c Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... 9 Dienstenbond wijst extra loonoffer af Vredesdiscussie ook in Duitse kerken W alradar-personeel blijft in rijksdienst Geen gevolgen van contact met dioxine 'Krantewij k' soms voor kinderbijslag nadelig FNV-plan voor betere uitkeringen: ...met een minimum of lager inkomen. EÜZE Snellere afhandeling planologisch besluit Cao-akkoord transport krijgt geen steun FNV 7,o^aaX^e nva l. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 Varia ROTTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft besloten de ver keersdienst van het Directoraat Generaal Scheepvaart en Mari tieme zaken (DGSM) niet te pri vatiseren. De plannen van de mi nister om het beloodsen van zee schepen door de 800 loodsen die in dienst zijn van het rijk en de gemeente Rotterdam te privati seren blijven wel bestaan. Minis ter Smit-Kroes heeft dit meege deeld op een vergadering van de bijzondere commissie van DGSM. Het besluit van de minister om het walradarpersoneel niet onder te brengen in een particuliere on derneming wordt door hen ge matigd positief beoordeeld. Het liefst zouden zij echter zien dat ook de plannen om het loodswe zen te privatiseren van de baan gaan. Het walradarpersoneel en andere werknemers binnen de verkeers- begeleidingsdienst van het rijk blijven toch enige vrees houden over hun werkgelegenheid, om dat de loodsen onder bepaalde voorwaarden wel willen meewer ken aan de door de minister voorgestelde privatisering. Een van die voorwaarden is dat al leen zij vanachter de radarscher men aan de wal adviezen aan zee schepen mogen uitbrengen. Tot nu toe verricht het walradarper soneel deze taak. PTT verhuurt centrale voor huistelefoon DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat met ingang van oktober kleine telefooncentrales ver huren aan particulieren, die er in hun huizen twee tot ten hoogste vier telefoontoestel len op kunnen aansluiten. De gewone abonnee krijgt daarmee dezelfde mogelijk heden als in telefooncentra les van bedrijven worden ge boden, zoals intern bellen en het doorgeven van gesprek ken naar andere toestellen. De PTT denkt dat de nieuwe centrales interessant zijn voor mensen met een grote woning en voor mensen die hun werk aan huis hebben. DEN HAAG (GPD) - Het medisch onderzoek bij achttien vroegere werk nemers van Philips-Duphar in Amsterdam is afgerond. De onderzochte werknemers waren in 1963 tijdens hun werk in aanraking gekomen met de giftige stof dioxine. Bij het onderzoek zijn echter geen aantoonbare gevolgen van de vergiftiging gevonden, behalve een acne-achtige hui daandoening, die kenmerkend is voor dioxine-vergiftigingen. De overige klachten die de onderzochten hadden, zoals aandoeningen aan hart en bloedvaten, de wervelkolom, de luchtwegen en de urine weg, kwamen bij hen niet vaker voor dan bij andere mensen van hun leeftijd. De onderzochte personen hadden allen op vrijwillige basis aan het onderzoek meegewerkt na een oproep in de dagbladen in 1981. Het onderzoek is uitgevoerd onder toezicht van de Medisch Biologisch Laboratorium van TNO. Naar aanleiding van de uitslag heeft staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello gezegd, dat zij geen aanleiding ziet voor een onderzoek onder een grotere groep personen, die mogelijk met de stof in aanraking zijn gekomen. DEN HAAG (GPD) - Veel jon geren verdienen wat extra zakgeld met een krantewijk of een baantje in een super markt op donderdagavond. Dan komt echter al snel de vraag of zo'n bijverdienste gevolgen voor de kinderbij slag kan hebben. Het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekeringen heeft alle re gels hierover in een foldertje op een rijtje gezet. De hoogte van de kinderbijslag is afhankelijk van het bedrag dat ouders aan hun kind uit geven. Bij jongeren onder de zestien die thuis wonen, be staat