Engeland onmachtig stap vooruit 5 0 T Voortreffelijk debuut Ellen Bakker in Oranje Joegoslavische arbiter in levensgevaar na vechtpartij Ierland wint in IJsland Alleen coaches bij België-Nederland tevreden DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Historische zege Denemarken LONDEN - Het Deense voetbalelftal heeft met een ereron- de, waarbij het door 15.000 landgenoten in het Wembley- stadion werd toegejuicht, zijn eerste overwinning ge vierd op Engeland, dat in een slecht duel met 1-0 werd verslagen. De Denen, die viermaal achtereen als laatste zijn geëindigd in de voorrondepoule voor het EK, heb ben daardoor met een punt meer en een wedstrijd min der gespeeld nu in groep 3 de beste kansen om deel te nemen aan de eindronden in Frankrijk volgend jaar. De nauwelijks voor mogelijk ge houden zege van de Scandina- viërs betekende pas de tweede nederlaag van Engeland op eigen veld in het Europees kampioen schap. De eerste maal was dat het geval in 1972, toen West- Duitsland in de kwartfinale won. Denemarken kopieerde die pres tatie met een omstreden goal, die achteraf werd aangevochten door de Engelsen. De Belgische scheidsrechter Ponnet gaf de De nen in de 36e minuut namelijk een penalty omdat Phil Neal de bal na een voorzet van Michael Laudrup met de hand zou heb ben gespeeld. Alan Simonson verzilverde de elfmeter, waarna Engeland vooral zijn onmacht demonstreerde. Engeland-Denemarken was door de houding van de thuisploeg nimmer het spekstakelstuk waarop een vol Wembley zich had verheugd. In de Deense de fensie, het deel van de ploeg dat als kwetsbaar te boek stond, groeide libero Morten Olsen uit tot de grote uitblirjker. Vlak voor hem hield Feyenoorder Ivan Nielsen spits Trevor Francis voortdurend onder controle. Hij verloor slechts één duel. Het door Sören Lerby (gele kaart we gens tijdrekken) ondersteunde linkerverdedigingsblok functio neerde al evengoed, waardoor geen der Engelse voorwaartsen gevaarlijk kon worden. Pas in de 90ste minuut had invaller Blis- sett uitzicht op een doelpunt, maar zijn keiharde inzet werd door doelman Kjaer uitstekend geweerd. GORSSEL (ANP) - Het Nederlands tafeltennisteam heeft in Gorssel de eerste stap gezet on weg naar de Europese eredivisie. Door de raadselachtige afschrijving van de Sowjet-Unie behoort Nederland met Denemarken in de eerste divisie tot de voornaamste promotie-kandidaten Die kansen hield het Nederlandse team in de openingswedstrijd springlevend door Oostenrijk terug te wijzen met 5-2. J e De overwinning op Oostenrijk kwam gemakkelijker tot stand dan vooraf werd verwacht. Na de verras sende nederlaag (3-4) van het vorige jaar, waarbij Oranje een voorsprong van 3-1 uit handen gaf, be stond er enige vrees voor de Oostenrijkers. Zeker nu Bettine Vriesekoop door ziekte niet van de partij was en Patrick Swier om duistere redenen in de en kelspelen de voorkeur kreeg boven routiniers als nationaal kampioen Ron van Spanje en Han Goot- zen. Bob Potton viel buiten de boot, doordat hij niet op de centrale training verscheen en zich onbereik baar hield. De afwezigheid van Bettine Vriesekoop werd in Gors sel niet gevoeld. In het enkelspel debuteerde de zes tienjarige Ellen Bakker voortreffelijk. Met haar ge varieerde, defensieve spel degradeerde zij de twee jaar oudere Oostenrijkse kampioene Barbara Wilt- sche tot een marionet: 21-13, 21-16. In het gemengd dubbel nam Mirjam Kloppenburg de honneurs waar. Met Henk van Spanje aan haar zijde loodste zij het nationale team in het vijfde spel in drie games naar de winnende voorsprong van 4-1. Daarvoor was Henk van Spanje al twee maal winnend uit het strijdperk gekomen. De negentienjarige oud speler van De Veluwe, die nu zijn kunsten vertoont voor het Engelse Ormesby, opende de wedstrijd met een benauwde zege op Dietmar Palmi. De Oosten rijkse materiaalspeler, die na 1 januari zijn speelstijl zal moeten aanpassen, omdat met ingang van het nieuwe jaar de nieuwe materiaalreglementen van kracht worden, ontfutselde de jongste Van Spanje in de derde beslissende game twee matchpunten, alvorens hij