LEIDSCH DAGBLAD Blokkade Belgische loodsen Libanon zet Palestijnen onder druk Onderzoek naar vliegramp I DeWaarheid staat voor Na stakings verbod regering voor Antwerpse haven Bij Michelin verdwijnen 460 banen GELIJKEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37193 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.rvs. zie colofon Als een heer rechts inzet en zijn partner doet dat óók, dan gebeuren er ongelukken op de dansvloer. De dansscholen willen afrekenen met een jarenlange verdeeldheid in hun branche. Een reportage uit de regio. Een halve eeuw geleden begon in Leipzig het proces tegen Marinus van der Lubbe, die nazi-Duitsland ongewild een machtig wapen in handen gaf. Wie was deze onberekenbare Leidenaar? PAGINA 19 Er is weer licht aan het einde van de tunnel. Aan de vooravond van de Miljoenennota richten werkgeversvoor zitter Van Veen FNV-voorzitter Kok hun blik op de toekomst. Niet alleen de trainer, maar ook de sponsor eist goede sportprestaties. Zo niet, dan dreigen er financiële sancties, zoals de afgelopen week in het geval van AZ'67 duidelijk werd. De geldschieters zelf aan het woord. ninhrnot Regen GRONINGEN (GPD) - Het munistische dagblad De Waar heid balanceert op de rand van een faillissement. In enkele jaren is het aantal abonnees teruggelo pen van ruim 70.000 naar nauwe lijks 16.000. Ook de inkomsten via de enveloppencampagnes zijn sinds het laatste congres, waar werd gekozen voor een nieuwe communistische koers, met meer dan 50 procent terug gelopen. Dit blijkt uit goedlinge- lichte bronnen bij de CPN. Uit de cijfers blijkt dat de leden van de CPN, voor wie De Waar heid tot voor kort de absolute huiskrant was, hun dagblad mas saal de rug toekeren. In CPN- kringen wordt steeds vaker be weerd dat oud-hoofdredacteur Bart Schmidt en oud-adjunct hoofdredactrice Elsbeth Etty de kapiteins zijn die op tijd het zin kende schip hebben verlaten. Er wordt rekening mee gehouden dat de krant binnen enkele maanden failliet is. Wel wordt nog een poging ondernomen om met een kerstenveloppencam- pagne flink wat geld binnen te krijgen. Als dit geen resultaat op levert, verschijnt De Waarheid met ingang van januari nog maar drie keer per week. Brief Reagan: raketplaatsing moet doorgaan WASHINGTON (AP)- De Ameri kaanse president Reagan is te gen uitstel van plaatsing van nieuwe kernraketten voor de middellange afstand in Europa. In een brief aan de vroegere Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreis- ky schrijft Reagan dat uitstel van plaatsing in de ogen van de Sow- jet-Unie zou kunnen lijken op een afbrokkeling van de NAVO. En dat zou weer leiden 'tot een impasse in het overleg over de ontwapening,aldus Reagan. De Verenigde Staten streven op recht naar een akkoord met de Sowjet-Unie 'ondanks de trage die met het Koreaanse vliegtuig', aldus Reagan in zijn brief aan Kreisky. De brief dateert van af gelopen maandag, maar is nu door het Witte Huis vrijgegeven nadat Kreisky hem in Wenen openbaar had gemaakt. Taxichauffeur niet vervolgd AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse taxichauffeur die za terdag 20 augustus bij de stand plaats op de Dam zou hebben ge weigerd de door een messteek ernstig gewonde Kerwin Duin- meijer naar een ziekenhuis te vervoeren, zal niet strafrechtelijk worden vervolgd. Dit heeft de Amsterdamse officier van justi tie mr. Wooldrik gistermiddag meegedeeld. De chauffeur kon volgens de offi cier niet weten, dat de gewonde jongen in levensgevaar verkeer de. Getuigen hebben ook ver klaard, dat de taxichauffeur Zich op geen enkele wijze rascistisch heeft uitgelaten. nen de afgesproken perken te houden. Ook gisteren was de staking bij de spoorwegen, het stads- en streek vervoer, de posterijen en andere overheidsdiensten