C D- Pijnlijke reünie in een bazaar 1,k n,!lk '"lillik Sfeervol beeld Indonesië 1965 1| Oppervlakkige en gladde film rjtjr r jp jp .,i Filmdagen met 31 premières VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 UTRECHT (GPD) - Tijdens de Nederlandse Filmdagen die van 22 tot en met 28 september voor de derde achtereenvolgende maal in Utrecht gaan plaatsvin den, zullen 31 lange en korte pro- dukties in wereldpremière wor den gebracht, waaronder nieuwe films van Annette Apon, Jos Stelling, Roeland Kerbosch, Jan Vrijman, Robbe de Hert, Willeke van Ammelrooy en Barbara Me ter. Onder deze films en de circa hon derd produkties die eerder dit jaar zijn voltooid, worden de jaarlijkse Gouden Kalveren toe gekend, door een jury die bestaat uit René van Nie, Jacob Bijl, Ethel Portnoy, Hedy d'Ancona, Jan Roelands en Guido Hende- rickx. De prijzen zullen worden Film Nederlands festival begint volgende week uitgereikt op vrijdagavond 30 september in de Jaarbeurs-con greszaal in een rechtstreekse uit zending van de KRO-televisie. Aansluitend zal dan „De illusio nist" in première worden ge bracht, de film die Jos Stelling heeft gemaakt met Freek de Jon- Op de openingsavond wordt „Gio vanni" (van Annette Apon) voor het eerst vertoond, in aanwezig heid van minister Brinkman (WVC), de Italiaanse ambassa deur en waarschijnlijk de Ita liaanse cineast Franco Zeffirelli. Die avond zal op het Utrechtse Vreeburg een „filmkermis" plaatsvinden met ondermeer la serdemonstraties, cinerama en drie-dimensionale projecties. Behalve aan de volledige jaarpro- duktie van de Nederlandse cine ma wordt tijdens de filmdagen speciaal aandacht gegeven aan de cineasten Bert Haanstra, George Sluizer en Theo Frenkel sr., aan wie omvangrijke retros pectieven worden gewijd. Aan Haanstra wordt ook een exposi tie gewijd van door Dirkje Kuik vervaardigde tekeningen en li tho's. Haanstra zal ook centraal staan in een talk show waaraan wordt deelgenomen door onder andere Jan Vrijman, Simon Car- miggelt. Albert Mol. Johnny Kraaykamp, Frans Weisz en George Sluizer. Van Sluizer's legendarische film „Joao" en „Het mt de enige kopie verloren gaan bij een brand in de i theek van Mexico, wordt een nieuwe kopie vertoond, gemaakt op kosten van de filmdagen. Er wordt voorts stilgestaan bij het feit dat de Nederlandse filmaca demie 25 jaar bestaat en er wordt een terugblik geleverd op de films van de „Eerste Golf': de werkstukken die cineasten als De la Parra, Weisz, Verstappen en Van der Heyde, gemaakt heb ben in de jaren zestig. De Nederlandse Filmdagen zullen een week lang gevolgd kunnen worden in de drie zalen van 't Hoogt en de bioscopen Camera, Studio en Springhaver. Nadere inlichtingen zijn te betrekken bij Cultureel Centrum 't Hoogt (030- 312216) en bij de plaatselijke VW's waar ook de kaarten zijn te bestellen. 'Brandende liefde': De roman 'Brandende liefde' van Jan Wolkers doet sterk denken aan de roman 'Turks Fruit' van Jan Wolkers. Dat is ook het geval met de verfilming van beide ro mans door producent Rob Hou wer. Weliswaar werd 'Turks Fruit' geregisseerd door Paul Verhoeven en 'Brandende Lief de' door Ate de Jong, maar Hou wer en Wolkers drukken zodanig hun stempel op beide produk ties, dat het er eigenlijk niet zo toe doet wie regisseert. Veroorzaakte 'Turks Fruit' door de directe verfilming van Wolkers' weinig subtiele proza nog een aangename schok, in 'Branden de Liefde' kan die aanpak nau welijks meer boeien. De branie- schopperij van de jonge kunste naars is daarentegen vaak irri tant en het gladde sfeertje met dat Amsterdamse toontje doet