I LD jrrl' haal je niet in één duel "Net of ik opnieuw naar school ga".. Post rond met Vander aerden U KIM ER IEDERE MAAND OPREKENEN. OO Anderson ook in nieuwe ploeg Yvan Hermans uit afdeling naar amateurtop Record Hingsen scherper Cruijff: Feyenoordbeetje bij beetje de goede kant v> VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 AMSTELVEEN (GPD) Post heeft voor zijn lerploeg Panasonic een monde ling akkoord bereikt met de Au straliër Phil Anderson en de Bel gen Eric Vanderaerden, Walter Planckaert en Guy Nulens. Eer der kwam Post tot overeenstem ming met Eddy Planckaert, Ste ven Rooks en Bert Wekema. Van de zeven nieuwelingen heeft tot op heden alleen de van de amateurs overgekomen Bert We kema een contract getekend. Met Eddy Planckaert was Peter Post in de Tour de France-tijd al zover dat diens handtekening zeker ge zet zal worden en dat geldt ook voor zijn broer Walter, met wie de Amstelveense ploegleider de zer dagen rondkwam. Ook Phil Anderson heeft toegezegd dat hij zijn komst schriftelijk gaat be vestigen. „Maar", aldus Peter Post, „voor ik over hem en andere nieuwelin gen uitspraken doe, wil ik eerst die handtekening hebben. Met Knetemann heb ik nu geleerd dat ik voorzichtig moet zijn met mondelinge afspraken. Dat geldt ook de komst van Steven Rooks. Er moeten nog wat plooien wor den gladgestreken". Peter Probleem Post en Belgisch nieuwe wieler- hoop Eric Vanderaerden zijn het volledig eens, maar er speelt nog een juridisch probleem. Vande raerden: „Toen ik dit seizoen bij de beroepsrenners begon werd mij door de sportcommissie van de Belgische Wieier Bond ver teld dat neo-profs verplicht zijn een tweejarig contract te teke nen. Nu ik na één seizoen wil ver anderen ben ik de reglementen eens goed gaan nalezen, maar daar staat niets over in. Daarom vind ik dat mijn huidige contract vernietigd moet worden, zodat ik bij Peter Post kan tekenen. Vol gende week dinsdag heb ik daar over een onderhoud met de voor zitter van de Belgische Wieier Bond". Krijgt Eric Vanderaerden zijn zin, dan is Post rond met zijn forma tie. Die bestaat dan uit de volgen de renners: Lubberding, Win nen, De Rooy, Veldscholten, Oosterbosch, Lammers, De Keu- lenaer (allen uit de huidige Ra- leigh-ploeg) en de nieuwkomers Wekema, Rooks, Anderson, Van deraerden, Eddy en Walter Planckaert en Guy Nulens. KATWIJK Yvan Hermans, wiens naam tot voor dit voetbaljaar onverbrekelijk klitte aan die van het Katwijkse KRV, heeft met succes de spoedcursus Noordwijks voltooid. Twee maanden nadat hij definitief de kolossale overstap uit het afdelingswereldje naar de amateurtopper Noordwijk maakte, is Hermans het taaltje meester. Breedsprakig is de nieuwe leerling vooralsnog niet, maar dat is géén der pupillen van 'leraar' John Eelman. de dug-out mag zitten, wat z ADVERTENTIE LEIDSCH DAGBLAD StS/lll220' DARMSTADT (DPA) - Het wereldrecord tienkamp, dat de West duitser Jürgen Hingsen op 4 en 5 juni in Bernhausen vestigde, is nog scherper gesteld. De prestatie van Hingsen leverde hem 8779 punten op in plaats van 8777 punten. Nauwkeurig onder zoek door de Westduitse atletiekbond van de finishfoto's van de loopnummers 110 meter horden, 400 en 1500 meter wees uit, dat Hingsen in eerste instantie enigszins benadeeld was. Ook de Westduitser Siegfried Wentz, die bij de wedstrijd derde werd, kreeg er punten bij. Zijn totaal kwam op 8718 punten. Gelijk zijn klasgenoten Van Hens- bergen, Bakker en al die andere jeugdigen, stelt Hermans zich bescheiden op. Want niemand moet de indruk krijgen dat Yvan Hermans het wel eens eventjes zal gaan maken in Noordwijk. "Ik wil voorop stellen dat ik geen basisspeler ben, maar gewoon één van de zestien. Door een blessure van Klaas Vink ben ik in het eerste gerold. Da's meege nomen en ik vind het prachtig dat ik in de basis sta, maar ik zal wel zien hoe lang het duurt. Klaas is herstellende. Hij heeft klasse en speelde goed in de oe fenwedstrijden, dus..". De