c Historische singeüoop' in boekvorm 3 Brill en de risico's van onderzoek in de woestijn Leiden Vandaag viert de N.V. Boekhan del, uitgeverij en drukkerij voorheen E.J. Brill zijn 300-ja- rig bestaan. De oude eik onder de Leidse be drijven. En nog een hoogst bij zonder exemplaar ook. Voor wie dat nog niet wistviel het goed op te maken uit het pa gina-groot artikel dat deze krant vorige week over Brill bevatte. Zelf kan ik er enigszins over mee praten, omdat ik er vroeger drie jaar (1959-1961) heb ge werkt. Mijn taak was het om te corresponderen met de buiten landse debiteuren, om hen er op gezette tijden aan te herin neren dat ze zoiets banaals moesten doen als betalen. Met mijn al jong aangeleerde boter- bij-de-vis mentaliteit ging ik in het begin iets te voortvarend te werk naar de zin van de toen malige directeur F.C. Wieder jr. (hij was behalve een fijnbe snaard heer een tramfanaat, die af en toe een ingewikkeld werkje schreef over het pijnlij ke gemis van de tram in het toenmalige verkeer). Onder die debiteuren bevonden zich tal van wetenschappers die moge lijk ooit nog prachtige manus cripten voor Brill zouden ver vaardigen. Dus voorzichtig, heel voorzichtig met die lui om springen. Ze mochten niet ver toornd w:orden. Met fluwelen hand en suikerspin-achtige be woordingen dienden zij in aanmaningsbrieven tegemoet te worden getreden. Ik herinner me nog een discussie over een Franse hoogleraar, ar cheoloog, die al jaren in de woestijn wroette, de duurste boeken bestelde (post restante Dakar of zo), maar het op beta len niet zo had begrepen. Welnu, zelfs de suikerspin-metho- de mocht op hem niet worden toegepast. "Nee", zei Wieder beschaafd glimlachend, "want als die man ooit de woestijn uitkomt dan heeft hij waarschijnlijk stof voor een enorm belangrijk wetenschappelijk werk en dan moet er geen herrie tussen ons en hem zijn over een boekenre- kening". "Maar misschien komt hij wel met niks uit de woestijn", zei ik met heel die achterdocht mijn generatie eigen. "Zoiets moet Brill riskeren", zei de heer Wie der keurig. Brill was Brill en dat stónd voor iets. In een tijd dat goede manieren achteloos de vuilnisbak in wer den geschoven, lieden met on beschaafd lawaai en dubieuze leuzen de markt poogden te be heersen. bood Brill de clientèle en de wetenschappers de onbe rispelijke hoffelijkheid van de negentiende eeuw. Het duurde enige tijd alvorens het tot mij doordrong dat Brill op die ma nier in wezen uitermate ge wiekst te werk ging en er zake lijk heel wèl bij voer. Er was al tijd wel iets dat die kerels aan Brill bond. Drie jaar lang heb ik mijn werk verricht in een pandje aan de Oude Rijn, een huiselijk aan doende kamer-en-suite die ik de omzet van de winkeliers van de Stationsweg en Steenstraat, vroeg Waal zich af of er niet heel wat anders aan het handje is. Zijn goed recht. Maar dan dat voorbeeld van hem: "De laatste keer dat ik in Wiener- wald kwam, had ik ook niet meer zo'n zin om terug te ko men. Dus het kan ook aan heel andere dingen liggen". Ten eerste is het gek dat een wet houder zich in een openbare vergadering zo maar even over een bedrijf uitlaat, verder is het nog gekker dat hij aan een enkele ervaring een algemene betekenis voor het winkelbe stand in dat gebied lijkt toe te dichten. Kom nou. Ceesje, hebben je ou- Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon ker"), maar het probleem blijft natuurlijk hangen op de uitleg van het woord "korte termijn". Hoe lang is dat en wie bepaalt dat? En wat gebeurt er als daar gedonder over komt, wat er natuurlijk gegarandeerd komt? Bij het aflopen van de termijn moet herhuisvesting worden gegarandeerd, zegt het rapport eenvoudig. Daar zit 'm nou net de