Uitkeringen gaan drastisch omlaag c Gasprijs aangepast aan huisbrandolie Planbureau: alleen voor bedrijven gering herstel Bevriezing en lagere percentages DE MILJOENENNOTA Teveel aan belasting straks met rente terug Verkoop extra gas aan het buitenland Vennootschapsbelasting omlaag 'PEP' voor werkgelegenheid DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Kapitaal aan centen 'zoek' DEN HAAG (GPD) - Hoewel de cent al enige tijd geen wet tig betaalmiddel meer is, blij ken in de Nederlandse sa menleving nog miljarden centen aanwezig te zijn. Tot 1 juni 1983 waren by de ban ken en de postkantoren im mers slechts 140.000 centen ingewisseld. De mogelijk heid tot inwisselen bestaat nog tot 1 maart 1984. De Rijksmunt zal volgend jaar 251 miljoen nieuwe Neder landse munten slaan. Daar van zullen er 1,185 miljoen bestaan uit de nieuwe munt- van 50 gulden die geslagen wordt ter gelegenheid van de herdenking van de 400e sterf dag van prins Willem van Oranje. Een miljoen van deze munten komen in de normale circulatie, 185.000 worden speciaal in verzamelaars- kwaliteit geslagen. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het econo mische herstel dat zich dit jaar in de wereld aftekent, zal zich vol gend jaar voortzetten. Het Cen traal Plan Bureau, een van de be langrijkste adviesorganen van de regering, constateert dat in de Macro Economische Verkenning (MEV) die telkenjare bij de Mil joenennota wordt uitgebracht. Het herstel in Nederland zal blij kens de rapportage van het CPB echter betrekkelijk zijn. De werkloosheid zal volgend jaar tot nieuwe recordhoogte stijgen. Voor 1984 wordt een gemiddeld aantal werklozen voorspeld van 900.000. Dat houdt in dat ge vreesd moet worden dat het aan tal aan het eind van dat jaar de 900.000 royaal zal zijn overschre den. Op het ogenblik zijn om en nabij 820.000 mensen werkloos. Wel zal het tempo van de stijging wat lager worden, aldus het Planbureau. Daarmee lijkt een aantal van 1 miljoen werklozen vooralsnog buiten zicht te blij ven. Het verwacht voor de werk gelegenheid overigens erg wei nig effect van arbeidstijdverkor ting. Werkloosheid naar 900.000 De exporterende bedrijven zullen volgend jaar het meest profiteren van de internationale opleving. De stijging van de Nederlandse export wordt met 5,5 procent zelfs groter geraamd dan de toe neming met 4 procent van de to tale wereldhandel. De Nederlandse bedrijven profite ren daarbij van de gunstige con currentiepositie die zy zich on der meer hebben kunnen ver- i door de matiging die in de lonen wordt betracht. In de Macro Economische Verkenning wordt berekend dat de lonen vol gend jaar niet zullen stijgen. Vo rig jaar werd er een stijging van 3,5 procent vermeld. Door ver groting van de arbeidsprodukti- viteit zouden volgend jaar de loonkosten per eenheid produkt zelfs met een procent of drie kunnen dalen. Het levensonderhoud zal in de loop van het volgend jaar drie procent duurder worden. Daar mee zal 1984 zich niet onder scheiden van het lopende jaar. In 1982 lag de inflatie nog op 6 pro cent. De Nederlander zal zich komend jaar overigens opnieuw iets in zijn bestedingen beperken. Daalt de 'particuliere consumptie' dit jaar met anderhalf procent, vol gend jaar zal er nog eens 2 pro cent afgaan. Daarmee zal men te rug zijn op het niveau van 1976. De daling in de bestedingen zal volgend jaar net als in 1983 vrij gelijkmatig over grote categoriën verdeeld zijn. Een uitzonderin gen in negatieve richting voor ziet de MEV in de buitenlandse vakanties. Daaraan zullen we met elkaar volgend jaar 7 pro cent minder aan besteden. Der gelijke uitzonderingen worden ook verwacht in bestedingen „met een luxe karakter". Wel wordt een verdere -stijging ver wacht in de autoverkopen. Sty ging voorziet het CPB ook in de bedrijfsinvesteringen. De accen ten blijven daarbij liggen op de investeringen in de chemie, de energiesector en