'Vroeger klungelde men eigenlijk maar wat aan' LEZERS SCHRIJVEN Offerfeest voor buitenlanders én Nederlanders Universitaire veiligheidsambtenaar Van Iterson: Opnieuw beenderen gevonden op terrein gasfabriek Gymzalen (2) PCW Waal Verkeer LEIDEN - Het werken met bac teriën. chemicaliën en andere gevaarlijke stoffen houdt al lerlei risico's in. Voor de ge zondheid van de laborato riummedewerkers, maar ook voor het milieu. Vandaar dat men de laatste jaren strenge veiligheidsvoorschriften han teert. J. van Iterson. inmid dels hoofd veiligheidsdienst bij de universiteit, heeft aan het opstellen van deze voor schriften binnen de Leidse la boratoria hard meegewerkt. Door collega's wordt hij wel de "grondlegger van de veilig heid" genoemd. Vorige week nam hij afscheid. door Saskia Stoelinga "Als veiligheidsman kun je sla gen of mislukken", zegt Van Iterson gedecideerd. "Een tus senweg is er niet, want als de professoren - om maar eens een lastige beroepsgroep te noemen - je waarschuwingen niet ter harte nemen, kun je wel inpakken". Paniekbestendig zijn. dat is het credo van deze veiligheids ambtenaar. Van Iterson knikt. Met enig gevoel voor pathos voegt hij daaraan toe: "Ram pen moeten worden voorko- Als we de brieven uit zijn dossier geloven, blijkt hij met deze uit spraak niet ver bezijden de waarheid te zitten. Een promo vendus schrijft in zijn proef schrift "dat dit werk waar schijnlijk niet tot stand was ge komen, als de EHBO-dienst van het Gorlaeuslaboratorium niet zo accuraat had opgetre den". Met andere woorden: de man had dan waarschijnlijk het leven gelaten. De curatoren van Rijksuniversi teit spreken in een brief aan Van Iterson van een bijzondere loffelijke dienstverrichting als hij de waterschade aan kostba re apparatuur door het tijdig ontdekken van de lekkage, heeft weten te beperken. Leiden Ook heel aardig in dit verband is het schrijven van de brand weer in Alphen a/d Rijn, waar in de veiligheidsambtenaar dank wordt gezegd voor de spontane bereidheid onmid dellijk hulp te bieden bij de chemicaliënbrand in de mavo- school St.Bonifacius aan de Paradijslaan. Als de verslaggever iets mompelt over deze prachtige getuig schriften zegt hij: "Je was een soort manusje van alles. Vroe ger - en ik heb het nu over slechts tien jaar geleden - dacht men nauwelijks na over veiligheid. Een bril dragen bij het werken met explosieve stoffen werd belachelijk ge vonden; eten in het laborato rium was een gewoonte gewor den en niemand keek vreemd op als er rustig een sigaretje werd gerookt tijdens een des tillatie waarbij ether werd ge bruikt". Bommen Hij onderbreekt zijn verhaal voor enkele seconden. Behoed zaam, met'zijn hand de vlam afschermend, steekt hij de si garet aan. Op een meer ge dempte toon. alsof de milieu activisten onder zijn bureau op de loer liggen, zet hij zijn ver haal voort. "Ja, u snapt wel, ge vaarlijke afvalstoffen werden niet altijd op de juiste wijze vernietigd. Eigenlijk klungel de men toentertijd maar wat aan. Er werd echt nergens op gelet". Bij de vraag waar deze gifbelten nu te vinden zijn, verschiet hij van kleur. "Nee, eh ..zo bedoel ik het niet. Ik geloof dat dat materiaal nergens in de grond is terechtgekomen. Nee, het kwam uiteindelijk wel op de goede bestemming terecht. Al leen de manier waaróp was wat omslachtig en gevaarlijk. Ik zal u een voorbeeld geven: kijk, explosieve stoffen moeten steeds nauwgezet worden ge controleerd. Een etherfles die te lang staat wordt een bom. Zou u een bom willen vervoe ren? Ik niet! Nu, dat gebeurde