c EG eist meer import Japan Ruilhandel uitweg voor arme landen Kort zakelijk Marktberichten Polen strijdt tegen nieuwe hamsterwoede voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden- en klein bedrijf. Beurs Amsterdam WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 Economie Margarine De prijs van een pakje margarine gaat voor de derde keer in twee maanden omhoog, ditmaal met vier tot zes cent. Weliswaar is de prijs in de winkels vrij, maar om dat de fabrikanten de prijs met 24 cent per kilo (voor plantaardi ge margarine) zullen verhogen per 26 september, zullen de win keliers spoedig volgen. Op 29 au gustus ging de fabriekprijs al van 36 naar 48 cent per kilo. Volgens de fabrikanten vloeien de prijs verhogingen voort uit de slechte oogst van kokos, palmpit en soja. Ook mayonaise zal in prijs om hoog gaan. Sony Sony heeft in de eind juli verstre ken eerste negen maanden van haar lopende boekjaar een winst na belastingen van 210 miljoen gulden geboekt, 60,5 procent minder dan in het overeenkom stige tijdvak van het vorige boek jaar. Het Japanse elektronische concern zag zijn omzet met 3,7 procent afnemen tot 9,97 miljard gulden. In het derde kwartaal van het lopende boekjaar be droeg de winst elf miljard yen (135 miljoen gulden) en de omzet 275,1 miljard yen (3,38 miljard gulden), respectievelijk 43,9 en zeven procent minder dan in die periode van het vorige boekjaar. De achteruitgang wordt toege schreven aan de verlaging van de prijzen en de stijging van de kos ten. In omvang nam de afzet toe. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 20 september 1983. Andijvie per kg 1,15-1,16, snijbonen 1.44. waspeen Al-per kist 3,50-8.50, BI 5,20-14,90, Cl 10.00-10,80. Aanvoer: 214 ton. Prei A per kg 0,48, sla (natuur) I 0,32, spinazie 0,24-0.30, peterselie (krul) 0,48-0,59, selderij 0,23-0.29, bloemkool 6 per bak I 1,36-1,41, 8 I 1,02-1,12. Banken dammen misbruik groene betaalcheque in AMSTERDAM (ANP) - Het uiterlijk van de groene betaalcheques wordt ingrijpend gewijzigd. De vormgeving zal moderner zijn waarbij gebruik wordt gemaakt van de nieuwe mogelijkheden voor beveiliging tegen fraude. De bijbehorende betaalpas zal worden voorzien van een controlenummer dat de acceptant moet overschrijven op de cheque, zo heeft de Stichting Bevor dering Chequeverkeer bekendgemaakt. V o o r de komende jaarwisseling zullen alle gebruikers van groe ne betaalcheques door hun (spaar)bank worden uitgenodigd een vernieuwde betaalpas te komen ophalen. De oude betaalpassen zijn vanaf 1 januari 1984 ongeldig. De verspreiding van het nieu we model begint op 1 oktober. Eind 1967 introduceerden de banken de groene betaalcheque. Ruim 1,2 min Nederlanders hebben deze cheque. In 1974 werd met succes de Eurocheque geïntroduceerd die nu omstreeks 2,2 min gebruikers telt. WARSCHAU (ANP) - De autoritei ten in Warschau hebben de Pool se bevolking opgeroepen niet te hamsteren omdat er, in tegen stelling tot geruchten daarover, geen grote prijsverhogingen van levensmiddelen op komst zijn. Er behoeft ook geen vrees te be staan voor plotselinge tekorten, als de Poolse bevolking geen grote hoeveelheden levensmid delen gaal inslaan. Dat heeft partijsecretaris Gorywo- da volgens de kranteberichten op een bijeenkomst van verte gen wuuiuigeia Vein ue iweeiion- derd grootste staatsbedrijven in Polen. Sprekers daar hadden ge zegd dat de bevolking zich onge rust maakt over de omvang van de komende prijsverhogingen. Uit officiële cijfers die vorige week in Warschau zijn gepubliceerd blijkt dat de kosten van het le vensonderhoud in Polen in de eerste helft van dit jaar met der tig procent zijn gestegen.In het afgelopen jaar ging vijftig pro cent van de