Ruzie rond boterberg De beerput van de Tilburgsche C Kort zakelijk Marktberichten Voorspoed Urker vissers levert honderden banen op 'Gemeente goedkoper dan particuliere vuilophaler' Zuivelboeren vrezen superheffing Dollar veel te hoog gewaardeerd Handel Nederland en Duitsland neemt toe Verbod op Franse textielsubsidie Beurs Amsterdam DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 Marshallhulp De Westduitse regering heeft be sloten volgend jaar 4,18 miljard mark beschikbaar te stellen voor de financiering van investerin gen van het bedrijfsleven en de gemeenten. Het geld komt uit het fonds dat na de tweede we reldoorlog is gevormd uit Ameri kaanse schenkingen in het kader van het Marshall-plan voor de wederopbouw van Europa. On geveer de helft van het bedrag zal ten goede komen aan kleine en middelgrote ondernemingen. De gemeenten kunnen leningen opnemen voor projecten die ze samen met de Bondsrepubliek en de deelstaten uitvoeren ter verbetering van de regionale eco nomische structuur. Luycks De moedermaatschappij, Camp bell Nederland, van Luycks Zuurwaren in Diemen is van plan om het grootste deel van de produktie over te plaatsen van Diemen naar Groko in Zundert, eveneens onderdeel van Camp bell. Een groot deel van de huidi ge 52 medewerkers van Luycks in Diemen zal hierdoor moeten worden ontslagen. Een klein aantal kan worden overgeplaatst naar Zundert. Van het samenbrengen van de pro duktie verwacht Campbell Ne derland een duidelijke verbete ring van de rentabiliteit. De vak bonden en de ondernemingsraad moeten zich nog over de plannen beraden. Campbell Nederland maakt onder deel uit van het gelijknamige Amerikaanse voedingsmidde lenconcern, dat vooral bekend is van zijn soepen in blik. NMB-Heller NMB-heller (verzekering en finan ciering van debiteurenporte feuilles) is kort geleden begon nen met een gloednieuwe service aan klanten die in deze vorm voor Nederland als uniek en op wereldniveau als zeldzaam wordt gekenschetst. Ten behoe ve van de circa 700 klanten met in totaal circa 160.000 debiteuren heeft het bedrijf een communica tiesysteem gelanceerd. Dit be helst een rechtstreekse verbin ding van de klant met de compu ter van NMB-Heller, waarin de debiteurenbestanden van de re laties zijn opgeslagen. Voor de klanten die van het systeem ge bruik maken is een aparte com puter aangeschaft. Verder zorgt het relatienummer van de klant ervoor dat uitsluitend in het ei gen debiteurenbestand kan wor den gekeken. Het bedrijf maakte in de eerste zes maanden van dit jaar 19 procent meer omzet, al was er sprake van een lagere fi nancieringsbehoefte en minder rente. Volgens de directie gaat het met de betalingen aan leve ranciers in de textieldetail en in de bouw niet best. In grafische- en energiegoederenbranches wordt enige verbetering gecon stateerd. Inkoopbeleid De Nederlandse onderneming be steed gemiddeld te weinig aan dacht aan de inkoop, die toch 60 tot 70 procent van de omzetkos- ten uitmaakt. Dit werkt nadelig voor de concurrentiepositie. Dat zegt drs. L.S.J. Andringa, direc teur van het rijksinkoopbureau. Volgens hem is de aandacht voor het inkoopbeleid bij de overheid nog geringer en is er in de volks gezondheid zelfs sprake van "kostenbewusteloosheid". Orga nisatie van de vraagzijde bij zo wel overheid als bedrijfsleven kan naast doelmatiger inkoop en kostenbesparing ook stimule ring van het de aanbodzijde ople veren, meent Andringa. Andijvie per kg. 0,95-0,99, Boerekool per kg. 0,65, Sperziebonen 2,58-2,80, Groene Kool 0,79, Bospeen II 1,22- 1,40, Waspeen AI per kist 3,60-1,40, All 3,20-4,10, BI 4,80-11,60, Aanvoer: 186 ton. Breekpeen BI per kist 5,20, Uien per kg. 0,51-0,70, Peterselie (krul) 0,54-0,58, Selderij 0,28-0,29, Bloemkool 6 per bak I 1,28-1,42, 8 I 1,08-1,17, 12 I 1,03- 1,38, Aanvoer: 4294 stuks. Economie URK (ANP) Het visverwerkings- bedrijf Orka Vis bv in Urk ver wacht het aantal personeelsle den op korte termijn met hon derd uit te breiden dankzij or ders uit de Verenigde Staten. Door het benutten van de moge lijkheden op de Amerikaanse markt kan ook de werkgelegen heid bij andere visbedrijven in Urk belangrijk groeien. In totaal