StGGds Gemeente beperkt mogelijkheden om gratis te parkeren 'Miljoenennota is waar rampenplan' 'Actie voeren tegen botte bezuinigingen' Q BB520IBS03 Alphenaar krijgt drie jaar straf voor dodelijke steekpartij Aanranding in trappenhuis Kinderwagen total loss Sen met tcclcmk btaeLteeld l 198.WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - Het gratis parkeren in de binnenstad en omgeving zal de komende jaren fors verminderen. Steeds meer terreinen en straten zullen door middel van parkeermeters en -automaten worden ingericht voor betaald parkeren. De parkeermogelijkheden voor bewoners en bedrijven in de binnenstad zullen via het verlenen van ontheffingen wor den verruimd. icerl Na het parkeerterrein ten oosten van molen De Valk zal vermoe- delijk op korte termijn ook een parkeer(kaartjes)automaat wor den geplaatst (f 1,50 per uur) op :om- het parkeerterrein Kaasmarkt. De parkeerautomaat op het ter rein nabij molen De Valk zal mettertijd weer verdwijnen. On derzocht wordt de mogelijkheid 'Die om dit terrein op koopavonden von en zaterdagen te bemannen (slagboomparkeerterrein). Het 17 ligt in de bedoeling het parkeer- oeo terrein molen De Valk na de ope- I 30 ning van de parkeergarage Di- gros permanent te bemannen, ïit De komst van de parkeergarage maakt tevens noodzakelijk het ner- aantal gratis langparkeerplaat- ma' sen in de omgeving sterk te ver- tra minderen. Hiermee is reeds een ■jer aanvang gemaakt aan de Lam mermarkt. hei Controleurs Voordeel van een bemand parkeer- iën. terrein is volgens de gemeente dat voor 'mensen van buiten' de kans om een parkeerplaats te ns* vinden groot is. Een absolute be taalverplichting zal echter leiden tot een aanzienlijke toename van het illegaal parkeren, zoals bij 'an bushaltes, op fietsstroken, trot- jg toirs en bij parkeer- en stopver- boden. Het korps parkeercontro- is- leurs zal daarom moeten worden ;h- uitgebreid en zich meer richten el. op de zogenaamde randgebieden in plaats van op de parkeerloca- ties. Het herinrichten van de Kaas- or. markt, met als doel het aantal en parkeerplaatsen te vergroten, en het plaatsen van een kaartjesau tomaat zal circa 250.000 gulden gaan kosten. Dit bedrag zal ech- 13' ter na twee jaar volledig zijn te- el rugverdiend, zo verwacht de ge- [3] meente. De opbrengst van een parkeerautomaat wordt geschat op gemiddeld 1200 gulden per plaats per jaar. Door middel van een nieuwe par- keerontheffingsregeling kunnen I belanghebbenden (bewoners en bedrijven in de binnenstad) wor den uitgezonderd van algemene maatregelen die het langparke- s ren moeten beperken. Momen- teel geldt in Leiden de zoge- s naamde 'blauwe zone regeling' op grond waarvan bewoners ont heffing kunnen krijgen van de a parkeerduurbeperking. Bedrij ven komen niet voor deze ont heffing in aanmerking. Meer ontheffingen In een nieuwe parkeerontheffings- 1 regeling wil de gemeente tege moet komen aan de wens tot ver ruiming van de parkeermogelijk- 1 heden voor auto's van binnen stadsbewoners en van de in de 1 binnenstad gevestigde bedrij- ven. Voorgesteld wordt de huidi- ge 'blauwe zone regeling' zoda nig aan te passen dat het ook mo gelijk wordt ontheffing te ver krijgen van het betalen van par- keergeld aan de parkeermeter en de centrale parkeermeter (met uitzondering van de 1 uur-me ters). Het leeftijdscriterium van 26 jaar blijft gehandhaafd, omdat de ge meente wil voorkomen dat ook studenten van de parkeeronthef- fing gebruik kunnen maken. Per huishouding zal één ontheffing worden verleend. Naast bewoners zullen straks dus ook bedrijven in aanmerking kunnen komen voor een onthef fing. Bewoners en bedrijven ADVERTENTIE gaan voor de ontheffing wel een verschillend tarief betalen. Van