gezinsinkomsten op aan levensmiddelen tegen in 1981 28 procent. TOKIO (ANP) - De Euro pese Gemeenschap eist van Japan dat het zijn im port van fabrieksproduk- ten vergroot en het over schot op de balans van zijn goederenhandel met de Euromarkt verkleint, zo is in Tokio vernomen. Vertegenwoordigers van de Euro pese Commissie en alle tien am bassadeurs van de EG-landen hebben deze eis gisteren overge bracht aan de Japanse minister van handel, Sosoeke Oeno. De Europese afgevaardigden heb ben Oeno te verstaan gegeven dat de anti-Japanse gevoelens in de EG steeds sterker worden doordat het niet aflatende Japan se exportoffensief de werkloos heid in Europa bevordert. Verle den jaar voerde Japan voor 9,52 miljard dollar meer naar de EG uit dan uit de EG in. In de eerste acht maanden van dit jaar be droeg het handelsoverschot 6,75 miljard dollar, acht procent meer dan in die periode van 1982. Laurens Brinkhorst, hoofd van de delegatie van de Europese Com missie die dindag bij Oeno op be zoek was, zei later op een pers conferentie geen ruimte te zien voor optimisme over de ontwik keling van de handel tussen Ja pan en de EG. „Uit de cijfers blijkt niet dat er verbetering in zit". Hij zei dat premier Jasoehi- ro Nakasone zich ongerust maakt over de handelsproble men maar niet tegen de pressie groepen in zijn land op kan. De Griekse ambassadeur in Tokio, Constantinos Lyberopoulos, zei dat Oeno geen onmiddellijk ant woord op de Europese eis had, behalve dan dat de Japanse rege ring blijft zoeken naar manieren om de import te bevorderen en voorstellen daartoe tegemoet ziet. De Europese delegatie heeft geen specifieke maatregelen voorgesteld. Brinkhorst merkte nog op dat de waarde van de Japanse import in 1980 2,5 procent van de waarde van het Japanse bruto nationaal produkt uitmaakte tegen in 1960 2,4 procent. Dat percentage moet zijns inziens aanzienlijk omhoog wil Japan een belangrijke afne mer worden van goederen die op de wereldmarkt worden aange boden, aldus Brinkhorst. UTRECHT (ANP) - De Federatie Spoorweg Vakvereniging (FSV) heeft gewaarschuwd dat er meerdaagse stakingsacties bij NS voor de deur staan als de plannen van het kabinet om volgend jaar 3,5 procent te kor ten op salarissen van ambtena ren en trendvolgers niet van de baan gaan. Ook wordt gedacht aan stakingen voor onbepaalde tijd, aldus een woordvoerder van de FSV. Vervoer bereidt stakingen voor Bij de leden van de Vervoersbond CNV is de actiebereidheid groot maar over concrete actiemoge lijkheden moet de bond nog met de leden praten, aldus een woordvoerder van de CNV- bond. In het streekvervoer zijn even eens acties op komst tegen de plannen van het kabinet om volgend jaar 3,5 procent te kor ten op de salarissen van ambte naren en trendvolgers en op de uitkeringen. Vorige week zetten kaderleden van de Vervoers bond FNV bij de spoorwegen het sein op groen voor het voor bereiden van "harde" acties en gisteren volgden kaderleden in het streekvervoer dit voor beeld. ADVERTENTIE De Rabobank is een brede bank 'Middeleeuws' fenomeen duikt op DEN HAAG - Het lijkt uit de middeleeuwen te komen, maar is weer volop in opkomst: ruil handel handel drijven door het ene produkt tegen het an dere te ruilen. Steeds meer ont wikkelingslanden hebben geen geld meer om machines te kopen en bieden als betaling rubber, sinaasappels of zelfs kaartjes voor de vliegtuigen van hun nationale luchtvaart maatschappij. Voor bedrijven veroorzaakt dit grote proble men. In Amsterdam is onlangs de firma Euro Barter opge richt, een onderneming die zich gaat bezighouden met be middeling bij dit soort transac ties. Over de omvang van ruilhandel wordt veel gespeculeerd. In Nederland bestaat waarschijn lijk niet meer