Scylla mikt op hoge klassering c De Vries wil verder uitstel kernraketten Brief naar Reagan na stille tocht Zoetemelk steunt Swift Olaf Ludwig blijft leider Basketbaldames verslaan Spanje Docos in zware poule Voor belasting alleen steekproef naar rente VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 Sport LEIDEN - Met het oog op de zaterdag te Dronten te verrij den nationale wielerclub kampioenschappen lijken er voor Swift betere tijden aan gebroken. Reden daarvan vormt de komst van Joop Zoetemelk. Om uiteenlopende redenen is Zoetemelk, die steeds lid van Swift is gebleven, al geruime tijd niet meer in Dronten van de partij geweest. In het verleden wist de Leidse club deze, in de vorm van qen ploegentijdrit verreden, tra ditionele krachtmeting al viermaal te winnen. Dit mede dankzij de inbreng van Zoe temelk. De laatste jaren heb ben de Leidenaars echter met het tweede plan genoegen moeten nemen. Dankzij de bemiddeling van masseur Cock van Leeuwen, die deze zomer samen met Zoetemelk de criteria afreisde, is de voormalige Ripper uiteinde lijk bereid gevonden om dit jaar weer van de partij te zijn. De reis vanuit Frankrijk vormde geen bezwaar, daar "Jopie" zondag toch een cri terium in Twello dient te rij den. Zoetemelk lijkt ook op meer steun te kunnen rekenen dan voorgaande jaren het geval zou zijn gewest. Weliswaar komt Swift met een erg jonge ploeg voor de dag, maar de resultaten van met name Ri chard Ippel en Jan-Hendrik Lagerweij waren dit seizoen dermate goed, dat beide ju nioren ook op dit niveau al hun woordje moeten kunnen meespreken. Ippel dreigde vanwege een schorsing door de KNWU in eerste instantie niet te kunnen rijden, maar heeft het rijverbod via een hoger beroep vooralsnog on gedaan kunnen maken. De formatie van Swift bestaat verder uit de junioren Gert- Jan Zwaan en Roland Koorn- stra, terwijl amateur Paul Kooijman (de laatste tijd goed op dreef in de criteria) het zestal completeert. Het voorgaande betekent nog niet dat Swift aanspraak zou kunnen maken op een vijfde landstitel. Ook andere vereni gingen komen immers met hun professionals voor de dag, terwijl er ook clubs zijn die over een uitstekend korps aan amateurs kunnen be schikken. Meer dan een plaats om en nabij de eerste tien lijkt er vooralsnog niet in te zitten. Mogelijk dat Avanti met het zestal goede ama teurs die de club ter beschik king heeft staan nog iets ver der komt. De Alphenaren maakten in elk geval afgelo pen zondag tijdens het Zilve ren Molentoernooi een uitste kende generale repetitie. De Bollenstreek moet met ren ners als Martin Schalkers, Karei Teeuwen en Hans Steekers ook een eind kun nen komen. Het is echter de vraag of dit drietal voldoende steun van de anderen zal krij gen. LA CHAPELLE - De Oostduitser Olaf Ludwig ver dedigde in de Ronde van de Toekomst ook in de dubbele (berg)etappe van gisteren zijn leiderstrui met verve. Ondanks solowerk van Alexi Grewal en Leo Wellens bleef de top van het algemeen klassement ongewijzigd. Alexi Grewal onderstreepte met zijn zege in de ochtendrit nogmaals de kracht van het Ameri kaanse wielrennen. Deze onbekende amateur trad in de voetsporen van zijn landgenoot Boyer die eerder in deze Ronde een rit won. Grewal had lak aan de reputatie van de Oostduitse staatsama- teur Falk Boden. Samen met hem was hij uit het peloton ontsnapt. In de laatste beklimming naar La Chaplle fietste Grewal zijn medevluchter én het peloton finaal uit het wiel. In de middagrit over 92 kilometer was het de beurt aan de Belg Leo Wellens. Hij ontsnapte in de laat ste kilometers uit het groepje van zeven dat al vroeg op avontuur was gegaan. De Oostduitser Bernd Drogan, meegegaan als bewaker van Lud- wigs' trui, greep de