Belgisch verzet niet te breken Craxi matigt standpunt raketten Shamir premier van "Overgangskabinet" Italiaans kamerlid toch voor terrorisme vervolgd Vage Spaanse Troonrede Gonzales ontzeilt problemen Meer stakingen, overleg gaat door Geheim beraad NAVO over brief van Reagan Bonthuis ^^Ascher Italiaanse premier morgenochtend in Den Haag Hotel NOORDZEE J WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 ROME (UPI) - De Italiaanse ka mer van afgevaardigden heefl gisteren in een stemming te ken nen gegeven, dat de omstreden parlementariër en oud-hoogle raar Toni Negri eind deze maand terecht moet staan op beschuldi ging van deelneming aan terro ristische acties en het lidmaat schap van linkse terroristische groeperingen zoals de Rode Bri gades en Prima Linea. De 49-jarige Negri werd in juni uit gevangenschap ontslagen, toen hij als kandidaat van de radicale partij in de kamer was gekozen. De uitspraak van de kamer bete kent dat hij met 70 andere leden van de zogenoemde 'groep van 7 april' die van linkse terreurda den worden verdacht, in de be klaagdenbank moet plaatsne men, wanneer het proces tegen hen binnenkort wordt hervat. Negri is beschuldigd van gewa pende opstand en verboden wa penbezit. Negri heeft erkend dat zijn denk beelden revolutionaire groepeh hebben geïnspireerd, maar hij heeft verzekerd dat hij geen ac tief aandeel heeft gehad in terro ristische acties. De kamer moet nog uitmaken of Negri zijn parlementaire on schendbaarheid zal behouden, in elk geval totdat er in zijn proces vonnis is gewezen, of dat deze onschendbaarheid direct wordt opgeheven. LONDEN - Terwijl het toerisme op wereldwijde schaal vorig jaar wat is ingezakt, is '82 voor de Britse toeristenindustrie een top jaar geweest. Dat blijkt uit jaar cijfers van de British Tourist Au thority (BTA), de Britse tegen hanger van onze VVV. Het aantal overzeese bezoekers steeg vorig jaar met 2 procent ten door Henk Dam opzichte van 1981, en het geld dat ze gezamenlijk uitgaven met 7 procent. De betekenis van En geland als toeristische trekpleis ter is daarmee vergelijkbaar ge worden met die van erkende vakantielanden als Spanje, Frankrijk en Italië. De cijfers zijn des te opmerkelij ker, omdat mondiaal gezien het toeristisch verkeer vorig jaar met Topjaar voor Brits toerisme éën procent daalde, vooral als ge volg van de aanhoudende reces sie. Voor dit jaar verwachten de Britten een verdere stijging, met name dankzij de Amerikanen, voor wie Engeland, door de hoge koers van de dollar, goedkoop is. De 11,6 miljoen buitenlandse be zoekers die het Verenigd Ko ninkrijk vorig jaar trok, kwamen vooral met het oog op het Britse erfgoed. „Een deel van onze aan trekkingskracht is dat we daar mee attracties voor het hele jaar kunnen bieden, en niet afhanke lijk zijn van een relatief kort du rend seizoen met zand, zee en zon", aldus het jaarverslag. Voor de Britse economie is de toe ristenindustrie van groot belang, zo constateert het rapport van de BTA. Thans verdienen 1,2 mil joen Britten hun boterham in de ze industrie, en voorzichtige schattingen houden het erop dat er tot 1990 250.000 arbeidsplaat sen in deze groeisector bij zullen komen. Het rapport bevat een aantal waar schuwingen, die zowel op bin nen- als buitenlands beleid be trekking hebben. Wat het bin nenland betreft: de BTA zou graag een eind zien aan de merk waardige sluitingsuren van pubs, en aan de stringente wet ten rond de handel op zondag, omdat die toeristen irriteren. De BTA is voorts bezorgd over het toenemende protectionisme op het gebied van toerisme, dat lan den als Frankrijk, Ierland, Grie kenland en Italië ertoe heeft ge bracht hun burgers beperkingen op te leggen waar het gaat om het meenemen van deviezen naar het buitenland. MADRID - De „troonrede" van de Spaanse premier Felipe Gonza lez beantwoordt niet aan de hooggespannen verwachtingen. In zijn bijna twee uur durende toespraak tot het parlement be perkte Gonzalez zich gisteren door Gerrit-Jan Hoek