LEIDSCH Üi DAGBLAD Aanval Libanese leger Vegin: 'Gaspiijs mag niet omhoog' Warmondse jongen steelt vier boten Krol in Alphen wil 22 filialen GIF Perry overnemen Nieuwe arrestaties [miiniaiër^nïeiwiFt! Oefenen voor Prinsjesdag Bombardement op Palestijnse eenheden Verbod voor pcb-gebruik uitgebreid VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37192 Directeur: 6. Koopman - Postbus54 Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar 2300 AB Leiden Adj hoofdredacteur r d Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie colofon r DEN HAAG De voorbereidin gen voor Prinsjesdag - komende dinsdag - zijn in volle gang. Gis teren werd in Den Haag geoefend met paarden en ruiters. Op de fo to zijn twee van de acht Friezen te zien die de Gouden Koets zul len trekken. De foto werd geno men bij de Koninklijke Stallen. Prinsjesdag zal overigens in één opzicht afwijken van de regels en gebruiken uit voorgaande jaren. De slotzin die de Koningin aan het einde van de Troonrede placht uit te spreken - "Hierbij verklaar ik de zitting van de Sta- ten-Generaal voor geopend" - zal vanaf dit jaar ontbreken. Door een herziening van de Grondwet zijn de jaarlijkse opening en slui ting van de zitting der Staten- Generaal afgeschaft. De Grond wet beperkt zich nu tot de formu- Oudere broer verkocht buit lering dat een uiteenzetting wordt gegeven (door of namens de Koningin) "van het beleid dat de regering het komende jaar denkt te voeren". (Foto GPD) (Van één onzer verslaggevers) WARMOND Twee Warmondse broers (13 en 17 jaar) zijn door de rijkspolitie te water aangehou den omdat zij de afgelopen zo mer twintig tot dertig diefstallen hebben gepleegd en de gestolen waar verkochten. De jongste stal op klaarlichte dag onder meer twee speedboten, twee motorboten en zo'n twintig benzinetanks van 350 gulden per stuk. De tanks stal hij om brand stof voor de gestolen boten te hebben. Na gebruik liet hij de le ge tanks zinken. Gestolen goederen deed de jongen over aan zijn oudere broer die ze weer verkocht. Behalve de dief stallen op het water bleek dat de 13-jarige ook inbraken heeft ge pleegd in winkels en bij particu lieren in Warmond. Bovendien stal hij enkele brommers. De jongen betrok bij zijn activitei- ten twee broertjes die op het Kaageiland wonen. De twee (8 en 10 jaar) zijn na een vermaning door de rijkspolitie naar huis ge stuurd. De twee Warmondse broers zijn inmiddels voorgeleid bij de officier van justitie. De bo ten zijn terug naar de eigenaars. DEN HAAG (ANP) Minister Winsemius (milieubeheer) wil volgend jaar het gebruik van gif tige polychlöörbifenylen (pcb's) in transformatoren, condensato ren, weerstanden en spoelen ver bieden. Met deze verscherping van het uit 1979 stammende pcb- besluit stuurt de regering aan op een internationaal verbod van de produktie en het gebruik van pcb's. Op grond van het huidige pcb-be- sluit is het verboden de in het mi lieu zeer moeilijk afbreekbare stoffen te gebruiken in kunst stoffen, lakken, verf, lijm, olie en bepaalde soorten kopieerpapier. Ondanks dit verbod is het pcb- gehalte in het milieu in veel ge vallen niet afgenomen, maar eer der gestegen. Minister Winsemius zal het gewij zigde pcb-besluit na goedkeu ring door de ministerraad aan melden bij de EG. Als deze posi tief reageert kan het besluit hal verwege 1984 in werking treden. Het grootste deel van de in ons land aanwezige pcb's zit in-trans formatoren. Naar schatting staan er in ons land 880 opgesteld met een totale hoeveelheid pcb's van 400 ton. Meer dan de helft van de transformatoren staat bij de Hoogovens in IJmuiden. BEIROET (AFP) - Libanese militaire vliegtuigen hebben vanochtend Palestijnse eenheden in het gebied van het strategische Souk el Gharb (13 kilometer ten zuidoos ten van Beiroet) gebombardeerd. Volgens de Libanese radio had het leger tevoren een zwaar offensief van Pa lestijnse eenheden in deze streek afgeslagen. Het was voor het eerst sinds tien