Geen compromis w staking België Portugezen wijzen grensbelasting af VS: Gromyko kan naar VN komen Arafat terug in Libanon Walesa ontkent pleidooi voor opheffen vakbond Assemblee: nieuw Turks parlement on-democratisch Overleg wordt morgen hervat y.rt Weinberger: leger El Salvador kan winnen Russen zouden zwarte doos hebben gevonden WARSCHAU (AP) Lech Walesa is gisteren teruggekomen op zjjn eer dere bevestiging van een ondergronds blad waarin hij zou hebben ge zegd dat de aanhangers van de verboden vakbond Solidariteit de naam "Solidariteit" moeten laten vallen en regionale vakbondscellen moeten vormen. Het interview was opgenomen in het in Warschau verschijnende onder grondse blad "C.D.N." ("wordt vervolgd"). Het blad zei dat het inter view werd afgedrukt "zonder medeweten of toestemming" van Lech Walesa. Walesa zei vrijdag echter dat zijn mening accuraat was weergegeven. Gisteren las hij echter door de telefoon een verklaring voor waarin hij op zijn eerdere opmerkingen terugkwam. "Ik, Lech Walesa, verklaar hierbij dat ik geen interview heb gegeven over uitspraken gedaan aan C.D.N.aldus de 39-jarige voorzitter van Soli- dariteit. "Tegelijkertijd verklaar ik dat ik over geen van die thema's heb gespro ken met een vertegenwoordiger van de kerk", zei Walesa. Het ondergrondse blad zei dat Walesa had opgemerkt: "dit alles komt natuurlijk niet geheel van mij. Ik heb mijn adviseurs, ik luister naar hen acht hen hoog". PARIJS/ANKARA (AFP) - De po litieke commissie van de parle mentaire assemblee van de Raad van Europa vindt dat "het parle ment dat op 6 november in An kara zal worden gekozen niet geacht kan worden het Turkse volk op democratische wijze te vertegenwoordigen". Dit staat in een resolutie die zaterdag werd bekendgemaakt. De commissie, die donderdag en vrijdag achter gesloten deuren bijeen kwam in Parijs onder voorzitterschap van de Frans man Jacques Baumel, heeft te vens een scherpe veroordeling uitgesproken over het Turkse militaire regime van generaal Kenan Evren. De Turkse regering heeft haar "te leurstelling en weerzin" uitge sproken over de resolutie. In een communiqué van het Turkse r nisterie van buitenlandse zaken Buitenland MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 beperkingen op de persvrijheid en op de vrijheid tot het vormen van politieke partijen, het hand haven van de staat van beleg en de ondemocratische toepassing grondwet. in Ankara werd gezegd dat de re solutie een "ontkenning" is van de "fundamentele beginselen en van de filosofie van de Raad van Europa". "Die resolutie veroor deelt bij voorbaat een parlement dat nog niet gekozen is", zo gaat het communiqué verder en be sluit met het uitspreken van de hoop dat de parlementaire as semblee van de Raad van Europa de resolutie niet zal Met 15 tegen 2 stemmen (van Brit se conservatieven) en 2 onthou dingen heeft de commissie haar twijfels geuit over de wettigheid natuurlijk niet geheel van mij. Ik heb mijn adviseurs, ik luister naar hen communiqué van het Turkse mi- ^eeft de commis: en acht hen hoog". nisterie van buitenlandse zaken twijfels geuit over de we BRUSSEL (GPD) - De stakingen van de openbare diensten in Belgie zullen in ieder geval tot morgenavond voortduren. De overheidsvakbonden hebben daartoe gisteren besloten omdat zij de nieuwe voorstellen die de regering in Brussel tijdens het weekein de heeft gedaan om het conflict met de ambtenaren op te lossen, niet aanvaardbaar vonden. van de volgende Turkse nationa le assémblee. Turkse parlementariërs waren al uitgesloten van de zittingen van parlementaire assemblee van de 21 landen van de Raad van Euro pa na de militaire staatsgreep van 12 september 1980, maar Turkije heeft nog steeds een