C Tarieven gemeente Voorschoten fors verhoogd in 1984 Kastanj elaanschool bestaat vijftig jaar LEZERS SCHRIJVEN Bisschop: 'Volhardt in strijd voor vrede' Voorstel Ben W TRIPODIA !<- Zeven gewonden bij twee ongevallen in Katwijk Bij de opening in 1933 poseerden de toenmalige notabelen voor de nieuwe school (Foto Kastanjelaanschool) LEIDERDORP - "Het image van hervormde school moest vooral duidelijk zijn, zo dat in het leerplan veel ruimte voor godsdienst en bijbelse geschiedenis was inge ruimd. Bovendien was het een eis dat de kinderen werden voorbereid op het toela tingsexamen van de middelbare school. Destijds gingen de leerlingen van een dorpsschool na de vierde klas naar de stad om daar de lagere school af te maken als ze naar het vervolgonderwijs moesten". Aan het woord is meester R. van de Hoek, van de oprichting in 1933 af tot aan het 25-jarig be staan in 1958 hoofd van de la gere Kastanjelaanschool in Leiderdorp. Inmiddels 90 jaar oud vertelt hij over de voor waarden waaraan de school die eerste jaren een halve eeuw ge leden in de ogen van de toen malige bestuurders moest vol doen en haar ontstaan. "Nadat aan het einde van de ja ren twintig veel mensen naar de gereformeerde kerk waren overgestapt, ontstond bij een groepje Leiderdorpers van her vormde huize het verlangen naar een eigen school. En in 1926 werd een vereniging op gericht met het doel deze wer. s te realiseren. Ondanks vele problemen is dit in 1933 be' reikt. Met name dominee Stre- der speelde hierin een belang rijke rol". Leiderdorp telde toen slechts 3.600 inwoners en Van de Hoek weet nog goed hoe trots de mensen waren op hun voor die dagen zeer moderne school, die begon met welgeteld 121 leerlingen. De bejaarde bovenmeester zegt gelukkig te zijn met het huidi ge, meer groepsgerichte onder wijs. "Toen al had ik grote moeite met het klassikale sys teem. Je kreeg een grote men gelmoes van leerlingen in je klas. Domme, knappe en daar bij een grote middelmoot. Op die laatste groep moest je je on derwijs richten. Jarenlang heb ben we daarom een extra leer kracht gehad voor de kinderen die het niet konden bijbenen. Tegenwoordig zou je die kin deren waarschijnlijk doorstu ren naar het buitengewoon la ger onderwijs (blo). De leerlin gen echter die geschikt waren door Inez Keijzers om naar het voortgezet onder wijs door te stromen moesten we als team na schooltijd weer bijwerken". Terugdenkend aan alle leer krachten waarmee hij heeft sa mengewerkt zegt hij altijd erg geboft te hebben. "Ze werkten erg hard en namen bovendien allerlei andere taken op zich. Zoals bijvoorbeeld in de vele verenigingen en de leiding van de zondagsschool. We raakten hieraan zo gewend dat we de mensen al bij hun sollicitatie vroegen of ze hiertoe ook be reid waren". De Voogdijkinderen van kin dertehuis Voordorp kwamen in die jaren eveneens naar de Kastanjelaanschool. Hierdoor kreeg de school nogal wat ex tra leerlingen. In 1933 begon nen met drie klassen, was de school in de oorlogsjaren 1941 en 1942 uitgegroeid tot acht klassen en telde zij 260 leerlin gen. Enthousiast "Van 1976 af is de school zesklas- sig en naar verwachting zal dat wel zo blijven", vertelt het hui dige schoolhoofd C. Schellin gerhout. Zij is sinds 1974 aan de school verbonden en vanaf 1980 hoofd. Al anderhalf jaar wordt aan de voorbereiding van het vijftigja rig jubileum gewerkt. Uit een afvaardiging van team, ouder commissie en bestuur is voor dit doel een commissie ge vormd die de evenementen op touw heeft gezet die vier dagen feest betekenen. "Maar ook veel ouders en de leerkrachten hebben zich zeer enthousiast voor de organisatie van het ju- blileum ingezet", aldus de voorzitter van de feestcommis sie, R. Lugt. Al vorig jaar heeft de school ac ties gevoerd om aan het beno digde geld te