E/Leiden viert al vroeg feest Gelukkige zege van Leidse ploeg "Dit maakt seizoen goed" In't^p) van Leiden vind je het wel -c Dames De Zijl uit de beker In zaalvoetbalcompetitie Stunt tegen Den Bosch: 79-74 IJ shockeyteam Sovjet-Unie niet naar VS Australia II behoudt kans Tommy Prim wint Parijs-Brussel na monster ontsnap ping Wereldrecord Saloemia Vier goals Rietbergen tegen BTC Competitie powerliften FEESTIN DE BREESTRAAT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 BEVERWIJK - Zoals verwacht hebben de dames van de Zijl/ LGB het niet gered tegen KZC. In Beverwijk werden de Leidse dames met 14-5 uit de strijd om de nationale waterpolobeker ge kegeld. KZC spelend in de hoofdklasse heeft twee parten lang moeite gehad met de Zijl LGB. De 6-4 stand (in het voor deel van KZC) die op de helft van de wedstrijd op het scorebord stond, was voor de Zijl/LGB eer vol te i In de tweede wedstrijdhelft werd het klasseverschil wat duidelij ker. De Zijl/LGB dat nog slechts 1 wisselspeelster had (Ria Has- sefras had 3 persoonlijke fouten) moest toezien dat KZC langzaam wegliep naar de uiteindelijke 14- 5 eindstand. Leidse doelpunten: Ria Hassefras 2, Jolanda v. Zuy- len, Marion Rijsbergen en Mar jan Neuteboom. Sport LEIDEN - FC Lisse kan nog geen potten breken in de in- ter-regionale klasse van de zaalvoetbalcompetitie. In de eigen Ter Specke-hal moes ten de Lissenaren gisteren hun meerdere erkennen in De Rozet (1—3). Lisse staat nu samen met Van der Plas aan de staart van het klassement. De Katwijkse formatie kwam met 4-3 verlies slecht weg te gen VWL. In de hoofdklasse blijft Menken het verrassend goed doen. De 'landbouwers' klopten UVS met 3—1. De Leidenaars zijn nog puntloos, evenals SRV Boys, dat met ruim verschil door Bax werd geklopt: 7—2 Noordwijk klom naar een tweede positie door 6—4 winst op Van Duu- FC Lisse-De Rozet: 1—3 De Rozenburgse formatie wordt niet bestempeld als de sterkste, maar gaat toch aan de leiding in de interregiona le competitie. In een matige partij werd ook Lisse ge slachtofferd. De bezoekers haalden de rust met een 1-0 voorsprong (doelpunt Van Es). Mario Faber scoorde na zeven minuten in de tweede helft de gelijkmaker. Lisse kwam door een rommelgoal van Van Es opnieuw op ach terstand en schakelde vervol gens over op het alles-of-niets spelletje met Godyla als vijf de veldspeler in plaats van keeper Wim van Harskamp. Dat bleef zonder resultaat. Integendeel, Van Es kon zelfs nog 1-3 scoren. VWL-Van der Plas: 4-3 Een gelukkige zege van VWL, dat op voorsprong kwam door een benutte strafschop van Ben de Roo. Met de 1-0 werd ook van doel gewisseld. Van der Plas kende in de tweede helft een sterke perio de, waarin Frank de Rooy (2x) en Koos Schoonewille doelpuntten. Die marge kon den de Katwijkers niet vast houden. Na twee treffers van Hennie Koet verzorgde Ro bert de Roo de winnende goal. Snoekie-Silva Boys werd 3—2. Hoofdklasse UVS-Menken: 1-3 Menken klopte de Leidse ploeg op eigen middelen. De korte combinatie liep in het Noord wij kse team stukken beter en bij de pauze kon Menken zich terecht verbazen over het feit dat alleen Leo Geerlings één keer had kunnen scoren. Ook na rust kwam UVS niet aan de bak. De Leidenaars dek ten weliswaar feller en voer den de druk op, maar Men ken kwam beter door. Piet Alders scoorde 0-2 en 0-3, waarna UVS het met een ex tra veldspeler ging proberen. Dat had slechts één treffer tot gevolg. Maarten Blonk mocht de 3-1 achter zijn naam schrijven. Noordwijk-Van Duuren: 6-4 De wedstrijd ging volledig ge lijk op. Noordwijk deelde aan het begin van de wedstrijd bij een 1-0 voorsprong een rake tik uit, door naar 3-0 uit te lopen terwijl één Leidse spe ler op de strafbank zat. Van Duuren haalde de schade in. Via 3—2 en 