Mieke Havik voegt daad bij het woord Olaf Ludwig buit kwaliteiten uit Winnaar Toekomstronde Geslaagde aanval op wereldrecord Zoetemelk rijdt nog jaar in Franse dienst Weer overleg profvoetbal en overheid Thijs test vleugelverdediger 0ÖU£ül Toparbiters NHV stoppen uit onvrede DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 MARTIGUES (AFP) - De Oost duitser Olaf Ludwig is winnaar geworden van de open Ronde van de Toekomst. Zijn leidende positie kwam gisteren, niet meer in gevaar tijdens de laatste etap pe over 73 kilometer tussen Vi- trolles en Martigues. De slotrit werd gewonnen door de 31-jarige Belg Paul Wellens. Hij versloeg in de eindsprint zijn Franse me devluchter Christian Levavas- seur. De beide beroepsrenners ontsnapten na 52 kilometer. Zij namen een kleine minuut voor sprong, waarvan slechts zeven tellen overbleven. De sprint van het peloton werd in Martigues gewonnen door de Fransman Francis Castaing voor Olaf Lud wig, de gele-truidrager. In de persoon van de Oostduitser Olaf Ludwig kreeg de Ronde van de Toekomst voor het eerst sinds de 'openverklaring' weer een amateur als winnaar. In 1981, toen voor het eerst profs en ama teurs samentreden, zegevierde de Fransman Pascal Simon. Vo rig jaar werd de Amerikaan Greg Lemond winnaar van de Tour de l'Avenir. Ludwig is een van de beste ama teurs ter wereld. Hij is een cou reur met uitzonderlijke kwalitei ten als sprinter en tijdrijder. Hij kon deze Ronde van de Toe komst op zijn erelijst schrijven, omdat het hooggebergte dit jaar was weggelaten. De twee 'berge tappes' stelden weinig voor. De Columbianen bleven in de anoni miteit en de zwak begaafde klim mer Ludwig handhaafde zich moeiteloos aan de kop van het klassement. De Oostduitser bevestigde hier mee zijn triomf in de Vredes- koers van vorig jaar. Het ont breekt hem nu nog slechts aan één succes: de individuele we reldtitel. In Praag '81 was hij kopman van de Oostduitse ploeg. Ludwig had op die zater dag echter een van zijn, inmid dels bekende, inzinkingen. Na honderd kilometer stapte hij uit geput van de fiets. In Goodwood '82 en Altenrhein '83 gingen zijn landgenoten Bernd Drogan en Uwe Raab hem voor. Ook dit jaar bij het wereldkampioenschap ploegentijdrit was het weer eens mis met Ludwig. Hij was ballast in de Oostduitse ploeg, die door zijn falen slechts tiende werd. Ludwig was echter wel degelijk in topconditie. Hij bewees het in de Ronde van de Toekomst. Eerst won hij vier etappes, waarvan twee in dienst als knecht voor zijn ploeggenoot Kummer, die enkele dagen in de gele trui reed. Ludwig heeft ook niets gedaan om in de leidende positie te ko men. Dat werd voor hem gedaan in een vlucht van een kopgroep met onder andere Maarten Du- crot, waarin hij aanvankelijk als beschermer van Kummer fun geerde. Pas toen zijn ploegleider hem opdracht gaf, werd Ludwig aanvaller en winnaar. In het tweede deel van de ronde waren de Oostduitsers oppermachtig, zoals zo vaak op over het alge meen vlak terrein. ROTTERDAM (GPD) - Mieke Havik heeft zich de laatste jaren ontpopt als de propagan diste van het dameswielrennen. Onder aanvoering van de 26-jarige Volendamse willen de Nederlandse rijdsters afrekenen met het verleden waarin weinig serieus over deze vrouwensport werd gepraat. i Havik: "Voor het werelduurrecord, voel ik r taar het blijft een ideaal van mij". 