c Uitzendbureaus in een flexibele arbeidsmarkt Overheersing van de letter'M' IMF: de zwaluw van de economie Economie Extra Geldmarkten ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 Extra In de wereld van de arbeidsbe middeling iets gaande. Uit tzendbureaus zijn in de afgelo- Ipen twee jaar geconfronteerd 'met een drastische daling van aanvragen voor uitzendkrach ten. Tot voor kort hielden zij zich bezig met de werving van (jonge) werkkrachten. Nu is die 'snelle' uitstraling over boord gezet. De wervelende teksten en kreten blijven ach- a terwege, een serieuze onder- toon is daarvoor in de plaats gekomen. Want uitzendbu- reaus zijn nu vooral op zoek I naar werk. Maar niet allemaal. De Stichting Uitzendbureau Arbeidsvoor ziening Start, die nauw samen- l werkt met de gewestelijke ar- beidsbureaus, kon vorig jaar maar liefst twee maal zoveel mensen plaatsen als het jaar j daarvoor. Feit blijft wel, dat er nog steeds een enorme werk- j loosheid is, maar vooral Start ondervindt aan den lijve een groeiende behoefte aan tijdelij- ke arbeidskrachten vanuit het bedrijfsleven. 0ok de particuliere uitzendorga- nisaties horen de roep om tij- delijke arbeidskrachten. Uit i het jaarverslag van de Algeme ne Bond Uitzendbureaus (ABU) blijken de cijfers aan I het begin van dit jaar weer te j stabiliseren. Een groei zoals bij Start lijkt voorlopig echter nog een toekomstdroom. Er is dus sprake van een concurrentie tussen de particuliere arbeids bemiddelaars en die van de overheid. De uitzendwereld heeft daarom het roer omgegooid. In het jaarverslag van de ABU wordt in ruime mate aandacht be steed aan "uitzendarbeid als bijdrage aan meer werkgele- 5 genheid" (wat de oorspronke- lijke doelstelling van Start is). De ABU beroept zich daarbij op het feit, dat werknemers niet zelden na de uitzendter- mijn een vaste arbeidsplaats I vinden. $tok Nog maar twee jaar geleden kre- gen de uitzendbureaus het over dit onderwerp aan de stok met de toenmalige minister van sociale zaken, Albeda. De maximum uitzendduur werd beperkt tot drie maanden. Tij- delijke krachten mochten geen bedreiging vormen voor vaste, zo was het argument. De uit- zendbureaus waren furieus over deze overheidsbemoeie- S nis. De maatregel diende echter ook als bescherming van de werk- Onder het motto 'vrijheid-blijheid' schoten de uitzendbureau's op in de jaren zestig en zeventig. Werk was er zat; steeds meer jongeren zagen er wat in om eerst wat rond te neuzen in ar- beidsland alvorens zich in een normale baan vast te leggen. Maar de rijke tijden zijn voorbij. Het ziekteverzuim daalt, de bedrijven kampen overproduktie, met een teveel aan perso neel. Tal van uitzendbureaus hebben het loodje gelegd. Ze nu niet meer op zoek naar uitzendkrachten, maar naar werk. En dat is schaars. Toch is hun rol niet uitgespeeld. Het bedrijfsleven streeft naar flexibele arbeidsverhoudingen. Zeg maar naar een personeelsbestand met rek, dat zich steeds aanpast aan de hoeveelheid werk. Het werkgeverskamp beziet deeltijdba nen en arbeidstijdverkorting in dat licht. De particuliere uitzendbureaus, in een nieuwe rol, eisen hun aandeel. En blikken met afgunst naar de successen van het rivaliserende bureau Start, opgericht vanuit overheid en vakbeweging. Een oneerlijke concurrent? Een uitgezonden kracht staat immers zwakker, l dan iemand die in dienst is bij een bedrijf. De uitzendkracht kan zich ook niet organiseren (in bonden) en heeft geen toe gang tot inspraakorganen (on- dernemingsraden). Er konden jj daardoor situaties ontstaan waarin uitzendkrachten jaren lang zonder behoorlijk rechts positie aan het werk waren. Kortom, uitzendwerk was om streden. De overheid had ei genlijk geen boodschap aan mensen die verdienen aan het werk van derden. Nog bozer was men in de uit- j zendwereld toen diezelfde overheid vijf jaar geleden be sloot tot de oprichting van Start. Weliswaar op een andere leest geschoeid, doet Start op dezelfde manier aan arbeidsbe- l middeling. Start is gehuisvest in de gebouwen van de ar beidsbureaus. Het bestuur van de stichting