4—3 kwam uitein delijk de 6-4 Noordwijkse zege tot stand. Doelpunten makers Noordwijk: Geert Jan Bakker, Andries Wendt, John Marijt (2x) en René van Hensbergen (2x). Voor Van Duuren doelpuntten Jan van Duyn (2x), Fred van Haarlem en Mat Kantebeen. BAX-SRV Boys: 7-2 Een afgetekende overwinning, de eerste van de Voorhou- ters. SRV Boys heeft nog niet één punt binnen kunnen ha len. Ruud van der Voort kon na de 1—0 van Jan Homan uit een penalty één keer voor een gelijke stand zorgen. Voor rust liep Bax uit naar 3—1 door doelpunten van Cor van Steyn en opnieuw Jan Ho- man. Na de pauze volgden Voorhoutse doelpunten van Cees van der Lans (2), Homan en invaller René van der Weerdt. Ron Mesman deed bij 5-1 nog wat terug voor de bezoekers. Stand Inter-regionaal De Rozet 3-5 SilvaBoys 3- FC Datarex 2-4 Lugdunum 3- FV Snoekie 2-4 FCGrovo 3- Ceverbo 3—4 v.d. Plas Huug v. E VWL 3-4 FC Lisse 3-1 3-4 Rotterd.St 3-1 Stand Hoofdklasse Ju/De Singel 3-6 Van Duuren 3-3 Menken/Landb. 3-5 CleynDuin 3-2 Noordwijk 3-5 Landwer 3-2 THB Boys 3-4 UVS 3-0 Glasbergen 3-4 SRVBoys 3-0 Bax 3-3 LEIDEN - De jubileumreceptie be gon alvast gisteravond. Éen voor één namen de spelers van Elmex de gelukwensen in ontvangst van het uitgelaten Leidse basket- balpubliek. Leiden had net landskampioen Nashua Den Bosch bedwongen (79-74) en dat was reden tot vervroeging van de feestvreugde bij de Leidse ver eniging, die dit weekeinde haar 25-jarig bestaan gedenkt. Het kan verkeren. In zes maanden is er veel veranderd in Leiden. Van een grillige probleemploeg, die het publiek de zaal uitjoeg, is Leiden onder leiding van coach Ruud Harre wijn in die korte tijd uitgegroeid tot een gesmeerd lo pend werkteam. Een formatie die blijft verrassen met opvallen de resultaten, successen die Har rewijn hij won gisteren voor het eerst in zijn coach-loopbaan van Den Bosch) in eerste instantie toeschrijft aan de teruggekeerde spelvreugde bij spelers als Emill Hagens, Bert Kragtwijk en Ran dy Wiel. Het is bekend dat met name zij zich vorig jaar ergerden aan het wangedrag van de duur betaalde mede-spelers, en dat zij nu re vanche willen voor dat verloren jaar. Het is nog veel te vroeg om conclusies te verbinden aan de Leidse zege-reeks (met oefen wedstrijden meegerekend 12 maal winst in 15 duels) want de competitie is net pas bégonnen. De punten staan er echter wel en er zullen niet veel teams zijn die de Leidse stunt tegen Den Bosch kunnen nadoen. Leiden startte direkt met een strakke man tegen man verdedi ging en Harrewijn liet daarmee zien dat zijn team de confrontie met het talentrijke Den Bosch aandurfde. Randy Wiel werd als bewaker aangesteld van Dan Cramer en met uitzondering van een korte fase in de tweede helft, toen Wiel even gas moest terug nemen, kwam de Bossche af- standschutter niet in zijn gewone doen. Hagens en Plaat, eens teammakkers, duelleerden fel om de bal. De onderlinge strijd werd qua score-inbreng gewon nen door Mitchell Plaat (29 pun ten), maar hij kon niet voorko men dat Hagens in de eindfase zijn Leiden langs de Bossche klippen loodste en daardoor de zege veilig stelde. Toon van Helfteren kende weinig problemen met de Amerikaan Terry Sykes en na rust liet Ton Boot zijn aanwinst slechts 27 se conden lang optreden. Sykes maakte namelijk direkt na de hervatting een aanvallende fout die zijn coach niet zinde en kon voor de rest van de wedstrijd op de bank plaatsnemen. Sykes' rol werd overgenomen door Roland van den Bergh, die een keihard gevecht uitvocht met Van Helfte ren. De ex-Leidenaar leek de strijd te winnen toen zijn tegen strever al na vijf minuten in de tweede helft tegen zijn vierde fout opliep. Van Helfteren toon de echter opnieuw zijn routine en klasse en speelde de wedstrijd probleemloos