ze tel in de raad van ministers, het uitvoerend orgaan van de Raad van Europa. De politieke commissie uitte haar ernstige bezorgdheid over de le vensomstandigheden in de ge vangenissen, de politieke zuive ringen aan de universiteiten, de Wil de resolutie enig effect sorte ren dan zal zij moeten worden aangenomen door de assemblee van de 21, die van 26 september tot 4 oktober bijeen zal komen in Straatsburg. Een verzoek tot on middellijke verwijdering van Turkije uit de Raad van Europa is niet uit te sluiten. Maar een dergelijk verzoek zal onder twij fel worden uitgesteld tot de zit ting van januari in afwachting van het oordeel van de Europese Commissie voor de rechten van de mens over de klacht tegen Turkije door vijf Europese lan den: Frankrijk, Denemarken, Nederland, Noorwegen en Zwe den. Totdat morgen de verschillende bonden weer bijeenkomen voor nieuw beraad, zullen onder meer de Belgische spoorwegen, het stads- en streekvervoer, de pos terijen, de ambtenaren op de mi nisteries en gemeentehuizen, de havendiensten in Antwerpen en deels ook het onderwijs niet aan de slag gaan. door Ferry Mingelen de stakingen naar de particuliere sector uit te breiden. Ook de gro te overkoepelende christelijke socialistische vakcentrales zijn weinig tevreden over het beleid van de regering-Martens en bera den zich dezer dagen over ver dere standpuntbepaling. De regering in Brussel had tijdens het weekeinde gehoopt het ver zet van de bonden tegen de 500 miljoen extra bezuinigingen voor de ambtenaren, te breken met nieuwe voorstellen. Belang rijkste punt daaruit was uitstel van de maandelijkse uitbetaling WASHINGTON (AFP) - Het Sal vadoraanse leger kan op eigen kracht de guerrilla winnen, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinber ger, in een vraaggesprek met het tijdschrift 'US News en World Report' verklaard. Volgens de minister wordt het Sal vadoraanse leger "enorm en zeer snel beter" en bereiken zijn een heden dank zij een intensieve op leiding "buitengewone" resulta ten. "Een militaire overwinning ligt binnen het bereik van de Sal- vadoranen, als wij hun een beetje meer hulp kunnen geven in de vorm van munitie, uitrusting, lo gistieke steun en in het bijzonde re economische bijstand", aldus Nudisme Het Griekse parlement heeft zaterdag met algemene stem men een wet aangenomen waarbij het zal zijn toege staan naakt op Griekse stran den te vertoeven zonder dat men gevaar loopt onmiddel lijk te worden gearresteerd. Krachtens de nieuwe wetge ving zullen nudisten alleen worden vervolgd "als een burger sterk aanstoot neemt aan een nudist en een aan klacht indient". De wet maakt ook de vestiging van hotels en campings voor naturisten mogelijk op afge legen plaatsen in Grieken land. Vlucht Twee Poolse gezinnen, in totaal negen personen, zijn er zater dag in geslaagd met een vliegtuigje van het type "An- tonov-2" naar West-Berlijn te vluchten. Het toestel met de vluchtelingen werd op een bepaald moment begeleid door een Russich gevechts vliegtuig dat echter niet heeft geprobeerd de Polen te on derscheppen, zo deelde de Westberlijnse politie mee. De vluchtelingen hebben te ken nen gegeven naar Australië te willen, waar zij familie heb ben. Naar Mekka Het aantal mohammedanen dat dit jaar een pelgrimstocht naar Mekka heeft onderno men, heeft het record-aantal van 2,5 miljoen bereikt, zo hebben de Saoedi-Arabische autoriteiten zondag bekend gemaakt. Volgens hun gegevens is het aantal uit het buitenland ge komen pelgrims met 17 pro cent tot ruim een miljoen toe genomen, terwijl het aantal Saoedi's met 24 procent en het aantal andere in Saoedi- Arabië woonachtige moham medanen met 31 procent steeg. Weinberger. In dit verband her innerde