LEIDSCH DAGBLAD 'Laat Unifil in Libanon' Opstand in Zutphense gevangenis Herstel duurt te kort voor Derde Wereld John Block daagt CNV- bond voor de rechter PvdA vraagt uitleg over wapenvondst Zware druk Frankrijk en VS op Nederland Rechter tegen uitwijzen van Armeniërs Staat rijdt, rookt en drinkt mee 'Verhoging aardgas- prijs niet afdragen' BELGIE ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37196 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Boot zinkt op de Nijl: tien doden CAIRO (AFP) - Een drijvend restaurant met bijna 250 mensen aan boord is afgelo pen nacht op de Nijl gezon ken bij Meadi, niet ver van Cairo. Daarbij zijn ongeveer tien mensen verdronken. De passagiers waren gast van de eigenaar die het huwelijk van zijn dochter vierde. De boot sloeg om toen het gezel schap aan één kant instapte. ZUTPHEN (ANP) - Gedetineerden in het Zutphense huis van bewa ring blijken maandagavond fel in opstand te zijn gekomen tegen enkele door de gevangenisdirec tie aangekondigde bezuinigings maatregelen. Zij stichtten ver schillende brandjes, sloegen rui ten in en vernielden celdeuren. Dit heeft directeur J. de Graaf van het huis van bewaring vanoch tend bevestigd. Volgens hem is het ook zondag al onrustig ge weest in de inrichting, waar in to taal vijftig gedetineerden verblij ven. De door het oproer aange richte schade bedraagt volgens de directeur enkele duizenden guldens. Tien cellen zijn voorlo pig onbruikbaar. Na de onrust van zondag kondig den enkele gedetineerden voor maandag hardere acties aan. "Zij dreigden dat maandag het dak van het gebouw zou gaan", aldus De Graaf. Hij besloot daarom ze ven van de oproerkraaiers door de gestichtswacht naar Veenhui- zen te laten brengen. Desondanks bleef het onrustig. Toen tegen de avond de zaak es caleerde, werd in overleg met Justitie besloten opnieuw zeven gedetineerden naar Veenhuizen te brengen. De veertien zijn in middels gestraft met twee weken afzondering. Volgens de opstandige gedetineer den betekenen de aangekondig de bezuinigingsmaatregelen een aanslag op hun bewegingsvrij heid. 32 PAGINA'S BEIROET (GPD) - Nederland staat onder zware interna tionale druk om het Unifll-bataljon in Zuid-Libanon te handhaven. Zowel Franse als Amerikaanse militaire en diplomatieke bronnen in Libanon hebben bevestigd dat Frankrijk en de VS aan Nederland hebben ge vraagd zijn eenheid niet terug te trekken. NUNSPEET Op de weg Amersfoort-Zwolle ter hoogte van het viaduct Nunspeet ontstond vanochtend een grote ravage. Een tankwagen en twee vrachtauto's kwamen door onbekende oorzaak met elkaar in botsing. Bij de aanrijding raakten twee personen gewond. (Foto anpi GENEVE (AP) - Het opgetreden economische herstel in de Wes terse landen, is vrijwel zeker van te korte duur om soelaas te bie den voor de landen in de Derde Wereld. De groei in de VS kan een positie ve invloed hebben, maar de dure dollar en de hoge rente werken ALMELO (ANP) De president van de rechtbank in Almelo, mr. H. van den Biesen, heeft vanoch tend de Nederlandse staat verbo den acht Armeense christenen het land uit te zetten. Hij vindt dat van hen op humanitaire gronden niet kan worden ver langd dat zij naar Turkije terug keren. De gezinnen hadden van de staats secretaris van justitie bericht ge kregen dat hun verzoeken om toelating werden afgewezen. Ze gingen in beroep bij de Raad van State. De president heeft be paald dat zij mogen blijven tot in hoogste instantie op hun verzoe ken is beslist. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtempera tuur ongeveer 11 graden. Middag- temperatuur omstreeks 17 graden. Matige wind, draaiend van noord west naar zuidwest, windkracht 4. 