w Steeds Woonwagen bewoners willen niet verhuizen Koker in Kort Rapenburg Actief preventie beleid brandweer Sen niet /eofomk btoeLbeeld Katapulten worden verboden k De betonelementen die vanochtend bij het Kort Rapenburg werden aangevoerd. LEIDEN - Een loodzwaar trans port trok vanmorgen in alle vroegte de aandacht van de Lei- denaren op weg van of naar het station en omgeving. Via de Schipholweg en Blauwpoorts- brug werden tientallen en me tershoge betonelementen aange voerd die nodig zijn bij het werk aan het Kort Rapenburg. De 'bouwstenen' voor de Leidse stadsvernieuwing werden vanaf zeven uur vanochtend in snel tempo aangevoerd. Binnen de kortste keren zullen de betonele menten onder de grond zijn ver- dwenen. Ze worden achter el kaar gelegd en vormen tezamen een soort koker die het water van het Rapenburg straks weer met het Kort Galgewater zal verbin den. De koker is bovendien hoog en breed genoeg om ook een roeiboot of een kano door te la ten. Het zware transport van de duike relementen, dat onder politietoe zicht gebeurde, liep vanmorgen vry soepel. Omstreeks acht uur werden de eerste kokervormige elementen met een grote kraan wagen op de juiste plaats gehe sen. Rondom het middaguur was het karwei voltooid. Het Kort Ra penburg is in verband met de huidige werkzaamheden afgeslo ten voor alle verkeer. De grote kraanwagens hebben alle ruimte De Hooigracht (en de Langegracht) geldt als omleidingsroute, Kort Rapenburg is afgesloten. Deze foto is gisteren in de avondspits ge naakt. (Foto Holvast) nodig voor hun omvangrijke ma noeuvres. De afsluiting van het Kort Rapen burg en de verkeersomleidingen verhepen volgens de Leidse poli tie vrijwel zonder problemen. Al leen fietsers hielden zich niet aan de omleidingsroute en dat leidde op de hoek Breestraat/Kort Ra penburg tot enige moeiliikheden omdat de kraanwagen daar de vrije doorgang belemmerde. Er deden zich echter geen onover- komenlijke problemen voor. Volgende week dinsdag is het Kort Rapenburg weer voor één rijrichting bereikbaar. Vóór 3 ok tober zal ook het verkeer naar en van het Noordeinde weer door gang kunnen vinden. LEIDEN - De bewoners van het Leidse woonwa genkamp aan het Trek vaartplein voelen niets Voor een verhuizing naar het nieuw te bouwen kamp van Katwijk en Noordwijk. Dat bleek gis teravond overduidelijk tij dens de hoorzitting die het woonwagenschap voor de bewoners had georganiseerd. "Sommi gen van ons staan hier al twintig jaar. Hoe krijg je die dan weg? Dat moet met geweld". Daarmee werd weer eens duidelijk hoe weinig de woonwagenbewo ners het eens zijn met het decen tralisatiebeleid van de overheid. Waar de overheid streeft naar de bouw van kleine kampjes in de regio, daar blijven de bewoners veel liever bij elkaar op het grote kamp in Leiden staan. Op het moment zijn er hoogstens drie bewoners die eventueel naar Noordwijk zouden willen verhui zen. In totaal worden daar echter 25 standplaatsen gebouwd. Wethouder Tesselaar, voorzitter van het woonwagenschap, zei gisteravond nadrukkelijk niets te voelen voor een gedwongen verhuizing van de woonwagen bewoners. "Maar dat kamp in Noordwijk komt er zeker en het moét worden bezet door Leidse woonwagens. Dat schrijft het rijk nu eenmaal voor. Voeren we dat beleid niet uit, dan zal het rijk ook geen geld meer geven voor het Leidse kamp". Het ge volg daarvan is niet moeilijk te raden: wanneer de geldkraan wordt dichtgedraaid, is het woonwagenschap wel gedwon gen tot slepen over te gaan. Levensgevaarlij k Het Leidse woonwagenkamp telt op het moment 102 standplaat sen waarvan er 34 als 'overbezet- ters' te boek staan. In het beleid van de overheid gaat het er in eerste instantie om die overbe- Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden. Het staat er propvol met wagens; desondanks voelen de meeste bewoners niets voor een verhuizing. HaIvkII zetters te huisvesten op centra in de Leidse regio-gemeenten. La ter zouden de 68 officiële stand plaatsen zelfs teruggebracht moeten worden tot 41. Tesselaar: "Voorlopig hebben de 68 bewo ners van officiële standplaatsen alle recht om daar te blijven staan. Maar het is duidelijk dat de overbezetting van het Leidse kamp levensgevaarlijke situaties met zich meebrengt. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurt, wanneer er brand uitbreekt". Van alle omliggende gemeenten die standplaatsen moeten bou wen om het Leidse kamp te ont lasten, zijn voorlopig, alleen Lei derdorp en Zoeterwoude daarin geslaagd. Noordwijk en Katwijk hopen volgend jaar in het gebied De Krom gezamenlijk een kamp van 25 standplaatsen te realise ren. Eigenlijk mag een kamp maar vijftien standplaatsen om vatten, maar 25 worden ook toe gestaan, wanneer die tenminste allemaal door Leidse woonwa genbewoners bezet worden. Over de kosten van het kamp, 1,6 miljoen gulden, zijn rijk en ge meenten het ook eens geworden. De woonwagenbewoners zelf bie den echter weerstand: 'Tegen mensen die in huizen wonen zegt het rijk toch ook niet dat ze maar moeten verhuizen omdat hun wijk te groot is? We worden be handeld als kuddedieren. Twin tig jaar geleden was het het be leid de kleine kampjes op te hef fen. Toen werden we door de po litie naar het grote kamp in Lei den gesleept. Nu willen ze het in eens weer anders. Binnen een paar jaar tijd gooien ze je maar van de ene naar de andere kant". Protest Tesselaar beaamde gisteravond dat hij zelf ook fel zou protesteren wanneer hij gedwongen werd uit Leiden te verhuizen. "Ik ben zo bereid met jullie mee te gaan naar Den Haag om tegen dit be leid te protesteren". Hij betwij felde echter de zin van zo'n actie. "Staatssecretaris Brokx heeft de ze week nog gezegd dat de de centralisatie moet doorgaan. Punt uit. Daarom hoop ik dat het kamp van Noordwijk en Katwijk zo aardig zal worden dat Leidse woonwagenbewoners er toch vrijwillig heengaan". Controles en vergunningen LEIDEN De gemeente Leiden gaat als eerste middelgrote ge meente een begin maken met een actief beleid op het gebied van de brandpreventie. Door middel van een vergunningen stelsel en regelmatige controles gaat de brandweer de onveilig heid in verblijfsinrichtingen te lijf. Hotels, studentenhuizen, pensions, internaten, ziekenhui zen, verpleeginrichtingen,- be jaardenhuizen en kamerverhuur bedrijven, 455 in getal, staan bo venaan op de urgentielijst van de brandweer. In de toekomst hoopt de brandweer de preventie uit te breiden naar onder meer jeugdcentra en sociëteiten, grote warenhuizen, theaters, club- en wijkgebouwen, horecabedrijven, dagverblijven en musea. Al jarenlang wordt door de brand weer een actieve brandpreventie bepleit, maar geldgebrek is tot nu toe het grote struikelblok. B en W hebben de brandweer nu dan toestemming gegeven om een extra (zij het part-time) be roepskracht aan te trekken. Ook de administratieve ondersteu ning wordt ten behoeve van de brandpreventie enigszins uitge breid. Het is echter de 'gebrui ker' die betaalt. De raadscom missie voor politie en brandweer ging er gisteravond mee akkoord om de onkosten uit de leges van de vergunningen te bestrijden. Vergunningplichtigen moeten, afhankelijk van de grootte van het pand, een bedrag variërend van 120 tot 800 gulden betalen. De jaarlijkse controles kosten 45 tot 250 gulden. Daarop wordt echter een forse korting toege past, als de zaak in orde blijkt. Vijftienduizend gulden uit huis gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Hermelijnvlinder is gistermid dag tussen vijf en zes uur vijf tienduizend gulden uit een hand tasje gestolen. De vrouw des hui zes, die even op bezoek was bij de buren, had volgens de politie de deur niet afgesloten. iff/ Ccssibon y spuitroom in nieuwe spuitbus Beetje slagroom erop? Zogebeurd