hij eraan, dat ten minste drie kwart van de steun die presi dent Reagan voor El Salvador heeft gevraagd, van economi sche aard is. "Het zou heel onjuist zijn, de rege ring van El Salvador niet te steu nen, omdat de guerrillabeweging de hulp heeft van Cuba, de Sow- jet-Unie, Nicaragua en andere ongewensten", aldus de Ameri kaanse minister. Een oplossing door middel van onderhandelin gen achtte hij altijd mogelijk. "Het denkbeeld van een dergelij ke oplossing door middel van vrije verkiezingen zonder militai re inmenging is precies hetgeen wij ajlen nastreven", zo besloot Weinberger. Testvlucht van Pershing gelukt WASHINGTON (Reuter-UPI) - De Verenigde Staten hebben gis teren de laatste testvlucht van het 18 vluchten tellende ontwik kelingsprogramma van de Pers- hing-II-raket uitgevoerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger maakte bekend dat de testvlucht succesvol is verlo pen. De legerwoordvoerder zei dat de vlucht tot doel had de trefzeker heid en de wendbaarheid van de raket te testen. De raket werd af gevuurd op een 142 kilometer verwijderd doel. Tijdens de nog geen tien minuten durende vlucht bereikte de Pershing een hoogte van 317 kilometer. van de ambtelijke weddes het begin van de maand naar het eind van de maand, zoals in de particuliere sector allang ge beurt. Die uitgestelde betaling had alleen al aan rente zo'n miljoen gulden winst kunnen opleveren voor de regering. De omslag in de beta ling zou in juli gemaakt moeten worden en het gat dat er dan in de salarissen zou ontstaan, zou met eindejaarspremies worden gevuld. De bonden wezen dit voorstel af omdat dit de ambte naren een maand wedde per jaar zou kosten. Vice-premier Gol, die de regeringsdelegatie voorzat bij afwezigheid van de zieke pre mier Martens, bestreed dit ech ter. Gol geeft de bonden nu wat langer de tijd om er nog eens over na te denken. De vice-premier verwijt de harde botsing met de ambtenaren gro tendeels aan wat hij „verkeerde informatie en misverstanden" noemde. Hij zal vandaag een spe ciale persconferentie beleggen om die 'misverstanden' weg te nemen. De vice-premier wilde niet zeggen wat er gebeurt als de bonden dinsdag de regerings voorst ellen wederom afwijzen. Verkeersminister De Croo, die verantwoordelijk is voor de spoorwegen, dreigde met ingrij pen: „Ook de vakbonden zullen begrijpen dat, indien men geen gehoor geeft aan onze redelijk heid, de regering haar verant woordelijkheid moet nemen". De socialistische overheidsvak bond ACOD reageerde gisteren heftig op mogelijke vorderings bevelen van de regering die de ambtenaren zou dwingen weer aan het werk te gaan. „Het zou heel weinig uitmaken, men kan de mensen de hand niet vasthou den", zei een woordvoerder die verder van een ernstige provoca tie sprak. Volgens de socialistische bond hebben de vorderingsbevelen die de regering vrijdag uitvaar digde voor het Antwerpse haven personeel ook al niet veel gehol pen. Volgens havenwethouder Huygebaert is dat onjuist. Door dat de sluiswachters in Antwer pen vrijdagnacht gedwongen weer aan het werk gingen, heb ben 28 schepen de Antwerpse haven kunnen verlaten en zijn er 12 binnengekomen, volgens de wethouder. Dit ondanks het feit dat de gebouwen van het Belgi sche loodswezen in Vlissingen door Belgische actievoerders be zet werden tot zaterdagmiddag de bonden en de regering weer bij elkaar kwamen. Sinds dat tijdstip ligt het havenverkeer in Antwerpen ook weer stil. JERUZALEM - In Jeruzalem is gisteren de massamoord in de Palestijnse kampen Sabra en Chatilla jaar geleden, herdacht. Daarbij kwam het tot een confrontatie tussen demonstranten en politie en militairen. Het ging hard toe, t r niemand raakte gewond. Formatie nieuw kabinet