Sloop panden aan Stationsweg nog allerminst zeker Vertrouwen in de toekomst Kleinschalige bedrijven kans voor vrouwen om zelf werk te scheppen Wethouder Schoute bij opening van LAK: "Een vorstelijk theater" Ondanks uitspraak Raad van State Journalist Heldring bij jubilieum Brill: Forum geeft mogelijkheden aan K. Rapenburg nu helemaal afgesloten ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 LEIDEN - "Leiden heeft er iets fantastisch bij gekregen", zei Greetje Engelsman, voorzitter van het LAK-bestuur. "Hopen op een nieuwe bloeitijd in een vorstelijk theater", zei wethou der Piet Hein Schoute van cul tuur. "Een prachtig theater. Een universiteit of gemeente van de ze grootte die dat heeft, is met een lantaarntje te zoeken", zei K.J. Cath, voorzitter van het uni versiteitsbestuur. Gistermiddag werd het LAK-thea- ter geopend en alle genodigde sprekers putten zich uit in alle mogelijke lofuitingen om hun blijschap te uiten. Greetje En gelsman gunde de genodigden daarbij een blik in het verleden. Het verre verleden en het nog niet zo verre verleden van de zol der aan het Levendaal. "Kwalita tief van hoog niveau", schatte zij het nieuwe onderkomen van het Leids Akademisch Kunstcen- Greetje Engelsman spreekt de genodigden in het nieuwe LAK-theater toe. trum op het Doelencomplex in. "Iets waar je trots op mag zijn. Nee, moet zijn". Wethouder kon in zijn speech niet heen om de bezuini gingen en zijn plannen om de ge meentelijke subsidiekraan dicht te draaien. "Ik hoop maar dat de universiteit zijn bijdrage levert en zal blijven leveren", aldus de wethouder. Verder noemde hij één van de grootste taken van het LAK dat de burger ook de weg naar het nieuwe theater zal weten te vinden. Cath toonde zich vooral benieuwd naar de kleedkamers. Daar kon hij gisteren geen blik in werpen omdat er die avond al een feeste lijke voorstelling was. De Belgi sche balletgroep van Anna The resa de Keersmaker had al bezit van de kleedruimte genomen. "Als het er iets minder op aan komt, wil ik er graag een kijkje nemen", grapte Cath. Daarop droeg hij het gebruik van het theater over aan Greetje Engels man. De feitelijke opening was echter in handen van Willem Boer. Na jarenlang barman te zijn geweest bij het LAK. is Boer nu hoofd van het restaurant in het cluster 5, het nieuwe univer siteitsgebouw op het Doelen complex. Vandaar de eer. LEIDEN - In de Hooglandse Kerk werd gistermiddag het driehon derdjarig bestaan van n.v. boek handel en drukkerij v/h E.J. Brill gevierd. Ir. B. Okkerse, een hoge ambtenaar van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen, kreeg het eerste exemplaar van de herdenkingsbundel E.J. Brill and the world of learning. De firma Ontving de erepenning van de Kamer van Koophandel. LEIDEN Clubhuis Matilo orga niseert woensdag een prestatie- en trimloop door het nieuwe ge deelte van het polderpark Crone- stein. De afstanden bedragen 2, 5 en 11 kilometer en de start vindt om half zeven 's avonds plaats bij clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126. Inschrijven kan daar vanaf half zes. Geen douches of kleedgelegenheid aanwezig. Verschillende sprekers lieten gis termiddag - galmend - hun licht schijnen op driehonderd jaar Brill. Belangrijkste spreker was de journalist mr. J.L. Heldring, die commissaris van het bedrijf Volgens hem valt wetenschappe- lijk niet te bewijzen dat er een ongebroken lijn loopt van Lucht- mans, de oprichter, naar Brill. "Maar van een morele band tus sen het huis Luchtmans en de firma Brill is wel degelijk spra ke". Een uitvoerig relaas over de ge schiedenis van het bedrijf wilde Heldring naar eigen zeggen niet houden. Dat zou maar misver standen wekken. "De verkeerde indruk zou kunnen ontstaan dat de firma op haar lauweren rust. Alsof Brill geen modern bedrijf Volgens Heldring kan Brill niet le ven van