LEIDSCH DAGBLAD Ambtenaar meest achteruit Beperking ziektegeld Raad van State hekelt inkomensbeleid Koopkracht zal verder afnemen Ook trendvolgers en uitkeringstrekkers leveren fors in TNO vindt zwaar gif onder asfaltfabriek DROEF DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37195 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PosttMis 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - De Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, heeft in zijn commentaar op de Miljoenenno ta ernstige kritiek op het inko mensbeleid van het kabinet- Lubbers. Daarnaast stelt de Raad in zijn commentaar dat in het straffe bezuinigingsbeleid te weinig aandacht wordt besteed aan de gevolgen voor de werkge legenheid. De bezuinigingen zul len, zo stelt de Raad, de werk loosheid juist doen toenemen. Het is de Raad van State vooral een doorn in het oog dat ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrek kers méér moeten inleveren dan de werknemers in het bedrijfsle ven. "De offers die nodig zijn moeten op een rechtvaardige wijze worden verdeeld over de diverse groepen in de samenle ving. Wanneer van één categorie van burgers door dwingende maatregelen grotere offers in de privé-sfeer worden gevraagd dan van een andere categorie, kan de situatie groeien dat de bereid heid om noodzakelijke offers te brengen sterk wordt aangetast. Bovendien kunnen in de maat schappij als geheel ernstige spanningen van sociale aard ont staan", zo waarschuwt de Raad. De Raad kritiseert ook de door de regering voorgestelde verlaging van de vennootschapsbelasting van 48 naar 43 procent, als onder deel van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Het hoge adviescollege ziet veel meer in een algemene verlaging van de inkomstenbelasting voor zelf standige ondernemers. Ook de btw-verhoging met één procent voor beide tarieven vindt geen genade in de ogen van de Raad van State. Hij verwacht nadelige gevolgen voor de mid denstand en waarschuwt voor een toenemende neiging tot be lastingontduiking. Verder is de Raad het niet eens met de voor gestelde beperking van de af trekmogelijkheden in de inkom stenbelasting van „buitengewo ne lasten". Op die manier wor den mensen, die buiten hun schuld gedwongen worden tot hoge onkosten (voor bijvoor beeld ziekte, overlijden, beval ling of studie), extra belast zon der dat daarmee in het koop krachtbeeld is rekening gehou den. Twijfel heeft de Raad van State tenslotte ook over het plan schoolgeld te gaan heffen voor 12 tot 16-jarigen. Met name de mid deninkomens zullen hiervan de last ondervinden, aldus de Raad. Het voorstel zal straks met zeer zwaarwegende argumenten moe ten worden omkleed, aldus de Raad. minderen. De inflatiecorrectie wordt echter volledig verwerkt. De laagste inkomens worden verder tegemoetgekomen door een verlaging van de laagste be lastingschijf tot 16 (nu 17) pro cent. Voor hogere ambtenaren wil het kabinet de aftopping van het vakantiegeld ongedaan ma ken. Het bedrijfsleven krijgt een lasten verlichting onder meer via een verlaging van de vennootschaps belasting van 48 naar 43 procent. Verder zullen de sociale premies voor het bedrijfsleven met 400 miljoen worden verlaagd. Ook geldt de beperking van de op bouw van vakantiedagen bij ziekte (opbrengst 200 miljoen) als een lastenverlichting voor het bedrijfsleven. DEN HAAG - De nog niet volledig herstelde prins Claus vergezelde vandaag koningin Beatrix tijdens de rijtoer door Den Haag en het uitspreken van de troonrede voor de verenigde vergadering van de Staen-Gene- raai. Het betekent overigens niet dat de prins zijn openbare taken zal hervatten. De prins deed het "vanwege het bijzondere belang van deze gebeurtenis", aldus de RVD. f*"0*0 ANP>* DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is van plan om in de loop van 1984 een Beper king van het ziektegeld in te voe ren. Volgens De Graaf wordt het een zeer beperkte operatie in ver gelijking met de ziektewetplan nen die Den Uyl en Dales enkele jaren geleden hebben voorge steld en waartegen de vakbewe ging grote bezwaren had. Een forse bezuiniging wordt het dit maal niet, zo meent De Graaf. Het is zijn bedoeling om premies te gaan heffen over het uit te beta len zieketegeld, op voorwaarde dat de werkgevers niet de reke ning gepresenteerd krijgen. Er 2al dus sprake zijn van een ver schuiving van lasten van de werkgevers naar de werknemers. De Graaf verwacht dat de plan