c Staking België breidt zich uit Griekenland betaalt voor onvermogen Europa Kritiek op VS rol in Libanon JE MAG ER NAAR KIJKEN EN O /0 AANKOMEN 00K. Pessimisme over nieuwe financiering "Europa" Etendards naar Irak Misplaatste scheldpartij over afwijzen anti-Moskou-verklaring DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Buitenland BRUSSEL - Staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) is pessimistisch over de kans dat de regeringsleiders uit de Euro pese Gemeenschap op hun top conferentie begin december in Athene werkelijk knopen zullen doorhakken over een nieuwe fi nanciering van de EG. door Ferry Mingelen Tussen nu en december zullen de ministers van buitenlandse za ken en financiën van de Ge meenschap nog verschillende speciale zittingen houden om die besluiten voor te bereiden, maar de verschillen van mening-zijn zó groot, dat resultaten zeer twijfel achtig zijn. Er valt volgens Van Eekelen „steeds meer een schaduw" over de voorbereidingen van Athene. De staatssecretaris, die vandaag en morgen in Brussel een van die voorbereidingsvergaderingen bijwoont, wees er maandag op dat er in de voorbereidingen tot nu toe weinig schot zit. Daarbij komt ook nog dat sommige lan den politieke motieven hebben om niet te veel haast te maken. Dat geldt met name voor Frank rijk, die de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal, een van de belangrijk ste redenen voor de nieuwe fi nanciële middelen, op de lange baan wil schuiven. De Franse kierzers zijn zeer tegen de toetreding van Spanje, omdat men de Spaanse concurentie op het gebied van groenten, fruit en wijn vreest. PARIJS - Frankrijk zal het con tract met Irak nakomen voor de levering op huurbasis van vijf aanvalsvliegtuigen van het type Super-Etendard, uitgerust met de Exocet-raket. Ondanks be zwaren van Washington en drei gementen van Teheran om het olietransport door de Perzische Golf te blokkeren, krijgt Bagdad de beschikking over deze combi- door Lambiek Berends natie van gronddoelraket en straalvliegtuig, die haar dodelij ke doeltreffendheid bewees in de Falkland-oorlog." „Ik begrijp niet waarom op deze le vering nu ineens de nadruk wordt gelegd", zei de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, maandag in een interview met de Franse tele visie. „Vijf vliegtuigen verande ren niets aan de situatie in de oorlog tussen Irak en Iran". Frankrijk is al sinds jaren een van de belangrijkste wapenleve- Franse leverantie fel ranciers van Bagdad en heeft sinds het uitbreken van de oor log met Iran de Iraakse zijde ge kozen. Eind augustus al probeerde Was hington tevergeefs Parijs af te brengen van de voorgenomen le- vering-op-huurbasis. De vijf vliegtuigen, die al waren overge dragen aan de Franse marine, zijn door deze „teruggeleend" aan de fabriek, het staatsbedrijf Dassault-Breguet. Deze heeft de machines geschikt gemaakt voor Iraaks gebruik en voor het af schieten van de gevreesde Exo- cet-raketten. De fabriek verhuurt de vliegtuigen aan de Iraakse luchtmacht voor een periode van twee jaar en betaalt de Ffanse marine een schadeloosstelling van 140 miljoen Frank. De fa briek verplicht zich tevens om de toestellen in 1985 in goede staat weer aan de Franse marine terug te leveren en eventueel verloren omstreden gegane vliegtuigen te vervangen. De vrees aan Amerikaanse zijde is, dat Irak als de nood aan de man komt, met behulp van het nieu we wapentuig zal proberen de Iraanse olieterminal op het ei land Kharg te vernietigen of de Iraanse oliehaven Bandar-Abbas te bombarderen. Op die manier zou Bagdad de olie-export van zijn tegenstander voor lange tijd kunnen verlammen. Iran heeft Frankrijk gewaar schuwd voor tegenmaatregelen als de Super-Etendards inder daad aan Bagdad worden gele verd. De Iraanse president Ali Seyed Chamenei zei zondag dat „er geen druppel olie de Perzi sche Golf meer zal verlaten als er in dat gebied een wapen wordt geintroduceerd dat een