er geen enkel probleem. De ouders hoeven dan name UTRECHT (ANP) De Dienstenbond FNV voelt niets voor een extra loonoffer voor de verbeteringen van het uitkeringenstelsel die de vakcentrale FNV vorige maand in een discussienota heeft geopperd. Het gaat daarbij vooral om een hogere uitkering voor langdurig werklozen (boven het huidige bijstandniveau) en gelijkberechtiging van mannen en vrouwen bij de wwv-uitkering. De Dienstenbond wil wel jaarlijks kiezen tussen inleveren voor kor ter werken of het betalen van ho gere premies voor betere sociale voorzieningen. Dit zal echter uit de beschikbare financiële onder handelingsruimte (prijscompen satie e.d.) moeten worden be taald, zonder verdergaande loon- offers, zo heeft de bondsraad van de Dienstenbond gisteren in Amersfoort besloten. De afgelopen maand heeft de bond in het land ledenvergaderingen gehouden over de toekomst van de sociale zekerheid, waarvan de bondsraad nu de balans heeft op gemaakt. De Dienstenbond is daarmee de eerste FNV-bond die een standpunt klaar heeft voor het speciale FNV-congres dat op 25 oktober over de sociale zeker heid wordt gehouden. Het is niet de opzet om op het congres al met een kant-en-klaar plan voor een nieuw stelsel te komen, dat in 1984 al inzet van onderhande lingen wordt. De bedoeling is om de binnen de FNV hier en daar verschillende meningen over de sociale zekerheid- onder een ge- meenschappelijjke noemer te brengen. Met name de Industrie bond FNV vreest dat hogere kos ten voor de sociale voorzienin gen het nastreven van arbeids tijdverkorting in de weg lopen. De Dienstenbond vindt dat hogere premies als gevolg van een groei van het aantal uitkeringsgerech tigden wel aanvaardbaar zijn. Voor de financiering van deze volumegroei mag van de werk nemers een extra offer worden gevraagd, maar voor verbetering van de uitkeringen op zich niet. De bond vindt overigens dat er bij verbeteringen van het stelsel zoveel mogelijk naar oplossin gen moet worden gezocht die geen extra kosten met zich mee brengen. De betere voorzieningen die de FNV-discussienota wenst zullen volgens voorzitter Freek Tho- masson als gevolg van de be perkte financiële mogelijkheden in stapjes moeten worden inge voerd. Bijvoorbeeld vanaf 1985. Het gelijktrekken van de rechten wwv-uitkering heeft daarbij wat de Dienstenbond betreft priori teit. Dit alles zal echter jaar voor jaar afhankelijk zijn van de be reidheid van de achterban om hiervoor een keuze te maken, ten koste van arbeidstijdverkorting of instandhouding van de koop kracht. ADVERTENTIE Zelfstandigen; als U minimum of lager inkomen had, dan is er nu-ook voor U een eenmalige uitkering: de EUZ '82. Als U na wilt gaan of ook Uw inkomen tot het minimum gerekend wordt en of ook U recht heeft op een uitkering leest U er dan de folder, die U over de EUZ 1982 heeft ontvangen, nog eens op na. Vraag dan direct met de antwoordkaart het aanvraagformulier aan. In de toelichting, die U daarbij ontvangt staat alles over de Regeling. De folder is ook verkrijgbaar bij het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK) en bij de Kamer van Koophandel in Uw omgeving. U kunt ook direct een aanvraagformulier krijgen door een briefkaart met naam en adres te sturen naar SCDK, antwoordnummer 17440, 1000 SN Amsterdam. Zelfstandigen in de agrarische sector en de visserij kunnen het aanvraagformulier verkrijgen bij de districtsbureauhouder van de STULM of een briefkaart zenden aan de STULM, antwoordnummer 10560, 2500 WB 's-Gravenhage. De termijn van inzending van de aanvraag formulieren sluit op 29 februari 1984. Uw accountant of boekhouder kan U eventueel ook inlichtingen geven over de Regeling. Voor werknemers met een minimum inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau geldt deze Regeling niet. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Tel. 070-793911 r de gemeenteraads- lijk niet aan te tonen hoeveel geld ze aan de kinderen uit geven. Bij kinderen boven de zestien jaar komt het anders te liggen. De regels verschil len per situatie. Er spelen dan allerlei zaken een rol. Woont het kind thuis of buitenshuis, voor welk deel wordt het door de ouders on derhouden, krijgt het een stu diebeurs? De folder gaat uit gebreid op de verschillende situaties in en legt ze uit aan de hand van voorbeelden. De folder is te bestellen bij het Voorlichtingscentrum Socia le Verzekring, Zwaansvliet 3, AP Amsterdam, tel 020- 448418, toestel 17 en 18. Directeur De Waarheid: geen faillissement DEN HAAG (GPD) - Directeur Ge rard Pothoven van het dagblad De Waarheid ontkent ten stellig ste dat het communistische dag blad voor een dreigend faillisse ment staat. In een interview met De Waarheid ontkent hij verder dat overwogen zou worden om het blad vanaf 1 januari nog maar drie keer per week te laten ver schijnen. Pothoven noemt de berichten over de moeilijke situatie bij zijn krant „volkomen uit de lucht ge grepen". Maar tegelijkertijd kon digt hij aan dat het blad op 8 ok tober in Amsterdam een grote manifestatie organiseert „ter ver sterking van deze krant". Tijdens de manifestatie zullen medewer kers van VARA, VPRO en Radio Stad een vier uur durende praat show organiseren. De Waarheid-directeur geeft toe dat de financiële positie van het blad zorgelijk is. Een grote na jaarsactie staat dan ook op sta pel, terwijl het CPN-bestuur in juni heeft besloten om twee ton extra ter beschikking te stellen van de krant. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil planologische beslissingen zo snel mogelijk afronden. Voor alle procedures die nu lopen, is een actieprogramma vastgesteld. Een besluit over de eventuele in poldering van de Markerwaard zal volgens dat schema bijvoor beeld in maart 1984 bekend zijn. De definitieve plannen voor de Waddenzee zullen in december dit jaar worden gepubliceerd. Dergelijke veel omvattende beslui ten neemt het kabinet pas na een procedure die bekend staat on der de naam Planologische Kernbeslissing (PKB's). Met in spraak van belanghebbenden duurt die procedure tegenwoor dig drie tot vier jaar. Dat is veel te lang, vindt het kabinet. In de toekomst mag dat niet langer dan anderhalf jaar duren. De PKB zal niet wettelijk worden geregeld in de Wet op de Ruimte lijke Ordening. De behandeling van wijzigingen van die Wet duurt door allerlei politieke pro blemen, bijvoorbeeld de discus sie over het afschaffen of vermin deren van het Kroonberoep, al bijna acht jaar. De regering heeft de laatste wijziging na advies van de Raad van State nu opnieuw naar de Tweede Kamer gestuurd, gelijk met het actieprogramma voor de lopende planologische beslissingen. Na het advies van de Raad an State heeft de regering nog enkele kleine wijzigingen aangebracht maar die zouden niet wezenlijk zijn. Als de Kamer de wijzigin gen aanvaardt, betekent het dat in de toekomst de procedure voor bestemmingsplannen sterk wordt ingekort. De tijd tussen het moment waarop een bestem mingsplan ter visie wordt gelegd en de goedkeuring door Gedepu teerde Staten mag nu hooguit dertien maanden zijn. Het blijft mogelijk in beroep te gaan tegen een bestemmingsplan bij de Kroon maar ook aan de behande ling van zo'n beroep door de Raad van State wordt een maxi male termijn gesteld van twaalf maanden. In de huidige wetge ving kan een kroonberoep jaren in beslag nemen. Gemeentebesturen krijgen in de nieuwe opzet van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ruimere mogelijkheden vrijstelling te verlenen van bestemmingsplan voorschriften. Zowel provincie besturen als de minister (van ruimtelijke ordening) krijgen grotere bevoegdheden om in sle pende kwesties bindende beslui ten te nemen. De minister kan voortaan ook gemeenten aanwij zingen