dan één tot drie procent van de totale handel met het buitenland uit ruiltransacties, maar het aan deel van de ruilhandel (com- pensatiehandel) in de wereld handel wordt geschat op 25 procent. En steeds meer ont wikkelingslanden kunnen door hoge schulden, tekorten op hun betalingsbalans of schommelende grondstoffen- prijzen geen harde valuta meer betalen en bieden grondstof fen aan als ze machines of an dere goederen willen kopen. Er bestaan verschillende vormen van ruilhandel. De meest dui delijke vorm is één contract, waarin wordt afgesproken om vrachtwagens tegen sinaasap pels te ruilen. Een al iets min der duidelijke vorm zijn de te- genkoop-transacties. Het gaat daarbij om gescheiden con tracten, die wel met elkaar in verband staan. In het ene con tract wordt de verkoop van een bepaald produkt geregeld en in het andere contract ver plicht de verkoper zich binnen een bepaalde periode een be paalde hoeveelheid produkten af te nemen van de koper. Dit soort contracten komen vaak voor in de handel met de oost- blok-landen, die net als veel ontwikkelingslanden met va lutaproblemen zitten. door Runa Hellinga Een derde vorm is de afspraak om de produkten af te nemen die door geleverde machines worden gemaakt, net zolang tot de hele machine is afbe taald. Een Nederlands bedrijf verkoopt een machine om jam te maken en krijgt vervolgens potten jam tot de waarde van de machine. Ook die vorm komt vaak voor in de handel met het oostblok. De vierde mogelijkheid is de minst duidelijke en wordt ook door westerse geindustriali- seerde landen onderling toege past. Het gaat daarbij om een industriële samenwerkings overeenkomst, waarbij een be- dryf een deel van de order laat uitvoeren in het land waarvoor de order bestemd is. Bij de handel met ontwikke lingslanden gaat het meestal om zuivere ruilhandel. Dat is ook het soort handel waar Eu ro Barter zich mee bezig wil gaan houden. H. M. van Haren is de iniatiefnemer van het be drijf: „Er zijn ontzettend veel markten en goederen. Het ver eist een hoop kennis van de marktsituatie om een goed af te kunnen zetten. Een bedrijf dat vrachtwagens maakt, heeft geen apparaat dat ingesteld is op de handel in rubber". Euro Barter wil daarin een be middelende rol gaan spelen:! „Als een bedrijf met een com-' pensatieorder wordt gecon fronteerd, moet het naar ons toe kunnen komen. De bedoe ling is dat we een exporteur van een bepaald goed dan in contact brengen met een im porteur die geinteresseerd is in het produkt dat in ruil is aan geboden. Wij zorgen dan voor de contacten en de contracten, maar de kennis om het product verder af te zetten zit bij de im porteur. Die kennis hoeven wij niet te hebben". Hoewel men om het verschijnsel ruilhandel niet heen kan, is niemand er erg gelukkig mee. Voor de betreffende ontwikke lingslanden is het systeem ei genlijk onvoordelig. Het stelt ze wel in staat om machines en andere goederen te kopen ter wijl ze niet over geld beschik ken, maar ze zijn altijd duurder uit omdat een bedrijf meer be rekent om zijn extra onkosten te compenseren. De bedrijven komen in de pro blemen, niet alleen omdat ze niet zqn ingesteld op de ver koop van andere dan hun ei gen produkten, maar ook om dat de aangeboden goederen vaak moeilijk te verkopen zijn. Het gaat vaak om grondstoffen waarvan de wereldmarkt al verzadigd is. Van Haren is over dat probleem vrij optimistisch: „Die landen beschikken vaak niet over de juiste mogelijkheden om hun goederen af te zetten. Hier in het Westen zijn meer appara ten om grondstoffen uit ont wikkelingslanden te verhande len". Het initiatief van Van Haren tot de oprichting van Euro Barter komt niet uit te lucht vallen. Compensatiehandel is al lan ger onderwerp