het brood der weten schap alleen. "Wat weer niet wil zeggen dat de firma het pad der popularisatie soms inslaat. Nee, ik bedoel hiermee dat projecten soms geen doorgang kunnen vin den". Heldring haalde ook de uitspraak aan dat de firma op rozen zit, om dat de auteurs tegelijkertijd de lezers zijn. "En inderdaad: Brill kent weinig uitgaven die de spe cialist zich kan veroorloven nipt aan te schaffen". "Het werk van Brill is zo specifiek dat het niet in een groot verband kan worden gepast", vervolgde de spreker. "Dat wil overigens niet zeggen dat er nooit kapers op de kust hebben gelegen. Maar die kust bleek toch ook altijd weer te onvertrouwd te zijn voor de kapers". Aan het feit dat ook Brill wordt ge troffen door de bezuinigingen van de overheid wilde Heldring geen speciale klaagzang wijden. "Wel een bedreiging vormt het feit dat wetenschappelijk werk tegenwoordig steeds vaker in ei gen beheer wordt uitgegeven. Dat is trouwens om meer rede nen bedenkelijk: de kwaliteits controle wordt daardoor immers vervangen door een zelfcontrole. Bovendien is de verspreiding van die in eigen beheer uitgege ven werken meestal gering. In sommige gevallen is dat natuur lijk maar beter ook, maar dat kan toch niet de bedoeling zijn". Heldring besloot zijn betoog opti mistisch. Nadat hij er op had ge wezen dat Brill een internationa le naam heeft hoog te houden, zei hij: "Met vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet zien". LEIDEN - De Raad van State heeft deze week openbaar ge maakt op welke gronden zij tot de uitspraak is gekomen in de kwestie rond de met sloop be dreigde monumentale panden aan de Stationsweg. Een uit spraak die positief is uitgevallen voor Passage Noordwijk BV, ei genaresse van de panden. Is de kous nu afgedaan? Gaan de panden bij wijze van spreken morgen tegen de vlakte om plaats te maken voor een modern kantoorgebouw, voorzien van geheel glazen pui? Geenszins. De uitspraak van de Raad van State heeft slechts opheldering ge bracht in één omstreden zaak: de vraag op welk tijdstip de bouw vergunning werd aangevraagd. Een niet onbelangrijke, wellicht zelfs de beslissende vraag. Maar voordat de slopershamer toe slaat, wat onafwendbaar lijkt, zijn er voor burgemeester en wethouders nog vele juridische wegen te bewandelen. In de hoop dat van uitstel afstel komt. De juridische strijd rond Stations weg 23 en 25 is dus nog niet ge streden, al staat de uitkomst vrij wel vast. De Leidse advocaat Mr. A.R.M van der Pluijm, die na mens Noordwijk Passage de strijd voert, verzuchtte onlangs dat de gemeente erin geslaagd is om er een ingewikkelde kluwen van te maken, waar hij (Van der Pluijm) zijn handen vol heeft. Zijn tegenspeler in dit langdra dig drama, om niet te zeggen in deze soap-opera, is wethouder Waal. Hij, de politiek verant woordelijke man voor monu mentenzorg en ruimtelijke orde ning, is zelf jurist en een meester in het doen ontstaan van een rat tenkoning, een onontknoopbare strik die een nest jonge ratten de dood in pleegt te drijven. Al tot twee maal toe heeft de Raad van State, het hoogste nationale college op het gebied van de ad ministratieve rechtspraak, zich over de zaak gebogen. Het is niet onmogelijk, dat de Raad van Sta te ten derde of zelfs ten vierde male met de kwestie wordt ge confronteerd. door Leo Maat Drie dagen De positie is nu als volgt: door de Raad van State is vastgesteld dat de bouwvergunning op 5 maart 1982 is aangevraagd. De gewij zigde bouwtekeningen, geda teerd 3 juni 1982, betekenen in dit geval geen zodanige verande ring dat er van een nieuw bouw plan sprake is, vindt de Raad van State. Als argument geeft zij dat de aanpassing uitsluitend be trekking heeft op het uiterlijk van het bouwwerk, terwijl de bouwmassa, indeling, maatvoe ring en constructie gelijk zijn ge bleven. De waarde van deze uitspraak