de ontheffing kan slechts ge bruik worden gemaakt in dat deel van de binnenstad waar men woont of gevestigd is. Par keerterreinen zoals de Kaas markt en de Garenmarkt zullen als 'overloop' dienst doen en voor ontheffingshouders uit ver schillende binnenstadsdelen te gebruiken zijn. Het aantal te ver lenen ontheffingen zal per ge biedsdeel worden vastgesteld. Het parkeerterrein tussen Sta tionsplein en Morssingel zal mo gelijk ook bij de nieuwe regeling worden betrokken en worden in gericht tot betaald parkeren door middel van het inwerpen van geld in een automatische slagboominstallatie. Bewoners kunnen ook hier een ontheffing krijgen. Kinder dagverblijf universiteit geopend LEIDEN - Aan de Hooigracht werd gistermiddag het onderkomen van het universitai re kinderdagverblijf De Katte- kop geopend. De openingshande ling werd verricht door kinderen. 111 het kinderdagverblijf kunnen elke dag dertig kinderen worden opgevangen. De Kattekop heeft overigens nog wel met een probleem te kampen: er zijn slechts vier vaste mede werkers. Hoofdleider Albert Hel der daarover: "Via een regeling van het arbeidsbureau konden we altijd tijdelijke medewerkers krijgen, maar dat is tegenwoor dig niet meer het geval". Vier vaste medewerkers is te wei nig, vervolgt de hoofdleider. "Ja. hoe lossen we dat op? Ik hoop maar dat de universiteit ons kan helpen. Wij zijn tenslotte een on derdeel van de universiteit". Comité wil meer acties LEIDEN De protestbijeenkomst van het comité 'Prinsjesdag: Ak- tiedag!' was gisteravond in buurthuis 't Spoortje goed voor ongeveer honderd bezoekers. Or ganisaties die varieerden van het Leids Werklozencomité tot het Leids platform 'Kruisraketten Nee' kwamen bijeen om de giste ren gepresenteerde miljoenenno ta van repliek te voorzien. "Het is een waar rampenplan", zo werd gisteravond vastgesteld. "We moeten gezamenlijk actie gaan voeren tegen dit afbraakbeleid van de regering Lubbers". In zo'n vijftien steden in het land was Prinsjesdag gisteren uitge roepen tot actiedag tegen de mil joenennota waarin bijna twaalf miljard gulden op de overheids uitgaven wordt bezuinigd. El ders kwamen daar zelfs nep-gou- den koetsen aan te pas. In Lei den bestond de actie uit een fietstocht en de redelijk goed be zochte protestbijeenkomst van gisteravond. Het is dat de toneelgroep 'Alarm' af en toe reden tot lachen gaf, ver der was het vooral treurnis dat in 't Spoortje de klok sloeg. 'Ver dere afbraak van de voorzienin gen, daling van de inkomens, stijging van de werkloosheid en stijging van de kosten van le vensonderhoud': het is nog maar een greep uit de kwalijke gevol gen die de bijeengekomen orga nisaties uit de miljoenennota af leidden. "Gemeenschappelijk verzet is no dig én mogelijk", stelde de ver gadering na afloop vast in een slotverklaring. "Een beleid dat groepen mensen tegen elkaar uitspeelt, dat het bestaansmini mum uitholt, een klimaat schept dat discriminatie oproept en dat de overgrote meerderheid van de bevolking steeds verder in de knel brengt, verdient scherpe be- AbvaKabo bij universiteit: Somber hokte een aantal Leidenaars gisteravond in 't Spoortje bij el kaar. om de miljoenennota te verwerpen. strijding. Zo'n beleid zijn we spuugzat. En geld voor een ander beleid is aanwezig; geldstromen van miljarden en nog eens mil jarden". Het comité 'Prinsjesdag: Aktie- dag', dat op het moment door bij na 35 Leidse organisaties wordt gesteund, beschouwt zijn actie dan ook nog maar als een start punt. "Er zouden nog veel meer organisaties en mensen betrok ken moeten worden bij de acties tegen het regeringsbeleid". Vol gens de aanwezigen zouden met name de vakbonden zich sterker moeten verzetten tegen de bezui nigingsvoorstellen