Ijshal gaat weer open Buurten blijven zich tegen opslag gifgrond verzetten Brug in verlengde Rijnstroomstraat Dullebrug is er een tijdje niet In gashouders aan Koningstraat Voortbestaan lijkt voorlopig verzekerd Folkmuziek- kroegentocht LEIDEN - De halve brug op neven staande foto is niet bedoeld om Leidenaars er in te laten lopen. Het is de Dullebrug over de Oude Rijn die 'eventjes' moet plaats maken voor de stadsvernieu wing. De gemeente is vorige week begonnen met de onttakeling van de houten noodbrug. Aanslui tend daarop wordt een begin ge maakt met de vernieuwing van de kademuren aan de Oude Rijn. De herstelwerkzaamheden ma ken het noodzakelijk dat de han dige verbinding tussen Nieuw- straat en Haarlemmerstraat tij delijk wordt opgeheven. De bedoeling is dat het noodbrug- getje na herstel van de walkan ten weer op dezelfde plek terug komt maar in iets plattere vorm. De brug zal daardoor 'begaan baarder' worden. De voetgan gersbrug sluit aan op de wandel route (het Van der Sterrepad) langs de Burcht. Via de Dulle- bakkersteeg staat deze route in verbinding met de Haarlemmer straat. De gemeenteraad moet er nog een beslissing over nemen of de hou ten noodbrug ter zijner tijd wordt vervangen door een defini tieve brug. Verwacht wordt dat deze beslissing nog wel enige voe ten in de aarde zal hebben. In het verleden zijn nogal wat bezwa ren gerezen tegen tegen de brug- verbinding omdat die ontsierend en overbodig zou zijn. Het ont werp voor een definitieve verbin ding is echter al klaar. Mient Jan Faber (IKV) (Foto: GPD) Fietstocht tegen kruisraketten LEIDEN - Wie wil 'trappen tegen de kruisraketten' kan dit zater dag fietsend doen. Voor de vier de achtereenvolgende maal orga niseren samenwerkende vredes- geroepen uit de regio Bollen streek, een fietstocht. Hiermee wordt de vredesweek 1983 ge opend. Na afloop van de demon stratieve tocht vindt er een mani festatie in Katwijk plaats, waar o.a. Mient-Jan Faber namens het IKV zal spreken. Vier routes, vanuit Hillegom, Noord wijkerhout. Katwijk en Hazerswoude voeren naar Lei den. In het Van der Werfpark zal er een pauze wordt ingelast. Om één uur vertrekt de stoet weer richting Katwijk. Leidenaren, die de behoefte voelen mee te trappen, kunnen dan aansluiten. Om twee uur begint in het gebouw Tripodia aan het Hoornseplein in Katwijk de manifestatie, met als motto 'Kernwapens en zeggen schap'. Naast Faber zal ook Mgr. Ernst, bisschop van Breda en voorzitter van Pax Christi Neder land, het woord voeren. Rianne van Schreven zal haar zegje doen namens het samnewerkingsver- band Stop de N-bom/Stop de Kernwapenwedloop. Leiden De Dullebrug. half afgebroken. Als de walkanten zijn vernieuwd, komt de brug LEIDEN - De bewoners van Lei den Noord en Groenoord zullen zich niet neerleggen bij de plan nen van het Energiebedrijf Rijn land om sterk verontreinigde grond op te slaan in een gashou der midden in de woonwijk. Dat werd gisteravond duidelijk tij dens een zeer druk bezocht buurtbijeenkomst in buurthuis Groenoord. "Wanneer onze be zwaarschriften tegen het afgeven van een hinderwetvergunning falen, zullen we verdere actie on dernemen". Inmiddels zijn al bijna 150 be zwaarschriften verzameld. Daar naast gaan de buurtbewoners brieven sturen aan de inspecteur van volksgezondheid en de pro- LEIDEN - Schaatsminnend Leiden en omstreken kan de smalle ijzers uit het vet halen. Aanstaande zater dag om twee uur zwaaien de deuren van de' IJshal aan de Vondellaan open voor een nieuw schaats seizoen. Op maandag 26 september beginnen de verschillende verenigin gen hun seizoen met een drie uur durende spekta- kulaire demonstratie van short-track, schoonrijden, kunstrijden, ijshockey en curling. De beheerder van de voormalige Menken IJshal, Piet Beers, ver wacht binnenkort een 