c Kamer verwerpt remigratiebeleid D Bodemvervuiling aangepakt Geen rechtsbijstand bij spoedopname in inrichting Wandelen gezond, maar niet om af te vallen 'Mmderhedennota te mager' Boete geëist wegens leerlijigenfraude Ernstige vervuiling Rijn geconstateerd Hoekzema: varianten verzekering militair De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 NIJMEGEN (GPD) - Ruim 21 pro cent van de Nederlanders tussen 15 en 75 wandelt min of meer re gelmatig. In populariteit wordt de wandelsport slechts overtrof fen door zwemmen. Na zwem men en wandelen is fietsen de meest beoefende vorm van sport in Nederland. Omdat mensen al dan niet gewild steeds meer vrije tijd krijgen en wandelen een ge zonde sport is en bovendien goedkoop, mag worden ver wacht dat de wandelsport een bloeiende toekomst heeft. Er zijn in Nederland nogal wat or ganisaties die zich op de een of andere manier met wandelen be zig houden. Een aantal van die organisaties was gisteren bijeen in Berg en Dal waar op initiatief van de KNBLO (Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamlij- Binnenland ke Opvoeding) het eerste natio naal wandelberaad werd gehou- iet leuke van wandelen is dat bij na iedereen het kan omdat de sport geen uitgebreide techniek vereist en bijna overal kan wor den beoefend op heel veel ver schillende manieren. De ene wandelaar vindt vooral li chaamsbeweging belangrijk, een ander is meer op competitie ge richt en loopt marsen. En weer anderen wandelen om te kunnen genieten van de natuur. Volgens de biologe M. van Baak is gewoon wandelen, met een tem po van ongeveer zes kilometer per uur, meestal onvoldoende om te komen tot een verbetering van de lichamelijke conditie. Wie bovendien wandelt met de be doeling wat overtollige pondjes kwijt te raken moet er rekening mee houden, dat om één kilo af te vallen een wandeltocht van ongeveer 130 kilometer nodig is, zonder dat er daarna ter compen satie onmiddellijk weer wordt gegeten en gedronken. Vrij veel mensen kiezen voor de wandelsport, omdat zij ten on rechte denken daarmee hun uit houdingsvermogen en conditie te verbeteren en overtollig vet kwijt te kunnen raken, aldus me vrouw van Baak. Regelmatig wandelen is. als me thode om de lichamelijke condi tie en het uithoudingsvermogen te verbeteren, geschikter voor oudere en ongetrainde mensen dan voor jonge, getrainde. Die laatste groep heelt dat volgens dr. van Baak niet nodig. Overi gens mag daaruit naar haar me ning niet worden geconcludeerd dat de wandelsport niet gezond is. "Uit het oogpunt van blessu rerisico's is wandelen bovendien te prefereren boven joggen of hardlopenaldus de biologe. DEN HAAG (GPD/ANP) - De meeste partijen in de Tweede Kamer vinden dat buiten landse werknemers die willen terugkeren naar hun land van herkomst (remigratie), méér moeten krijgen dan het kabinet heeft voorgesteld. Zij vinden de voorgestelde reiskostenvergoeding en het zg. aanloopbedrag te mager. Inval politie in Golden Ten-club GELDROP? (ANP) - Dc poli- tic heeft gisteravond in Gel drop een club opgerold waar in het Golden Ten-spel werd gespeeld. De spelers, perso neelsleden. bedrijfsleiders en directeur werden aangehou den. De politie heeft al het spelmate riaal in beslag genomen even als het speelgeld, alles bij el kaar enkele duizenden gul dens. Dc zes Golden Ten-casino's in het arrondissement Maas tricht hoeven pas na het weekeinde te sluiten. Dit heeft een woordvoerder van de arrondissementsrecht bank meegedeeld. ALMELO (ABP) - De officier van justitie in Almelo mr. J. de Haas heeft gisteren op de zitting van de Almelose politierechter tegen drie bestuurders en twee hoofd- Icidsters van twee kleuterscho len in Tubbergen boetes van dui zend gulden of 20 dagen hechte nis gcéist wegens het onjuist op geven van leerlingenaantallen aan dc onderwijsinspectie. Volgens dc officier was dit de eer ste keer dat een dergelijke zaak voor de rechter is gebracht. De voorzitter, de secretaris en de Dit bleek uit de eerste reacties op de Minderhedennota, die minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) gisteren heeft