New York verbiedt Gromiko te landen ■C "Vietnamezen koloniseren Cambodja" Groot politiek kabaal in Bonn Ontslag Spaanse generaal wekt opschudding in leger Moskou en Peking halen banden aan Protest op Filippijnen wordt steeds heviger VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 MADRID - Het ontslag van luite nant-generaal Soteras Casa- mayor, bevelhebber van het mili taire district Valladolid, heeft grote opschudding veroorzaakt in politieke en militaire kringen in Spanje. Het kabinet-Gonzalez nam dit besluit, de eerste harde maatregel tegen het leger sinds de socialisten in december aan de macht kwamen, op grond van enkele gepeperde uitspraken van luitenant-generaal Soteras in het blad Interviu. Daarin brak Soteras een lans voor de militairen die veroordeeld zijn wegens hun aandeel in de mis lukte staatsgreep van 23 februari 1981. De bevelhebber van Valla dolid, een district dat berucht is vanwege de concentratie van ul tra-rechtse militairen, pleitte voor een algemeen gratiebesluit voor de veroordeelden in ver band met de mislukte coup, om dat hun actie ingegeven zou zijn door patriottische overwegingen en gevoelens. „Ik durf te bewe- Buitenland ren dat gratie het leger voldoe ning zou schenken". De intussen ontslagen generaal noemde de coup tevens „een slecht gecalculeerd risico en een waarschuwing, waarna de poli tieke situatie volgens zeggen ver beterd was". Als argument voor het ontslag van luitenant-generaal Soteras voer de de Spaanse regering aan dat het onaanvaardbaar is dat het le ger zich de rol aanmeet van uit legger van de grondwet. Alom is de kordate maatregel uitgelegd als een niet mis te verstaan initia tief van de regering-Gonzalez om de discipline in het leger te be- door Gerrit-Jan Hoek Volgens diverse commentaren, die de laatste drie weken in de Spaanse pers verschenen zijn, zou er in brede kringen van Spaanse strijdkrachten sprake zijn van een groeiende ontevre denheid. Als belangrijkste oorza ken van de toenemende onrust onder een deel van het Spaans officierenkorps wordt de te lank moedige houding van de rege ring genoemd in de zogenaamde „oorlog van de vlaggen": een reeks incidenten in Baskenland, met name in Bilbao en San Se bastian, waarbij Baskische natio nalistische gemeentebestuur ders weigerden de Spaanse na tionale tweekleur een bevoor rechte plaats te geven ten opzich te van de Baskische vlag, de Ikurrina. Ook de rel rond het verwijderen van het standbeeld van genera lissimo Franco uit het centrum van Valencia op initiatief van de socialistische burgemeester heeft bij veel militairen kwaad bloed gezet. Ook de uitspraak van het grondwetstribunaal, dat de harmonisatiewet van de Spaanse autonomieën (een poli tiek compromis afgesloten direct na de mislukte coup van 1981 om de wrevel van de militairen over het decentralistiebeleid weg te nemen) in strijd was met de con stitutie, viel bij het leger even eens niet in goede aarde. Sommige specialisten in militaire kwesties zien in de plotselinge escalatie van incidenten en toe nemende conflicten tussen leger en regering een eerste indicatie van een nieuw offensief om de socialisten het vuur aan de sche nen te leggen. Opzet van deze mi litaire sectoren zou zijn het poli tieke klimaat te destabiliseren als rechtvaardiging om. net als op 23 februari 1981 het geval was, een pseudo-constitutionele op lossing van een regering van na tionale eenheid op te dringen. Vliegvelddirectie vreest problemen NEW YORK (UPI) De luchthavenautoriteiten van New York en New Jersey hebben gisteren verklaard dat de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko en een aantal Russische diplomaten niet mogen landen op de internationale vliegvel den John F. Kennedy en Newark. Gromiko zou volgende week in New York aankomen in verband met een zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De autoriteiten vrezen veiligheids- problemen door "wispelturige" 1 reacties van het publiek op het neerschieten van de Zuidkore- aanse Boeing 747, zo blijkt uit een gisteren uitgegeven verkla ring. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken was aan het bekijken of Russische toestellen konden landen op de luchthavens Kennedy en New ark, de enige vliegvelden in de omgeving voor internationale vluchten. Commerciële Russische vluchten zijn in de Verenigde Staten al verboden sinds januari 1982. als reactie op de Russische invasie in Afghanistan. Russische diplo maten mochten echter gebruik maken van de vliegvelden in New York en Washington. Congres De Amerikaanse president Reagan Zwaar lijf Een Brit die 255 kilo woog is overleden doordat de beman ning van een ziekenwagen niet in staat was hem uit zijn huis te dragen voor overbren ging naar een ziekenhuis. De 28-jarige Richard Parton, die leed aan een zeldzame ziekte die tot overmatige zwaarlijvigheid leidt, was in zijn huis in Pitsea in het oos ten van Engeland gevallen. Brandweermannen slaagden erin Parton met luchtkussens overeind te krijgen, maar zie kenbroeders lukte het niet hem vóór hij overleed uit huis te dragen. De brand weerlieden werden terugge roepen om het stoffelijk over schot te helpen weghalen. Nachtje Het was duidelijk niet Roger Gravellings nacht. De politie maakte hem wakker om hem mee te delen dat de alarmsi rene van zijn .zaak werkte. Toen hij in nachtgewaad aan kwam bekeurden de agenten hem wegens autorijden on der invloed. De 44-jarige Gravelling ver scheen woensdag in Cam bridge voor de rechter. Hij vertelde dat hij een glas pils, een glas wijn en twee ruime whiskeys had gedronken. "Ik sliep. Ik werd wakker ge maakt. Kreeg de boodschap dat ik eruit moest en sprong in mijn wagen. Het was mid den in de nacht, aardedon ker, iemand roept hulp en je reageert als in een reflex", zei hij. De rechter had er alle begrip voor, ook al omdat Gravell- ging de enige was die de alarmsirene kon afzetten. Hij sprak hem vrij. heeft voor zijn veroordeling van de Sowjet-Unie wegens het neer schieten van de Zuidkoreaanse Boeing 747 de volledigde steun gekregen van het Congres. Na het Huis van Afgevaardigden nam ook de Senaat gisteren een stemming een resolutie aan, waarin. Moskou scherp werd ver oordeeld maar geen verdere sancties werden geëist. Drie conservatieve Republikeinse senatoren probeerden tevergeefs de resolutie "enige tanden te ge ven", zoals zij het noemden, om dat "Moskou anders alleen maar zal lachen". Hun voorstellen voor hardere maatregelen wer den afgewezen en later nam de Senaat de resolutie met algeme ne stemmen aan. Reagan toonde zich ingenomen met de eenstem migheid van zowel het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. "Als het gaat om een antwoord op Russische agressie zijn er geen Democraten of Repubikei- nen, maar slechts Amerikanen, eensgezind en vastbesloten om onze vrijheid te beschermen en de vrede te verzekeren", zo zei de president. Onderzoek Westerse luchtvaartdeskundigen hebben gisteren in Montreal tij dens een spoedvergadering van de ICAO opgeroepen tot een on afhankelijk onderzoek naar het neerschieten door de Sowjet- Unie van een Zuidkoreaanse ver keersvliegtuig met 269 mensen aan boord. De ICAO is de internationale orga nisatie van de burgerluchtvaart, een organisatie van de Verenigde Naties, die de internationale bur gerluchtvaart regelt. Tijdens de spoedzitting van de ICAO veroordeelden een aantal landen de Sowjet-Unie voor haar optreden. Verscheidene delega tieleden voegden daaraan toe dat de luchtverkeersregels moeten worden gewijzigd om te garande ren dat een dergelijke catastrofe nooit meer kan gebeuren. De delegatieleider van de Verenig de Staten, Lynn Helms, zei dat de Sowjet-Unie ernstig moet worden veroordeeld voor de zin loze en onverantwoordelijke schending van het internationale Staat van beleg LISSABON (DPA) De Indonesi sche militaire autoriteiten heb ben de staat van beleg afgekon digd in oost-Timor. Naar gisteren in Lissabon bekend werd is de gouverneur van oost-Timor, Ma rio Carrascalao, op non-actief ge steld. Inmiddels proberen Indonesische legereenheden met twintig bom menwerpers. tientallen helikop ters en oorlogsschepen de laatste weerstand van de bevrijdingsbe weging "Fretilin" te breken. recht. Helms voegde eraan toe dat in het verleden Russische vliegtuigen boven de VS van hun koers zijn afgeweken en boven militaire installaties hebben ge vlogen maar dat de VS in geen geval zo'n vliegtuig hebben neer geschoten. Reagan krijgt fiat voor recordbedrag defensie WASHINGTON (UPI/DPA) - Met grote meerderheid van stemmen heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden gisteren een record bedrag van 188 miljard dollar voor de defensiebegroting goedgekeurd. De uitslag van de stemming, die duidelijk was beïnvloed door woede van de afgevaardigheden over het indicent met de Zuidkoreaanse Boeing, was 266 vóór en 152 tegen. Eerder was de Senaat al met 83 stem men vóór en acht tegen ak koord gegaan met de defen siebegroting. De goedgekeurde begroting be vat ook een omstreden post van 114 miljoen dollar voor de hervatting van de produk- tie van zenuwgas. Die pro- duktie was in 1969 stopgezet. Verscheidene afgevaardigden hielden een pleidooi om de stemming niet te laten beïn vloeden door de emoties over het Boeing-incident. Maar andere hamerden er juist op dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen hebben aan getoond dat nu een krachtige houding tegenover Moskou moet worden aangenomen. Tegenstanders van de pro- duktie van zenuwgas gaan nog proberen dit onderdeel te schrappen bij de behande ling van de afzonderlijke be grotingshoofdstukken. Vergeleken met het vorig jaar zijn de defensie-uitgaven reëel met vijf procent geste gen. President Reagan heeft van het Congres op de mees te punten zijn zin gekregen. Het totale begrotingsbedrag is 10,5 miljard dollar onder het bedrag waar de president in eerste instantie om had ge vraagd. Werknemers van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflol verwij deren een levensgroot portret van Lenin van de muur van hun kantoor in Washington. Op bevel van president Reagan moeten alle kantoren van de luchtvaart- maatschappij worden gesloten. Alle Russische medewerkers moesten gis teren het land verlaten (Foto ANPl PEKING (Reuter) Sowjet-onder- minister van buitenlandse zaken Mikhail Kapitsa heeft gisteren met de Chinese minister van bui tenlandse zaken, Wu Xueqian, besprekingen over verbetering van de betrekkingen tussen bei de landen gevoerd. Volgens Oosteuropese kringen had Kapitsa vóór de bijeenkomst ge zegd dat hij zeer tevreden was over zijn besprekingen van vori ge week met de Chinese onder ministervan buitenlandse zaken, Qian Qichcn, en dat de betrek kingen geleidelijk maar gestadig verbeteren. Kapitsa meende dat China meer gemeen heeft met de Sowjet-Unie dan met de Ver enigde Staten. Kapitsa, de belangrijkste China- deskundige van het Kremlin, be zoekt Peking een maand voordat naar verwachting de besprekin gen zullen worden hervat tussen een andere Sowjet-onderminis- ter van buitenlandse zaken, Leo nid Ilyichev, en Qian Qichen. Diplomaten beschouwen het be zoek van Kapitsa als tegenwicht voor een bezoek dat de Ameri kaanse minister van defensie. Caspar Weinberger, volgende week aan Peking brengt. Zij zeg gen dat het het bewijs is van Chi na's toenemende evenwichtige benadering van de twee super- mogendheden. Ofschoon beide zijden toegeven dat hun besprekingen nog wei nig concrete resultaten oplever den. zijn er in het afgelopen jaar sport- en studentenuitwisselin gen tussen China en de Sowjet- Unie geweest en is de handel aanzienlijk uitgebreid. Volgens diplomaten is de lichte verbetering in de betrekkingen tussen Peking en Moskou het ge volg van de Chinese frustratie je gens Washington over voortdu rende wapenverkopen aan Tai wan en het besef dat een voort durende koude oorlog met Mos kou niet in het belang van China China heeft drie belangrijke be lemmeringen voor betere betrek kingen genoemd - de Vietname se bezetting in Cambodja, de gro te militaire aanwezigheid van de Sowjet-Unie aan de grens met China en in Mongolië en Mos- kou's interventic in Afghanistan Prins Sihanouk De Coalitieregering van Demo cratisch Cambodja is militair niet in staat om het door Ha noi gesteunde Heng-Samrin- bewind te verdrijven. Dat verklaarde gisteravond prins Norodom Sihanouk in een exclusief interview. Siha nouk is in Nederland voor een tweedaags bezoek. Doel daarvan is zich te verzekeren van de Nederlandse steun in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wanneer opnieuw wordt ge stemd over de zetel van De mocratisch Cambodja (Pol Pot), maar die wordt opgeeist door het Heng-Samrin. De prins verklaarde dat het de strijdkrachten ontbreekt aan