van gesprek. Het standpunt van het Ministe rie van Economische Zaken is in principe afwijzend, omdat de grondstoffenprijzen zo ver der onder druk komen te staan en nog verder dalen. Er is, mede naar aanleiding van Kamervragen, wel besloten tot de instelling van een departe mentale werkgroep die een ad vies moet opstellen over het te voeren overheidsbeleid. Tot het rapport van die werkgroep begin 1984 aan de Kamer is aangeboden, zal particulier ini tiatief zoals dat van Euro Bar ter waarschijnlijk de enige aanpak van het probleem zijn. U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Rabobank S Thuis in elke bedrijfstak. Wolters-Samsom De Wolters Samsom Groep heeft de eerste helft van 1983 afgeslo ten met een netto winst van f 1,0 min tegen een verlies van f 1,1 min in dezelfde periode van 1982. Voor geheel 1983 verwacht de raad van bestuur een verdere stijging van de netto winst per aandeel, ook nadat rekening wordt gehouden met de uitbrei ding van het aandelenkapitaal in juli van dit jaar. Over 1982 kwam de winst per aandeel van f 20 uit op f 15,56. De omzet van de groep steeg in de eerste zes maanden van 1983 met 6 pet van f 164 min tot f 174 min. Tot de verbetering van het bedrijfsresultaat droegen vooral de uitkomsten van de in formatieve uitgeveryen bij. De educatieve activiteiten bleven de weerstand in de schoolboeken- markt ondervinden. De grafische bedrijven ondervonden weder om de druk van de structurele overcapaciteit in de branche. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van woensdag 21 september 1983 (tot 12:31 uur) 150 90 15100 136 60 319.40 309 20 229 00 17550 47 20 306 50 n sch hyp c 32.60 21000 3950.00L 213 50+ 750 00 nqv. cate 94 80 88 00B palembang i i proost br. 92 80 9300 ravas. 22 50 22.50 nva 71500 - rohte jisk 65.00 65.00 rsvc 4.05 NG sehuilema schu?*" telegraaf c 107 00 4+50 Ub.hyp.c tw kabelh c ver.glas nb 2.20 220 00 30.20 137 50 NG "egene 35.70 4950 117 70 210 50 35 80 buitenland asas all nchl 48 35 73 50 67 90 20.60 X 20.70 wesöngh 47.20 beleggingsinst. leveraged 158.50 li wereldhave 153 70 OBLIGATIES staatsleningen fll 12% 81-91 126 80 nl 11 VS 82-92 112.50 rt 11 V«82-92 11130 nl 10i/% 82-92 108 00 bmh 91-% 83-93 10340 147.70 103 75 10530 10540 wuh 8*4 78-87 99.40 9 parallelmarkt officieel toegelaten 31500 9500+ nqgh-dttm. 8500 wolH 2500 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Alg lokaal 1291 Algemeen 139.7 obl.index/eff.rend.(c.b.s.) - 5-8 jaar 8.61 BNG leningen 8 5 Ban Wemogen 8 7 Pandbrieven 9.0 goud en zilver Goud (onbew.) 39 560 - Zilver (onbew.) 1150 11 buitenlands geld Engelse pond Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) VERKLARING DER TEKENS gedaan en laten exdrvidend vorige koers Beursoverzicht Beurs rustig na hogere start Na een vrij gunstig onthaal van de Miljoenennota en een rally in Wall Street (de Dow Jones Inde* door brak op 1249,19 de hoogste stand aller ti|den) begon de Amsterdam se Effectenbeurs vanmorgen in een zeer vaste stemming. De koersen schoten hier en daar met guldens tegelijk omhoog, maar tegen het middaguur zakte het en thousiasme danig terug Er was. volgens de handelaren, sprake van ABN, dat gisteren al tors was ge stegen. spande weer de kroon met Omtrent f 4 winst. Unilever, Robeco en VNU lieten nieuwe hoogste koersen van het jaar noteren en volgens velen betekende d ir Unilever e 1 peil De advieskoersen voor de locale markt gaven geen opvallende stij gingen te zien. De obligatiemarkt was overwegend fractioneel hoger In de VS worden de geruchten dat de rente binnen kort gaat dalen steeds sterker en ook in ons land doen zich de eerste aanwijzingen voor een rentedaling

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13