geforceerd aan. Hoofdpersoon Jan Bosman, goed geacteerd door debutant Peter Jan Rens, valt nog wel mee. Maar zijn vriend (Huub van der Lubbe) is niet om aan te horen en te zien. De film begint en eindigt met de „llllF 'Brandende Liefde'; regie: Ate de Jong; met Monique van de Ven, Peter Jan Rens, Ellen Vogel en Siem Vroom; Lido 1, Leiden,Eu ro 1 en 2, Alphen; 16 jr. iiiiiiiimimiimiiiiiiiiiiiiiiii dood van mademoiselle Bonne- ma, de lerares Frans van schilder Jan. Bij haar volgde hij een cur sus die hem zou moeten helpen een beurs voor Parijs in de wacht te slepen. Dat lukt ook, want de verzuurde dame vat sympathie op voor de brutale artiest. Zij be woont een villa, waar haar half- demente en ziekelijke vader de zolderverdieping bewoont. De tussenverdieping is verhuurd aan de mooie Anna en haar Jan Doedel van een echtgenoot. An na is voor Jan de onbereikbare i der Ven en Peter Jan Rens in 'Brandende liefde'. Evenals in 'Turks Fruit' is ook hier Monique van de Ven uitverkoren de grote liefde van de kunstenaar te spelen. In de tien jaar die tus sen beide films ligt heeft zij een rijpingsproces ondergaan, dat duidelijk is te merken aan haar acteerkwaliteiten. Helaas is het spontane van die eerste rol daar mee ook verdwenen. Eigenlijk zijn Ellen Vogel als ma demoiselle Bonnema en Siem Vroom als haar vader de meest acceptabele figuren. Maar ook zij kunnen 'Brandende Liefde' niet redden. De film is te oppervlak kig, de scènes hangen te veel in de lucht en de opnamen zijn wei nig opzienbarend. Regisseur Ate de Jong heeft zich duidelijk laten overspelen door Rob Houwer, waardoor 'Brandende Liefde' niet onder het glijerige sfeertje uitkomt dat veel Houwer-pro- dukties kenmerkt. ANNEMIEK RUYGROK 'Come back to the 5 and Dime' Robert Altman is een eigenzinnig filmkunstenaar. Zijn laatste film, 'Come back to the 5 Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean' ge tuigt weer van die eigenzinnig heid. Niet dat het zo bijzonder is dat Altman een toneelstuk heeft verfilmd, dat gebeurt meer. Nee, het bijzondere is gelegen in het feit dat Altman zich heeft be paald tot één plaats van hande ling: een bazaar, The 5 Dime geheten. In die bazaar, een winkel waar je ook een glas limonade kunt drin ken, komen de discipelen van Ja mes Dean bij elkaar. Voor de twintigste keer zullen ze uiting geven aan hun grote liefde voor deze in de jaren vijftig zo geliefde filmacteur, die bij een auto-onge luk om het leven kwam. Altman vertelt zijn verhaal niet chronolo gisch. Regelmatig zijn er flash backs. Deze gebeurtenissen uit het verleden spelen zich - het mag duidelijk zijn - ook allemaal af in de bazaar. In het begin van de film lijkt er niets aan de hand. Een fanclub die een reünie houdt - bijzonder is het niet, hooguit amusant. 'Come back to the 5 Di me, Jimmy Dean, Jimmy Dean'; regie: Robert Alt- man; actrices: Sandy Den nis, Cher en Karen Black; theater: Kijkhuis Leiden iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Naarmate de film vordert, veran dert het karakter van de bijeen komst echter: de personages, al lemaal vrouwen, gaan elkaar confessies doen. Een psycholo gisch drama ontstaat. Meem de vrouw die beweert dat haar kind, Jimmy, een zoon is van James Dean. Zij is de meest devote aanhangster van de overleden filmster. Zo kan ze nog steeds gedetailleerd vertel len hoe het was om als figurante in één van de Dean-films mee te spelen. In één scene is ze te zien. "Als je goed kijkt kun je me zien Sandy Dennis, Cher en Karen Black schitteren achter het linkeroor van Eliza beth Taylor". Ze zou een zeer kortstondige ver houding met James hebben ge had. Verzonnen, en iedereen weet dat, alleen zijzelf weigert hardnekkig de waarheid onder ogen te zien. borsten. "Ze waren bang dat het zou uitzaaien", zegt ze op een be paald moment. Wat ze bedoelt, vraagt iemand nog. Alsof de me dedeling van Sissy niet duidelijk genoeg was: kanker. "Ze zijn nu van rubber". 