gaat het om enkele honderden arbeidsplaatsen. De directie van Orka bv heeft dit gisteren ver klaard tijdens het bezoek van de Overijsselse staten aan deze fa briek. Burgemeester A. Buijs van Urk heeft bij deze gelegenheid laten weten dat het met de visafslag in deze gemeente beter gaat dan vo rig jaar. De omzet ligt tot nu toe in 1983 ongeveer acht miljoen gulden hoger dan in 1982, toen dit centrum van vishandel een totale omzet van tachtig miljoen gulden haalde. Dat het met de visafslag zo voorspoedig gaat is volgens de burgemeester onder meer te danken aan de nieuwe structuur ervan, waardoor de vis sers meedelen in de winst. De Urker vissersvloot telt op dit moment 155 schepen. Van de door de Europese Gemeenschap ingestelde vangstbeperking on dervinden de vissers uit Urk vol gens de directie van Orka Vis geen hinder. HELMOND (ANP) - De inzameling van huisvuil door een particuliere firma is iets duurder dan wanneer dat gebeurt door een gemeentelijke dienst. Tot die slotsom is het adviesbureau Ime Consults uit Nijmegen gekomen na een onderzoek bij zeven gemeenten en eventueel particu liere inzamelaars. Dit onderzoek werd verricht in opdracht van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren. De resultaten werden gisteren in Helmond bekendgemaakt door voorzit ter J. den Duik. Uit een eerder onderzoek, dat volgens Den Duik minder omvangrijk was, bleek dat particulieren vaak een kleine dertig procent goedkoper werken dan gemeentelijke renigingsdiensten. "Uit ons onderzoek is naar voren gekomen dat wanneer alle kosten in aanmerking worden genomen de particuliere bedrijven een tikkeltje duurder zijn". Volgens Den Duik is uit het onderzoek ook gebleken dat particuliere bedrijven die veelal opereren in kleinere gemeenten een betere bela dingsgraad van de vuilniswagen bereiken dan de gemeentelijke dien sten. "Dat komt omdat particuliere bedrijven per wagen nogal eens meer vuilnis laden dan is toegestaan. Zij aanvaarden gewoon dat het bedrijf af en toe wordt geverbaliseerd". GRONINGEN (GPD/ANP) - De voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ), R. Zijl stra, vreest afbraak van de Nederlandse zuivelindus trie als er een 'superhef fing' komt voor boeren die teveel produceren. Hij kwam gisteren tijdens de jaar vergadering van zijn bond in aanvaring met minister Braks (landbouw), die deze heffing be stempelde als "het minst slechte alternatief', nu de EG geen geld meer heeft om de zuivelover- schotten uit de markt te nemen. Zijlstra erkent de financiële pro blemen van de EG, maar wil al leen een verhoging van de „me deverantwoordelijkheidshef fing" accepteren. Dat zou bete kenen dat alle Europese veehou ders eraan meebetalen. Volgens Braks lost een verhoging van de medeverantwoordelijkheidshef fing (die thans 2 procent be draagt) het probleem niet echt op. Er komt dan weliswaar geld op tafel om de groeiende over schotten uit de markt te nemen, maar, zo zei hij, „een super-hef fing voor alleen dié boeren die te veel melk produceren, is tegelij kertijd een stok achter de deur om de produktie te verminde- Zijlstra rekende na de uitspraken van de minister uit dat, zoals de zaken nu liggen, de Nederlandse veehouders er volgens jaar geza menlijk 680 miljoen gulden bij in zullen schieten. De 'strafheffing' heeft volgens hem uitermate schadelijke effecten op de inves teringen, terwijl er geen liter melk minder geproduceerd zal worden. De minister en Zijlstra kruisten gisteren de degens op de in Gro ningen gehouden jaarvergade ring van de zuivelwerkgeversor- ganisatie. Het Europese zuivel- overschot rijst dit jaar de pan uit. Zijlstra schat dat de boterberg te gen het eind van het jaar een om vang heeft van 800.000 ton en dat de uit de markt genomen mage- re-melkpoeder 900.000 ton om vat. De waarde van de Neder landse zuivelexport zal dit jaar naar verwachting 7,5 miljard gul den bedragen. Felle kritiek op de plannen van de EG met betrekking tot de over schotten heeft ook de Europese comsumentenorganisatie BEUC, die niets wil weten van een hoger vetgehalte in melk. Plannen in die richting wijzen er volgens een woordvoerder van de BEUC op dat de Europese