2 nog niet sterk ge- Tijdens de laatst gehouden Rotter damse Zesdaagse begin dit jaar, werd de WBV (Wielrensters Be langen Vereniging) opgericht. In Ahoy' vertelde voorzitster Mieke Havik dat een van de belangrijk ste taken van het pas gekozen be stuur was om meer aandacht voor het dameswielrennen te krijgen. „Maar", zei ze tijdens de officiële voorstelling, „om dat te bewerkstelligen zullen wij met prestaties moeten komen". Wel stond er weer eens een Ne derlander op het podium. Johan van der Velde was in 1977 op de tweede plaats achter de Belg Ed dy Schepers de laatste geweest. In Martigues werd Maarten Du- crot uit Utrecht gehuldigd voor de derde plaats. Ducrot reed de eerste week zeer agressief. Hij schrok niet terug voor zeer lange ontsnappingen. Hij maakte enor me sprongen in het algemeen klassement en stelde zich tevre den met de derde positie. "Tegen die Oostduitsers was toch niets te beginnen en wat Ludwig in de langste tijdrit liet zien, was onge looflijk", zei de ex-wereldkam- pioen ploegentijdrit die naar de beroepsrenners wil overstappen. Hij is kandidaat voor een plaatsje in de nieuwe ploeg van Peter Post. PARIJS (GPD) - Joop Zoetemelk heeft besloten zijn wielercarrière met tenminste een jaar te verlengen. Hij zal vóór 1 oktober een nieuw con tract tekenen bij zijn huidige sponsor, wat betekent dat hij zijn tiende jaar in Franse dienst ingaat. Voor de begin december 37 jaar wordende Zoetemelk zal 1984 zijn vijftiende seizoen bij de beroepsrenners zijn. De vraag of hij zou doorgaan werd actueel door de dopingzaak waarbij hij in de Tour de France van dit jaar betrokken raakte. Die narigheid zegt Zoetemelk van zich te hebben afgezet. „Ik ben het natuurlijk niet ver geten, maar het vreet niet meer zo aan me als in de Ronde van Frank rijk. Toch is het een moeilijke beslissing geweest om uit te maken wat ik volgend jaar ga doen. Een hele moeilijke beslissing...". Zoetemelk zal zijn seizoenprogramma opzetten zoals hij dat altijd gedaan heeft, wat betekent dat de Tour de France weer centraal staat. Intussen blijft hij het via zijn advocaat opnemen tegen degenen die organisato risch nauw betrokken zijn bij zijn dopingaffaire van deze zomer. Vol gende week donderdag dient in Parijs de uitgestelde rechtszaak tegen de Franse wielerbond en de internationale federatie UCI, die door hem worden beschuldigd van een onjuiste procedure. Gisteren voegde de Shimano-Wol- ber-rijdster in hetzelfde Maasste- delijke sportpaleis de daad bij het woord. Met ploegleider Leon Hermans op het ene rechte stuk en begeleider Eddy Verheyen aan de overkant langs de baan had Mieke Havik tweeëneenhalf uur nodig om het wereldrecord 100 kilometer van Olga Sideren- ko over te nemen. De Russin kwam op 2 november 1982 in Moskou tot 2 uur 40 min, 52,171 sec, de Noordhollandse wielren- ster was ondanks twee lekke banden ruim negen minuten sneller: 2 uur 31 minuten 30,043 seconden. Mieke Havik had bewust voor een aanval op dit wereldrecord geko zen in plaats van een poging te wagen op het publicitair aanlok kelijker werelduurrecord dat al vijf jaar in handen is van Keetie van Oosten-Hage. „Ik had het MIDDELBURG (GPD) - Hoewel de Ajacieden Van Basten en Vanenburg, die gister avond in de oefenwedstrijd tegen het Zeeuwse amateurteam vijf van de negen Oranje treffers produceerden (einduitslag 9-0), morgenavond in het Brusselse Heizelstadion tegen de Belgen niet in de basis voorkomen, zullen zij wel in de EK-kwalificatiewed- strijd tegen Ierland aantreden. Rijvers: „Dat ik Van Basten en Vanenburg mogelijk pas in de tweede helft tegen België zal in zetten, is geen gevolg van