De sponsor verlangt prestaties Durven praten over incontinentie Plas ophouden is voor velen een probleem ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 Shirtreclame. In het betaalde voetbal is die nu al niet meer weg te denken. De sponsors, die dit jaar gezamenlijk 4 tot 5 miljoen gulden afschuiven, hebben de balans opgemaakt. De meesten zijn tevreden, maar niet iedereen. AZ'67 botste dit seizoen na vijf wedstrijddagen met zijn geldschieter. De prestaties van de Alkmaarders zijn te mager. Sony wil daarom een deel van het sponsor-geld terugvorderen. Roda JC zit in zak en as. De sponsor heeft zich teruggetrokken. Een nieuwe heeft de Limburgse club nog niet gevonden. Geldschieters praten over hun activiteiten in het vaderlandse en regionale sportgebeuren. door Jan Westerlaken Wat Sony betreft is het menens. Een bedrag met 'vijf nullen' vordert het bedrijf terug van AZ'67. De magere dertiende plaats op de ranglijst vindt de sponsor niet in de haak. AZ zou, zo was de Japanse geldschieter voorgehouden, in de top vijf van de eredivisie gaan meedraaien. Het pakte heel anders uit. De voetballers uit Alkmaar incasseerden de ene na de andere nederlaag. Na het verlies tegen Volendam was de maat voor Sony vol. Woordvoerder Jan van Grondelle zegt: "De resultaten van AZ staan niet in verhouding tot het vele geld dat wij aan de club hebben betaald. Er waren topprestaties in het vooruitzicht gesteld, maar daar is niets van terecht gekomen. De vorige competitie was voor ons ook al niet zo best, maar nu lijkt het nóg slechter te worden." Die tegenvallende prestaties komen voor Sony op een ongewenst moment. "We zijn net een nieuwe reclamecampagne gestart: 'Vergelijk en Sony wint'. AZ verliest keer op keer met onze naam op de borst." Van definitief weglopen en de Alkmaarders verbieden nog langer de naam op het shirt te dragen, wiï Van Grondelle nog niet weten. Een kritisch geluid zal er in elk geval wel aan het adres van AZ worden geuit. "AZ en Roda hebben van trainer geruild. Die club staat op de derde plaats. Waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen", haast Jan van Grondelle zich, "dat we aan een overstap denken. Opmerkelijk is het wel." Gelaten Bijna gelaten heeft Klaas Molenaar, de sterke man van AZ, de kritiek van de sponsor over zich heen laten komen. Dat de prestaties niet al te best zijn is ook hem niet ontgaan. Maar dat Sony gekke dingen zou gaan doen, gelooft hij niet. Zijn credo: de soep wordt niet zo heet gegetén als zij wordt opgediend. Met andere woorden: het zal wel met een sisser aflopen. "Ik kan me best voorstellen dat de sponsor op dit moment over geld wil praten. Wij hebben ook niet kunnen voorzien dat er een leegloop van spelers zou komen. Kist, Metgod, Peters, Nygaard en Hovenkamp zijn weggegaan. Stuk voor stuk toppers die bij een andere club méér konden verdienen. Dan mis je een hoop routine. En dat wreekt zich." Geen zorgen dus voor AZ, zoals Molenaar wil doen geloven. Zorgen die huizenhoog zijn voor Roda JC. Vlak voor de start van de competitie liet sponsor Belco (Clark Jeans) weten geen geld meer in de Limburgse voetballers te kunnen investeren. Voorlopig zit er geen vervanger op de reservebank. "Onbegrijpelijk", zegt een woordvoerder van Roda. "Nu draai je bij de beste drie van Nederland mee en nog is er geen sponsor bereid toe te happen. Erg jammer hoor." Waarom Belco afhaakte, vertelt directeur J. Hament: "We moesten bezuinigen, we konden dat geld niet meer missen. Om ons bedrijf draaiende te houden konden we niets anders doen dan Roda van ons lijstje te schrappen. Hoe zeer ons dat ook speet. Ik heb wel tegen het bestuur gezegd; als we meer armslag hebben komen we terug. Ook al heeft Roda daar nu niets aan. Wat ik wel kwijt wil is dat Roda ervoor heeft gezorgd dat Clark Jeans in heel Nederland bekend is geworden." Optimistisch Heel wat optimistischer zijn de geluiden uit Amsterdam en Rotterdam. Zowel van de clubs als van de sponsors. Ajax (TDK) en Feyenoord (Gouden Gids) dus. Luister naar Feyenoord-woordvoerder Havestein: "Het levert goed geld op. Hoeveel zeg ik niet. We kunnen dat bedrag best gebruiken. In principe praatje met de hoogste bieder. In het achterhoofd speelt wel mee dat de reclame op de shirts esthetisch verantwoord