Al blij met 'n beetje invloed Stad en rand ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 CORRUPT WARMOND - Het is natuurlijk altijd het handigste als je zelf in het orgaan zitting hebt dat de gezaghebbers moet advise ren over iets dat jij graag wil en je tegenstander blijft van die 'inspraak' verstoken. In die comfortabele positie zit de ge meente Alkemade waar het de door haar zozeer gewenste grenswijziging met Warmond betreft. Alkemade mocht na melijk meepraten in de com missie die moest adviseren over de gemeentelijke herinde ling. Warmond niet want deze gemeente behoort niet bij de regio die nu aanbod is. Geen verrassing dus dat de Alke- madese bestuurders hiervan dankbaar gebruik hebben ge maakt en hebben aangedron gen op gebiedsuitbreiding ten koste van Warmond. Argu menten te over, zo lijkt het, en van enig tegenwicht is natuur lijk geen sprake. Hetzelfde is om leden van het dievengilde inspraak te geven in de slotcodering van de kluis- fabrikant of de moordenaar bij de bepaling van de strafmaat door de president van de recht bank. Geen wonder dat het de gemeente Warmond in het ver keerde keelgat is geschoten dat het provinciebestuur de oren naar de Alkemadese wen sen lijkt te laten hangen. Het is vanzelfsprekend niet te voorkomen dat gemeenten die toe zijn aan herindeling mee praten over plaatsen aan de pe riferie van het betreffende ge bied die weer grenzen aan re gio's die nog niet aan bod zijn. Maar om nu uitgerekend ge meentebestuurders te laten meepraten over een gebied dat direct hun eigen belang dient, gaat wat ver. Dat noem je bij de duvel te biecht gaan. Of de be woners van de 'grensstreek' nu baat hebben bij verandering van de naam van de gemeente waar zij in de burgerlijke stand staan ingeschreven of niet, dit riekt naar bestuurlijke corrup tie. DEMOCRATIE ZOETERWOUDE - De meest democratische manier van be sluitvorming is bij de burgers zelf gaan vragen of ze iets wil len en daarna besluiten wat de meerderheid voorstaat. Zo zou het misschien bij elke beslis sing in onze samenleving moe ten, maar dat schijnt niet te kunnen. Het zij zo. Of het aanbod van buitenlandse televisiekanalen op het Zoeter- woudse kabelnet moest wor den vergroot was echter een vraag die wèl aan zo'n onder zoek werd onderworpen. Rond 2.200 Zoeterwoudenaren heb ben een enquêteformulier ont vangen met de vraag of ze die uitbreiding nu wel of niet wil len. Vierenveertigeneenhalf procent van hen heeft die kaart ook ingevuld teruggestuurd naar de kabelexploitant en daarvan heeft eenenzestig pro cent zich voor uitbreiding uit gesproken. Kabelexploitant Casema noemt in onderzoe kersjargon deze 'respons' zeer bevredigend en het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude zag in de uit slag aanleiding om voor te stel len het zenderaanbod uit te breiden. Een eenvoudige re kensom leert dat 597 van de 2.200 ondervraagden ook in derdaad positief op uitbreiden heeft geantwoord. Dat is iets meer dan 27 procent van de verstuurde enquêteformulie ren. De rest heeft niet eens de moeite genomen om het for mulier terug te sturen. Een wat mager getal om mee aan te to nen dat Zoeterwoudenaren in meerderheid naar meer Belgi sche en voor het eerst naar En gelse televisiezenders wilier kijken, dunkt me. Burgemeester Houdijk verwijst echter naar de op zijn minst vaag te noemen uitleg die in enquêtes gespecialeerden hier aan geven. Uit het niet terug sturen van de kaart valt niet af te leiden dat de mensen tegen uitbreiding van het aantal tele visiekanalen zouden zijn, luidt ongeveer hun stelling. Houdijk houdt het zelfs voor goed mo gelijk dat niet reageren er juist op wijst dat die mensen niet te gen de voorgenomen uitbrei ding zijn en die eigenlijk wil len. Om te