bestaat uit verte genwoordigers van het minis terie van sociale zaken en af- gevaardigden van werkgevers- en werknemersorganisaties. Start is een stichting en mag g dus geen winst maken. Oor- spronkelijk opgezet om 'moei- Jlijk te plaatsen' werkzoeken- j den de voorkeur te geven, heeft Start sinds ruim een jaar de arbeidsbemiddeling ver ruimd. Alle werkzoekenden, mits drie maanden als zodanig ingeschreven, kunnen via Start worden uitgezonden. Flexibel "toch is er ook voor de commer ciële uitzendbureaus reden tot optimisme. Mede door het suc- ces van Start, maar vooral door de steeds groter wordende druk van het werkloosheids probleem vinden werkgevers (dus ook de uitzendbureaus) bij de overheid de laatste tijd steeds meer gehoor in hun roep om een "flexibele ar beidsmarkt" (o.m. het inzetten van tijdelijke krachten). Het begrip tijdelijk werk, waar al tijd (van de kant van de over heid) met een scheef oog naar is gekeken, heeft een ander ka rakter gekregen. Dr. W. van Voorden constateerde onlangs in het economenblad ESB, dat er bij werknemers èn bij de overheid een kentering is gekomen in het begrip "vas tigheid". Faillissementen en massa-ontslagen hebben de ze kerheid van een vaste baan sterk gerelativeerd. Ook de politiek heeft zich anders opgesteld ten aanzien van het uitzendwezen. Zo deed de Commissie Wagner vorig jaar de aanbeveling "uitzendbu reaus niet onnodig te belem meren in hun functioneren" De Stichting van de Arbeid ad viseerde begin '81 de voor waarden voor uitzendduur te versoepelen en begin dit jaar besloot het parlement inder daad voor een verruiming van de vergunningsvoorschriften. Succes Ondanks het feit, dat de uitzend organisaties de "tijd lijken mee te krijgen", heeft de economi sche situatie reeds haar sporen achtergelaten. Tal van kleinere- bureaus heeft het loodje moe ten leggen. Er worden nu andere en veel ho gere eisen gesteld aan de uit zendorganisaties. Hun "nieu we rol" is die van de gespeciali seerde dienstverlener, die een -bescheiden- plaats lijkt de ver werven in de "alle-hens-aan- dek" methode van de overheid in haar strijd tegen de werk loosheid. Waar komt dan het door Anneloes Timmerije grote verschil in resultaat van Start en de ABU vandaan? Ook Start heeft de groei te dan ken aan de toenemende be hoefte van tijdelijke arbeids krachten. Waarom die aanvra gen juist bij Start binnenko men en niet-bij de particuliere bureaus, is volgens een woord voerster van Start in Leiden een gevolg van het vertrouwen dat het bedrijfsleven stelt in deze organisatie. De werkzoe kenden worden voor de uitzen ding uitgebreid geselecteerd. Start heeft een sterk hulpverle nend karakter en dat wordt zo wel door de werkzoekenden als door de bedrijven als pret tig ervaren, meent zij. Boven dien streeft Start naar een vast dienstverband. De uitzending is dan in het gunstigste geval slechts een opstapje voor de werknemer. Tevens wordt bij ziekte en tijdens de vakantie een uitzendkracht van Start, in tegenstelling tot de particulie re uitzendorganisaties, doorbe taald. Een andere verklaring voor de sterke groei van Start is de sa menwerking met de arbeids bureaus. Start kan immers put ten uit het banen- en werkzoe kenden bestand van de ge westelijke arbeidsbureaus. Oneerlijk Op een openbare discussiebij eenkomst van de ABU in april van dit jaar wordt de sterke groei van Start verheugend ge noemd. Is men dan zo blij met deze concurrent op de markt van de arbeidsbemiddeling? Waarschijnlijk niet. Maar, zo redeneert ABU, de overheid bewijst via Start zelf hoezeer tijdelijk werk kan bijdragen aan de groei van werkgelegen heid. Directeur Garritsen van ABU be treurt echter dat het bijzondere karakter van Start (voorkeur voor moeilijk te plaatsen werk zoekenden) wat op de achter grond is geschoven. Garritsen meent dat Start hier door een arbeidsbemiddelaar net als de particuliere organi saties is geworden. Het grote voordeel voor de stichting is. zo meent hij, dat zij kan leunen op de promotie door de ar beidsbureaus. Garritsen wijst er tevens op, dat bij de