Muidens liefde voor 'dodende' kruitfabriek Surinaamse universiteit op zoek naar hoogleraren Nu bij Shell: an voor slechts f6,50 Andropov zou op laatste voorstel zijn teruggekomen Shell helptook met lage prijzen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 U kent natuurlijk Shakespear opvatting inzake namen: ..Wat is een naamHet ding, dat roos nu heetgeurde, als 't een andre naam had, even lieflijk". Van die gedachte moet Gjoezèl Amalrik ook zijn uitgegaan toen zij, als klein meisje verhuisd naar Moskou, haar Tataarse voornaam veranderde in Roza. Ze vertelt daarover in haar boek 'Herinne ringen aan mijn kinderjaren „Op de binnenplaats was ik omge doopt in 'Roza'. hoewel mijn Ta taarse naam Gjoezel luidt, wat in het Turks 'schoonheid' betekent Als haar toekomstige tekenleraar hoort dat zij Roza heet zegt hij: „Wat een vulgaire naam, hoe heet je in het Tataars?' Verlegen en be schaamd noemde ik mijn 'naam, maar hij riep aangenaam verrast 'Wat een mooie, poëtische naam, wat ben jij voor een idioot om jezelf zo'n afschuwelijke naam te geven!" Sindsdien hoemde zij zichzelf weer Gjoezèl, een naam die de oudge dienden onder de lezers van deze column vertrouwd in de oren moet klinken, want ik heb hem (de naam) en haar (Gjoezel) menig maal genoemd als ik over Andrej en Gjoezel Amalrik schreef, in de jaren voordat zij (in juli 1976) uit de Sowjet-Unie naar West-Europa emigreerden, en in de daaropvol gende jaren voordat Andrej, in 1980, bij een auto-ongeluk in Span je omkwam. Gjoezèl... Ze was weer even in Ne derland. voor de opening van een tentoonstelling van aquarellen van haarzelf en haar vriendin Lya-Lui- se Wolkowiski, en van beelden van Ernest Joachim in Oost zaan, Zuideinde 140. Dat ze schilderde wisten we natuurlijk. Sterker nog: dat wist de hele wereld, toen zij eiT Andrej, met de hen kenmerkende zelfbewustheid en koppigheid, op het laatste nippertje hun vertrek uit Moskou naar Amsterdam voor onbepaalde tijd uitstelden, omdat ze hun schilderijen (die van Gjoezèl en van bevriende schilders) niet volgens afspraak met de KGB be lastingvrij mochten uitvoeren. In zijn definitief laatste boek, dat on langs in de vertaling van Pieter de Smit bij uitgever Veen verscheen ('Dagboek van een provocateur'), vertelt Andrej Amalrik: „De schilderijen werden getaxeerd op 100 tot 1000 roebel, alleen 'Por tret van een joodse jongen' van Gjoezèl op 50. Eigenlijk waren ze veel meer waard maar het waren schilderijen van schilders die voor de staat helemaal geen schilders waren, nog heel onlangs waren hun schilderijen door bulldozers ver trapt terwijl zij zelf op de bek wa ren geslagen door de 'vrienden van de kunst'. Je zou denken dat de au toriteiten maar blij moesten zijn dat ik die 'ideologisch schadelijke rotzooi' uitvoerde en daarom geen vergoeding van mij moesten eisen die gelijk stond aan vijf jaar loon van een gemiddeld 'Sowjetmens'. Maar dat was niet eens het belang rijkste, ik vond dat ze de afspraak met de KGB moesten nakomen". De bloemen die we op de 17e mei 1976, de dag van hun geplande aankomst, hadden gekocht waren op de 15e juli, toen zij, mèt hun be lastingvrij ingevoerde schilderijen tenslotte arriveerden, wel verlept, maar twee van de toen meegeno men schilderijen hangen er nu, in Oostzaan, nog fris bij (tot 5 novem ber, bel voor openingstijden 02984- 3039). Ik kreeg de indruk dat het, na een paar jaar van depressies na Andrejs dood, nu uitstekend met haar gaat. Ze is nog net zo mooi als op de omslag van haar boek dat in 1977 bij Van Oorschot uitkwam), waarbij me nu voor het eerst opviel hoezeer zij uiterlijk van Pieter van Vollenhoven verschilt: haar oren zitten zo plat tegen haar hoofd dat zij wel ingebouwd lijken! Gjoezèl herinnerde ons eraan hoe we in 1970 voor het eerst bij hen thuis in Moskou op bezoek kwamen, en zij toen