'Come back to the 5 Dime, Jim my Dean, Jimmy Dean' is een ontroerende, adembenemende film. Altman slaagt er namelijk in zonder te psychologiseren zijn personages uit te kleden. En aan het eind staan ze naakt voor ons. De franje, de praatjes: weg. Zou dat helpen, zegt Juanita, de god vruchtige eigenaresse van de ba zaar, wijzend naar een fles sterke drank. Het antwoord dat ze krijgt laat zich raden: nee. WIM BRANDS 'Year of living dangerously' Indonesië is het land en 1965 is het 'jaar van gevaarlijk leven'. Het is' ook het jaar waarin de Australiër Guy Hamilton (Mel Gibson) zijn doorbraak in de journalistiek wil maken. Al jaren zit hij aan zijn bureau gekluisterd en nu stuurt zijn radiostation hem als corres pondent naar Indonesië. Een journalistiek buitenkansje, want in Indonesië gebeurt 'het'. De invloed en populariteit van de communisten groeit tot groot ongenoegen van het militair ap paraat. En zo dreigt het gevaar voor president Soekarno van alle kanten. Hamilton moet de gebeurtenissen gaan verslaan, maar staat er hele maal alleen voor. Z'n voorganger is er al vandoor en kan hem dus niet inwerken. Hamilton heeft contacten noch gezag als Billy Kwan hem te hulp schiet. Kwan is zo'n beetje de spil waar 'The year of living dangerously' om draait. Een handige dwerg, fan tastisch gespeeld door Linda Hunt. Een man vertolkt door een vrouw zonder dat het een klucht wordt, dat mag een zeldzaam heid heten. Billy Kwan is een persfotograaf die zich zeer betrokken voelt bii de 'The year of living dange rously'; regie: Peter Weir; hoofdrollen: Mel Gibson, Linda Hunt en Sigourney Weaver; theater: Lido 4, Leiden; leeftijd: 16 jaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil honger lijdende Indonesiërs. Waar de buitenlandse journalis ten zich hebben gepantserd met cynisme probeert Kwan te hel pen waar hij kan. In Hamilton ontdekt hij ook nog iets van die ongerepte bevlogenheid. Daar om neemt hij Hamilton op sleep touw. En Hamiltons ster rijst als een komeet. Hij is overal bij, heeft mooie primeurs. 'Ik heb je gemaakt", zegt Kwan. Hij is dan zeer teleurgesteld in zijn beschermeling. Kwan heeft Hamilton gekoppeld aan Jill Bryant, een mooie Engelse die op de ambassade werkt. Zij heeft Hamilton iets in vertrouwen ver- Mel Gibson en Sigourney Weaver in 'The year of living dangerously', een film van Peter Weir. (Foto PR» telt en hij heeft dat toch wereld kundig gemaakt. Dat doe je niet, vindt Kwan. Zelfs niet in het In donesië van 1965. Zoals dat jaar het buitenkansje was voor Hamilton, zo is 'The year of living dangerously' dat voor re gisseur Peter Weir en acteur Mei Gibson. De film kon met Ameri kaans geld worden gefinancierd en moet de internationale door braak voor de Australiërs bete kenen. Artistiek gezien mag 'The year of. living dangerously' in elk geval alleszins geslaagd heten. Gibson is zeker niet onaardig als Hamil ton en in Weir valt vooral te prij zen dat hij de broeierige en ge spannen sfeer uitstekend weet te schetsen. Bovendien is 'The year of living daneerouslv' voldoende thriller om ook het grote publiek te kunnen bevredigen. In dat verband is waarschijnlijk ook de romance tussen Jill en Guy in het verhaal verwerkt. Het maakt de film er niet minder om, maar een tikkeltje