duidelijk te merken. BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - De Libanese luchtmacht is gisteren vrijwel de hele dag doorgegaan met aanvallen op stellingen van Palestijnse guerrillastrijders in het Shouf-gebergte ten zuid-oos ten van Beiroet. De Libanezen pogen daarmee de weg van de strategische stad ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! Souk el-Gharb, 15 km van Bei roet, naar het aan de kust gele gen Damour te behouden om zo de toegang tot het vliegveld en Zuid-Beiroet voor de Palestijnse guerrillastrijders te blokkeren. Volgens westerse en Libanese mi litairen willen de Palestijnen de hoofdstad bereiken, waar zij steun zouden krijgen van links- sji'itische moslems. De Libanese luchtmacht stuurde BEIROET - Een oudere non troost een jongere mede-zuster bij aankomst in de stad Jezzine. De nonnen waren eerder door Israëli sche troepen geëvacueerd uit het strijdgewoel in het Shouf-gebergte in Libanon. Christenen en moslims zijn daar verwikkeld in hevige ge vechten. (Foto AP» Volgens NIPO-enquête Centrumpartij op drie zetels DEN HAAG (GPD)- Als er nu ver kiezingen zouden worden geho- luden, zou de Centrumpartij drie zetels behalen. Dit blijkt uit een NIPO-enquête die van daag door de TROS is gepubli ceerd. Voor het eerst sedert de Kamerver kiezingen van vorig jaar staat de PvdA op verlies. Als er nu ver kiezingen zouden worden gehou den, gaan de socialisten terug van 47 naar 45 Kamerzetels. Ook het CDA verliest twee zetels, ter wijl de WD stabiel in aanhang blijft. Alleen de kleine partijen in de Tweede Kamer zouden erop vooruitgaan. vijf Hawker-Hunter-vliegtuigen De PvdA krijgt volgens de enquête In de loop van de nacht en ochtend van het westen uit veel bewolking gevolgd door regen. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwesten wind. 18 September Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.38 en 14.03 uur. Laagwater 09.343 en 22.08 uur. 19 september Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.31 en 14.51 uur. Laagwater 10.52 en 23.00 uur. de guerrillastrijders terug te dringen. Een toestel ging verlo- 29,3 procent. Bij de Kamerver kiezingen in 1982 was dat 30,4 procent. De PvdA haalde vol gens het NIPO in januari haar hoogtepunt met 33,2 procent van de stemmen (ongeveer 51 zetels). Daarna ging het langzaam berg afwaarts met de socialisten. Twee andere vliegtuigen landden later op de Britse luchtbasis Akrotiri op Cyprus, nadat een er van boven het Shouf-gebergte geraakt was. Het beschadigde toestel moest voor reparatie op Cyprus blijven staan terwijl het Enkele^urwf na'de aanvalv^rd^ VN-OrgaillSatW OeSUSt: Britse ambassade, gelegen VLISSINGEN/BRUSSEL (GPD/ANP) - Belgische actie voerders hebben vanochtend in alle vroegte alle gebou wen van het Belgische loodswezen in Vlissingen bezet. Omdat deze dienst een sleutelpositie bekleedt in de vaart op Antwerpen is scheepvaartverkeer naar deze Belgische haven vrijwel onmogelijk. Alleen met hulp van Nederlandse loodsen kan een klein aantal schepen nog naar hun bestemming worden gebracht. De dienstleiding die vanochtend de gebouwen niet in kon, heeft assistentie gevraagd van de Vlis- singse politie om de gebouwen te ontruimen. De bezetting is een reactie op het besluit van de Bel gische regering om de staking in de haven van Antwerpen te door breken. Vrees voor de concur rentie vanuit de haven van Rot terdam heeft hierbij een belang rijke rol gespeeld. De gemeentelijke sluiswachters ontvingen gistermiddag via de politie dwangbevelen om weer aan het werk te gaan en de slui zen te bedienen. Vanochtend om half vijf werd het werk ook in derdaad hervat. Antwerpen dreigt door de stakin gen een nieuw contract met een groot containerbedrijf Sealand Containers over het vervoer van 75.000 