hoofdzakelijk tot enkele grote lij nen, die hij ook al in zijn eerste rede van december vorig jaar had uitgestippeld, zonder in al te veel details te treden. De Spaanse premier toonde zich niet ontevreden over de econo mische resultaten van de afgelo pen negen maanden waarbij, be houdens onaangename verras singen. de inflatie met 2.5 pro cent zal zijn gedaald en het bruto nationaal inkomen dit jaar met 2 procent zal stijgen. „Er is geen reden voor pessimisme of cata- strofisme". aldus Gonzalez. „De symptomen van herstel van de economie zijn gunstig en als we gezamenlijk offers brengen, zul len we zeker uit de crisis raken". Gonzalez toonde zich echter wèl bezorgd over de toenemende cri minaliteit, al wees hij de kritiek van de hand dat deze stijging het gevolg zou zijn van het beleid van de socialisten om gedeti neerden die in voorlopige hech tenis zaten, in voorlopige vrij heid te stellen. De ontruiming van de landgoederen in Andalu- sië, bezet door werkloze landar- BRUSSEL - De stakingen onder de ambtenaren in België breiden zich verder uit, nu de regering er maar niet in slaagt het verzet te breken en een akkoord met de overheids vakbonden te treffen. Over zo'n akkoord is gisteren in Brussel onderhandeld en de gesprekken zijn vanmorgen voortgezet. De bonden blijven zich ertegen verzetten dat de ambtenaren zo'n 500 miljoen extra aan bezuinigingen moeten opbrengen. Het ziet het er naar uit dat de acties in elk geval tot donderdagavond verlengd zullen worden. Sommi ge bonden hebben zich daar al toe uitgesproken. De socialisti sche vakcentrale heeft inmiddels een staking voor onbepaalde duur uitgeroepen. Ook in de particuliere sector be gint de staking steeds meer over te slaan. De haven van Antwer- door Ferry Mingelen pen, die al dagenlang door stillig gend scheepvaartverkeer wordt getroffen, zou daardoor nu ook geconfronteerd worden met sta kingen in dé belangrijke petro- leumsector. Volgens de laatste berichten zou ook de glasindus trie in België stakingsacties te verduren krijgen. Verder beginnen de stakingen nu ook duidelijk in de onderwijssec tor door te dringen. De socialisti sche onderwijsbond wil vanaf volgende week een dag per week de scholen dicht hebben. Met na me in Antwerpen werd er in de onderwijssector al gestaakt. ADVERTENTIE De staking bij de posterijen gaat vervelende gevolgen krijgen voor de honderdduizenden ge pensioneerden die voor hun pen sioen afhankelijk zijn van de postwissels, die altijd op de helft van de maand verstuurd worden. Veel mensen hebben al een be roep gedaan op de sociale dien sten in hun gemeenten voor tij delijke financiële hulp. De rege ring heeft nu een voorzichtig be roep op de stakers bij de posterij en om toch de postwissels voor "de bejaarden wel te bezorgen. Door stakingsacties van de lucht verkeersleiders lag gisteren ook de internationale luchthaven Za- ventem bij Brussel het grootste deel van de dag stil. Honderden passagiers werden met autobus sen van Zaventem naar de dichtst bijgelegen andere vlieg velden vervoerd, zoals naar Ant werpen, het Franse Rijssel, Dus- seldorf. Maastricht en Rotter dam. De KLM vloog ruim 50 pas sagiers van Brussel naar Amster dam voor aansluitende vluchten. Aan het eind van de middag werd de staking op Zaventem echter weer opgeheven. beiders. de socialisten MAKATl - Aanhangers van het bewind van president Marcos op de Filippijnen, raakten gisteren in Makati slaags met demonstranten van de oppositie. Op straat werden brandjes gesticht, eieren en stenen vlogen door de lucht. (Foto AP) ALPBEN Opening zaterdag! 