„Ze hebben de partij aan flarden geschoten Raad van Kerken achter demonstratie tl DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 17 Roald Dahl. van de grote i verhalen ..Kiss Kiss" enzovoort en de kinderverhalen „Sjakie en de chocoladefabriek" enzovoort, heeft in Engeland opschudding veroor zaakt door zijn recensie in ..Litera ry Review" van Tony Clifton 's boek „God Cried", waarin over de Israë lische aanval op Beiroet in 1982 wordt verhaald. In de Spectator noemde Paul Johnson de recensie „een belediging voor het fatsoen" en hij riep op tot een boycot van de „Literary Review". Nu had Roald Dahl blijkbaar nog geboft, want in zinsneden als „in juni 1982 begonnen we allemaal de joden te haten" en in zijn voorspel ling dat we na lezing van het boek allemaal heftig anti-joods zouden worden" schijnt men ter redactie joden" en anti-joodsnog bij tijds te hebben veranderd in Is raëli'sen anti-IsraëlischDat scheelde. Maar zijn vergelijking van Begin en Sjaron met Hitier en Goering bleef toch staan.. Roald Dahl heeft nu op de kritiek gereageerd met een ingezonden stuk in The Times dat ik voor u ver taal: Mijnheerzojuist teruggekeerd uit het buitenland merk ik dat er een stormpje is opgestoken rond een re censie die ik schreef over Tony Clif- tons boek „God Cried", waarin de Israëlische aanval op Beiroet in 1982 wordt beschreven. Paul John son heeft in de Spectator blijkbaar een beroep gedaan op alle .fatsoen lijke sclirijers" voortaan de Litera ry Review te boycotten, waarin mijn artikel is verschenen. Een van uw redactieleden, Frank Johnson, en ook Peter Hillmore van The Observer, staan blijkens uw dagboekschrijver op 8 september sympathiek tegenover Paul John sons verlokkingen. De New States man heeft zich ook bij deze jacht partij aangesloten, bovendien heb ik een groot aantal schunnige brie ven en telefoontjes gekregen van Britse joden en joodse instellingen, die me allemaal van grof antisemi tisme beschuldigen. Mij antisemiet te noemen is even dwaas als mij anti-Arabisch te noemen, simpelweg omdat ik de ac ties van kolonel Gadaffi kritiseer. Ik ben niet antisemitisch. Ik ben anti-lsraël. Ik placht dat niet te zijn. Maar de oorlog in Libanon en het doden van 24.000 burgers alleen al in Beiroet hebben mij van ge dachte doen veranderen. Dit verschrikkelijke cijfer heeft weinig publiciteit gekregen. Tij dens het grote Duitse luchtbombar dement op Coventry in de Tweede Wereldoorlog werden ongeveer 800 burgers gedood. Tijdens de afgrij selijke RAF-aanval op Dresden werden misschien 5000 mensen ge dood, maar ik ben niet zeker van de exacte cijfers. In Beiroet, en ik wil dit herhalen, waren het er 24.0000. Antisemitisch zijn is niet hetzelfde als anti-Israël-zijn. Het eerste was een etiket dat zeer terecht op Hitier en de nazi's werd geplakt, maar ongelukkig genoeg wordt het van- daag-de-dag nog bij iedereen opge plakt die de huidige Israëlische re gering durft te kritiseren. Ik ben op het ogenblik anti-lsraël omdat ik anti-doden ben, en in de afgelopen jaren hebben de Israëli's meer men sen gedood dan enig ander land ter wereld, met uizondering misschien van Indonesië en Cambodja. Ik heb, in vergelijking met Paid Johnson, het voordeel dat ikzelf ac tief was in de Hitler-oorlogen daarbij heb ik voor mijn hele leven genoeg zien doden. Sindsdien heb ik voortdurend het weinige dat ik kon doen gedaan om slachtpartijen tussen naties te veroordelen. Israël, dat zonder twijfel het garni zoen van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten is (ongeveer 9 miljoen dollar per dag