ligt in het feit dat de gemeenteraad op 8 maart 1982 een zogeheten voorbereidingsbesluit nam voor het gebied van de Stationsweg en omgeving. Op grond van zo'n besluit kunnen B en W twee jaar wachten voordat zij beschikken over de aanvraag van een bouw vergunning. Nu vastgesteld is, dat de bouwvergunning is aange vraagd vóórdat het voorberei- dingsbesluit werd genomen, is de gemeente (B en W) dit wapen uit handen geslagen. De gemeen teraad kwam drie dagen te laat tot het besluit. Al zeker vijf we ken was de gemeente op de hoogte van het omstreden bouw plan, maar het duurde drie we ken (inmiddels passeerde een raadsvergadering) voordat B en W voorstelde om een voorberei- dingsbesluit te nemen. En het duurde nog eens twee weken (er ging opnieuw een vergadering van de gemeenteraad voorbij) voordat het besluit genomen was. Maar dit terzijde. Sindsdien zijn er vele omwegen ge bruikt om mist op te trekken rond de mogelijkheid van verwe zenlijking van het bouwplan. Zo werden de panden in juli 1982 op de gemeentelijke monumenten lijst geplaatst. LEIDEN - Of je nu afgestudeerd bent in de psychologie of je opleiding strekt niet verder dan de lagere school, werk is er tegenwoordig niet snel meer te vinden. Tientallen sollicitatiebrieven zijn wellicht al de deur uit; de antwoorden, als die al komen, begin nen steevast met 'tot onze spijt...'. Langzaam rijpt het idee iets voor jezelf te beginnen, een eigen bedrijfje op te zetten. Maar al snel verdringt de realiteit dan alle mooie dro men, want hoe kom je aan een pand, de vergunningen, en hoe krijg je zoiets financieel in kannen en kruiken? Dat moet de leden van 'Lotta', het feministisch collectief van de universiteit, ongeveer voor ogen hebben gestaan toen ze besloten een forumavond te gaan houden over Vrouwen en Kleinschalig heid. Onder het motto 'schep je eigen werk' wil Lotta contact leg gen tussen vrouwen die met het idee rondlopen voor zichzelf te beginnen én de organisaties die hen daarbij kunnen helpen. Op die forumavond, dinsdag in het Antonius Clubhuis, zijn ook vrouwen aanwezig die al resulta ten hebben geboekt met klein schalige bedrijfjes, zoals vrou wendrukkerij Iris, Punkwinkel Uitjebol en Milieukompas. Niet dat de kleinschalige bedrijfjes tegenwoordig nu direct als-pad destoelen uit de grond rijzen, in opmars zijn ze zeer zeker. Marja Vis en Yvon Rijshouwer van 'Lotta': "Er zijn steeds meer mensen die niet langer zin heb ben om op een baan te wachten of zichzelf steeds maar weer te door Conny Smits ÖMcmdcped hmidMm Michel Verheii b.v. Door recente verkopen in Leiden en Leiderdorp, wisselt ons woningbestand zeer snel. Gezien de grote vraag naar woningen binnen ons klantenbestand in alle prijsklassen vragen wij nieuwe ver- koopopdrach ten. U kunt daarvoor kontakt opnemen met PETER VERHEIJ. verkopen in een sollicitatiebrief. Vanuit de milieu-beweging be stond er al langer een afkeer te gen de grote commerciële onder nemingen, maar de slechte uit zichten op een baan hebben de kleinschalige bedrijfjes nog eens een zetje in de rug gegeven". Bovendien heeft de overheid wat meer mogelijkheden geschapen, zoals subsidies of het behouden van je uitkering in de beginfase van het bedrijfje. De gemeente Leiden geeft met het Olga-com- plex beginnende ondernemers een kans. En dan zijn er instellin gen als Vrijbaan en de planwin kel Delft die mensen kunnen hel pen zich een weg te banen door alle regeltjes en vereisten. In het Olga-complex zit sinds kort ook een cursusbureau dat onder meer les geeft in marketing, boekhouding en het beginnen van kleinschalige bedrijven. Argwanend Yvon en Marja: "Mensen die een bedrijfje willen beginnen, kun nen best wat informatie gebrui ken. Het is geen kwestie van 'Ik kan leuk naaien, kom, ik begin een winkeltje". Want voor een winkel komt er heel wat meer kijken. Je moet vergunningen hebben, een begroting maken, een boekhouding bijhouden en bovenal overal op af durven stap pen en durven handelen. Je moet al je talenten gebruiken. Ze zeg gen niet voor niets dat mensen in crisistijd vindingrijker worden". Ludy (links) en Yvonne Feijen. twee jaar van het bedrijf te kunnen leven' Overigens is de forum-avond van 'Lotta' alleen bedoeld voor vrou wen. "Juist hen willen we stimu leren en wat meer zelfvertrou wen geven. Want de buitenwe reld staat toch nog steeds argwa nend tegenover vrouwen die een eigen bedrijf beginnen. 