In EG meer voorstanders kernenergie Israël: hoelang zal Shamir het kunnen volhouden? Libanon wijst Syrisch compromis van de hand contact lenzen... Britse SDP bindt strijd aan met districtenstelsel Nederland steunt regering Sihanouk j- Aeroflot slaat terug Japanse en Amerikaanse marine oefenen samen "In '67 bijna oorlog VS en Sowjet-Unie" DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 Buitenland LONDEN - De Sociaal Democrati sche Partij (SDP) gaat de strijd aanbinden tegen het Britse ver kiezingssysteem. dat is geba seerd op het districtenstelsel. De gewezen leider van de SDP, Roy Jenkins, kondigde dat gisteren aan op de laatste dag van het jaarcongres van zijn partij in Sal- ford. Jenkins noemde de geldende prak tijk, waarbij degene die in een kiesdistrict de meeste stemmen vergaart, gekozen wordt terwijl alle andere uitgebrachte stem men van nul en generlei waarde zijn, een „farce en een loterij" waaraan hoognodig een eind moet komen. De SDP heeft alle reden om bitter te zijn over het verkiezingssys teem in Engeland. Bij de laatste algemene verkiezingen haalde deze partij, samen met de Libera le Alliantiepartner, landelijk ge- zien bijna een kwart van het aan tal stemmen, maar slechts 23 van de 650 Lagerhuiszetels. In zijn slotrede zei Jenkins dat on der leiding van de SDP de ko mende maanden een groot scheepse campagne voor een rechtvaardiger verkiezingsstel sel zal worden gehouden. Het is de bedoeling dat een en ander uiteindelijk tot een petitie zal lei den die premier mevrouw That cher zal worden aangeboden. door Henk Dam de nieuwe partijleider David Owen. Hij slaagde er zondag, aan het begin van de jaarvergade ring, in om de bij de basis van de partij steeds luider opklinkende roep om een fusie met de Libera le partij te doen verstommen. Hij gaf in een aantal belangwek kende redevoeringen ook de richting aan die de SDP-ers de komende maanden en jaren zul len inslaan. Owen profileerde zijn partij duidelijk als een mid denpartij die een harde politiek terwille van een gezonde econo mie wil voeren (zoals Thatcher), maar daarbij de ar men en behoeftigen niet wil ver geten (wat bij de Labour-partij centraal staat). Bij een persconferentie bevestigde hij gisteren nog eens, dat zijn partij economisch gesproken rechts staat (alles ten dienste van een gezond bedrijfsleven), maar dat dit streven in evenwicht wordt gehouden door vérgaande voorstellen tot belastinghervor ming die de onderlaag van de maatschappij ten goede moeten komen. Owen gaf als zijn eigen conclusie aan, dat het congres van de afge lopen vier dagen de SDP minder academisch heeft gemaakt, dich ter bij de kiezer heeft gebracht. „Ik denk dat we duidelijker zijn geworden voor veel mensen en dat we nu zekerder van onze zaak zijn", zo zei hij. BRUSSEL - Het gebruik van kernenergie krijgt groeiende steun onder de Nederlandse bevolking. In 1982 zei 34 procent van de ondervraagde Nederlanders nucleaire energie „de moeite waard te vinden", in 1978 was dat nog slechts 28 procent. Dit blijkt uit een gisteren in Brussel gepresenteerd onderzoek van de Europese Commissie naar de Europese publieke opinie over energievraag stukken. De tegenstanders van kernenergie in Nederland zijn overigens nog steeds in de meerderheid, maar die neemt toch af van 54 procent in 1978 tot 48 procent in 1982. In de Europese Gemeenschap als geheel houden voor- en tegen standers elkaar redelijk in even wicht: 38 procent van de onder vraagden in Europa is vóór nu cleaire energie, 37 procent is te- door Ferry Mingelen gen. Van de 200 miljoen Euro peanen zijn er globaal dus 75 mil joen vóór en 75 miljoen tegen, terwijl de rest het niet weet of het niets kan schelen. Behalve in