zo ziek, met zo hoge koorts in bed lag, dat zij zich niet aan ons wilde vertonen en aan Andrej vroeg ons liever een foto van haar te laten zien. We hadden toen nog aspirine bij haar achtergelaten, die ze toen nergens konden krijgen (de dokter was in vier dagen tijd ook nog steeds niet komen opda gen), en na een tweede bezoek, en kele dagen later, een opmerkelijk groot, door Anne in Londen ge kocht horloge dat 'Gjoezèl mooi vond, en dat we tussen 1970 en 1976 via Moskou-gangers regelmatig te rugzagen om gerepareerd te wor den. Ze vertelde dat Andrej een maand voor zijn ongeluk gevraagd had wat ze ging doen als hij dood was. 'In een klooster gaan!' had ze geantwoord, maar hij had gezegd dat dat onzin was, ze moest gewoon doorgaan met schilderen. Dat heeft ze, gesteund door allerlei mystieke ervaringen waarover ze nu bezig is een boek te schrijven, uiteindelijk gedaan en het resultaat is in Oost zaan te zien. Die hang naar 'het ho gere' had ze, blijkens haar 'Herin neringen', overigens ook vroeger al, want ze schrijft daarin dat ze in voorbestemming gelooft, en in een 'voor ons verborgen Verheven Logi- MUIDEN - „Zolang er paarden bestaan, zal ik er hoe fijzers onder slaan". Zo luidt een voor Muiden type rende tekst aan de muur van een eeuwenoude hoefs mederij. Vervang de paarden door wapentuig en hoe fijzers door kruit en je hebt de lijfspreuk van vele kruitmakersfamilies in Muiden. Het verhaal van de kruitfabriek, die sinds 1702 is geworteld in de Mui- dense gemeenschap. De explosies van de afgelopen honderd jaar. De doden, de treurnissen, maar ook een flinke portie Muidense nuchterheid, die zegt dat kruit nu eenmaal gemaakt moet worden en dat er thuis brood op de plank moet komen. Een onberedeneerde liefde voor een dodende fabriek? Ruim een week geleden viel de veertigste dode in de geschiedenis van 'De Krijgsman'. En wederom richt de vaderlandse aandacht zich op het gebeuren. Talloze belangengroeperingen weten ter stond wat er moet gebeuren. Was de wens tien jaar geleden: ver plaatsing van de fabriek, of sluiting, nu moeten de veiligheidsmaat regelen strakker aangetrokken worden. Gebleken is dat buiten het fabrieksterrein geen schade meer kan worden aangericht. Daarbin nen werken 250 mensen, verdeeld over grofweg 100 produktiege- bouwtjes. Kunnen de interne veiligheidseisen nog wel strenger worden gesteld? De Krijgsman staat nu 281 jaar in Muiden. Vóór die tijd waren er over het hele land verspreid enkele kruitmolens, waaronder een heel grote op de Overtoom, buiten de wallen van Amsterdam. Langza merhand kwam de uitdijende stad er op af en werd besloten ergens op een achterafje te gaan zitten. Mooi vlak bij het IJsselmeer, met goede aan- en afvoermogelijkheden. Maar ook Muiden werd ietsje groter. De opgetekende rampengeschiedenis vangt aan in 1883, toen bij een zware explosie dertien doden vielen. Muiden trilde voor het eerst op zijn grondvesten, de ravage was enorm. Dertien jaar later veron gelukten twee mensen en werd een deel van de fabriek verwoest. Deze eeuw vielen doden in de jaren '25, '47, '48, '49, '72 en 1983. den getroffen op basis vai moderner veihgheidsrapport, de zogenaamde risico-analyse. Op zo'n manier zou onderzocht moeten worden hoe groot de kans is op een calamiteit bij el ke mogelijke stap in het pro- duktieproces. Natuur en Mi lieu kreeg echter tot tweemaal toe nul op het request van de minister. Geen merkwaardige handelwijze van de bewindsman, moet technisch-directeur Vries van Muiden Chemie heb ben gedacht. ..Die risico-analy se hoeven wij niet toe te pas sen. want die hebben we al he lemaal uitgevoerd", zei hij vlak na de persconferentie eind vo rige week. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu betwij felt dat echter. Overigens een gedeelte van de aan c kruitfabriek verleende hinder wetvergunning geheim. Dit om boycot-acties te voorko men, zegt burgemeester Fer- man van Muidem Affectie x-fy- de Muidense kruitfabriek. De ravage zie foto - (foto ANP) Mr. J. U. R. A. de Graaff, alge meen directeur van de Konink lijke Nederlandse Springstof fen NV en Muiden-Chemie BV, stelt dat met name na de klap van 1972 veel mensen vonden dat het bedrijf gesloten moest worden. „Er is toen gesproken over een verhuizingsoperatie, maar die was veel te duur". De Zuidelijke Flevopolders en West-Duitsland werden toen als mogelijke lokaties ge noemd. Het kabinet-Den Uyl zag op te gen de hoge kosten en droeg bovendien de werkgelegen heid hoog in het vaandel. Er kwam een veiligheidsplan, dat gebaseerd was op de gedachte: Muiden mag geen schade meer oplopen door explosies bij De Krijgsman. Gevaarlijke gebou wen werden verplaatst naar de IJmeer-kant van het lommer rijke fabrieksterrein en werden zodanig herbouwd dat explo sies in de lucht of richting zee zouden vliegen. Rondom de 'kruitkamers' werden gevaren- cirkels getrokken, waarbinnen zich geen andere explosieve stoffen mochten bevinden. Hiermee konden eventuele kettingreacties worden voor komen. Toen in mei. van dit jaar drie mensen omkwamen in een mengafdeling, was dat cijfer matig gezien de grootst denk bare ramp en kon de directie vertellen dat het veiligheids systeem ondanks alles toch had gewerkt. Dit veiligheids plan van het kabinet Den Uyl kostte de overheid ongeveer tien miljoen, Muiden-Chemie bracht tussen de twee en drie miljoen in. Binnen twee jaar was het gehele plan uitge voerd. Toen bleef het tien jaar lang betrekkelijk rustig in Mui den. De glazenmaker had zijn werk volbracht, ontzette hui zen na de klap in 1972 werden rechtop gezet en tranen wer den weggepinkt. !n mei 1983 was het echter v/eer raak. Drie jonge mensen van Surinaamse afkomst werden gedood. Werd er toen van alle kanten om een uitgebreid on derzoek 'gevraagd'; nu, na de klap van 9 september, stonden bijvoorbeeld het CNV en de FNV voorop om spoedige rap portage over de oorzaak te 'ei sen'. De maat lijkt vol. Ook het gemeentebestuur van Muiden klom in de pen en eiste van de staatssecretaris opschorting van de kruitproduktie totdat het rapport van 30 mei binnen is en aanvullende veiligheids maatregelen zijn genomen. "Wel vielig?' Wethouder Siem Rozendaal van Muiden was vroeger werkne mer van de kruitfabriek en, zo als hij zelf zegt, ook pleitbezor ger van de fabriek. ..Muiden- Chemie is niets gevaarlijker dan een heleboel andere be drijven. En toch heb ik de moed een beetje opgegeven. Je gaat je afvragen: is dit wel vei lig te maken?" Niettemin staat hij vierkant ach ter de brief aan de regering met het verzoek snel met de rap porten voor de dag te komen. ..Dat is goed voor de mensen die in de kruitfabriek werken". De brief is ongeveer alles wat het gemeentebestuur kan uit richten. Opleggen is er niet bij, want als de regering niet aan de hinderwetvergunning van Muiden-Chemie gaat sleutelen, dan is er niemand die kan voorkomen dat de fabriek de produktie hervat. Directeur De Graaff: ..Een dag stilliggen kost handenvol geld. De vakbonden zijn wel heel optimistisch als ze zeggen dat de onderzoeken van TNO bin nen een paar weken zijn afge rond. Daar gaan maanden van proeven nemen mee heen". Zijns inziens zou een produk- tiestaking voor zo'n periode fi nancieel gezien de pest voor het bedrijf worden. Begin deze week verwachtte De Graaff dat de produktie alweer langzaam op gang zou zijn gebracht. Het research- en kantoorpersoneel is al aan de slag en de 'kruitma- kers' spreken dezer dagen met onder meer technisch direc teur W. de Vries over'de werk hervatting. Volgens De Graaff krijgen zij ook ruimschoots de mogelijkheid hun hart te luch ten naar aanleiding van het jongste ongeval. De Graaff: „Werkgelegenheid is een