lachen, zo'n steekproef toch als je zelfs bij het ontbre ken van een deugdelijke uit slag, namelijk echt voldoende 'respons', kunt afleiden wat mensen wel of niet willen. Wat de enquête daarentegen wèl duidelijk heeft opgeleverd is niet mis te verstane kritiek op de kabelexploitant en haar voornemen uit te breiden. Als we de gehanteerde theorie vol gen en deze reacties ook slechts het topje van de ijsberg laten zien, moet dat misnoegen levensgroot zijn. Kinderachtig is PTT-dochter Ca sema niet want op een extra velletje ten behoeve van het gemeentebestuur drukt ze de kritische opmerkingen die sommige geènqueteerden op hun antwoordkaart erbij plaat sten. En die zijn niet mals. Wat te denken van 'Cëntraal Afleg gers Systeem En Modalen Af persers'. Of 'Bij uitbreiding van het aantal kanalen over weeg ik mijn abonnement op te zeggen. Ik walg zo langza merhand van alle kosten die ik opgedrongen krijg'. Bij de opmerkingen 'Hebben geen kabeltelevisie' en 'Zegt abonnement bij deze op' schrijft een alerte Casema-em- ployee 'aktie!'. Moeten zeker alsnog over de schreef getrok ken worden. Overigens is dat voorlopig min der hard nodig want de besluit vorming werd 'gered door de gong', zoals dat zo mooi heet. Een half uur voordat de raads commissieleden hun ongetwij feld wijzê hoofden over de zaak konden buigen, rinkelde de telefoon in het Zoeterwoud- se bestuurscentrum. Mogelijke betaling van auteursrechten zou binnen niet al te lange tijd het door de voorgenomen uit breiding toch al te verhogen Het gelijk van de ongëinteresseerde en zwijgende meerderheid: de beeldkwaliteit van de Engelse zenders was gisteravond weer miserabel. Pas wanneer betaling van auteursrechten is geregeld kan die beter wordenzegt Casema. Die 'regeling' gaat de kijker wel weer een fikse duit kosten. kijkgeld nog drastisch verder opschroeven, luidde de mede deling. Dit was voldoende reden voor de bestuurders om voorlopig de zaak de zaak te laten. De stille wenk van de zwijgende meer derheid uiteindelijk toch op volgend: gewoon niets doen. Is dit nu democratie in optima forma? GEWELD VOORSCHOTEN - Dat de Voor- schotense jongerensocièteit De Lindehoeve haar tumul tueuze, zeg maar shockerende jaren achter de rug heeft, zoals een bestuurslid ons in een re cent interview wilde doen ge loven, lijkt niet helemaal waar. Althans wethouder Marselis bleek in zijn feestrede ter gele genheid van het tienjarige be staan van de vaak omstreden soos weinig feestelijks in de binnenzak te hebben meege nomen. Integendeel. Van on der uit de achterzak kregen ze, de dames en heren medewer kers van het jeugdhonk. De gramschap van de bestuurder betrof ditmaal de speciale jubi leumbrochure die De Linde hoeve had laten verschijnen en deur aan deur in de Voorscho- tense brievenbussen laten be landen. Een hierin afgedrukt stripver haal met obsceen te noemen afbeeldingen was verschillen de ouders in het verkeerde keelgat geschoten. Op deze wijze wilden zij hun opgroeien de spruiten niet met sexualiteit laten kennismaken, hadden zij de gezagsdrager laten weten. En hij had daarnaar wel oren. De christen-democraat hief vermanend het vingertje en liet bovendien niet onopge merkt dat de linkse signatuur van de club hem evenmin be viel. Beide aanmerkingen waren niet erg verrassend. Van een politi cus van confessionele huize kunnen we niet anders ver wachten. Wèl was het een bit tere surprise dat hij nu uitgere kend de lustrumviering van de jongerensocièteit voor zijn kri tiek had uitgekozen. Of het 'grensverleggende' be stuur zich er wat van aantrekt is maar de vraag want het links-progressieve raadslid Visser stak het centrumbe- stuur een hart onder de riem. In zijn, politiek evenmin ver rassende reactie, betoogde hij juist het