Nederland, wordt ook in Frankrijk (51 procent) en West-Duitsland (37 procent) groeiende steun voor nucleaire energie geconstateerd. In alle an dere lidstaten van de Europese Gemeenschap verliest deze vorm MOSKOU (Reuter/UPI) - De Russische staatsluchtvaart maatschappij Aeroflot wei gert vliegtickets te accepte ren die door Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zijn uitgegeven. Tickets van andere westerse maatschappijen zullen wèl worden aanvaard. Een zegs man van de Amerikaanse am bassade in Moskou zei dat de maatregel ongetwijfeld een vergeldingsactie is op de door president Reagan .aan gekondigde sancties tegen Aeroflot. Een Amerikaan die zich met vrouw en kind en voorzien van Amerikaanse tickets op het Moskousc vliegveld Sje- remetevo meldde, werd giste ren de toegang tot een vlucht naar Zurich geweigerd. Hij zag zich genoodzaakt 1200 dollar (3600 gulden) neer te tellen voor nieuwe tickets van Aeroflot. Vertegenwoordigers van Wes terse luchtvaartmaatschapij- en in Moskou zeiden dat Ae roflot niet werkelijk wordt getroffen door de boycotactie en dat zij zelfs extra geld ver dient met aanvullende char tervluchten naar Oost-Euro pa, vanwaar de getroffen rei zigers naar hun oorspronke lijke bestemming verder kunnen vliegen. van energie aanhang. De groot ste tegenstand is te vinden in Griekenland (50 procent), Lu xemburg en Denemarken (beide 49 procent), landen overigens die zelf geen kernenergie opwekken. De onderzoekers baseren hierop de stelling dat de tegenstand te gen kernenergie groter is naar mate men er minder direct mee te maken heeft en er dus minder gewend aan kan raken. De tegen standers vrezen overigens niet zozeer een,ongeluk in een atoom centrale, maar wel het probleem van de nucleaire afvalstoffen, die voor zeer lange tijd bewaard zul len moeten worden, met alle risi co's van dien. Nucleaire energie wordt overigens door heel Europa heen pas als vierde mogelijkheid genoemd om het energievraagstuk op te lossen. Nummer één staat daar bij de ontwikkeling van alterna tieve energie uit bijvoorbeeld zonnewarmte, de eb- en vloedbe wegingen of afval. Er bestaan echter tussen de ver schillende Europese lidstaten grote verschillen van mening on der de bevolking over de vraag of er nu of in de toekomst een ener giecrisis zal uitbreken. Bezorgd zijn de mensen vooral in Italië (91 procent), Frankrijk (76 pro cent) en Duitsland (60 procent). In Luxemburg (43 procent), En geland (42 procent) en als koplo per Nederland (slechts 33 pro cent) maakt men zich daarover veel minder bezorgd. Volgens de onderzoekers is er een direct verband tussen een hoog energieverbruik per land en per inwoner en de aandrang om de energiecrisis maar onder tafel te praten. In het onderzoek wordt echter niet gewezen op de aan wezigheid van grote natuurlijke energiebronnen zoals het aard gas in Nederland of de Noordzee- olie voor Engeland, die de be vreesdheid voor de crisis uiter aard wat kleiner maakt. De relatie energiecrisis-energiever- bruik wordt in het onderzoek aardig geillustreerd met een overzicht van de mate waarin particuliere huishoudens per land over elektrische apparatuur beschikken. Na Luxemburg staat Nederland daarbij aan kop, gevolgd door Duitsland, Dene marken en Engeland. Het gaat daarbij dan om het bezit van wasmachines, telefoons, centrale verwarming, geisers, auto's, enz. Met auto's en afwasmachines scoort ons land overigens iets minder dan de meeste andere landen. In Griekenland heeft men het minste aantal luxe goe deren. Het onderzoek werd in de maan den maart tot mei 1982 onder 9700 Europese burgers gehou den. In Nederland ondervroeg het onderzoeksbureau NIPO 1028 i i rustig moment in de door (Foto ANP/UPII BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - Li banon heeft een Syrisch compro mis-voorstel afgewezen om tot een staakt-het-vuren te komen, zo bleek uit de woorden van de Libanese minister van buiten landse zaken, Elie Salem, die gis teravond werd geïnterviewd voor de televisie. De bewinds man herhaalde dat Libanon niet zal ingaan op de Syrische eis dat het Libanese leger zich terug trekt uit de bergen ten oosten van Beiroet. Ook een Syrisch compromis-voorstel om niet het leger maar de binnenlandse vei ligheidstroepen, een politie macht die losstaat van het leger, te stationeren is voor de Libane se regering onaanvaardbaar, al dus Salem. "Wij kunnen niet akkoord gaan met iets dat inbreuk maakt op de Libanese soevereiniteit en de vrijheid van handelen", zo zei de minister. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde eerder op de dag dat er in Damascus een voorstel werd besproken dat bevredigend zou kunnen zijn voor alle partij en. Washington hoopt op snelle aanvaarding van het voorliggen de voorstel, zo liet woordvoerder Romberg weten. Het Witte Huis riep alle betrokken partijen op het voorstel aan te nemen. De Amerikaanse bemiddelaar in het Midden-Oosten, Robert McFarlane, vloog gisteren van Damascus naar Beiroet. In Syrië voerde hij besprekingen met mi nister Chaddam van buitenland se zaken. Direct na zijn aan- TOKIO (DPA) - Japan en de Verenigde Staten zullen eind sep tember grootscheepse marine-oefeningen beginnen in de wate ren rond Japan. Het ministerie van defensie in Tokio deelde gisteren mee dat daartoe in april reeds overeenstemming was bereikt. Maar na het incident met het Zuidkoreaanse vliegtuig dat op 1 september door Russische piloten werd neergehaald, krijgen de manoeuvres ook een demonstratief karakter van poli- tiek-militaire aard tegenover de Sowjet-Unie. Aan de grootste marine-oefeningen die beide landen sedert vijf jaar houden, zullen volgens genoemd ministerie tussen 25 sep tember en 5 oktober ca 150 oorlogsschepen, 170 vliegtuigen en 30.000 man van de Japanse marine deelnemen. Van Amerikaan se zijde worden zeker tien schepen, twee onderzeeboten en een nog niet bekend aantal vliegtuigen van de in de Stille Oceaan opererende Amerikaanse zevende vloot verwacht. Binnen het raam van het nieuwe verdedigingsplan dat Washing ton en Tokio gezamenlijk opstelden, moet een blokkade van de doorvaartwegen naar de Japanse Zee en de verdediging van de zeevaartwegen in een omtrek van 1.600 km van de Japanse kust naar het zuidoosten en zuidwesten beproefd worden. komst in de Libanese hoofdstad ging hij naar president Gemayel. Syrië beschuldigde de Verenigde Staten ervan hun betrokkenheid bij het conflict in Libanon op te voeren en waarschuwde ervoor dat Libanon "niet ver afligt van de Sowjet-Unie". Salem verde digde de Amerikaanse rol in zijn land en zei dat de VS de enige overgebleven keus zijn voor Li banon dat is ingeklemd tussen Israël en Syrië. "Het is onmoge lijk uit het moeras te komen, waar wij in terecht zijn gekomen, tenzij een grootmacht zich aan onze zijde schaart", aldus de be windsman. "Wij weten dat als wij samenwerken met Israël, Syrië Libanon nooit zal verlaten. Als wij meegaan met het Syrische beleid tegen Israël, dan zal Israël zijn troepen nooit uit Zuid-Liba- non terugtrekken". Libanon wil niet dat de internatio nale vredesmacht verwikkeld raakt in gevechten met Syrië, zo verklaarde Salem. Daarmee rea geerde hij op de Amerikaanse dreiging geweld te gebruiken om aanvallen op de vredestroepen af te slaan. Waarnemers menen dat de kans op een directe confronta tie tussen Syrië en de Verenigde Staten aanzienlijk is toegenomen doordat de mariniers onlangs teostemming kregen zich