bedrei ging kan zijn voor de Iraanse olie". Washington meent dat de Iraanse president zijn dreigement kan waarmaken en dat Chamenei ge lijk heeft als hij beweert dat de Iraniërs volledig de Straat van Hormoes beheersen. Het blokke ren van de Straat van Hormoes zal een volledige stop betekenen op de olieaanvoer vanuit de Per zische Golf, inclusief van de be langrijkste olie-exporteurs Saoe- di-Arabië en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Cheysson wees gisteren op een be paalde onevenwichtigheid in de Iraaks-Iraanse oorlog. „De olie export van Iran is op dit moment vrij, de Iraakse olie-exporten zijn door de oorlog vrijwel stil komen te liggen". Bovendien heeft Irak zijn troepen teruggetrokken op de internationaal erkende gren zen en is Bagdad, in tegenstel ling tot Teheran, bereid tot on derhandelen. En, zo zei de Fran se minister, Teheran krijgt wa- pensteun uit de hele wereld, ook van westerse landen. Hij doelde daarmee wellicht op geruchten, dat de Verenigde Staten langs omwegen (Israël wordt ge noemd) aan het bewind van Cho- meini wapens en wapenonderde len leveren. Luchthaven plat, wellicht ook bedrijven BRUSSEL - De stakingen van de overheidsdiensten in België dreigen zich verder uit te breiden nu de regering en de vakbonden het oneens blijven over de extra bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Vandaag zullen de socialistische en christelijke bonden beslissen wat er verder moet gebeuren en vervolgens zal de regering zich moeten bera den over al of niet ingrijpen. De socialistische vakbonden in de belangrijkste Waalse industrie centra Luik en Charleroi willen ook stakingen beginnen in de particuliere sector. In sommige Waalse bedrijven zijn al solidari- teitsstakingen gehouden. Maan dag hebben de Belgische lucht verkeersleiders zich bij de sta- - king aangesloten en ook de Bel gische Rijkswacht gaat acties houden. door Ferry Mingelen De Belgische regering deed giste ren op een speciale persconfe rentie nog eens een dringend be roep op de bonden om de bezui nigingsvoorstellen van de rege ring te aanvaarden. Vice-premier Gol, die de regeringsdelegatie aanvoerde bij afwezigheid van de zieke premier Martens, zei: „Deze stakingen kosten onze economie enorm veel geld. Deze kosten komen boven op de moei lijkheden van ons land, dat al zwaar door de crisis wordt ge teisterd. Ze dreigen morgen, wie ook aan het bewind is, nieuwe of fers te vergen om de schade te herstellen", aldus Gol. Volgens hem blijft het verzet van de vakbonden berusten op een misverstand; Hij betoogde uitge breid dat het regeringsvoorstel om de ambtenarensalarissen niet meer aan het begin, maar aan het eind van de maand uit te betalen, gunstig is voor de ambtenaren zelf. Dit uitstel levert de regering flinke Tentewinst op. Het voordeel voor de ambtenaren zit in een extra ovèrgangsrege- ling. Dat voordeel wordt door de bonden echter betwist. Zij er kennen wel dat'de ambtenaar over zijn hele carrière gezien er wat beter op wordt, maar voor 1984 concreet betekent het inle vering van haast een maand in komen. „Eén wedde komt tussen kaai en schip te vallen", constateerde de socialistische overheidsvak bond. Ook de christelijke bond was niet onder de indruk van de vrijgevigheid van de regering: „Voor 1984 betekent het voorstel verlies van koopkracht; die koopkracht wordt uitgesteld tot aan het eind van de carrière, zei de bondsvoorman De Cuijper. Alleen de liberale vakbond heeft zich tot nu toe bereid verklaard de stakingsacties voorlopig op te schorten tot er nader overleg met de regering is geweest. Hoewel het stakingsparool giste ren niet overal werd opgevolgd, bleven in principe de spoorwe gen, het stads- en streekvervoer, de posterijen, de ministeries en gemeentehuizen staken. De luchtverkeersleiders en het grondpersoneel van de interna tionale luchthaven bij Brussel, Zaventem, hebben zich bij de staking aangesloten. Vanaf half vijf gistermiddag