bijzonder toe te jui chen dat jeugd af en toe provo ceert "om reacties uit te lok ken". Provoceren om de provocatie dus, moet hij hebben bedoeld. Het gaat er dan niet meer om waartegen of waartoe, maar het schoppen tegen schenen 'an sich'. Het kwalijke en inef fectieve van deze protestactie is dat zij inhoudelijk wezenlijk hetzelfde is als het mikpunt van de kritiek. Zó ondoordacht dat politici ter rechter- en ter linkerzijde er naar believen ge bruik van kunnen maken. Terwijl het protest zich nu juist richt tegen het gewelddadige van een' gevestigde samenle ving die koste wat kost zo moet blijven zoals zij nu is. Het huis- aan-huis verspreiden van een schokkende omwentelingspo ging is echter weinig minder gewelddadig. Van Eisen,nieuwe eenling in Oegstgeester raad: OEGSTGEEST - "Als raadslid kan ik best zo nu en dan heel lastig en vervelend zijn, maar op een gegeven moment moet je wel oppassen, want je bent toch afhankelijk van de overige zestien raadsleden. Je kan daarom niet blijven prikken op gevoelige plaatsen waaraan anderen voorbij gaan. Toch is de 'Put van Menten' zo'n zaak die wij wel aankaarten, terwijl de PvdA of D'66 zoiets niet naar buiten brengen. Daarin zie ik het grote verschil van de PPR". Aan het woord is Guus van Eisen, sinds deze week de PPR-verte- genwoordiger in de Oegstgeester gemeenteraad. Hij neemt de plaats in van Sanders die wegens drukke werkzaamheden de ge meenteraad verliet. Van Eisen is met zijn 29 jaar de benjamin van de Oegstgeester politiek. "Het zal wel even wen nen zijn. Vooral omdat ik aan de jonge kant ben. Maar ik geloof dat ik goed voorbereid aan de start komt", vertelt Van Eisen. "Dat is te danken aan de jaren lange samenwerking met San ders. Daar komt bij dat wij met nog een paar anderen alle raads vergaderingen gezamenlijk heb ben voorbereid". Veranderen De interesse voor de politiek zit de twaalfde telg van het uit zestien kinderen tellende gezin Van Ei sen al jaren in het bloed. Reeds in zijn jeugd hield hij zich bezig met de Derde Wereld-problema tiek. "Daar was ik echt fanatiek in". Via de Wereldwinkel, waar hij penningmeester was, kwam Van Eisen terecht bij de plaatse lijke afdeling van de PPR. "Juist vanwege de duidelijke stelling- name van de PPR in zaken als ontwikkelingssamenwerking en milieu is toen vrij snel mijn oog gevallen op die partij. Ik zag toen ook in dat je alleen maar iets in de wereld en in je eigen omge- VOORSCHOTEN - Honderdzesendertig deelnemers aan de vierde Voorschotense zwemmarathon hebben gedurende twaalf uur gister avond en vannacht 616,6 kilometer afgezwommen. Dat betekent 24.504 baantjes in zwembad Het Wedde. Het louter voor het sportieve genoegen georganiseerde zwemfestijn werd gewonnen door de ploeg van de Eerste Voorschotense Zwem Vereniging die met 1986 baantjes ook het baanuurrecord heeft gebroken. Deelgenomen werd door zwemmers vanaf veertien jaar. De oudste deelne mer, de Voorschotense wethouder Marselis (62), hield het na enige tijd voor gezien. (foto Holvast) ving kunt veranderen als je het op een politieke manier doet", al dus Van Eisen. Het feit dat Van Eisen evenals D'66 een éénmansfractie vormt, wordt door hem niet als eenvoudig be keken. "Als eenling moet je van alle zaken op de hoogte zijn en zul je veel moeten nalopen", al dus Van Eisen die bij de voorbe reiding van vergaderingen wordt gesteund door partijgenoten. "Maar in de raad zelf is het wel erg moeilijk om je zin te krijgen. Je mag al blij zijn met een beetje invloed. Die invloed kan je als éénmansfractie alleen maar ver groten door de kwaliteit van je argumenten. Helaas liggen in de Oegstgeester gemeenteraad de standpunten vaak al vast. Het gaat dan slechts om het oplezen van die standpunten. Er wordt daarbij