nen op zijn vroegst halverwege volgend jaar kunnen worden in gevoerd. Ziekenfonds Het kabinet zal binnenkort ook de nieuwe grens voor de verplichte ziekenfondsverzekering vaststel len. De Ziekenfondsraad beslist donderdag over het voorstel om de grens op te trekken van f 46.650,- naar f 47.850,-. Dat is ruim een procent hoger dan het loonindexcijfer dat dit jaar naar schatting bijna 1,7 procent zal bedragen. De optrekking zal voor het eerst in enkele jaren leiden tot een stij- Perioden met zon Perioden met zon, later op de dag meer bewolking en mogelijk regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 12 gra den, middagtemperaluur rond 19 graden. Naar het zuiden draaiende wind, toenemend tot matig. 21 september 1983 Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.37 en 15.58 uur, laagwater 12.33 uur. ging van het aantal ziekenfonds verzekerden. Becijferd is een aantal van 26.000. Er zijn op het ogenblik 3,5 miljoen verplicht verzekerden. Miljoenennota Zie voor verder nieuws over de Miljoenennota: pagina 7 - maatregelen op het ge bied van sociale zaken, econo mische zaken en financiën pagina 8 - de overige departemen ten pagina 9 - de Troonrede en een analyse van de begrotingsplan pagina 11 - de politieke en overige reacties op het kabinetsbeleid voor 1984 Bede terug in Troonrede DEN HAAG (GPD) - De bede is weer terug in de Troonrede. Koningin Beatrix' laatste woorden by het uitspreken van de Troonrede waren van middag: "Van harte wens ik u toe dat Gods zegen op uw werk rust". De bede werd afgeschaft door het kabinet-Den Uyl in de Troonrede van 1977. Argu ment daarvoor was dat een belangrijk niet-godsdienstig deel van de Nederlandse sa menleving zich niet in de tra ditionele bede zou herken nen. De afschaffing leidde tot veel protesten in het land. In de jaren na 1977 sloot de ko ningin de Troonrede als volgt af: "U moge die taak vervul len in het vertrouwen dat ve len u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden". Volgens premier Lubbers wordt een Troonrede met be de gekenmerkt door sponta niteit: "Dan moet je een keu ze doen. En wij vonden deze keuze voor de hand liggend. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - TNO-onderzoekers hebben in het grondwater onder het com plex van de Alphense asfaltfa briek grote hoeveelheden giftige stoffen gevonden. In de mon sters werd onder andere ben zeen, tolueen, xyleen en fenolen aangetroffen in hoeveelheden die soms het duizendvoudige waren van het maximaal toelaat bare. Het bodemonderzoek is medio juli op verzoek van de gemeente door TNO-deskundigen uitge voerd. Nog deze week gaat de ge meente met de provincie en de V116CVCC1 0 h inspectie voor de volksgezond- Het kabinet steit heid om de tafel zitten tuatie te bespreken. 1 de si- DEN HAAG (GPD) - Ambtenaren, trendvolgers (werkne mers ven door de overheid betaalde instellingen) en uitkeringsgerechtigden zullen volgend jaar van alle in komensgroepen het meest achteruit gaan. Zij leveren het grootste aandeel in de bijna 12 miljard gulden aan bezuinigingen die het kabinet volgend jaar wil door voeren. Maar ook de overige inkomensgroepen zullen opnieuw moeten inleveren. Voor een groot aantal werknemers blijft de loonmatiging echter beperkt. Dit bljjkt uit de Miljoenennota, die minister Ruding (financiën) van middag in de Tweede Kamer heeft gepresenteerd. De rege ringspartijen CDA en WD stem men in grote lijnen met het kabi netsbeleid in, maar verschillen van mening over de verlaging van de uitkeringen per 1 juli 1984 en over de aardgasprijsverho ging met drie cent. De werkge vers zijn tevreden, maar de vak centrales verwachten dat de Mil joenennota grote onrust teweeg zal brengen in de samenleving. De ambtenarenbonden hebben gedreigd met acties als de kabi netsplannen doorgaan. In totaal komt het kabinet uit op 10,6 miljard aan bezuinigingen op kasbasis. Dat bedrag wordt bereikt door bezuinigingen op de sociale zekerheid (3,4 miljard), kortingen op de inkomens in de collectieve sector (3), beperking van de vakantiedagen tijdens ziekte (0,1), bezuinigingen op volksgezondheid (1,2) en op de departementen (2,9). Het kabinet bezuinigt 5 miljard meer dan in het regeerakkoord was afgespro ken. Dat heeft behalve met de verdergaande economische re cessie te maken met tegenvallen de aardgasbaten en belastingop brengsten. De Miljoenennota gaat onder meer uit van: - inlevering van bijna de hele prijs compensatie - verlaging van uitkeringen en overheidssalarissen met 3,5 pet. per 1 januari; - bevriezing van de kinderbijslag; - verdere verlaging van de meeste uitkeringen per 1 juli naar 70 (was 80 of 75) procent van het vroegere loon; - verlaging van de sociale premies; - verhoging van onder meer de btw (voor zowel het hoge als la gere tarief 1 procent) en de ac cijns op tabak en alcoholische dranken (resp. 40 cent per pakje, 15 procent op sterke drank en 8 procent op bier); - invoering van schoolgeld voor 12- tot 16-jarigen. Door de verlaging van de sociale premies blijft het koopkracht verlies voor een groot aantal Ne derlanders beperkt. De voorge stelde verhoging van directe en indirecte belastingen wordt daardoor meer dan gecompen seerd. Werknemers in het parti culiere bedrijfsleven leveren uit eindelijk zo'n 0,5 procent in. De eerste begroting van het kabi- net-Lubbers staat in het teken van een aarzelend economisch herstel. Deze opleving moet vooral ten goede komen aan het bedrijfsleven via een lastenver lichting. Alleen zo kan volgens het kabinet de werkloosheid ef fectief worden bestreden. De omvangrijke bezuinigingen lei den ook tot een lichte daling van het overheidstekort van 12,4 pro cent van het nationaal inkomen dit jaar naar 12,1 procent in 1984, oftewel ruim f41 miljard. Voor het eerst sinds 1976 daalt ook de collectieve lastendruk, van 55,9 naar 55 procent van het nationaal inkomen. Net als dit jaar zal de inflatie in 1984 beperkt blijven tot ongeveer 3 procent. n aantal directe belastingen te verhogen en het aantal aftrekposten te ver- Minister Ruding (tekening GPD) "Het keerpunt is bereikt..." PAGINA 17 Wereldrecord voor Mieke Havik PAGINA 13 Staking België breidt zich uit PAGINA 15 Heyster blijft in Nijmegen PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - De meeste Nederlanders staat een nieuwe vermin dering van de koopkracht te wachten. Voor werknemers in het bedrijfs leven valt de daling dit jaar nogal mee. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Planbureau (CPB) heeft gepubliceerd naar aanleiding van de maatregelen voorgesteld in de Miljoenennota. Het CPB geeft elk jaar in de Macro Economische Verkenningen (MEV) aan, welke invloed de verschillende maatregelen hebben op !e ontwik kelingen van de lonen. In het staatje hieronder wordt met de belastingverhogingen voor bijvoor beeld tweeverdieners geen rekening gehouden. De bevriezing van de kinderbijslag, de verhogingen van de directe en indirecte belastingen en het inleveren van de prijscompensatie in ruil voor korter werken, is hierin wel verwerkt. Het minteken geeft een relatieve daling aan. Reëel beschikbaar inkomen in 1984 voor een modale werknemer (bruto 38.000 in 1983) en enkele andere groepen: Verandering t.o.v. vorig jaar in procenten Brutoloon Kinderbijslag Sociale lasten en pensioenpremie Loon en inkomstenbelasting: autonome inflatiecorrectie autonome belastingwijzigingen belastingprogressie Nominaal beschikbaar inkomen Prijsindex gezinsconsumptie Reëel vrij beschikbaar inkomen Idem excl. incidenteel Minimumloon en -uitkeringstrekkers Ambtenaar met modaal inkomen Idem trendvolger +1,5 -0,2 +1,0 +0,8 +0,3 -0,5 +2,5 3 +3 0 -0.5 -3,5 3è3,5 -3 Op deze derde dinsdag in september heeft het coalitiekabinet van CDA en WD zijn plannen voor vol gend jaar ontvouwd. Voor het eerst sinds jaren wordt het extreem hoge financieringstekort met één procent teruggedrongen, kan het bedrijfsle ven een forse lastenverlichting te gemoet zien en gaat de totale be lasting- en premiedruk niet verder omhoog. Dat lijken stuk voor stuk lichtpunten tegen de achtergrond van de sombere financiële positie van het rijk, van de bedrijven en van vele particuliere burgers. Maar in een breder kader gezien, dat van de hele samenleving, is het de vraag of het kabinet Lubbers-Van Aardenne op de goede weg is. Met een miljoen werklozen op afzien bare termijn zijn offers van allen on vermijdelijk. In de troonrede wordt dan ook roerend gerept over 'sa men aan herstel werken' en 'met elkaar de moeilijkheden overwin nen'. Na de presentatie van de vori ge Troonrede en Miljoenennota hebben de steunpilaren van dit ka binet, de fractievoorzitters van CDA. De Vries, en WD. Nijpels, samen in een motie uitgesproken dat de toenmalige verdeling van de offers zoals die naar voren kwam in het 'koopkrachtplaatje', niet voor herhaling vatbaar was. Welnu, de verdeling van de offers in het ko mende