lag al het vlieg verkeer stil en werden de vluch ten omgeleid naar Rijssel in Noord-Frankrijk. Ook de Rijks wacht, die officieel niet mag sta ken, houdt acties. De rijkswach ters werken van kwart voor 12 tot 12 uur 's middags niet meer de rest van deze maand, uit soli dariteit met hun collega's bij de andere overheidsdiensten en om een dit weekeinde bij een over val omgekomen rijkswacht-col lega te herdenken. Somber begin vergadering VN NEW YORK (Rtr/UPI AFP/ANP) - Dc Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begint van daag haar jaarlijkse zitting in zeer gespannen sfeer door de na sleep van het neerhalen van de Zuidkoreaanse Boeing door de Sowjet-Unie begin deze maand. Het besluit van de Russische mi nister Gromiko voor het eerst in ongeveer 25 jaar af te zien van de reis naar New York heeft de stemming er niet beter op ge maakt. In een verslag vorige week aan de vergadering toont de secretaris generaal van de organisatie Pe rez de Cuellar zich uitermate somber over de uitholling van de internationale diplomatie en het onvermogen van internationale instellingen. Onomwonden stelt hij dc tekortkomingen van de VN als vredestichter aan de kaak. In dit klimaat, getekend door het vliegtuigincident en ook nog de oplaaiende strijd in Libanon, ko men de ruim 155 lidstaten van de VN bijeen voor de 38ste zitting van de algemene vergadering. De eerste weken worden ruim 40 staats- en regeringsleiders ver wacht die zoals gebruikelijk de vergadering zullen toespreken en over politieke en economi sche zaken van gedachten kun nen wisselen. Een deel zal ook eind deze maand de informele topconferentie bijwonen op uit nodiging van de Indiase premier Indira Gandhi, voorzitter van de beweging van met-gebonden landen, om zich te buigen over de belangrijkste problemen in de wereld en een poging te doen de Noord-Zuid dialoog tussen arme en rijke landen leven in te bla- De reacties op haar initiatief zijn terughoudender geweest dan mevrouw Gandhi had gehoopt maar niettemin zal een groot aan tal politieke leiders aanwezig zijn onder wie de Franse president Mitterrand, de Cubaanse leider Fidel Castro, en vermoedelijk ook premier Lubbers. In Parijs is gisteren door honderden daar woonachtige Libanezen geprotesteerd tegen de massale slachting onder Libanese christenen en tegen de Syrische bezetting van delen van hun thuisland. De Syrische leider Assad werd op spandoeken vergeleken met Hitier. (foto api ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak BEIROET - Behalve de grotere Amerikaanse betrokkenheid bij de strijd in de bergen boven Bei roet, heeft de escalatie van het conflict in Libanon gisteren ook door Aernout van Lynden tot gevolg gehad dat artillerie eenheden van het Libanese leger het vuur openden op de Syrische artillerie ten noorden van Bei roet, bij de stad Batroun. Volgens een communiqué van het leger is hiertoe besloten nadat de Syriërs de nieuwe, geimprovi- seerde landingsbaan van de Li banese luchtmacht bij het plaats je Byblos gebombardeerd had den. De landingsbaan wordt ge bruikt door de drie Hawker Hun- ter-toestellen die de Libanezen nog in de lucht kunnen brengen. De luchtmacht heeft de uiterst simpele landingsbaan gebouwd op de hoofdweg tussen Beiroet en de noordelijke havenstad Tri poli, omdat geen verder gebruik gemaakt kan worden van de in ternationale luchthaven bij Bei roet, die gedurende de afgelopen drie weken herhaaldelijk onder vuur is komen te liggen. Amerikaanse oorlogsschepen be schoten gisteren artillerie- en ra ketstellingen van Druzen en hun Palestijnse bondgenoten in de bergen nabij de Libanese hoofd stad Beiroet. De aanval volgde nadat Libanese regeringstroepen waren slaags geraakt met door Syrië gesteunde eenheden nabij Souk el Gharb. Het was voor het 'eerst dat de Amerikanen zich in de strijd in de bergen ten oosten van Beiroet mengden om recht streeks het Libanese leger bij te staan.De groeiende Amerikaanse