overbodig is het wel. BART JUNGMANN BLIJVERS "An Bloem" - Miskleun, Trianon. Leiden. "Merry Christmas mr. Lawrence" - Beklemmende botsing van cultu ren, Lido 3, Leiden "Octopussy" - James Bond met een knipoog, Lido 2. Leiden. Euro 3, Alphen. "An officer and a gentleman" - Hu mor, maar ook vals sentiment tij dens opleidingsperiode Ameri kaanse officier. City 4, Katwijk. "The meaning of life" - Pythons pakken ouderwets uit en hebben veel te bieden, Studio, Leiden. (OP)NIEUW "Spiderman" - Radio-actieve spin- nebeet leidt tot bionische effec ten, Luxor, Leiden. "Lone Wolf McQuade" - Actie en avontuur. City 1, Katwijk. "The magnificent seven" - Oudje vol actie. City 2, Katwijk. "Big bomber" - Bud Spencer in ac tie, City 3, Katwijk. SEXFILMS NACHTFILMS "Pruimenbloesem" - Rex, Leiden. "Brandende liefde" - Euro 1, Al phen "Hogeschoolstandjes" - Euro 2, Al phen. "Lucky Lips" - Euro 3, Alphen. "Flash Dance" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG "Gejaagd door de wind" - Asta (463500), 12 jr. "Heat and dust" - Bijou (461177). al. "Blue thunder" - Calypso (463502), 12 jr. "Die flambierte Frau" - Babylon 1 (471656), 16 jr. "Flashdance" - Babyion 2, al. "Psycho 2" - Babylon 3, 16 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Ci neac 1 (630637), 16 jr. "Porky's 2..de volgende ochtend" - Cineac 2. 16 jr. "Octopussy" - Cineac 3, 12 jr. "Starwars" en "The empire strikes back" - Du Midi (855770), 12 jr. "Brandende liefde" - Euro. 16 jr. "Octopussy" - Metropole 1 (456756), 12 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Metropole 2, 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 3, 16 jr- "Another way" - Metropole 4, 16 jr. "Tootsie" - Metropole 5, al. "An Bloem" - Odeon 1 (462400), 12 "Highroad to China" - Odeon 2. al. Monty Python's "The meaning of li fe" - Odeon 3. 16 jr. "Breathless" - Odeon 4. 16 jr. "Porky's 2...de volgende ochtend" - Odeon 5, 16 jr. "De gelaarsde poesjes" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Sex society" - Le Paris 2. 18 jr. "Lieve meisjes, kleine prijsjes" - Le Paris 3, 18 jr. "Brandende liefde" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM "Psycho 2" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Flashdance" - Alfa 4. al. "Local Hero" - Alfa 4, al. "2001, A space odyssey" - Alhambra 1 (233192), 12 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 2 (233192), 16 jr. "The Beastmaster"- Bellevue Cine rama (234876/266227), 12 jr. "Die flambierte Frau" - Calypso 1 (266227/234876). 16 jr "Blue thunder" - Calypso 2, 12 jr. "Privates on parade" - Calypso 3, 12 jr. "Schot in de roos" - Centraal (248933), 18 jr. "High road to China" - Cineac (243639), al. "Creepshow" - Cinecenter (236615), 16 jr. "The Nightporter" - Cinecenter, 16 jr. "De Lift" - Cinecenter, 16 jr. "Fanny Alexander" - Cinecenter, 16 jr. "Brandende liefde" - Cinema 1 (151243), 16 jr. "Octopussy" - Cinema 2, 12 jr. "An Bloem" - City 1 (234579), 12 jr. Monty Python's "The meaning of li fe"- City 2, 16 jr. 'Tender mercies" - City 3, al. "High road to China" - City 4, al. "Breathless" - City 5, 16 jr. "Porky's 2 ...de volgende ochtend" - City 6, 16 jr. "Octopussy" - City 7, 16 jr. "Als de kraanvogels overvliegen" - "Dirty looks" - Parisien (248933), 18 jr. "Creepshow" Rembrandtplein- theater 1 (223545), 16 jr. "Starwars/The empire strikes back" Rembrandtpleintheater 2 (223545), al. "Master with cracked fingers" - Rex (246132), 16 jr. "Octopussy" - Roxy (232809), 12 jr. "Ator, the fighting eagle" - Saskia (244152), 16 jr. "La Colmena", "Les enfants du pa radis". "Another way" - The Mo vies (245790), 16 jr. "Brandende liefde" - Tuschinki 1 (262633), 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Tuschinski 2, 16 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Tu schinski 3, 16 jr. "Flashdance" - Tuschinski 4. al. "Breathless" - Tuschinski 5, 16 jr. "The hunger" - Tuschinski 6. 