tweede plaats, de Italiaan Dalla Rizza legde beslag op de derde plaats. Dro gan won eerder deze week ook al een etappe. Bert Wekema was met de tiende plaats de beste Nederlander gisteren. De amateur die zo knap op de voorgrond trad in de Vredeskoers heeft zijn zinnen gezet op een ritoverwinning. Maarten Du- crot daarentegen fietst voor het klassement. Hoe wel Ludwig hoogstwaarschijnlijk niet meer te achterhalen is kan Ducrot zijn derde positie nog verbeteren. Hij heeft slechts een minuut achter stand op de Fransman Chaurin. Nummer vier, de Tsjech Vavra, moest gisteren opgeven. LEIDEN Daar waar de Scylla-vrouwenbrigade door het wegvallen van kopvrouwe Stephine van Gennip en Marian van der Vliet danig aan kracht inboette en direct devalueerde van titelkandidaat tot potentiële degradant bleef de mannenhoofdmacht volkomen intact en dus opnieuw kandidaat voor een hoge klassering in de hoogste klasse van de vaderlandse tafeltenniscompetitie die morgen weer een aanvang neemt. Twee klassen lager zijn Docos en Sjaardema in dezelfde klasse ingedeeld, dus liggen twee spannende en altijd emotierijke streekduels in het verschiet. De afgelopen jaren vormden de Scylla-vrouwen een kwalitatief zo sterke eenheid dat de concur rentie bij voorbaat genoopt werd het moede hoofd in de schoot te Inter-regionaal HuugvEs 2- Rozet 2- Datarex Snoekie Ceverbo Lugdunum 1_2 v.d. Plas 1_2 RotSt. 2-2 FC Lisse 2-«2 FC Grovo TOPSCORERS Frans van der Laan (FC Lisse) 3, Ger Hoofdklasse Glasbergen Ju Singel TOPSCORERS Hans van Leeuwen (UVS) 6, Marcel van der Blom (Glasbergen) 5, Jan van der Reyden (Ju) 5, Peter Ruygrok (Menken) leggen. Van sukses was men aan de Catharijnestraat altijd verze kerd. Vorig jaar deden de man menstelling (Lingen, Vlieg, Swier en Meyer) ook een stevige duit in het sukseszakje door via veroverde herfsttitel tot de (ruim verloren) play-off wed strijd tegen De Veluwe te reiken. Maar dat mannensukses liet zich niet vooraf programmeren en viel in de categorie 'toevalstref fers'. Dit seizoen liggen de zaken precies eender. Natuurlijk heeft lands kampioen De Veluwe danig aan kracht ingeboet nu de jongste en sterkste Van-Spanje-telg, Henk, zijn heil in de Engelse competitie is gaan zoeken, maar daarmee is Scylla nog niet sowieso titelkan didaat nummer één geworden. Er zijn in de nationale herentop zo'n tien, twaalf spelers volko men aan elkaar gewaagd van wie er aan de Catharij nestraat vier rondlopen. Niemand van dat naar N.T.T.B.-maatstaven geme ten vrij onaantastbare groepje paart genoeg talent aan een vol doende instelling en begeleiding. Het sprongetje naar wat meer per fectie in de eenvoudige zaken wordt al jaren door niemand ge maakt. Gevolg de ene week strui kelt die over zijn 'zwakker' pun ten, de volgende week een ander. Oftewel Scylla laat een flitsend resultaat tegen Club A zomaar volgen door een deceptie tegen Club B. Twee methoden zijn er om aan deze gang van zaken te ontsnappen. Je kunt door een goede teamgeest proberen op de dagen dat het minder gaat toch een positief resultaat te boeken (die vechtlust leverde Scylla vo rig jaar de herfsttitel op), of je traint zo hard en gericht dat je kwalitatief boven het veld uit gaat springen. Dat laatste is de grote wens van Scylla-trainer Theo Bakker, om een of twee van zijn pupillen naar dat niveau toe te tillen. Om dat proces te starten was de voor bereiding dit jaar al intensiever en ook tijdens de competitie moet bijv. het continue aanpas sen van de oefenschema's door het bestuderen van videobeel den tot een vergroting van de perfectie leiden. Morgen maakt Scylla een begin aan het proces om haar traditionele harde wed strijdmentaliteit te gaan paren aan systematisch verhogen van het