komen om het feest ook naar behoren te kun nen vieren. Schellingerhout en Lugt hebben een jubileum boek samengesteld dat bin nenkort veschijnt en waarin 50 jaar Kastanjelaanschool de re- veu passeert. De feestelijkheden beginnen op 28 september met een dienst in de Dorpskerk, net zoals des tijds bij de opening in 1933. Het programma omvat verder een officiële receptie, sporteve nementen, een disco voor jon ge oud-leerlingen, cabaret, een musical opgevoerd door de huidige leerlingen van de school en een optocht door het Oude Dorp in de stijl van Ot en Sien. Elke klas zal een ander thema uitbeelden en op het schoolplein wordt een enorme feesttent opgericht om alle gas ten onderdak te bieden. "Hoogtepunt wordt de reünie op zaterdag 1 oktober", vertelt Schellingerhout. "We hebben hiervoor met behulp van oud leerlingen geprobeerd een zo compleet mogelijke adressen lijst te maken, maar mochten we toch nog mensen vergeten zijn dan hopen we dat die zich alsnog aanmelden. We hebben al ruim vijfhonderd aanmel dingen uit binnen- en buiten land binnen waaruit blijkt dat de mensen het erg leuk vinden om te komen. Je voelt duide lijk uit de reacties dat ze nog immer de school een warm hart toedragen". Stad en rand MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 Verbaasd Verbaasd heb ik de ingezonden briefin het Leidsch Dagblad gel zen van G.W. van der Sterre-Kat over de Leiderdorpse Maurits- singel. Bij de bewoners van de Hoofdstraat heeft het gemeente bestuur al dertien jaar geleden de verwachting gewekt dat de Mauritssingel wordt doorgetrok ken. Weet deze mevrouw ook hoeveel voorstanders er zijn voor die doortrekking? Als er misschien niet zoveel bezwa ren tegen waren geweest, was de ze weg er al geweest en had het de gemeente niets extra's gekost. Wat denkt u van een eenvoudige burger die al dertien jaar wacht op deze doortrekking? Het lawaai is misschien wel terug te dringen, maar heeft u het al eens gevoeld als er een wagen van dertig ton langs uw huis rijdt op een klinkerweg? Alles dreunt en kraakt. Hoelang nog? (Graag suggesties om er wat aan te LEIDERDORP - De Streekmu- ziekschool Rijnakkoord kwam enkele jaren geleden in het ge lukkig bezit van een origineel Engels pijporgel. Het staat met zijn fraai gekleurde en vergul de frontpij pen in de Leider- dorpse cultuurzaal "De Muzen- hof' te pronken. Destijds had men het uit een Engelse kerk (van Oundle, een eind boven Londen) aangekocht. De orga nist (en muziekschool-docent in Oundle), James Parson, was de Noordzee overgestoken om zijn oude orgel nog eens te be spelen. Een ludiek idee om hem daarvoor uit te nodigen. Vrij veel belangstellenden luis terden naar zijn knappe, schijnbaar moeiteloze spel. Hij moet wel een goed pedagoog zijn, een docent, die zijn leer lingen in alle helderheid, zon der mystieke en andere franje, voorgaat. Het viel op, dat Parson de twee- Parson speelt wisselvallig op 'zijn' orgel de Trio-Sonate (in c) van Bach, met staccati en zo, op een cla- vecimbel-manier speelde. His torisch ligt daar trouwens de oorsprong: met twee klavieren en pedaal niet te overtreffen studiewerken voor de beide oudste zoons. Een ander, overbekend werk van Johann Sebastian, de Toccata en Fuga in d, waarmee hij be gon, klonk glashelder, maar door de droge akoestiek, glans loos, zonder indruk te maken. Dit trof met name de snelle, dunne passages. Brahms' ko raal-voorspel over "Herzlich tut mich verlangen" miste het evenwicht tussen de melodie en de tegenstemmen. Een bewerking van het Welsh'se "Rhosymedre" van Vaughan Williams viel, in tegenstelling met Brahms, bijzonder mooi uit. De zeer moeilijke Fantasie en Fuga over de naam B.A.C.H." van Liszt was voor de speler blijkbaar geen zware opgave. Het orgel gaf evenmin moeite, maar zo'n pompeus werk moet