jaar dat de Libanese lucht macht ingreep. De Libanese staatstelevisie had gisteren herhaaldelijk haar pro gramma's onderbroken voor be richten over aanvallen van de Pa- lestijnen die de hoofdstad tot op 15 kilometer zouden zijn gena derd. Zij zouden willen proberen Souk el Gharb in te nemen om de hoofdstad te kunnen overzien en onder vuur nemen. Ook zouden zij de plaats Qarb Chmoun willen innemen om zo toegang te krijgen tot het noor delijker gelegen Druzendorp Schweifat. Daar was aansluiting mogelijk bij goedbewapende Sji- 'itische strijders die al controle uitoefenen over de zuidelijke wijken van Beiroet. De Palestijnse strijders werden ruim een jaar geleden tijdens de Israëlische belegering van de Li banese hoofdstad gedwongen Beiroet te verlaten. Door Syrië en Palestijnen gesteun de Druzische strijders beant woordden de luchtaanval met een beschieting van de noordelij ke kustlijn bij een soort lan- dingsstrook, vanwaar de Libane se vliegtuigen opstegen. De lan- dingsstrook werd niet getroffen. Zes ouderwetse Hawker-hunters, Libanons enige operationele oor logsvliegtuigen, waren gisteren teruggetrokken van het beleger de vliegveld van Beiroet dat een bijna constant doelwit is van Druzen-artillerie en raketvuur. In een officeel communiqué van het Libanese leger werd gezegd dat de luchtaanval werd uitge voerd om een vijandelijke door stoot ter omsingeling van een Li- banese legereenheid in Souk el Garb te verijdelen. Die legereen heid moet de toegangswegen vanuit het berggebied tot Beiroet verdedigen. "De vijandelijke ar tilleriestellingen van de PLO-op- standeling Abu Moussa en zijn invasiemacht zijn vernietigd en de poging tot omsingeling van de Libanese legereenheid is verij deld". aldus het communiqué. Het betrof een gezamenlijke aanval van luchtmacht en leger. De ra dio meldde dat het Libanese le ger nu bezig is met een 'actie tot opruiming van de resterende Pa lestijnse strijders' rond Souk el Gharb. De Libanese televisie toonde beelden van gedode Pale stijnse strijders. Volgens niet be vestigde berichten zouden onge veer vijftig Palestijnen gevangen zijn genomen. Zaak Bart v.d. Laar afgesloten AMSTERDAM (GPD) - Een 24-ja- rige inwoner uit Baarn die wordt verdacht van het doodschieten van de Hilversumse platenpro- ducer Bart van der Laar is van morgen voor de Amsterdamse rechtbank schuldig bevonden. Wel werd de man vrijgesproken van moord met voorbedachte ra de. De presidente van de recht bank mr. Leeser legde nog geen straf op. Eerst zal de man psy chiatrisch nader worden onder zocht. De inwoner van Baarn had vorige week voor de rechter alles ont kend wat hem ten laste was ge legd. Zijn eerdere bekentenis van de moord zou hem door de politie onder druk zijn ontfut seld. Die beschuldiging wees de presidente van de hand. ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! 24 PAGINA'S Kamer verwerpt remigratiebeleid PAGINA 7 Gromiko mag niet in New York landen Heel België door staking lamgelegd PAGINA 11 BEIROET Een Franse commandant van de vredesmacht in Libanon wuift zichzelf meteen waaier koelte toe bij de haven van Beiroet. Een deel van het Franse contingent keerde gisteren naar Frankrijk terug en 'verse' manschappen worden aangevoerd. (Foto api Doek valt voor Gewest. Orkest DEN HAAG/LEIDEN - Het Ge westelijk Orkest verdwijnt defi nitief. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben besloten geen geld meer voor het orkest beschik baar te stellen. Daarmee is de laatste kans om tenminste tot het- komende voorjaar te blijven voortbestaan verkeken. Eerder hadden rijk en gemeenten al de subsidiekraan dichtge draaid. Het nog voor dit jaar res terende bedrag van vijf ton uit het provinciefonds zal worden besteed aan een sociaal plan voor de orkestleden, op voorwaarde dat dat het orkestbestuur tot on middellijke liquidatie overgaat, (zie ook pagina 23) ALPHEN AAN DEN RIJN/AM STERDAM - De Verenigde Krol Schoenbedrijven in Alphen aan den Rijn voert op het ogenblik onderhandeling met Koninklijke Bijenkorf Beheer over de over name van 22 Perry Sport-zaken. KBB heeft al eerder laten weten dit onderdeel van het concern te willen afstoten in het kader van een herstelplan voor het con- Twee jaar geleden kwam KBB dik in de rode cijfers. Een directielid van de Verenigde Krol Schoenfa briek, de heer Van Loon, beves tigde vanochtend dat er met KBB onderhandeld wordt, maar Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. In de middag van het westen uit meer zon. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwes tenwind, maar aan de kust en boven het IJsselmeer eerst nog krachtig. 17 september 1983 wilde nog geen details bekend maken. In de loop van vandaag zou dat waarschijnlijk nog ge beuren. Wel liet hij weten dat de onderhan delingen waarschijnlijk begin volgende maand kunnen worden afgerond. Begin van dit jaar kon digde de directie van KBB aan dat de Perry Sport-filialen zou den worden verkocht als er niet teveel op verloren zou worden. De ondernemingsraad en de vak- bonden waren vanochtend nog tt l niet ingelicht over de op handen (chantage van Heinekencoiicem zijnde transactie. Bij Perry Sport, met onder meer Jaarbeurs-Utrecht U toegangsprijs f 7,50 p.p. 65+/kinderen f 5,50 p.p. APELDOORN (ANP) - Het hoofd bestuur van de Vegin, de vereni ging van exploitanten van gasbe drijven in Nederland, is tegen de gasprijsverhoging van drie cent per kubieke meter. Minister van Aardenne (economische zaken) wil deze prijsverhoging per 1 ja nuari 1984 laten ingaan. Het be stuur van de Vegin adviseert de leden zich "met alle ter beschik king staande middelen" tegen die prijsverhoging te verzetten. Dit zei Vegin-voorzitter A. Kaland gisteren tijdens een persconfe rentie in Apeldoorn. Overwogen wordt om een eventueel ingrij pen van de minister in de gasta- rieven juridisch te laten toetsen via een civiele procedure, een be roep op de Raad van State of het hof van justitie in Luxenburg. Een verhoging van de huidige gas prijs (voor kleinverbruikers 49,5 cent, exclusief btw) is volgens Vegin onaanvaardbaar. "In een tijd dat de inkomens teruglopen en de woonlasten stijgen is zo'n verhoging maatschappelijk ge zien ontoelaatbaar", aldus Ka- land. De huidige prijs geeft ook geen aanleiding tot een verho ging, zo zei hij. Een vliegende brigade van milieurecher cheurs en een chemi sche stoffenboekhouding gecontro leerd door een 'stoffen-accountant', het zijn maar twee aanbevelingen uit een lange lijst die een commis sie van deskundigen heeft opge steld naar aanleiding van de gif schandalen met EMK in Krimpen aan de IJssel en met Uniser in Moerdijk. Jaar in jaar uit hebben deze bedrij ven, en hoevele andere niet idem dito, zo goed als alle voorschriften en wetten op het gebied van de mi lieuhygiëne met voeten getreden. Een horde ambtenaren en politici op alle niveaus heeft gefaald. De ene ambtenaar negeert serieuze rapporten van een collega, een Haagse hotemetoot van het depar tement zet plaatselijke bestuurders onder grote druk, een gemeentebe stuur laat zich door de milieu-ma- fiosi afschrikken met schadeclaims, een rechter doet een beroep op de goede wil van alle betrokkenen, de heilige koe van de werkgelegen heid verlamt een noodzakelijk in grijpen in een wantoestand die on middellijk de volksgezondheid be dreigt. Het is allemaal gebeurd, en het is bij na onbegrijpelijk dat het kon ge beuren. De commissie van deskun digen, onder voorzitterschap van prof.dr.ir. F. Hellinga, heeft bij zo veel treurigheid slechts één troost te bieden: er is 'geen begin van een aanwijzing' dat ambtenaren en/of politici willens en wetens bedrog hebben gepleegd of met de moder ne milieu-criminelen gemene zaak hebben gemaakt. Blijkbaar om het vertrouwen in de wet niet te ondermijnen, stellen de des kundigen dat het wettelijk instru mentarium niet de oorzaak van de narigheid is geweest. De oorzaak zou eerder liggen in de