betrokkenheid bij de strijd in Li banon heeft tot enige kritiek ge leid van de zijde van de Franse regering, die eveneens soldaten naar Beiroet heeft gestuurd om deel uit te maken van de multi nationale troepenmacht. De Franse minister van buitenland se zaken Claude Cheysson ver klaarde gisteren dat bombarde menten vanuit zee naar zijn me ning niet de beste manier zijn om de crisis in Libanon op te lossen. „Als Amerikanen de plaats van de Israëli's willen innemen, dan is dat hun verantwoordelijkheid en niet de onze", aldus Cheys- Heer overleden De bekende Oostenrijkse histo ricus, schrijver en dramaturg prof. Friedrich Heer is op 67- jarige leeftijd in Wenen overleden. Prof. Heer werd veelal exponent van het "links-katholicisme" ge noemd en als een in deze richting geëngageerd auteur. Hij schreef zowel weten schappelijke werken en es says als Tempel ontdekt Griekse archeologen hebben tijdens opgravingen bij de voormalige residentie van Alexander de Grote en diens vader Philippus van Macedo nië, Pella in Noord-Grieken land, een tempel blootgelegd die was gewijd aan de godin van de liefde, Aphrodite. De tempel meet ongeveer negen bij vier meter. In de buurt zijn door zuilen ondersteun de bouwsels aangetroffen die uit de Hellenistische periode (323 na Christus) stammen. Souvenir Een rechtbank in Athene heeft een 62-jarige toerist uil West- Berlijn tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij geprobeerd had een ca. vijf kg, wegend stuk marmer van de Acropolis als souvenir mee te nemen. In het Europees Parlement viel afgelopen week een ordinaire scheldpartij te beluisteren tus sen Griekse Europarlementa riërs en enkele van hun West- duitse en Britse conservatieve collega's. Aanleiding was een even tevoren door vrijwel ale grote fracties in het parlement ondersteunde resolutie, waarin verontwaardiging werd uitge sproken over het "in koelen bloede" neerschieten van de Koreaanse jumbo en vooral de daarop volgende formulering waarmee het parlement aangaf "het ten zeerste te betreuren door Ton van Brussel dat de lidstaten van de Europe se Gmeenschap onder het hui dige voorzitterschap geen overeenstemming hebben we ten te bereiken over een ge meenschappelijk adequaat standpunt tegenover de Sow jet-Unie". De resolutie werd met 129 tegen 19 stemmen aan genomen. De uitspraak is door de Grieken niet ten onrechte als een regel rechte motie van wantrouwen ervaren. Griekenland bekleedt immers het voorzitterschap van de gemeenschap en bleek niet bereid een Europese pro testverklaring te steunen. "Een spreekbuis van Moskou" riep de Westduitse christen-demo craat Habsburg. Het Griekse voorzitterschap zorgt voor "verloren maanden", vond de Britse conservatief Ferguson. Griekse vertegenwoordigers lie ten het er niet bij zitten en ri posteerden met opmerkingen als "Griekenland is geen spreekbuis voor rechts" en "Griekenland mag een eigen buitenlands beleid Het schouwspel was Papandreou: geen steun... weinig verheffend, omdat het zich afspeelde luttele minuten voor de al enige tijd geagen deerde toespraak van de Griekse presidident Karaman- lis. Redevoeringen van staats hoofden zijn in het Europees Parlement doorgaans rituele gebeurtenissen die zich in een sfeer van vriendelijke belang stelling afspelen. In dit geval moest het wel anders lopen. Tot veler verbazing echter koos Karamanlis in zijn verhaal niet de zijde van de regering Pa pandreou, maar toonde hij zich beducht voor een te zwaar ac cent op economische samen werking, waardoor "het uitein delijke doel van politieke een wording in verval raakt". Ten densen van nationalisme en egoisme kregen het in zjn toe spraak zwaar te verduren. De rede die net zoals als de tevo ren aangenomen resolutie scherpe kritiek bevatte aan het adres van de Griekse regering, moest duidelijk maken dat Griekenland zich wel degelijk als een Europees land kan la ten kennen. Ondanks de ook op andere ter reinen gebleken