overheidsinstellingen de voorkeur wordt gegeven aan bemiddeling door Start. Een vierde van het totaal aantal de plaatsingen zit dan ook bij de overheid. Garritsen is weliswaar verheugd over de "nuchterdere opstel ling" van de regering ten aan zien van tijdelijke werk, maar vreest tegelijkertijd een onjuis te concurrentie van Start met hulp van de overheid. De ABU kan zich wellicht troos- ten met de conclusie van dr. W. van Voorden, opgetekend ESB. Hij meent namelijk, dat het tijd wordt voor een her waardering van uitzendarbeid. De oude discussie, of uitzend arbeid wildgroei is op het gebied van arbeidsbemidde ling of juist een nuttige aanvul ling, heeft door de economi sche ontwikkeling grond ver loren, zo meent hij. "En te strenge reglementering van het uitzenden van tijdelijk per soneel kan de arbeidsverhou dingen in gevaar brengen". Van Voorden doelt hierbij op het inhuren door bedrijven van thuiswerkers, vakantiewer kers, etc. De nieuwe arbeids marktorde die nu is ontstaan brengt de gedachte met zich mee, dat alle werk kostbaar is. Daarom zouden uitzendbu reaus weer een rol van beteke nis kunnen gaan spelen, aldus Van Voorden. Gaat het nu alweer wat beter met de economie is een vraag die menigeen de laatste tijd op de lippen ligt. Nu zijn er vele natio nale en internationale instellingen die de economische ontwik keling nauwgezet op hun computers volgen en uit de gegevens proberen af te leiden hoe de trend zal gaan lopen. Maar net zoals de computers van het KNMI steeds verkeerde voorspellingen geven, wanneer het lange tijd achter elkaar uitzonderlijk nat of droog weer is geweest, omdat ze dan geen mooie rechte lijnen meer kunnen trekken, zo kunnen ook de economische modellen weinig beginnen met de tachtiger jaren, die tot nog toe tal van pieken te zien hebben gegeven. Deze week kwam het Internationale Monetaire Fonds met haar voorspellingen en door ervaringen wijs geworden, werden deze in nogal vage bewoordingen gesteld. In het algemeen toonde het IMF zich optimistisch en met meer vertrouwen in de wereldeco nomie dan voorheen. Wanneer het herstel dat nu in de VS is begonnen maar doozet en naar de rest van de industrielanden overslaat, zal alles beter worden, aldus het fonds. Behalve voor de derde wereld landen die het de komende jaren nog moeilijker zullen hebben dan voorheen. Positief nieuws dus voor het rijke westen, maar wanneer de vaag omschreven toekomst v/ordt afgezet tegen de concrete punten die over het afgelopen jaar zijn te melden dan is het rapport van het IMF veel somberder. Aan positieve ontwikkelingen meldt het fonds dan slechts dat inflatie en rentepeil in de rijke landen zijn teruggebracht, zodat die een economisch herstel niet in de weg zullen staan. Maar daar tegenover staat dat de werkloosheid op de hele wereld sinds de tweede wereldoorlog nog nooit zo hoog is geweest. Een ander triest record is dat voor het eerst sinds 1975 - toen de gevolgen van de eerste oliecrisis werden verwerkt - de gezamenlijke produktie van de industrielanden in het afgelopen jaar is teruggelopen en wat minstens zo erg is: Het volume van de wereldhandel daalde met 2,5 ook de eerste daling sinds 1975. door Paul Frentrop Over die wereldhandel zijn ook wat recentere cijfers bekend dan die van het IMF, die maar tot april lopen. In de eerste helft van dit jaar stagneerde de wereldhandel en voor heel 1983 wordt een groei van slechts 1% verwacht. Dat is niet wat de computers zouden willen zien na een recessie. Toen in 1976 het herstel in zette na de olierecessie, steeg het volume van de wereldhandel met 11%. Die groei betekent dan dat de industrielanden weer nieuwe grondstoffen inkopen om de produkten te maken die hun hernieuwde economische groei dragen. Maar dit jaar lijkt die hernieuwde groei er dus nog niet te komen. Die cijfers over de wereldhandel zijn vooral van belang omdat de meeste industrielanden in grote lijnen het volgende economi sche beleid hebben om een crisis te boven te komen: de impor ten worden beperkt en de exporten worden opgevoerd. Een stagnerende wereldhandel betekent