'financial lease-contract' met de eigenaar van de hal, de Westland Utrecht Hypotheekbank, af te sluiten. Dit is ëen soort pachtovereen komst waarbij de bank juridisch eigenaar blijft en Beers econo misch eigenaar wordt. Hoewel er nog geen handtekenin gen zijn gezet, is het voortbe staan van de hal als ijsbaan voor lopig verzekerd De regionale schaatssportvereni gingen hebben daardoor opge lucht adem kunnen halen. In de wetenschap dat zij hun leden ze ker de eerstkomende vijfjaar een ijsvloer kunnen bieden, hebben de bestuurders goede hoop dat IJshockey Zo zag vice-voorzitter C.L. Den Haan van de ijshockey-vereni- ging Leiden Lions het aantal le den door de onzekere toekomst van de ijshal teruglopen tot 65. Den Haan verwacht dat de Lions in het komende seizoen weer tot een vereniging met ongeveer honderd actieve leden uit groeien. "Ons uitgangspunt voor dit sei zoen is om het aantal leden in de jeugdsector weer op peil te bren gen en met die jongens gezellig sport te bedrijven", aldus Den Haan, die daar aan toevoegt dat ook meisjes welkom zijn bij The Lions maar dat de mogelijkhe den om in competitieverband ijs hockey te bedrijven voor meisjes minimaal zijn. Op de woendagen 21 en 28 septem ber organiseert Leiden Lions een gratis training voor kinderen van vier tot negen jaar (van 16.45 uur tot 17.30 uur). Op de donderda gen 22 en 29 september zijn er gratis trainingen voor de leef tijdsgroep tien tot zestien (van 16.45 uur tot 17.45 uur). Sticks en helmen worden door de club ter beschikking gesteld. Kunstrijden Penningmeester P.H. Bavelaar van de kunstrijvereniging Rijnland heeft eveens goede hoop dat het tot tachtig leden ingeschrompel- de bestand van haar club weer zal gaan groeien. In het komende seizoen wil Rijn land extra aandacht gaan beste den aan het kunstrijden voor vijf- tot zevenjarigen. Rijnland heeft in de nationale toprijdster Sophie Verlaan een trainster van formaat. Op zaterdagen worden van 8.45 uur tot 10.15 uur van 16.45 uur tot 18.15 uur en van 18.30 tot 20.00 uur worden jeugdtrainingen ge geven in de recreatieve sector voor diploma's A tot en met E van de KNSB. Hardrijden De Stichting Schaatscentrum Lei den, die in het nabije verleden veelvuldig actie heeft gevoerd voor behoud van de IJshal aan de Vondellaan, kan haar aan dacht nu met een gerust hart ver leggen. In plaats van actievoeren kan de Stichting zich toeleggen op het organiseren van activitei- ten. Zo gaat het Schaatscentrum, waar in de regionale hardrijclubs met in totaal zo'n achthonderd leden zijn verenigd, het komend sei zoen een trainersopleiding ver zorgen die volgens voorzitter H.M. Zaalberg uniek is voor Ne derland. Met behulp van onder andere video-apparatuur zullen leden van het zogenaamde trai nerscontact van de KNSB een opleiding geven die begint op 22 september. Curling De liefhebbers van curling kunnen in het weekeinde van 23 tot en met 25 september hun hart opha len. Want dat wordt in de IJshal Leiden door de nationale teams van maar liefst 21 landen op de 'Windmill-cup' gestreden. Volgens ijhal-beheerder Piet Beers heeft hij daarmee het grootste curling-toernooi ter wereld in huis gehaald. Beers is er overigens nu al van overtuigd dat het komende ijs seizoen een groot succes gaat worden. "Dat kan ik opmaken uit de reacties van verenigingen en recreanten. Ik hoop dat de ge meente Leiden nu in elk geval wat meer medewerking zal verle nen dan ze tot nu toe heeft ge daan. Ik verwacht alleen al aan schaatsers in verenigingsver band het komende siezoen 50.000 actieve bezoekers te trek ken. Tegen een dergelijke bezet ting kan volgens mij geen sport hal op. Dan moet de gemeente er toch onderhand van overtuigd raken dat Leiden een ijshal ver dient. Als ze dat op het stadhuis eindelijk eens gaan beseffen, dan hoop ik dat