toch liever op een imposanter instrument wor den voortgebracht. Het was tenlotte opmerkelijk, dat twee Franse stukken, het (uitstekend getroffen) "Stéle (zuil) pour un enfant défunt" van Vierne en de altijd aan slaande Toccata van Dubois het op dit orgel zo goed deden. Denkelijk heeft dit ook met de helderheid te maken. JOHAN VAN WOLFSWINKEL. VOORSCHOTEN - Voorschoten is van plan in 1984 de gemeentelijke belastingen en tarieven meer dan ooit te laten stijgen. Zo moeten, vindt het college van burgemeester en wethouders, volgend jaar de reinigingsrechten met negen procent en de rioolrechten met zes procent omhoog. Daarnaast wil het college de inkomsten van de weekmarkt met 6,8 procent laten stijgen. Dit terwijl tot nu toe de belastingen en tarieven hooguit met vier procent werden verhoogd. MAANDAG Leiden Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Wassenaar Gemeëntehuis - gemeenteraad, 19.30 Vredeskerk - Van Vollenhovenkade, concert Hebreeuwse en Jiddische lie deren, 20 uur. Bibliotheek Diaconessenhuis - Hout laan, voorlichtingsbijeenkomt voor Psoriasispatiënten, 20 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Come back to the 5 Dime Jim my Dean, Jimmy Dean', 20 en 22.15 De overheid schrijft vier procent voor als maximum stijgingsper centage. Wanneer gemeentes de tarieven met een hoger percenta ge willen laten stijgen moeten ze ontheffing aanvragen bij het rijk. Om hiervoor in aanmerking te komen moeten ze hele goede ar gumenten aandragen. Het college is er van overtuigd dat ze die goede redenen heeft. Ze voert aan dat de gemeente steeds minder geld krijgt van het rijk en toch het hoofd boven water moet houden. Eén van de manieren om geld in het laatje te krijgen is tariefsverhoging, zo schijft het college nuchter. Na deze gedachte op papier te heb ben gezet, heeft het college beke ken hoeveel ze in totaal in de ge meentelijke schatkist zou moe ten krijgen en welke dingen ze over tariefsverhogingen heeft opgemerkt in het beleidsplan, waarin de voornemens van het college staan voor de periode 1982-1986. En één van die voornemens was het verhogen van reinigingsrech ten. Ze schreef hierover het vol gende: "Voor zover het gaat om vergoedingen voor concrete diensten, zoals het ophalen van huisvuil, moet worden gestreefd naar een zo groot mogelijke dek king van de kosten". Op dit moment is deze dekking nog niet zo groot en moet de ge meente er dus heel wat geld op bijleggen. Wanneer ze echter de tarieven met negen en zes pro cent verhoogt, hoeft ze over vijf jaar geen geld meer bij te passen op de diensten. Concreet bete kent dit dat bewoners van huizen 1,10 gulden per maand meer gaan betalen voor het ophalen van vuil. Ze zullen voortaan 13,25 moeten ophoesten. Flatbewo ners gaan 9,75 gulden betalen in plaats van 8,95 gulden, een stij ging van 1,20 gulden per maand. De rioolrechten stijgen van 2,80 naar 2,97 gulden per maand. Ove rigens bestaat de kans dat de riool- en reinigingsrechten min der hard stijgen dan nu is aange geven. Wanneer de gemeente na melijk kans ziet te bezuinigen op de kosten voor deze diensten, zal ze dit doorberekenen naar de burger. Alleen Tot vorig jaar schrok Voorschoten ervoor terug ontheffing voor ho gere stijgingen dan vier procent te vragen te vragen. Nu blijven alleen de hondenbelasting en de begrafenis- en precariorechten binnen de perken. Die stijgen na melijk 'slechts' met drie procent, evenals de leges en secretarie rechten. Dit zijn de kosten die de gemeente rekent voor diensten zoals trouwen en het afgeven van paspoorten en bouwvergunnin gen. Naast deze tariefsverhogingen, heeft het college nog een andere manier bedacht om aan geld te komen: ze wil voortaan leges hef fen over de bouwkosten die bur gers wérkelijk hebben gemaakt. Op dit moment is het zo dat