vroeger nog wel eens". Van Iterson schat dat de afgelo pen twintig jaar zo'n 2000 me dewerkers een beroep op de EHBO-dienst hebben moeten doen. De verwondingen liepen erg uiteen: van zuur in het ge zicht tot slagaderlijke bloedin gen. Meestal was er dan wat uit elkaar geklapt. De veiligheids man die ook een diploma EH BO op zak moest hebben, was de eerst aangewezen persoon om hulp te bieden. Eigenlijk, als Van Iterson heel eerlijk is, vond hij dat prachtig werk. "En als je zoiets kundig had aan gepakt, werd er vaak een grati ficatie in het vooruitzicht ge steld", zegt hij. Weer het dos sier op tafel. Volgens de brief jes heeft Van Iterson zo heel wat in de wacht gesleept. "In 1969 ruim tweehonderd gulden voor een loffelijke dienstver richting is toch niet niks", stelt hij met enige trots vast. Politieagent Terugkijkend op zijn loopbaan heeft hij het kweken van be grip voor de mede door hem opgestelde veiligheids- en voorzorgsmaatregelen eigen lijk het moeilijkste karwei ge vonden. "In het begin hield niemand zich eraan. Al gauw werd je politieagent genoemd, omdat de overtreders op een rapport stonden dat naar de beheerder van laboratorium ging. Op dit moment zijn de mensen zélf meer 'veiligheidsbewust' en worden de regels tamelijk goed nageleefd. Alleen de stof fen, waarmee op de laboratoria wordt gewerkt, zijn nu veel ge vaarlijker geworden". Hy noemt loodverbindingen, stoffen die op het zenuwstelsel werken (psychofarmaca) of thalliumverbindingen die zich in het lichaam vermenigvuldi gen. Stoffen, waarvan de effec ten nog lang niet allemaal be kend zijn. "Dat is bedreigend, maar je moet die gevaren ook weer niet overdrijven. Het ver keer is minstens zo gevaarlijk". Toch kwam Van Iterson nog wel eens zaken tegen die hij 'link' vond. "Ach zenuwachtig werd je niet meer zo gauw, maar als er ergens een chloorcylindcr stond te lekken, moest je bij het onschadelijk maken toch goed je hoofd erbij houden". Onberekenbaar Het waken over de veiligheid van de Leidse laboratoria houdt natuurlijk 's nachts niet op. Eigenlijk heeft Van Iterson zich de afgelopen twee decen nia dag en nacht verantwoor delijk gevoeld. Wanneer 'zijn' veiligheidsmannen iets niet vertrouwden, kon hij als hoogst verantwoordelijke man immers uit bed worden gebeld. 'In het 'nachtlab', staan ondanks de goede materiële veiligheids voorzieningen soms de meest onberekenbare proefmstellin- gen geïnstalleerd. Ja, de we tenschap, dat weet wat van daag de dag". Dp weg naar de uitgang, enkele dagen voor het grote afscheids feest dat voor hem is georgani seerd in het Gorleauslaborato- rium aan de Wassenaarseweg, zegt hij: "Hoewel afscheid ne men altijd iets treurigs heeft, heb ik toch het gevoel nuttig LEIDEN - Voor Turken, Marok kanen en Nederlanders wordt er zaterdag in Leiden Noord een ge zamenlijk offerfeest gevierd. Dit offerfeest, dat bij uitstek het feest van de Moslimse gemeen schap is, wil de organisatie aan grijpen om de verbroedering van buitenlandse en Nederlandse be woners te bevorderen. Het feest, dat zowel in buurt 't Spoortje als in het Gezondheidscentrum Noord wordt gehouden, duurt van vijf tot elf uur 's avonds. Het offerfeest werd officieel het af gelopen weekeinde al gevierd. Op de tiende dag van de pel- grimsmaand herdenken de gelo vige Moslims hoe Abraham be reid was zijn zoon te offeren aan God. In plaats van zijn zoon mocht Abraham echter ook een ram slachten, een gewoonte die de Moslims sindsdien elk jaar hebben voortgezet. Achtergrond van het offerfeest is ook de zorg voor