en daarmee de verslechtering van de positie van vele r LEIDEN - Aan de muren span doeken: geen gedwongen ontsla gen. Prinsjesdag was voor de Ab vaKabo een actiedag. Leden van de vakbond die werkzaam zijn aan de Leidse universiteit kwa men gistermiddag tijdens de lunchpauze bijeen voor een mee ting. Centrale vraag: wat te doen tegen de bezuinigingen? De bijeenkomst werd gehouden in een zaal van het faciliteitenge bouw op het Doelenterrein. Het liep niet bepaald storm. Een van de aanwezigen had dat aan het begin al snel door. Tegen een metgezel merkte hij op: "Ga gauw zitten, er is bijna geen plaats meer". Er waren twee sprekers uitgeno digd. Hen was gevraagd kort en bondig enkele opmerkingen te maken over de plannen van de overheid met betrekking tot de OOK BU SCHADE BENTU BU ONS BETER AF. Een aanrijding betekent zorgen Wij nemen die zorgen van u over Snel en vakkundig regelen wij de (oLilc schade afwikkeling voor u. Vanaf hel momcnl dal u on/e hulp inroept lol de aflevering van uw auto. Maar ze doen meer Kijkt u zelf Kamsteeg biedt gewoon meer. Zaterdag service Oegstgeest van 9-12 uur. Voor uw dringende reparaties. Afspraak maken kan ook. Een aanrijding? Wij repareren uw auto vlekkeloos, met BQVAG garantie natuurlijk. Uw auto In onderhoud? Maak, voor weinig kosten, gebruik van onze unieke Auto-Uitleen-Service Dagelijks gratis verlichtingscontrole V.A.G voor voordelig en vertrouwd vakmanschap Uw V AG deotar voor Vofciwopwi «n Audi: DEN HAAG/LEIDEN - Drie jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. Dat kreeg een 20-jarige Al phenaar gisteren door de Haagse rechtbank opgelegd, omdat hij in mei van dit jaar in Leiden na een vechtpartij de 23-jarige J. Riem uit Wassenaar had doodgesto ken. Mr. Imkamp, verdediger van de Alphenaar, had ruim twee weken geleden om vrijspraak ge vraagd omdat de dodelijke mes steek een gevolg van noodweer zou zijn geweest. De rechtbank hield het, evenals de officier van justitie die vier jaar gevangenis straf had geëist, echter op dood slag. De steekpartij had op 29 mei plaats, 's nachts in de Groenho- venstraat. Een groep jongeren uit Alphen aan den Rijn - onder wie de dader had het daar aan de stok gekregen met jongeren uit Leiden en omgeving, motor rijders die zich onder de naam 'Convicts' hadden verenigd. Eer der die avond hadden de Alphe- naren tevergeefs geprobeerd het Leidse jeugdcentrum Breehuys binnen te komen. Een week voor de steekpartij hadden beide groepen jongeren ook al met el kaar in de clinch gelegen. LEIDEN - In het trappenhuis in een flat aan het Pelikaanhof is onder bedreiging van een mes een 22-jarige vrouw aangerand. De vrouw die vrijdagnacht om half twee naar haar woning wil de, werd overvallen door een jon gen van ongeveer 18 jaar. Onder bedreiging van een mes heeft zij ontuchtige handelingen moeten ondergaan. LEIDEN - Een twee maanden ou de baby in een kinderwagen heeft gistermiddag een aanrij ding op een oversteekplaats'op de Zoeterwoudsesingel over leefd. De moeder, een 33-jarige vrouw uit Leiden, kwam evenals de baby met de schrik vrij. De kinderwagen werd zwaar be schadigd. Een 38-jarige automobilist uit Lei den zag de vrouw met de kinder wagen te laat. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Krantenjongen Iedereen is enthousiast, zegt Hans van Klinken en hijzelf is waarschijnlijk het meest en thousiast. Al een tijdje loopt hij rond met het idee en sinds an derhalve maand werkt hij ér nu serieus aan. In november moet de eerste aflevering van de 'Uit-krant' verschijnen. Een maandelijks periodiek over wat er in Leiden en de regio ge beurt, "met het accent op de betere culturele zaken". Van Klinken nam poolshoogte bij adverteerders, stak zijn licht op in het culturele leven, informeerde bij kennissen en zijn conclusie luidt: "Het wordt hoog tijd dat ér eens een uitgebreide agenda komt". Deugt het Leidsch Dagblad soms niet. Van Klinken? Nee, haast hij zich te zeggen. "Het is niet zo dat de dag- of weekbla den specifiek te kort schieten. Maar je mist wel eens iets dat de Uit-krant kan opvullen. Bo vendien is het prettig om elke dag geïnformeerd te kunnen worden via zo'n Uit-krant". Hoe gaat die Uit-krant er uit zien? Uiterlijk: "Het krijgt het formaat van het Leids Nieuws blad en als het een beetje gaat draaien een omvang van zo'n zestien pagina's. Maar dat is wel veel, hoor". Inhoudelijk: "Agenda plus een leuk verhaal. Een beetje scherp stukje over het culturele wereldje, roddel voor mijn part. Ook aandacht voor amateurs, maar dan niet voor zoiets als een handwerk- Hij legt uit: "Kijk, er zijn twee factoren waar je rekening mee moet houden: idealisme en commercie en commercie en idealisme". Hij bedoelt? "Je moet natuurlijk een beetje re kening houden met de adver teerders die je hebt. Ik ben dus ook van plan thematische nummers te maken. Over dis cotheken of over sauna's, zoiets. Nou, dat is dan voor die specifieke adverteerders heel aantrekkelijk". Wat is precies de Leidse regio? "Dat is moeilijk te zeggen". Valt Alphen er onder? "In eer ste instantie nog niet. Maar je hebt best kans dat dat later toch nodig blijkt. Wellicht dat Krantenjongen Hans van Klinken, uitgebreide agenda komt". we ook de grotere theaters van Den Haag er in op gaan nemen. Dat is tenslotte net zo'n auto ritje als naar Leiderdorp. Nee, niet Amsterdam. Dat is toch meer echt een dagje uit". Hoe zal de Uit-krant verkrijg baar zijn? "In principe wordt het gratis verspreid. Maar ik sluit niet uit dat het een kwar tje of zo gaat kosten. In elk ge val niet veel. Volgens de huidi ge plannen is het verkrijgbaar op zo'n vijfhonderd punten in de regio. Stadhuis, station, op dat soort plaatsen. Ga ik alle maal zelf doen. Ik ben ook van plan er 's avonds mee de hore ca langs te gaan. Is ook goed voor de adverteerders. Dan we ten ze tenminste: o, ja, dat is die jongen van de Uit-krant". 'Die jongen van de 'Uit-krant', vragen we angstig bij het ver trek, gaat toch niet ons pracht blad wegconcurreren? "Nou, dat was ik wel van plan, ja", lacht beginnend tycoon Van Klinken. "Maar ik zal een baantje vrijhouden". Dan is het goed. Twee graag. B.J. Musea zat? 'Leiden museumstad', dat weten we. Maar toeristen en dagjes mensen 'musea zat', dat is de vraag. Actueel geworden door een alarmerend bericht uit Rotterdam. Het museumbe- zoek in de Maasstad is de eer ste helft van dit jaar zo tegen gevallen dat het meest bezoch te museum 'De Buffel' al zijn maatregelen heeft getroffen,. De toegangsprijzen die on langs waren verhoogd, zijn nu weer verlaagd. Om het bezoe kersaantal maar een beetje op te krikken. Hoe nu, staat het daarmee in die hooggeprezen museumstad? Niet best, verzucht woordvoer der Van der Straaten 1 het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. "Het aantal bezoe kers dit jaar is lager dan vorig jaar en dat is een trend in het hele land". Hoofdschuldige? De economische recessie, weet Van der Straaten vrijwel zeker. "Museumbezoek is nu niet di rect de eerste levensbehoefte, dat gaan de mensen dus in dammen". En luidt zijn ver dere diagnose: "De mensen zijn somber. Die blijven thuis, die gaan er niet meer op uit". Vooral voor het museum niet zo leuk, want dat is volgens hem juist zo'n "vrolijk familie gebeuren". Even later heeft hij trouwens een tweede verdachte bij de klad den: de nieuwe verkeersroute langs molen De Valk. Het vol- kenkunde-museum aan de Steenstraat ligt er nu een tik keltje geïsoleerd bij, daar