steun), moet leren zichzelf netjes te gedragen in een wereld waarin zij nog steeds een zeer jong kind is, en haar kin derjuffrouw, de Verenigde Staten, zou haar beter manieren moeten le ren. Misschien interesseert het mijn joodse critici te weten dat er aar dig wat pintjes joods bloed door mijn aderen vloeien, dank zij mijn Noorse grootmoeder, Hesselberg, en mijn over-over-grootvader die Preuss heette". Tot zover Roald Dahl. Geen al te sterk verhaal. De laatste alinea al helemaal niet, maar ook zijn verge lijkingen mankeert het aan accu ratesse. Volgens het „Handboek van de Tweede Wereldoorlog" wer den in Coventry 544 mensen ge dood, en in Dresden naar schatting 160.000-200.000. Dat scheelt nogal met 5000. Het „misschien" bij Indo nesië (half miljoen communisten in 1965 vermoord) en Cambodja (schattingen van 1 tot 3 miljoen) had hij vergeleken met die 24.000 doden ook wel weg kunnen laten De Iran-Irak-oorlog heeft tot nog toe zo'n 150.000 mensen het leven gekost, Ethiopië-Erilrea zo'n 80.000, Afghanistan meer dan 100.000 (de cijfers kreeg ik via het Polemologisch Instituut in Gronin gen). De burgeroorlog in 1975-1976 in Libanon, waar Israel weinig mee van doen had, kostte trouwens ook al tussen de 60.000 en 80.000 do den. Roald Dahl schrijft beter dan hij vergelijkt... Bij duizenden lopen ze weg, de leden van de Communistische Partij van Nederland en de abonnees op de partijkrant De Waarheid. Sommigen omdat de vernieuwingen in krant en partij te ver gaan, anderen juist omdat ze vinden dat de CPN veel te traag los komt van haar stalinistische verleden. Van degenen die tot nog toe hun partij trouw bleven, kampen er velen met een grote emotionele tweestrijd. Na de toevloed van veel jonge leden in de jaren zestig en zeventig, begon de CPN rond 1980 een nieuwe, meer open sfeer te ademen. Oude taboes werden plotseling bespreek baar, heilige huisjes bleven niet langer onaangetast en de partijcongressen veranderden van de traditionele applaus machine in een babylonische spraakverwarring. Onder invloed van de vernieuwingsgezinden kwam steeds meer op de helling te staan. Voorlopig hoogtepunt was het partijcongres van eind vorig jaar. Toen werd de Sowjet- Unie afgezworen als natuurlijke bondgenoot, werd de vrou- wenstrijd als even belangrijk bestempeld als de klassen strijd, verdween het marxisme-leninisme uit het woorden boek van de partij en kreeg het dagblad De Waarheid de status van „krant voor heel links". Ook met het eigen partijverleden maakte het roerige CPN- congres vorig jaar schoon schip. Zo werd het leugenachtige geschrift op grond waarvan in het heetst van de Koude Oor log enkele vooraanstaande partijleden waren geroyeerd, in getrokken. Het democratisch-centralisme als structuur van de partij is logelaten. Het congres besloot duidelijk tot vernieuwing, zij het dat de kameraden die daarbij het verst wilden gaan, werden terug gefloten. Het opofferen van de eigen partij aan de vorming van een nieuwe, grotere partij links van de PvdA, werd al thans voorlopig verworpen. In het nieuwe partijbestuur kregen de gematigde vernieuwers de overhand. Een tegenstroming kon niet uitblijven. Behoudende krachten bundelden zich in het Horizontaal Overleg van Communis ten. Steeds sterker klinkt het protest tegen de vernieuwin gen. Volgend jaar, wanneer de CPN haar nieuwe beginsel programma wil vaststellen, hopen de horizontalen de ge wraakte vernieuwingen weer goeddeels te kunnen terug draaien. Voor sommige radicale vernieuwers is de tegenaanval van de horizontalen aanleiding geweest hun positie op te geven (Waarheid-hoofdredacteur Schmidt en Kamerlid Schreu- ders) of zelfs helemaal uit de partij te stappen. Ze vrezen dat de klok te ver achteruit zal worden gezet. Bijgaand een gesprek met een oude getrouwe CPN-er, die zich door de nieuwlichters de wet niet wil laten voorschrij- Piet Lanser: "De Waarheid is er tegenwoordig voor iedereen, behalve nog t Over de krant kan Piet Lanser zich nog het meest opwinden. Al voor de oorlog colporteerde hij met De Waarheid, wierf abonnees, regelde de bezor ging en fietste 's zondags 70 ki lometer door de altijd winderi ge Haarlemermeerpolder om het abonnementsgeld op te ha len. Die krant, waaraan iedere recht geaarde communist zijn hart, ziel en niet gering deel van zijn inkomsten gaf, is volgens Lan ser verloederd. De Waarheid is verworden tot een gewoon bourgeoisnieuwsblad dat het nieuws van de kapitalistisch ingestelde persbureaus zonder enig commentaar publiceert. Lanser: „Duizenden mensen zijn in de oorlog gedood of in con centratiekampen gezet vanwe ge de risico's die ze hadden ge nomen met het bezitten en ver spreiden van De Waarheid. Het was de krant voor de hele be volking. Dat is voorbij". Het staat hem helder bij hoe het was. „De Waarheid leidde in de jaren dertig de huuracties en de acties tegen de executaire verkopen. In de oorlog verzette de krant zich tegen het fascis me en was daarna betrokken bij allerlei acties, vooral stakin gen. Adverteerders waren er niet. De leden hielden de krant op de been, soms zelfs van hun pensioentje dat ze van de stich ting '40-'45 kregen". Voor Lanser en zijn vrouw, die ieder het verzetsherdenkings- kruis kregen voor hun illegale activiteiten in de oorlog, is de Waarheid een bron van erger nis geworden. Sedert de offi ciële lijn van de CPN zich richt op herijking van de traditione le ideologie, weerspiegelt hun dagblad ook niet meer de ware leer. Ook merken zij niets meer van de krant als organisator van akties. „Dat is een rot idee". De 71-jarige Piet Lanser uit het Haarlemmermeerse Rijsen- hout heeft het abonnement op zijn lijfblad opgezegd. Dat was een pijnlijke beslissing, na al les wat hij en zijn gezin ervoor hebben gedaan. Maar hij kon zich niet meer met de inhoud verenigen. Bovendien werden zijn ingezonden stukken met kritiek op de huidige partijlijn niet geplaatst. „De krant is er tegenwoordig voor iedereen, behalve nog voor ons", zegt hij verbitterd. Niet zonder geweld Vanaf zijn twaalfde jaar is Lanser aangesloten bij de communis tische beweging. De jonge Lanser koos voor de stroming die hij het best vond aansluiten bij zijn rechtvaardigheidsge voel en bij zijn strijd voor de vrede. Ofschoon hij geweld verafschuwt, kon hij geen paci fist worden. Met Lenin gelooft Lanser dat een socialistische maatschappij niet zonder ge weld kan worden bereikt. Dat bewijzen volgens hem Nicara gua en El Salvador en Mozam bique. Lansers ideaal is een maatschap pij waarin de ene mens de an der niet uitbuit. Vanuit die vi sie heeft Lanser zich zijn hele leven ingezet voor anderen. Met zijn vrouw stond hij altijd voor iedereen klaar. Huiselijk leven hebben ze daarom nau welijks gekend. Ook had hij tal van functies in het openbare leven. Zo was hij ruim dertig jaar lid van de gemeenteraad van Haarlemmermeer en zat hij zestien jaar in de Provincia le Staten van Noord-Holland. Mensen zoals Lanser zijn niet moeilijk te vinden in de Com munistische Partij Nederland. Vooral in de zogenaamde ge staalde kaders treft men derge lijke bewogen en gedreven mensen aan. Lanser: „Een ech te communist gaat altijd door. Ik kende