kneep. Dat is mooi gezegd, maar in Leiden niet zo gemak kelijk gedaan. Je komt dan ui teraard weer in het circuit met hoge huren enz. De werkgroep maakt zich wel zorgen over een gevaar: jonge ren die tijd hebben om dit soort woonruimte te zoeken en han dig genoeg zijn om zo'n plaats Portret van burgemeester Johan van den Bergh (1664—1755), een bestuurder die aan het einde van zijn loopbaan met vaardeviiaen Werd bekogeld. (Foto uit Leidse jaarboekje» Tien. In de jaren daarna heb ik mij hiervan aardig hersteld, maar de oude, nee, dat ben ik nooit meer geworden. (R.P.) Grootmeester Jat wethouder Cees Waal van verkeer, paaltjes en en ruimte lijke ordening ze af en toe bruin kan bakken, is ruim schoots bekend. Je zou dus niet verrast moeten zijn over uit spraken van hem, maar hij slaagt er toch steeds weer in op zien te baren. Dat verraadt de ware grootmees ter. Koekoek heeft die magie ook heel lang gehad. In de discussie, woensdagavond ten stadhuize, of er verband be staat tussen de gewijzigde ver- keerscirculatie en de kelderen De schnitzel (of het dienstbetoon) valt een keer verkeerd en je ziet maar weer eens waartoe dat leidt. Tijdelijk De werkgroep ruimtelijke ont wikkeling en volkshuisvesting van de Leidse universiteit spreekt in een rapport als oor deel uit dat via het tijdelijk ge bruik van leegstaande panden de woningvoorraad optimaal kan worden gebruikt. "Zo'n re geling kan een oplossing bie den voor de mensen die op kor te termijn woonruimte nodig hebben of wier financiële posi tie het huren van kamers niet toelaat". Allemaal mooi en aardig het woord kraker lijkt dus vervan gen te gaan worden door de nette term "tijdelijke qebrui- bewoonbaar te maken, zullen bevoorrecht zijn boven de wo ningzoekenden die niet anders kunnen dan afwachten. Daar om moet er "een bouwbureau met adviserende functie" bij betrokken worden. Wat een gedoe. Daar komt na tuurlijk geen fok van terecht. De werkgroep poogt iets te rege len dat nu juist het onregelbare in zich draagt. Je kunt net zo goed krakers verzoeken of ze, alvorens een pand in bezit te nemen, eerst even in zesvoud toestemming vragen bij huis vesting. Kruisbaan Het Jaarboekje dat de Vereni ging Oud-Leiden met passende regelmaat aan deze stad wijdt, is voor de liefhebber van ver handelingen over de historie van Leiden hetzelfde als de jaarlijkse viering van het 3-ok- toberfeest: je mag het niet mis- Toegegeven, de verhalen zijn wel eens aan de saaie kant, maar hebben de kracht dat ze altijd de werkelijkheid weergeven. De historicus toont zijn waarde nu eenmaal meer door de gede tailleerde weergave van de fei ten dan door het hanteren van een zwierige pen. De nuchterheid waarmee gebeur tenissen worden beschreven kan trouwens toch dezelfde uit werking hebben als de roman die met het vooropgezette doel is geschapen de oren rood te kleuren. Een aardig voorbeeld hiervan is het verhaal over de jonge Leidse kleermaker Abra ham Feijs, die wegens 'sodo mie' in 1772 werd opgehangen. i Een aangrijpende geschiede nis, die in deze krant deze week te lezen was. Dat was overigens maar een deel van het hoofd stuk dat redacteur DJ. Noord- am in het Jaarboekje besteedt aan het onderwerp 'Homose- xualiteit en sodomie in Leiden, 1533-1811'. Lees het hoofdstuk en kom tot de conclusie dat het COC, of de Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, baanbrekend werk hadden kunnen verrichten in die jaren, als ze tenminste de kans hadden gekregen. Opmer kelijk is te constateren dat de bevolking zich vele jaren veel verdraagzamer opstelde dan de magistratuur, die niet te rugdeinsde voor verbanning of brandmerking en in de 'ergste' gevallen, voor de doodstraf. Zou dat verschil in tolerantie