24 sept. a.s. Een goed adres voor: bontmantels moderniseren op maat maken bont hoeden imitatie bont iun fure Schuberthof 34 (Ridderveld 1) 01720-20997 BRUSSEL - Op een geheim gehou den vergadering, maandag op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, heeft de speciale NA- VO-overleggroep de laatste ont wikkelingen besproken rond de rakettenonderhandelingen in Genève. Met name kwam daar de brief aan de orde die president Reagan een aantal dagen geleden door Ferry Mingelen stuurde aan de regeringshoofden van alle bij de stationering van de nieuwe atoomwapens betrok ken landen, over mogelijke alter natieven in de onderhandelin gen. Ook Den Haag ontving zo'n brief. Volgens sommige berichten zou Reagan in zijn brief een nieuw onderhandelingsvoorstel aan de bondgenoten hebben voorge legd. Dat zou erop neerkomen dat de NAVO het aantal te plaat sen raketten vermindert van 572. naar 300. De Sowjet-Unie zou in ruil daarvoor meer dan honderd SS-20-raketten moeten vernieti gen, zodat er in het westelijk deel van de Sowjet-Unie nog zo'n honderd raketten blijven staan, evenals in het oostelijke deel. Andere NAVO-bronnen ontken nen echter dat er in de brief van Reagan dit soort concrete cijfers worden genoemd. Volgens deze bronnen wilde Reagan eerder van de NAVO-bondgenoten ho ren welke onderhandelingsalter natieven zij voor wenselijk hou den om in Genève nog een door braak te bereiken. Zoals bekend beginnen West-Duitsland, Enge land en Italië in december al met de stationering van de nieuwe kruis- en Pershing-atoomraket- ten indien er dan nog geen ak koord met de Russen is. V akbondsleider Chili vrij SANTIAGO (AFP/DPA/UPI) - De leider van de Chileense vakbond van arbeiders in de kopermijnen. Rodolfo Se- guel, is gisteren vrijgelaten na een hongerstaking van 12 dagen. Dit is in officiële bron in Santiago vernomen. Seguel, die ook leider is van de nationale 'confederatie van vakbonden' (CNT), ging 12 dagen geleden in hongersta king nadat hij was gearres teerd op beschuldiging van schending van de veilig heidswetten in Chili. In een dagblad in Mexico had hij de Chileense president, generaal Augusto Pinochet, een "ab surde en bezeten dictator" en het 10 jaar oude militaire be wind "puur fascisme" ge noemd. Nadat Seguel tegen aartsbisschop Juan F. Fresno had verklaard dat hij Pino chet niet had willen beledi gen, vroeg deze de generaal de aanklacht in te trekken. In het Braziliaanse goudgra- versgebied Serra Pelada heeft een zekere Julio de Deus Filho een goudklomp van 62,3 kilo gevonden. Het was de grootste vondst tot dusver in Brazilië en op een na de grootste ter wereld - de allergrootste was een klomp van 68,8 kilo die in Australië is aangetroffen. JERUZALEM - Het staat vrijwel vast dat president Herzog van Is raël vandaag Begins opvolger Shamir met de formatie van een nieuw kabinet zal belasten. Uit het beraad dat de president de af gelopen dagen met de fracties in de Knesset, het Israëlische parle ment, heeft gevoerd, is duidelijk geworden dat Shamir op een door Jaap van Wesel kleine meerderheid kan reken van 64 van de 120 Knessetleden. Shamir verwacht de kabinetsfor matie binnen twee weken rond te hebben. Dat zijn kabinet een lang leven be schoren zal zijn, valt echter niet te verwachten. De regering-Sha- mir, die waarschijnlijk een voort zetting zal worden van de rege ring-Begin zonder Begin, lijkt een overgangskabinet te worden. Hoewel men het over de buiten landse politiek wel eens zal wor den, bestaan er grote tegenstel lingen binnen de coalitie over het te volgen sociaal-economi sche beleid, en het is nauwelijks denkbaar dat een crisis daarover de komende maanden uitblijft. De coalitiepartners houden er dan ook ernstig rekening mee dat de regering-Shamir al over een paar maanden zal vallen, en zij zien een kabinet met Shamir dan ook als een voorbereiding op nieuwe verkiezingen die dan be gin of in de loop van volgend jaar kunnen plaatsvinden. Mogelijk is Israëls Libanon-poli- tiek wel van invloed op de per soon van Shamir. Shamir heeft jarenlang voor de Israëlische ge heime dienst, de Mossad, ge werkt en het is bekend dat de Mossad een groot voorstander was en is voor Israëls samenwer king met de Libanese christe nen. Het is dan ook niet uitgeslo ten dat Shamir de recente koers wijziging, die leidde tot de Israë lische politiek om naar goede be trekkingen met Druzen en chris