Steeds WD: herstel oude op Stationsweg e.o. Bezwaren tegen weg Roomburg Dreigend conflict in college Minnebroersgracht wordt opengegraven Militairen moeten voor krijgsraad verschijnen Fiets door ruit auto gesmeten Omwonenden vrezen verkeersoverlast Twijfel over rol vrijwilligers Reacties op plan voor streekomroep positief Vrachtauto vernielt stoplichten en wegdek Een niet fcctomb btadblwefd Rector verlaat Stedelijk Gymnasium Jongen uit Sassenheim aangereden [BER IDONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 10^ verkeerssituatie 53, tone ebrood LEIDEN - De conflictsituatie rond de Stationsweg- en Steenstraatwinkeliers dreigt een ïur ei' wig te drijven in de coalitie van PvdA en WD. Wethouder Fase (WD) sprak zich riemmt gisteravond ondubbelzinnig uit voor het idee van haar fractie om de oude verkeerssi- mfom tuatie in de Steenstraat en omgeving, op proef, te herstellen. Volgens PvdA-wethouder Waal zou het voorstel om de zaak terug te draaien, zich niet verdragen met het college- ld' 19- programma. 20 um ondernemersvereniging en ac tiecomité van Stationsweg en Steenstraat deed gisteravond in een gezamenlijke vergadering zond van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer traat l| en voor economische aangele- imeJir genheden een beroep op de in, 20 e raadsleden om de bereikbaar heid van hun bedrijven te her- 7 uur t stellen. Volgens voorzitter W. J.L. laliteit Earning van het actiecomité zijn >nd 21. de ondernemers woedend van onmacht. "Ons geduld is nu echt op. Wanneer de verkeersmaatre- enstva niet wordt ingetrokken, Leide; pleegt u een economische moord rijdag met voorbedachte rade", aldus Barning tot verkeerswethouder 161, tf Waal. De ondernemers dreigen 1 g met hardere acties als niet aan hun eisen tegemoet wordt geko men. Een onderzoek wees twee weken iel^S geleden uit dat het gewijzigde wegenbeloop rondom Molen De Valk en de Stationsweg heeft ge- 7, tel leid tot een drastische omzetda- van IJ ling bij een aantal winkeliers. Verscheidene bedrijven zouden 10, tó zich reeds genoodzaakt hebben van u gezien personeel te ontslaan. Het onderzoek dan het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) onder dertien be- Jslaan drijven heeft gehouden, zou uit wijzen dat sprake is van een om- nzetdaling van 10 tot 50 procent. Het restaurant Wienerwald zou overwegen in het weekeinde te sluiten, zo deelde de onderne- mers gisteravond mee. s A J Gepleit werd door de onderne- a'as eri uiersvereniging voor een evalua- i en E tie-onderzoek naar de gevolgen van de gewijzigde situatie voor (1934; de verkeersafwikkeling, de be man; reikbaarheid en de economische norm activiteiten in de omgeving Sta man tionsweg/Steenstraat. In afwach- ,jG' ting van de resultaten van het on- [1937) derzoek stellen de winkeliers ïchtg. voor de huidige verkeerssituatie louw- terug te draaien. "Schort de ver- 1914) keersmaatregel op en kijk dan man; wat het effect daarvan is", aldus van het KNOV. "De winkeliers heb- ben weer wat ademruimte no dig". Twijfels Wethouder Waal sprak openlijk zijn twijfels uit over of wel enige conclusie mag worden verbon den aan het KNO V-onderzoek. De wethouder is er niet van over tuigd dat er een aantoonbare re latie ontstaat tussen het wijzigen van de verkeerscirculatie en de gesignaleerde omzetdaling. "Het één hoeft niet het gevolg te zijn van het ander", aldus Waal. De wethouder zei zich af te vragen of er niet meer aan de hand is. "De laatste keer dat ik in Wiener wald kwam had ik ook niet meer zo'n zin om er terug te komen. Dus het kan ook aan heel andere dingen liggen". Waal zei er van overtuigd te zijn dat het een aan tal bedrijven slecht gaat maar dat dat niet zo simpel op te lossen is door de verkeerssituatie te wijzi gen. De wethouder wijst op de overbewinkeling in Leiden en ziet meer in een "koude sane ring". Waal werd bijgevallen door PvdA- fractievoorzitter Van der Molen. Zij vroeg zich af in hoeverre de economische recessie debet was aan de gerezen problemen. Vol gens Van der-Molen staat niet vast dat er een relatie bestaat tus sen de verkeersmaatregelen en de problemen van de Steen- straat- Stationswegwinkeliers. Zij voelt wel voor een nader on derzoek maar zei onomwonden "geen aanleiding te zien om de huidige verkeerssituatie te ver anderen". 