er nu nog zijn? (Even afgezien van het filosofi sche stelling dat aanvaarding van homoseksualiteit geen kwestie van tolerantie is). Wie in de achttiende eeuw een vrouw zocht, begaf zich naar de omgeving, van de Breestraat en de Haarlemmerstraat. De 'kruisbaan' voor de heren, schrijft Noor dam, was het veel nettere Rapenburg. "Langs de ze gracht kon in 1730 de krui denier Hendrik Dame openlijk hand in hand slenteren met zijn vriend, de zoon van de sui kerbakker aan de Vismarkt". Van het heden weten we dat de landelijke homo-demonstratie in Leiden dit jaar niet noe menswaardig werd verstoord. "Leiden is een tolerante stad", zei burgemeester Goekoop bij die gelegenheid. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1 Paardevijgen Hij moet maar oppassen, als het tenminste waar is dat de ge schiedenis zich herhaalt. Want neem nu de onheuse benade ring die een vroegere ketting drager ten deel viel. De acht- tiende-eeuwse burgemeester Jo- han van den Bergh, wiens car rière in het Jaarboekje door M.J. Druyvesteyn wordt be schreven. Van den Bergh maakte naam als opsteller van een bezuinigingsrapport waarin de uitgaven en inkom sten van de stad aan een uitge breide analyse werden onder worpen. De bezuinigingsvoor stellen werden met succes uit gevoerd en Van den Bergh mocht als beloning zitting ne men in de Raad van State. Hij bracht een deel van zijn ar beidzaam bestaan in Brussel door en bleef als een van de weinigen op zijn post toen de Fransen oorlog gingen voeren met als inzet de Zuidelijke Ne derlanden. Dat Van den Bergh op weinig de mocratische wijze aan zijn functies kwam, mag worden toegeschreven aan de geest van de tijd. Maar het volk mörde wel in 1748 over het uitblijven van hervormingen. Dat leidde tot het zogenaamde pachterso- proer, "dat behalve tegen de be lastingpachters ook tegen de stedelijke regering was gericht en in het bijzonder tegen de weliswaar oude, maar krachti ge Van den Bergh. Toen hij op 14 oktober in zijn koets van het stadhuis kwam, werd hij door een woedende menigte aange vallen en door de jongens met paardevijgen bekogeld. De koetsier reed door no.ar het koetshui5 aan de Bloemmarkt, waar een dienstbode de deuren al had geopend, zodat er met een naar binnen gereden kon worden, 's Avonds werden aan de Breestraat een aantal rui ten van zijn huis ingegooid, maar de stadsbinnenwacht kon erger voorkomen". Drie dagen later trad de stadsrege ring af en in de nieuwe vroed schap werd voor Van den Bergh geen plaats meer inge ruimd. Hij was inmiddels 84 en een dikke veertig jaar burge meester geweest. Kijk. als de geschiedenis zich her haalt, wordt burgemeester Goe koop straks door briesende huiseigenaren van zijn fiets ge trokken wegens de invoering van het lozingsrecht en legt de mobiele eenheid een cordon om zijn woning in de Pieterswijk. LEIDEN - Vier jaar geleden werd de Leidenaar Herman Kleibrink tot ereburger van de Sleutelstad benoemd. Het was een blijk van waardering van het gemeentebe stuur voor de onvermoeibare ij ver van de 'kleine man met de baret' om veranderingen in het stadsbeeld haarfijn en met oog voor het detail op foto en film vast te leggen. Zijn betrokkenheid met het wel en wee van de stad vindt zijn weer slag in een uniek archief van beelden dat hij in tientallen jaren opbouwde. Kleibrink hield dat waardevolle bezit niet voor zich alleen. Vele lezingen en exposi ties kregen meer allure dank zij zijn fotomateriaal. Bovendien verschenen in de loop der jaren diverse boekwerken waarin honderden foto's van hem werden opgenomen. Uit het eind van de jaren zestig, beginja ren zeventig dateert het drieluik 'Een Hollandse erfenis' dat hij met schrijver Ruud Spruit sa menstelde. Die