spelpeil, waardoor er aan de Catharij nestraat dit seizoen mis schien toch weer wat te vieren valt. BONN - CDA-fractieleider De Vries overweegt de regering voor te stellen een beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisra ketten langer op te houden dan tot juni volgend jaar. „Mijn in druk is, dat er nog wat ruimte zit in het tijdschema van de voorbe reidingen voor de plaatsing", zei De Vries gisteren in Bonn. Hij is daar als lid van de parlementaire delegatie die na Washington nu de Westduitse hoofdstad bezoekt om over kernwapens te praten. Minister De Ruiter (defensie, ook CDA) heeft eerder in de Tweede Kamer verklaard dat uiterlijk in de zomer van 1984 de aanbeste ding moet beginnen van de bouwwerkzaamheden voor de plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht. Als dat werk een maal is aanbesteed, valt het vol gens De Ruiter moeilijk meer vol te houden dat Nederland nog steeds een voorbehoud heeft te gen de plaatsing van de wapens op ons grondgebied. Daarom heeft de minister het par lement beloofd, dat uiterlijk in juni 1984 een principiële beslis sing over de plaatsing in ons land aan de orde zal komen. CDA- fractieleider De Vries speelt nu met de gedachte om die termijn nog wat uit te stellen. In dat ge val zou het Nederlandse voorbe houd tegen de plaatsing van de wapens langer kunnen functio neren als druk op de ketel voor Washington om ernst te maken met de onderhandelingen in Ge- nève. Volgens De Vries zou een eventu eel Nederlands uitstel te rechtvaardigen zijn, omdat in de cember de plaatsing van de eer ste van de 572 nieuwe wapens begint in West-Duitsland, Enge land en Italië. De Russen zullen dan voldoende overtuigd zijn van de ernst van de NAVO met de plaatsingsdreiging en met concessies komen aan de onder handelingstafel. Mocht er serieus worden gedacht aan het combineren van de on derhandelingen over de kernwa pens voor de middellange-af- stand met die over de lange-af- standsraketten, om ook de Fran se en Britse arsenalen in de ge sprekken te kunnen betrekken, dan zou een Nederlands uitstel door Chiel Evers van de beslissing de onderhan delaars wat lucht kunnen geven. In dat geval kan De Vries zich voorstellen dat hij op zulk uitstel zal aandringen. Nu doet hij dat nog niet, benadrukte hij donder-N dag. WD-fractieleider Nijpels wilde in Bonn nog niet ingaan op de ge dachte van zijn CD A-collega. Nij pels wil eerst het debat afwach ten dat ongetwijfeld in december in de Tweede Kamer wordt ge houden, als de NAVO besluit de eerste nieuwe wapens in West- Europa neer te zetten. Nijpels wil dat Nederland volledig in de pas loopt met de NAVO en zo snel mogelijk tot plaatsing beslist. Daarbij koppelt hij de plaat singsbeslissing onverbrekelijk aan een besluit om bestaande kerntaken af te stoten, zoals het CDA graag wil. In Bonn pleitte de leider van de li berale FDP-fractie in de Bonds dag, Mischnick, tegenover de Nederlandse kamerleden voor steun aan een eventuele Duitse plaatsing van de kernraketten in december. Hij vroeg om zoveel mogelijk instemming en navol ging van andere NAVO-landen, om te vermijden dat alleen Duitsland de nieuwe wapens krijgt. Het pleidooi van de FDP- leider komt neer op het verzoek om in december in de NAVO geen uitzonderingspositie in te DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) is niet be reid om de steekproef naar het opgeven van ontvangen rente voor de inkomstenbelasting uit te breiden. De PvdA-er Kombrink probeerde gisteren in een vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor financiën te vergeefs het on derzoek ook gericht te krijgen op de herkomst van de „hoofdsom", dus waar het geld vandaan komt waarover de verkregen rente niet is opgegeven. Voorts