Israël JERUZALEM (UPI/DPA/AFP) - De president van Israël, Chaim Herzog, heeft zondag de vertegenwoordigers van de twee grootste politieke partijen van het land geraad pleegd over de formatie van een nieuw kabinet. Vice-premier, David Levy, de vertegenwoordiger van de grootste regeringspartij, de Herout, raadde de president aan de vorming van een nieu we regering in handen te ge ven van de huidige minister van buitenlandse zaken, Yitz hak Shamir. De partijsecretaris van de ar beiderspartij, Chaim Bar-Lev vroeg Herzog de formatie-op- dracht aan zijn partijgenoot Shimon Peres te geven. Vandaag zal Herzog gesprek ken hebben met coalitiegeno ten van de Herout binnen het regerende Likoed-blok om te zien hoe groot de steun van de huidige coalitiegenoten is voor een kabinet onder Sha-' Woensdag zal president Herzog bekendmaken wie hij heeft gekozen als kabinetsforma teur. LISSABON - Het opzienbarende plan van de Portugese regering om een speciale 'grensbelasting' te heffen, begint al stormen van protest te veroorzaken, nog voor dat het parlement de maatregel heeft goedgekeurd. Deze specia le heffing van duizend escudo's (24 gulden) geldt voor iedereen door Gerrit-Jan Hoek die de Portugese grens in Spaan se richting wil overschrijden. De ze uitzonderlijke maatregel maakt deel uit van een pakket exceptionele belastingen om de bijna lege Portugese schatkist weer een beetje bij te vullen. Maar met de omstreden grensbe lasting wil de regering van pre mier IV^ario Soares bovendien het florerende grensverkeer een halt toeroepen. Per jaar trekken na melijk 66 miljoen Portugezen de grens over om in het goedkopere Spanje hun inkopen te doen. Met alle nadelen vandien voor de Portugese economie. De protesten komen niet- alleen van de bewoners van de grens streek, maar ook van de vereni ging van Portugese reisbureaus. Deze vreest namelijk door de voorgenomen maatregel een be langrijke inkomstenbron, bu scharters vanuit Lissabon, Coim- bra of Oporto te gaan verliezen. Ook aan de Spaanse kant van de grens ziet men het Portugese wetsontwerp met grote bezorgd heid tegemoet. Sommige bedrij ven, met name in de grensstad Badajoz, zijn bang dat hun omzet van alcoholische dranken, speel goed en parfums met 30 procent zal dalen. Het geplande belastin gobstakel kan ook voor de Spaanse horeca, vooral in de weekeinden overstroomd met dagtoeristen uit Portugal, een ge voelige klap betekenen. Afghaanse Migs bombarderen dorp Pakistan ISLAMABAD (Reuter) - Zeven Afghaanse Mig-21-straaljagers zijn gisteren het Pakistaanse luchtruim binnengedrongen en hebben een dorp bij de grens ge- bombardeerd, waarbij één man werd gedood en één persoon ge wond raakte. Dit heeft radio-Pa kistan omgeroepen. Volgens de radio wierpen de vlieg tuigen zeker acht bommen af op een dorp in de buurt van Para- chinar, een stad op 140 km ten westen van de noordwestelijke provinciehoofdstad Peshawar. De actie was de grootste Afghaan se schending van het Pakistaan se luchtruim sinds Afghaanse ge vechtshelikopters in december 1981 twee bussen, twee dorpen en een grenspost op Pakistaans grondgebied aanvielen: Volgens de radio, die geen reden voor de bombardementsvluchten gaf, zal Pakistan bij de Verenigde Naties protesteren. Pakistan heeft ongeveer drie mil joen Afghaanse vluchtelingen opgenomen sinds de Sowjet-in- terventie in het Westaziatische land in december 1979. De mees ten van hen verblijven in vluch telingenkampen langs de grens. Brief Reagan voor Ceausescu BOEKAREST (AFP) - De Ameri kaanse. vice-president George Bush heeft gistermiddag het Roemeense staatshoofd Nicolae Ceausescu, een brief van presi dent Ronald Reagan overhan digd. Volgens waarnemers was dit schrijven een antwoord op