Commissie "volledig in paniek is geraakt en zich niets aantrekt van medische adviezen om het vetgebruik te gen te gaan teneinde hart- en vaatziekten tegen te gaan". AMSTERDAM (ANP) Gaat de automatisering straks zover dat ook de groenteboer door een robot op straat wordt gezet? Minister Gijs van Aardenne Lijkt daar geen sombere gedachten over te hebben. Hij opende gisteren de tentoonstelling "Het Instrument 1983" in de RAI. Met behulp van een dankbare robot. (Foto anpi WASHINGTON - De Ameri kaanse dollar is gemiddeld 24 procent overgewaardeerd en er zijn veranderingen nodig in het wisselkoersstelsel om de verhoudingen weer recht te trekken. Dat blijkt uit een studie van de econometrist John Williamson van het In stitute of International Eco nomics in Washington. Blijkens de studie is de mark ten opzichte van andere valu ta's vijf procent onderge waardeerd, is de Franse frank zes procent ondergewaar deerd en is het pond sterling achttien procent overgewaar deerd. De „opgeblazen" koers van de dollar veroorzaakt grote werkloosheid en toeneming van de invoer in de Verenig de Staten, zet niet aan tot in vesteren en brengt het gevaar van ontindustrialisering in de Amerikaanse DUSSELDORF (GPD) - De goede renhandel tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland heeft zich in de eerste helft van dit jaar relatief gunstig ontwik keld. De export uit Nederland naar West-Duitsland steeg met niet minder dan 5 procent. De to tale goedereninvoer van de Bondsrepubliek ging in de eerste zes maanden van 1983 slechts met nauwelijks 2 procent om hoog. Dit is gisteren op een persconfe rentie in Dusseldorf meegedeeld door de president van de Neder lands-Duitse Kamer van Koop handel, dr. W. Von Ilzemann. Van de totale uitvoer naar de Bondsrepubliek, die in het eerste half jaar 28,4 miljard gulden be droeg, kwam bijna een kwart (6,5 miljard) voor rekening van de sector voedingsmiddelenindus trie. De export van melk ging met 60 procent, die van boter met 23, van planten en bloemen met 11 en van eieren met 8 pro cent omhoog. Ondanks krachti ge concurrentie en het feit dat het marktaandeel al 40 procent bedraagt, steeg de export van kaas nog eens met 5 procent. Volgens de Kamer van Koophan del is het opmerkelijk, dat de Ne derlandse investeringsgoederen- industrie zijn positie op de West duitse markt ten opzichte van de buitenlandse concurrentie kon versterken. Dit gold vooral bij produkten op het gebied van ma chinebouw (10 procent stijging) en bij ijzer- en metaalwaren (8 procent). De Bondsrepubliek leverde in het eerste halfjaar van 1983 goederen ter waarde van 18,8 miljard gul den naar Nederland. Dat was 4 procent meer dan in dezelfde pe riode van het jaar daarvoor. Circa 93 procent hiervan bestond uit industrieprodukten. Voor de Bondsrepubliek zijn Nederland en Frankrijk de belangrijkste handelspartners. Voor Neder land is West-Duitsland han delspartner nummer één. BRUSSEL (ANP) - Het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen heeft Frankrijk opgedragen zijn systeem voor subsidiëring van 2785 textielfa brieken en kledingzaken af te schaffen. Het hof heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een klacht van de Europese Commissie dat de Franse textielindustrie geld van de overheid krijgt voor het betalen van sociale premies en daardoor in het voordeel is ten opzichte van haar concurrenten in andere landen van de EG. Volgens de zegslieden in Brussel heeft het hof Frank rijk verboden een nieuwe overeenkomst inzake ver goeding van de sociale lasten van textielfabrieken en kledingzaken te sluiten en allé bestaande over eenkomsten binnen een maand te ontbinden. De Nederlandsche Bank heeft bewust het deksel op de on roerend goed-beerput van de Tilburgsche Hypotheek Bank willen houden. Terwijl de THB (inmiddels failliet) duizenden beleggers voor ruim 200 miljoen gulden het schip in hielp, deed de Ne derlandsche Bank er het zwijgen toe. Tot deze conclusie komen de hoogleraren Rijnvos, Beek man en Franken in een rap port opgesteld voor de Ver eniging van Effecten Be scherming (VEB) en een groep gedupeerde beleggers. Voor het eerst in de geschiede nis wordt