zouden vermogens belegd in aandelen of effecten niet kun nen worden nagegaan. Ten slotte is het aantal mensen dat onder de vermogensbelasting valt te gering (5 tot 10 procent van alle belastingplichtigen) om bij een steekproef van slechts 3000 men- Heren naar Amer ika MISKOLC (ANP) Het Nederlands dames-basketbal team heeft de middengroep gehaald van het Europees kampioenschap in Hongarije. Na drie nederlagen won nen de speelsters eerst met 55-54 van Roemenië. Gisteren lieten zij die zege volgen door een even benauwde zege op Spanje: 53-52. Theo Bakker: harder en gerichter trainen. (Fol Docos Het heeft er alle schijn van dat er voor Sjaardema dit seizoen ook weer sukses weggelegd is. Friso Reitsma en Herman van der Broek bleken eind vorig seizoen al uitgegroeid tot volwaardige tweede divisie-spelers, maar toen kon er door het ontbreken van een sterke derde main niet aan promotie gedacht worden. Deze zomer echter bleek de Delf tenaar Joop van der Borg bereid over te stappen naar de Oegst- geester formatie en deze Van der Borg is wanneer hij zich de ki lootjes van het lijf weet te hou den zelfs een begenadigd eerste- divisie-speler. Docos zal het in dezelfde poule moeilijk hebben zich te handhaven. Ed van der Berg speelt alleen tegen Avanti 2, Odion 2 en Seine mee en daar mee zijn precies de teams ge noemd die de pupillen van Ed Fallaux onder zich proberen te houden. Als Van der Berg niet aantreedt speelt Docos met Den Elzen, Engelbert en Jaegers in de basis. In noodgevallen kan Ed Fallaux nog als pinchhitter inge zet worden. van Scylla spelen de tweede divisie, maar of dat na de eerste helft nog zo is moet betwijfeld worden, want Rob van der Zeeuw speelt in principe niet en vervanger Erik Noest is alle goede wil ten spijt een beperkt vervanger. Rob Regeer en Frits Kantebeen mo gen blij zijn dat Rob van der Zeeuw zich bereid verklaard heeft in belangrijke degradatie duels toch aan te treden. Streekgenoot Avanti gaat door het wegvallen van Bottine Vriese- koop (ziekte van Pfeiffer) een zware tijd tegemoet. Als Vriese- koop niet snel herstelt, degra deert de hoofdmacht zeker, het geen voor Rob de Groot en Rob Turk die deze zomer erg hard trainden bepaald sneu is. De in vallers zullen wel niet uit team twee komen, want het jeugdige drietal Gerard Bakker jr., Steen bergen en Kamphuis zal het al moeilijk genoeg krijgen om zich in de poule van Sjaardema en Docos te handhaven. Verder won Polen met 97-85 van Roemenië. Nederland eindigde daardoor in Miskolc op de vierde plaats. Bij de kruisingswedstrij den, die dit weekeinde in Boeda pest plaatsvinden zal Nederland samen met Polen en Italië, Tsje- choslowakije of West-Duitsland strijden om de vijfde plaats. De wetenschap, dat een overwin ning op Spanje zoiets betekende als een laatste kans, drukte zwaar op de Nederlandse speel sters. Er werd weinig bewogen in het veld, de organisatie bij het opzetten van een aanval was ge brekkig. In de verdediging werd lange tijd niet ingezien dat de forward Cecilia Garcia en de guard Anna Junyer veel te goed op schot waren om niet te wor den geschaduwd. In de eerste helft maakte het tweetal twintig punten. Bij rust leidde Spanje dan ook met 34-31. Bij Nederland nam Gerda de Rid der het meest initiatief, zij toon de ook durf bij schotpogingen. Zij bracht Nederland halverwege de tweede helft met twee treffers voor het eerst op voorsprong. Met nog een halve minuut te spe len was de stand 53-52 en had Ne derland balbezit. Mecky Steen- metz raakte de bal echter kwijt. Spanje ondernam nog twee schotpogingen, maar slaagde niet. De Nederlandse basketbalploeg zal in de tweede en derde week van november een tournee ma ken naar de Verenigde Staten. Plannen voor