Altijd gebruiksklaar door de (nieuw systeem) makkelijk te reinigen kantelbare spuitmond. (GjjfiTtiïttl* i'YKlItfati' Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Foetus in mast Wij Vrouwen Eisen dat de ge meente snel wat doet. Wij Vrouwen Eisen dat de lichtma streclame van de Vereniging tot Bescherming van het Onge boren Kind (VBOK) op de Nieuwe Beestenmarkt wordt Wij Vrouwen Eisen vinden de re clame zeer kwetsend. Wij Vrouwen Eisen vinden boven dien dat het een ongepaste plaats staat, want Wij Vrouwen Eisen vinden het téveel op de weg naar de abortuskliniek aan het Kort Rapenburg lig gen. Wij Steeds vinden dat Wij Vrou wen Eisen wel wat laat met hun verlangen komen. Niét al leen hangt de reclame er al weer een paar weekjes en bo vendien had er er wellicht daarvoor al actie ondernomen kunnen worden. Immers, al maanden geleden maakten burgemeester en wet houders bekend geen bezwaar te hebben tegen de VBOK- mast. Als het maar niet te dicht in de buurt van dat Centrum voor Geboorteregeling zou ko men. Op dat moment had de vrouwen-actiegroep met de plattegrond in de hand diverse veto's kunnen prikken. Nu lijkt het te laat. Tenzij natuurlijk een raadslid, tot welke bevolkingsgroep de actiegroep zich nu heeft ge wend, de zaak belangrijk ge noeg vindt om er nog wat aan te doen. Maar dan nog lijkt het zeer de vraag of de burgemees ter of één van de wethouders bereid is de mast in te klim- In de brief aan de raad stellen de eisende vrouwen dat de ma- streclame "in de onmiddellijke nabijheid" van het Medisch Centrum aan het Kort Rapen burg staat. "Vrouwen die be sloten hebben dat een abortus voor hun de beste oplossing is - in veel gevallen een moeilij ke beslissing - wordt op deze manier door buitenstaanders ongevraagd toegeroepen dat zij een foute stap (hebben) be gaan". Verantwoordelijk ambtenaar Re- né Verplancke meldt dat de ge meente nog maar even af wacht. "De brief is per slot van rekening gericht aan de raad". Vorige maand klom mevrouw L. Bakermans van de VBOK op een trapje om een handje te helpen bij het ophangen van de reclame. 'Wij Vrouwen Eisen' wil dat ze het er nu weer weghaalt. (Archieffoto Holvast) Hij stelt wel dat de mogelijk heid van ideële reclame uit drukkelijk door B en W wordt toegestaan. "Dat het kan, ligt vast". Of het al dan niet te dicht in de buurt is van de abortuskliniek - de hamvraag - wil Verplanc ke niet beoordelen. Wel vraagt hy zich af waar de mastrecla- me dan naar toe moet. Al die masten staan op toegangswe gen, dus dat 'ongevraagd toe roepen' gebeurt al gauw. Trou wens, was Leiden niet het 'Staphorst van het westen' (zei CDA'er Walenkamp)? Dan misstaat zo'n reclame natuur lijk geenszins. B.J. Besnuffeld (2) Waar zijn zij gebleven, de parti culiere handelaren? Kennelijk op de vlucht geslagen, want bij juwelier Driessen van Duyn heeft zich slechts een handvol kandidaten gemeld voor de LEVEN pvï KIND Hub Snuffelmarkt van aanstaande zaterdag. De Breestraat is deze week in beide richtingen voor alle ver keer afgesloten. De winkeliers vereniging dacht van de nood een deugd te kunnen maken door zaterdag een snuffel markt te organiseren. In een advertentie in deze krant rie pen de winkeliers belangstel lenden op zich aan te melden bij juwelier Driessen van Duyn. Maar de professionele markt kooplieden gingen onmiddel lijk in een hinderlaag. Zij voel den zich door hun collega's van de Breestraat tegen de schenen geschopt. Vooral om dat één van de winkeliers aan marktbestuurder Jan Ver plancke had gevraagd of hij z'n marktkramen aanstaande za terdag op de Breestraat wilde opzetten. Verplancke vroeg zich hardop af of de bewuste winkelier wel helemaal in orde was. "De markt verplaatsen voor één dag is natuurlijk regelrechte onzin", aldus de voorzitter van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel die acties van marktkooplui