jaar is nog steeds minstens even scheef. De werknemers in de collectieve sec tor (ambtenaren en trendvolgers) worden op forse afstand gezet van de werknemers in het vrije bedrijfs leven, de uitkeringstrekkers in ve lerlei soorten kunnen een zware aanslag op hun koopkracht tege moet zien, de minimumlonen wor den aangepakt, maar de top-amb- tenaren krijgen een douceurtje via een maatregel met hun vakantie geld. Wie sprak er over 'samen aan herstel werken'? Het geen-onzin-kabinet trekt intussen een zware wissel op een mogelijke verbetering van de conjunctuur in het buitenland, zonder zelf veel meer te doen dan te bezuinigen. Een gericht stimuleringsbeleid door middel van extra investeringen is ver te zoeken. Het kabinet kiest in de eerste plaats voor het saneren van de rijksfinanciën en stelt zich verder terughoudend op. Het is echter de vraag of de burgers, van wie zware offers worden ge vraagd, begrip willen opbrengen voor deze keuze. De bereidheid om offers te brengen neemt nu een maal vooral toe als er op afzienba re termijn iets tastbaars tegenover staat. De versterking van Nederlands posi tie op de exportmarkt is zeker be langrijk in onze open economie, maar wanneer dit beleid gepaard gaat met een ongekende aanslag op de binnenlandse koopkracht, kan het netto rendement wel eens uitdraaien op nul komma nul. Terwijl het kabinet een ernstig beroep doet op alle burgers om de schou ders eronder te zetten, ontbreekt een nieuwe, gedurfde benadering door het kabinet zelf. Het spreek woordelijke élan van minister-presi dent Lubbers lijkt versteend in de kou van de winter die we moeten doormaken. De eenzijdige benadering van de pro blemen komt wel heel duidelijk naar voren in de poging om. koste wat het kost, vast te houden aan het plan om schoolgeld te heffen vanaf twaalf jaar, dus ook voor kin deren in de leerplichtige leeftijd. Blijkbaar viel er niets anders meer te bedenken. Hetzelfde geldt voor de aarzelende initiatieven ten aan zien van het derde arbeidscircuit, de PEP's (praktijkervaringsplaat sen) en de verdeling van bestaand werk. Niet alleen in financiële zin, maar ook politiek gesproken stemt de toestand nogal droef. 'Vliegtuig volgde satelliet' De gemeente Alphen had plannen .MOSKOU/WASHINGTON (AFP/ - - - UPI/AP) - Volgens het Russi sche persbureau Tass stond de neergeschoten Zuidkoreaanse Jumbo tijdens zijn vlucht in di rect contact met een Amerikaan se spionagesatelliet. De piloot van het toestel zou "strikt synch roon" hebben gevlogen met de satelliet. De koersafwijking van het vliegtuig was daarvoor nood- het complex aan te kopen ten behoeve van woningbouw. De asfaltfabriek zou dan verhuizen, zodat een einde zou komen aan de al jaren durende luchtveront reiniging. De onderhandelingen zijn begin deze maand afgebro ken omdat de asfaltfabriek vol gens de gemeente teveel geld vroeg. zakelijk, zo blijkt uit het bericht van Tass, dat vandaag in de par tijkrant Prawda verscheen. De Verenigde Staten hebben de Russische beschuldiging ont kend. Tass zegt het voorts "intri gerend" te vinden dat het vlieg tuig 29 in plaats van de gebruike lijke 18 bemanningsleden aan boord had. "Wie waren de 11 man extra", aldus Tass? Geheim wapen depot ontdekt in bosgebied VELP ROZENDAAL (GPD) - Scholieren uit Rozendaal, Velp en Arnhem die in verband met een serie inbraken zijn aange houden en vuurwapens bleken te bezitten, hebben die wapens gevonden in een geheime wa penopslagplaats in het bosge bied Velp-Rozendaal. Deskundi gen van Defensie hebben het on derzoek van het Rhedense re chercheteam overgenomen en willen over de zaak geen mede delingen doen. „In het belang van de staat", aldus legervoor- lichter G. A. Struijker. Vaststaat, dat de wapens van bui tenlandse makelij - handgrana ten, automatische geweren en pi stolen - niet uit de Tweede We reldoorlog afkomstig zijn. Het is overigens niet de eerste keer dat Defensie weigert uitsluitsel te geven over mysterieuze op slagplaatsen. Drie jaar geleden werd in de Limburgse bossen ook een wapendepot gevonden. Tweede-Kamervragen over deze kwestie zijn tot op heden on beantwoord gebleven. ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! I I I J Naam Straat Postcode plaats Telefoon «•nat een Abonnement op hot Latdach O* igbiad an ontvangt da krant óm aarata 2 -afcan GRATIS p«' mwnfl l 2 11 hel Lerdsch DegOied. Antwoordnummer i LEIDSCH m DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1