toch het loodje legde: 23-21. Ook in het herendubbel was Henk van Spanje trefze ker. Met zijn oudere broer Ron vormt hij al jaren een Swier voldeed slechts bij vlagen aan de internatio nale normen, de rest van de tijd foeterde hij op zijn anders zo doeltreffende backhand, die hem gister avond in Gorssel volkomen in de steek liet. Swier-Gottfried Bar 22-24, 16-21; Ellen Bakker-Barbara Wiltsche 21-13, 21-16; Henk en Ron van Spanje-Palmi/Bar 21-17, 9-21, 21-11; Henk van Spanje/Mirjam Kloppenburg- Palm i/Wiltsche 21-13,10-21, 21-16; Henk van Spapje-Bar 19- 21, 12-21; Swier-Palmi 21-19, 21-15. De overige uitslagen van landenwedstrijden in de Eu ropese competitie zijn: Joegoslavië-Tsjechoslowa- kije 5-2, Hongarije-Zweden 0-7, Gr.Brittannië-Polen 4-3, West-Duitsland-Frankrijk 4-3. BELGRADO (SID) - De Joegoslavische scheidsrechter Ahmet Nuro- wicz is zondag het slachtoffer geworden van de zware vechtpartijen na afloop van de voetbalwedstrijd tussen de elftallen van Danilov- grad en Titograd (0-1). Na afloop van de wedstrijd werd Nurowicz besprongen door het woedende thuispubliek, terwijl ook de invaller doelman van Danilovgrad zijn vuisten gebruikte. De scheidsrechter werd met zware verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Giste ren verkeerde Nurowicz nog steeds buiten bewustzijn. Artsen ver klaarden, dat voor het leven van de patiënt moet worden gevreesd. De Joegoslavische politie heeft een aantal relschoppers gearresteerd. ingespeelde combinatie, hetgeen niet van toepas sing was op de Oostenrijkers Bar en Palmi. Dat het duo Van Spanje de tweede game met 9-21 uit han den gaf, lag opgesloten in de speelstijl van de broers, die in die fase geen enkel risico uit de weg gingen en uit alle onmogelijke posities wensten te scoren. In de derde bleef het tweetal beter bij de les, manoeu vreerde wat bedachtzamer en streek simpel de winst op: 21-11. Speelde Henk van Spanje in deze allerminst hoog staande ontmoeting de hoofdrol, Patrick Swier fun geerde als verliezer, toen het er op aankwam. Op het moment dat er in de laatste partij niets meer op het spel stond, leverde Swier toch nog zijn onverwachte bijdrage door van Palmi te winnen. De 20-jarige spe ler van Scylla heeft door zijn studie medicijnen nau welijks voldoende trainingsmogelijkheden en over weegt de centrale training vaarwel te zeggen. Met die wetenschap was zijn opstelling tegen Oostenrijk niet alleen merkwaardig, maar bovendien riskant. Jesper Olsen kon geen kracht opbrengen voor nieuw stuntwerk. REYKJAVIK (Reuter) - Het nationale voetbalelftal van Ierland heeft gisteren de kwalificatiewedstrijd tegen IJsland met 3-0 gewonnen. Het betrof een duel in groep 7 van het toernooi om het Eu ropees voetbalkampioen schap. In deze ronde is ook Nederland ingedeeld. Bij rust stonden de Ieren al met 2-0 voor. De doelpunten kwa men op naam van Waddock, Robinson en Walsh. De wed strijd in Reykjavik werd bij gewoond door 12.000 belang stellenden. De stand in groep 7 is: 1. Spanje 6 5 1 0 11 (11- 5) 2. Ned. 5 3 117 (12- 3) 3. Ierland 6 3 1 2 7 (10. 7) 4. IJsland 8 116 3 3-13) 5. Malta 5 1 0 4 2 4-12) Volgende wedstrijd: 12 oktober Ier- land-Nederland. Noord-Ierland bracht in Belfast in een kwalificatiewedstrijd in groep 6 Oostenrijk de eerste ne derlaag toe: 3-1. Bij de rust leid den de Noordieren met 1-0. Daar mee ging de wens van Jupp Der- wall, de trainer van het Westduit- se elftal, in vervulling. Bij een ze ge was Oostenrijk onbereikbaar geworden voor de concurrenten in groep 6. Nu heeft zelfs West- Duitsland, dat derde staat met vijf punten uit vier duels nog een kans op de eindronde. Arm strong en Whiteside zorgden voor 2-0, waarna Felix Gasselich, onder contract bij Ajax, Oosten rijk weer hoop gaf. McClelland bracht de Noordieren twee mi nuten voor het laatste fluitsig naal definitief in veiligheid. De stand in groep 6 is: 1. Oostenrijk 6 4 1 1 9 14- 4 2. Noord-Ierland 6 4 1 1 9 7-4 3. West-Duitsland 4 2 1 1 5 5-2 4. Turkije 5 1 1 3 3 3-10 5. Albanië 7 0 2 5 2 3-12 Volgende wedstrijd: 5 oktober West- Duitsland-Oostenrijk. De stand