Griekse eigen zinnigheid is er niet veel se rieuze aanleiding om aan de gemeenschapszin van Grieke land te twijfelen. Meest ge hoord is het verwijt dat Grie kenland louter voor de lusten EG-lid is geworden en van de lasten zo min mogelijk wil we ten. Maar de al jaren slepende discussie over de budgettaire problemen die de gemeen schap met een zeker regelmaat aan de rand van een crisis brengen, biedt voldoende aan knopingspunten voor soortge lijke verdenkingen in de rich ting van andere lidstaten. Frankrijk, Italië en Groot-Brit- tannië doen in dit verband evenzeer van zich spreken en bij de komende behandeling van de landbouwhervormings- voorstellen moet blijken hoee- veel de EG Nederland waard Iets anders, en daar gaat het in dit geval om, is de vraag of lid staten van de EG zelfstandig een buitenlands beleid mogen voeren. Het debat in het Euro pees Parlement wekte de schijn van niet. In werkelijk heid is dat onzin en geldt eer der het tegendeel. De EG is in wezen een typisch economisch samenwerkings verband, met het in niet anders dan vage termen omschreven einddoel van een "verenigd Europa". In het verdrag van Rome, de basis voor de samen werking, staat niets dat lidsta ten tot politieke samenwer king buiten de verdragsafspra ken verplicht. Sedert Rome is er wel het een en ander ge beurd en is het zg. EPS on- staan, Europese Politieke Sa menwerking, als poging de Eu ropese horizon te verbreden tot een factor van meer (politie ke) betekenis in de wereld. Bij verdrag of afspraak is over dat EPS niets geregeld. In de prak tijk zijn er de bijeenkomsten van ministers van buitenland se zaken en is er de Europese Karamanlis kritiek... top van regeringsleiders, waar gepoogd wordt om op een aan tal belangrijke punten van bui tenlandse beleid de lidstaten op één noemer te brengen. Dat overleg is zeker niet zonder be tekenis. Er is een gemeen schappelijke benadering van de problematiek in het Mid den-Oosten en ook steun van de tien voor een regionale op lossing van de conflicten in Midden-Amfirika. Die uitspra ken leggen gewicht in de schaal, maar dat laat onverlet dat de wegen van de verschil lende lidstaten op andere mo menten weer scheiden. Frank rijk en Griekenland hebben een andere benadering van de Arabische wereld dan Neder land. Frankrijk en Nederland trekken samen op in afkeuring van het bewind in El Salvador, waar Groot-Brittannië en West-Duitsland weer anders over denken. En Griekenland voelt zich tenauwernood ge steund in zijn conflicht met de Turkse generaals. Gemeenschappelijke standpun ten zijn pas mogelijk als alle lidstaten akkoord gaan. In de praktijk leidt dat nogal eens tot rekbare verklaringen. Zozeer zelfs dat in organen als de Al gemene Vergadering en de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties EPS-resoluties door de lidstaten weer ver schillend worden geïnterpre teerd en uiteenlopend stemge drag opleveren. Dat gegeven. gevoegd bij de afspraak dat EPS-standpunten geen juridi sche waarde hebben - en dus in de strikte zin niet bindend zijn - maakt dat Europese Politieke Samenwerking de kinder schoenen nog nauwelijks is ontgroeid. Verontwaardiging over het Griekse veto over een gemeen- schapelijke anti-Moskou-ver- klaring is dan ook vooral inge geven door machteloze woede over de Griekse variant van een eigenzinnigheid, die ge koesterd als ze ook door ande re lidstaten is, de gemeenschap al ver vöör de toetreding van Athene heeft "behoed" voor een serieuze politieke rol in de wereld. ADVERTENTIE Spaarplan. Misschien wilt u ooit een eigen huis kopen. In dat geval wijzen wij u op een bijzondere NMB Spaarvonn met een extra hoge rente. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw spaargeld blijft altijd direct opneembaar. En als u huiseigenaar wordt, zelfs zonder opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. NMB BANK DE NMB DENKT MET U MEE.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15