de gemeente nogal eens inkomsten misloopt omdat de burger slechts leges hoeft te betalen over de kosten die hij denkt te gaan maken, terwijl tijdens het bouwen regelmatig bliikt dat het bouwen duurder uitvalt dan van- tevoren was gepland. Ook bouwers die pas een bouwver gunning aanvragen wanneer ze reeds begonnen zijn met bouwen moeten dieper in de buidel tas ten. Zij moeten namelijk 300 gul den meer betalen dan wanneer zij naar de gemeente zouden zijn gestapt vóórdat zij met bouwen begonnen. Het college heeft hier toe besloten omdat de gemeente extra kosten moet maken voor deze late indieners. Tot slot wil het college ook mensen belasten die de deskundigheid inroepen van een derde bij de uitvoering van de Hinderwet en Lozingsverordening riolering. Ze zullen voortaan dit advies zeik moeten betalen tot een ma ximum van 5.000 gulden. Het college verwacht dat alle ver hogingen van de tarieven en de gemeentelijke belastingen in to taal 120.800 gulden opbrengt. Overigens wordt over de aanpas sing van de onroerend-goedbe- lasting pas over enkele maanden beslist bij de behandeling van de begroting. DINSDAG Leiden Buurthuis 't Spoortje - protestbijeen komst actiecomité 'Prinsjesdag Ak- tiedag', 20 uur. Stadhuis - inspraakcommissie, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, film 'De strategie van de spin' van Bernardo Bertolucci, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Come back to the 5 Dime Jim my Dean, Jimmy Dean', 20 en 22.15 Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 sept tot 23 sept door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- iaan 20, tel. 763134f Apotheek Boeh- mer. Florijn 19, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131,' spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Vrouw (55) twee keer aangereden WASSENAAR - Een Wassenaarse vrouw (55) is in de nacht van za terdag op zondag om kwart voor een ernstig gewond geraakt toen zij een poging deed de Rijks straatweg ter hoogte van de Wit- telaan over te steken. De doen). En heeft mevrouw wel eens kinde ren zien vluchten als die over het bruggetje heen willen en er komt een vrachtwagen aanrijden (en niet zo langzaam) die haast net zo breed is als de brug? Wij hopen op een spoedige door trekking van de Mauritssingel zodat onze kinderen in een veili ge buurt kunnen opgroeien. J. Kienjet Hoofdstraat 238 Leiderdorp (discussie gesloten-red.) viwuw was nog niet op de eerste rijstrook of ze werd geschept door een automobilist die uit de richting Leiden kwam. Door de botsing kwam zij op de tweede rijstrook terecht waar zij op nieuw werd aangereden. Met in wendig letsel, een gebroken arm en been werd de vrouw afge voerd naar het Haagse Westein- deziekenhuis. Ze verkeert niet in levensgevaar. KATWIJK - Bisschop H. Ernst van Breda, voorzitter van Pax Christi, heeft afgelopen zaterdag de samenwerkende Vredeswerk- groepen uit de regio Leiden op geroepen te volharden in de strijd voor de vrede. Hij deed dit tijdens een bijeenkomst die was georganiseerd door de samen werkende Vredeswerkgroepen uit de bollenstreek. "Een volharding dié is bestand om bij tegenwind door te gaan met een ongebroken wil, die wordt gevoed door de overtuiging die in ons leeft. En laten we, wat we ook doen, elkaar daarin bij staan". aldus Ernst. De bisschop zei onder meer 'dat wie zich klaar maakt voor oorlog niet die oriëntatie heeft die klaar maakt voor vrede'. "Een diep gaand geloof brengt ons tot han delen", zo hield hij de ongeveer vierhonderd aanwezigen voor. Voorafgaande aan de oproep van bisschop Ernst werd voor de vierde achtereenvolgende keer op de zaterdag voor de Vredes- week een demonstratieve fiets tocht gehouden. Deze tocht be gon op veertien verschillende plaatsen in de regio en voerde naar Leiden. Vandaaruit gingen