containers per jaar kwijt te raken omdat de haven met al die stakingen niet kon garande ren dat het contract zou worden uitgevoerd. Sealand dreigt het werk, waar 300 nieuwe banen mee gemoeid zouden zijn, naar Rotterdam over te plaatsen. Ook een honderdtal schepen werd door de staking getroffen. Een aantal daarvan lag voor de rede van Vlissingen te wachten totdat de haven van Antwerpen weer zou opengaan. De overheidsvakbonden die gister middag net een eerste onderhan delingsronde met de regering waren ingegaan om aan de sta kingsacties van deze week een einde te maken, braken de be sprekingen direct af toen het nieuws uit Antwerpen bekend werd. „Dit is een ernstige provo catie, de onderhandelingen zijn op de helling gezet", zei onder voorzitter Rooses van de socialis tische overheidsvakbond ACOD. De bonden verklaarden zich ech ter bereid vandaag verder te pra ten met de regering na de toezeg ging van vice-premier Gol dat de dwangbevelen voor Antwerpen dan weer ingetrokken zouden worden. Sommige bedrijven in België be ginnen grote last van het gebrek aan transportmiddelen te onder vinden. General Motors in Ant werpen heeft zijn 10.000 werkne mers naar huis moeten sturen omdat er onvoldoende onderde len waren om de produktie voort te zetten. Ook de Waalse staalin dustrie draait op sommige plaat sen op halve kracht omdat er on voldoende grondstoffen aange voerd worden. De bonden gaan er niet mee ak koord dat de ambtenaren boven de algemene inlevering voor alle burgers in België, nog eens 500 miljoen gulden gekort zouden worden. Vice-premier Gol, die de onderhandelingen leidt bij afwe zigheid van de zieke premier Martens, zei tot een .open en eer lijk overleg' bereid te zijn. Hij be nadrukte echter ook de nood zaak om het overheidstekort bin- Cipiers staken: 38 gevangenen nemen de benen BRUSSEL (ANP) - Gebruik makend van het feit dat de bewakers massaal meedoen aan de staking van het Belgi sche overheidspersoneel zijn gisteravond 38 gevangenen ontsnapt uit de gevangenis van Doornik. Zij wisten te ontkomen door over de muur te klimmen. Vijf van de ontsnapten zouden inmiddels door de onmiddel lijk gealarmeerde rijkswacht weer zijn opgepakt. Onder de ontsnapten zouden tien Fran sen zijn, van wie wordt ver moed dat zij inmiddels de Belgisch-Franse grens al zijn gepasseerd. DEN BOSCH/SCHIPHOL (ANP) - Bij de bandenfabriek Michelin in Den Bosch verdwijnen dit en volgend jaar 460 banen. Dat heeft de directie gisteren aan de vakor ganisaties meegedeeld. De ban denfabriek moet gaan reorgani seren omdat de laatste jaren een verlies van vele miljoenen is ge leden. De directie wil het personeelsbe stand nog dit jaar terugbrengen van 1124 tot 787. Voor 305 werk nemers betekent dat gedwongen ontslag. De overige arbeidsplaat sen vervallen door het niet op vullen van het natuurlijk ver loop. Transavia De directie van de charterlucht vaartmaatschappij Transavia Holland zal op korte termijn ont slag aanvragen voor 52 medewer kers. Het ontslag van de 52 is het gevolg van een reorganisatie die nu bij de luchtvaartonderneming, een 100 procent dochtermaatschap pij van Nedlloyd, wordt uitge voerd. Een gelijkwaardige plaats en volwaardige ontplooingskansen Die toezegging krijgen circa 650.000 landgenoten in de Minder- hedennota die minister Rietkerk (binnenlandse zaken) deze week heeft gepresenteerd. Om te voor komen dat deze belofte niet blijft steken in goede bedoelingen, zal het kabinet een omvangrijk en kost baar pakket specifieke maatrege len moeten nemen. Maar juist op dit punt stelt de nota teleur. De zuivere intenties zoals die uit de nota blijken, zijn boven iedere twij fel verheven. Iedere suggestie, hoe zwak ook, dat de vreemdelingen in ons midden niet welkom zouden zijn, wordt heel nauwkeurig verme