gepresen teerd. Hoewel de grote partijen gematigd instemmend op de no ta reageerden, werd de nota vrij algemeen vaag genoemd. De partij van Rietkerk, de WD, vindt dat het remigratiebeleid onvoldoende is uitgewerkt. Het beleid biedt te weinig mogelijk heden voor buitenlanders om een frisse start te kunnen maken in hun vaderland, meent de frac tie. De liberalen betreuren het dat er nog steeds geen regeling is om met behoud van uitkering te rug te gaan naar het land van her komst. Er zal nader moeten wor den bekeken wat de duur en hoogte van de uitkering moeten zijn; zonder zo'n regeling is het perspectief voor buitenlanders die willen terugkeren volstrekt onvoldoende, aldus de VVD- fractie. De PvdA-fractie noemt het remi gratiebeleid beneden de maat en niet in overeenstemming met de doelstellingen van het beleid. De fractie noemt de gepresenteerde beleidsvisie evenwichtig en sa menhangend. maar vindt dat de nota niet meer dan enige vage contouren van beleid schetst: het is niet meer dan een aankondi ging van beleid, concrete maatre gelen ontbreken. Nieuw beleid, in de vorm van wetgeving, facili teiten en programma's, wordt node gemist, vindt de PvdA-frac tie. Het CDA toonde zich in een eerste reactie gematigd positief over de nota, maar wil eerst concrete voorstellen zien alvorens tot een oordeel te komen. PSP en CPN noemden de nota een "teleurstel lend en uiterst mager stuk". penningmeester van hel school bestuur. alsmede Iwec hoofd leidsters hadden de leerlingen amdinistraticf overgeboekt van de ene school die met een over schot zal. naar de andere die leer lingen tekort kwam. Dat zou be tekenen dat een kleuterleidster niet hoefde te worden ontslagen, wat later overigens toch is ge beurd.. De verdachten zeiden met hun handelwijze niemand te hebben willen benadelen en te hebben gehandeld in het belang van de kinderen en de ouders. Dc offi cier betwijfelde deze beweegre den. Hij kondigde aan dat er op 16 oktober weer een teldatum in het kleuter- en lageronderwijs wordt gehouden. Uit een eerste landelijke controle in 1982 bleken in 60 procent van de opgaven foute aantallen voor te komen, bij een tweede contro le was dat 40 procent en in janua ri 1983. nadat bekend werd dat bij gebleken fraude aangifte bij politie zou volgen, bleek nog 16 tot 18 procent van de opgaven niet te kloppen. De politierechter zal 29 september chriftclijk vijzen. 'Mislukking" DEN HAAG (ANP) - Het interna tionale water tribunaal, dat in de herfst van vorig jaar een uitge breid onderzoek verrichtte naar de afvallozingen op de Rijn, heeft na een uitvoerige analyse van de meetgegevens de daders bekend gemaakt. In een gisteren openbaar gemaakt rapport noemt de organisatie een groot aantal industrieën langs de ri vier, zowel in Duitsland en Frankrijk als in ons land. De geloosde stoffen, betreffen zwa re metalen en allerlei chemische substanties. Zij komen voor op de internationaal erkende lijst van zwarte stoffen. Dit zijn stof fen, die gevaar opleveren voor de natuur en de volksgezondheid. De meest opmerkelijke vondst van de onderzoekers is de hoge con centratie van hexachloorben- Basje aan de wandel ZWOLLE (ANP) - Een 4-jarig jongetje heeft de nacht van woensdag op donderdag doorgebracht in het politie bureau van Zwolle. Het kind was op straat aangetroffen en kon niet zeggen waar het woonde. Wel vertelde hij dat hij Basje heette. De politie nam hem mee naar het bu reau, waar hij in het bed van de zogenoemde advoctenka- mer werd gestopt. Gistermorgen kwam de politie bij navraag in de buurt waar Basje was gevonden, achter zijn woonadres. Zijn moeder had hem toen nog niet gemist en verkeerde in de veronder stelling dat haar zoon lekker in bed lag te slapen. De poli tie neemt aan dat de jongen het huis - slaapwandelend - ongemerkt heeft verlaten. zeen die in de Rijn bij de Duitse chemische industrie BASF in Ludwigshafen werd aangetrof fen. De chemisch ingenieur Jan van der Sluis, die het rapport heeft samengesteld, spreekt van een schrikbarend hoge concen tratie. Een andere vervuiler is de Franse papierfabriek Cellulose