een serie wedstrij den in Amerika stonden reeds lang op het programma in het ka der van de voorbereiding op het voor-Olympische kwalificatie toernooi dat Nederland in juni in Frankrijk moet spelen. De Nederlandse Basketbal Bond heeft van de zusterorganisatie ABAUSA de bevestiging ontvan gen dat in de voorgestelde perio de in ieder geval een viertal wed strijden kan worden gespeeld te gen collegeploegen als West-Vir- gini, Vanderbildt en Kentucky. Volgens Jan Loorbach, voorzitter van de topsportliga, zijn vier wedstrijden tegen dergelijke te genstanders al voldoende om de reis te maken, maar hij heeft bo vendien de toezegging gekregen dat hard gewerkt wordt aan vol tooiing van het programma dat uit een achttal wedstrijden zou moeten bestaan. De Nederlandse clubs, die aanvankelijk niet op recht enthousiast waren voor de ze uitbraak in het seizoen, heb ben zich akkoord verklaard met de reis. Opnieuw zege voor Liberty r de Verenigde Staten het bezit van de America-cup verde digt, heeft ook de tweede race te gen de Australische uitdager Au stralia II gewonnen. De totale se rie bestaat uit zeven wedstrijden. sen een betrouwbaar beeld te kunnen opleveren. Bij de binnenkort te houden steek proef selecteert de belasting dienst samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek 3000 namen van belastingbetalers. Daarna worden van hen bij de banken en de PTT-gelddiensten de saldi- en rentegegevens van alle op die namen gestelde reke ningen opgevraagd, zij het uit sluitend over het jaar 1981. Vervolgens worden die gegevens vergeleken met de aangiftebiljet ten voor de inkomstenbelasting over datzelfde jaar, om vast te kunnen stellen of alle verkregen rente ook eerlijk is opgegeven. Een vijfde van de te controleren namen zal bestaan uit mensen die geen inkomstenbelasting be talen maar alleen loonbelasting. Namens driehonderd christen vrouwen is gisteren via de am bassade in Den Haag een brief naar president Reagan gestuurd, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over de sys tematische verdwijning van mensen in Zuid- en Midden- Amerika, speciaal de massale verdwijningen in Guatemala, die het gevolg zijn van expedities van het leger. De vrouwen na men deel aan een van de stille tochten die regelmatig in Den Haag worden gehouden om het onrecht en geweld in dit deel van de wereld aan de kaak te stellen. "Via de federatie van verenigingen van familieleden van verdwenen personen in geheel Zuid- en Mid den-Amerika weten wij, dat al leen al in het laatste jaar tiendui zenden mensen zijn gedood of verdwenen, in meerderheid In dianen", schrijven de "De interventiepolitiek van de Amerikaanse regering in Mid- den- Amerika en de steun aan het bewind in Guatemala bieden geen enkele oplossing voor deze onmenselijke situatie, maar ver ergeren die alleen". "Wij willen u onze verontwaardi ging en bezorgdheid hierover meedelen, en vragen u deze poli tiek ten aanzien van Midden- Amerika te stoppen en pogingen van de Contadora-groep om tot een politieke oplossing te komen met alle middelen te steunen". De christenvrouwen vragen presi dent Reagan ook, te luisteren naar het pleidooi van vijf Midde- namerikaanse bisschoppen. Die willen een eerlijke en openbare dialoog tussen de verschillende groeperingen en terugtrekking van buitenlandse machten uit dit gebied. De brief aan de Amerikaanse pre sident besluit met een verwijzing naar psalm 72, waar staat, dat het bloed van de armen kostbaar is in de ogen van God. Baha'i onwettig De Nederlandse Baha'i-gemeen- schap heeft zich tot de Neder landse regering en het parlement gericht met een roep om hulp voor de bedreigde geloofsgeno ten in Iran. Volgens de nationale geestelijke raad van de Baha'is in