den. Het stuk wordt gesierd door een uitgebalanceerde stellingname en een zeer zorgvuldig woordge bruik. Nogal vaag blijft de nota echter als het aankomt op de praktische uit werking van de goede bedoelin gen. De financiering van allerlei specifieke maatregelen moet bij voorbeeld worden geregeld via eventueel noodzakelijk gebleken verschuivingen. Ga er maar aan staan als goedwillend gemeente bestuurder. Misschien bieden de voorgestelde bestuursovereen komsten een uitkomst, maar deze oplossing kan slechts worden toe gepast in een beperkt aantal ge meenten met extra problemen en extra grote groepen minderheden. Positief is intussen dat het bestaande budget voor het minderhedenbe leid in ieder geval niet wordt aange tast, er is zelfs een bescheiden ruimte gevonden voor extra initia tieven, onder andere voor de vrou wen. Een serieuze poging tot integratie wordt verder ondernomen met de instelling van één enkele advies raad. De diverse categorale organi saties van minderheden hebben hiertegen al heftig geprotesteerd, maar misschien is dat van de eer ste schrik over de vermeende be dreiging van de eigen club. In de praktijk zal moeten blijken hoe de veelvormigheid gestalte kan krijgen in één adviesraad, die toch een krachtiger gesprekspartner én een constructiever tegenspeler van de overheid kan worden dan een wir war aan zwakke en onderling ver deelde organisaties. De kritiek dat de minderheden door de regering nu monddood worden gemaakt, is dan ook onterecht. Met de officiële erkenning dat de min derheden in ons midden leven, en ook het volste recht hebben hier te blijven, is een stevige basis gelegd waarop kan worden verder ge werkt. We hadden niet anders ver wacht. maar soms moeten sommi ge zaken, helaas, helaas, heel dui delijk worden uitgesproken. de kust in West-Beiroet, bescho ten. Ook stellingen van de Ame rikaanse mariniers op het vlieg veld van Beiroet en Libanese le- gerposities bij het ministerie van defensie kwamen onder vuur te liggen. FONDUE BOURGUIGNONNE met gemengde salade, fijne frietjes, warm stokbrood en sausjes25,5 MONTREAL (AP) - De VN-orga- nisatie voor de burgerluchtvaart, de ICAO, heeft gisteren een on derzoek gelast naar de ramp met het Zuidkoreaanse passagiers vliegtuig. De ICAO nam deze be slissing ondanks het "onaan vaardbaar" van de Sowjet-Unie. Met 26 stemmen voor (waaronder Nederland) en 3 onthoudingen, nam de ICAO-raad een door 11 westerse landen ingediende re solutie aan waarin "de vernieti ging van een vliegtuig tijdens internationale commerciële dienst, resulterend in het verlies van 269 onschuldige levens, diep wordt betreurd". De resolutie dringt er bij alle partij en op aan, medewerking te verle nen aan het onderzoek van de ICAO naar de ramp met de Boeing 747 van Korean Airlines, die op 1 september werd neerge schoten. De navigatiecommissie van de ICAO kreeg opdracht voorstel len te doen tot wijziging van de regels om "herhaling van een dergelijk tragisch incident te voorkomen". Eerder tijdens de zitting diende de Russische afgevaardigde een re solutie in, waarin andere landen werden opgeroepen mee te werken aan een intern Russisch onderzoek, zonder onmiddellijke inschakeling van de ICAO. De voorzitter van de raad, Assad Ko- taite. bepaalde dat de Russische resolutie als alternatief voorstel werd toegelaten. De resolutie werd echter niet meer in stem ming gebracht nadat de "Wester se" resolutie was aangenomen. abonnement op het Leidsch Dagblad en ont vang m de eerste 14 dagen Daarna betaal ik per maand 20.59 met autom betaling per kwartaal 61,25 per jaar 233.50 Stuur de bon naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (Zonder postzegel) In plaats van ons de H bellen (071-144941) f

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1