de Stras bourg. Bij Bayer in Leverkusen werden verhoogte concentraties van een groot aantal verontreinigende stoffen in het ter. plaatse duide lijk herkenbare roodachtig ge kleurde water aangetroffen. Behalve in Frankrijk en Duitsland speurde het watertribunaal naar vuillozingen in het Rijnmondge bied. Aan de rechteroever van de Maas bij Wilton Feijenoord trof fen de onderzoekers een ver hoogde concentratie van opge loste pcb's aan. Hetzelfde was het geval in de Eerste Petroleum haven bij Shell. Het onderzoek werd verricht met het oog op het internationale wa tertribunaal. dat van 2 tot en met 7 oktober in Rotterdam wordt gehouden. Zeven organisaties van minder heidsgroeperingen (Molukkers, Surinamers. woonwagenbewo ners en buitenlandse werkne mers) hadden eveneens weinig goede woorden over voor de no ta, die zij "teleurstellend" en een "mislukking" noemden. De voorgestelde vervanging van de zg. terugkeerprojecten door een algemene remigratieregeling is volgens de organisaties niet meer dan het in het leven roepen van een "oprotpremie". Zij wijzen remigratie op basis van vrijwilligheid niet af. maar dan moet er wel sprake zijn van een meer omvattend remigratiebe leid. De organisaties denken daarbij aan een gedegen voorbe reiding. behoud van uitkeringen en het subsidiëren van terug keerprojecten. Grote bezwaren hebben de organi saties tegen het plan van de rege ring om voor alle minderheden een adviesraad in te stellen met zg. onderraden voor elk van de minderheidsgroeperingen. Een dergelijk plan is niet in het be lang van de minderheidsgroepe ringen, maar dient slechts het be lang van de overheid, die hier mee een makkelijk te hanteren "beheersinstrument" in het le ven roept, aldus de organisaties. DEN HAAG (GPD) - Ongeveer 300 demonstranten hebben gis termiddag de drie ingangen van de Amerikaanse ambassade in Den Haag een uur lang geblok keerd. De actie, waaraan weid deelgenomen door mensen uit di verse kerkelijke, vredes- en basis groepen, was bedoeld als protest tegen de politiek van de VS ten aanzien van Midden-Amerika. Zowel de trappen naar de hoofdin gang als de overige toegangen tot het ambassadegebouw aan het Lange Voorhout werden geblok keerd door liggende en hand-in- hand staande actievoerders. De actie droeg een vreedzaam ka rakter. De politie greep niet in. Even dreigden er problemen toen enkele Amerikaanse mariniers de ambassade toch binnen wil den gaan. Enkele demonstranten werden later in de ambassade toegelaten om een petitie af te le veren waarin tegen de Ameri kaanse politiek in Midden-Ame- rika werd geprotesteerd. Na af loop werden kleine houten krui sen in een grasperk naast de am bassade geplaatst. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Hoekzema (defensie) heeft gisteren in het centraal georgani seerd overleg militairen twee va rianten voor een andere regeling van de ziektekosten voor militai ren gepresenteerd. Beide alter natieven moeten 22 miljoen gul den bezuinigingen opleveren. Het eerste alternatief is een ziek- tenkostenvoorziening op restitu tiebasis. De kosten zouden voor dc helft door dc overheid en voor dc andere helft door het militair personeel moeten worden be taald. Militaire gezinnen met een minimum-inkomen zouden er in koopkracht door deze regeling 3,6 procent op achteruitgaan. modaal 4.2 procent, twee maal modaal 4.0 procent en 4 maal mo daal 4,6 procent. De tweede variant is de zogenaam de tegemoetkomingsregeling. Alle tegemoetkomingen worden hierin teruggebracht tot de helft. Werkgevers en werknemers dra gen dan ieder de helft van de ziektekosten. Momenteel wordt voor 61 procent aan de kosten te gemoetgekomen voor gehuwde militairen met een inkomen bo ven de loongrens. Dc militair die valt onder de nieu we tegcmoctkomingsregeling, zal voor zijn gezin een aanvullen de verzekering moeten sluiten bij een particuliere verzekerings maatschappij. Boekhouding kerncentrale verdwenen MIDDELBURG (GPD) - Begin maart is, een koffer gestolen waarin documenten zaten over de splijtstofboekhouding van de Borsselse kernenergiecentrale. Dat is nu