de armen en minderbedeel den. Slacht een gezin een ram, dan wordt twee/derde van het vlees verdeeld onder arme men- Met deze gedachte in het achter hoofd heeft de organisatie van het offerfeest de toegang gratis gehouden. Subsidies van onder meer de gemeente en de Stich ting Rijn en Lek moeten de kos ten van het feest dekken. Het is overigens al de tweede keer dat er een gezamenlijk offerfeest wordt gevierd in Leiden. Vorig jaar kwamen maar liefst vierhon derd mensen buitenlandse en Nederlandse bezoekers op het feest bij de Burcht. Dit jaar verwacht de organisatie, (HTIB, AMAL, 'Leiden tegen Fascisme', de Raad van Kerken en 'Rijn en Lek'), zelfs nog meer bezoekers. In het gezondheids centrum aan de Bernhardkade wordt namelijk een apart vrou- wenfeest gehouden dat door raadslid Henriëtte van Dongen wordt geopend. Wethouder Pe ters geeft in buurthuis 't Spoortje het startsein voor het algemene feest. Op beide feesten wordt op Islamiti sche wijze geslacht schapevlees gegeten, maar ook andere Turk se, Marokkaanse én Nederlandse gerechten staan op het menu. Op het offerfeest kan bovendien worden gevolksdanst en er zijn optredens van Turkse en Marok kaanse groepen. Voor de kinde ren zijn er aparte activiteiten. Hengelsport (4) Viscollege De Ruisvoom viste zijn vijfde wedstrijd in de Rijn bij Koudekerk. Uitslag:' 1 Th. van Daalen 4125 gram-39 stuks, 2 M. Riemens 3050-353 W. van Wélzen 3350-32, 4 J. Nieuwenburg jr. 3600-28, 5 A. Sinteur 2975-32, 6 L. van De venter 28 75-30, 7 J. v.d. Berg 2700-28, 8 J. Brouwer 2150-24, 9 A. Bal 2000-19, 10 Th. Voskuil 1600-15. Kalender De verkoop van de Pro Juventute kalender van 1984 is deze week begonnen. Contactadres voor Leiden en omstreken: Mevrouw P. Taselaar, Tiboel Siegen- straat 9, Leiden. Bingo Het buurtcomité Tuinstad-Staal- wijk houdt vrijdag in het wijkge- bouw Herenstraat 64 een bingo- avond. Aanvang rond acht uur. Vredesweek In het kader van de Vredesweek houdt de Leidse Raad van Ker ken vanavond een extra openba re vergadering in het Bonaventu- ra College. Burggravenlaan 2. Joep Creyghlon houdt een inlei ding over het thema 'sociale ver dediging' als vorm van actieve geweldloosheid. Aanvang kwart voor acht. Film In het Filmhuis LVC, Breestraat 66, draait donderdag-, vrijdag en zaterdagavond de Duitse film 'Schwestem' van Margaretha von Trotta in plaats van 'Die bleieme Zeit' (vanavond op tv. te zien). 'Schwestem' gaat over de relatie van twee zusters die met elkaar samenwonen. Aan vang donderdag en vrijdag acht uur en kwart over tien; zaterdag kwart over negen. Straat/wijnfeest De horeca-ondememers die ge vestigd zijn aan de Hogewoerd gedeelte Gangetje-St.Jorissteeg) houden vrijdag een straat/wijn feest. Ook winkels doen hieraan mee. Het programma begint om vijf uur met draaiorgelmuziek. Van zeven lot acht uur zijn er di verse volksdansen te zien en van acht tot elf is er levende muziek, verzorgd door Big Bam Boo en zangeres Rosa King. Op straat zullen diverse kramen staan met specialiteiten en er zijn gratis drankproeverijen. Het desbetref fende gedeelte van de Hogewoerd wordt gedurende het straatfeest voor verkeer afgesloten. J. van Iterson: "Ik laat een veil werk te hebben verricht. Ik laat een veiligheidsdienst na". De nadruk legt hij op het woord dienst. n de loop van de middag had Van Iterson veel verteld. Hoe veilig zijn woning is met op el ke verdieping een brand blus (foto Holvast) ser. Dat studenten in de practi- cumlessen van alles uitprobe ren met gevaar voor eigen le ven. Na drie waarschuwingen