tegen een snuffelmarkt op de Breestraat niet uitsloot. Verplanckes woorden waren nauwelijks in de krant afge drukt of de ene na de andere Breestraat-winkelier kwam vertellen dat de benaming snuffelmarkt eigenlijk zeer on gelukkig gekozen was omdat het meer om een braderie van de winkeliers zelf gaat. Mevrouw Wingerden van juwe lier Driessen van Duyn meldt echter dat de animo voor het snuffelen haar behoorlijk is te gengevallen en dat zich uitein delijk maar zeven tweede- hands-handelaren hebben aan gemeld. De snuffelmarkt is dus noodgedwongen een bra derie geworden. "Maar te snuffelen valt er genoeg hoor", verzekert mevrouw Wingerden ons. "Immers, tus sen nieuwe spullen kun je ook heerlijk snuffelen. Die brade rie is dus eigenlijk best een soort snuffelmarkt". Inderdaad. Alleen dekt de vlag hier (hopelijk) een heel andere lading. J.V. Voetbalsteun (2) Joost Mentink kan de 'steun bal' laten rollen. In de rug gedekt door de plaatselijke KNVB- bonzen Cor van Steijn en Wil lem van Duivenbode en direc teur Jan Duivesteijn van de ge meentelijke Sport- en Recrea- tiedienst, kan hij aan de slag met zijn 'Sport Overdag'. Eind oktober start hij in de Vyf Meihal vier voetbalcompeti ties: wedstrijdzaalvoetbal, re creatiezaalvoetbal, dameszaal voetbal en tennisvoetbal. De competities zullen op maanda gen tussen tien en vier uur worden afgewerkt. De KNVB heeft Mentink, zelf een werklo- biologieleraar, inmiddels De doelgroep van Mentinl KNVB (langdurig werklozen en schoolverlaters) kan zich opgeven voor een of meer com petities bij de KNVB afdeling Leiden of by Joost Mentink, Herenstraat 41, 2313 AE Lei den. Voetbal dus voor Leidenaars die veel tijd hebben overdag, of wel 'Actief in noodgedwongen Vrye Tijd'. J.V. LEIDEN - Bezitters van gevaarlij ke katapulten krijgen van 1 tot en met 14 oktober de mogelijk heid om dit handwapen bij de politie in te leveren. Er wordt een tegemoetkoming gegeven: vyf gulden voor een bedrijfsmatig vervaardigde katapult en vijftig cent voor een niet bedrijfsmatig vervaardigde. Met ingang van 1 oktober is het verboden bepaalde gevaarlijke katapulten in bezit te hebben. Dit is het gevolg van het Konink lijk Besluit van 19 juli 1983. Sinds jaar en dag is de katapult als speelgoed bekend. Maar in de af gelopen jaren worden in toene mende mate katapulten op de markt gebracht die zodanig zijn gemaakt dat met grote kracht projectielen kunnen worden weggeschoten die ernstig licha melijk letsel kunnen yeroorza- ken. Uit proeven is gebleken dat projec tielen die met deze katapulten worden weggeschoten een kracht kunnen hebben welke die van sommige kogels evenaart of zelfs overtreft. Sommige van de ze katapulten zijn bovendien voorzien van een effectief richt- mechanisme. Onder de verbodsbepaling vallen niet die katapulten die klaarblij kelijk zijn bestemd om als speel goed gebruikt te worden, of in verband met speelgoed (byv. om een vliegtuigje of parachute de lucht in te schieten). Admiraalsbrug LEIDEN - De fiets- en voetgan gersbrug die over de Nieuwe Rijn (naby het Utrechts Jaagpad) zal komen (de Admiraalsbrug), wordt niet aangelegd in het ver lengde van de Rijnstroomstraat maar ter hoogte van de voormali ge matrassenfabriek Olga. Dat is althans de wens van een rui me meerderheid van de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. In een artikel vorige week in de ze krant was een foutje geslopen over de preciese plek van de nieuwe brug. De commissiele den hebben uitgesproken dat de brug een doorvaarthoogte van 2.50 meter moet krijgen en zal worden aangelegd tegenover de voormalige matrassenfabriek. Daarmee is tegemoet gekomen aan de bezwaren die leven bij watersporters en eigenaren van bedryven tegen de aanleg van de brug. Leiden Maar drie Leidenaars bereid naar Katwijk/Noordwijk te gaan 1983 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3