gebrekkige of zelfs totaal falende controle op de naleving van de wetten en rege lingen. Dat klinkt geruststellend, maar het blijft een veeg teken. De verantwoordelijke instanties, al vlug zo'n twintig in getal!, konden met die wetten en regelingen blijk baar niet uit de voeten. Er moet nu een 'scheiding van ver antwoordelijkheden' komen, aldus de commissie, en een einde aan het 'ineffectieve, verkokerde optre den' van de betrokken overheidsin stanties. Dat is een verstandige aanbeveling, maar een bron van dat verkokerde optreden is niet al leen gelegen in de organisatie van het openbaar bestuur maar wel de gelijk ook in de wet- en regelge ving. Minister Winsemius, die het milieube heer in zijn portefeuille heeft, kan voorlopig voort met de aanbevelin gen van de commissie Hellinga. En zie, daags na het verschijnen van het rapport van de commissie Hel linga, komt Winsemius op de prop pen met een 'meerjarenprogramma bodem' dat vooruitloopt op een nieuwe wet die in 1985 van kracht moet worden. De minister voor milieubeheer moet echter niet als enige de kar trekken. Ook zijn collega van justitie moet meewerken aan een heldere, niet te gecompliceerde, maar ook dwin gende wetgeving en zijn collega van binnenlandse zaken heeft nog het nodige te schoffelen in het openbaar bestuur. Het mag in Neêrlands bodem een onbeschrij felijke rotzooi wezen, de wetgeving en het openbaar bestuur zijn, op zijn zachtst gezegd, ook maar een rommeltje gebleken. Er is werk aan de winkel, zowel in de grond als aan de burelen. Minister van Aardenne wil de prijs per kubieke meter aardgas voor kleinverbruikers, meer dan tot nu toe het geval is, laten bepalen door de prijs van de huisbrando lie. Dat prijsverschil bedraagt volgens Kaland ongeveer 18 cent. De Vegin meent echter dat de in koopsprijs, die de Gasunie aan de Nederlandse distributiebe drijven berekent, gelijk moet zijn aan de prijs die zij vraagt van binnenlandse grootverbruikers en buitenlandse gasbedrijven. Die prijs is gekoppeld aan stook olie, goedkoper dan huisbrando- ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! een filiaal in Leiden, werken 400 mensen. Krol Schoenfabrieken heeft 50 vestigingen over het he le land. MUIDEN - De directie van Mui den Chemie en de vakbonden hebben overeenstemming be reikt over de hervatting van het werk in de kruitfabriek. Het pro- duktiepersoneel en de techni sche dienst wordt de vrijheid ge laten aanstaande maandag weer aan het werk te gaan of niet. Ook mogen bepaalde werkzaamhe den worden geweigerd. Het sala ris zal in beide gevallen worden doorbetaald. (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE/DEN HAAG - In verband met de poging tot - chantage van het Heinekencon- cern enkele weken geleden heeft de politie gistermiddag twee Haagse broers (33 en 29 jaar) gearresteerd. De een werd in Utrecht aangehouden, de ander op Schiphol. Wat de rol van het tweetal in het spel was, wilde de rijkspolitie in het belang van het onderzoek vanochtend nog niet meedelen. Eerder al werd een 41-jarige Haagse arts opgepakt omdat hij telefonisch en schriftelijk had gedreigd blikjes bier te zullen vergiftigen. Om zijn dreigement kracht bij te zetten stuurde hij het concern een blikje dat een hartslagvertra- gend middel bleek te bevatten. Een tweede blikje liet hij in een Rotterdamse supermarkt plaat sen. De politie kon de man aan houden vlak nadat hij telefo nisch contact had gehad met Heineken. soepele naturel leder herenschoen met sportief stiksel en sterke rubber profielzooi. Maten 40 t/m 45 winkelpr. 59.95 Bristolpr. 45.- alléén morgen eem een abonnement op Leidsch Dagblad en ont- Je eerste 14 dagen Daarna betaal ik: per maand 20.59 met autom betaling per kwartaal 61.25 per |aar 233.50 Stuur de bon naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (Zonder postjegel) In plaats v W3W2tfl.rmW Lange Gracht 5 - Leiden Si^roT. -2"L?1EI

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1