kom je niet zo makkelijk meer met je autootje. "En juist die aan voerlijn is zo verdomd belang rijk, joh", meent Van der Straa ten. Heeft het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg daar ook last van? Nee, ant woordt dr. F. Bastet. "Als je naar een museum wil, dan kom je daar toch wel". Dan zijn er kennelijk toch steeds minder die dat willen, want het bezoek aan Oudheden is dit jaar zo'n tien tot twaalf procent minder. Behalve "de geweldige zomer die iedereen buiten hield", denkt Bastet toch ook dat dat voornamelijk door de malaise komt. Overigens kan Volken kunde noch Oudheden de kaartjes verlagen. Dat kan niet en dat mag niet: beide musea zijn eigendom van de overheid. Omdat Steeds toen altijd oog heeft voor het positieve, leggen we ons oor het laatst bij De La kenhal en De Valk te luisteren. Bij het molenmuseum zet de dalende lijn van een paar pro centen minder ook dit jaar door. Maar uit De Lakenhal klinkt warempel luid gejuich op. Bijna vijftien procent meer bezoekers dan vorig jaar. Di recteur M L. Wurfbain vraagt: "Hoe dat komt? Ja, de tentoon stellingen. Daar hangt het na tuurlijk nauw mee samen". En kennelijk heeft men daar dit jaar nog al een gelukkige hand mee gehad Bezoekers van De Lakenhal hoe ven vooralsnog niet te rekenen op een prettige tariefsverla ging. Trouwens die van De Valk ook niet. B.J. universiteiten en hogescholen. Namens de AbvaKabo voerde Jaap Bartels het woord. "Het zijn botte bezuinigingen", wist hij. "En wij kunnen dan ook maar één ding doen: consequent verzet aantekenen". Onbegrijpe lijk vond hij het dat de besturen van de universiteiten en hoge scholen pas laat inzagen hoeveel ontslagen er in de toekomst zul len vallen. "Alles werd in geld uitgedrukt; over de ontslagen werd pas later gepraat". Bartels wees er aan het einde van zijn betoog nog eens op dat de AbvaKabo nog maar één ding kan doen: acties voeren. "We zul len ons inzetten voor het behoud van de arbeidsplaatsen". Of hij verwachtte veel succes te hebben met die acties - daarover repte de bestuurder in zijn ver haal met geen woord. Wel ver ontschuldigde hij zich nog voor de algemeenheid van z'n betoog. "Het kon niet anders, want ik zou het eenvoudig houden". Prioriteiten Na Bartels kwam Tineke Netelen bos aan het woord. Zij is lid van het hoofdbestuur van de PvdA en begon aldus: "Waar leg je de prioriteiten in het onderwijs veld". Even later werd duidelijk wat ze precies bedoelde: voor de PvdA heeft het wetenschappe lijk onderwijs niet de hoogste prioriteit. "Alfabetiseringscursussen zijn bij voorbeeld belangrijker. Het laat zich raden waarom wij dat vin den. Mensen die moeilijk aan de bak komen, moeten meer kansen krijgen". Dat er structureel bezuinigd moest worden aan de universiteiten is een duidelijke zaak, vervolgde de bestuurster. "De wijze waarop er tot nu toe werd bezuinigd, was niet goed. Elk jaar werd er een stukje afgehaald. Je zou het ook zo kunnen zeggen: eerst de lucht eruit en daarna elk jaar een stuk je van de kwaliteit afhalen". Nee, de tijd was rijp om te bezuini gen met visie. "Helaas heeft Deetman dat niet gedaan". Dat de minister de universiteiten heeft gevraagd zelf een plan te maken - een foute zaak. Andere woorden had Netelenbos er niet voor. "De PvdA vindt dat de po litici de keuzes hadden moeten maken. Daarna had er dan over leg met de universiteiten en ho gescholen moeten plaatsvin den". De spreekster had ook zo haar be denkingen met betrekking tot het sociale plan. "Laat Deetman dat eerst maar eens maken. En wij zien trouwens ook niet in hoe de minister er in slaagt om de wachtgeld-regeling veilig te stel len". ADVERTENTIE Alphen a/d Rijn Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3