de delfstoffen winning. „Daarnaast mag een herstel van de investeringen in bedrijfsgebouwen worden ver wacht". zo schrijft het bureau. De overheidsinvesteringen zul len echter teruglopen. De daling wordt geraamd op 4 procent. Het CPB stelt vast dat het investe- ringspeil ook in 1984 nog laag zal zijn, „maar duidelijk is de stij ging van de investeringen in een aantal sectoren, evenals de ten dens tot herstel binnen de indus trie". DEN HAAG (GPD/ANP) - Mensen die een uitkering genieten, moeten volgend jaar rekenen op een daling van het besteedbare inkomen. De daling is het kleinst (3,4 pro cent) voor werklozen en arbeidsongeschikten met een minimum-uitkering. Zij worden geconfronteerd met een algemene korting van minimumloon, uitkeringen en over- heidssalarissen per 1 januari. Voor de 'echte minima' komt er weer een eenmalige uitkering. Het meest (7,8 procent) leveren ar beidsongeschikten in die al voor 1970 in de wao liepen. Voor hen gaat per 1 januari van het uitke ringspercentage 3,5 procent óm- laag als voorschot op de stelsel herziening. Het is de bedoeling dat per 1 juli de uitkeringen voor der dalen tot 70 procent van het vroegere inkomen. Nu is dat 80 procent (ww en wao) en 75 pro cent (wwv). Een derde bezuinigingsmaatregel in de sector sociale zekerheid is de al aangekondigde bevriezing van de kinderbijslag. De bedra- gen voor de kinderbijslag blijven wat ze op 1 juli van dit jaar al wa ren. Als ze, net als voorheen, de gewone prijsontwikkeling zou den volgen, dan zouden ze in 1984 met ongeveer 2,5 procent moeten stijgen. Door deze stij ging achterwege te laten, houdt de overheid 150 mijjoen gulden in de zak. Minister De Koning van sociale za ken, die deze cijfers presenteert in zijn begroting voor 1984, er kent dat er sprake is van een 'aanzienlijke teruggang'. Deze 'pijnlijke aanpassingen' zijn vol gens hem echter nodig omdat an ders de uitgaven voor de sociale zekerheid de economie overbe lasten. De begroting sociale zaken gaat voor het eerst vergezeld van een Financiële Nota Sociale'Zeker heid. Daarin wordt met een vloed aan cijfers nog eens voor Begroting 1984 (1983) (in miljoenen guldens) Huis der Koningin 9 (9) Hoge Colleges van Staat 172 (160) Algemene Zaken 46 (51) Antilliaanse Zaken 246 (245) Buitenlandse Zaken 3505 (3537) Justitie 3184 (3121) Binnenlandse Zaken 4067 (3786) Onderwijs en Wetenschappen 26150 (25521) Nationale Schuld 23487 (19168) Financiën 4512 (4103) Defensie 13063 (12673) Volkshuisvesting RO en Milieu 16198 (14508) Verkeer en Waterstaat 10258 (10083) Economische Zaken 4053 (3842) Landbouw en Visserij 2865 (2711) Sociale Zaken 22310 (22824) Welzijn, Volksgezondheid, Cultuur 11100 (9124) Aanvullende posten 342 (1678) Gemeentefonds 12020 (12378) Provinciefonds 983 (993) Rijkswegenfonds 1125 (1052) Fonds Investeringsrekening 5300 (5300) Belastingafdracht EG 3420 (3405) Totaal 168415 (160272) gerekend hoe de uitgaven voor de sociale zekerheid een steeds groter deel van het nationale in komen zijn gaan opslokken. De den in 1960 zo'n 1,3 miljoen men sen een beroep op de sociale ze kerheidsregelingen (zoals de aow, de Ziektewet en de voorzie ningen voor werklozen en ar beidsongeschikten), in 1983 wa ren dat er 3,5 miljoen. De werknemers moeten een steeds groter deel van hun inkomen af staan voor de financiering daar van. In 1960 was dat gemiddeld ongeveer 11 procent, dit jaar ligt dat al boven de dertig procent. Nog scherper wordt het beeld als de aow'ers even buiten beschou wing worden gelaten en alleen wordt gekeken naar de verhou dingen binnen de groep tussen de 15 en 65. jaar. Binnen die groep moesten in 1960 acht werkenden de uitkering 'betalen' van één uitkeringsgerechtigde. Nu is dat twee actieve werkne mers op één uitkeringstrekker. Als gevolg van de ombuigingen zullen de uitgaven voor de socia le zekerheid in 1984 voor het eerst sinds de oorlog dalen, ten minste