er te praten valt over een voorstel van mijn kant om voortaan de erfpachtlast te kop pelen aan het bedrijfsresultaat". vincie. Mocht de gemeente Lei den daarna toch een hinderwet vergunning verlenen aan het EBR, dan zullen de bewoners in beroep gaan bij de Raad van Sta te. Vorige maand werd bekend dat het terrein van de voormalige gasfa briek aan de Langegracht sterk verontreinigd is. Omdat het EBR op het terrein wil beginnen met de bouw van een gasturbine, heeft het bedrijf een vergunning gevraagd om de grond zelf af te mogen graven en op te slaan in een gashouder aan de Konings traat. De grond zou daar vijf jaar opgeslagen blijven, in afwach ting van een goede methode om het gif uit de grond te halen. De gemeente is van plan de hinder wetvergunning 14 oktober te ver lenen. Daartegen zijn de buurtbewoners nu in het geweer gekomen. De verontreinigde grónd bevat stof fen die kankerverwekkend en zeer giftig zijn, betogen zij in hun bezwaarschrift. Bovendien is er geen enkele duidelijkheid over de staat waarin de gashouder zich bevindt. Is die wel, water dicht en bestand tegen het dra gen van 10.000 ton grond? Tën- slotte zou er explosiegevaar kun nen ontstaan wanneer de opge- slagen grond gassen gaat vormen in de gashouder: een chemische tijdbom. De gashouder staat midden in een woonwijk op een afstand van slechts tientallen meters van woningen. Volgens Ferdi Hendriks, milieu deskundige van 'Nederland Gif- vrij', is het gewraakte terrein aan de Langegracht waarschijnlijk al dertig jaar sterk verontreinigd, "Van sommige stoffen zit dui zend keer zoveel in de grond als wettelijk toegstaan is. In het grondwater zit zelfs 16.000 maal zoveel benzeen dan normaal. Het is heel goed mogelijk dat het gif ook al in de Maresingel terecht is gekomen". Vuilverbranding Overigens zullen de buurtbewo ners ook in het geweer komen te gen de vuilverbranding die on langs een vergunning in het ka der van de afvalstoffenwet heeft aangevraagd. Ook de vuilver- brandig vormt een gevaar voor de buurtbewoners, zo wist Frans ter Beek van de wetenschaps winkel gisteravond te vertellen. Per uur komt er maar liefst 15 ki lo vliegas uit de schoorsteen, drie tot vijf ton per jaar. Ook dat is veel meer dan wettelijk toege staan en'zeer giftig voor mensen om in te ademen. Zoutzuur en dioxine zijn twee van de stoffen die uit de schoorsteen van de vuilverbranding worden ge loosd. Overigens is de Leidse vuilver branding dezer jaren aan ver nieuwing toe. "Dat de verbran ding gesloten wordt, kunnen wij nooit bereiken", aldus Frans ter Beek gisteravond. "Maar we kunnen wel proberen te voorko men dat er aan het eind van de jaren tachtig een nieuwe vuilver- branding wordt gebouwd op de zelfde plek. Zo'n gebouw hoort niet in een woonwijk". LEIDEN - Een auto boorde zich gistermi x bus. De buschauffeur had geen voorrang gegeven. De auto was beschadigd aan de LEIDEN - Er komt een fiets- en voetgangersbrug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Rijn stroomstraat. De geplande brug, die de naam Ad- miraalsbrug krijgt, houdt de ge moederen al geruime tijd bezig. Bewoners van het Utrechtse Jaagpad, watersporters en eige naren van scheepswerven en an dere bedrijven hebben in de af gelopen maanden heel wat be zwaren geuit tegen de komst van de ophaalbrug. Eigenaren van scheepswerven vreesden voor het voortbestaan van hun bedrijf door de geringe doorvaarthoogte van het bruggetje. Zij pleitten voor een doorvaarthoogte van 2.50 meter. Volgens de gemeente kon de brug niet hoger worden dan één meter vijftig, omdat de helling voor fietsers anders te steil zou wor den. Bovendien zou een hogere brug het uitzicht van omwonen den belemmeren. Over de brug- verbinding zijn de afgelopen maanden tal van informatiebij eenkomsten belegd, waarin steeds de belangen van het fiets- verkeer en die van watersporters en bedrijven tegenover elkaar, stonden. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en verkeer hakte gisteravond de knoop door. Er komt een brug in het verlengde van de Rijnstroomstraat van 2.50 meter hoog. De grootsmogelijke meerderheid in de commissie verklaarde dat dit de meest logi sche oplossing is. Alleen wethou der Waal verklaarde zich tegen deze oplossing. De brug met een doorvaarthoogte van 2.50 wordt ongeveer anderhalve ton duur der. Een probleem is ook dat de welstandscommissie het plan voor een hogere brug heeft afge wezen. Verwacht wordt dat de aanleg van de brug daarom nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. LEIDEN - Lag het aan het slechte weer of was het omdat er voetbal op de tv was. Mis schien moest zelfs de schuld bij de druk bezochte Leidato worden gezocht. Hoe dan ook de folk-kroegentocht leek dit jaar minder mensen het café in te lokken dan in '82. Dat was vooral merkbaar in de bus die volgens goed jazz-ge- bruik langs de kroegen reed. Gisteravond maar al te vaak letterlijk en figuurlijk voor nop. Zaterdag kan de folk-schade worden ingehaald als er in de Stadsgehoorzaal het negende Leidse folkfestival wordt ge houden. Tussen drie uur 's middags en twaalf uur 's nachts is er een keur aan ar tiesten te bewonderen. Op de foto de groep Borderline die het publiek in café Napoleon aan de Steenstraat vermaak te. Bloemen en fruit De Leidse Bond van Amateur- Tuinders houdt zaterdag de jaarlijkse bloemen- en fruit- dag. In samenwerking met alle aangesloten Leidse turnvereni gingen worden die dag bloe men en fruit bezorgd in bejaar dencentra, verpleeginrichtin gen en verzorgingstehuizen. Punk (1) De band Haemorrhoids treedt zaterdagmiddag in het Open Café van het Leids Vrijetijds- centrum, Breestraat 66, op. Een groep die volgens de orga nisatoren onvervalste punk brengt. "De band onderstreept het toenemende geweld niet, maar vertaalt het in eigentijdse gitaarscheurende nummers die in een paar luttele minuten afgerost worden". Het café is van twee tot vijf uur geopend. Punk (2) Zaterdag is er in het LVC een op treden van een punkband van het eerste uur: UK Subs. Deze in 1977 opgerichte band heeft inmiddels vijf elpees gemaakt. De zaal gaat om negen uur open. Tafeltennis (1) Tafeltennisvereniging Scylla houdt zaterdagochtend 'open huis' voor kinderen van 7 en 8 jaar. Deze kennismakingsoch tend, waarop onder andere een tafeltennisdemonstratie wordt gegeven, geldt als voorberei ding voor een trainingspro gramma voor de allerjongste leeftijdsgroep. Deze training staat onder leiding van de be kende tafeltennissters Sandra de Kruiff en Marian Kante been. De 'open-ochtend' be gint om tien uur in het clubge bouw van Scylla aan de Cath- rijnestraat 10 (zijstraat Kore- vaarstraat). Ouders zijn ook welkom. Tafeltennis (2) Tafeltennisvereniging Docos is weer begonnen met een ping- pong-ochtend voor vrouwen, elke dinsdag van half tien tot half twaalf in het clubgebouw aan de Groenesteeg 107 (in gang Kaarsemakersstraat). Vrijblijvend, zonder lid te zijn, kunnen vrouwen er tafelten nissen. Een deskundige is aan wezig om desgewenst tips te geven, ter verhoging van het spelpeil. Op herhaling Bij Ouders op Herhaling, dat tien jaar bestaat, gaan weer divèrse cursussen binnenkort begin nen. Op het programma staan: taalgroepen, om (beter) te leren lezen en schrijven; leer- en praatgroepen, om te praten over onderwerpen waarin de deelnemers interesse hebben: een schakelcursus met reke nen, taal, aardrijkskunde en geschiedenis (tevens wereldo riëntatie); Engels voor begin ners; typen; Nederlands voor buitenlanders. Verder z(jn er ook korte cursussen, van acht a tien weken: notuleren en ver gadertechnieken; spreekvaar digheid; taalvaardigheid; een