een af spraak die ik met De Mos heb ge maakt. Er heeft trouwens geen enkele club afspraken met mij gemaakt. Ik vond het zonder meer een logische zaak het twee tal niet al te zeer te belasten door hen beiden ook nog eens tegen de Belgen een volledige wed strijd te laten spelen". Het elftal dat de oefenwedstrijd te gen :de Belgen afwerkt, kent slechts één verrassing: FC Gro- ningen-speler Bud Broeken, die naast de in Middelburg beslist niet sterk spelende Peter Hout- DEN HAAG (ANP) - Het over leg tussen de externe geldge vers en het betaalde voetbal over het gezondmakingspro- ces zal donderdag worden hervat. De bijeenkomst is in feite een voortzetting van de gesprek ken, die 11 juni in Utrecht hebben plaatsgevonden. Daar maakte Van der Reijden bekend dat een gedeelte van de financiële steun van de geldgevers over het tweede vier jarenplan voor een half jaar geschorst zou worden, omdat het betaalde voetbal niet voldeed aan de gestelde voorwaarden. De staatssecre taris liet in dat gesprek te vens weten dat de uitkerin gen zouden kunnen worden hervat voor het halve jaar verstreken was, indien de sectie zich richtte naar de voorwaarden van de geldge- In reactie daarop heeft het nieuwe sectiebestuur op 15 augustus een buitengewone ledenvergadering gehouden, waarbij de slruikelpunten uit het overleg, versoepeling van het vergoedingensysteem en het vereveningsfonds, enigs zins in de richting van de wensen van de geldgevers werden aangepast. Uit het overleg van donderdag zal moeten blijken of de aan passingen voor V.N.G. en S.N.S. aanvaardbaar zijn en of de staatssecretaris meent met de nieuwe KNVB-regle- mentering voor de Kamer, die de beslissing heeft, te kunnen komen. man in de voorste linie zal wor den geposteerd. Bovendien keert Frank Rijkaard als basisspeler in het Nederlands elftal terug. Rij vers: „De wedstrijd tegen België lijkt me bijzonder geschikt om Broeken eens serieus te testen. We zitten nu eenmaal niet zo sterk in goede aanvallers. Boven dien is Broeken duidelijk anders gaan voetballen dan toen hij nog bij Willem II speelde. Hij is ster ker geworden, speelt met meer overgave en is naar mijn mening een zeer goed bruikbare aanval ler. Daarom heb ik voorlopig voor Broeken een plaats bij de laatste zestien ingeruimd". "Buitenlanders" Het opnemen van Broeken in het Oranje-team houdt wel in dat Rijvers voorlopig geen gebruik meer zal maken van de diensten van Wim Kieft en Simon Taha- mata. „Kieft is in zijn ontwikke ling stil blijven staan. Misschien dat hij zich nu in Italië verder kan ontwikkelen. Tahamata is voor mij een afgesloten hoofd stuk". Rijvers zal trouwens, zo deelde hij in Middelburg mee, voor de ko mende duels tegen België en Ier land toch geen beroep doen op verschillende in het buitenland spelende Oranje-internationals, Uitgezonderd dan Van Breuke- len. „Wanneer het nu geformeer de Nederlands elftal plus Van Basten en Vanenburg na rust goed tegen België presteert, speelt 95 procent van het elftal zonder meer ook tegen Ierland. Het elftal dat in Brussel aan de tweede helft begint, zal ook dicht bij de formatie liggen die op 12 oktober uit tegen Ierland zal aan treden". De terugkeer van Frank Rijkaard in het Nederlands elftal - hij speelde voor het laatste als Oran je-man in Utrecht tegen Zweden - is wèl in overleg met Ajax-oe- fenmeester Aad de Mos gebeurd. „Hij moet zo snel mogelijk weer in zijn oude ritme komen", aldus Rijvers. „Dat is dan ook de reden dat ik hem tegen het Zeeuwse