uit, terwijl Van den Bergh toch van scoren werd afgehouden. Scores Leiden: Wiel 24 punten, Kragtwijk 13 (en 9 rebounds), Hagens 12, Cox 12, Richel 9, Van Helfteren 5, Wessels 4. Team-schotpercentage 59 percent <34 uit 58 raak), 26 rebounds. Den Bosch: Plaat 29, Cramer 10, Es- veldt 8, Sykes 8, Weidner 8, Van den Bergh 8, Akerboom 4, Kuipers 2. De onderlinge duels waren mes scherp want ook Bert Kragtwijk wist onder de borden raad met de Bossche Amerikaan Brant Weidner. Een stevige center is wat Den Bosch nodig heeft en Weidner kan die rol niet goed vervullen. Kragtwijk hield zich dan ook goed staande en karak teriseerde de Leidse overmacht en spelvreugde door in de laatste minuut een krachtige dunk te la ten aantekenen. Leiden, dat nu drie van de laatste vier duels tegen Den Bosch heeft gewonnen, nam vanaf het begin- signaal de leiding en stond die niet meer af. Den Bosch gokte er kennelijk op dat Leiden na rust wel zou terugvallen. De thuis ploeg had echter al in de eerste rondgang gemerkt dat met ge concentreerd en uitgekiend aan- valsspel, gekoppeld aan de strak ke verdediging die de snelle Bos sche aanvallen geheel afstopte, winst mogelijk was. Het verschil liep zelfs op tot dertien punten (41-28), alvorens een fraaie score van Plaat de ruststand op 41-31 bepaalde. Al vrij snel kwam Leiden kapot te zitten. De aanval kwam tot stil stand en Den Bosch sloop onder aanvoering van Plaat dichterbij. Harrewijn moest gaan wisselen, bracht Jim van Dam even in het veld voor Hagens en liet ook Van Helfteren een minuut rusten. Dat was net genoeg want verder dan 57-56 kon Den Bosch niet ko men. Hagens nam het heft op nieuw in handen en door vlotte scores van Wiel en Richel werd de marge vergroot tot vijf, en zelfs zeven punten (59-56, 69-64, 77-70). Toen was het alleen nog maar een kwestie van de bal slim uitspelen, en dat kon Leiden ook tegen de Bossche press: 79-74. Het feest kon beginnen. Tot van daag, want zaterdag wacht het onberekenbare Den Helder. MOSKOU (ANP) De sportbe- trekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten ko men steeds meer onder druk te staan. De Sovjet-Unie trok zich al terug van de pre-Olympische roei- en kanowedstrijden op La ke Casitas in Californië en gelast te een reis van het basketbalteam af. Nu komt daar de afzegging bij van de trip, die het ijshockey- team in december door de Ver enigde Staten zou maken. Volgens het Sovjetrussische pers bureau Tass is de afgelasting het gevolg van de "kwaadaardige an- ti-Sovjet-hysterie die momenteel in de Verenigde Staten heerst". NEWPORT (ANP) - Het zeilschip Australia II heeft gisteren voor de kust van Rhode Island (Ver enigde Staten) de vijfde regatta van de Americacup gewonnen. Het was de laatste kans op de overwinning in de serie van ze ven races. De tegenstander en houder van de Americacup, Li berty, heeft drie zeges geboekt. De Australia II heeft ty/ee keer gewonnen. In de vijfde regatta had de Australia II 1 minuut en 47 seconden voorsprong op het Amerikaanse schip Liberty. Tommy Pnm gaat als winnaar over de meet. (Foto ANPl MOSKOU (ANP) - De Sowjetrus- sische wielrenster Erika Saloe mia heeft gisteren bij nationale wedstrijden in Moskou het we reldrecord op de 1000 meter met' staande start verbeterd en ge bracht op 1 minuut en 13.377 se conden. De kampioene van de Universiade 1983 was daarmee ruim anderhalve seconde sneller dan de vorige recordhoudster Silvia Burka. De Canadese schaatster en wielrenster reed in dertijd 1.14.976. BRUSSEL (GPD) - Voor het eerst in de 90-jarige geschiedenis van Parijs-Brussel legde een Zweed beslag op de overwinning. Niet alleen hierdoor was het succes van Tommy Prim opzienbarend. Dat was het óók omdat de over winning behaald werd na een ontsnapping