moet zijn." Als tegenprestatie biedt Feyenoord de geldschieter een aantal plaatsen in het stadion aan, verschijnen spelers op activiteiten van de sponsor, prijken hun portretten op posters en wordt er in de Kuip reclame voor de Gouden Gids gemaakt. Negentig procent van de Nederlanders kent de Gouden Gids. Huis-aan-huis wordt het boekwerkje vol bedrijven die hun diensten aanbieden bezorgd. Waarom pompt de uitgever dan nog geld in reclame-doeleinden? "Om die bekendheid eens extra te onderstrepen", reageert Publi-Media-woordvoerder Albers. "Je moet constant de aandacht op je produkten vestigen. Doe je dat niet, dan vergeten de mensen je. Bekend zijn we inmiddels wel geworden, daar hebben de shirtreclame en de overstap van Cruijflf mede voor gezorgd." Publi-Media, een van oorsprong Amsterdams bedrijf met een kantoor in Amstelveen, steunt een Rotterdamse club. Geeft dat geen fricties bij het personeel of de adverteerders in de hoofdstad? Albers: "Wat dat betreft heb ik geen enkele wanklank gehoord. Zeker niet uit de hoek van de bedrijven. Onze medewerkers hebben wel een paar kritische kanttekeningen bij de sponsoring geplaatst." Miljoenen Ajax-penningmeester Bartels doet niet geheimzinnig: TDK heeft ongeveer drie miljoen gulden voor een periode van driejaren beschikbaar gesteld. Alleen voor reclame van TDK op de tricoofjes en in de media. Plus wat morele verplichtingen die niet op papier zijn vastgelegd. Bartels weet dat het elftal van Ajax van onschatbare waarde voor TDK is geweest. Van praktisch elke wedstrijd zijn er tot nu toe televisiebeelden gemaakt. "Als TDK die tijd had moeten kopen, was het veel duurder uit geweest dan nu." Leiden (Elmex) en Den Bosch (Nashua) zijn al sinds jaar en dag de toonaangevende basketbalclubs in Nederland. Dankzij onder Hoewel TDK niet het achterste van zijn tong laat zien, wil woordvoerder Denneboom wel kwijt 'uitermate tevreden' te zijn. De bekendheid van de bandjes is binnen een jaar van 34 naar 51 procent gestegen. De rivaliteit tussen de club uit Amsterdam en Feyenoord is groot. Heeft zoiets nu ook effect op de verkoop van TDK-bandjes in de Maasstad? "Wij merken daar niets van. De verkoop in Rotterdam blijft niet achter bij die in andere plaatsen. Het is onmogelijk om dat precies uit te zoeken. Maar als er grote verschillen zijn heb je die gauw genoeg in de gaten. Misschien dat er een paar fanatici rondlopen die pertinent weigeren onze bandjes te kopen. Je moet dan wel heel emotioneel bij het voetbalgebeuren betrokken zijn. Anders geloof ik niet datje op zulke dingen gaat letten." Extra Twee keer is PSV ingegaan op een uitnodiging om in Korea te komen voetballen. Met Philips-reclame op de shirts. Twee keer ook zoemden de tv-camera's volop. Resultaat? "Onze managers meldden dat de verkoop van televisies daarna met sprongen omhoog ging. In Nederland kent iedereen Philips", vertelt PSV-manager en Philips-werknemer Ploegsma. "Wij richten ons nu meer op de activiteiten in het buitenland. De voetbalclub is een van de mogelijkheden om die te promoten." Gegroeid In het rijtje van het betaalde voetbal neemt het Rotterdamse Excelsior een bescheiden plaats in. Maar de geldschieter - Akai (Fodor) - liegt er niet om. Eigenlijk zou de sponsor een club van kaliber onder zijn hoede moeten nemen. Waarom dit niet gebeurt vertelt woordvoerder De Borst: "Al heel vroeger steunde de vader van de huidige directeur Excelsior. De zoon heeft dat gewoon voortgezet, alleen wat professioneler. Het is historisch gegroeid: Fodor en Excelsior zijn rasechte Rotterdammers. Nee, wij hoeven niet zo nodig een grote club te steunen. Wanneer je dat doet moetje heel je reclamebudget erin stoppen. Fodor heeft ook nog andere belangen en die houden we goed in de gaten. Of de reclame op de shirts van de club ons in het afgelopen jaar voordeel heeft opgeleverd? Ik weet het niet. De omzet is gestegen. Best mogelijk dus dat Excelsior daaraan wat heeft bijgedragen. Dat Akai op de tricots aanslaat, is duidelijk. Dagelijks krijgen we aanvragen waar die shirtjes te koop zijn." Eigenlijk is het sprookjesbos De Efteling een vreemde eend in de voetballerij. In veel gevallen hebben de spelers reclame op hun borst van dure gebruiksvoorwerpen. Sparta in Rotterdam is een uitzondering. De