belangrijk ding voor ons allemaal. Het is ook niet ge makkelijk te vervangen". Het risico dat zijn arbeidskrachten lopen, is zijns inziens 'aan vaardbaar'. ..Op zijn terrein is Muiden-Chemie een van de modernste en best beveiligde fabrieken ter wereld", aldus de bedrijfsleider van de fabriek, die zich inmiddels heeft gespe cialiseerd in het vervaardigen van kruit voor midden-kaliber- wapens, zoals lichte kanonnen. Vanwaar al die aandacht voor al die ongelukken bij de kruitfa briek? Overal heb je toch be drijfsongevallen? Wethouder Rozendaal: „Bij een kruitfa briek zijn ongelukken niet te voorkomen". In de loop der jaren vervallen bij na alle argumepten voor de stelling: de veiligheidsmaatre gelen van Muiden-Chemie deugen niet. Na 1972 werd door wethouder Rozendaal ge opperd. dat communicatie stoornissen tussen directie en buitenlandse werknemers oor zaak zouden kunnen zijn van het ongeluk destijds. Zijn toen malige fractiegenoot De Gaay- Fortman wees die suggestie echter van de hand. Nu is van communicatie-problemen geen sprake meer, vindt Ro zendaal. Momenteel is het de Utrechtse stichting Natuur en Milieu, die van mening is dat veiligheid bij Muiden-Chemie ver te zoe ken is. Volgens de stichting moeten de maatregelen wor- Terug naar Muiden sisch laborant bij de kruitfa briek wethouder Rozendaal. Hij kent het kruit, maar ook de gevoelens die in Muiden leve „Er is een affectie tussen Mui den en de kruitfabriek. Dat i onberedenaarbaar. Maar i voel het wel" In het algemeen reageerden de inwoners van het vestingstadje aan de mon ding van de Vecht eerst ge schokt en bezorgd. Die stem ming slaat dan snel om in gela tenheid, meent Rozendaal. De ontploffingen worden zijns inziens door Muiden ma. ook door de kruitfabriek a 'incidenten' opgevat. „Het een soort haat-liefdeverhou ding". Siem Rozendaal stamt af v degen kruitmakers. Rozen- daals vader werkte er veertig jaar en was in 1947 de enige ooggetuige van de munitie ontploffing, waarbij zestien do den vielen. „Na een maand ging hij gewoon weer aan het werk. Hij was niet overspan nen van het ongeluk op zich, maar van de hele tragedie omheen". Twee broers van de huidige wet houder hebben ook voor Mui den Chemie gewerkt. Los daar van, vindt Rozendaal, heeft de kruitfabriek door het optreden van met name de directeur De Vries en zijn voorganger Fre- richs veel goodwill gekweekt bij de bevolking. „Het is vooral de openheid die ze steeds weer tentoon spreidden en hun op komen voor hun werknemers, waardoor ze geweldig veel kre diet hebben gekregen". En: „Ze omzeilen geen enkele vraag". Intussen wacht ieder een op de nieuwe 'aanvullende maatregelen' voor de kruitfa briek. De oorzaak van de ramp in mei jl. wordt voorlopig ge houden op een geëscaleerde brand. Toen betrof het ont- steekkruit, dat hoog op de ge- varenlijst staat. Een klein beetje statische elektriciteit de buurt kan al fataal zijn. De aanleiding tot de doffe plof v 9 september is volgens de heer De Vries 'spontane brand'. Hier ging het om grover kruit, dat veel minder snel detoneert. DEN HAAG (GPD) - Ruim 100 Ne derlanders en een gelijk aantal Belgen hebben gereageerd op een advertentie van de Suri naamse ambassade in Neder land, waarin docenten voor de Universiteit van Suriname wer den gevraagd. Onder de Neder landse sollicitanten zijn er een twintigtal van Surinaamse af komst. Er zijn voor de universi teit 24 hoogleraren nodig. Dit zei gisteren drs. Ernie Brunings, voorzitter van de Stuurgroep die legerleider Bouterse begin dit jaar instelde om de vernieuwing van de Surinaamse universiteit inhoud te geveh. Volgens Brunings is een groot aan tal van de sollicitanten op dit mo ment werkloos of dreigt dat te worden. Hij zegt ook te hebben geconstateerd, dat de situatie in Suriname voor hen geen belem mering vormt om daar werk zaam te zijn. Een