de Nederlandsche Bank zo rechtstreeks be schuldigd van wanbeleid. Dit is des te opmerkelijker, om dat de drie hoogleraren be kend staat als 'behoudende figuren'. Met uiterste terug- houdenheid ten opzichte van de buitenwereld hebben de heren in de afgelopen vier maanden hun graaf- en spit- werk verricht. Totdat het weekblad Vrij Nederland gis teren uit de school klapte over het onderzoek. De NB heeft haar mond gehou den over de krediet-ellende bij Tilburgsche om het ver trouwen in de banken ten op zichte van de buitenwereld niet te schaden. Daarmee be haalde zij het tegenoverge stelde effect. Erger nog, ge zien de belangrijke rol die de Nederlandsche Bank speelt in het geheel, valt er nu te vens een vraagteken te zetten bij haar eigen positie. De NB is verantwoordljjk voor van THB, omdat zij volgens de wet op het kredietwezen door Anneloes Timmerije toezicht moet houden op de handel en wandel van alle kredietverlenende instellin gen in Nederland. Uit het onderzoek van de drie hoogleraren blijkt nu, dat ze ker twee jaarverslagen (die van '80 en '81) de NB zijn ge passeerd, die een misleidend en verkeerd beeld gaven van de situatie bij de bank. Met andere woorden: de NB kon al in een vrij vroeg stadium aan de bel trekken maar heeft dat nagelaten. Vanaf 1979 reeds was het bij THB 'gewoonte' zeer grote bedragen te lenen aan hui zenhandelaren, die weinig of geen eigen vermogen beza ten, terwijl de waarde van het onroerend goed zelfs bij be nadering niet in de buurt kwam van de leningen (hypo theken). 'Ongeremde expan siedrift" van THB is volgens de onderzoekscommissie de oorzaak van dit "overfinan- cieren". Met de onroerend goed-hausse nog in 't hoofd, moet men bij THB gedacht hebben "dat het later alle maal wel rechtgetrokken kon worden". Een voorbeeld van de gang van zaken: A bezit een pand. Waarde 2 mil joen gulden. Door THB wordt een hypotheek ver leend van 2 miljoen gulden met een jaarlijkse rente van 240.000 gulden. A kan de ren te niet betalen. Verkoopt dan het pand aan B voor 3 mil joen gulden (2 miljoen als af lossing voor de bank, 240.000 achterstallige rente en een winst voor A van 760.00 gul den). Later komt B in moei lijkheden en verkoopt het pand aan C, etc. Na verloop van tijd gaf THB dus hypo theken op luchtbellen. Het pand van de Technische Unie (Ogem) werd zelfs op één dag drie maal doorver kocht. De eerste koopsom was 950.000, de laatste ruim vijf miljoen. Notarissen speelden dit spelletje kenne lijk mee. In elk geval werd dit niet de moeite waard gevon den om te rapporteren. Ook de NB was op de hoogte. De directie van THB heeft in december 1981 een gesprek met de NB gehad over het on derbrengen van deze lucht- bellenfinanciering in aparte vennootschappen, de zoge naamde stallingsdebiteuren. De hoogleraren menen, dat de NB op dit moment THB onder "stille curatele" had kunnen plaatsen. Zij heeft dit echter nagelaten. Nu zijn huizenhandelaren, die zich van dit soort praktijken bedienen in het algemeen niet te betreuren. Maar THB had ook kleine beleggers en spaarders tot haar klanten. In oktober 1981, toen al op ster ven na failliet, bestond de bank het om een prospectus uit te geven, waarin spaar ders werden aangespoord pandbrieven te kopen tegen aantrekkelijke voorwaarden. Wat deze beleggers niet wisten, was dat die pandbrieven wei nig of niets vertegenwoordig den. Deze waren immers in hoofdzaak bedoeld als finan ciering voor het "luchtbellen- beleid' van de bank. THB haalde hiermee ruim een mil joen gulden binnen. Naar dat geld kunnen de beleggers wel fluiten. Zij staken centen in een failliete boedel. In juni van het vorige jaar be gon de zaak toch ook voor de NB wat knijp te worden. In alle haast werd er een verga dering belegd met banken en pensioenfondsen. De NB stelde een reddingsoperatie voor, waarbij door de banken en pensioenfondsen 300 mil joen gulden op tafel moest komen. Deze zogeheten "zachte lan ding" voor Tilburgsche mis lukte, want de pensioenfond sen, onder leiding van DSM, voelden er niets voor om met dat geld op tafel te komen. Vrij Nederland maakt deze week melding van de merk waardige rol die president-di recteur Duisenberg