team de gehele wedstrijd heb la ten staan. Ik hoop nu maar dat hij bij Ajax tot aan de wedstrijd tegen Ierland in alle wedstrijden als basisspeler opgesteld zal wor den". Zin Hoewel het wat vreemd overkomt dat het Nederlands elftal tegen een Zeeuwse amateurselectie oe fent voor een oefenwedstrijd te gen België, achtte Rijvers de zin van dergelijke wedstrijden wel degelijk aanwezig. „Zo'n wed strijd is niet alleen nuttig om de groep gericht bij elkaar te heb ben, maar bovendien kunnen in een dergelijke wedstrijd de ver dedigers zich op elkaar instellen. Ik heb nu eenmaal niet zo heel veel oefenwedstrijden tot mijn beschikking om een bepaald spelconcept uit te testen", zo zei Rijvers, die het uitvoeren van zijn concept centraal stelt voor de uiteindelijke formatie tegen de Ieren. „Niet het resultaat te gen de Belgen zal daarbij bepa lend zijn, maar de wijze van spe len", zo besloot de Oranje-bonds- coach. De opstelling van Oranje voor de wedstrijd tegen Belgie: Schrij vers - Wijnstekers, Gullit, Ophof en Boeve - Koeman, Van der Kerkhof, Rijkaard en Valke - Broeken en Houtman. De wisselspelers zijn: Van Breuke- len, Van Tiggelen, Vanenburg, Van Basten en Vermeulen. De oefenwedstrijd tegen het Zeeuwse amateurteam op het veld van de amateur-tweedeklas ser Middelburg eindigde gister avond voor 4000 toeschouwers na tweemaal 40 minuten, zoals gezegd, in een 9-0-zege voor Oranje. In de eerste helft scoor den Gullit en Valke, waarna Van enburg (2 keer), Van Basten met een hattrick, Valke en Koeman de 9-0 eindstand zorgden. De Zeeuwse verdediger Eugene Fagg kan Frank Rijkaard niet afstoppen. De Ajacied start morgenavond tegen België in de basis van het Nederlands team. IFolo ANP) BRUSSEL (GPD) - De Belgische bondscoach Guy Thijs zal morgenavond een tweetal spelers voor de positie van linkerverdediger testen. Thijs begint met Michel de Wolf van AA Gent in de basis en zal na de rust de Standard-speler Michel Wintacq inzet ten. Na het wegvallen van Michel Renquin (hij speelt in middels in Zwitserland) heeft Guy Thijs wat proble men gekend met de juiste bezetting van de positie van linkerverdediger. Renquin speelde 38 maal voor het nationale team, kwam tijdens de wereldkam pioenschappen in Spanje tegen Polen en Rusland nog tweemaal voor België in actie, maar werd daar na niet langer meer door Guy Thijs geselecteerd. Aandacht Ondanks dat Marc Baecke van Beveren tijdens de EK- kwalificatie-wedstrijden tegen Oost-Duitsland zich een waardig vervanger van Renquin toonde, experi menteerde Thijs verder met Anderlechter De Groo- idee dat dit record nog niet zo scherp stond. Met het werelduur record ligt dat anders. Dan moet je denk ik naar een heel snelle piste als in Munchen of Milaan gaan om dat te verbeteren. Het blijft wel een ideaal van mij. Nu voelde ik me er nog niet sterk ge noeg voor, maar over een paar jaar ben ik zeker van plan dat we relduurrecord aan te vallen". Mieke Havik maakte overigens al snel duidelijk dat ze ondanks een niet ideale voorbereiding volle dig klaar was voor het karwei. In de dagen voorafgaande aan de aanval had ze door de regen nau welijks kunnen trainen en de ze nuwachtige sfeer die altijd rond een dergelijk gebeuren hangt, werd voorts versterkt door het feit dat de Volendamse door een misverstand zelf achter haar ei gen materiaal aan moest. Maar terwijl Olga Siderenko elf maan den geleden bijzonder constant iedere tien rondjes in drie minu ten en dertien seconden afraffel de, had Mieke