tenen te streven en neutraal te blijven in het conflict, weer on gedaan zal maken ten gunste van de christenen. Zekerheid daarover bestaat uiter aard niet, te meer niet omdat mi nister van defensie Arens, die ook weer in de regering-Shamir zal aantreden, een dergelijke neutraliteitspolitiek voorstaat. hevige kritiek van de linkerzijde hebben moeten slikken, rechtvaardigde de premier door deze als illegaal en als in strijd met de grondwet te bestempe len. Ten aanzien van het buitenlandse beleid noemde Gonzalez het EG- besluit van Stuttgart om de toe treding van Spanje en Portugal tot de EG te koppelen aan de op lossing van de financiële en structurele problemen van de Gemeenschap, een stap vooruit. Thema's als Gibraltar, onderwijs, landbouw en defensie ontbraken echter geheel in de toespraak, omdat de Spaanse eerste-minis- ter de behandeling van deze kwestie „niet in de opzet van het debat vond passen". De conservatieve oppositieleider Fraga Iribarne kraakte het beleid van het socialistische kabinet, dat volgens Fraga op bepaalde punten autoriteit en geloofwaar digheid mist, tot op de bodem af. De toon van Fraga's interventie kwam hem echter wel op een openlijke vermaning van parle mentsvoorzitter Peces Barba te staan. De leider van de conserva tieve volksalliantie vroeg zich namelijk af of de minister van economische zaken de ETA op de exportlijst naar Midden-Ame- rika had gezet, daarbij inhakend op de ontdekking van een ETA- lid in Costa Rica. Deze zou het plan hebben gehad om de voor malige verzetsstrijder van Nica ragua. Eden Pastora, te vermoor den. Maar ondanks de felle kritiek bood Fraga de socialisten zijn mede werking aan om de meest nijpen de problemen op te lossen. "Resten Jumbo overdragen" WAKKAN Al (AP) - De Sowjet- Unie heeft de Japanse ambassa de in Moskou verzekerd dat zy op 26 september "voorwerpen en documenten" van een met Russi sche raketten neergeschoten Zuidkoreaans passagiersvlieg tuig zal overdragen. Dit is be kend gemaakt door het Japanse ministerie van buitenlandse za ken. Een functionaris van het ministe rie die om anonimiteit verzocht, verklaarde dat de Sowjet-Unie niet had uitgeweid over het soort materiaal dat aan de Japanners zou worden overgedragen. Hij zei dat de Russische regering de Japanners had verzocht om te komen naar Nevelisk, aan de westkust van Sachalin, nabij het gebied waar het Koreaanse lijntoestel vermoedelijk werd neergehaald. De Russen zeiden tevens dat de Japanners geen oorlogsschip mogen gebruiken voor het in ontvangst nemen van het materiaal. W inkelcentrum Moskou krijgt het "Moskovs- ki", dat de "grootste super markt van Europa" wordt ge noemd. Men zal er van alles kunnen vinden, zelfs een te levisiekamer waar mannen die aan winkelen een broertje dood hebben, op hun vrouw kunnen wachten. Het Moskovski, dat naar ver wachting deze maand nog klaar komt, ligt in een oude noordoostelijke buitenwijk van de hoofdstad om het sa menstromen van winkelende mensen in het centrum van de stad te ontlasten. Kakkerlakken Het café Royale, één vart de ge- renommeerdste restaurants van Londen, wordt bedreigd met een strafvervolging om dat het royaal in de kakker lakken bleek te hebben geze ten. Een inspecteur van de gezond heidsdienst deelde aan de rechtbank mee dat hij tijdens een routinecontrole in het ca fé Royale in augustus 1982, een kleine kolonie kakker lakken had aangetroffen in de eetruimte van de staf, in de keuken en in de bar. Daarnaast waren er vochtplek- ken op muren en plafonds ge weest. vastgebakken etensresten en vet in de keu kens en onvoldoende warm water door een defecte ketel. De Italiaanse premier Bettino Craxi meent dat het mogelijk moet zijn dat de onderhande lingen in Genève worden voor gezet, als Moskou blijk geeft van grotere soepelheid en nieuwe voorstellen formuleert, waardoor zijn negatieve opstel ling verandert. Dat is een van de hoofdpunten uit de brief van de Italiaanse premier aan president Reagan, in antwoord op diens