aantal van hen had zelfs gezegd weinig vertrou wen te hebben in de wijze waar op de Nederlandse media de toe stand in Suriname weergeven. Brunings maakte bekend dat de Universiteit van Suriname op 17 oktober door bevelhebber Bou terse plechtig zal worden hero pend. Op 8 december van het vo rig jaar werd de Surinaamse uni versiteit door de legerautoritei- door Ruud de Wit ten gesloten, na een bijna tweeja rig conflict tussen een Vernieu wingsbeweging en een grote groep behoudende docenten. Het conflict ging met name om de plaats van de universiteit in de Surinaamse samenleving. De Vernieuwingsbeweging wenste een nieuwe, meer democratische structuur voor de universiteit en aanpassing van de onderwijs- en onderzoekprogramma's aan de economische behoeften van het het land. Na de vakbondsacties van Cyriel Daal, die het bewind Bouterse deden wankelen en waarbij de universiteit een belangrijke rol speelde, sloot Bouterse de unver- siteit. Enige uren na deze sluiting vonden 15 Surinamers de dood, onder nog altijd onduidelijke omstandigheden. Tot de slacht offers behoorde o.m. de decaan van de sociaal-economische fa culteit, drs. Leckie. De Stuurgroep onder leiding van Brunings heeft het afgelopen half jaar gewerkt aan het ontwer pen van een nieuwe universitaire structuur en het opstellen van nieuwe onderwijs- en onderzoek programma's. De universiteit zal nog maar drie faculteiten bevat ten: een medische, een technolo gische en maatschappij-georiën teerde. Met uitzondering van de medische zal de opleiding vier jaar duren en opleiden tot het baccalaureaat. Specialistische opleidingen zullen in het buiten land moeten worden gevolgd. Brunings sprak als zijn mening uit dat de rond 200 Surinaamse stu denten die naar Nederland zijn gevlucht na de decembermoor den, niets te vrezen hebben en naar Suriname kunnen terugke ren om hun studie daar af te ma- WASHINGTON (AFP) De Sowjet-Unie is in de onderhandelingen in Genève teruggekomen van het laatste voorstel van Joeri Andropov om een aantal SS-20-raketten te "vernietigen" indien de Amerikanen af zien van de stationering van nieuwe raketten in west-Europa. Dat schreef de Washington Post gisteren. Volgens deze Amerikaans krant, die zich beroept op anonieme Ameri kaanse regeringsfunctionarissen, hebben de Sowjet-afgevaardigden in de Genecfse onderhandelingen over de Euroraketten (INF) te kennen gegeven dat Andropovs aanbod van eind augustus slechts de vernieti ging van de lancecrinrichtingen betrof en niet de SS-20-raketten zelf. Doordat de lanceerinstallatics voor de SS-20 herladen kunnen worden na een eerste raket te hebben afgeschoten, betekent het vernietigen van een aantal van die installaties niet zoveel zolang SS-20-raketten be schikbaar blijven. "Dit zou aan de Sowjets een belangrijk voordeel laten", zo verklaarden "Amerikaanse specialisten" tegenover de Post. Het bericht in de Washington Post is in tegenspraak met de uitlatingen van Sowjet-maarschalk Sergei Achromejev. Hij zei woensdag op een persenferentie in Moskou dat de vernietiging betrekking zal hebben op de "lanceerinstallatics, de raketten en onderdelen". Toen Andropov eind augustus aanbood een aantal SS-20's te vernietigen, kwam Washington met de reactie dat dit een "positief teken" kon zijn mits het aanbod werd bevestigd aan de onderhandeingstafel in Genève Volgens de door de Washington Post geciteerde bronnen is dat dus niet het geval. ADVERTENTIE Bij Shell bent u niet alleen aan het goede adres voor uitstekende benzine, maar ook voor allerlei andere arti kelen tegen lage prijzen. Tijdelijk kunt u er een anti-roestset kopen, voor slechts f 6,50 (vergelijkbare winkelwaarde f 13,-). De deelnemende stations herkent u aan het reklamemateriaal. Haast u want de voorraad is beperkt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17