mankracht en wapens om het door Rob Mantiri land te bevrijden van de Viet- namezen, die nu Heng Sam- rin in het zadel houden. De twee jaar geleden gevormde coalitieregering bestaat uit de Rode Khmers, het Khmer Front voor de Bevrijding van Cambodja van Son Sann, die in de coalitie de functie van premier heeft, en de royalisti sche beweging van de prins, Moulinaka. Volgens Sihanouk hebben de Vietnamezen Cambodja hele maal in hun macht. Hanoi is bezig met de kolonisatie van zijn buurland. Er hebben zich in de afgelopen jaren duizen den Vietnamezen in Cam bodja gevestigd en deze men sen zijn niet meer weg te krij gen. De landen die hij afgelopen maanden heeft bezocht, waaronder de vijf Asean-lan- den (Indonesië, Maleisië, Sin gapore, Thailand en de Filip pijnen) en een aantal Afri kaanse landen hebben hem slechts verzekerd van morele steun. Militaire steun heeft hij niet gekregen, uitgezon derd van Singapore, dat de coalitiestrijdkrachten wat lichte wapens heeft verstrekt. De prins maakte zich ontzet tend kwaad toen hem ge vraagd werd over de mogelij ke steun die Indonesië aan het Heng-Samrinbewind zal geven wanneer de coalitiere gering niet in staat blijkt te zijn om vaste voet te krijgen in Cambodja. „Als Indonesië dat zou doen", aldus de prins met overslaande stem, „zou dat een immorele daad zijn. Het Heng-Samrinbewind is even slecht als het Pol-Potre- gime. Misschien zelfs nog beestachtiger dan de Rode Khmers. Elke dag worden er mensen, verzetsstrijders en iedereen die tegen het regime is, om het leven gebracht. Er zijn sinds Samnn aan de macht is honderdduizend mensen vermoord", aldus Si hanouk. Opgewonden, met een hoog rood gezicht, zei de Samdech, zoals zijn onderdanen hem plegen te noemen, dat zijn bezoek aan de Afrikaanse landen en aan Europa be doeld is om in elk geval de ze tel in de Verenigde Naties ook dit jaar weer veilig te stellen. Wij zullen daar geen problemen bij hebben, aldus Sihanouk. Zijn bezoek aan Nederland is vooral bedoeld om de Neder landse regering te bedanken voor de steun die zij heeft ge geven en voor het feit dat zij vluchtelingen uit zijn land heeft opgenomen en van plan is om nog meer Cambodja- nen toe te laten. „Ik heb de Nederlandse regering in mijn gesprekken daarvoor be dankt". zo verklaarde de Prins Morgen vertrekt hij naar New York, waar hij later deze maand als president van de Coalitieregering de Algeme ne Vergadering van de VN zal toespreken. Sihanouk hoopt dat in de na bije toekomst verkiezingen in zijn land worden gehou den onder toezicht van de Verenigde Naties. „Dan zal blijken dat de meerderheid van het Cambodjaanse volk achter ons staat en niet ach ter de Vietnamezen. noch achter het Samrin-bewind, aldus de prins. MANILLA (UPI) - Het passieve verzet in de Filippijnen tegen het bewind van president Marcos heeft zich gisteren verhevigd Nadat president Marcos woens dag in een verklaring als het wa re de draak had gestoken met de ADVERTENTIE Het Vaderlands Fietsweekend. Dat is de Brabantse vennen stuk voor stuk leren kennen. Wij nemen a.s. vrijdag vrij en gaan op Vaderlands Fiets weekend. In Brabant. We hebben we een pensionnetje geregeld in de buurt van Oisterwijk. De fietsen nemen we op de auto mee. We maken tochten naar de vennen, Goorven en Flaar. Door de mooie Drunense duinen, bijna on-Nederlands met die schaars begroeide stuifzandkoppen. In Tilburg bezoeken we het schrijfmachinemuseum en in Raamsdonksveer zien we de antieke fietsen in het nationaal automobielmuseum. We wanen ons even in Rome bij het bekijken van de basiliek in Oudenbosch. Een grappige kopie van de echte Sint Pieter. De zondag fietsen we nog naar Baarle Hertog (een stukje België in Nederland) en Baarle Nassau (een stukje andersom). Na een rustig etentje bij het pension, zetten we de fietsen weer op de auto en gaan naar huis. De fietsenvakman, de boekhandel, de VVV's, de ANWB en stichting: fiets.', Postbus 7120, 1007JC A msterdam, tel. 020 - 44 69 93, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietweekenden. Een weekend op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets. •VVV's, - m, Door afgezegd bezoek VN-commissaris BONN (DPA) - Het afzeggen van het bezoek dat Poul Hartling, de Deense hoge commis saris