niet echt meer geluisterd naar een andere mening. Dat vind ik jammer". Op de laatste maanden terugky- kend vindt Van Eisen het besluit om geen school in de nieuw bouwwijk Haaswijk te bouwen zeer ongelukkig. "Ik vind dat on voorstelbaar. Vooral omdat in die wijk ruim tweeduizend wo ningen zullen komen. Alleen mensen die vlakbij de Van Ey- singabrug wonen zitten goed. Maar ook voor andere voorzie ningen zijn de Haaswijkbewo ners aangewezen op bestaand Oegstgeest", aldus Van Eisen. Zwart op wit Het grote probleem wordt dan ook het verkeer, meent hij. "Over een aantal jaren zie ik op de Haas- wijklaan een grote verkeersbe weging ontstaan", voorspelt Van Eisen. "Deze laan krijgt over een tijd nog meer verkeer te verwer ken door de afsluiting van de Dorpsstraat. We zijn dus eigen lijk bezig grote verkeersproble men voor de toekomst te schep pen. Dat durf ik zwart op wit te zetten. Over een jaar of tien zit ten wij daarover te praten. En nu hebben we al verkeersproble men in deelgebied 1. Er wordt te weinig moeite gedaan om naar alternatieven te zoeken. Dat zal dus één van mijn taken zijn". n de Oegstgeester raad i r argumenten" (foto Holvast) Vredesweek (I) Ter gelegenheid van de vredes week wordt zondag een oecume nische vredesdienst gehouden. De leiding van de dienst is in handen van monseigneur Bar, hulpbisschop van- het bisdom Rotterdam en legerbisschop en de secretaris van de Raad voor zaken van overhéid en samenle ving Van Veen. Na de dienst kan er met de voorgangers van ge dachten worden gewisseld over de vrede. De dienst begint om Vredesweek (2) In de Leiderdorpse kerk 'De Mens wording' houdt Bas de Gaay Fortman (Eerste Kamerlid voor de PPR) zondag een meditatie in het kader van de vredesweek. De dienst in de kerk staat onder leiding van pastoor Oltshoorn en begint om half zeven. Later deze maand, op dinsdag 27 september, komt Mient Jan Fa- ber, secretaris van het Interker kelijk Vredesberaad, naar Lei derdorp. Hij zal spreken over de nieuwe kernwapens die in Eu ropa moeten worden geplaatst. De avond in 'Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel (aanvang acht uur) wordt georganiseerd door 'Leiderdorp voor vrede' en moet een tegenhanger zijn van een dergelijke bijeenkomst die eerder dit jaar door de plaatse lijke VVD werd gehouden. Mauritssingel Verbaasd heb ik het artikel in het Leidsch Dagblad over het door trekken van de Mauritssingel in Leiderdorp gelezen. Wethouder Meerburg zegt: "We hebben zoveel verwachtingen gewekt (bij wie?), zoveel uitge haald (wat?), gronden aange kocht (hoe?) en bezwaren van an deren afgewezen". Ja, ruim hon derd bezwaarschriften van men sen die bij deze kwestie intens betrókken zijn. Dót zijn nu de re denen om de oude sluipweg tot een legale racebaan om te vor- De kosten zijn nu nog de enige hin derpaal. Gelukkig, zeggen wij, bewoners rond de snel-race- sluipweg. "Quatsch", roept PvdA-fractieleider Wesseling... LEZERS SCHRIJVEN Negen maal 400.000 gulden moeten worden opgebracht tot 1992 als rentelasten. Of wellicht weten de wethouders Bezemer en Meer burg, gezeten op de Statendaal- der, op andere wijze het geld te vinden... Misschien een lapje grond verkopen voor de brood nodige meubelboulevard of Hei- neken een afrit via de Maurits singel laten betalen, zodat de Ho ge Rijndijk wat ontlast is? Maar geld voor verkeerslichten is er niet. U merkt het al; we beginnen ach terdochtig te worden. Ik denk namelijk dat men als eenvoudig burger machteloos staat tegen over de eindeloze expansie drang, het oprukken van het snelverkeer, de plannen van ons voortvarend bestuur. Eerlijk ge zegd, ik heb de hoop al opgege ven en dubbele ramen besteld. Het lawaai is misschien wat te rug te dringen, maar de angst van de ouders