een vrouw die niet meer van bed kon. Zij verza melde toch nog 25 handteke ningen tegen de neutronen bom". Juist onder deze oudere commu nisten zijn er velen die ver vreemd zijn van de huidige partij. Er is een vernieuwings beweging die de macht heeft gegrepen en die nu de oude waarden van de CPN wil losla ten. Zo willen de vernieuwers - Lanser noemt ze de vernielers - de banden met Moskou losla ten, van het partijblad De Waarheid een „open" linkse krant maken en de CPN zeer nauw laten samenwerken met andere linkse partijen. Er zijn vernieuwers in gradaties, maar allen hebben kans gezien de CPN in de ernstigste crisis van haar bestaan te brengen. „Ze hebben de partij aan flar den geschoten", zegt Lanser, .juist nu de oorlogsdreiging en de economische crisis het grootst is, gaat er geen kracht meer van de CPN uit. En wie let er nog op onze fractie in de Tweede Kamer? Wat die pres teren is toch ronduit bescha mend?!." Volgens Lanser zijn de vernieu wers in de minderheid, maar hebben ze op slinkse wijze de leiding overgenomen. „Het zijn slappelingen. Ze vertrek ken als de grond te heet onder hun voeten wordt in plaats van dat ze terugvechten. Zo'n Schmidt, die hoofdredacteur van de krant was, zegt dat hij niet meer is opgewassen tegen de kritiek. Dan had-ie in de oorlog moeten leven". Zijn kritiek op de vernieuwers is ook fundamenteel. „Van inter nationale solidariteit is geen sprake meer. Ze scheren Oost- Europa over één kam met Amerika. Alsof er geen oor logsdreiging van Amerika en West-Duitsland uitgaat, zeggen ze dat de socialistische landen geen vredesmacht zijn. Daar entegen wordt van Oost-Euro pa een vijandbeeld geschapen. Ook menen ze de regering van Nicaragua en de bevrijdings beweging van El Salvador de les te moeten lezen". „De krant werd uitverkocht aan CRM, toen ze kredieten vroe gen van het Bedrijfsfonds voor de Pers. De redactie kreeg een redactiestatuut, waardoor geen verantwoordelijkheid meer hoeft te worden afgelegd aan de partij. Nu weigeren ze be richten te accepteren, zelfs van vooraanstaande partijgenoten. Van pluriformiteit is geen sprake meer". Burgerlijke pers De klaagzang gaat door: „De ver nieuwers gaan de discussie uit de weg. De vernieuwers lopen met hun verhalen liever naar de burgerlijke pers. Dat doe ik nu ook, maar niet om de partij een schop te geven. Een redac teur van de krant noemt de paus, die notabene de fascisti sche regimes in Zuid-Amerika de hand boven het hoofd houdt, een vredesvorst. Het is niet voor niets dat al vierdui zend leden de krant hebben opgezegd en nog meer de partij verlaten". Lanser zegt beslist niet te willen vasthouden aan oude vormen en gedachten, maar als com munist geef je je principes niet prijs. Hij citeert opnieuw Le nin: „De kapitalisten moeten worden weggejaagd, omdat ze nooit vrijwillig afstand zullen doen van hun macht". De vernieuwers geloven daar niet meer in, vertelt Lanser. „De leider van de vredeswerk- groep zegt dat Rusland de wa pens moet opgeven. Met ande re woorden: Rusland zet de deur open voor Amerika. Er is geen bereidheid om actie te voeren tegen het kapitalistisch stelstel". In zijn tirade tegen de vernieu wers komt hij op een partijge note in Haarlemmermeer, te vens lid van het huidige partij bestuur. Met verachting herin nert hij zich hoe die eens stelde dat zij in de buurt van haar wo ning nooit woonwagenbewo ners zou dulden. Diezelfde da me vond ook dat de zwembad tarieven wel omhoog konden. t)an moesten de mensen maar een flesje cola minder nemen. Feministen Piet Lanser heeft twee verklarin gen voor de