dat het eerste wel lukt, maar het tweede niet. Recentelijk werd bekend dat de exportcij fers van de grootste exporteur ter wereld, de Bondsrepubliek, dit jaar tegen zullen vallen. Vooral omdat Frankrijk, de grootste afnemer van Duitse artikelen, zijn importen beperkt. Ook Duits land, de grootste afnemer van Nederlandse produkten beperkt echter zijn invoer, zoals vrijwel alle landen behalve de Verenig de Staten, die dankzij hun harde dollar goedkoop op de wereld- markt terecht kunnen. Wereldwijd ontstaat zo echter een neerwaartse spiraal, die de cij fers over de wereldhandel het eerst laten zien. Iedereen impor teert minder, de vraag dfaalt dus; er wordt minder geproduceerd, daarom zijn er minder grondstoffen nodig en de vraag daalt ver der. Dat is het grote probleem van de huidige recessie in de wereld. Er is van alles, aanbod genoeg. Er zijn teveel fabrieken en goederen. Plaatjes zoals de lange rijen voor bijna lege win kels, zoals die in het Oostblok te zien zijn, passen niet bij de Westerse crisis. Hier zijn er fabrieken met te grote voorraden die klanten zoeken. Er bestaat overcapaciteit. Op nationaal niveau bracht een van Nederlands meest gezagheb bende economen, professor Kessler, de gevaarlijke symtomen van overcapaciteit en vraaguitval deze week nog eens in de schijnwerpers van de publieke belangstelling. Hij wees erop dat ondernemingen de afgelopen jaren sterk bezuinigd hebben op hun kostenposten en daarom nu weer redelijk kunnen draaien. Maar dat heeft er wel toe geleid dat het besteedbaar inkomen per hoofd van de bevolking sinds 1979 is teruggelopen. Dus er is minder vraag naar nieuwe produkten. Dat betekent dat het be drijfsleven verder zal gaan afslanken en niet zal gaan investeren in nieuwe fabrieken. Dat is een slechte zaak. En waarschuwt professor Kessler, die trend wordt alleen maar versterkt als de overheid net als het bedrijfsleven ook haar uitgaven nu sterk gaat terugbrengen. Dan zakt de vraag nog verder in. De overca paciteit en daarmee de werkloosheid zullen verder oplopen. Al te veel reden tot optimisme is er dus nog niet ten aanzien van de economie. Deze week kwam de Rabobank in haar kwartaalover zicht met de meest recente prognoses. De bank schrijft dat het dieptepunt nu wel gepasseerd lijkt, maar dat een echte opleving zich in ons land nog niet voordoet, zoals er in heel West-Europa nog nauwelijks sprake is geweest van hernieuwde economische groei. Ook voor de Rabobank is het verleden somber, maar over de onzekere toekomst is men vrolijker, zij het vaag, zoals alle voorspellende instanties. Er zijn volgens de Rabobank steeds meer tekenen te bespeuren die wijzen op een geleidelijke verbe tering van het economische klimaat. Het is alsof het KNMI zegt dat er steeds meer heldere plekken zijn te bespeuren in het wol kendek. Hoe langer het geregend heeft hoe meer kans die voor spelling lijkt te hebben om uit te komen, maar zoals de feiten nu liggen vliegen er hooguit enkele economische zwaluwen die echter nog lang geen lente maken. Wall Street heeft een forse reac tie op de hausse van vorige week afgedraaid. Na een ver lies van 22 punten kon woensdag enig herstel wor den geboekt bij overigens slechts geringe omzet. Dit bleek dan ook van technische aard te zijn, want donderdag werd de daling verscherpt voortgezet. De slechte start van haar Newyorkse zuster deed ook Amsterdam snel rechtsomkeer maken, nadat de week maandag nog gun stig was ingezet. Maar dins dag moest het algemeen ge middelde de 1-puntstijging van maandag alweer afstaan: de internationals verloren toen circa 2 punten, ha maan dag nog ruim 1 punt hoger te zijn begonnen. Evenals in New York kromp ook in Amsterdam de handel sterk in. Opnieuw werd het deze week duidelijk tot welk een formidabele machtsposi tie de Amerikaanse Centrale Bank voor de wereldecono mie is uitgegroeid. De letter 'M', het symbool van die macht, beheerst steeds meer het financiaal-economische leven van alledag. Niet alleen in Amerika zelf, maar ook el ders. De wekelijkse publika- ties vrijdags na-beurs in New York