de boodschap waarin Ceausescu op 21 augustus Reagan vroeg te streven naar een spoedig ak koord bij de onderhandelingen met de Russen in Genève of de datum voor de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse middellan- ge-afstandsraketten in West-eu ropa te verschuiven. Naar van diplomatieke zijde ver luidt, stond het ontwapenings- vraagstuk in het centrum van de besprekingen die Bush met •Ceausescu voerden. Eerder op de dag had de Amerikaanse vice- president, naar zijn zeggen, een 'openhartig' gesprek over de mensenrechten. "Wij moeten sa menwerken voor een concrete verwezenlijking van de idealen van Helsinki en Madrid, in het bijzonder wat de rechten van de mens betreft. Met inbegrip van de onderlinge menselijke contac ten en de emigratie", aldus Bush. De Verenigde Staten hebben in belangrijke mate ervoor gezorgd dat een Roemeens decreet inza ke de emigratie niet ten uitvoer is gelegd. Daarvoor had Was hington eind juni gedreigd dat Roemenië de positie van meest bengunstigde natie zou verlie zen. Wat dit laatste betreft heeft Roemenië er tegenover Bush voor gepleit, dat Boekarest deze positie voor meer jaren krijgt en niet voor telkens een jaar, zoals nu het geval is. Vandaag reist Bush die eerder ii door naar Boedapest: Beschuldigingen van Russisch persbureau afgewezen NEW YORK (AFP/UPI) - Het is niet de schuld van de Verenigde Staten dat de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, niet naar New York komt voor de zitting van de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaard. Een woordvoerder van het ministerie zei dat de VS geen enkele reden ligheid van Gromyko te garande ren. Tass voegde daaraan toe dat de vraag opkomt of een land dat zijn plichten niet vervult en niet de voorwaarden schept die nodig zijn voor het functioneren van buitenlandse vertegenwoordi gers in de VN wel geschikt is als zetel van deze volkerenorganisa tie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde daarop met de verklaring dat "de VS zeer goed doordrongen zijn van van hun internationale ver plichtingen". "Wij hebben niet' de bedoeling de komst van Gro myko naar de VN te verhinde- SOUK EL GHARB - Yasser Arafat, de voorzitter van de PLO, is dit weekeinde, zeer verrassend, te ruggekeerd naar Libanon. Per boot is de Palestijnse leider naar de noordelijke Libanese haven stad Tripoli gegaan, kennelijk met Syrische goedkeuring. Drie maanden geleden werd Arafat door de Syriërs uit Damascus ge- door Aernout van Lynden zet nadat hij de regering van Sy rië ervan beschuldigd had tegen zijn organisatie te vechten. De PLO-leider verklaarde gister middag dat Palestijnse comman do's aan de zijde van de Druzéh meevechten tegen het Libanese leger. De bemiddelingspogingen van de Amerikanen en Saoedi-Arabië om een einde te maken aan de gevechten in Libanon, lijken ook geheel mislukt te zijn. Dit week einde reisde de speciale Saoedi- sche afgezant, prins Bandar bin Sultan, terug naar Saoedi-Arabië en het is niet waarschijnlijk dat hij direct zijn taak om een be stand in Libanon te bereiken weer op zich zal nemen. Syrië, dat de Druzen vanaf het be gin van de gevechten tegen het Libanese leger gesteund heeft, heeft de Libanese voorstellen voor een bestand geweigerd en daardoor duurt de patstelling, en de gevechten in de bergen, voort. Voor het Libanese leger, dat vrij dagmiddag aankondigde de twee dorpen ten zuiden van Souk el Gharb veroverd te hebben en daarmee de vrijwel algehele om singeling van het strategisch zo belangrijke Souk el Gharb ver broken te hebben, zijn de afgelo pen twee dagen een hel geweest. Per dag worden er tussen de 60 en 120 soldaten gewond of ge dood en dezelfde eenheden moe ten nu al drie weken lang het