samenwerking is tot op de dag van vandaag in stand gebleven. Sterker nog: het heeft geresulteerd in een nieuw historisch werk over Leiden dat vandaag is ver schenen bij boekhandel De Kier. De titel luidt: 'Gezicht op Leiden - De zeven singels'. Een ogen schijnlijk logische opvolger van de boekjes 'Leiden binnen de singels' en 'Leiden buiten de sin gels die in 1976 en 1977 werden uitgegeven. Er zijn echter heel duidelijke ver schillen. Bijvoorbeeld de om vang en het formaat. Het boek telt 224 pagina's en dat is aan zienlijk meer dan de 'voorgan gers'. Ook het formaat veel gro ter (33 bij 25 cm.), zodat de foto's nog beter tot hun recht komen. Bovendien is voor het eerst een deel van de illustraties in kleur opgenomen. Waarmee de verge lijking met het boek-in-afleverin- gen 'Hutspot, haring en witte brood' zich opdringt. Het nieuwe boek bevat niet alleen foto's die Kleibrink zelf maakte, maar ook veel reprodukties van tekeningen, kaarten, gravures, schilderijen en oude foto's die hij opdiepte uit de archieven van de Universiteitsbibliotheek en de gemeente Leiden. Het beeld wordt gecompleteerd met een se rie luchtopnamen van Frans Rombout. Het thema 'singels' opende voor fo tograaf en schrijver de mogelijk heid om aandacht te besteden aan tal van facetten van het Leid se stadsleven in vroeger jaren en nu. De singels als verdedigings object (poorten en walmuren), als recreatieobject (plantsoenen, parken, water), als werkterrein! o.a. metaal-, brood- en textielfa brieken), als transportroute (schepen, bruggen, wegvervoer) en als woongebied (woonboten, De Zoeterwoudsesingel gezien vanuit het Plantsoen ter hoogte van de Rijnstraat. Op de achtergrond de Stadsmolensluisbrug. Op deze foto. da- luxe buitens). Dit alles en nog veel meer komt aan bod in het fraai uitgevoerde boekwerk. In de tekst is veel aan dacht besteed aan het historie van molens en poorten die eens de stadsgrens markeerden. Met nauwelijks verholen woede dat zoveel fraais vaak zo ondoor dacht gesloopt werd, vermeldt Ruud Spruit de feiten. Bijzonder interessant is ook de geschied schrijving van tal van bedrijven die aan of in de nabijheid van de singels gevestigd waren. In een boek met een zo breed 'werkterrein' ontkom je er waar schijnlijk niet aan dat er hier en daar toch een gaatje valt. Zo viel me op dat in het boek helaas geen opname staat van het nieu we universiteitscomplex bij het Witte Singel-Doelenterrein. Daairmee is een kans gemist om een opmerkelijk contrast met het Zoals ook een foto van het nieuwe stadsgezicht dat bij het Spoortje is ontstaan een bijdrage had kun nen leveren. Hoe interessant het doortrekken van parallellen met het heden kan zijn, bewijzen fo to's van de Zoeterwoudsesingel van rond de eeuwwisseling en uit 1981, alsmede de ingrijpende wijzigingen op het terrein van de •i de bebouwing langs de singel gasfabriek en de Huigbrug aan de Maresingel. Die detailkritiek laat onverlet de zorg waarmee de samenstellers de boeiende historische 'singel loop' van Hogewoerdspoort tot aan Plantage hebben begeleid. De prijs van het boek bedraagt f 69.50. Abonnees van deze krant krijgen met een speciale bon - die elders in de krant staat afge drukt - een korting van f 5.