'Die kap pen er toch mee' of 'die krijgen toch kinderen' hoor je vaak. En dan is het leuk om te laten zien dat vrouwen het toch redden, bij voorbeeld door zelf voor kinde ropvang te zorgen binnen hun bedrijf. Bovendien maken vrou wen nog minder kans op een baan dan mannen, omdat ze min der opleiding hebben of wanneer ze wat ouder zijn". Volgens Yvon en Marja kunnen vrouwen in kleinschalige bedrijf jes hun creativiteit bewijzen. Kleinschalige bedrijfjes zijn vaak vanuit een mens- en milieu vriendelijk oogpunt opgezet. Er wordt in klein verband gewerkt, waarbij iedereen evenveel te zeg gen heeft over de gang van za ken. Het winstoogmerk staat nooit voorop, meestal wordt net genoeg verdiend om van te kun nen leven. De produkten zijn dan ook vaak van ambachtelijke aard, apart maar erg arbeidsin tensief. Dat moet ook wel, want wil het bedrijf steun krijgen van de overheid, dan zal het zeker niet concurrentievervalsend mo gen zijn. Unieke Produkten 'Unieke Produkten' aan de Hooi gracht is zo'n bedrijfje dat door drie vrouwen is opgezet. Yvonne de drie eigenaressen van 'Unieke Produkten': 'We hopen c (20), Ludy (22) en Carla (26) Feij en maken daar produkten van stof en papier die in een eigen winkeltje worden verkocht. In de etalage is een bonte verzame ling van hun werk te zien: Japan se vouwkunst, kleding, bouwpla ten en ansichten. Ook maken ze ontwerpen of kleding in op dracht. De laatste was die van een fabrikant van kleine magne tische balletjes, waarvoor Unie ke Produkten nog wat spelmoge- lijkheden moet ontwerpen. Alledrie de zusjes hebben een ge richte opleiding achter de rug: Ludy is illustrator, Yvonne cou peuse en Carla grafisch vormge ver. Een baan in loondienst kon den ze, zo ze die al ambieerden, echter niet vinden. Dus besloten ze hun eigen werkgever te wor den. "Het grootste probleem was hoe we onze uitkering konden behouden, want zo'n bedrijfje brengt natuurlijk niet direct ge noeg op om van te leven. Toen dat uiteindelijk lukte, we hadden het pand aan de Hooigracht toen al gehuurd, hebben we ons offi cieel laten inschrijven als een Vennootschap onder Firma. Inmiddels bestaat Unieke Produk ten bijna een jaar: het tijdstip dat hun uitkering stopt komt nader bij. "We hopen over een halfjaar van het bedrijf te kunnen leven, al zullen we ternauwernood het minimum halen. Natuurlijk heb ben we ons ook wel eens afge vraagd waarom we dit doen, zo hard werken voor zo weinig geld. Maar we hebben een vak geleerd en daar wil je toch wat mee aan vangen. En zo doen we een hele hoop ervaring op." Sceptisch Sceptische reacties hebben de drie zusjes wel gehad. "In het begin waren er mensen uit het bedrijfs leven die dachten dat het met ons nooit wat zou worden. 