vier keer dat Yvan Hermans in de hoofdmacht mocht komen opdraven, waren al meer dan waarop hij afgelopen zomer op durfde hopen. "Je kent dat wel. Lig je lekker aan het strand te dagdromen. Toen dacht ik: als ik alleen al in de dug-out mag zit ten, wat zou dat mooi zijn. Ik had er geen idee van hoe het bij Noodwijk zou zijn, 't is toch vier, vijf klassen verschil met KRV. Ik verwachtte gewoon lange tijd in het tweede te moeten spelen, maar het is allemaal veel sneller gegaan. Ik wil me daar echter niet gek door laten maken en niet teveel op de voorgrond tre den. Ik ben er nog maar pas. En ik heb het gevoel dat nog niet te verdienen". Topscorer Dat maakt zijn uitverkiezing in de kampioensformatie er slechts opvallender door. "Ik kan beter, dan wat ik tot nu toe heb laten zien", gelooft de 25-jarige com puter-programmeur bij een se- mi-overheidsinstelling. Vorige winter, toen hij het besluit nam KRV werkelijk te zullen gaan verlaten, dacht de veelvoudig topscorer van de zondagse Rijn- Landskampioen Ajax kan zondag in het belangrijke competitie duel tegen Feyenoord niet be schikken over aanvoerder Dick Schoenaker. De middenvelder werd gisteren door de tucht- commissie van de KNVB we gens zijn derde gele kaart voor vier duels geschorst. Schoena ker kreeg bovendien een boete opgelegd van 600 gulden. ROTTERDAM - Verkleed als Feyenoorder zal ras-Ajacied Johan Cruijff zondag in het Olympisch Stadion alles in het werk stellen 'zijn' club het beentje te lichten. Het ver schijnsel mag dan net zo bizar, zeg maar onwezenlijk aandoen als het kwalijke sneeuw baleffect dat super-Feyenoorder Wim Jansen destijds in de Kuip veroorzaakte door zijn kortstondige vrijage met Ajax, feit is dat Cruijff in het 'verkeerde shirt' zijn bijdrage gaat leveren aan de topper. Niet gehinderd door sentimenten plegen voetballers uit de betaal de sector doorgaans net zo mak kelijk van clubs te wisselen als oliesjeiks van vrouwen. Maar toch, de switch van Cruijff naar Feyenoord laat zich moeilijk ver enigen met die in profvoetbal kringen als normaal aanvaarde trek van vereniging naar vereni ging. Was Cruijff immers niet hét synoniem voor Ajax, ondanks zijn jarenlange verblijf bij Barce lona en later bij de Washington Diplomats? Enigszins cryptisch laat de 36-jari- ge voetbalvedette doorscheme ren dat ook voor hem de strijd tegen Ajax een vreemde gewaar wording zal zijn. Overdreven ge steld is het zoiets als een num mertje spookrijden in de kille be- tonkolos van stadiondirecteur Otto Roffel, al hoedt Cruijff zich zoals altijd voor gebruik van al te opgefokte termen. „Maar", laat- ie zich toch ontvallen, „als ik straks met die wedstrijd bezig ben, is het maar beter niet stil te staan bij wat er in de afgelopen maanden allemaal is gebeurd". Om financiële redenen, maar ook om motieven van persoonlijke aard zegde Ajax-voorzitter Ton Harmsen Cruijff eind vorig sei zoen de wacht aan. „Het is alle maal genoegzaam bekend, het is niet uit vrije wil geweest dat ik bij Ajax ben vertrokken", bena drukt hij nog maar eens. Bij dat bondige commentaar op zijn veelbesproken "gedwongen" verhuizing naar Feyenoord wenst Cruijff het te laten. „Als ik al emoties mocht hebben, houd ik die voor mezelf'. 'Jopie Slim' Meer dan ooit verlegen om een pu bliekstrekker wist uitgerekend dé rivaal van 'zijn' club hem te paaien voor een eenjarig contract op recettebasis. Hij kruipt on middellijk in de rol van 'Jopie Slim', zodra er wordt gevraagd hoe de verdeelsleutel wordt ge hanteerd. „Dat interesseert me niet zo", zegt hij dan, anderen (schoonvader Cor -Coster en zaakwaarnemer Hans Muller) hebben dat contract voor hem geregeld. Voetstoots mag even wel worden aangenomen dat Cruijff en Feyenoord op fifty fif ty-basis de winst delen, die wordt geboekt bij een bezoek van meer dan 22.000 toeschou wers. In Rotterdam werd de komst van de 'vijand in eigen persoon' gere serveerd begroet, hier en daar af