Efteling heeft Sparta gekozen om de naam vooral onder de aandacht van de Randstadbewoners te brengen. Aanvankelijk had De Efteling Ajax of Feyenoord op de korrel. Maar beide clubs waren al bezet. Dus werd het Sparta. "En ik denk", zegt Mark Tamineau, directeur van het park, "dat we goed gekozen hebben. Sparta is niet alleen een serieuze en hardwerkende club, het speelt bovendien Europees voetbal. Wat kun je je als Efteling nog meer wensen? Bovendien hebben we nu het hele jaar reclame. Ook als we in de wintermaanden gesloten zijn. Je naam blijft circuleren." Elmex Sportsponsoring of shirtreclame. Het speelt zich niet alleen af in het voetbalwereldje. Ook op regionaal niveau is er best het een en ander te beleven. De basketballers van Elmex-Leiden hebben van sponsor Gaba dit jaar twee ton gekregen. Die sponsor hoopt dat de club een plaats bij de beste vier van Nederland kan veroveren. Dat betekent extra reclame door de play-offs (beslissingswedstrijden na de competitie). Twee ton is niet zo'n groot bedrag. Toch zit er, denkt Onne Gerritsen van Gaba. vooralsnog niet meer in. "Als je niet verstandig te werk gaat en maar geld blyft stoppen in een vereniging, kun je het bestaan van je bedrijf en de werkgelegenheid in gevaar brengen. Bij ons werken zeventig mensen. Ik moet er voor waken dat ze hun boterham behouden." Gerritsen zegt het gevoel te hebben dat er in Leiden en omgeving meer Elmex-tandpasta wordt verkocht dan in vergelijkbare gebieden. Met cyfers kan hij dat niet hard maken. Maar de vertegenwoordigers in en om de Sleutelstad scoren hoog. "Wat je niet mag vergeten", stelt Gerritsen, "als er bijvoorbeeld eens ergens een dorpsfeest wordt gehouden en ik heb daar een klant zitten, dan kan ik hem een aardige attractie aanbieden in de vorm van een partijtje basketball. Zo kweek je behoorlijk wat goodwill. Daarom moetje een flink aantal jaren achtereen als geldschieter fungeren. Dan pas werpt het vruchten af." Met jaloerse blikken kijken de amateurclubs naar hun grote broers in het betaalde voetbal. Ontvangen zij van hun sponsors tonnen tot zelfs miljoenen, de amateurs moeten met beduidend minder tevreden zijn. Rijnsburgse Boys Rijnsburgse Boys, bijvoorbeeld. Het automobielbedrijf Liam heeft dit jaar vijftienduizend gulden gefourneerd waarvan de Boys voor een deel hun onkosten kunnen betalen. De reclame is maar beperkt, vertelt directeur Kempeniers. "Alleen in de directe omgeving gaan ze je kennen. Maar als Rijnsburg in Friesland moet voetballen is er niemand die denkt, kom, laat ik eens naar Liam gaan om een auto te kopen. Wat wel prettig is? Iedere Rijnsburger weet zo langzamerhand welk merk we verkopen." Twee andere voetbalclubs uit de Leidse regio - UVS en RCL - krijgen steun van het Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander. Een band die in het verleden is gesmeed wordt nog altijd in ere gehouden. De gebroeders Noorlander volgen de verrichtingen van de clubs met meer dan gewone belangstelling. De clubs krijgen samen rond de 25.000 gulden en eens in de drie jaar nieuwe trainingspakken en tassen. "Nee, aan het neerzetten van een tribune of een ander verbouwinkje beginnen we niet", stelt woordvoerder Kapaan. "Als je dat doet ben je straks meer aan het klussen dan datje met je eigenlijke werk bezig bent". Ruim een half miljoen Nederlanders kunnen hun plas niet ophouden. Zouden we daar niet eens over praten? Onder dat motto is deze maand een landelijke voorlichtingscampagne begonnen over het probleem van de zogenaamde incontinentie. Mensen die moeite hebben met het ophouden en controleren van hun plas (en/of ontlasting) noemt men incontinent. Onderzoe kingen hebben aangetoond dat zeker zo'n half miljoen Neder landers met het probleem kampen. "Maar dat aantal zou nog wel eens veel hoger kunnen liggen, want incontinentie is een zaak die in de taboesfeer zit, mensen praten er niet makkelijk over", zeggen Heieen Peltenburg en Dicky Weerheim uit Leiden. Beiden hebben gisteren in Utrecht na mens de ANIB (Bond voor ge handicapten en arbeidsonge schikten) de oprichtingsvergade ring bijgewoond van de stichting Nederland Incontinentie. Jong en oud AZ'67 moet van sponsor Sony beter z'n best doen, anders kunnen de Alkmaarders hun Japanse geldschieters wellicht