'Hoe willen drie meiden zonder geld een bedrijf opzetten terwijl het de 'groten' zelfs zo slecht gaat?' Maar ze vergaten dat wij een heel andere opzet hebben, we hoeven niet direct een heel machinepark en rijen ordnerkasten neer te zet ten. Bovendien zijn we heel flexi bel. Nu zijn de vlinderstrikjes in de mode, dus nu maken wij ze". Ook nu nog is niet iedereen ervan doordrongen dat drie vrouwen best een bedrijfje kunnen leiden. Soms wordt een van de drie zus sen als de secretaresse gezien. "Dan kom je iets afhalen bij het postkantoor en dan zeggen ze 'laat de directeur dat maar even tekenen'. Of de post is gericht aan de gebroeders Feijen. Een keer ook vroeg iemand aan de te lefoon naar de directeur. We vroegen welke van de drie hij wilde hebben: de financiële". De forumavond Vrouwen en Kleinschaligheid begint dins dagavond om half acht in het An tonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. De toegang is gratis. In het forum zitten onder meer vrouwendrukkerij Iris, Mileiu- kompas, het Kursusburo, de vrij- willigerscentrale en punkwinkel Uitjebol. Deze laatste houdt na afloop ook een modeshow. Strohalmen Maar ook nu, na de uitspraak van de Raad van State, heeft Waal nog twee strohalmen om zich aan vast te klampen. Daar is ten eerste de uitspraak van de ge meentelijke commissie beroep en bezwaarschriften. Deze com missie komt binnenkort, ver moedelijk op 10 oktober, bijeen. De stellige verwachting is, ge zien ook eerdere uitspraken van de commissie in deze kwestie, dat deze zal besluiten om zelf een bouwvergunning af te geven. Weliswaar zal men eerst nog aan horen wat de gemeentelijke mo numentencommissie van me ning is, maar doorslaggevend zal die mening niet kunnen zijn. Te gen het besluit van de commissie beroep- en bezwaarschriften kunnen B en W in beroep gaan bij de Raad van State. Dat levert steevast maanden tijdwinst op. Maar er is nog een tweede stro halm: de sloopvergunning. Want verliest het college uiteindelijk de strijd om de afgifte van de bouwvergunning, dan valt deze strohalm niet te onderschatten. Het voert naar het oerwoud van de Woningwet en de schier on begaanbare paden van de juri sprudentie over deze wet. Alleen al de vraag of er een sloopver gunning vereist is, laat zich niet één, twee, drie beantwoorden. Het gezond verstand zegt mis schien dat als je mag bouwen op een plek waar al iets staat, je dat iets eerst zal moeten en mogen slopen. Zo niet de jurist. Het ver stand van de jurist zegt dat alleen iets mag als de wet en de rechter het toelaten. Dat geeft tenminste houvast en dat noemen ze dan rechtszekerheid. De sloopvergunning wordt niet au tomatisch verstrekt bij een bouwvergunning. De sloopver gunning is vereist als er wonin gen aan de wwonbestemming worden onttrokken. Dat is hier voor tenminste één van de twee panden het geval, zegt de ge meente. Dat is hier niet het geval, zegt de eigenaresse. En nu al stu deren gemeentelijke juristen op een Koninklijk Besluit uit 1973 en op het feitelijk gebruik van de panden omstreeks die tijd, om straks (over hoeveel tijd?) de te genpartij opnieuw te bestoken voor het forum van de Raad van State. Tot die tijd zal de laat-ne- gentiende eeuwse (enige Leidse) schepping van de beroemde ar chitect Posthumes Meyes ge spaard blijven. LEIDEN - Het Kort Rapenburg is met ingang van maandag volle dig voor het verkeer afgesloten. De werkzaamheden tot vernieu wing van de overkluizing heb ben een dusdanig stadium be reikt dat ook eenrichtingsver keer niet mogelijk is. De afslui ting geldt tot en met dinsdag 27 september. Het verkeer moet gebruik maken van de route Langegracht-Hooi- gracht. De bussen die een halte in de Breestraat.hebben, maken tijdens de afsluiting gebruik van de route station-Langegracht- Hooigracht. Bussen in de rich ting van het station gaan wel via de bestaande omleidingsroute, de marktenroute. Bingo Speeltuinvereniging 'Rondom de Maredijk' houdt maandag avond een bingo-avond, leder een is welkom. Aanvang acht Modelboten In het Huis op de Waard wordt dinsdag van zes tot acht uur een demonstratie gehouden van modelboten. Van acht tot tien uur is er een expositie van de modelbotenclub. Film In tegenstelling tot eerdere be- richtgeving vertoont K&O aan de Oude Vest dinsdagavond niet 'La Luna'. maar 'De stra tegie van de spin'. Regie: Ber nardo Bertolucci.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3