in groep 3 is: 1. Denemarken 5 4 1 0 9 9-4 2. Engeland 6 3 2 1 8 16- 3 3. Griekenland 5 2 1 2 5 5-6 4. Hongarije 5 2 0 3 4 15-12 5. Luxemburg 5 0 0 5 0 5-25 Volgende wedstrijd: 12 oktober Honga- rije-Engeland. Portugal heeft in Lissabon een kans behouden op de eindronde van het toernooi om het Euro pees voetbalkampioenschap. De Portugezen zegevierden voor 15.000 toeschouwers met 5-0 over Finland, dat is uitgespeeld in groep 2. De Sowjet-Unie heeft de beste papieren voor de eerste plaats in groep 2. Voor Portugal scoorden Jordao, Carlos Manuel, Jose Luis en Oliveira. Kymalai- nen schoot in eigen doel. Bij de rust was de stand: 2-0. De stand in groep 2 is: 1. Sowjet-Unie 4 3 1 0 7 9-1 2. Portugal 4 3 0 1 6 9-6 3. Polen 4 12 14 6-6 4. Finland 6 0 15 1 3-14 Volgende wedstrijd: 9 oktober Sowjet- Unie-Polen. In groep 4 van de voorronden om het Europees kampioenschap speelden Noorwegen en Wales in Oslo gelijk met 0-0. Er waren 17.000 toeschouwers. Wales blijft in groep 4 aan de leiding met zes punten uit vier duels. De ploeg is nog ongeslagen. Noorwegen staat tweede met vier punten uit vijf wedstrijden en is zo goed als uitgeschakeld. De stand in groep 4 is: 1. Wales 4 2 2 0 6 6-4 2. Noorwegen 5 1 2 2 4 6-6 3. Joegoslavië 3 1113 6-7 4. Bulgarije 4 11 2 3 4-5 Volgende wedstrijd: 12 oktober Joego- slaviè-Noorwegen. Zweden heeft in Stockholm in een kwalificatiewedstrijd in groep 5 voor het toernooi om het Euro pees voetbalkampioenschap met 1-0 gewonnen van Tsjechoslowa- kije. De stand was reeds bij de rust bereikt door een doelpunt van Corneliusson in de veertien de minuut. Door dit resultaat zijn de Tsjechoslowaken, in 1976 nog Europees kampioen, zo goed als uitgeschakeld voor een plaats in de eindronden. Zweden behield een kansje, maar Roemenië staat er in groep 5 het beste voor. 1. Roemenië 6 4 1 1 0 9 7-2 2. Zweden 7 4 1 2 9 11-5 3. Tsjcchoslowakije 6 2 3 1 7 12- 6 4. Italië 5 0 3 2 3 3-6 5. Cyprus 6 0 2 4 2 3-17 Volgende wedstryd: 15 oktober Italië- Zweden. BRUSSEL (GPD) - Op het prentje schudden Kees Rijvers en Guy Thijs elkaar de hand, zeggend: „Het is vriendschappelijk, het is maar voor te lachen". Achter het hek twee kleumende toeschouwers die in de Brusselse krant opmerken: „Het is te hopen dat wij ook kunnen lachen". Een spotprentje dat midden in de roos was. De kleumende sup porters waren met een kleine 12.000 naar het Brusselse Heizelstadion gekomen, waar mee gezegd is dat de eerste poging om de 'derby der lage landen' meer leven in te blazen honderd procent mislukt genoemd mag worden. Te lachen viel er bij de 1-1 in de druilerige Brusselse hoofdstad in het geheel niet. Te genieten viel er ook veel te weinig. Slechts de coaches waren tevreden. „Het was slechts vriendschappelijk", over drie weken is het ernst. Dan voetbalt België tegen Schotland en speelt Nederland een eiland verder tegen Ierland. Bijna had den onze zuiderburen door een doelpunt van Marco van Basten - of was het Bennie Wijnstekers? - in mineurstemming moeten af reizen naar het noordelijk deel van Groot-Brittannië, de domper kon door Eddy Voordeckers rechtgezet worden. Guy Thijs moest constateren dat enigen van zijn spelers uit vorm zijn, maar kon tot zijn plezier vaststel len dat het geen gevolgen had voor het ongeslagen record in ei gen land dat sinds december 1977 en achttien interlands lang staat. Zorgen Thijs heeft meer zorgen dan Kees Rijvers. Die komen voor hem pas als op 12 oktober de opdracht om in Dublin van de zorgeloos spe lende Ieren te winnen te zwaar gebleken is. De bondscoach weet met welke spelers hij aan het karwei gaat beginnen. Wordt de vorm bij de club aangetoond en ontdekt de medicus geen hape ring in het lijf, dan is 80 procent van de groep zeker. Dat geldt ze ker voor de vier verdedigers. Ruud Gullit, Edo Ophof, Peter Boeve en Bennie Wijnstekers spelen in Ierland. De Feyenoord- aanvaller opnieuw als libero, de twee Ajacieden als mandekker en Wijnstekers mogelijk als be waker van de Ierse sterspeler Liam Brady. Rijvers roemde de discipline van zijn achterste lijn en inderdaad gaf het viertal