Havik - vertrok ken op een schema van 2,5 uur precies - voor dezelfde afstand drie minuten nodig. Per tien ron den won zij rond de vijftien se conden en half koers zat ze al met bijna zes minuten aan de voordelige kant. Muziek Met nog 196 van de 500 rondjes te gaan kreeg iedereen in het Sport paleis Ahoy' de schrik van zijn leven toen de uitdaagster door een klapband ten val kwam. Vijf omlopen later begaf ook de ach terband het en stond Mieke Ha vik opnieuw langs de kant. Bege leider Eddy Verheyen sprak de Noordhollandse evenwel gerust stellend toe en ondanks een ver lies van bijna drie minuten, kwam de winst geen moment in gevaar. Mieke Havik hervond snel haar ritme om in de laatste 100 ronden de voorsprong royaal uit te breiden. „Het is jammer dat de baan vuil was waardoor ik twee lekke banden kreeg. Bij het inrijden bemerkte ik het al en viel ik ook. Maar ik heb verder geen last gehad van die twee stops. Alleen na 25 ronden werd ik wat duizelig en dacht ik: goh, als het zo verder moet! Toen men even later de muziek harder zet te, had ik afleiding en merkte ik niets meer". te. Hij moest op zijn beurt plaats maken voor De Wolf, die tegen Nederland voor de tweede keer de kans krijgt zich te bewijzen. Na rust speelt echter Wintacq, die na zijn transfer van Luik naar Standard wekelijks de aandacht op zich vestigt. Twijfels over de opstelling van Jean-M?rie Pfaff (van een blessure genezen) en Francois vander Eist (na een eerste medische test gisteren voldoende fit be vonden) zijn opgeheven. Het Belgische team kent daarom nauwelijks verrassingen. Opstelling De opstelling van België: Jean-Marie Pfaff (Bayern Munchen) - Eric Gerets (AC Milan), Walter Meeuws (Standard), Luc Millecamps (Waregem) en Michel de Wolf (AA Gent) - Guy Vandersmissen (Standard), Ludo Coeck (Inter), Frank Vercauteren (Ander- lecht) en Jan Ceulemans (Club Brugge) - Erwin Van- denbergh (Anderlecht) en Francois Vander Eist (Lo keren) of Eddy Voordeckers (Standard). ARNHEM (GPD) - De verkie zing van de handballer, handbalster en arbitraal koppel van het afgelopen seizoen zal voor het Neder lands Handbal Verbond (NHV) een wrange bijsmaak krijgen. De arbiters Wang Arnhemen Hijmans (Poel dijk), die volgens de ver wachtingen gisteravond in Amersfoort als Nederlands beste handbalscheidsrech- ters zullen worden gekozen, hebben namelijk besloten een punt te zetten achter hun nationale en internatio nale carrière. Onvrede met het beleid van de nationale werkgroep scheidsrechters ligt ten grondslag aan het besluit van het al dertien jaar een vast koppel vor mend duo. *'A1 zo'n tien jaar worden we geconfronteerd met een slecht NHV-arbitragebeleid, waarin visie, creativiteit en ook integriteit ontbreken", aldus de Arnhemmer Wim Wang. „Het NHV heeft al jarenlang te weinig kwaliteit in de com missie of werkgroep die de scheidsrechterszaken behar tigt. Als er kwaliteit is, dan verdwijnt die naar de ande re sectoren. De druppel die voor ons de emmer deed overlopen, was de beslissing om het nieuwe koppel Nus- ser-Koppe als eerste op de lijst te zetten. Met alle res pect voor de kwaliteiten van beiden menen wij recht op die plaats te mogen doen gelden. Vooral omdat wij als duo een ervaring van der tien jaar hebben en Nusser en Koppe voor het eerst een koppel vormen", aldus Wim Wang. Wil Jacobs en Laura Robben werden gekozen tot de beste handballer, respectievelijk handbalster van het afgelo pen seizoen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13