heeft ge speeld in deze kwestie. Na de weigering van het pensioen fonds DSM bleken ineens ver vooruit geplande beleggin gen geblokkeerd te worden door de NB. Directeur Dams van DSM toog daarop naar Duisenberg en vroeg hem om uitleg. "Jullie hebben ons te gengewerkt by een redding poging van de Tilburgsche. Dat moet eerst maar eens worden vereffend De onderzoekscommissie meent ook dat de raad van commissarissen van THB ernstig tekort is geschoten. "Onvoldoende toezicht op het handelen van de directie, goedkeuring van hypotheken zonder taxatierapporten, goedkeuring van kredietver lening op basis van econo misch eigendom (zonder on derpand), misleiding van aandeelhouders en krediteu- ren door middel van opjuiste jaarrekeningen Dezelfde kritiek is van toepas sing op directeur Bouman en later directeur Van den Diest, die na het vertrek van eerste tegen een vergoeding van 2300 gulden per dag(!) orde op zaken kwam stellen. Uiteindelijk is de doofpot voor Tilburgsche te klein geble ken. Het zwijgend toezien van de Nederlandsche Bank wordt door Rijnvos en de zij nen ondubbelzinnig afge keurd. Zelfs toen de commis sie een voorlopige versie van haar rapport midden juli naar de NB opgestuurde, bleek de bank geen commetaar te wil len geven. Rijnvos, Beekman en Franken merken dan ook in hun eind conclusie fijntjes op, "dat de rechter mag oordelen of de Nederlandsche Bank bij hel uitoefenen van haar toezicht de grenzen van het redelijke heeft overschreden". AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 22 september 1983 (tot 12:30 uur) 17620 78 40 37200 2 perioden 25800 257 00 211008 211 OOB 7230 7230 162 00 163 00 1330 00 133000 384 00 26 80 1760 00 87 20 86 60 220 008 21700 212.00 21600 30900 308 00 21030 21000 kbbprc krLv^x*; 149.00-f 149.50 pool hout 128 00 12800 708 00 71000 225 00 230 00 30.20 30 20 137.20 13520 280 00 285 00+ wyk hering 73.5 buitenland asas beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen 1 82-92 112 50 nl 7*4 82-93 bng bg11'/4 82-07 bg 10*4 82-07 bg 10 80-88 bg 9'/2 82-07 bedrijfsleven an*o9V4 83-03 ar s10Vj 82-87 twg 10 83-93 lans 8 83-91 rab 9 83-93 r*bo8'£ 83-98 nmb 10'/4 82 nmb 7*< 83-92 rort 8*4 84-03 pandbrievei »|h S'ts'SS8 Igh 9 63-92 (gh 7*4 77-85 wuh9V*7947 10080 10 wuh 9 76-85 100 50 101 wuh 8*4 788 7 9960 9 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Atg lokaal 130.4 Algemeen 141.0 obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 55 -•«laaT9 8 52 5-8 |aar 8 56 -meer dan 8 |f 872 BNG leningen 8 49 Bankleningen 868 goud en zilver Zilver (onbew.) 1150 - 1175 buitenlands aeld Amerikaanse dollar 2.92 3.04 Engelse pond 4.34 4.64 Belg franc (100) 5.33 5.63 Duitse mark (100) 109.75 113.75 Zweedse kroon (100) 36,25 39.25 Spaanse peseta (100) 1.66 2.1 Griekse drachme (100) 3.00 3,8i VERKLARING DER TEKENS Beursoverzicht Beurs iets in reactie Winstnemingen en een tegenval lende beurs in Wall Street (de Dow Jones Index zakte gisteren met bij na 6 punten) hebben ertoe geleid dat veel koersen op de Amster damse Effectenbeurs vanmorgen omlaag gingen. Heineken, dat gisteren nabeurs fors was gestegen lot f 132 (een winst van ongeveer f9). moest vanmorgen aanvankeli|k I 3 inleve ren. maar herstelde zich daarna tot een verlies van enkele dubbeltjes. De plotselinge belangstelling voor Heineken ontstond, doordat een Amerikaans Effectenkantoor publi ceerde dat de winst bij Heineken naar verwachting van omtrent f 8 tot ongeveer f 12 per aandeel zal De uitgevers wisten zich in de da lende markt aardig overeind Ie houden. Naar aanleiding van de aankondiging van een obligatiele ning won VNU enkele dubbeltjes en Elsevier-NDU gaf de stijgende trend van de algelopen dagen niet op met een winst van ongeveer f 1. ABN. dat de afgelopen dagen eveneens fors is gestegen, moest vanmorgen echter omtrent I 2 te rug. Ahofd kon het op een winstje van 11 houden, maar Koninklijke Olie moest f 1 inleveren Ook de koersen van obligaties wa ren overwegend lager. De nieuwe staatslening werd 20 cent goedko per. De advieskoersen voor de locale fondsen waren nagenoeg gelijk aan de slotkoersen van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11