afschrijven. Bij die vergadering waren o.a. ook aanwezig: vertegenwoordigers van het ministerie van WVC, de ziekenfondsen, wijkverpleeg kundigen, urologen, de bond van motorisch gehandicapten, direc ties van bejaardentehuizen. Uit die opsomming zou men kunnen afleiden dat incontinentie voor namelijk speelt bij ouderen en gehandicapten, maar dat is vol gens Heieen Peltenburg en Dic ky Weerheim een misverstand. Inkontinentie komt voor bij jong en oud, man en vrouw, ziek of ge handicapt, maar ook bij verder volkomen gezonde mensen. Heieen Peltenburg: "Veel mensen kijken ervan op dat ook de cate gorie tussen de jongste jeugd en de ouderen er last van kan heb ben. Incontinentie wordt gezien als iets dat onvermijdelijk met het ouder worden samenvalt. Maar dat iemand van pakweg 18 jaar er ook mee kan kampen, nee, dat verwacht men niet. Des te moeilijker zal het voor zo ie mand zijn om erover te praten. Soms gaan er jaren overheen voor men de stap naar de huis arts of wijkverpleegkundige durft te maken". Waarbij men dan soms ook nog op onbegrip of gebrek aan kennis van het probleem stuit. Vandaar dat de stichting Nederland In continentie de voorlichting ook richt op hulpverleners die werk zaam zijn in de gezondheidszorg. Dicky Weerheim: "Daarnaast streven we naar de ontwikkeling van praktische hulpmiddelen en willen we de mensen attenderen op de bruikbare middelen die nu al op de markt zijn". Stress Die middelen moeten het mogelijk maken om met alle bewegings vrijheid als volwaardig mens in de maatschappij te kunnen func tioneren. Trouwens, soms zijn er helemaal geen middelen nodig want incontinentie kan in be paalde gevallen ook worden ver holpen. Dat hangt samen met de oorzaak. De incontinentie kan een gevolg zijn van een operatie, infektie, veranderingen aan de urineblaas of andere daarbij in de buurt liggende organen, ver slapping en uitrekking van de spieren die de blaas op z'n plaats houden, maar ook van stress. Vooral de stress-incontinentie is via bepaalde oefeningen meestal makkelijk te verhelpen. Vrou wen die pas bevallei* zijn, heb ben er nogal eens last van. Trou wens, incontinentie komt meer voor bij vrouwen dan bij man nen. Hoewel het probleem op ta melijk grote schaal voorkomt blijft praten erover een moeilijke zaak. Heieen Peltenburg en Dicky Weer heim: "Ontlasting en urine zijn niet onmiddellijk voor de hand liggende gespreksonderwerpen. En vooral niet als je daar proble men mee hebt. Als kind wordt je geleerd datje op de po moet plas- Heieen Peltenburg (links) en Dicky praten". sen en niet in je broek. Zindelijk heid wordt beloond met compli mentjes of snoepjes en iedereen vindt je flink. Van jongsaf aan worden problemen met ontlas ting of urinelozing in onze maat schappij in een taboesfeer ge trokken. Als je dan bij het ouder worden nog altijd in je broek plast, dan leidt dat tot schaamte gevoelens". Isolatie En niet alleen tot schaamtegevoe lens. Incontinentie leidt niet zel den tot isolatie en eenzaamheid. Heieen Peltenburg en Dicky Weerheim kennen genoeg geval len van mensen die nauwelyks nog de deur uitkomen. "Vrou wen die geen boodschappen dur ven doen, niet bij vrienden of kennissen op bezoek durven of die in de bioscoop of theater al tijd dicht een plaatsje bij de uit gang of de toiletten opzoeken". Dicky Weerheim verhaalt van een 16-iarig meisje dat niet met haar vriendje durfde kampe ren, bang dat hij 'het' zou ont dekken. Heieen Peltenburg: "Belangrijk is in de eerste plaats dat je de in continentie niet voor jezelf ont kent. Dat wil niet zeggen dat je dan maar gelaten moet accepte ren dat je met dat probleem zit, maar erkenning is nodig om de drempelvrees te overwinnen en er met anderen over te praten". Dicky Weerheim: "Sommige men sen durven er zelfs niet met hun partner over te praten, uit schaamte en uit angst anderen overlast te bezorgen. Daarom is de voorlichtingscampagne be langrijk en daarom is de oprich ting van de stiching zinvol. In continentie moet uit de taboe sfeer worden gehaald". BERT PAAUW Verdere informatie over de stichting Nederland Incontinentie of over de voorlichtingscampagne is verkrijg baar bij de ANIB, Afdeling Leiden, Seringenstraat 16-18, Leiden, tel. ia" 1900

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23