'Dubbelbesluit' Het WD-raadslid Bakker meent dat nooit onomstotelijk vast zal komen te staan dat de omzetda ling het gevolg is van de gewij zigde verkeersituatie. Hij was wel overtuigd van de ernst van de situatie. De gang van zaken bij de Steenstraat- en Stations wegwinkeliers zou volgens het WD-raadslid boekdelen spre ken. Bakker pleitte voor het ne men van een "dubbelbesluit". Er zou met spoed een onderzoek moeten worden ingesteld naar de gevolgen van de gewijzigde verkeerssituatie en daarnaast zou de genomen verkeersmaatre gel, bij wijze van proef moeten worden terug gedraaid. Bakker pleitte in feite voor herstel van de oude situatie waarbij linksaf slaan op het Stations plein, in de richting van de Steenstraat, weer mogelijk wordt. De Valkbrug zou, in de optie van het WD-raadslid, als hoofinvalsroute dienst kunnen blijven doen. Ook het CDA is voorstander van het terugdraai en van de genomen verkeers maatregelen rond Stationsplein en Steenstraat. Hoekema (D'66) meent dat de situatie moet wor den gelaten voor wat die is en dat eerst een nader onderzoek moet worden verricht. Daarna zou be slist moeten worden wat verder te doen. Te lang WD-wethouder mevrouw Fase (economische aangelegenheden) zei dat een grootscheeps onder zoek te lang zou duren en onvol doende snel zou leiden tot een oplossing voor de gerezen pro blemen. Zij herinnerde er aan dat haar fractie, tijdens de be handeling van het verkeerscircu latieplan, er voorstander van was om naast het tweerichtingver- keer over de Valkbrug de oude situatie in de Stationstraat/ Steenstraat te laten voortbe staan. Mevrouw Fase zei "nog steeds voor die oude gedachte te voelen". Wethouder Waal zei wel voor een evaluatie-onderzoek te zijn maar dat de gedachte om de getroffen verkeersmaatregelen terug te draaien zich niet zou verdragen met het verkeerscirculatieplan en met het collegeprogramma. "Het college van B en W is nu aan de beurt om tot een mening te komen. Dat ligt politiek uiterst moeilijk, dat heeft u natuurlijk wel begrepen", aldus een licht gepikeerde Waal tot zijn gehoor. Het college van B en W zal zijn standpunt vermoedelijk mede delen in een vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden op 28 sep tember aanstaande. LEIDEN - Na ruim een eeuw 'drooglegging' zal er binnenkort weer water stromen in de Minne- broersgracht. De gemeente is begonnen het grachtje, dat in 1880 werd ge dempt, open te graven zie foto). Het nieuwe grachtje, tussen Zuidsingel en Havenkade, zal breder zijn dan die in de vorige eeuw. Toen was de Minnebroers gracht, inclusief de straten van gevel tot gevel twaalf meter breed. De maten van het nieuwe grachtje zijn vergelijkbaar met die van de naastgelegen Kijf- gracht. Het gebied ten oosten van de Min nebroersgracht is de afgelopen jaren kaalgeslagen zodat er vol doende ruimte is geschapen om de straat te verbreden. Het braakliggende terrein tussen Ha venkade, Binnenoostsingel, Zuidsingel en Minnebroers gracht is voornamelijk bestemd voor woningbouw door zelfbou wers. Aan de Havenkade zijn al een tweetal panden opgetrokken en op korte termijn zullen nog een aantal woningen op het braakliggende terrein worden neergezet. In het gebied worden momenteel ook tal bruggen en walmuren hersteld. Het opengraven van het grachtje is daardoor niet zo'n du re zaak. De meerkosten bedragen volgens de gemeente zo'n twee ton. Verwacht wordt dat het kar wei eind dit jaar zal