wijzend. Maar als zo vaak in zijn met vele successen geplaveide loopbaan ging het spitsroedenlo- pen voor een hem niet gezind pu bliek Cruijff goed af. Als geen an der heeft de eens als 'Verlosser', 'Nummer 14', en 'JC' betitelde voetballer de beste voetbalwerk stukken steeds onder druk we ten te vervaardigen. Zelfs vak S heeft-ie voor zich weten te win nen, hoon heeft ook binnen de door Gerard van Putten harde supporterskern plaatsge maakt voor applaus. „We zijn niet ontevreden", meldt Cruijff opmerkelijk monter, „de respons is vrij groot. Los daarvan moet je als professional geloven in wat je doet en dat is Feye noord helpen op een hoger plan te brengen. Dat is het uitgangs punt. Het bestaansrecht van de club was in het geding. Vorig sei zoen pakte Feyenoord veel pun ten, maar het publiek kwam niet in groten getale op het voetbal af. Je hebt dan geen andere keuze dan het doen van concessies ten opzichte van dat publiek, dat kennelijk toch meer wil dan al leen maar die punten. De club moet verder, dus speelt Feye noord nu aanvallender. Daar kan je dan een keer mee verliezen, maar nogmaals, een andere keu ze is er eenvoudig niet". Thuis In de Kuip voelt-ie zich thuis, be weert de van Ajax naar Feye noord overgelopen Cruijff, hij laat niet na mee te delen dat het met de spelersgroep "enorm" klikt. „Met het bestuur", zegt hij schertsend, „heb ik nog geen moeilijkheden gehad. Goed, ik ben hier nog maar kort, maar ik moet zeggen dat ik zelfs begrip ontmoet. Het valt dus niet tegen, al kan het zeker op het voetbal- Onder de roos somt hij dan op wat er naar zijn inzicht zoal schort aan het zich omscholende Feye noord. Het ideaalbeeld dat zowel hem als trainer Libregts voor ogen staat, is volgens Cruijff nog lang niet bereikt. „Je hebt te ma ken met een club die kampt met problemen. Die moeten opgelost worden en ik moet zeggen dat het beetje bij beetje de goede kant opgaat. Maar er lopen nog te veel jongens rond die in goede doen negentig procent scoren om dan vervolgens terug te zak ken naar tien, zodra ze een zwak ke dag hebben. Die verhouding moet 90-70 worden". "Langere adem" Het mag opvallend heten dat Jo han Cruijff Feyenoord in weer wil van de door hem geplaatste kanttekeningen "een langere adem" toedicht dan het tech nisch toch beter geschoolde Ajax. Stoelt dat verwachtingspa troon op rancune of gaat ook in dit speciale geval het aloude spreekwoord 'wiens brood men eet, wiens woord men spreekt' op? „Nee", luidt het antwoord van Cruijff, „er zit bij Feyenoord domweg meer routine. Als ik toch zie dat het Nederlandse voetbal nergens meer bij hoort, dan maak ik me met het oog op de toekomst zorgen om de vraag wie al die jonge talentvolle Aja- cieden routine bij moet brengen in het veld". Misschien, dat Ajax zondag al het unieke inzicht, de impact, de er varing ook van de in Feyenoord- kleren gestoken ras-Ajacied no de zal missen. De 'man van de wedstrijd' haalt gespeeld onver schillig zijn schouders op, hij geeft voor dat het zijn probleem eigenlijk niet meer is. „Feye noord moet de top halen", klinkt het uit zijn mond toch wat onwe zenlijk, „daar gaat het om. Dat doel kan niet in die ene wedstrijd worden bereikt, daar doe je een heel i watje doet en dat is helpen Feyenoord op e ADVERTENTIE Vaste Termijn Deposito met maandrente. Vanaf f 25.000,-. 5 jaar vasi. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan f 25.000,- van uw spaargeld 5 jaar vast. Dan zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Wilt u een looptijd van 1 of 3 jaar en/of een inleg tussen f10.000,- en f25.000,-, dan gelden andere rentepercentages. Migp BA All/ it er ppns nvpr bii een NMR kantoor Praat er eens over bij een NMB kantoor. b&b Rente per 14 september. DE NMB DENKT MET U MEE. door Gerard Haverkamp vogels zijn overschrijvingsfor mulier bij SJC in te leveren, bang dat de stap naar Noordwijk, Rijnsburgse- of Quick Boys te groot zou zijn. "Toen ik in de A-jeugd