werd hen de toegang tot deze lessen ontzegd. En hij vertelde dat de harmoniekapel, nu er dagen van ledigheid aanbre ken, op zijn hulp kan rekenen. LEIDEN - De 14-jarige René Pater uit de Prins Frederïk- straat en zijn buurjongetje Hendrik van der Laan deden gisteren een wat lugubere vondst op het terrein tussen de gasfabriek en de Prins Frederikstraat. Met handen vol menselijke beenderen keerden zij huiswaarts. Op dezelfde plek werden onge veer een jaar geleden ook al beenderen gevonden. De poli tie is toen in actie gekomen om het terrein bottenvrij te maken. Dat is dus kennelijk niet helemaal gelukt. Politie woordvoerder D. Graveland denkt dat dat komt door de lange regenperiode. "De aar de zakt dan naar beneden, al le andere dingen blijven lig gen en worden dan zicht baar". Hendrik van der Laan (links) en René Pater bij de vondst die ze gisteren deden op het terrein aan de Prins Frederikstraat. (Foto Holvast) Mentaliteitsverandering van de ge bruikers van gymzalen (J. Trou- wee in het LD van 13 september) heeft in de loop van de laatste ja ren al plaatsgevonden. Verant woordelijkheidsgevoel en plichtsbetrachting (volgens ge meentelijke voorschriften is de gebruiker bij constatering van gebreken en/of beschadigingen verplicht dit binnen 24 uur te melden) hebben plaats gemaakt voor een gevoel van: 'Laat maar, doorgeven heeft geen zin, de ge meente laat de boel zelf verpau peren'. Dat de heren van de afd. beheer Gemeentelijke Schoolgebouwen de beweringen van gebruikers naast hun bureau's deponeren, zoals de heer Trouwee zegt, was de gebruikers al duidelijk gewor den en heeft ongetwijfeld bijge dragen aan de voornoemde men taliteitsverandering. Enkele gebruikers hebben begin mei twee weken lang elke och tend tegen acht uur de zaal aan het Regenboogpad bekeken. De situatie was op dat tijdstip zo dat de stofwolken al onder en achter de banken en toestellen lagen te wachten om door de schooljeugd tot dwarrelen te worden ge bracht. De wc's meldden al van verre in geur en kleur hun aanwezigheid, terwijl toiletpapier zoals altijd schitterde door afwezigheid. Omdat de gymlessen om acht uur beginnen, mocht dus wor den aangenomen dat er niet werd schoongemaakt. De gebruikers hadden al eens om stoffer en blik en een bezem ge vraagd om die dan maar zelf ter hand te nemen. Stoffer en blik (en soms ook de bezem) waren vaak niet aanwezig, zodat het stof meestal op één hoop werd geveegd die er dan vaak na een week nóg lag. Bij telefonisch vermelden van deze feiten vertelde de heer Trouwee dat wegens bezuinigingen de za len sinds een halfjaar slechts één keer in de twee dagen werden ge reinigd (J.P. Kwestro in het LD van 7 september: "U kunt van mij rustig aannemen dat alle gymzalen elke ochtend voor schooltijd worden schoonge maakt"). Op de vraag of de gemeente de schoon maak-activiteiten ooit controleerde, zoals gebruikelijk in andere gemeenten, werd geantwoord: "Ondoenlijk en te duur". Vandalisme is volgens de heer Trouwee oorzaak van de dichtge spijkerde ramen. Maar zou het niet kunnen zijn dat de fragiele en ondeuglijk bevestigde raam- sluiters hier de hoofdschuldigen zijn? Bovendien neemt de ge meente geen afdoende maatrege len wanneer hier over wordt ge klaagd. De bezuinigingen worden als der de oorzaak genoemd. Bestonden deze vijf jaar geleden al? Bezui nigen houdt ook het zorgvuldig omgaan met gemeenschapsgel den in. Is het dan niet terecht te verwachten (zeker na herhaalde klachten) dat er gecontroleerd wordt of opgedragen werkzaam heden worden uitgevoerd. En