geven over de inhoud van bestemmingsplannen. Voorheen konden alleen Gedeputeerde Staten dat doen. RIJSWIJK (ANP) De werkge versorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer over de weg hebben gisteren met de Vervoersbond CNV een ak koord bereikt over een nieuwe cao, die met ingang van van daag geldig is tot 1 januari 1986. De Vervoersbond FNV was volgens een medewerker van NOB wegtransport, een van de werkgeversorganisa ties. niet bereid het akkoord te ondertekenen. De FNV-bond vindt de voorstel len van de werkgevers onaan vaardbaar. Volgens delegatie leider Sanders zijn ze in strijd met het vorig jaar in de stich ting van de arbeid bereikte ak koord tussen Kok/Van der Meulen (vakbeweging) en Van Veen/Van Eijkelenburg (werk gevers). Dat akkoord behelst verbetering van de financiële positie van het bedrijfsleven en arbeidstijdverkorting ten gunste van werklozen. Volgens de werkgevers kan een cao-akkoord met het CNV bin dend worden verklaard voor de FNV-leden. De cao is van toepassing op 65.000 vrachtwa genchauffeurs. Belangrijkste element van ,de nieuwe cao is vermindering van de compensatie voor over werk in ruil voor werkgelegen heid. Concreet betekent dit dat werk boven de 240 uur per vier we ken in vrije tijd wordt vergoed. Tot nu toe kregen de chauf feurs dit overwerk met 130 pro cent vergoed, nu dus met hon derd procent. De Vervoersbond FNV heeft be sloten om de werkgevers in het beroepsgoederenvervoer uit te nodigen om verder te onder handelen over de cao. De bond, die gisterochtend het overleg opschortte, vindt dat de onderhandelingen nog niet zijn afgerond. ADVERTENTIE De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op bun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. De kernbewapening is ook in de kerken van de beide Duitslanden een hoofdpunt van gesprek. Op 'zo indringend mogelijke wijze' waarschuwt de synode van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) in een resolutie voor opstelling van nieuwe kernwapens. Een nieuwe ronde van de wapenwedloop zal ermee worden ingeluid. De syno de vreest, dat de waarschuwings tijd en de politieke speelruimte in crisissituaties op schrikbaren de wijze dreigt te worden inge kort. "Daardoor kan des te ge makkelijker een misverstand of een technische of menselijke te kortkoming een kernramp inlei den". De Oostduitse synode doet in de eenstemmig aangenomen re solutie een beroep op Oost en West om elkaar tegemoet te ko men. De Navo zou haar speel ruimte in Genève zo moeten ver groten, dat de onderhandelingen over wapenbeheersing met goed gevolg kunnen worden afgeslo ten. De Sowjet-Unie zou haar be reidheid tot het weghalen en ver nietigen van raketten reeds nu in daden moeten omzetten. Boven dien zou een bindende afspraak moeten worden gemaakt voor uitstel van plaatsing van kernra ketten voor de korte afstand. In een tweede resolutie vraagt de synode de eigen regering, meer ruimte te scheppen voor 'een op eigen verantwoordelijkheid rus tende vormgeving van het leven' en meer openheid te brengen in haar informatiepolitiek. De er varingen. opgedaan in de sa menwerking tussen kerk en staat voor de viering van het Luther- jaar, zouden de staat de moed moeten geven om meer vertrou wen te schenken en meer reke ning te houden met de mondig heid van de mens. Beperkte risico's De Evangelische Kerk in Duits land (Bondsrepubliek) bepleit met het oog op de komende vre desdiscussie bevriezing van het aantal kernwapens op het huidi ge niveau, 'als een eerste stap op weg naar nucleaire ontwape ning'. Het moderamen (bestuur) van de kerk veroordeelt het eer ste gebruik van kernwapens en ook 'het starre en schematische denken van het afschrikkingse- venwicht'. "Het kan nodig zijn, tijdelijk beperkte risico's te ne men, zoals eenzijdig afzien van meer bewapening". De raad roept de supermachten op om