veranderingen in de partij. De eerste is het lid maatschap en de tweede het fe minisme. „Vroeger werd geke ken wie lid werd van de partij. Dat was een selectie om te voorkomen dat je mensen in de partij kreeg die niet brand schoon waren. Ze moesten ook bereidheid tonen om voor de partij te werken. Pas na beoor deling door leden konden ze lid worden". „Nu kan iedere zwerver lid wor den, zonder meer. Zwerver jmoet niet persoonlijk worden opgevat, het is de uitdrukking. Dat loslaten van de selectie heeft ertoe geleid dat sociale werkers, studenten en het wit te boordenproletariaat binnen de partij kwamen. Het is goed om jonge intellectuelen te heb ben, maar ze wisten het met een beter dan de kameraden die al lang meedraaiden. Ze wilden de lijn uitstippelen en verder niets". De komst van de feministen heeft de partij evenmin goed gedaan, vindt Lanser. „We hebben altijd samengewerkt met vrouwen. Dat was voor ons geen vraagstuk. Maar de feministes kwamen op de be langrijkste posities en zorgden voor een omwenteling. Het op treden van deze vrouwen heeft onder andere het vertrek van Marcus Bakker tot gevolg ge had". De veranderingen in de party hebben Lanser doen besluiten om het voorzitterschap van de afdeling Haarlemmermeer op te geven. Hij bezoekt de verga deringen ook niet meer. „Ik wilde de partij niet bestrijden", legt hij uit. Nu vraagt hij zich af of hij daar niet in de fout is ge gaan. „Ik had misschien wel moeten blijven zitten. Maar op dat moment kon ik er niet te- DrüftP Lanser probeert nu ook wat meer begrip op te brengen voor de vernieuwers. „De bourgeoisie heeft een enorme druk op de partij uitgeoefend. Dagelijks wordt het commu nisme aangevallen op een ma nier waar de honden geen brood van lusten. Je moet erg gehard zijn als je daar niet on derdoor wilt gaan". Lopen de verschillen tussen de orthodoxe communisten en de vernieuwers uit op een breuk in de partij? Lanser denkt van niet. „Het is er wel vaker hard aan toegegaan in de partij. Niet zo erg als nu, maar we zijn er steeds bovenop gekomen. Ik geloof dat we ook nu tot elkaar kunnen komen. De onenigheid maakt ons strijdbaarder om tot een oplossing te komen". De Raad van Kerken in Neder land steunt de landelijke demon stratie van 29 oktober in Den Haag tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. Namens de raad zal de voorzit ter, professor dr. D. C. Mulder, de mensen toespreken. De raad heeft de aangesloten kerken gevraagd, hun betrokkenheid bij deze de monstratie 'ernstig te overwe gen In zijn toespraak zal professor Mul der zich baseren op de onvoor waardelijke afwijzing van uit breiding en modernisering van kernwapens, waarover de Raad van Kerken in 1978 en 1979 al uit spraken deed. Oude kerken. Gebruik van mo numentale kerkgebouwen voor meer doeleinden dan alleen de kerkdienst is een mogelijkheid om exploitatietekorten te ver minderen of weg te nemen. Over dracht van het gebouw aan een stichting zou het maatschappelij ke draagvlak vergroten. Tot deze conclusie komt een rap port. dat in opdracht van de 'Ver eniging van beheerders van mo- mumentale kerkgebouwen in Nederland' is uitgebracht. Minis ter Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur werd van daag in Rotterdam een exem plaar aangeboden. In een toe spraakje zei hij, dat het rapport een handreiking kan zijn om op Legaat Uit Groningen kreeg de Bond te gen het Vloeken (Veenendaal) een legaat van f. 10.000. Er was juist een nieuw contract afgeslo ten voor een driejarige 'reclame' op 160 bushaltes. Hervormde Kerk: aangenomen naar Surhuisterveen (Fr.) S. de Roest Usselo. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Roc- kanje W. van der Kooy Lochem, naar Genemuiden G. P. Wijn beek Voorthuizen. Ds. J. Maasland te Waddinxveen is benoemd in de werkgroep 'Kernen van belijden' van de ge meenschappelijke gerefor meerd-hervormde raad van 'Sa men op weg'. Hij is hoofdbe stuurslid van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Ook de predikant dr. S. Meyers te Leiden zit in deze werkgroep. 'De Rank' Het bestuur van de Vereniging ter voorbereiding van een her vormde deelgemeente 'De Rank' te Katwijk acht het moment ge komen om bij de kerkelijke in stanties de officiële status aan te vragen. De uiteindelijke beslis sing over zo'n aanvraag ligt bij de synode. Een hervormde en een gerefor meerde wijk in Leiden, die sa men anderhalve predikants plaats kunnen betalen en op zoek zijn naar geschikte kandi daten voor deze posten, hebben de Katwijkse deelgemeente ge vraagd, hieraan mee te doen om zo twee predikanten te kunnen beroepen. Een van hen zou dan een deel van de week in Katwijk gaan werken. Het bestuur van 'De Rank' heeft po sitief op dit voorstel gereageerd. In de Leidse beroepingscommis sie is plaats voor enkele bestuur- s— en gemeenteleden van 'De Rank'. Luther. De Evangelisch-Luther- se Kerk van Nederland zal op 5 november - na de najaarszitting van de synode de geboortedag van Maarten Luther, nu 500 jaar geleden, feestelijk herdenken. Dat gebeurt in de lutherse kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag. Dr H A. Obermann, hoogleraar in Tubingen, zal een rede houden over 'Maarten Luther, mens tus sen God en duivel'. Een koor, sa mengesteld uit verscheidene lu therse kerkkoren, verleent me dewerking. Wie deze herdenking wil bijwonen, moet een toe gangsbewijs aanvragen bij de ju bileumcommissie, adres: me vrouw M. E. van Kooten, Kinder dijkstraat 60-1, 1079 GM Amster dam. Miljoenen. De rooms katholieke geloofsgemeenschap in Neder land heeft vorig jaar bij verschil lende acties in totaal ruim f. 125 miljoen bijeengebracht voor steun aan kerken en organisaties in de Derde Wereld. Rebellie Pastoor Vincent Connery (33) van de parochie 'Heilig Hart' in Norfolk (Virginia, Ver. Staten) is met ingezonden stukken in kran ten een actie begonnen tegen de blijvende afwijzing door het Va- ticaan van de vrouww als pries ter. De Vaticaanse ambtsopvat ting noemt hij een 'lachwekken de goocheltruc'. Misschien kan door een priesterstaking dit mannelijke monopolie worden doorbroken. Volgens deze pastoor lijken de rooms-kathoheke priesters in de Verenigde Staten door het groeiende tekort op kaarsen die aan twee kanten opbranden. "Wij zijn degenen die het werk doen. Het wordt tijd, dat de sla ven in opstand komen". Connery's bisschop, mgr. Sullivan, verklaarde, dat de pastoor het volste recht heeft om zijn ge dachten door derden te laten toetsen. "Een dialoog is nooit weg, al komt het mij wel voor, dat de kerk op het punt van de vrouw in het ambt een solide grondslag heeft gevonden", zo reageerde de bisschop. Vrouw. Binnenkort krijgt de Anglicaanse Kerk van Engeland een wereldprimeur, een vrouw als gewijd priester. Zij gaat werken onder Chinees spreken de immigranten in Londen. Gehuwde priester. Gehuwde Britse geestelijken die rooms-ka- tholiek worden kunnen, als zij dat wensen, in aanmerking ko men voor het priesterschap. De Britse bisschoppenconferentie heeft daartoe besloten. De paus zal, zo God wil,* volgend jaar september een tiendaags be- jzoek aan Canada brengen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17