22 september 1983 juist weer nadelig, zo schrijft de wereldhandelsconferentie Unc tad in haar vandaag verschenen jaarverslag. Het verslag bevat opnieuw een pleidooi voor een verhoging van de grondstoffenprijzen (gunstig voor de producenten in de ont wikkelingslanden) en internatio nale maatregelen om de econo mie van de arme landen te stimu leren. Het pleit maakt niet veel kans, want soortgelijke plannen werden eerder dit jaar door de westerse industrielanden afge wezen op de bijeenkomst van de Unctad in Belgrado. Het rapport wijst erop dat de ver mindering van de leningen van commercièle banken, de landen van de Derde Wereld aanzet tot een matigingsbeleid dat funest is voor economische groei. DEN HAAG (GPD) - De Dienst Informatie en Artikelen (DIA), een zelfstandig werkend bureau iri Den Haag, heeft op een rijtje gezet hoeveel de staat "verdient" aan benzine, sterke drank en sigaretten. Daaruit blijkt dat van elke liter superbenzine 72,8 cent wordt afgedragen aan de fiscus en dat daar bovenop nog eens op elke liter 29,1 cent wordt berekend, plus eén zg. voor- raadafdrachtbelasting van rond 10 cent. In totaal gaat van de gemiddelde prijs van 185 cent per liter dus 111,9 cent naar de overheid. Van de literprijs van (wat goed kopere) jenever - vijftien gul den - gaat 11,98 naar de be lastingen (accijns 9,59, btw 2,29 en vergunningsrecht 0,10). Van een pakje sigaret ten dat 3,50 kost, gaat ruim een rijksdaalder naar de staat. Van de recente prijs verhoging van een dubbeltje per pakje gaat 7,3 cent naar de fiscus. Het kabinet-Lubbers besloot in ju ni de Unifil-troepen op 19 okto ber te laten terugkeren. Volgens bronnen in Beiroet is het Neder landse ministerie van buiten landse zaken verzocht de terug trekking van de „Blauwe Baret ten" enkele maanden uit te stel len, gezien de huidige crisis in Libanon. „Er is een mogelijkheid dat zowel de Druzen als de regering in Bei roet een compromis zouden aan vaarden waarbij eenheden van de Unifil-vredesmacht van de Verenigde Naties in het omstre den Shouf-gebergte gelegerd zouden worden. Wij hebben de Nederlanders niet direct bena derd om die taak op zich te ne men, maar wél om in elk geval in Zuid-Libanon te blijven als an dere eenheden van Unifil naar de Shouf overgeplaatst worden", al dus een Amerikaanse officier. De woordvoerder van het ministe rie Van buitenlandse zaken ver klaarde vanmorgen desgevraagd dat Nederland „voorlopig afwij zend" heeft gereageerd op het Franse en Amerikaanse verzoek. „Volgens het kabinetsbesluit kan slechts tot verlenging van het Unifilmandaat worden over gegaan als sprake is van „een be langrijke wijziging" van de situa tie in Libanon. Volgens Neder landse opvatting is daarvan geen sprake". Omdat het hier om een verzoek van twee „belangrijke bondge noten" gaat, is het in Den Haag wel serieus overwogen. Maar, al dus de woordvoerder, de gedach ten om Unifil ook in Noord-Liba- non te stationeren spreekt ons niet zomaar aan. Dat betekent een politietaak om strijdende partijen uit elkaar te houden. Wij zien Unifil in de eerste plaats als een vredesmacht. Onze taak was de grenzen in Zuid-Libanon te vrijwaren van infiltratie. De Is raëlische inval heeft die taak overbodig gemaakt. In die situa tie is geen verandering geko- De woordvoerder geeft echter toe dat het terugtrekken van het Unifil-detachement uit Zuid-Li banon een einde kan maken aan „het eiland van rust en stabili teit" waarvan nu sprake is. Ne derland staat daarom niet afwij zend tegen onderhandelingen over een wijziging van het Unifil mandaat (zo'n wijziging zou noodzakelijk zijn wanneer Unifil ook in Noord-Libanon wordt ge stationeerd). In politiek Den Haag wordt het niet onmogelijk geacht dat onder de druk van de omstandigheden de wens van de bondgenoten zal worden inge willigd. Jitzak Sjamir (foto AP) Sjamir de nieuwe premier van Israël PAGINA 11 Zure regen wordt beter aangepakt PAGINA 7 Tahamata gelooft er niet meer in Kits over kleding en modegrillen DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-ka- merlid Van den Bergh, voorzitter van de kamercommissie voor de fensie, wil dat minister De Ruiter (defensie) de commissie vertrou welijk tekst en uitleg geeft over de jongste wapenvondst bij Arn hem. Hij heeft daarom vanmid dag gevraagd. Konsumenten Kontakt vraagt Vegin: HOOFDDORP (GPD/ANP) - Kon sumenten Kontakt dringt er bij de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland, de Vegin, op aan de aangekon digde gasprijsverhoging voor kleinverbruikers met drie cent niet af te dragen aan de Gasunie. Directeur Bert Donia zei dat van middag bij de viering van het 50- jarig bestaan van het gasbedrijf Haarlem mermeer. In zijn toespraak prees Donia de Vegin vanwege de resolute wijze waarop zij zich tegen een verdere SCHIPHOL (GPD) - Luchtvaart- ondernemer John Block heeft de Vervoersbond CNV in kort ge ding gedagvaard wegens de brief met bezwaren tegen een vergun ning voor Air Holland die zeven bonden op 1 juli naar minister Smit-Kroes hadden gezonden. Block bestrijdt hun mening en eist rectificatie. Het kort geding P UTOVERHUU Gratis inzittenden verzekering pü Het Motorhuis Vondellaan 80. leiden. Tel071 -76 9315 dient aanstaande maandag in Utrecht. In de brief somt de bond een reeks bezwaren op. Gewezen wordt niet alleen op de overcapaciteit die bij KLM, Martinair en Trans- avia is ontstaan door de sterke te rugval van het vakantievliegver- keer, maar ook op uitspraken van Block over de door hem ge wenste bedrijfsvoering. - De bezwaren van de Vervoersbond CNV werden gedeeld door de Vervoersbond FNV, de Unie BLHP en de verenigingen voor luchtvaartpersoneel. Doordat de brief was geschreven op CNV- papier en getekend door een CNV-bestuurder, is alleen deze bond gedagvaard. Block wil volgend jaar april begin nen met zijn onderneming, waar- John Block (foto gpd> bij hij op last van Smit-Kroes al leen gebruik mag maken van de vliegvelden Zestienhoven (Rot terdam) en Beek (Zuid-Lim burg). gasprijsverhoging verzet. De krachtdadige voornemens, die de vereniging de laatste tijd heeft geuit, moeten volgens Donia ook tot daden leiden en mogen niet verworden tot papieren tijgers. Donia doelt hiermee op eventuele juridische procedures die Vegin gaat aanspannen, wellicht bij het Europese Hof van justitie. Door, hangende deze procedures, de inkoopprijsverhoging niet af te dragen aan de Gasunie, hanteert de Vegin echter haar sterkste wa pen. In zijn toespraak deed Donia ook een dringend beroep op de leden van de Tweede Kamer. Nu de gasprijs wordt gebruikt om ver kapte belastingverhogingen door te voeren, mag de TVeede Kamer dit niet onbesproken la ten. „Zeker de kamerleden die zich de laatste weken kritisch hebben uitgelaten over de gas prijs moeten 'op 12 oktober tij dens de algemene en politieke beschouwingen hun tanden la ten zien". Zoekactie naar verdwenen meisje SLUISKIL (ANP) - De politie in Zeeuws-Vlaanderen is vanmor gen begonnen met een zoekactie in een woning in Sluiskil. Men hoopt daar sporen aan te treffen van het lichaam van een 7-jarig meisje, Ramonda Daneels, dat op 17 april 1980 spoorloos uit Sluiskil verdween. In het pand heeft tot voor kort een 27-jarige Belg vertoefd, die wordt verdacht van de moord op een Belgische vrouw. De woning staat naast het ouderlijk huis van het meisje. In de bossen tussen Velp en Ro- zendaal zijn door kinderen diver se wapens, zoals handgranaten en machinepistolen, gevonden. Deze bleken afkomstig uit een geheim wapendepot. Het politie onderzoek in deze zaak is inmid dels overgenomen door Defen sie, maar het ministerie wil geen enkel commentaar geven. Van den Bergh wil van de minister weten wat er precies aan de hand is. "Natuurlijk moeten er maatre gelen worden genomen voor ex treme situaties. Maar het is twij felachtig of in vredestijd her en der in de