wei nig kansen weg. Het verschil tussen elf ongeïnspi reerde Belgen - in negentig mi nuten begingen zij slechts één overtreding en dat moet een we reldrecord zijn - en voor dolen thousiast thuisvolk voetballende Ieren moet over drie weken dui delijk zijn. „We zullen meer on der druk komen te staan, ik heb vertrouwen", zei de coach. „We zullen ze verder van het doel moeten houden", voegde inval ler Gerald Vanenburg daaraan toe. In de slotfase van de derby der lage landen lukte dat niet meer. Het bracht de gelijkmaker van de zuiderburen. Komen de boom lange Ieren tegen de tientallen centimeters minder lengte tel lende mandekkers van Holland in het strafschopgebied, dan is succes in Dublin uitgesloten. „Gullit heeft lengte, Rijkaard als hij speelt kan goed koppen en ik heb Boeve tegen Jeliazkov zien spelen en dat is toch ook niet de slechtste kopper in onze compe titie", zei Rijvers hoopvol. De defensie werd niet beproefd, het middenveld werd niet tot het uiterste gedwongen door de Bel gen, die pas zweetdruppels op het shirt kregen toen het onge slagen'record dreigde te sneuve len. De zin van een vriendschap pelijke interland werd dan ook niet aangetoond, voor de mensen hoeft voetballen om des keizers baard niet, en het stelt te weinig voor om conclusies te trekken. „We hebben in Zeeland drie goe de dagen meegemaakt, met deze groep hebben we een stap voor uitgezet. De winst", zei Rijvers, „zat in het samenzijn, meegeno men was het positieve eindresul taat". Wijziging Het middenveld met Michel Valke, Frank Rijkaard, Willy van de Kerkhof en Ronald Koeman zal mogelijk nog een wijziging on dergaan, de vraag of hij met één dan wel met twee spitsen in de Ierse hoofdstad van start gaat, heeft hij nog niet beantwoord. Het is het verschil tussen hon derd en tachtig procent. Wordt het één aanvaller dan krijgt Mar co van Basten zeker de voorkeur. Het was de bedoeling om in de tweede helft van de interland te gen België Bud Broeken en Mi chel Valke te vervangen door de Ajax-youngsters Vanenburg en Van Basten. Maar halverwege de eerste periode schoof de bonds coach op de reservebank enkele plaatsen op en deelde het tweetal mee dat de tactiek gewijzigd werd en dat niet Valke, maar Houtman zijn burgerkloffie dien de aan te trekken. Het verzoek van Van Basten om met twee aanvallers te spelen, kon daaraan niets veranderen. „Alleen in de spits kan ik het ook wel, mijn voorkeur gaat uit naar spelen met Houtman", verklaar de de Utrechtse Ajacied. Rijvers wilde er niet aan omdat hij zijn twijfels blijft houden over de Feyenoord-aanvaller die boven dien een dot van een kans liet lig gen. Dans om de bal tussen Vercauteren, De Wolf f moment sprake. i Bud Broeken. Van een duel was in de Brusselse Heizei geen In de tweede periode meer span ning in deze historische België- Nederland, want voor de eerste keer in de geschiedenis had Guy Thijs meer voetballers die in het buitenland voetballen in de ploeg dan Nederland (alleen de voor Schrijvers ingevallen Hans van Breukelen). Dat zal zo blij ven ook, want de interlands te gen IJsland en België hebben Rijvers geleerd dat het materiaal in de eigen competitie even goed is. Voor de 'geldwolven in bui tenlandse dienst', zoals een Bel gische krant ze noemde, is het gedaan. Na negen minuten in de tweede helft kwam Nederland op voor sprong. Een knal van Bennie Wijnstekers stuitte via de onder kant van de lat terug in het veld, Marco van Basten reageerde sneller dan zijn opponent Luc Millecamps en scoorde zijn eer ste treffer voor Oranje. Plots kre gen de Belgen haast. De ervaren Gerets en Meeuws joegen hun ploeg naar voren, het bracht de gelijkmaker en daarmee tevre denheid in twee van de drie kam pen; het Belgische en het Neder landse. Het derde kamp, doornat op de tribune, had voor de pres taties niet meer over dan gefluit. België-Nederland is niet meer wat het geweest is en als vroeger zal het ook nooit meer worden, hetgeen mag blijken uit de ze ventien kaartend) die in ons land' in de voorverkoop werden afge zet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13