uitgedrukt in procenten van het nationele inkomen (van 31,8 procent naar 31,6 procent). In guldens uitgedrukt is er nog sprake van een sty ging: 106,3 miljard gulden in 1983 wordt 108,1 miljard in 1984. Een specifieke maatregel treft nog de bijstandsgerechtigde, die zijn huishouden deelt met anderen. Het kabinet wil voor hen een ei gen norm, afgeleid voor die van gehuwden, die waarschijnlijk zestig procent zal zijn van het normbedrag voor de alleenstaan de van 23 jaar en ouder. In het kader van de fraudebesstryding overweegt het kabinet tenslotte te komen met een wet die het mogelijk maakt premies, die niet zijn afgedragen door werkgever, te verhalen op de betreffende werknemer. Financiën DEN HAAG (GPD) - De belas tingdienst gaat vlugger de in het kader van een voorhef fing teveel betaalde belasting teruggeven. Ook zal onder bepaalde voorwaarden rente betaald worden over terug te geven belastinggeld. Dat zijn enkele maatregelen die het ministerie van financiën in de begroting voor 1984 voorstelt. De snellere terug gave van via een voorheffing betaalde belasting zal al kun nen geschieden voordat de definitieve aanslag is vastge steld. Dat gebeurt dan via een zogenaamde „negatieve voor lopige aanslag", indien de be lastinginspecteur vrijwel ze ker weet dat hy na de defini tieve aanslag toch geld zal moeten teruggeven. Een andere wijziging in het be lastingstelsel is de „defiscali- sering" van de individuele huursubsidie, van de tege moetkoming in de studiekos ten voor (ouders van) leerlin gen in het secundaire onder wijs en van de periodieke bij standsuitkering voor uitga ven boven de rww-norm. Deze defiscalisering houdt in dat over deze uitkeringen geen belastingen meer be taald hoeven worden. De ont vanger van de uitkeringen merkte daar overigens toch al niets van, omdat het hier al tijd al om netto-uitkeringen ging. Het voordeel is dan ook voornamelijk administratief. Bekend was reeds dat op 1 ja nuari een nieuw systeem van belastingvrije voeten wordt ingevoerd, waarbij iedereen dezelfde belastingvrije voet krijgt waarboven in bepaalde omstandigheden toeslagen worden verleend. Dit gebeurt in het kader van de proble men rond de zogenaamde „tweeverdieners", die zwaar der belast zullen gaan wor den. Voorts wordt in de begroting een voorstel aangekondigd om de zogenaamde spaar-' bankvrijstelling in de ven nootschapsbelasting af te schaffen. Tenslotte komt er een aanpassing van de wette lijke verplichting op het voe ren van een adequate admini stratie en en zullen verenigin gen, stichtingen en andere niet-belastingplichtige licha men worden verplicht gege vens te verstrekken en hun administratie te overleggen. Economische Zaken DEN HAAG (GPD) - De gasprijs voor kleinverbruikers zal in drie jaar worden opgetrokken tot het prijspeil van huisbrandolie, dat nu gemiddeld negen cent boven dat van aardags ligt. De eerste prijsverhoging van 3 cent (zon der btw) zou per 1 januari 1984 moeten ingaan. Minister Van Aardenne (economische zaken) voelt tevens veel voor verkoop van extra aardgas aan het buiten land als de huidige contractuele verplichtingen aflopen. Dat is niet alleen voor ons land voorde lig, maar om allerlei redenen ook voor andere ianden. In zijn memorie van toelichting zet Van Aardenne uiteen welk gasaf- zet- en prijsbeleid het kabinet wil voeren. Ongestoorde binnen landse gasvoorziening tot ver in de volgende eeuw lijkt mogelijk, mede als gevolg van verbruiks- besparingen en nieuwe vondsten die de voorraad aanvullen. Onze gasexport neemt de laatste jaren relatief af. Oorzaak is dat er andere leveranciers zoals Noor wegen, Rusland en Algerije op de markt zijn gekomen. Het Ne derlandse gas heeft nog een be langrijk aandeel op de Westeuro- pese markt. Dat is voor het bui tenland van grote betekenis van wege de grote aanpassingsmoge lijkheden in het leveringspa troon. Afnemers kunnen daar door beter de economische ont wikkeling volgen. Een ander voordeel voor andere landen is dat zij de mogelijkheid hebben terug te vallen op Neder lands gas als er onderbrekingen zijn van levering uit andere bron nen. Van Aardenne spreekt in dit verband van een „veiligheidsre geling" voor de Westeuropese gasmarkt. Energie In zijn memorie van toelichting op het energiebeleid schrijft Van Aardenne, dat Nederland moet blijven streven naar verminde- Er zitten omvangrijke olievoorra den in het Nederlands deel van de Noordzee. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat die zo groot zijn, dat vanaf 1986 onge veer 20 tot 25 procent van onze oliebehoefte kan worden gedekt. De belangstelling voor opspo ring en winning van olie op de Noordzee en op het land is in Ne derland groter dan in omringen de landen. Dit is volgens de mi nister zeker niet in de laatste plaats te danken aan de stabili teit van het overheidsbeleid. i wereld een terugslag geeft in de booractiviteiten. Ook daarom laat het kabinet zijn plan om meer heffing te leggen op de gas winning varen. De minister schrijft voorts, dat de rust op de oliemarkt geen aanlei ding mag zijn om inspanningen voor energiebesparing, verschei denheid van toepassingen en ontwikkeling van eigen bronnen te verslappen. Consument Er komt volgend jaar meer gerich te consumentenvoorlichting op radio en tv. De besprekingen van het ministerie van economische zaken en de NOS over deze nieu we programma'^ zijn vergevor derd. Op de begroting van econo mische zaken is voor dit doel twee miljoen gulden meer uitge trokken. Staatssecretaris Van Zeil begon dit jaar overleg met de NOS over consumentenvoorlichting, mede DEN HAAG (GPD) - Het tarief voor de vennootschapsbelas ting zal worden verlaagd van 48 procent tot 43 procent. To taal is hiermee 775 miljoen gulden gemoeid. Dit is onder deel van het lastenverlich tingspakket voor het be drijfsleven voor 1984. Minister Van Aardenne schrijft in zyn memorie van toelich ting, dat het gebrek aan winstgevendheid een belang rijke oorzaak is voor de terug houdendheid van het be drijfsleven om investeringen te plegen. Het lastenverlich tingspakket bestaat uit een mengeling van fiscale loon kosten en en andere maatre gelen, in het bijzonder ge richt op het midden- en klein bedrijf. Door het verlagen van de ven- notschapsbelasting, wordt de druk van de inkomstenbelas ting voor de zelfstandige flink verlicht. Dat gebeurt via een verrui ming en aanpassing van de zogenaamde zelftandigenaf- trek (175 miljoen). Het reste rende deel van het voor zelf standige ondernemers uitge trokken bedrag (225 miljoen) wordt besteed voor verrui ming van de premiereductie- regeling. Voor 65 miljoen gul den wordt een aantal fiscale voorzieningen ten bate van het midden- en kleinbedrijf getroffen. De loonkosten voor de onder nemer worden met drie maat regelen verlaagd: - een verlaging van de werkge verspremies voor sociale ze kerheid (opbrengst 200 mil joen); - de opbouw van vakantierech ten van zieke werknemers tij dens hun ziekte worden be perkt; - de ziektekassen beginnen hun vermogensoverschotten weg te werken, zodat de ziekte wetpremie wat kan dalen. Deze laatse twee maatregelen komen by uitvoering neer op een lastenverlichting voor de werkgevers in de orde van grootte van 350 miljoen tot 450 miljoen gulden. Voor de economische situatie in 1984 kan nog niet van een duidelyke verbetering wor den uitgegaan, schrijft Van Aardenne voorts. Een beter internationaal klimaat is niet voldoende om onze proble men op te lossen. Behalve het gebrek aan winstgevendheid noemt de bewinsman ook, het te grote beslag van de ge meenschapsuitgaven op het nationaal inkomen en de star heden van het economisch bestel. Door de ver doorge voerde regelgeving in het al gemeen, kan niet soepel ge noeg worden gereageerd op schokken van "buitenaf', zo als een plotselinge styging van de olieprijzen of