laten we hopen dat deze brief zal bijdragen tot een mentali teitsverandering waarbij van dweilen met de kranen open we misschien nog eens zover komen dat er echt een dweil door de zaal gaat. NB. Gisteren bleek de zaal aan het Regenboogpad voor de eerste keer in vijf jaar schoonge maakt. Hopelijk gebeurt dan voortaan vaker en worden ook alle gebreken een keer verhol pen. Elly van Laren Ixiadal 8 Leiden In de rubriek 'Steeds' is al ver scheidene malen uitvoerig aan dacht besteed aan een civiele procedure tussen cje Protestants Christelijke Woningbouwvere- ning en een ex-bewoner van de Milanenhorst, die middels het Kantongerecht z'n 'recht' zocht. De voorgeschiedenis en de pro cedure zelf zijn te gecompliceerd om op deze plaats nader toe te lichten. Veel belangrijker is de door de Kantonrechter op 30 maart jl. gedane uitspraak. Op één punt tussen de gedaagde en de P.C.W. wordt de gedaagde in het ongelijk gesteld. Op een veel belangrijker punt echter wordt de gedaagde in het gelijk gesteld. Het betreft hier de door de PCW ten onrechte in rekening ge brachte servicekosten over de periode 15 september 1978 tot en met 31 december 1979 en de pe riode 1 tot en met 31 januari 1980. Het gaat hier om een totaalbe drag van 66,34. 7,70) 74,04. De gedaagde heeft zich bij z'n verweer beroepen op een (onaf hankelijkheid maar helaas niet bindend) advies van de Huur- commissie, zoals bedoeld in arti kel 13 der Huurprijzenwet Woon ruimte. De conclusie van dit ad vies van de Huurcommissie werd (en wordt) door de PCW niet bestreden. De Kantonrech ter heeft bij z'n uitspraak in over weging genomen, dat beide par tijen (dus zowel huurder lees gedaagde - als verhuurder lees PCW) 'daardoor wel aan dat advies gebonden moeten worden geacht'. Daarom werd de eiseres lees PCW - in dit gedeelte van haar vordering niet ontvankelijk verklaard. Deze uitspraak was zeer belangrijk voor 484 andere bewoners van in totaal vijf Hor sten in de Merenwijk, die aan de ze uitspraak van de Kantonrech ter rechten tot restitutie kunnen ontlenen. De gedaagde werd ver oordeeld in de kosten van de c.p. omdat hij een suggestie van de Kantonrechter opvolgde en een gedeelte van de vordering van de PCW betaalde, zonder dat de Kantonrechter met zoveel woor den vermeldde, dat betaling van een gedeelte van de vordering de gedaagde automatisch zou aan merken als 'veroorzaker van de procedure'. Het uitblijven van deze waarschuwing naast de ge dane suggestie door de Kanton rechter, die werd gevolgd om enerzijds uit de ontstane impasse te komen en anderzijds om een gebaar te maken, wordt inmid dels als uitermate onbillijk erva ren. Nog even afgezien van het feit, dat de berichtgeving van de vervolgbehandeling ten onrech te naar een oud woonadres werd gezonden en het simpele feit, dat er voor de veroordeling in de proceskosten geen verdeelsleu tel is gehanteerd rechtevenredig met de gedane uitspraak (nl. 235,83/309,88 x de proceskosten voor de gedaagde en 74,04/309,88 x de proceskosten voor de eise res) blijft keihard overeind staan, dat de PCWV haar moraliteitsbe ginsel op navrante wijze verloo chent. Zelfs een Leids wethou der en de Socialistische Partij, inzonderlijk Fenna Vergeer, heb ben zich ingezet om de PCW er toe te bewegen iedere bewoner van één der Horsten, die recht heeft op die 74,04, dat bedrag terug te betalen. Ondergeteken de, gedaagde in deze c.p. is ver oordeeld in de proceskosten en ervaart dit als verregaand onre delijk, daar de PCW niet veroor deeld is voor de component van de proceskosten, waarvoor