kar wei opknappen. Eerst werden zij ingezet bij de ge vechten in West-Beiroet tegen de verschillende linkse en sjiitische milities, direct daaropvolgend werd de 8e Brigade de bergen in gestuurd om ervoor te zorgen dat de eerste bergrij bovén Beiroet niet in handen van de Druzen zou vallen. Deze bergrij is voor de regering in Beiroet van vitaal belang, en al controleert het le ger op het ogenblik slechts een klein deel, wordt het de Druzen wel belet verder op te rukken richting hoofdstad. In het grote, gedeeltelijk gehaven de hotel van Souk el Gharb, het hotel Hajjar, lagen zondag tien tallen dodelijk vermoeide solda ten op de grond. De stemming was grimmig. De glimlach die ik vrijdag nog overal in Souk el Gharb gezien had, was verdwe nen. Om de twee of drie minuten werd het plaatsje door raketten van Russische makelij geraakt en één bataljonscommandant gaf openlijk toe dat zijn mannen - die rond het plaatsje Kaifoun de heuvels verdedigen - onder steeds heviger druk komen te staan. zien voof de beslissing van de Sowjets. De beschuldiging van het officiële Sowjet-persbureau Tass dat de VS geen veiligheidsgaranties ge ven werd door Washington van de hand gewezen. "Wij zijn al be gonnen met de voorbereidingen voor de veiligheidsmaatregelen", zo stelde een Amerikaans diplo maat. Hij ontkende dat de over eenkomst tussen de VN en de Verenigde Staten is geschonden door het sluiten van de burger vliegvelden in New York en New Jersey voor de Russische delega tie. De diplomaat wees erop dal de VS nog altijd toestaan dat de rest van de Sowjet-delegatie me een speciaal toestel naar een mi litaire luchthaven komt. Het afzeggen van Gromyko's rei was een antwoord op het beslui van de gouverneurs van de sta ten New York en New Jersey om de luchtvaartmaatschappij Aero flot geen toestemming te geven op burgervliegvelden te landen In een korte verklaring stelde Tass dat van de reis was afgezien omdat de VS weigerden de "Het is onjuist, zoals Tass deed, voor te stellen dat zij Gromyko geen veiligheidsgaranties heb ben gegeven", zo zei een woord voerder. In diplomatieke kring in Washing ton werd gezegd dat de Sowjet- Unie niet van plan was gezichts verlies op te lopen bij de even tuele weigering van de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, George Shultz, zijn Sowjet-collega in New York te ontmoeten. President Reagan, die nog moest beslissen of hij de ze ontmoeting zou goedkeuren, is door het afzeggen van Gromy ko's reis van een moeilijke keuze verlost, zo werd gezegd. TOKIO (UPI/Reuter) - Het hoofd van de Japanse dienst die de zoekoperaties in de Japanse zee leidt, meent dat Russische ber- gingsplocgen mogelijk de zwarte doos hebben gevonden van de neergeschbten Zuidkoreaanse Boeing. Volgens de betrokken Japanse funktionaris, Masayoshi Kato geheten, zijn in het noorde lijke deel van de Japanse zee Russische verkennings- en ber gingschepen, in grotere aantal len dan tot nu toe. in een klein gebied bijeengekomen. "Minstens 24 Sovjet-schepen zijn samengekomen in een gebied met een straal van 8 km", zo zei Kato. "Dit lijkt erop te duiden dat zij proberen iets naar boven te halen waarvoor ze zeer grote belangstelling hebben. Hét zou de zwarte doos kunnen zijn". Luchtvaartfunktionarissen in To kio geloven dat de zwarte doos antwoord kan geven op de vraag waarom de zuidkoreaanse Boeing 747 tijdens de vlucht van New York naar Seoul zo duide lijk van de vliegroute afweek, na dat in Anchorage (Alaska) een tussenlanding was gemaakt. De zwarte doos bevat een dubbel opnamesysteem waardoor ener zijds de vluchtgegeyens worden geregistreerd en anderzijds de stemmen van de cockpit-beman ning worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6