een ster ke styging van het arbeids aanbod. Daarom heeft het doorbreken van deze "verkal kingsverschijnselen" hoge voorrang, aldus de minister in zijn memorie van toelich ting. op uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer. Die vond dat er te veel versnipperde voorlichting bestaat in de ether, waardoor de« consument in deze tijd van da lende koopkracht het spoor maar al te makkelijk bijster raakt. Sa menhangende voorlichting voor rekening van de overheid is een wens, die nu zal worden vervuld. Wir Beleggingsmaatschappijen en pen sioenfondsen wordt de mogelij- heid ontnomen om door belas tingtechnische slimmigheidjes met de wet investeringsrekening (wir) kapitalen op hun beleggin gen terug te verdienen. De maat regel wordt aangekondigd in de werkgelegenheidsnota die de mi nister van sociale zaken en werk gelegenheid, samen met zijn col lega van economische zaken, heeft uitgebracht. Instellingen als pensioenfondsen komen zelf niet in aanmerking voor wir-premies. Via omwegen (zogeheten profit-rounding) sla gen zy er echter toch in het geld binnen te halen. Nog onlangs werd wat dat betreft het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gehekeld. De op stapel staande maatregel die aan de "profit-rounding" en ein- de moeten maken, zal op zeer korte termijn bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Ze zal meteen van kracht moeten zijn, ook al moet het parlement zich er nog over moeten uitspreken. Een dergelijke procedure werd inder tijd ook gevolgd bij het wetsont werp dat een einde moest maken aan de belastingontwyking via de zogenoemde koopsom-polis sen. HOE DE STAAT EEN GULDEN ONTVANGT DEN HAAG (GPD) - Een nieuw instrument ter be strijding van de werkloosheid zyn de PEP's, Prak tijkervaringsplaatsen. Minister De Koning (sociale zaken) wil mensen die langer dan zes maanden werkloos zijn de kans geven om met behoud van uitkering een half jaar werkervaring op te doen op zo'n praktijkervaringsplaats. De minister introduceert deze plannen in de werkge legenheidsnota 1983-1984, die hij samen met zijn collega van economische zaken heeft uitgebracht. De PEP is bedoeld voor rriensen die weinig of geen werkervaring hebben. De praktijkplaats, eventueel gecombineert met een cursus die op de functie is gericht, moet de kans op het verkrijgen van een baan vergroten. Het kabinet wil volgens de nota zo veel mogelyk tege moet komen aan de behoeften van langdurig werk lozen en zal daarom blijven zoeken naar verant woorde mogelijkheden voor het verrichten van zin volle activiteiten met behoud van uitkering. De werkgelegenheidsnota bevat geen nieuwe lynen voor het beleid. Ze vult wel weer enige maatregelen in op punten die het beleid gestalte moet geven. In hoofdzaak zijn die gericht op verlichting van de las ten voor het bedrijfsleven en het stroomlynen van voorschriften. Emancipatiebeleid Nog dit najaar krijgt het parlement nota's over "eman cipatie en inkomensbeleid" en over "seksueel ge weld". Volgend vooijaar hoopt het kabinet klaar te zijn met een algeheel plan waarin het emancipatie beleid voor de komende jaren is uitgestippeld. In diezelfde tijd zal ook het ontwerp van de wet gelijke behandeling worden aangeboden. Deze activiteiten worden aangekondigd in de toelich ting begroting van sociale zaken, waar staatsecceta- ris Kappeyne van de Coppello de emancipatiezaken bestiert. Zy geeft twee peilers aan voor haar beleid: een voor vrouwen betere verdeling van werk(met daaraan verbonden zaken als status, ontwikkelings kansen en invloed) en bestrijding van discriminatie op grond van sekse, burgerlijke staat of seksuele voorkeur. De bewindsleiden van Sociale Zaken schrijven dat ook in een tijd van sociaal-economische moeilijkhe den emancipatie "onomstotelijk voorrang" moet krijgen. (afgeronde bedragen) EN HOE DE STAAT EEN GULDEN UITGEEFT

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7