om hun kinderen in deze onveilige, onleefbaar ge worden buurt op te laten groeien, blijft bestaan. Toch... een sprankje hoop blijft óók. Misschien zou écht overleg met de omwonenden in deze fase van driftig zoeken naar geld - op het laatste nippertje - de heren nog op andere gedachten bren gen. Met goede wil is er een bete re oplossing te vinden, sommige medeburgers uit deze wijk heb ben hun ideeën daarover. Een hoorzitting misschien? G.W. der Sterre-Kat Ericalaan 10 Leiderdorp ZATERDAG Scylla - Catharijnestraat 10, open huis voor kinderen van 7 en 8 jaar, 10 uur. Speelterrein - Anjelierstraat, majoret- tenconcours, 10.30 uur. Hartebrugkerk - orgelwandelconcert, 15 Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, non-stop speelfilms in het teken de Franse film, 12-1 t Filmhuis LVC - film 'Canterbury Tales' van Pasolini, 20 en 22.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorsteeg 17, film 'Come Back to the 5 Dime Jim my Dean', 20 en 22.15 uur. Stadsgehoorzaal - Leids Folkfestival, 14-24 uur. Groenoordhallen - Leidato, 13-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur, disco. Leids Volkshuis - Apothekersdijk, ope- .nihgsochtend werkgemeenschap De Ratel. Leidse Hout - AV Holland organiseert trimloop, start 11 uur op de atletiek baan. Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, film 'Full Moon Lunch', 15 Groenoordhallen - Leidato, 13-17 uur. Kijkhuis - .Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Come Back to the 5 Dime Jim my Dean', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Manege Liethorp - Hippiquade '83, 9-18 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752; spreekuur 12 en 17 uur. Wyk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk. Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- t 2a, tel. 122522; spreekuur vlgs Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, Saffierstraat'3, tel. 720936; spreekuur vlgs afspraak (alleen tel.). Voor de praktijk van Groeneveld, R. v Leeuwen, Meijer. Reinders, Tan, v. Tol. Verhage en Zwijnenburg: za. J.A. Verhage. Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661. spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510; spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp za, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994 Voorschoten za, W. van Dam, Palestinalaan 29. tel. 3960; zo, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352. Wassenaar Noord: J. Huls, Herenweg 19, tel. 13027; zuid: J.W. Stuyfzand, Van Polanen- park 138, tel. 12460. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 sept tot 23 sept door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel 894400. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5. Lei derdorp, tel. 890405. E. J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26. tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 01717-2317 en Mevr. C.E. Birnie-Her- inga, Kon. Wilhelminalaan 27, Leid- schendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: R.L. Nieboer, Wilhelminapark 5, Oegst geest. tel. 153096. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag v 6 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan incassokosten Indien een verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost (322 90 Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) s 0.85 Directie G. Koopman Ad) dirN Qüakernaat Hoofdredacteur. Drs. J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Piv Alg redactiechef J M J. Post Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H v.d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin /buit ec J Ruygrok-Hoogeveen (Plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WC.H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2