van de Verenigde Naties voor de vluch telingen. gisteren aan Bonn zou brengen, heeft daar voor hoge politieke golven ge zorgd. De woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, Wighard Hardtl, verzekerde echter gisteren dat Hartling niet was uitgenodigd. De hoge commissaris heeft op zijn verzoek in overleg met de Westduitse regering zijn bezoek uitgesteld. De Westduitse minister van buitenlandse za ken, Hans-Dictrich Genscher, heeft Hartling intussen laten weten dat de belangstelling voor een spoedig bezoek van zijn kant aan de Bondsrepubliek nog steeds aanwezig is. De toorn in Bonn richt zich, met name van de zijde van de sociaal-democratische opposi tie, tegen de minister van binnenlandse za ken. de Beierse CSU'er Friedrich Zimmer- mann, die Hartling niet wilde zien omdat zijn commissariaat over de Westduitse asiel politiek dingen heeft geschreven die er fali- kant naast heten te zijn. De voorzitter van de sociaal-democratische SPD. Willy Brandt, sprak begrip uit voor Hartlings besluit om zijn bezoek aan Bonn af te zeggen. Hij oefende gisteren in een inter view scherpe kritiek op het kabinet uit. Er is zijns inziens sprake van een "ongelooflijke voorval", waar Hartling als hoofd van een or ganisatie van de Verenigde Naties en burger van een bevriend land praktisch werd uitge nodigd voortaan afstand te nemen van rap porten van zijn medewerkers over de situa tie van asielaanvragers in de Bondsrepu bliek. Ook Brandt vermoedt, zei hij, dt het rapport niet rechtvaardig is. Maar met "eenzijdige, niet overwogen stappen maakt men geen vrienden". Brandt drong er bij minister Zimmermann op aan de zaak in het gerede te brengen Het rapport van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, waarin de slechte omstandigheden van poli tieke vluchtelingen in de Bondsrepubliek worden geschilderd, is gisteren door de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl "onaanvaardbaar" genoemd. In het rapport wordt het "psychologische kli maat" in de gemeenschappelijke onderko mens voor asielzoekers het belangrijkste probleem genoemd. De buitenlanders moe ten niet alleen leven met de onzekerheid over het al dan niet krijgen van asiel en in sommige gevallen zelfs met de mogelijkheid te worden uitgeleverd, maar hebben ook te kampen met slechte leefomstandigheden in de gebouwen waarin zij zijn ondergebracht, aldus het rapport. Onlangs pleegde een Turk, die in onzekerheid verkeerde over zijn asielaanvraag, zelfmoord door uit een raam van een rechtszaal in West-Berlijn te springen. Het Hoge Commis sariaat voor de vluchtelingen in Genëve heeft het opgenomen voor de man, die bij terugkeer naar Turkije de kans zou lopen te recht te moeten staan in verband met de moord op een rechtse politicus. oppositie door deze ervan te be schuldigen het officiële onder zoek naar de moord op oppositie leider Benigno Aquino tegen te werken, betoogden op een plein in een buitenwijk van Manilla enige duizenden studenten ge durende drie uur tegen de moord. Kardinaal Sin nep in een herderlijk schrijven op tot het dagelijks houden van vijf minu ten stilte door de bevolking 'spe ciaal om te bidden voor gerech tigheid en vrede'. Sin beval de kerken vanaf maandag tot nader order de klokken zowel aan het begin van het gebed als aan het einde 21 keer te laten luiden. Dit cijfer is de datum waarop in 1972 de staat van beleg werd ingesteld in de Filippijnen en ook die van de dag waarop vorige maand Aquino werd vermoord. Opposi tielcidcr Salvador H. Laurel maakte zijn 'onherroepelijk' te rugtreden met onmiddellijke in gang uit de nationale vergade ring bekend. Als voornaamste re den noemde hij de weigering van Marcos af te treden en een inte rimregering toe te laten. "Ik ben er nu van overtuigd dat Marcos streven is gericht op een beleid van vervolging en onderdruk king. dat het hele land in een tra gisch bloedbad kan storten", zo zei de leider van de oppositn coalitie van 12 partijen De studenten voerden borden m« 'recht voor Aquino, recht voor le slachtoffers van politieke o derdrukking' en verbrandd' beeltenissen van Marcos, echtgr note Imelda en president Rra gan. Door politieoptreden vielen er 20 lichtgewonden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9