die reeds in het eer ste koersuur begon. Evenals vo rig jaar, toen onze landgenoot Jacques Hanegraaf zegevierend de finish bereikte, slaagde der halve een supervroege vlucht. Tommy Prim, die vanaf zijn prof- debuut in 1980 de kleuren van de Italiaanse formatie Bianchi ver dedigt, stond overigens niet aan de basis van de ontsnapping. Het initiatief ging uit van twee min der bekende beroepsrenners: Daniël Rossel uit België en Ralf Hofeditz uit West-Duitsland. Zij sprongen na welgeteld 29 kilo meter weg uit de toen reeds kletsnatte hoofdmacht. De eind streep lag 272 kilometer verder. Nog geen kwartier nadat Rossel en Hofeditz de ruimte hadden ge zocht, volgden Prim en onze landgenoot Frits van Bindsber- gen het voorbeeld. Weliswaar duurde het tot de 70ste kilometer alvorens de twee duo's eikaars gezelschap hadden gevonden, maar vanaf dat moment was het ook raak. In de stromende regen, die de kara- „Allicht dat de marge kleiner werd", zei Frits van Bindsber- gen. „Toch was er bij ons geen sprake van paniek. Ik voelde me sterk. Frits van Bindsbergen werd niet beloond voor het urenlange werk. Op de lastige en met kas seien bedekte Mont Saint Roch, bij het uitrijden van Nijvel (260 kilometer), moest de Arnhem mer van de fiets vanwege een lekke tube. Naderhand, tijdens de twee slotronden op het aan- komstparcours, met daarin beide keren de beklimming van de Al semberg, haperde het versnel lingsapparaat. Als enige van de vluchters werd Van Bindsbergen ingelopen en gepasseerd door twee landgenoten die uiteinde lijk nog een geslaagde sprong naar de koplopers leken te ma ken: Adrie van der Poel en Johan Lammerts. „Als Lammerts voor de volle hon derd procent had meegewerkt, zouden we het gehaald hebben", zei Van der Poel. Het antwoord van Lammerts: „Ik wilde ook nog krachten overhouden voor eventueel een demarrage, want tegelijk met Van der Poel de fi nish opzoeken zou me geen suc- hebben opgeleverd". 1 van start tot finish teister- Eenmaal terug in de hoofdmacht, de, kon het kwartet een voor- bleef Raas een van de felste strij ders. Met de finishplaats Sint Ge- nesius-Rode als het ware aan de horizon, moest hij evenwel nieu we tegenslag incasseren. Dit keer een lekke tube. Tommy Prim vond het allemaal best. Toen geen van de achtervolgers de sprong naar de tot drie man geslonken kopgroep wist te ma ken, werd het voor de Zweed tijd om de zege veilig te stellen. Ralf Hofeditz vreesde hij niet; Daniël Rossel wel. „Prim probeerde het zelfs met mij op een akkoord te gooien", ver telde Rossel. „Ik zei hem dat hij aan het verkeerde adres was. Jij wilt winnen, ik óók, vertelde ik hem. Wat dacht je? Amper een seizoen prof en dan de kans om een klassieker te winnen. Die laat je niet liggen. Bovendien, ik reed voor eigen publiek. Luttele kilometers van de eindstreep verwijderd ligt mijn woonplaats Beersel. De Zweed was dus aan het verkeerde adres". Prim wist genoeg. Zijn kracht en klasse deden de rest. Met nog en kele kilometers voor de boeg plaatste hij de allesvernietigend demarrage. Rossel en Hofeditz kwamen 3 seconden te kort. „De ze overwinning maakt mijn sei zoen goed", zei Prim. 1. Tommy Prim (Zwe) 301 km in 7 uur 30 mm. 0 sec. (gemiddelde snelheid 40.080 km per uur), 2. Daniel Rossel (Bel) op 3 sec, 3. Ralf Hofeditz (Wdl) z.t., 4. Adrie van der Poel (Ned) op 1.20, 5. Johan Lammerts (Ned) z.t., 6. Frits van Bindsbergen (Ned) op 1.30, 7. Leo Wellens (Bel) op 1.50, 8. Jean- marie Wampers (Bel) op 2.10, 9. Ferdi van den Haute (Bel) op 2.12, 11. Flip van den Brande (Bel) z.t., 18. Jan Raas (Ned) z.t., 22. Hennie Kuiper (Ned) z.t., 34. Jan Jonkers (Ned) op 8.20, 37. Heddy Nieuwdorp (Ned) op 8.30. LEIDEN - LFC is de competitie gisteravond gestart met een 7-1 monsteroverwinning