de fietsers, begeleid door hevige regenbuien, naar Katwijk. De paar honderd fietsers wilden met hun tocht door de streek la ten zien dat zij het niet eens zijr met de huidige defensie-strate gie in Nederland. Binnenkor wordt in de Tweede Kamer eer beslissing genomen over d< plaatsing van kruisraketten ir Nederland. Wat er in 'Den Haag' ook wordt be slist, aldus de vredeswerkgroe pen, "wij verzetten ons tegen kruisraketten en hebben daarom m "M: Bisschop H. Ernst van Breda in Tripodit gekozen voor de leus: trappen te gen kruisraketten". Bisschop Ernst hield zijn gehoor voor dat plaatsing niet leidt tot vrede. "Een systeem van af schrikking met nucleaire oor logsvoering is niet een systeem dat vrede brengt", aldus Ernst in zijn rede. "Het geloof in vrede is een geloof tegen alles in". Grootste Mient Jan Faber, secretaris van het landelijk scretariaat van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) sprak ook. Hij zei dat de démon stratie op 29 oktober tegen de plaatsing van de kruisraketten in Nederland, 'de grootste manifes tatie sinds mensenheugenis moet worden'. Volgens Faber vertellen mensen die voor plaat sing van deze raketten zijn 'flau wekul', zonder nader in te gaan op de mening van de voorstan ders. "Wij geven het niet op", aldus Fa ber. "Zeggenschap, daar gaat het om. De kruisraketten komen er niet in. 'En wanneer ze er toch ko men, dan zullen wij zorgen dat ze weer weggaan". Binnen de vredesbeweging in de regio ziet men de toekomst met enige huiver tegemoet. Eén van de organisatrices zaterdagmid dag in Tripodia: "Ik weet niet wat er zal gebeuren als de raket ten er toch komen. Een gedeelte van de mensen zal zich daarbij neerleggen, terwijl anderen den ken aan hardere acties". KATWIJK - Bij twee verkeerson gevallen in Katwijk zijn dit weekeinde zeven gewonden ge vallen. Alle slachtoffers werden naar het Academisch ziekenhuis in Leiden overgebracht. Bij een eenzijdig ongeval op de Provinciale weg in Katwijk raak ten vier personen gewond, van wie twee zeer ernstig. Het onge luk gebeurde in de nacht van za terdag op zondag omstreeks kwart voor een. Een auto, met daarin vier inzittenden, vloog ter hoogte van het viaduct onder de Zeeweg uit de bocht en botste op de vangrail. De bestuurder van de auto, een 22- jarige Leidenaar, werd met zeer ernstig hoofd- en rugletsel over gebracht naar het AZL. Een been van een 25-jarige vrouwelijke in zittende, eveneens afkomstig uit Leiden, werd verbrijzeld. Twee andere personen die in de auto zaten - een 18-jarige vrouw uit Wassenaar en een 21-jarige man uit Leiden - werden met respec tievelijk onbekend letsel en een hoofdwond naar het Leidse zie kenhuis vervoerd. De auto werd totaal vernield. De politie ver moedt dat met veel te hoge snel heid is gereden. Een tweede ongeval, waarbij drie gewonden vielen, gebeurde gis teravond op het Marktplein in Katwijk ter hoogte van de Piet Heinlaan. Een. bromfietser met duo-passagier kwam door nog onkende oorzaak in botsing met een fietser. De bromfietser (20) liep een hoofdwond op, de 17-ja- rige jongeman die achterop zat werd met onbekend letsel ver voerd naar het AZL. De fietser (19) liep een gebroken neus op. De drie slachtoffers zijn afkom stig uit Katwijk. LEIDSCH Ü0L' DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 2311BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt 'e verlenging 3203571 tnv Oamiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost 1 322 90 Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj dir N Ouakernaat Hoofdredacteur: Drs J. W E Metselaar Adi Hoofdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv Alg redactiechef: Commentaren W. F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W F. J Wirtz (bm /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2