16 jr. "Merry Christmas mr. Lawrence" - De Uitkijk (237460), 16 jr. Een druk filmweekje voor de Vrije Circuit-gangers. K&O be gint het nieuwe seizoen met een filmweekend dat in het te ken van de Franse film staat en vandaag en morgen wordt ge houden. Gekozen werd voor prominente acteurs in minder bekende rollen. Alleen Jac ques Tati is te zien in de be roemde 'Les vacances de mon sieur Hulot' en 'Playtime'. Ver der op het programma: 'Lili, ai- me-moi', 'Chère inconnue', 'Prépare? vos mouchoirs', 'L'Histoire d'Adrien', 'La fem me enfant', 'Histoire immortel le' en 'Rude journée pour la rei ne'. Informatie en kaartver koop van negen uur 's morgens tot vijf uur 's avonds bij K&O aan de Oude Vest. Dinsdag vertoont K&O "La Lu- na", een overtuigend melodra ma van Bernardo Bertolucci. (20.00 uur). In het filmhuis van het LVC van avond en morgenavond nog Pasolini's 'Canterbury Tales', woensdag 'Wilde aardbeien' en donderdag, vrijdag en zaterdag 'Die bleieme Zeit' van Marga- retha von Trotta. Het Kijkhuis komt met de nieuwste film van Ivan Passer, Jacques Tati figureert in het K&O-filmweekeind.. 'Cutters Way' volgende week donderdag tm. zondag (20.00 en 22.15 uur). In Katwijk is een Filmkring op gericht. Voorlopig zullen er twee voorstellingen per maand in het City-theater worden ge geven. Zondagavond bijt 'Di va' van Jean Jacques Beineix het spits af. (20.15 uur). Bij het Filmhuis Lisse wordt de ze week in 'The Border' van Tony Richardson een deprime rend mensbeeld geschilderd. Jack Nicholson speelt de hoofdrol, (maandag 20.30 uur in Artopa. Onlangs nog op een groot scherm bij het Van der Werf- popfestival, woensdag op Duitsland 3: 'Duck Soup'. Het is een film van de Marx Bro thers die nog niet zo in Neder land lang uit is. Toch doet het niet onder voor de meer beken de Marx-produkties. Groucho Marx is minister-president van een speelgoedkoninkrijk. Naast hem ook Zeppo, Harpo en Chico en de 'deftige dame' Margaret Dumont met wie Groucho het altijd aan de stok heeft. Onbekend is of de film ondertiteld dan wel nage synchroniseerd is. De aanvang is wel bekend: 22.05 uur. Ook op Duitsland 3, maar dan een dag later, 'A bout de souf flé'. Het is het veelgeroemde debuut van Jean-Luc Godard (zondag werd hij winnaar van Venetië) met in de hoofdrollen Jean-Paul Belmondo en Jean Seberg. Destijds een zeer ver nieuwende film en de tand des tijds heeft er ook wel wat aan geknaagd. Maar Belmondo en Seberg als voortvluchtige mis dadiger en Seberg als Ameri kaans studente in Parijs blij ven de moeite waard. Aan vang: 20.15 uur. De Nederlandse tv laat zich de komende week ook niet onbe tuigd. Woensdag op Nederland 1 'Die bleierne Zeit'. Margare- the von Trotta ontving voor de ze film in 1977 de Gouden Leeuw van het festival in Ve netië. Met Barbare Sukowa en Jutta Lampe in de hoofdrollen schetst zü de dilemma's van links ten tijde van Baader- Meinhof. Aanvang: 21.06 uur. 'Einmal wird die Sonne schei- nen' is de prachtige titel van een Duitse film waarin Heintje figureert. Heintjes vader komt ten onrechte in de gevangenis, maar dankzij de bemoeienis sen van onze Hein er ook weer uit. Hij zal er vast ook nog wel een mooi lied bij zingen. Zon dag op België 1. Aanvang: 15.10 uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19