-. BRAM VAN LEEUV/EN Duim gebroken bij vechtpartij met politieman LEIDEN - Een negentienjarige in woner van Voorschoten moest gisteravond naar het AZL wor den vervoerd met een gebroken duim nadat hij had gevochten met een politieagent. Op de Aalmarkt kwam de Voor schotenaar in gesprek met een paar vrienden. Hij liet zijn auto echter op de rijweg staan en dat zinde een andere automobilist niet. Er ontstond een woorden wisseling. Van deze twist waren twee agenten in burger getuige. Met één van hen kreeg de Voorschotenaar het vervolgens aan de stok. Een ruit van een portier sneuvelde en de jeugdige automobilist brak zijn duim toen hij samen met een agent op de grond viel. Kraan open laten staan LEIDEN - De brandweer, de poli tie en het Energiebedrijf Rijn land moesten gistermiddag om streeks kwart voor vijf uitrukken naar de Willem dé Zwijgerlaan in verband met een overstroming. Eén van de flatbewoners was weggegaan nadat hij zijn was in de gootsteen had gedaan en de kraan open had laten staan. Re sultaat: op een bepaald moment kwam het water bij de beneden buren door het plafond. LEIDEN - Een 54-jarige fietser uit Leiden moest gisteravond om streeks half vijf met een gebro ken linkeronderbeen, een gebro ken wijsvinger en een grote hoofdwond naar het AZL wor den vervoerd nadat hij op de Lammenschansweg was aange reden door een auto. Het onge luk ontstond volgens de politie doordat de man overstak zonder uit te kijken. Rommelmarkt Het 'Woonlastenkommitee' houdt zaterdag in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade een rommelmarkt, van tien tot vier uur. Het comité zal de op brengst gebruiken ter financie ring van zijn acties. Bio-energetica De Satdhyan Rajneesh School houdt maandag een informa tie-avond over een cursus bio- energetica die 26 september be gint en zes maandagavonden zal duren. Bio-energetica bete kent: lichaamsenergie. De the rapie gaat ervan uit dat het geestelijk beleven ook lichame lijk ervaren wordt. De cursus en de informatie-avond (aan vang acht uur) worden gehou den in de Shanti Nikei (Bhag- wancentrum), Breestraat 56. Voor meer telefonische infor matie: 078-142960. Psoriasis De Vereniging Psoriasispatiën- ten Den Haag en Omstreken houdt maandag een voorlich tingsbijeenkomst in Leiden. In de bibliotheek van het Diaco- nessenhuis aan de Houtlaan geeft de dermatologe Herfst (verbonden aan het Diacones- senhuis) informatie over de ontwikkeling van de behande ling met lichttherapie (P.U- .V.A.). Psoriasis is een niet be smettelijke, erfelijk gebonden huidaandoening die zich ma nifesteert door dikke rode plek ken op de huid, met daarop witte schilfers, vooral op de knieën, ellebogen en hoofdhuid. De voorlichtingsbijeenkomst begint maandagavond om acht uur. Hebreeuwse muziek dische liederen. Herbert Sarfa- tij (zang) en Arie Peddemors (piano) treden op, om acht uur in de Vredeskerk aan de Van V ollenhovenkade. Koordirectie De Leidse volksuniversiteit K&O geeft twee cursussen koordirec tie. onder leiding van dirigent musicus René Verhoeff. De cur sussen omvatten twintig zater dagochtenden, te beginnen op 24 september. Voor nadere in lichtingen: K&O, Oude Vest 45. tel. 141141. Besturen De Stichting Leidse Vrouwen raad heeft een 'bestuurstechni- sche training' opgezet, met een tweeledig doel: huidige vrou welijke bestuursleden inzicht te geven in hun bestuurlijke taak en vertrouwd te maken met verschillende functies en om de drempel te verlagen voor vrou wen die wel een bestuursfunc tie op zich zouden willen ne men. De training bestaat uit vijf bijeenkomsten: op 20 sep tember, 4 en 18 oktober, 1 en 15 november. Voor inlichtingen: Leidse Vrouwenraad, Plant soen 109a, 2311 KM Leiden. Gespreksgroep De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit begint eind september een nieuwe gespreksgroep voor mannen en vrouwen. De deel nemers praten met elkaar over homoseksualiteit in het dage lijks leven. Opgeven is mogelijk bij Jeroen Andriesse, tel. 071- 760805 of bij Frank Schuur- mans, 071-140632. Ook kan men terecht op de introductie avond van aanstaande woens dag in het gebouw van de LWH, Caeciliastraat 18, aan vang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4