zijn vol tooid. (foto Holvast) LEIDEN - De twee Leidse dienst plichtige militairen die enkele weken zoek waren in Portugal en afgelopen zaterdag naar ons land terugkeerden zijn gisteren door de auditeur-militair gehoord. Vervolgens zijn ze op transport gesteld naar Nieuwersluis in af wachting van een krijgsraadzit ting op 21 of 23 september. Het Leidse tweetal zal daar terecht moeten staan op beschuldiging van ongeoorloofde afwezigheid. LEIDEN - Een fietser werd van nacht omstreeks half twee op de Blauwpoortsbrug zo kwaad op een automobilist dat hij zijn fiets door de ruit van de auto gooide. Er ontstonden ook enige deuken in de motorkap. De onenigheid ontstond nadat de fietser, een 35-jarige Leidenaar, licht was aangereden door de au to. Volgens de politie reed de au tomobilist iets teveel rechts en de fietser iets teveel links. LEIDEN - Het plan van de ge meente Leiden om het gebied Roomburg te onsluiten is gestuit op een groot aantal bezwaren van omwonenden. Het gemeen tebestuur meent dat de bezwa ren ongegrond zijn en wil spoe dig een aanvang maken met de ontwikkeling van Roomburg. Het plan voorziet in een tweezijdi ge ontsluiting van het toekomsti ge woon- en werkgebied: door een viaduct over de spoorbaan, aansluitend op de geprojecteer de rijksweg 11 en een ontsluiting aan de zijde van de Hoge Rijn dijk. Beide ontsluitingen worden verbonden door de parallelweg aan rijksweg 4. Volgens de bezwaarden is de ge meente op slinkse wijze de ont wikkeling van Roomburg begon nen door gebruik te maken van de wettelijke mogelijkheid om vrijstelling te verkrijgen van voorschriften van het geldende bestemmingsplan. Samengevat komen de belangrijkste bezwa ren van omwonenden er op neer dat de noodzaak tot aanleg van de weg thans nog niet aanwezig zou zijn. Woningbouw in dit ge bied zou op korte termijn niet zijn te verwachten, de aanleg van een bedrijfsterrein is nog in dis cussie en de aanleg van rijksweg 11 zou ook nog lang op zich laten wachten. Omwonenden verwachten dat ern stige verkeersoverlast zal ont staan van vrachtauto's die van de Hoge Rijndijk komen. De weg is volgens hen te breed waardoor met te hoge snelheden zal wor den gereden. De aansluiting op rijksweg 4 zou volgens de be zwaarden ook niet urgent zijn. Van een op slinkse wijze tot ont wikkeling brengen van Room burg is volgens het college van B en W geen sprake. In de toelich ting op het bestemmingsplan LEIDEN Kritisch, maar positief, zo vallen de reacties uit Leiden en omgeving samen te vatten op de nota van de Werkgroep Om roep Leiden (WOL). Gisteravond hield de WOL een hoorzitting in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Eén van de belangrijkste vragen van de avond was of een omroep in deze streek wel met behulp van vrijwilligers kan draaien. De meningen daarover zijn ver deeld, zo bleek tijdens de bijeen komst. De ene groep vindt dat het best mogelijk is, terwijl de ander van mening is dat een streekomroep alleen goed kan werken met professionele krach ten. De WOL denkt dat een com binatie van die twee tot de moge lijkheden behoort. Een tweede 'hete hangijzer' is de vraag of er reclame mag worden uitgezonden. Deze vraag werd gesteld in het kader van de finan ciering van de streekomroep: met behulp van reclame zou de op te richten omroep een groot deel van de onkosten kunnen dekken. Volgens de werkgroep is het echter de taak van 'Den Haag' om dat te bepalen. "Daar hebben wij niets over te zeggen", aldus voorzitter Joop Walen kamp van de WOL. Het is de bedoeling van de WOL dat de reacties die zijn binnenge komen op de conceptnota om roep Leiden, worden verwerkt in een definitieve nota. Begin okto ber hoopt de werkgroep dit te hebben afgerond, waarna deze nota aan wethouder Bordewijk (omroepzaken) van Leiden zal worden aangeboden. "Wat er daarna gebeurt, is afhanke lijk van de conclusies die de werkgroep zal hebben getrok ken", zegt voorzitter Walen kamp. "Indien de oprichting van een streekomroep een haalbare kaart blijkt, dan komen wij ook met suggesties over hoe dat moet worden gedaan". LEIDEN - Op de Willem de Zwij gerlaan sneuvelden gistermid dag de verkeerslichten. Om streeks tien voor vier wilde een vrachtauto rechtdoor rijden. He laas zag de chauffeur niet dat zijn kiepbak omhoog stond. Na de bosting viel de bak op de grond, met als resultaat dat een deel van het wegdek werd vernield. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Mis Leiden Nicole Donkel wil verpleegster worden, "gewoon mensen hel pen", en Nicole Donkel wil Miss Sleutelstad worden. Daartoe paradeerde ze gister avond op de Leidato over een smal plankier en waagde zich aan een kort gesprekje met de presentator. Moeilijk babbelen met zenuwen die door je keel gieren. Daar hadden de meesten last van. Grote nervositeit vlak voor het grote moment om dan in het felle licht 'aller oog ge richt op Kwatta' te weten. En het waren gisteravond wel heel erg veel ogen. Allemaal geko men voor de tweede voorron de, zaterdag is de finale. Nu waren er ook van het andere geslacht die zich wel een jaar lang mister Sleutelstad willen noemen. Niet veel overigens en van die achttien die zich hadden aangemeld, versche nen er acht. Vooral oudere he ren die het voornamelijk voor de grap deden. De dames, de meesten tussen vijftien en twintig, hielden toch althans een beetje rekening met de mogelijkheid van een fonke lende carrière. Zo niet Gemma van der Sterre. Zij leek uit op algehele verwar ring. Het Miss-dom van binne nuit bestrijden. Dat leidde tot de volgende dialoog: Presentator: van wat voor mu ziek houd je? Gemma: Louis Andriessen en zo. Presentator: wat is dat, ken ik niet. Gemma: avant garde. Presentator: o...vandaar Presentator: wat wil je worden? Gemma: dat vind ik een cliché vraag Alle anderen waren de presenta tor wat meer ter wille. Loopje, praatje, loopje. "U mag er best aanmoedigen, want ze ziet er fantastisch uit", riep hij dan. Of: "Je mag er best een mu ziekje onder zetten, Herman". Eén dame besloot zelfs tot een potje body builden. Mike was ook van de partij. En z'n moeder ook. Waar zit die, wilde de presentator weten. Of hij even, heel professioneel, zijn jasje uit wilde doen, vroeg presentator. Dat wilde hij. "Dat is die dikke daar", ant woordde hij. Dat was leuk. "Maar ze is best lief, hoor. Hè, ma", maakte Mike het gelijk weer goed. Een goede kandi daat voor Moeder Sleutelstad, dunkt ons. B.J. Besnuffeld Bezorgd fronsten wij de wenk brauwen toen we die adverten tie in de krant van afgelopen zaterdag zagen. Winkeliers van de Breestraat wilden een Snuf- felmarkt organiseren op zater dag 24 september, de laatste dag van een vijf dagen durende afsluiting van de Breestraat voor alle verkeer in verband met werkzaamheden aan het wegdek. Nog nadrukkelijker werden de wenkbrauwen gefronst toen we maandag in een redactio neel stukje lazen over de uit breiding van de Mobielmarkt in de Groenoordhallen met een 'curiosamarkt'. Vers in ons ge heugen lag nog de woede-uit barsting van de marktkooplie den over een snuffelmarkt in de Groenoordhallen en een witte markt in de Pieterskerk. Zouden we zo vlak voor Lei- dens ontzet straks weer een blokkade van marktkooplui krijgen? Voorzitter Jan Verplancke van de Centrale Vereniging voor de ambulante handel houdt voor lopig een paar flinke slagen om de arm. "Natuurlijk zijn we be zorgd over dit soort initiatie ven maar we willen niet al te zeurderig overkomen en gelijk weer met een blokkade gaan dreigen". "Met die organisatoren van de Mobielmarkt hebben we inder tijd heel duidelijke afspraken gemaakt en die zijn steeds keu rig netjes nagekomen. Die jon gens Hagemann en Jansen hebben ons altijd trouw een lijst gestuurd van dingen die er op de markt