zij in het ongelijk is gesteld. Het is een ingewikkelde materie en insi ders (PCW, de Socialistische Par tij, de betrokken wethouder en andere geïnteresseerden) zullen geen moeite hebben het betoog te volgen. Voor buitenstaander is echter het onderstaande rele vant. a) Waarom negeert de PCW een uit spraak van de Huurcommissie, een onafhankelijk en onpartijdig lichaam, dat een onpartijdig ad vies uitbrengt? b) Waarom negeert de PCW zelfs de uitspraak van de Kantonrech ter, die de gedaagde ex-Milanen- horst-bewoner (en met hem 484 andere bewoners van de Meren wijk) in het gelijk heeft gesteld? c) Waarom speculeert de PCW op de angst van andere Horsten-be woners eveneens een c.p. aan te spannen i.p.v. ruiterlijk haar on gelijk te erkennen en de 484 (ex-) bewoners van de horsten'74,04 terug te betalen? Ik heb het voortouw genomen, de procedure uitgelokt, ook voor 484 andere bewoners. Het was een harde les. Ik betaal de pro ceskosten en de PCW laat de ove rige bewoners in de kou staan. Een (voor ondergetekende) on begrijpelijke en onverteerbare zaak. A.C. Koekebakker M.P. Splinterlaan 142 Leiderdorp Wethouder Waal, in de vergadering van de commissie ruimtelijke or dening, openbare werken en ver keer van woensdag 14 september j.l. bracht u een Leids bedrijf in diskrediet door te zeggen: "De laatste keer dat ik er kwam had ik ook niet meer zo'n zin om te rug te komen". Sinds wanneer is het gebruikelijk, in uw functie als wethouder van Leiden, een bedrijf te bekritiseren. Het siert u niet als wethouder dit te doen, het getuigt ook van weinig intelligentie daar u met deze op merking het Leidse bedrijfsle ven) geen goéde dienst bewijst. In de negen jaren dat u als wet houder in Leiden functioneert heeft u genoeg economisch leed gebracht. Daarom zou ik het als Leids ondernemer op prijs stel len dat u zich voortaan van deze onnodige kritiek onthoudt. A.H. Hendriks. Nieuwe Beestenmarkt 26, Leiden Naar aanleiding van de .rubriek 'Achtergrond' door Jan Rijsdam van 16-9 jl., met als titel 'Laatste grote krachtmeting om verkeers beleid', merk ik het volgende op. Wordt de WD eindelijk wakker, door nu wat te gaan doen aan de eerder afgesloten Stationsweg en aan de overige verkeersmaatre gelen in dit gebied? Of zal wet houder Waal opnieuw sterkere argumenten hebben? Landelijk slaat de WD nu spijkers met koppen, alhoewel eenieder daar een eigen mening over zal heb ben; in Leiden is van deze daad kracht niets te merken. Jan Rijsdam noemt dit de laatste grote krachtmeting om het ver keersbeleid. Dit ben ik met hem óneens. Bij elke nu nog komende grote verkeersingreep zal een zelfde situatie ontstaan als nu bij de Stationsweg (Steenstraat enz.) Directe oorzaak van een en ander is dat zowel het college als de ge meenteraad keer op keer is voor bijgegaan aan de inspraakreac ties op de nota Verkeerscircula tieplan 3, in 1979 (38 reacties). a) Wat bijvoorbeeld staat er te ge beuren als ook de Zijlpoort voor autoverkeer wordt afgesloten, zoals is voorgesteld? b) Wat als er een stringent parkeer beleid komt, met een verbod overal op langparkeren, uiter aard gekoppeld aan een behoor lijke controle? Gevolgen zullen zonder meer zijn dat de bereikbaarheid van de binnenstad nog verder terug loopt, dat het parkeren moeilij ker en ook voor de bewoners - en de zakelijk belanghebbenden duurder wordt. Dus als ik het goed inschat, komen er nog meer en zeker niet minder interessante krachtmetingen. A.D. Lagerweij Hooigracht 76 Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4