pas bekend gemaakt. De koffer werd op Walcheren ge stolen uit de achterbak van de auto van twee inspecteurs van het International Atomic Energy Agency in Wenen. De politie is er niet in geslaagd de documenten te achterhalen. Volgens een woordvoerder van de Provincia le Zeeuwse Energie Maatschap pij (PEZEM) bevatte de koffer geen materiaal waarmee onbe voegden kwaad kunnen. Het internationale bureau voor Atoomenergie in Wenen contro leert in Europese kerncentrales de hoeveelheden splijtstof die binnenkomen en wat er met dat materiaal gebeurt. De controles worden uitgevoerd om te voor komen dat radio-actief materiaal op de een of andere manier wordt gebruikt voor niet vreed zame doeleinden. De functionarissen hebben pas op 5 juli van de diefstal telefonisch aangifte gedaan bij de Middel burgse gemeentepolitie. Een dag later is proces-verbaal opge maakt. In de auto's van de inspecteurs lag ook een camera die in de kern centrale opgesteld was geweest om opnamen te maken van het reactorbednjf. De camera is ech ter ongemoeid gelaten. Winsemius presenteert meerjarenprogramma DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer) heeft een meerjarenpro gramma opgesteld waarmee hij bodemverontreiniging wil tegen gaan. In een voorlopig meerja renprogramma dat hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge- stuurd, is een zwarte ze lijst met stoffen opger die alleen onder strikte voor waarden in of op de bodem ge bracht mogen worden. Dit programma is volgens de mi nister nodig na de ontdekking van duizenden gevallen van bo demverontreiniging. die inmid dels hebben geleid tot een mil joenen kostende saneringsopera tie van de bodem. Het meerjaren programma loopt vooruit op de wet bodembescherming, die naar verwachting in 1985 in wer king treedt. Stoffen op de zwarte lijst zijn: kwik. cadmium, arseen, lood. benzeen, aardolie, pcb's en pct's. Criteria voor plaatsing op de zwarte lijst noemt de minister giftigheid, afbreekbaarheid en ophoping in weefsels op en in de bodem. Iets minder schadelijke per. Behalve met deze lijsten wil de mi nister de bodem ook bescher men in samenwerking met be paalde groepen die belang heb ben bij een gezonde bodem. Een belangrijke doelgroep is dc land- WEERRAPPORTEN DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Korthals Altes (.justitie) ziet geen noodzaak psychiatrische patiënten, die op last van de bur gemeester met spoed in een in richting worden opgenomen, on middellijk rechtsbijstand te ver lenen. Bovendien ontbreekt het geld voor een dergelijke uitbrei ding van dc rechtshulp, aldus de minister gisteren bij de voorzet ting van het debat over de wet bijzondere opnemingen psychia trische ziekenhuizen (bopz). De B4tdlJm Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Innsbruck Klagen furt Kopenhagei twaar bew. '19 12 jwaar bew. 19 12 regenbui 20 12 iwaar bew. 19 12 regenbui 21 12 regenbui 18 12 iwaar bew. 18 12 :waar bew. 19 12 regen 18 12 half bew. 20 12 waar bew. 17 11 onbewolkt 30 21 half bew. 27 12 waar bew. 23 15 waar bew. 20 12 half bew. 24 14 regenbui 18 12 Staatssecretaris Van der Reijden tijdens het kamerdebat. Achter hem minister Korthals Altes (justi- De wet geeft burgemeesters de be voegdheid in het belang van de openbare orde te besluiten zon der voorafgaande rechterlijke machtiging over te gaan tot spoe- dopneming van de patiënt. Een meerderheid van dc Kamer vindt dat de patiënt juist in zo'n geval een advocaat toegevoegd moet krijgen. De Tweede Kamer wil dat staatsse cretaris Van der Reijden nu spoed maakt met een wetsont werp voor patiëntenrechten. De bewindsman wil eigenlijk eerst met een voorontwerp komen, maar hij beloofde gisteren te zul len proberen de „directe weg" te bewandelen. Uit de antwoorden van dc be windslieden Van der Reijden en minister Korthals Altes (justitie) bleek dat zij in grote lijnen vin den dat de voorgestelde regeling voldoende waarborgen voor de rechtspositie van op te nemen patiënten geeft. Vanuit de Ka mer was vorige week vrijwel unaniem betoogd dat de voor stellen kunnen worden verbe terd. Men kwam