 september j.l. is onze minis ter mevrouw Smit-Kroes ge zwicht voor de druk uit het parle ment. In een vergadering met de verantwoordelijke ministers van België en Duitsland is besloten tot totale overdracht van de "en- route" verkeersleidingstaken van de Benelux en het noordelijk gedeelte van Duitsland aan het Eurocontrol-centrum Maas tricht, het zogenaamde concept I. Rond 1988-1989 zouden de ta ken van België en Nederland moeten zijn overgedragen aan het Maastricht-centrum, terwijl Duitsland pas in 1995 zal volgen. Met geen woord wordt meer gerept over het ontbreken van voldoen de gegevens over de financiële en sociale gevolgen. Arbeidsplaatsen Wat zijn echter de consequenties van deze politieke keus? In de betrokken landen vervallen 905 arbeidsplaatsen, waarvan op Schiphol 295. In het Maastricht Centrum zouden 249 mensen kunnen worden geplaatst vanuit Er zou aan veiligheid noch aan doelmatigheid worden ingeboet. De diverse nationale verkeerslei dingscomputers kunnen op tech nisch simpele wijze, door middel van zogenaamde data-links, aan elkaar worden gekoppeld. In het nieuwe Eurocontrol-ver- drag, dat ter ratificatie is aange boden, wordt het aan de deelne mende landen niet meer ver plicht gesteld om verkeerslei dingstaken aan Eurocontrol over te dragen. Er büjven echter voor de organisa tie Eurocontrol nog genoeg ta ken over. We noemen, studie en ontwikkeling van verkeerslei dingssystemen en procedures, beheersing van de luchtver- keersstromen in Europa, herin deling van de bestaande route structuur in Europees verband, het innen van door luchtvaart maatschappijen verschuldigde bijdragen en het verzorgen van opleidingen. Gezichtsverlies Samenvattend moeten we consta teren dat, om politiek gezichts verlies te voorkomen, er "geko zen" is voor centralisatie van luchtverkeersleidingstaken in het Eurocontrol-centrum Maas tricht. We constateren vervolgens dat de ze centralisatie geen doelmatiger en geen veiliger systeem zal ople veren; in de overgangsfase zal ze ker aan efficiëntie worden inge boet. Studies hebben aange toond dat centralisatie extra fi nanciële offers zal vragen, een aanslag dus op de portemonnee van belastingbetaler en luchtrei ziger. Wij constateren ten slotte dat cen tralisatie gaat ten koste van werkgelegenheid. Onze werkge legenheid. Wij protesteren hier tegen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19