bij de onderhanelingen in Genève een drastische vermin dering van het aantal kernwa pens in Europa te bereiken. "Op dit moment komt het er vooral op aan, de dreiging in Europa weg te nemen, die uitgaat van .een nieuwe kwaliteit kernwa pens". Het kerkbestuur aanvaardt ge weldloze vormen van protest. Zij die na een mislukken van 'Genè ve' onvoorwaardelijk verzet te gen plaatsing van kruisraketten hebben aangekondigd, mogen zich niet aan de democratische rechtsregels onttrekken. "De de mocratie in de huidige Bondsre publiek verschilt fundamenteel van de situatie in het Derde Rijk". Daarom wijst het bestuur van de Duitse kerk een vergelij king van het kernwapenprotest met het verzet tegen Hitler- Duitsland van de hand. Van de Conferentie van Europe se Bisschoppen - die nu in het Joegoslavische Zagred vergadert is op dit ogenblik geen vredes boodschap te verwachten. Dat deelde kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster en voorzitter van de conferentie, "Wij spreken nog niet voldoende eikaars taal, zodat hoogstens kan worden gezegd, dat wij in princi pe eenstemmig zijn over het vre desvraagstuk". De Europese bis schoppen bekijken nu de onder linge verschillen in hun uitspra ken over dit onderwerp. Dat er geen eenstemmigheid bestaat, schreef kardinaal Hume toe aan de verschillende politieke ont wikkelingen in de Europese lan den. Demonstratie Volgens de provinciale Raad van Kerken in Groningen ligt het nu op de weg van de kerken, hun eerder uitgesproken morele af wijzing van massavernietigings wapens op zo breed mogelijke schaal metterdaad duidelijk te maken, in het volk en aan de re gering. Juist om de gesprekken over vermindering van kernwa pens richting te geven, mag van de kerken gevraagd worden, dat zij zich tegen vermeerdering uit spreken, zegt de provinciale raad. De raad roept de kerken op, hun leden te stimuleren tot deel neming aan de vredesdemon stratie op 29 oktober in Den Haag. Het beleid van de hervormde sy node met betrekking tot Zuidelijk Afrika wordt niet we zenlijk aangetast nu de kerkelij ke commissie voor de behande ling van bezwaren het synodebe sluit over contacten met de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging 'African National Congress' nie tig verklaarde. In een reactie op het besluit van de commissie zegt het moderamen (dagelijks bestuur) van de syno de. dat de commissie de bezwa ren tegen het synodebesluit van 1982 niet ontvankelijk had moe ten verklaren. Want in 1978 be sloot de synode al om de contac ten met groeperingen in de Zuid- afrikaanse bevrijdingsstrijd te intensiveren, en dat besluit is destijds niet aangevochten. Het synodebestuur is dan ook ver baasd over de uitspraak. De gedachte dat contact met bevrij dingsbewegingen kan worden uitgelegd als erkenning van ge weld. is. volgens het synodebe stuur, in strijd met de stukken en de ter synode gevoerde discussie. "Er wordt ons alleen gevraagd, het bevrijdend geweld niet uit zijn verband te lichten en naast de mensen te staan die in een ge welddadige samenleving zoeken naar gerechtigheid en toekomst". Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Alblas F. van Roest Uddel; aangenomen naar Vrouwenparo chie (Fr.) kandidaat mevr. H. A. Oosterveld-van Aken Engwie- rum, naar Amsterdam H. W. van den Toorn Zwijndrecht. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor St. Catharines (Canada) C. Vogelaar Benthuizen. De Indonesische regering ver strekte een visum voor drs. F. Duim, die in dienst van de gere formeerde zending docent wordt aan de theologische hoge school van Abepura, West-Irian. In december vorig jaar was de aanvraag nog afgewezen. Het visumbeleid van de Indonesi sche regering is de laatste tijd opvallend versoepeld. (Her plaatsing bericht van gisteren wegens witte vlek in de tekst).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23