boodschap. Craxi, die morgen een bezoek brengt aan Den Haag, ver- door Hein ten Kortenaar werpt in zijn brief ook „de voorstellen tot uitstel van de installatie van raketten, zoals die zijn geuit in westerse kring en daarbuiten" (namelijk in Griekenland en Roemenië), maar spreekt tegelijk de wens uit dat „het Atlantisch bondge nootschap een nieuw voorstel formuleert als nader blijk van de ernst van onze wil om te on derhandelen". Italië blijft van zijn kant vastbe sloten de eenmaal op zich ge nomen NAVO-verplichtingen inzake de plaatsing van kruis raketten op zijn grondgebied na te komen, maar wil tegelijk dat er niets onbeproefd blijft om tot „een redelijk, rechtvaar dig en controleerbaar ak koord" met de Sowjet-Unie te komen. Craxi: geen uitstel. Deze ideeën zullen ongetwijfeld ook het hoofdbestanddeel vor men van de besprekingen die de Italiaanse premier donder dag en vrijdag in Den Haag en Bonn gaat voeren met premier Lubbers en bondskanselier Kohl. Deze bezoeken maken deel uit van het actievere bui tenlandse beleid dat Italië de laatste jaren is gaan voeren, en vallen in hetzelfde kader als Craxi's eerdere bezoeken aan premier Thatcher van Groot- Brittannië en de Franse presi dent Mitterrand. Het resultaat van die bezoeken valt te beluisteren in zijn afwij zing van het Sowjct-voorstel om het aantal Russische raket ten terug te brengen tot dat van de Fransen en Britten sa men. „Terwijl het van de ene kant een niet bijkomstige hin derpaal uit de weg ruimt", schrijft Craxi aan Reagan, „lost het aangekondigde voornemen van de president van de Opper ste Sowjet daarmee niet het grondprobleem op van het ver stoorde machtsevenwicht, dat er niet door wordt opgeheven". Na zijn bezoek aan president Mitterrand zei Craxi over de onderhandelingen in Genève, dat „Italië er geen kwestie van de klok van zou maken", mits er maar voorstellen op tafel zouden komen die tot een ak koord konden leiden. In ver band met deze uitspraak wor den zijn veel behoedzamere woorden in de brief aan de Amerikaanse president door velen uitgelegd als een bereid heid van Italië om de installa tie van de kruisraketten op te schorten. Niet, zoals in de Griekse en de Roemeense voorstellen, zonder enige voor afgaande voorwaarden, maar alleen op voorwaarde van se rieuze blijken van grotere Rus sische inschikkelijkheid. In dat geval zou Italië willen dat er inderdaad geen „kwestie van de klok" van wordt ge maakt, en dat de gestelde ter mijn voor de installatie van de kruisraketten moet kunnen worden overschreden. Voor dit standpunt van zijn regering, waarbij de grootste nadruk wordt gelegd op de tweede helft van het NAVO-dubbelbe- sluit, zou Craxi steun willen zoeken bij zijn Europese colle ga's. Behalve een voortzetting van het buitenlandse beleid van de drie vorige regeringen, is de persoonlijke activiteit van Bet tino Craxi ook bedoeld voor binnenlands gebruik. Hoewel de Italiaanse socialisten van het begin afhebben ingestemd met de aanvaarding van het 'dubbelbesluit' en het de socia listische minister van defensie Lagorio is geweest die de Sici- liaanse plaats Comiso aanwees als lokatie voor de rakettenba- sis, is Craxi er niet bepaald ge lukkig mee dat juist hij, als eer ste socialistische premier van het land, misschien verant woordelijk zal worden voor de daadwerkelijke plaatsing. nu per strekkende meter 119"' m3^intènioaI,g^y0be^ygnPpOJe^enlrwall,eit. voor trappen. ïtSSSKS? 'ÏÏT* verstevigd met 30% acryl J 1 en kwaliteit kos, overal f nu mtr®" intensief gebm^berbCT/be6" 'a^"), V°°r 2waar 400cmbr«d Vanfll9e_rnu 9e9eméleerd' op dubbetem"e™g^"J^°'w,oUen noPPentapijt 400 cm breed, van f 379 nZ T P'^inten superstunt meter, nu als Kme^Srcmh°öen,^?°Pd^ en o.ain de kfeuren ber^ercame"?'' T bre*d van f 439,-, nu per strrntr en ^nde. f2QQ Inlichtingen en stalen: donderdag 22 september van 17 tot 21 uur KW Boulevard 8 Noordwijk f 55,- f 85,- f 90,- f135,- f155,- f175,-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11