verkocht zouden worden om te voorkomen dat er echte handel tussen zou zit ten. Maar nu ze die markt ver der gaan uitbreiden, zal het voor die jongens een stuk moeilijker worden om zich aan hun afspraak te houden. Dat heb ik hen ook gezegd, maar zij zijn er van overtuigd dat ze professionele handelaars kun nen weren. Dat moeten ze dan maar waar maken. Voorlopig krijgen ze het voordeel van de twijfel". Twijfels heeft Verplancke in he vige mate over het Breestraat- initiatief. "Eén van die winke liers kwam naar mij toe om te vragen of we niet de markt voor een weekje op de Bree straat konden neerzetten. Ik heb de goede man gevraagd of hij wel goed bij z'n verstand was. Nu, een paar jaar na de laatste verplaatsing van de markt, zijn er nóg mensen die lopen te zoeken naar een be paalde handelaar waar ze altijd vaste klant waren. Natuurlijk voelen wij wel wat voor ver plaatsing naar de Breestraat. Maar dan permanent en na tuurlijk niet voor één weekje. Met die snuffelmarkt-plannen vind ik dat ze ons tegen de schenen schoppen. Wij moeten ons er nog eens ernstig over beraden wat we daar mee aan moeten". Breestraat-winkelier Henk van Cleef haast zich te zeggen dat het nog maar de vraag is of de snuffelmarkt definitief door gaat volgende week zaterdag. "Het gaat om een spontaan plan van een aantal winkeliers. Of het doorgaat laten we afhan gen van de animo". Die animo is er ongetwijfeld. Want het contact-adres, juwe lier Driessen van Duyn, was dinsdagochtend nog geen tien minuten open of er hadden zich al vier gegadigden ge meld. Behalve afgesloten voor alle ver keer kan de Breestraat volgen de week zaterdag dus ook nog wel eens worden afgesloten voor alle handelaren. J.V. zou reeds aangekondigd zijn dat het gemeentebestuur van de wet telijke mogelijkheden gebruik zou maken. Wat de noodzaak van de aanleg van de weg betreft wordt opgemerkt dat ontsluiting van het gebied noodzakelijk is voor de instand houding en het herstel van de in dustriële werkgelegenheid in Leiden. Ontwikkeling van het bedrijfsterrein is onder meer no dig voor verplaatsing van bedrij ven uit de binnenstad. Gebleken is volgens de gemeente dat het ontbreken van een goede ont sluiting belemmerend werkt bij de voorgenomen vestiging van bedrijven in Leiden. Dat rijksweg 11 nog lang op zich zal laten wachten is volgens B en W niet juist. Van de zijde van Rijkswaterstaat is vernomen dat men eind 1984 een begin wil ma ken met de aansluiting van rijks weg 4 op rijksweg 11. De ontslui- tingsweg zal daardoor vrij spoe dig een functie krijgen en er niet jarenlang nutteloos bij liggen zo als de bezwaarden vrezen. Volgens de gemeente is ook niet de bedoeling dat zwaar vrachtver keer op de Hoge Rijndijk zal toe nemen. De leden van de raads commissie voor ruimtelijke or dening bleken het gisteravond eens met de conclusie van het college van B en W om de be zwaarschriften ongegrond te ver klaren. LEIDEN - De rector van het Stede lijk Gymnasium, drs. A.M. Coe- bergh van der Braak, gaat per 1 april de school verlaten. Coe- bergh van der Braak is dan vijf tien jaar rector geweest van het Stedelijk Gymnasium. Hij maakt gebruik van de vut-regeling. LEIDEN - Een veertienjarige jon gen uit Sassenheim moest gister avond met een hersenschudding, inwendig letsel en letsel aan de benen naar het AZL worden ver voerd nadat hij omstreeks half tien op de Willem de Zwijgerlaan was aangereden door een auto. De automobilist verklaarde de jon gen niet gezien te hebben. De in woner van Sassenheim werd over een afstand van dertig me ter meegesleurd door de auto. De politie is op zoek naar mensen die het ongeluk hebben gezien. ADVERTENTIE De cursussen aerobic ski-ing gaan vanaf 19 september (ook voor mannen) van start Bel voor inl. Elly Wulms (trainster) 071-893698 en b.g.g. 070-649419. i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3