praktische cursus voor het ma ken van clubbladen, school kranten e.d. Voor meer inlich tingen: Ouders op Herhaling, Herensingel 3, tel. 218118. De Ratel Het nieuwe seizoen van werkge meenschap De Ratel begint zondag met een openingsoch tend die in het teken staat van het 'weerzien'. Bovendien ver toont voorzitter Zirkzee vakan tiedia's met een toelichtend verhaal over 'Eiland Lange- land en Jutland - land van De nemarken'. Plaats van hande ling is de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Reggae In jongerencentrum Stats, Haar lemmerstraat 73, is vrijdag een reggae-avond, met muziek en video. De zaal gaat om negen uur open. Hengelsport HVT hield een viswedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 A. Mooy- man 23 stuks-3000 gram, 2 J. Geurts 20-4250, 3 C. 3chouten en K. van Kampen, resp. 22- 2600 en 11-3000, 5 P. de Kleijn 4-800; 6 J. Kok en F. Veltman, beide 3-500. Trimloop Atletiekvereniging Holland orga niseert zondag een trimloop in de Leidse Hout. De start is om elf uur op de atletiekbaan. Deelnemers kunnen zich een uur eerder inschrijven; zij heb ben de keuze uit verschillende afstanden, variërend van twee tot vijftien kilometer. Majorettes Speeltuinvereniging Zuiderkwartier organiseert za terdag een majorettencon- cours op het speelterrein aan de Anjelierstraat, nabij de Ko- ninginnelaan. Het is de achtste maal dat Zuiderkwartier dit doet, hoewel de vereniging zelf niet over een majorettenkorps beschikt. Er doen verscheide ne groepen mee, vooral afkom stig uit Leiden, maar ook uit Katwijk en Alkmaar. De korp sen stellen zich om half elf op; het concours begint om elf uur. In de pauze, van kwart over een tot twee uur treedt het kin derkoor de Waagzangertjes uit Alkmaar op. Dit koor was al verscheidene malen op radio en televisie te horen/zien. Het concours is rond vijf uur afge- lopen. Wandeldag De ANWB organiseert zaterdag in samenwerking met de Avro, Staatsbosbeheer, de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten, Provinciale Landschappen en de Bond Heemschut voor de eerste keer de Landelijke Wandeldag. Er zijn wandelingen uitgezet in stad en land over tien vijftien kiloemeter. Leiden is een van de startplaatsen. Mevrouw H.C. Meyer-Hofland. Vreewijk straat 3, tel. 071-130044, weet daar meer van. Ook zijn er in lichtingen in te winnen bij de ANWB-kantoren en telefo nisch via nummer 070-264426. Volkenkunde Het filmprogramma van het Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) bevat zondag middag 'Full Moon Lunch; portret van een Japanse fami lie'. De film laat het leven zien van de familie Sugiura, die een bedrijf heeft dat lunchpakket ten levert. De maaltijden wor den speciaal samengesteld ter gelegenheid van gedenkdien- sten in naburige boeahistische tempels. De film begint om drie uur en duurt 57 minuten. Aerobic-skiïng In Leiden, Leiderdorp en Wasse naar beginnen volgende week cursussen 'Aerobic-skiïng'. Dat is een vorm van ski gymnastiek met oefeningen uit het aerobic-dansen en 'New York stretching'. Stretchen is een vorm van gymnastiek om spieren te verlengen. De cur sussen worden gegeven door bevoegde krachten. De lessen worden in Leiden gegeven op woensdagavonden in de gymnastiekzaal aan de Zwei- landlaan van zeven tot acht uur en op donderdagen in de gymnastiekzaal de Brahms- laan van acht tot negen uur. In Leiderdorp wordt de cursus op woensdagen gegeven in de gymnastiekzaal aan het Zijl- kwartier van negen tot tien uur. In Wassenaar hebben de lessen plaats op woensdagen van negen tot tien uur. Waar de cursus wordt gehouden is nog niet bekend. In Oegstgeest zijn de lessen op dindagavond, van zeven tot acht uur in het ge bouw van de pedagogische academie aan de Hazenbos- laan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4