daarom met meer dan 80 amendementen op het wetsvoorstel dat dc bijna 100 jaar oude Krankzinningenwet moet vervangen. Het ziet er overigens naar uit dat de behandeling van het wetsont werp BOPZ nog geruime tijd zal duren. Mede vanwege het grote aantal wijzigingsvoorstellen is nu een tussenfase van behande ling ingelast. Van der Reijden en Korthals Altes bepaalden zich daarom tot enke le hoofdzaken. Opnieuw bleek dat zij van mening verschillen met een deel van de Kamer (vooral PvdA en PPR) over de uitleg van de maatstaf „gevaar" bij onvrijwillige opneming van patiënten. Moet het gevaar zich al hebben „gemanifesteerd" (zowel voor de betrokkenen zelf als voor ande ren) of kan men daarop niet altijd wachten om „dwang" toe te pas sen? Dat laatste is volgens de staatssecretaris soms het geval. En hoewel een kamermeerder heid zich tegen de term dwang- behandeling. zei Van der Reijden dat zaken als toediening van ge neesmiddelen, „separeren" en „fixeren" soms niet kunnen wor den gemist. De aankondiging van Van der Reij den dal hij voor het einde van 1984 met een wetsontwerp wil komen om de rechten van alle groepen patiënten (ook de psy chiatrische) te regelen stuitte op weerstand. Hij zette uiteen dat bij een voorontwerp meer moge lijkheid tot inspraak van organi saties en instellingen bestaat. Dat was de Kamer wel met hem eens. maar men drong aan op spoedig werken naar een con creet wetsontwerp, dat er mid den volgend jaar zou moeten zijn. De bewindsman zegde niets toe. maar zei te zullen proberen Hij heeft al enkele ambtenaren speciaal voor dit onderwerp vrij gemaakt. Rechter laat patiënte vrij UTRECHT (ANP) - De 25-jarige vrouw die deze week in kort geding voor de president van de Utrechtse rechtbank haar on middellijke ontslag uit de Amersfoortse psychiatrische inrich ting "Zon en Schild" eiste, heeft gelijk gekregen. Rechtbankpre sident mr. C L. baron van Harinxma thoe Slooten vernietigde gisteren in zijn uitspraak de beschikking, die hij zelf twee weken geleden afgaf. Daarin had hij bepaald dat de vrouw gedurende drie weken in de inrichting zou moeten verblijven voor behan deling. De patiënte vocht die beslissing aan op grond van een procedure fout. Volgens Europees recht is dc rechter die beslist over het zogenaamde "in bewaring stellen" van patiënten in een psychia trisch ziekenhuis, verplicht de betreffende persoon te horen. Mr. van Harinxma thoe Slooten had dat in het geval van de 25- jarigc vrouw niet gedaan, omdat hij op grond van de medische verklaring van een arts aannam dat dit zinloos zou zijn. Er komt een kwaliteits norm voor het bovenste grond water voor fosfaat- en nitraatge haltes. Door een zorgvuldiger be mesting wil dc minister dc over belasting met meststoffen terug dringen. Aan de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) zal de mi nister vragen een ontwerp op te stellen vooreen gemeentelijk bo dembeschermingsprogramma in verband met de industrie, dat eind 1984 klaar moet zijn. Priori teit daarin krijgt de opslag van zwarte lijst stoffen. Aan stortplaatsen zullen voortaan strengere eisen worden gesteld met hel oog op isoleren, beheer sen en controleren van de afval verwerking. De minister wil dat eind 1984 directe lozingen van af valstoffen in het grondwater zo veel mogelijk moeten zijn beëin- d'gd. Prioriteit in dc reeks door de mi nister aangekondigde maatrege len krijgt dc bescherming van gebieden die belangrijk zijn voor de drinkwatervoorziening. Aan dc provincies zal worden ge vraagd een beschermingsplan en -verordening op te stellen die in 1984 klaar moet zijn. Voor de uitvoering van zijn plan nen heeft de minister voor dit jaar een bedrag van 4,6 miljoen gulden uitgetrokken, voor 1984 zeven miljoen gulden, voor 1985 negen miljoen gulden en voor 1986 twaalf miljoen gulden. ADVERTENTIE (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In 146 pagina's alles over de aulomatiseringsgeschiedenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! Zolang de voorraad strekt. Na I oktober: f26,50. - ar>c/i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7