indien nodig met luchtaanvallen en be schietingen vanaf de Amerikaan se oorlogsschepen te bescher men. Syrië steunt de Druzische en linkse strijders, die vechten tegen het geregelde Libanese le ger en de falangisten. Salem ver klaarde dat Libanon niet wil dat leden van de vredesmacht ge weld gebruiken tegen Syrië. De bewindsman stelde dat de VS geen grote aantallen militairen hoeven te sturen om Libanon te bevrijden, maar wel kunnen hel pen op het politieke en diploma tieke vlak. „Het voordeel van Shamir is dat we niet eeuwig aan hem vast zitten". Dat was een van de overwegingen van de Israëli sche Cheroetpartij om Shamir en niet zijn rivaal Levi als op volger van Begin te kiezen. Shamir is er binnen korte tijd in geslaagd de grondslag te leg gen voor een nieuw kabinet dat op de oude basis verder gaat. Helemaal gerust kan hij nog niet gaan slapen, want on danks de handtekeningen die de coalitiepartners gezet heb ben, blijven zij ook nog met de Arbeiderspartij praten en er zijn zelfs enkelingen die op nieuw willen onderhandelen als Shamir formeel met de for matie belast wordt. Die formele formatieopdracht laat nog op zich wachten, want premier Begin heeft nog steeds niet officieel zijn ontslag inge diend. De afspraak was dat hij daarmee zou wachten totdat de formatie rond was. Maar nu het zover is, is er geen reden meer tot uitstel. Vice-premier Levi zei gisteravond op de Israëli sche televisie dat Begin zich niet goed voelt en dat hij bin nen enkele dagen de tocht naar de presidentiële ambtswoning zal ondernemen - een afstand van 5 minuten lopen van Be gins ambtswoning. door Jaap van Wesel Shamir zal dus waarschijnlijk binnen enkele weken op de zelfde voet als Begin verder gaan met dezelfde ploeg. De vraag is: hoe lang? Hij heeft bij geen van de coalitiepartners het prestige van Begin en dat hield de vorige regering bijeen. De verwachting is dan ook dat een regering-Shamir geen lang leven beschoren is. Binnen het Likoedblok voelt de liberale vleugel zich onbehagelijk en vier leden hebben hun steun aan het kabinet afhankelijk ge steld van de vorming van een Jitzhak Shamir. nationaal kabinet met daarin de Arbeiderspartij. De Tamipartij, een van de kleine religieuze coalitiepartners, was al voordat Begin zijn aftreden aankondigde van plan uit de regering te stappen, maar heeft nu zonder veel enthousiasme weer zijn handtekening gezet, hoewel zij wat de economische en sociale politiek aangaat bot sen met de liberalen. De reli gieuze partijen willen de gele genheid aangrijpen om in ver sneld tempo controversiële re ligieuze wetgeving er door te drukken. Dat zijn allemaal za ken die Begin met zijn prestige kon bezweren, maar van Sha mir wordt niet verwacht dat hij eenzelfde overredingskracht heeft. Dan is er tenslotte de stemming binnen Shamirs eigen Cheroet partij. Hij heeft Levi verslagen, maar er zijn behalve Levi meer kapers op de kust, die Shamir slechts als een overgangspre mier zien. Dat zijn in hoofd zaak oud-minister van defensie Sharon en diens opvolger Arens. Sharon is op het mo ment te controversieel en bleef daarom buiten de race. Arens is geen Knessetlid en kon daar om geen kandidaat-premier zijn. Net als in Engeland moet de premier tevens lid van het parlement zijn. Dat ligt echter anders bij nieuwe verkiezin gen. Dan is er geen enkele garantie dat Shamirs leider schap onaangetast blijft. Sharon heeft nu al wat schoten voor de boeg afgegeven door Arens van verraad aan de Liba nese christenen te beschuldi gen en hij is er de man niet naar om met opoffering van ei gen ambities de eenheid van de partij te bewaren. Israël zal dus geen sterke rege ring krijgen, al is Shamir per soonlijk een man van graniet. Israël