van de letter 'M', de to tale geldhoeveelheid in om loop in de Verenigde Staten, vormt vrijwel het belangrijk ste gegeven waar Wall Street die dag naar toe werkt en waar maandag daarna op wordt gereageerd. Zo afgelopen maandag grote vreugde op de beurs- vloer van Wall Street over de vermindering van de geldom- loop met 2 miljard dollar in de laatste week van augustus. De koersindex, die vorige week reeds 25 punten was opgelopen, steeg maandag tijdelijk nog eens 20 punten, tot een nieuwe extreem hoge historische top. Maar tegen het slot stortte Wall Street maar liefst 30 punten in, toen het gerucht begon te circule ren dat de FED. het bestuur van de gezamenlijke Ameri kaanse centrale banken, bij de laatste berekening van 'M' een fout zou hebben ge maakt. Hoewel de FED onmiddellijk heftig ontkende, was het kwaad geschied en bleef de beurs ook dinsdag ontregeld. Maar daarbij bleef het niet. De beurs in Tokio, die opent zodra Wall Street sluit, nam prompt de gedrukte stem ming over en liet eveneens een flauw beloop zien, ge volgd op dinsdag door alle beursen elders in de wereld. Evenals Wall Street was ook het Damrak deze week enigs zins uit zijn evenwicht. De beurs liet vrij scherpe fluc tuaties zien en vooral de loka le marktsectoren waren af brokkelend. De daling zou nog harder zijn aangekomen als de index voor de verzeke ringswaarden niet het omge keerde beeld had vertoond. Daar fungeerde Ennia we gens de overeengekomen ruilverhouding met fusiege- noot Ago, waardoor de winst per aandeel 25 procent hoger zal uitkomen, als het beken de trekpaard naar fors hogere regionen. Ennia zelf schoot tijdelijk zelfs op van f 135 tot bijna f 180, terwijl de index van de verze keringsaandelen ongeveer 13 punten opliep. Maar voor de rest was het een vrij lauwe bedoeling, met relatief gerin ge omzetten. De grootste be langstelling ging nog uit naar de inschrijving op de nieuwe staatslening, die dinsdag plaatshad. De beurs was en thousiast over het omvangrij ke bedrag van 4 miljard gul den dat op een emissiekoers van 101 procent is binnenge komen. Met dit resultaat kan de rege ring naar alle waarschijnlijk heid in de Miljoenennota neerschrijven dat er voor de rest van 1983 geen beroep meer op de officiële kapitaal markt behoeft te worden ge daan. Met een aantal onderhandse le ningen zal het financierings gat nu wel gedicht kunnen worden. De obligatiemarkt liet deze week een goed prijs houdende stemming zien, hoewel het nog steeds niet duidelijk is welke kant de rente-ontwikkeling in de Ver enigde Staten uit wil. En daarop is ook onze rente stand gebaseerd. Opvallend was het echter dat de onver wachte discontoverhoging vorige week door de obliga tiemarkt werd genegeerd, want de koersstijging bleef aanhouden. Kennelijk heeft het buitenland goede ver wachtingen van de verdere sanering van ons financieel staatsbestel, zoals dat op Prinsjesdag volgende week dinsdag uit de doeken zal worden gedaan. Daarom bleef het onze obligaties ko pen en schreef ruim in op de nieuwe staatslening. Nog altijd komt er belangrijk bedrijfsnieuws binnen dat overigens verdeeld van in houd blijft. Verenigde Glas liep f25 op door de forse winststijging in de eerste jaarhelft. En ook IBB Kondor en Braat Bouwstoffen kon den f 5 aantrekken op betere resultaten. Maar Volker-Ste- vin moest van f39 naar f32 terug wegens ernstige tegen vallers die over 1983 zijn op getreden of nog verder wor den verwacht. Daarentegen boekte Ahold een koersstij ging van f 5 op een fraai winstbericht, evenals de tex- tielgroep Twénthe. De onbetwistbare koersrunner onder de hoofdfondsen was ditmaal Unilever die door Amerikaanse vraag rond f8 aantrok. Voor de rest, en vooral voor de meer lokaal gerichte sectoren, was de aandelenmarkt afbrokke lend. Vrees voor de accijns verhoging deden Heineken en Bols nog eens f3 tot f4 in zakken. Tot f5 lager waren Wessanen, Nutricia, Océ-Van der Grinten, Telegraaf en El- sevier-NDU. Ook Ennia moest uiteindelijk fors terug na de topkoers van bijna f180.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27