op BTC. Een uitstekende prestatie van de Leidenaars. die zich gedurende een belangrijk deel van de strijd heer en meester toonden. In het bijzonder de van Docos overge komen Sjaak Rietbergen. De rappe vleugelspits scoorde in het aantrekkelijke duel liefst vier doelpunten. Het duel tegen de debutant in de derde klasse stond overigens op 2 oktober op het programma, maar omdat BTC dan zijn 60-jarig jubileum viert, werd het duel gisteravond al gespeeld. Het team van Kees Vermeulen kwam vooral in de eerste helft goed voor de dag. Nico van As drukte het goede spel na een kwartier uit in een treffer. Vijf tien minuten later was het op nieuw raak, toen Sjaak Rietber gen in het strafschopgebied werd gepakt. Weer Nico van As maakte vanaf de kalkstip geen fout: 2-0. Na de pauze kwam BTC al snel in de race terug (2-1). LFC kwam even in de problemen, maar Sjaak Rietbergen maakte na een misverstand in de BTC- verdediging aan de onzekerheid een einde. Nadat Ed Bekkering op aangeven van Paul Harteveld 4-1 had gemaakt, voerde Sjaak Rietbergen zijn 'show' op. Door een gave hattrick te scoren bracht de Leidenaar het totaal van de Boshuizerkadeclub op ze- SVLV denderde gisteravond in een vriendschappelijk partijtje langs SV Voorschoten. De zon dagamateurs wonnen met 7-2 na een 3-1 ruststand. Scorever loop: 0—1 Wilco Westgeest, 0—2 Hans van Gils, 1-2 Marcel Ro sier, 1-3 Rob Lamboo, 1-4 Ran dy Richards, 1-5 Rob Lamboo, 2-5 Wim van Luik, 2-6 Martin van der Valk en 2—7 Rob Lam boo. LEIDEN - Komende zaterdag valt er voor het eerst toppowerliften in Leiden te aanschouwen, 's - Middags vanaf één uur vormt de universitaire sporthal aan de Wassenaarseweg het trefpunt voor de eerste competitieronde in de landelijke hoofdklasse. Alle sterke powerlifters uit het land zullen daarbij van de partij zijn. Aanleiding tot dit treffen vormt de promotie van de ploeg van De Spartaan. De Leidse equipe be werkstelligde vorig seizoen op overtuigende wijze een plaats in de hoofdklasse. Om die reden viel de ploeg de eer en plicht ten deel om het eerste competitie- treffen voor zijn rekening te ne men. Daar het thuishonk van de Spartaan aan de Groenesteeg wat aan de krappe kant voor het ontvangen van drie teams was, besloot de gastvereniging uit te wijken naar de Universitaire sporthal. Tegenstanders van de debuterende Leidenaars zyn KCS uit Scheve- ningen (met onder anderen de overgestapte Cees de Vreugd), landskampioen Noord Schar- woude en Odeysseus uit Dor drecht. Na De Spartaan komen ook deze andere drie verenigin gen aan bod om zo'n gezamenlij ke competitieronde te organise ren. De beste ploeg in dit viertal ontmoetingen mag zich de nieu we landskampioen noemen, de laagstgeklasseerde vereniging keert terug naar de eerste klasse. Trainer Dirk van 't Riet ziet wel mogelijkheden om zich met zijn ploeg in het powerliftwalhalla te handhaven. Weliswaar zette Sam Holswilder een punt achter zijn "tilcarrière" om zich geheel op de verzorging toe te leggen, maar voor hem in de plaats meldden zich twee talentvolle krachten aan. De, na een conflict met de gewichthefersbond, pardoes van het gewichtheffen tot het power liften overgeschakelde Dio Dee genaars en zwaargewicht Peter Smit kwamen de Leidse forma tie versterken. Dit tweetal heeft zich al voorgenomen om zater dag de aanval op de respectieve lijke Nederlandse rekords knie- buigen in te zetten. Jan de Graaff, Hein van de Putten en Sjaak van de Wijngaard waren vorig jaar reeds vaste krachten in de equipe van de Spartaan. ADVERTENTIE Hedenavond van 19.00 uur optreden van: Green River Jazzband Aerobic Dancers o.l.v. Lucia Marthas Zaterdag a.s. de gehele dag: Braderie met bloemenmeisjes en muzikale shows

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15