zat, wilde ik al weg bij KRV. Op zo'n leeftijd raak je echter al gauw onder de indruk als het bestuur naar je toekomt voor een gesprek. Ze hadden plannen met het eerste, ze zouden kampioen worden, en zovoort. Zij kregen ook gelijk. Het tweede jaar dat ik bij de se nioren speelde, promoveerden we uit de afdeling. Dat team zou ook nu nog in de vierde klasse mee kunnen draaien. Dat was een vriendengroep, we kenden elkaar van jongs af aan. Toen pie kerde ik er niet meer over om weg te gaan. Maar dat verwater de, de één ging trouwen, de an der had geen zin meer. Het eerste jaar in de vierde klasse ging het nog wel en eindigden we in de middenmoot. In het tweede jaar raakten spelers geblesseerd. Daar kwamen nog wat schorsin gen bij, en toen ging het mis". Fanatisme Na een nieuw afdelingsjaar ('81-'82) kondigde Yvan Hermans plotse ling aan de Kooltuin te zullen verlaten. Weer draaide hij echter dat besluit terug, "omdat ik een paar goede vrienden tegen me in het harnas zou jagen. En voor Thijs Balkhoven wilde ik nog wel een jaar blijven. In dat jaar had ik van hem meer geleerd, dan van alle andere trainers ooit tevoren. Je kon merken dat hij zelf hoger had gevoetbald. Dat ik nu bij Noordwijk van Eelman de zelfde dingen hoor, bewijst hoe goed hij is. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen bij hem weg te gaan. Ik hoopte maar op wat meer fanatisme bij de andere spelers. Ik ben bloedfanatiek, Balkhoven is dat ook. Maar van de rest van de groep vonden de meesten dat zij hun tijd hadden gehad. Op de training zag je maar een man of zeven, acht uit het eerste. En van het tweede kwa men er heel erg weinig. Er trad geen verbetering in. Na een maand of twee wist ik dat het echt m'n laatste jaar bij KRV was, of we nu kampioen zouden worden of niet". "Nu denk ik weieens: was ik maar eerder weggegaan. Ik heb een paar jaar stil gestaan in mijn ont wikkeling. In deze korte tijd heb ik bij Noordwijk zoveel geleerd, 't is net alsof je opnieuw naar school gaat. De eerste drie wed strijden speelde ik in het tweede, met al die oud-eerste-spelers. Ik heb m'n ogen en oren wijd open gehouden, van die jongens kon ik alleen maar leren". Mentaliteit Zijn keus voor de afdelingskam pioen uit het vorige seizoen is weloverwogen. "Jan Vieveen (elftalleider Noordwijk, red) hoorde dat ik weg wilde bij KRV. Hij vond datik het best kon pro beren bij Noordwijk, maar kon me natuurlijk niets beloven. H: wilde ook niet dat ik een over haaste beslissing zou nemen. De Noordwijkse mentaliteit staat mij echter wel aan. Die is niet zo stug als in Katwijk". "Bij Noordwijk zijn het vrijbui ters", oordeelt Hermans. "Posi tieve gasten. Ik heb het prima naar m'n zin. De eerste keer dat ik in het eerste speelde, de twee de helft tegen RCH, was ik ver krampt. Ik wilde geen modderfi guur slaan. Wat gebeurde er? Ik trok de eerste bal ver achter, maar iedereen bleef positief'. "En andersom, toen ik zaterdag scoorde tegen Huizen dacht ik niet ineens blij dat ik voorlopig wel in het eerste zou staan. Het was een mooie opsteker, maar ik vecht voor de zege van de ploeg, niet speciaal voor een vaste plaats. Bij KRV maakte ik ook nooit misbruik van mijn positie. Je wist dat ze niet om je heen konden, maar dat is geen reden om de kantjes er van af te lopen". Instelling De angst voor het grote werk, waartoe zeker morgenmiddag het karwei tegen Rijnsburgse Boys behoort, is echter geweken. Een aar uur voor aanvang zal Hermans horen of hij opnieuw zijn steentje bij mag dragen "Aan het einde van het vorige seizoen ben ik bij Quick Boys- Rijnsburgse Boys geweest. Toen dacht ik bij mezelf hoe leuk het zou zijn om zoiets binnen de lij nen mee te mogen maken. Twee punten tegen Nunspeet zijn ech ter van evenveel waarde. De en tourage maakt zo'n wedstrijd leuk. Aan mijn instelling veran dert dat niets. Die is hetzelfde als vorig seizoen bij KRV-VNA".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13