Nederland zijn alle Baha'i-be- stuursorganen in Iran onwettig verklaard. De procureur-gene raal in Teheran heeft verklaard, dat deze mensen alleen nog een strikt persoonlijke geloofsover tuiging mogen hebben, maar dat elke uiting daarvan voortaan een strafbaar feit is. De nationale geestelijke raad van de Baha'is in Iran en de meer dan 500 plaatselijke besturen hebben zich inmiddels ontbonden, dit om te voorkomen dat ze van staatsondermijnende activiteiten worden beschuldigd. (Het Baha'i-geloof is in 1844 in het toenmalige Perzië ontstaan. Het beschouwt alle grondleggers van de verschillende godsdiensten als afgezanten van dezelfde God. De godsdiensten zijn schakels in een proces van goddelijke, op voeding van de mensheid. Aan hangers van dit geloof vindt men in 144 landen). Bezuinigingen De tien provinciale kerkvergade ringen van de Nederlandse Her vormde Kerk zijn ontevreden over de manier waarop deze kerk landelijk wil bezuinigen. Zij vra gen de synode, haar voornemens te herzien. Het provinciale werk zou erdoor worden getroffen en ontmanteld. plannen gekend. Voordat de sy node met haar voorstellen A z» i kwam, had het hele landelijke Algekeura apparaat van de kerk grondig moeten worden doorgelicht. Ds. J. Catsburg te Garderen, vroeger te Katwijk aan Zee, is 25 jaar predikant. Volgende week woensdag. 21 september, om 2 uur wordt in de hervormde kerk aldaar een jubileumdienst ge houden. Ds. D. Postma (hervormd) te Nieuw-Weerdinge (Dr.) gaat met pensioen. Op zondag 2 oktober neem hij afscheid. Van 1946 tot 1955 werkte hij in Zoeterwoude, met een onderbreking van twee jaar, toen hij was 'uitgeleend' aan een protestantse kerk in Indone- De provincies hebben vooral be zwaar tegen het voornemen om naast de taken van beheer ook bestuurlijke zaken naar de re gio's over te brengen. Daardoor zou de rol van de provinciale bu reaus worden beperkt tot alleen maar toerusting van de gemeen te. De provincies zijn vóór versterking van de taak en verantwoordelijk heid van de provinciale kerkver gaderingen. Zij hebben er de or ganen voor. Als bezuinigingen nodig zijn, moet over de hele li nie worden bezuinigd. Zij geven in overweging, elke provincie een eigen budget te geven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Blokzijl I. Kandel Heemse, te Onstwedde G. C. de Jong Mid- delharnis; aangenomen naar Renswoude U. W. van Slooten Hagestein. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Vlaardingen R. Kok Damwoude Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Berkenwoude, in com binatie met dovenzorg, D. Hak kenberg Lisse. Bisschop Gijsen van Roermond heeft laten weten, onoverkome lijke bezwaren te hebben tegen het 'werkboek voor catechese en liturgie' van het Hoger Cateche tisch Instituut. Het is, volgens hem, in strijd met de kerkleer. Hij heeft alle dekens van zijn bis dom gewaarschuwd voor de in houd van dit boek. Gijsens afkeuring betreft vooral de teksten over het doopsel. Die verlagen naar zijn oordeel het doopsel tot een 'louter maat schappelijk en werelds gebeu ren'. Wie de inhoud van dit boek tóch onderschrijft, kan zich niet meer 'katholiek' noemen, zo meent de bisschop. Het aantal vrouwelijke dominee in de Evangelische Kerk van Duitsland heeft zich in de afgelo pen twintig jaar verviervoudigd. Er zijn er nu ruim 1300. De Raad van Kerken van Nami bië (Zuidwest-Afrika) wil geen subsidie uit het Namibié-fonds van de Evangelische Kerk van Rijnland (West-Duitsland), om dat dit aparte fonds een verzwak king zou kunnen betekenen van het anti-racismefonds van de We reldraad van Kerken. De Nami- bische raad zal het geld alleen aannemen als het loopt via het Wereldraad-fonds.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15