bossen gevaarlijke spullen moeten liggen, die bo vendien niet goed verstopt zijn", aldus het kamerlid. Het kamerlid stelde al eerder schriftelijke vragen over wapen vondsten in Limburg, maar het antwoord daarop bleef achterwe ge met het oog op het staatsbe lang. Van den Bergh wil een her haling van een dergelijke situatie voorkomen door nu de kamer commissie voor vertrouwelijk overleg bijeen te roepen. "Belgische toestanden" is het al enige jaren in geburgerde begrip dat politici in Europa hun oppositie bij wijze van schrikbeeld plegen voor te houden. Het duidt meer aan dan de alom bekende verschijnselen van een stagnerende economie. Behalve voor bedrijfssluitingen en werkloosheid, overheidstekorten en bezuinigingen, staat het voor het veel ernstiger probleem van een stuurloze, ontredderde samen leving, waaraan nauwelijks nog lei ding valt te geven. Twistzieke politici, niet zelden knech ten van meer meesters dan een ge loofwaardige ambtsuitoefening toe laat. Arbeidsverhoudingen waar aan vaak bitter weinig van de "gou den jaren" zestig en zeventig valt af te lezen. En bij dat al, de alles over heersende nationale scheiding der geesten, de Vlaams-Waalse tegen stelling, die in het toch al sterk ge polariseerde land van elke maat schappelijke stroming twee varian ten oplevert. Het regeren bij volmacht, het "no- nonsense-antwoord" dat het kabi- net-Martens vorig jaar februari op de rampspoed formuleerde, heeft het land wel wat verderop ge bracht. Maar de nog schamele vruchten van deze parlementaire- democratie-op-een-laag-pitje kun nen niet worden geplukt nu de Bel gische overheidsdienaren het werk massaal hebben neergelegd. Aan leiding tot het conflict is het rege ringsplan hun een maand salaris te onthouden, een loonoffer dat de gisteren in Nederland aangekon digde korting op de ambtenarensa larissen doet verbleken. Dat voorstel is slechts de druppel die de emmer deed overlopen. In werkelijkheid staat het protest voor een veel minder grijpbaar, diep ge worteld ongenoegen over een kabi net dat de dialoog mijdt en het land met de ramen en de gordijnen dicht regeert. Een serieuze poging om het conflict te beteugelen valt nog niet te be speuren. Vice-premier Gol, twee jaar geleden nog een onbekende in de Brusselse arena, maar door de ziekte van premier Martens nu een snel rijzende ster, legt zich vooral toe op het zaaien van verdeeldheid in de vakbondsgelederen. Dat leek aardig te lukken, maar hoe ver schillend de bonden ook over de regeringsvoorstellen denken, de stakingen duren voort en breiden zich als een olievlek uit. Anderhalf jaar nadat Martens zijn speciale volmachten kreeg en lutte le maanden nadat het parlement zijn mandaat verlengde, wordt het tijd voor bezinning. De haven van Antwerpen, één van de schaarse trekpaarden van de Belgische eco nomie ligt plat en concurrent Rot terdam kijkt met veel belangstelling toe. De totale ontregeling van het land is al bijna een feit. De publicatie van de Nederlandse Troonrede bleek gisteren een po pulaire kapstok voor het maken van vergelijkingen tussen de Neder landse en Belgische bezuinigings voorstellen en de reacties daarop. De overeenkomsten reiken minder ver dan wel wordt gesuggereerd. Het Belgische loonoffer is onmis kenbaar groter dan het Nederland se. Vakbonden en parlement zijn hier niet gemuilkorfd. Dat neemt niet weg dat deze Miljoe nennota door zijn vele lasten en va ge beloften over lusten, voldoende vuurwerk bevat voor een vertrou wenscrisis, die, zo leert de Belgi sche les, snel onbeheersbaar wordt. Noodzakelijk beleid wordt slecht beleid, als het niet wordt be grepen. Dat geldt in België even zeer als in Nederland. ir rntind 20.59 (mei automatische betaling) if kwartaal 61.25 per laar 233.50 ran uw keuze aankruisen LEIDSCH m DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1