staat voor enorme eco nomische problemen, inflatie, een groeiende staatsschuld en de problemen in Libanon sta pelen zich op. Zowel binnen als guiten de coalitie zijn de meningen over al die proble men verdeeld. Met de kleine parlementaire meerderheid die Shamir krijgt - 62 of 64 van de 120 Knessethleden - hoeven er maar enkelen uit de boot te vallen om Shamir ten val te brengen. WASHINGTON (Reuter) - Tijdens het Midden-Oostenconflict van 1967 balanceerden de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op het randje van de oorlog en in 1961 ontplofte er bijna een kernbom in de VS toen een bommenwerper neerstortte. Deze onthullingen deed gisteren Robert McNamara. in die periode minister van defensie in Washington. McNamara sprak op een persconferentie naar aanleiding van een nieuw artikel van zijn hand in het toonaangevende Amerikaanse tijdschrift "Foreign Affairs". De strekking van dit artikel is dat "kernwapens geen enkel militair doel dienen". "We waren verdomd dichtbij een oorlog in juni 1967", aldus McNamara zich herinnerend hoe hij op een morgen arriveerde bij het Pentagon om daar te woren verteld dat Moskou de zogenaamde "rode lijn" met Was hington voor het eerst had gebruikt. Sowjet-premier Alexei Kosygin wilde onmiddellijk met president Lyndon Johnson spreken, eraan toe voegend dat Moskou zeer ontsteld was dat Washington een vliegdek- schip liet rondvaren in de Middellandse Zee dichtbij het oorlogstoneel in het Midden-Oosten. Volgens McNamara werd Johnson op het Witte Huis gewekt om Kosygin terug te bellen. "De boodschap van Kosygin was erg hard - als jullie oorlog willen, kunnen jullie die krijgen", aldus de oud-minister. McNamara sprak verder over een voorval in de regeringsperiode van Kennedy, waarbij een Amerikaanse bommenwerper met kernwapens aan boord neerstortte en een van de bommen bijna ontplofte. "Het ontstekingsmechanisme moet zes a zeven fasen doorlopen wil er een ontploffing volgen, maar de bommenwerper stortte neer en het mecha nisme doorliep er zes of zeven". ADVERTENTIE Spaarbrieven en Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen niet alleen voor een hoog rendement op uw spaargeld, de NMB kan ze wanneer u maar wilt voor u verkopen via de beurs. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u van die vrijheid, ga dan snel praten met de NMB. NMB BANK DE NMB DENKT MET U MEE. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering zal in oktober tij dens de algemene vergadering van de Verenigde Naties de aan spraken van de coalitieregering onder leiding van prins Noro dom Sihanouk op de Cambod jaanse zetel steunen. De coalitieregering bestaat uit de Rode Khmer van Kieu Sampan, de Moulinaka van Sihanouk zelf en het nationale bevrijdingsfront van het Cambodjaanse volk dat geleid wordt door Son Sann. De toezegging van de regering kwam gisteren, aan de voor avond van het bezoek van prins Sihanouk aan Nederland. Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd zal morgen worden ontvangen door minister van buitenlandse zaken Van den Broek en zal ook een ontmoeting hebben met leden van de com missie buitenlandse zaken van de Tweede Kamer Van bevoegde zijde wordt verno men dat de Nederlandse rege ring zich in de VN aal verzetten tegen pogingen van Moskou en Hanoi om de zetel te laten bezet ten door het bewind van Heng Samrin. De regering heeft ook vorig jaar de aanspraken van de coalitierege ring op de VN-zetel gesteund. Zij is van mening dat de coalitiere gering onder leiding van Siha nouk op het ogenblik de enige is die uitzicht biedt op een normali- ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 Heemstede Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9